Windows 7 ja multitouch-tehnoloogia

Seitse...Windows ja multitouch-tehnoloogia — puutetundliku displei tugi.

 

Windowsi täiendatud 'touch' (puute) ja 'multitouch' (multipuute) funktsioonidega puutetundliku kasutajaliidese tugi.

 


 

 

Puute (touch) ja pliiatsi (pen) vahendite sisselülitamine ning seadistamine:


Natural User Interface (NUI) ja Multi-touch (multipuute) võimalus: Windows 7 on varustatud nn Natural User kasutajaliidesega, mis baseerub "Surface" multitouch tehnoloogiale, mis võimaldab kasutada LCD ekraane, mis tunnevad korraga ära mitu sõrmepuudutust (multitouch), hiirt ja multitouch programme.
Alates Windows 7 RC 1 versioonist lisati siia ka see täiendus, et nüüd saab kasutada enda sõrmi selleks et käivitada Aero Peek funtktsiooni. Seega peab kasutaja, kes omab vastavat multi-puutetundlikku ehk multitouch LCD ekraani (puuteekraani), lohistama lihtsalt oma sõrmega üle tegumirea ikoonide ja seejärel käivitataksegi see Aero Peek vahend. Sama asi kehtib ka tegumirea paremas otsas asuva Show Desktop nupu kohta...

Märkus: Sõna touch (puude/puutumine) kasutame siin ses kontekstis kui ekraan tunneb samaaegselt ära ühe puudutuse.
Sõna multitouch või multi-touch (multi-puute, multipuute) puhul tunneb ekraan/displei samaaegselt ära mitu sõrmepuudutust.
Nüüd on müüki on ilmunud ka multi-puuteekraaniga (Multi-Touch) miniarvutid ja tahvelarvutid.

Juhul kui Sul on laua- või sülearvuti tavalise displeiga (ekraaniga/monitoriga), siis Sa ei saa kasutada seda uut puutetehnoloogiat. Sa võid oma sõrmekestega oma ekraani/displeid toksida palju tahes, aga midagi ei juhtu—Windows 7 ei suuda muuta Sinu vana LCD ekraani imekombel puutetundlikuks ekraaniks. Kui Sa omad aga uuemat puutetundlikku või multi-puutetundlikku (multitouch) displeid, mis tunneb ära sõrmepuute (vajutamise) või digipliiatsi (puutepliiatsi) toksamise, siis saad Sa kasutada seda uut puute ja mitmikpuute (multitouch) tehnoloogiat.
Sa võid sel juhul kasutada oma hiire asemel kas sõrmi või tahvelarvuti (Tablet PC) puhul puutepliiatsit, et töötada programmidega, mängudega ja veebilehitsejatega (brauseritega). Sa saad sel teel käivitada programme, avada nende menüüsid, lohistada kerimisribasid, klikkida linkidele, lohistada elemente jne... Enda sõrmeotsi võid kasutada ka paremklõpsu ja 2x klõpsu tegemiseks, kerimiseks, lohistamiseks/siirdamiseks, märgistamiseks, igasuguste piltidega töötamiseks jne.


Seega et kasutada touch (puute) ja multitouch (multipuute) vahendeid, peab Sul olema vastav riistvara ja nendeks on:

a) Puutetehnoloogiaga ühilduv kompuuter - Need on tavaliselt kõik-ühes seadmed (laua- ja sülearvutid), kus displeisse on sisse integreeritud nii emaplaat, mälu kui ka salvestuseade. Sa võid nende puhul kasutada nii hiirt või klaviatuuuri kui ka nende asemel hoopis oma sõrmi, et töötada puuteekraaniga.

b) Tahvelarvuti (Tablet PC) - Need notebook kompuutrid lubavad oma spetsiaalsele digitizer ekraanile sisestada andmeid otse puutepliiatsi ehk digipliiatsi (edaspidi lihtsalt pliiatsi) abil:

tahvelarvuti


Osa selliseid tahvelarvuteid ehk graafika tahvelarvuteid, mida kutsutakse ka Digitizer Tablet arvutiteks, ei oma sisseehitatud klaviatuuri ja nad on otseselt ette nähtud digipliiatsi kasutamiseks (kuid neil võib kasutada soovi korral ka välist klaviatuuri või hiirt).
Teist tüüpi tahvelarvutid aga omavad sisseehitatud klaviatuuri kuid neid võib kasutada ka koos pliiatsiga (neil on eemaldatav klaviatuur).

Convertible Tablet PC, st pööratava tahvelarvutiga saab töötada kahte moodi: displei režiimis ja tavalise sülearvuti režiimis koos klaviatuuri ja puutepadjaga. Displei režiimis saab kasutada pliiatsit ja puutetehnoloogiat, st oma sõrmi. Nende puhul saab ekraani pöörata ümber oma telje ja seejärel keerata ta pahempidi ning saadki teda kasutada kui tavalist tahvelarvutit koos pliiatsi ja oma sõrmedega.

Convertibel Tablet PC sülearvutina ........... Convertible Tablet PC aga tahvelarvutina


Samas on olemas ka suuremad convertible sülearvutid (või siis convertible Netbook mini-sülearvutid), mida saab kasutada samamoodi nagu ka neid eelpool mainitud Convertible Tablet PC tahvelarvuteid - nii tavalise sülearvutina kui ka multitouch ja pliiatsi toega tahvelarvutina.


Müüki on ilmunud ka kahe puutetundliku ekraaniga sülervutid, näiteks võib siin tuua Toshiba Libretto W100 mini-sülearvuti (Notebook), millel on multitouch tugi ja kuhu on installeeritud Windows 7 Home Premium.
Ühe ekraani sisu võib laiendada teisele ekraanile, mõlemal ekraanil saab menüüsid kasutada ja programme saab ühelt ekraanilt viia üle teisele ekraanile.
Sellist läpakat saab kasutada nii püsti- kui ka rõhtasendis ja kui pöörata ta püstiasendisse, siis võib mõlemal ekraanil vaadata erinevat sisu (näiteks Internetis surfates).
Kui vaja, siis saab ühte ekraani kasutada ka virtuaalse puuteklaviatuurina - keerad sülearvuti rõhtasendisse, lülitad klahvistiku sisse ja hakkad sõrmedega toksima... Virtuaalse klaviatuuri jaoks võib valida kuus erinevat paigutust ja peale selle võib soovi korral lülitada sisse ka puutepadja.
Ta kasutab Inteli U5400 kahetuumalist protsessorit, sees on 2GB RAM mälu, 62GB SSD ketas, üksainus USB 2.0 pesa (kel vaja, see peab USB-jaoturi juurde ostma), MicroSD kaardilugeja, 1MP HD webcam,WiFi ja valikuline 3G ning aku vajab laadimist 3.5 tunni möödudes - pilt (kus ta on rõhtasendis),...

... pilt (kus ta on püstiasendis) ...

...ja pilt, kus ta on rõhtasendis ja sisselülitatud virtuaalse klaviatuuriga.

Müüki tulevad ka dual boot tahvelarvutid, kuhu on installeeritud tervelt kaks operatsioonisüsteemi, näiteks:

- ViewSonic ViewPad 10 tahvelkompuuter, mis hakkab sisaldama kahte opsüsteemi: Microsofti oma (Windows 7 või Windows XP) ja Android OS operatsioonisüsteeme.
- Witstech A81-E tahvelkompuuter, milesse on installeeritud Windows CE 6.0 ja Google Android 2.1 opsüsteemid (hind: $199,99).Need uued puute (touch) ja pliiatsi (pen) vahendid on ette nähtud ainult Windows 7 Home Premium, Professional, Ultimate ja Enterprise väljaannetele (st Starter versioonis ei saa neid kasutada).
Näiteks Sa võid tahvelarvutisse sisestada igasuguseid valemeid: uus eraldiseisev matemaatiliste valemite sisendpaneel ehk valemisisestuspaneel (Math Input Panel) tunneb ära käsitsi kirjutatud valemid, juhis on lehe lõpuosas - seal.

Windows 7 puhul toimub käsitsikirjatuvastus märksa kiiremini ja täpsemalt. Windows 7 Ultimate toetab ka suuremat hulka keeli, et aga kindla keele käsitsikirja suudetaks tuvastada, peab Sinu tahvelarvutisse olema installitud vastava keele käsitsikirjatuvasti. Selle saamiseks tuleb Sul Windows Update'i saidist laadida alla vastav mitmekeelse kasutajaliidese (MUI) pakett - juhised ja info:

seal ...

ja seal (sobib Windows 7 muude väljalasete jaoks).

!!! Juhul kui Sul on vanem kompuuter, mis toetab ainult pliiatsit või ühe-puute tuge, siis Sa ei saa tema puhul kasutada Windows 7 mitmikpuute vahendeid. Kui Sa ostad uue kompuutri, milles on Windows 7 juba olemas, siis kõik draiverid ja utiliidid, mis on pliiatsi ning puute tööks vajalikud, juba installeeritud. Juhul kui Sa uuendad oma vanema Windowsi Windows 7-ks või teed Windows 7 puhta installi, siis pead võib olla minema oma kompuutri tootja kodulehele ja laadima sealt alla vajaminevad draiverid.
Kas Sinu kompuuter toetab puute- ja pliiatsi vahendit (st 'Pen and Touch' tehnoloogiat)?

Et kontrollida seda et kas Sinu kompuuter toetab pliiatsi (pen) ja puute (touch) funktsioone, tee järgmist:

a) Kliki Start -> Control Panel, siis kliki System and Security ja seejärel System lingile.

Märkus: Alternatiivina võid klikkida nupule Start, siis teha stardimenüü Computer kiirkorraldusel paremklõpsu ja valida kontekstmenüüst käsu Properties.

b) Nüüd vaata System pealkirja all viimast "Pen and Touch: ..." rida ja uuri, et mis seal kirjas on. Järgnev pilt näitab seda et antud kompuuter ei oma pliiatsi ja puute tuge (sellist oma kompuutri süsteemiakna pilti näevad praegu enamik kasutajaid, aga noh kui kauaks - tahaks ikka oma tõntse sõrmi ka kasutama hakata; keegi ei keela ka hoopis oma varbaid selleks kasutada - ongi mugavam, sest käed on õllejoomisega hõivatud) - pilt.


Järgmine pilt aga näitab, et sellel kompuutril on see 'Pen and Touch' tugi täies mahus olemas:

Toetab pliiatsit ja puudet...
Uus pilt näitab, et antud masin omab pliiatsi ja ühe-puute tuge:

Omab pliiatsi ja ühe-puute tugePen and Touch vahendite sisse/väljalülitamine ja seadistamine:

Et pääseda ligi pliiatsi ja puute vahendite seadistamise dialoogiaknale, kliki nupule Start, siis Control Panel ja lõpuks lingile Pen and Touch - pilt.

NB! Sellele dialoogiaknale saad alles siis ligi kui Sinu kompuuter toetab Pen and Touch tehnoloogiat, eelpool oli sellest juttu.

a) Mitmikpuute (multipuute) arvutite jaoks on siin dialoogiakans kõige olulisemaks vaheleheks Touch sakk:

Avatud on 'Touch' sakk


Kaks ülemist kontrollruutu lubavad Sul lülitada sisse või välja puute ja mitmikpuute vahendid (sõrmi). Allpool Touch actions oblastis saad Sa määrata selle et mis juhtub siis kui Sa puudutad oma sõrmedega ekraani. Märgista üks nendest kahest pakutavast parameetrist ja seejärel kliki või vajuta nupule Settings ning määra uues aknas vajalikud parameetrid. Nagu ülemisest aknast on näha, siis kui Sa puudutad sõrmega 2x ekraani (Double-tap), siis vastab see hiirenupu 2x klikile; kui Sa vajutad sõrmega ekraanile ja hoiad seda all (Press and hold), siis on see ekvivalentne hiire paremale nupule klikkimisega.
Kui Sa paned Touch pointer sektsioonis linnukese ruutu "Show the touch pointer when I’m interacting with items on the screen", siis puutudes sõrmega ekraani mingit elementi, ilmub sinna suur läbipaistev puutekursor. See puutekursor on kahe nupuga hiirekujuline abivahend, mis koosneb vasemast ja paremast hiirenupust ning lohistamise osast. Süsteemikursor ise seisab sellest hiirest natuke eemal ja kui Sa lohistad puutekursorit (virtuaalset hiirt) tema lohistamise osa/ala kaudu, siis näed ka selle kursori liikumist... - viid kursori sinna kuhu vaja. Seejärel võid vajutada selle virtuaalse hiire vasemale või paremale nupule, et simuleerida klikki või siis paremklikki - vaata alumist pilti:

Virtuaalne hiir


See süsteemikursor ei asu alati Touch pointer'ist diagonaalis vasemal üleval vaid ta muudab oma asukohta vastavalt sellele et kus kohas Sa displeil antud momendil asud ja seega saad Sa selle kursori viia ükskõik millisesse ekraanil asuvasse punkti.

Kasuta antud Touch pointer'it siis kui Sa tegeled displeil väikeste objektidega, mida on sõrmedega raske käsitseda, näiteks akende sulgemisel või kontrollruutudesse linnukeste panemise/eemaldamisega jne.

b) Dialoogiakna Pen and Touch vaheleht Pen Options on määratud tahvelarvuti pliiatsi jaoks ja ta sarnaneb Touch vahelehe omale:

See on pliiatsi jaoks...


Siin on pliiatsi vaikimisi eelmääratud aktsioonid juba olemas kuid Sa võid neid muuta, märgista vajalik aktsioon ja kliki või vajuta Settings nupule ning tegutse uues aknas, kus saad vasatavate aktsioonide kiirust, pause jms reguleerida (liugurite jms abil).

Pliiatsi vaikimisi aktsioonideks on määratud:

* Single-tap: Kui Sa toksad pliiatsiga üks kord ekraani, siis vastab see hiirenupu ühele vajutamisele;
* Double-tap: Vastab hiire 2x vajutamisel;
* Press and hold: Vastab hiire paremklõpsule;
* Start Tablet PC Input Panel: See vahend on vaikimisi välja lülitatud ja kui Sa tahad teda aktiveerida, siis märgista ta ning kliki nupule Settings...

Mõned pliiatsid omavad ka vastavat nuppu, mille abil saab teha paremklõpsu ja kustutada midagi. Kui Sinu pliiatsil on ka see nupp olemas, siis pane oblastis Pen buttons linnuke ülemisse ruutu. Kui Sa saad oma pliiatsiga ekraanilt elemente ka kustutada, siis pane seal linnuke ka alumisse kontrollruutu.

c) Dialoogiakna Pen and Touch vahelehest Flicks tuleb veel edaspidi juttu - seal.

d) Handwriting vaheleht lubab automaatselt õppida kasutaja (st Sinu) käekirja stiili, see vahend on vaikimisi aktiveeritud, aga Sa võid soovi korral selle ka tühistada:

Õpib Sinu käekirja...


e) Panning vaheleht: Sellel sakil saab määrata selle et kui Sa võtad oma sõrme ekraanilt ära, siis kerib ekraan inertsi tõttu edasi. Seda inertsi saab siin muuta, et teha ekraani edasiliikumist kas pikema- või siis lühema ajaliseks.

Liikumise inerts...Ekraani kalibreerimine:

Enne kui Sa hakkad oma pliiatsi ja puute toega kompuutrit kasutama, vii kindlasti läbi oma ekraani kalibreerimise etapp; Sa võid seda protseduuri igal ajal ka hiljem korrata juhul kui tekivad probleemid.

Tee järgmist:

1) Kliki Start nupule, siis kliki Control Panel. Tipi vasemal üleval otsingukasti sõnad Tablet PC Settings ja seejärel toksa otsingutulemustes Tablet PC Settings lingile.
2) Ava Display vaheleht/sakk ja toksa Display options all nupule Calibrate:

Kliki nupule Calibrate


3) Kui Sinu kompuuter toetab mõlemat nii pliiatsi kui ka puute vahendit, siis pead nad mõlemad eraldi kalibreerima:

Toksa algul ühte nuppu

Toksa algul siin Pen input nupule ja järgi ekraanile ilmuvaid juhiseid - ilmub 4-16 kalibreerimise ekraani ja kui valmis, siis toksa Yes.
Seejärel tule siia Tablet PC Settings dialoogiakna Display vahelehele tagasi ja kalibreeri ka oma puute vahend ära...


Ekraani orientatsiooni muutmine:

Tahvelarvutid (Tablet PCs) on disainitud nii et Sa võid horisontaalse (landscape) ekraani orientatsiooni muuta vertikaalseks (portrait) ja vastupidi ilma et Sa peaksid tegema kompuutri restarti. See on siis vajalik kui Sa töötad osa ajast horisontaalse ekraaniga ja kasutad klaviatuuri ning sisseehitatud "hiirt" (puutepatja) ja seejärel lülitad ta ümber vertikaalsesse režiimi, et teha näiteks käsitsi märkmeid.
Enamik convertible Tablet PC muudavad ise automaatselt ekraani orientatsiooni siis kui Sa pöörad ekraani ümber oma kinnitustelje (või kui pöörad tavalist tahvelarvutit ennast).

Kui Sa tahad seda käsitsi teha, siis tee töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Screen resolution. Seejärel vali Orientation rippmenüüst vajalik orientatsioon ja kliki või toksa OK:

Muuda ekraani orientatsiooniTahvelarvuti nuppude ümberdefineerimine:

Tahvelarvuti füüsilised nupud (tablet buttons) lubavad Sul kasutada peamisi funktsioone siis kui klaviatuuri ei saa kasutada. Näiteks kui Sa käivitad sagedasti mingit programmi, siis võid nii seada, et seda saaks teha vastava füüsilise nupu abil. Need nupud on tavaliselt pandud kompuutri kesta külge ja nad asuvad displei kõrval nii et neid saaks kiiresti ning mugavalt kasutada.
Iga tahvelarvuti on disainitud erinevalt kuid paljude tahvelarvutite puhul saab nende nuppude toimimist muuta ja selleks on saadaval aktsioonide loetelu, mis sisaldab klaviatuuri standardseid käske (näiteks Down Arrow, Up Arrow, Enter jne) või siis programmide käivitamise käske. Et neid nuppe enda maitse järgi seadistada, tee järgmist:

1) Kliki Start nupule, siis kliki Control Panel. Tipi vasemal üleval otsingukasti sõnad Tablet PC Settings ja seejärel toksa otsingutulemustes Tablet PC Settings lingile.

2) Ava Buttons vaheleht, kus saadki neid nuppe ümber seadistada. Nuppudele saab aktsioone kehtestada displei mõlema režiimi jaoks eraldi, vali selleks ülevalt "Button settings for" rippmenüüst displei vastav orientatsioon (landscape või portrait).
Allpool kuvatakse nende füüsiliste nuppude tegelik asukoht ja nüüd, et muuta mingi nupu tegevust, toksa all loetelus vajaliku nupu nimele ning seejärel toksa nupule Change...

Märkus: Kui Sa ei tea selle nupu nime, mida Sa tahad ümber seadistada, siis toksa all loetelus mingile nimele ja üleval eelvaateakendes kuvataksegi antud nupp.

Seadista nuppe


3) Tee ühte järgmistest:

- Press loetelus toksa aktsiooni nimele, mida Sa tahad antud nupule omistada.
- Press and hold loetelus toksa aktsiooni nimele, mida Sa tahad antud nupule omistada.

4) Kui Sa valid aktsiooni, mis nõuab rohkem infot, siis sisesta vastav info Settings alla.

5) Toksa kaks korda nupule OK.

!!! Sa ei saa ühelegi nupule omistada CTRL+ALT+DEL klahvide kombinatsiooni. Et rakendada klaviatuuri CTRL+ALT+DEL klahvide kiirkorraldust, kasuta oma tahvelarvuti Windows Security nuppu - selle saad teda oma Tablet PC dokumentatsioonist või siis tema tootja kodulehelt.

ÜlessePuutetundliku ekraaniga (displeiga) töötamine - žestide/viibete ehk sõrmeotste abil:


Nagu juba ülevalpool sai räägitud, siis juhul kui Sa omad uuemat displeid, mis tunneb ära sõrme- või digipliiatsi puute, siis võid Sa kasutada seda uut puute ja mitmikpuute (multipuute) tehnoloogiat.
Sa võid sel juhul kasutada oma hiire asemel kas sõrmi või tahvelarvuti (Tablet PC) puhul pliiatsit, et töötada programmidega, mängudega ja veebilehitsejatega (brauseritega). Sa saad sel teel käivitada programme, avada nende menüüsid, lohistada kerimisribasid, klikkida linkidele, lohistada elemente jne...
Puutetoega riistvara ja õigete draiverite olemasolul saad Sa puutevahendi baaselemente kasutada kõikide programmide jaoks vaatamata sellele et kas programmi kirjutajad lülitasid sellesse puutetoe või ei teinud seda.

Puutetehnoloogia žestide/viibete (tegelikult enda sõrmeotste) baaselemente võid kasutada paremklõpsu tegemiseks, kerimiseks, suumimiseks, märgistamiseks, lohistamiseks/siirdamiseks, 2x klõpsu tegemiseks ja igasuguste piltidega töötamiseks - toon siin allpool ära ka žestide baaselementide näited.

Kolme esimest viibet võib kasutada paljudes programmides ilma et nad vajaksid spetsiaalset puutetehnoloogia abi ja need on:

* 1) Suumimine (zoom): Suumimiseks libista kahte sõrme lahku/laiali ja tagasi suumimiseks lohista sõrmed uuesti kokku:

Suumimine Suumimisega teed saa ekraanil asuva elemendi kas suuremaks või siis väiksemaks; kui Sa kasutad suumimist piltide puhul, siis tema mõõtmeid vähemaks suumides saad Sa pildist detailsema ülevaate.
See viibe töötab sellistes programmides, mis toetavad hiire rattaga suumimist, sealhulgas ka Internet Explorer, Windows Photo Viewer, Windows Live Photo Gallery ja Microsoft Offce paketi programmid (Word ja Excel). Suumimise viibet/žesti tuleb kasutada just väikestes portatiivsetes kompuutrites fotode/piltide vaatamiseks ja dokumentide lugemiseks.


* 2) Kerimine (scroll): Kerimisel võib kasutada ühte või kahte sõrme, et kerida akna sisu ülesse/alla. See viibe/žest töötab tavaliselt igas aknas kus on olemas kerimisriba. Selline kerimistehnika ei tööta sarnaselt kerimisribaga vaid siin liigub leht/sisu selles suunas, kuhu Sa teda oma sõrmega (sõrmedega) lohistad. Lehel/dokumendis kerimiseks tee sellel üks toks või puude (või lohista ühe või kahe sõrmega ülesse/alla, paremale/vasakule). Näiteks kasuta seda siis kui Sa tahad näha dokumendi, mille aken omab kerimisriba, mingit teist osa, mida ei ole ekraanil näha. Kui Sa kasutad ühte sõrme, siis lohistades sõrme vertikaalselt, liigutatakse lehte (akna sisu), aga kui Sa lohistad sõrme horisontaalselt, siis märgistatakse tekst (või mingi element).
Akna sisu kerimisel on parem kasutada kahte sõrme, sest kerida võib ka horisontaalsuunas ja kui Sa kerid ainult ühe sõrmega horisontaalsuunas, siis võib Windows lugeda seda kui sisu märgistamist.

Kerimine


* 3) Flicks (sirvimised/edasi-tagasi ja mujale liikumised): Lohistades sõrmeotsaga või pliiatsiga kiiresti vasemale, genereeritakse vasemale või tagasi liikumine. Tõmmates sõrmeotsaga või pliiatsiga kiiresti paremale, genereeritakse paremale või edasi liikumine. Flick viibe töötab tavaliselt iga programmiga, mis omab Back ja Forward nuppe, sealhulgas ka Internet Explorer, Windows Explorer ja Windows Photo Viewer.
Internet Explorer'i puhul lohistades sõrmega kiiresti paremale, laetakse eelmine veebileht (sama asi kui Sa oleksid klikkinud Back nupule) ja lohistades kiiresti vasemale, laetakse järgmine uus veebileht (sama asi kui Sa oleksid klikkinud või vajutanud Forward nupule).

Flicks vahendit saab seadistada Pen and Touch dialoogiakna Flicks vahelehel ja et teda avada, tee järgmist:

- Kliki nupule Start, siis Control Panel ja lõpuks lingile Pen and Touch - pilt.

NB! Sellele dialoogiaknale saad alles siis ligi kui Sinu kompuuter toetab Pen and Touch tehnoloogiat.

- Ava Flicks vaheleht:

Flicks vaheleht


Sa võid siin kasutada vaikimisi eelmääratud liikumisi (või sirvimisi) või siis määrata omaenda aktsioonid iga kaheksa liikumissuuna või redakteerimise jaoks (ülesse, ülesse-paremale, paremale, alla-paremale, alla, alla-vasemale, vasemale, ülesse-vasemale—vaata ülemist pilti, seal on vastavad ikoonid ka ära näidatud).
Kui Sinu sõrmeotsa tegevust suudetakse puuteekraanil ära tunda, siis ilmub sinna kohta ka vastav ikoon, mis näitab, et millist funktsiooni momendil täidetakse (need ikoonid on sealsamas eelmises pildis ka ära toodud).

Kui Sa tahad neid eelmääratud liikumisi muuta, siis aktiveeri algul üks raadionuppudest ja seejärel kliki või vajuta Customize nupule ning tegutse...

Järgmisi puutetehnoloogia viipeid/žeste saab mingite programmide puhul kasutada siis kui tarkvara tootjad on oma programmidesse lülitanud sisse ka puute toe (Vistas ja Windows 7-s saab neid niigi kasutada).

4) 2x vajutamine ('double tap'): Kui Sa vajutad kiiresti puuteekraanile sõrmeotsga kaks korda, siis võrdub see hiire topeltklõpsuga (kahekordse klõpsuga). Et registreerida puuteekraanil topeltvajutust (st hiire topeltklikki), peab sõrmega vajutama ekraanile, siis ta eemaldama ja sama asja kordama veel ühe korra - kõik see peab toimuma teatud ajaintervalli jooksul ja sõrmevajutused peab tegema puuteekraani ühes kindlas kasutajale vajalikus kohas (mitte nii et ühe vajutuse teed ühes kohas ja teise vajutuse näiteks 3 sm eemal...).


5) Pööramine: Pildi või ekraanilemendi pööramiseks puuduta tal kahte punkti ja pööra: lohista kahe sõrmega vastassuunas või kasuta ühte sõrme, et neid lohistada üksteise ümber:

Pööra pilte või elemente Kasuta pööramist siis kui Sa tahad pilti või mingit muud ekraanil asuvat elementi pöörata ringi suunas (kellaosuti suunas või siis vastupidises suunas).


6) Paremklõpsu tegemiseks vajuta ja hoia sõrme all seni kuni ilmub sinine animeeriv ring ning seejärel vabasta sõrm:

Tee paremklikk

Või vajuta sõrmega vajalikus kohas, hoia teda all ja seejärel toksa korraks teise sõrmega:

Tee paremklikk teisel viisil


7) Märgistamine: Lohista ühe sõrmega paremale/vasemale:

Märgistamine

või vajuta märgistatavat elementi korraks sõrmega.


8) Et lohistada (siirdada objekti) mingis suunas: Lohista vajalikus suunas nii et Sinu sõrmeots ei kaotaks puuteekraaniga kontakti:

Lohista kiiresti vajalikus suunas

või vajuta ühe sõrmeotsaga ekraanile (vajalikule siirdatavale elemendile) ja hoia sõrme all, siis lohista teise sõrmega üle ekraani kuni vajaliku kohani ilma et ta kaotaks puueekraaniga kontakti;

või vajuta ühe käe sõrmega vajalikule elemendile, hoia sõrme all ja lohista teise käe sõrmega üle ekraani kuni vajaliku kohani et ta kaotaks puueekraaniga kontakti.


9) Vajutamine ('tap'): Puuduta sõrmeotsaga kergelt puuteekraani - see on sama kui teha üks hiireklikk.


10) Avamine (open): Vajuta puuteekraanile sõrmeotsaga kaks korda (lühidalt) - see võrdub 2x hiireklikiga ja sellega avatakse kaustad, failid.


11) Kustutamine (delete): Lohista sõrmeotsaga üle eemaldatava elemendi või lohista kustutatav objekt ekraanist välja.


12) Dubleerimine/kopeerimine (duplicate): Toksa dubleeritavale elemendile ja seejärel toksa ekraanil kusagile mujale.


Kui Sul on tahvelarvuti (Tablet PC), convertible Tablet PC või convertible sülearvuti, siis saad kasutada ka digipliiatsit (puutepliiatsit), Sa võid Sa otse ekraanile kirjuatada mida aga soovid (sel juhul peab kasutama mingit pliiatsile sobivat tarkvara, näiteks Microsoft Offce OneNote, Microsoft Offce Word või Microsoft Offce Excel programmi).

Puutetundliku ekraani puhul on parem kui menüüd ja nupud oleksid suuremad, et kasutaja saaks nendega paremini töötada. Seega tuleks Windowsi kasutajaliidest natuke suurendada ja seda saab teha Control Panel akna kaudu:

1) Kliki või toksa Start -> Control Panel ja siis kliki või toksa Appearance and Personalization kategoorialingile;
2) Kliki või toksa Display lingile;
3) Aktiveeri raadionupp Medium - 125% ja kliki või toksa all nupule Apply.
4) Logi ennast välja ja seejärel uuesti sisse.

Ülesse
Sisendpaneeli (Input Panel) kasutamine:

Kui Sa kasutad oma kompuutrit ilma klaviatuurita, siis Sa ei saa sisestada teksti dialoogiakendesse, veebilehitseja (brauseri) aadressiribale ja vormidesse, dokumentidesse jne. Et seda probleemi lahendada, kasuta tahvelarvuti vastavat sisendpaneeli ehk sisestuspaneeli - see Tablet PC Input Panel töötab nii tahvelarvutites, puutetoega kompuutrites ja ka tavalistes arvutites (saab kasutada tema nn virtuaalset klaviatuuri). Selle suhteliselt väikse paneeli vasemas ülanurgas asuvad kaks nuppu, millede abil võid Sa lülitada ümber kahe režiimi vahel: käsitsi kirjutamise režiimi, kus avatakse nõ kirjaplokk/märkmik ja tavalise virtuaalse klaviatuuri režiimi vahel - järgneval pildil on avatud sisendpaneeli virtuaalne ehk puuteklaviatuur, mida saad kasutada kas oma sõrmeotstega klahve vajutades või siis digitaalse pliiatsiga klahvidele toksides (tavaarvutites võib nendele klahvidele ka hiirekursoriga klikkida) - pilt.NB! Kui Sa ei kasuta puutetoega kompuutrit või tahvelarvutit, siis saad Sa ikkagi soovi korral kasutada seda Tablet PC Input Panel'i ja avada saad ta nii:

- Kliki Start -> All Programs -> Accessories -> Tablet PC -> Tablet PC Input Panel

või

- Kliki Start nupule, tipi Search kasti sõnad Tablet PC Input Panel ja kliki üleval Tablet PC Input Panel.

Loomulikult pead sel juhul sisendpaneeli puuteklaviatuuri klahvidele oma hiirekursoriga klikkima ja sisendpaneeli käsitsikirja sisestamise alale saad ainult oma hiirekursoriga midagi sirgeldada...
Üldiselt klaviatuuri võib Sul küll mõnedel juhtudel vaja minna, näiteks kasvõi siis kui Sinu klaviatuur läks ootamatult rivist välja.Sisestuspaneeli avamine:

See Input Panel on tavaliselt varjatud ja kui Sa vajutad sõrmega ekraanile või toksad pliiatsiga ekraani, siis ilmub vaikimisi ekraani vasemasse serva antud sisendpaneeli parempoolne serv (tema paremat külge on siis natuke näha):

On näha Sisestuspaneeli parepoolset serva


Et nüüd seda sisestuspaneeli avada ja tuua ta ekraani keskele, siis vii algul oma sõrm või pliiats selle nähtava serva kohale ning vajuta/toksa teda, et sisendpaneel ilmuks natuke rohkem nähtavale. Selle nähtavale ilmuva paneeli serva välimus sõltub sellest, et mida Sa temaga viimati tegid: kas kasutasid tema klaviatuuri või siis tema käsitsi kirjutamise paneeli. Kui ta ei olnud Sul varem avatud, siis ilmub tema klaviatuuri paneel:

Ilmub see Sisestuspaneeli serv või see: Ka serv...Nüüd vajuta sõrmega või toksa pliiatsiga selle paneeli juba suuremale nähtavale osale ja ta avatakse täielikult ning tuuakse ekraani keskele.

Input Panel ilmub ka siis kui Sul on vaja kusagile mingit teksti sisestada: vajuta sõrmega või toksa pliiatsiga sinna kohta, kuhu on vaja teksti sisestada (dialoogiaken, mingi vorm, Start menüü otsingukast, mingi dokument jne), seejärel vajuta või toksa uuesti seni kuni ilmub sisendpaneeli/sisestuspaneeli ikoon ja lõpuks vajuta/toksa sellele ikoonile, et avada seda vajalikku sisendpaneeli - Tablet PC Input Panel ikoonid: ikoon-1 ... ikoon-2

Ka nende ikoonide välimus sõltub sellest, et mida Sa sisendpaneeliga viimati tegid: kas kasutasid tema klaviatuuri või siis tema käsitsi kirjutamise paneeli.


Sisendpaneeli mujale lohistamine ja ekraani külge ankurdamine:

Kui Sa tahad sisendpaneeli kusagile mujale lohistada, siis vajuta sõrmega või pliiatsiga paneeli tiitelribale ja lohista ta sobivasse kohta. (Sama võid teha ka selle ekraani vasemas servas asuva veel avamata sisendpaneeli nähtava servaga.)

Mõnel juhul on Sul vaja see sisestuspaneel ankurdada ekraani ülemise või alumise serva külge nii et ta oleks kogu aeg nähtaval. Seda läheb Sul näiteks siis vaja kui Sa pead sisestama ühel ajal sümboleid oma dokumendi eri osadesse. Et seda teha, vajuta sisestuspaneeli Tools menüüle, osuta Docking ja vajuta seejärel Dock at top of Screen või Dock at bottom of Screen - pilt. Kui Sa ankurdad sisestuspaneeli, siis lükatakse kõik avatud aknad sealt eemale...
Kui Sa tahad sisestuspaneeli viia tagasi tema vaikimisi "ujuvasse" režiimi, siis vajuta jälle paneeli Tools menüüle, osuta Docking ja vajuta seejärel Float.


Sisendpaneel vasakukäeliste jaoks:

Kui Sa oled vasakukäeline või kui Sa soovid teha nii et sisendpaneeli (sisestuspaneeli) saaks avada ekraani parema serva kaudu, siis tee järgmist:

- Vajuta sisendpaneeli menüüd Tools ja siis Options.
- Ava Opening vaheleht ja aktiveeri raadionupp Right edge of the screen ning vajuta/toksa seejärel OK.


Sisendpaneeli ajutine ja lõplik sulgemine:

Kui Sa tahad sisendpaneeli ajutiselt sulgeda ja ekraanilt ära koristada, siis vajuta paneeli paremas ülanurgas asuvale Close nupule (Close nupp) ja Input Panel ujub tagasi sinna ekraani vasema serva alla.


Kuidas aga sisendpaneeli lõplikult sulgeda?

- Vajuta Start -> All Programs -> Accessories -> Tablet PC -> Tablet PC Input Panel.
- Vajuta Tools menüüle ja seejärel vajuta Exit (st Tools -> Exit).

Märkus: Mõnel juhul võib see Exit käsk puududa ja juhul kui Sa teda ei näe Tools menüüs, siis tee järgmist:

- Vajuta Tools ja siis Options.
- Ava Options dialoogiaknas vaheleht Opening.
- Korista linnukesed For tablet pen input, show the icon next to the text box ja Use the Input Panel tab ruutudest.


Sisendpaneeli käsitsikirja sisestamine:

Sisestusaneeli vasemas ülanurgas asuvad kaks nuppu, millede abil võid Sa lülitada ümber kahe reziimi vahel: käsitsikirjutamise režiimi, kus avatakse kirjaploki/märkmiku paneel ja tavalise virtuaalse klaviatuuri režiimi vahel.

NB! See käsitsikirjutamise režiimi vasakpoolsem nupp on algul hall ja ligipääsmatu (pilt) ning Sa saad teda kasutama hakata alles siis kui Sa oled eelnevalt installeerinud vajalikud sisestuskeeled ja nende klaviatuurid, tee järgmist:

1) Kliki (või vajuta/toksa) nupule Sart ja seejärel Control Panel.

2) Kliki (või vajuta/toksa) Change keyboards or other input methods lingile - pilt.

3) Kliki (või vajuta/toksa) Change keyboards... nupule - pilt.

4) Kliki (või vajuta/toksa) nupule Add... - pilt.

5) Vali uus sisestuskeel ja tema mingi klaviatuur ning kliki (või vajuta/toksa) nupule OK - pilt.

6) Kui vaja, siis kliki (või vajuta/toksa) uuesti nupule Add... ja lisa järgmine keel.

7) Kui vajalikud siestuskeeled ja nende klaviatuurid on installitud, siis kliki (või vajuta/toksa) nupule OK ja OK - pilt.


Ja kui Sa avad nüüd Tablet PC Input Panel sisendpaneeli, siis saad ligi ka tema märkmikule, st käsitsikirja režiimile, menüüsse Tools ilmuvad uued käsud ja sisendpaneeli ülesse menüüriba vasemale poole on ilmunud ka üks lisamenüü - sisestuskeelte valimise rippmenüü:

Avatud on sisestuspaneeli mäkmiku paneel


Et Sinu mingi spetsiifilise keele käsitsikirja siin ära tuntaks, peab olema alla laetud ja installeeritud ka vastava keele käsitsikirjatuvasti, mis kuulub antud keele keelepaketi [Multilingual User Interface Pack (MUI)] koosseisu.
Windows 7 Ultimate väljalase toetab suuremat hulka keeli ja MUI pakettide saamiseks tuleb Sul Windows Update'i saidist laadida alla vastav mitmekeelse kasutajaliidese (MUI) pakett - juhised ja info:

seal

ja seal (see sobib Windows 7 muude väljalasete jaoks).


Momendil tuntakse ära 25 keele käsitsikirja ja Sa pead laadima alla siis vastavad keelepaketid (välja arvatud ingliskeelse MUI paketi juhul kui Sul on installeeritud ingliskeelne Windows); toon siin mõned keeled ka ära: Chinese, English (U. S. ja U. K.), Finnish, German, Italian, Japanese, Russian, Spanish, Swedish jne (nagu arvata ongi, siis eesti keelt nende hulgas ei ole..., aga Sa võid ka inglise keele sisestusmeetodi ja klaviatuuri installida, siis valida sisendpaneeli ülevalt keelte rippmenüüst inglise keele ja tema abil opereerida).

Selle sisendpaneeli teise käsitsikirjutamse režiimi (märkmiku) abil võid sisestada oma teksti igasugusesse tekstiredakteerimise programmi, aga ka näiteks mingi Internetisaidi registreerimisvormi, brauseri aadressiribale ja ka mujale... Sa võid kirjaploki vaates sisestada oma vabas vormis teksti või siis redakteerida mingi dokumendi juba olemasolevat märgistatud teksti.
Kui Sa sisestad sinna märkmikku käsitsikirja, muudetakse see automaatselt tevaliseks tekstiks, aga see käsitsikiri jääb paneeli alles. Et nüüd seda käsitsikirja kustutada, pane pliiats ekraanile ja tõmba temaga kiiresti üle kustutamist vajava teksti, st kriipsuta ta läbi. Sa võid pliiatsit lohistada nii paremale kui ka vasemale poole ja vaata, et ületõmmatav joon oleks horisontaalne; kui asi ebaõnnestub, siis pead joonistama rohkem ja pikemad läbikriipsutuse jooned.
Tekst ei ilmu dokumendi sisestuspunkti enne kui Sa vajutad/toksad nupule Insert (pilt). Kui Sa olid juba mingi valmis teksti programmi sisestanud, siis võid Sa seda uuesti parandada: märgista vajalik tekstiosa ja tegutse...


Sa võid sisestuspaneeli plokknooti/märkmikku sisestada ja redakteerida teksti kahel moel: vabakäe stiilis või kirjutades sümbolid ühekauapa, et neid moodusi vahetada, tee järgmist: Vajuta/toksa (või kliki) sisestuspaneeli menüüle Tools ja vali seejärel kas Write in freehand style või siis Write character by character käsk.
Kui Sa kasutad momendil "Write in freehand style" stiili, siis et mingit tähte parandada, vajuta/toksa (või kliki) temale.

Et oma käekirja personaliseerida ja aidata Windowsil seda ära tunda, vali ülevalt menüüst Tools käsk Personalize handwriting recognition ja tegutse vastavalt ekraanile ilmuvatele juhistele.


Et redakteerida mingi dokumendi märgistatud teksti kasutades pliiatsit või puudet, vajuta või toksa juba märgistatud tekstiosale ja seejärel avatakse sisestuspaneeli/sisendpaneeli mäkmiku režiim (paneel/väli). Antud tekst lõhutakse eraldi osadeks, kus iga täht ja number on eraldatud pisikese vahejoonega.
Sisendpaneeli redakteerimisrežiimis saad Sa kasutada nelja redakteerimise viibet (žesti): parandamise (correcting), kustutamise (deleting), eraldamise/lahutamise (splitting) ja ühendamise (joining) viibet. Märkmiku ülemises paremas nurgas on selleks ka neli vastavat nuppu, mis aitavad Sul antud operatsioone läbi viia - nad esitavad Sulle visuaalselt seda et kuidas vastavat operatsiooni (viibet) läbi viia.

Ülemise menüüriba vasema osa kaudu (selle kõige parempoolsema noolmenüü abil) saad Sa määrata ka oma keeleseadistusi ja nende ligipääsetavate keelte arv sõltub juba sellest, et milliseid keeled Sa valisid Start -> Control Panel -> Change keyboards or other input methods linkide ning seejärel nupu Change keyboards kaudu...
Kui Sa valid nüüd seal sisestuspaneelis mingi muu keele, näiteks vene keele, siis saad Sa oma venekeelse teksti käsitsikira paneelil (kirjaplokis) pliiatsiga kirjutada (või tavalise kompuutri puhul isegi hiirekursoriga "joonistada") ja seejärel muudetakse tekst automaatselt sobivasse vormingusse. Kui Sa klõpsad allasuvale nupule Insert, siis pannakse kogu see valmis tekst Sinu poolt avatud mingisse tekstiredaktorisse või siis mujale...
Matemaatika valemite / võrrandite sisestamine (valemite / võrrandite sisestuspaneeli abil). Pluss Microsoft Mathematics Add-in'i kasutamine.

Oled Sa kunagi proovinud näiteks Word dokumenti sisestada mingit matemaatika, füüsika või keemia valemit / võrrandit? See töö on üsna keeruline ja paljud ei saagi sellega hakkama. Nüüd võib aga käsitisi kirjutada igasuguseid keerulisi valemeid ja seejärel panna need kusagile programmi, mis toetab MathML (Mathematical Markup Language) formaati (st. Word, StarOffice, OpenOffice, Opera, Maple jne).
Selleks tuleb Sul kasutada mitte Tablet PC Input Panel'i abi vaid Sa pead käivitama nüüd hoopis teise Math Input Panel'i. Ka see paneel on loodud tahvelarvutite ja pliiatsite jaoks, aga teda saab kasutada ka muude puutetundlike ekraanidega ning puutetehnoloogia toega kompuutrites ja isegi tavalistes kompuutrites, kus me võime need valemid ning võrrandid oma hiirekursori abiga joonistada.

Tee järgmist:

1) Ava mingi programm, kuhu Sa soovid oma keerulise valemi sisestada ja pane seal tekstikursor sobivasse kohta "plinkima" (st ootele).

2) Kliki Start -> All Programs -> Accessories -> Math Input Panel.

3) Nüüd joonista oma valem ja kui valmis, siis vajuta või toksa või kliki nupule Insert ning see valem ilmubki dokumenti, plinkiva tekstikursori kohale.
Kuna paljudel ei ole tahvelarvutit või puutetundlikku ekraani, siis sai alltulev valem joonistatud täiesti tavalises läpakas ja tavalise hiirekursori abiga ning seejärel sai pandud see valem Word dokumenti:

Sai valem joonistatud...


Kui Sa joonistad siin paneelis oma valemit, siis ilmub iga sümboli joonistamisel tema õige välimus ülesse eelvaatepaani. Juhul kui midagi läks valesti, siis kliki kõrval Erase nupule ja kustuta vale sümbol ning siis kliki nupule Write ja alusta uuesti. Nupuga Undo saad tühistada oma viimase tegevuse ja nupuga Clear saad kogu platsi puhastada ning alustada otsast peale.
Kui Sul ilmub pärast mingi sümboli joonistamist ülesse eelvaatepaani natuke vale värk, siis ära kiirusta selle kustutamisega vaid joonista järgmine sümbol ja siis pannakse paljudel juhtudel asi õigesti paika. Sa võid seda Erase nuppu kasutada ka alles siis kui terve valem on valmis ja alles seejärel hakkad teda parandama.
Nupu Select and Correct abil saada teha nii et tõmbad vale sümboli (või sümbolite) ümber ruudu ja seejärel parandad nad õigeks - siis ilmub ka üks abimenüü, kust võid valida õige sümboli...
PS! Microsoft Mathematics plugini (Microsoft Mathematics Add-in) installeerimine MS Word ja OneNote programmidesse — Word 2007, Word 2010 ja Word 2013 (+ OneNote):

Microsoft Mathematics plugin (Microsoft Word ja Microsoft OneNote jaoks) on instrumentide komplekt, mis lubab kasutajal koostada 2D ja 3D graafikuid/diagramme, teha matemaatilisi kalkulatsioone jne... MS Word tekstiredaktoris ning OneNote märkmikulehtedes - see plugin on vajalik asi õpilastele, õpetajatele, tudengitele ja igasugustele teistele kontoritöötajatele.

Microsoft Mathematics Add-in'i võimalused:

- Saab täita standardseid matemaatilisi funktsioone, näiteks nagu logaritmid jne.
- Saab täita trigonomeetrilisi funktsioone, näiteks siinused ja koosinused.
- Saab täita maatriks operatsioone, näiteks nagu pööramine jne.
- Saab täita kompleksarvudega operatsioone.
- Saab joonistada 2-D graafikuid ((Cartesius (=Descartes) ja polaarkoordinaatides)).
- Saab joonistada 3-D graafikuid (Cartesius, silinder ja sfäärkoordinaatides).
- Saab lahendada võrrandeid ja võrrandsüsteeme.
- Kalkuleerida statistilisi funktsioone...
- Tegelda algebraga...
- jms...

See 'Microsoft Mathematics Add-in' töötab Windows 7, Windows Server 2003 Service Pack 2, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 Service Pack 2, Windows Vista Service Pack 2, Windows XP Service Pack 3 süsteemidega. Ja seda saab kasutada Microsoft Word 2010, Microsoft OneNote 2010 ja Microsoft Office Word 2007 tarkvaradega. Tee järgmist:

- Lae see lisand alla MASetup.exe fail.
- Tee MASetup.exe failil 2x klõps ja järgi installeerimisjuhiseid. Juhul kui Sul ei ole oma süsteemi Microsoft DirectX Runtime komponenti veel installeeritud või kui ta tahab uuendamist, siis pakutakse kohe pärast selle matemaatikaplugini installeerimist ka DirectX installeerimist/värskendamist - tee seda.
- Kui installeerimine sai läbi, siis käivita oma MS Word või OneNote programm ja Sa näed programmiaknas üleval Mathematics vahelehte koos tema vahenditega - pilt.

Peale kõige muu hea- ja parema on antud plugini abil Word dokumenti imelihtne sisestada ja redakteerida igasuguseid keerulisi valemeid ning võrrandeid ja Sul ei lähe seda ülevalpool kirjeldatud Math Input Panel'i (Valemisisestuspaneeli) enam vajagi... - pilt.Microsoft Mathematics Add-In 2013: Kui Sa kasutad aga Word 2013 või OneNote 2013 programme, siis lae see Microsoft Mathematics Add-in alla sealt. See toetab järgmisi operatsioonisüsteeme: Windows 7, Windows 8, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 Service Pack 2, Windows Server 2012, Windows Vista Service Pack 2. Ja seda saab kasutada Microsoft Word 2013 & Microsoft OneNote 2013, Microsoft Word 2010 & Microsoft OneNote 2010 ja Microsoft Office Word 2007 programmidega.


MS Office Word 2016 & OneNote 2016 ja hilisemate jaoks seda matemaatika pluginit veel saadaval ei ole! Kuid Sa võid sel puhul teha järgmist:

* Ava MS Word programmis "Insert" vaheleht ja kasuta ribamenüü "Symbols" sektsioonis seda "Equation" vahendit:

Equation


* Ava MS Word programmis "Insert" vaheleht, kliki seejärel ribamenüüs sellele Get Add-ins nupule ja otsi ning lae alla mingi sobiv matemaatiliste valemite/ võrrandite sisestamise vahend.

* Sa võid ka kasutada siin eelpool kirjeldatud Math Input Panel'i...Lisaks veel näiteid ja selgitusi selle tavalise teksti sisestamise Tablet PC Input Panel'i kohta:

Sellel pildil on Tablet PC Input Panel'is kasutatud vene keelt - pilt.

Järgmises pildis otsisin kallite idanaabrite ühe suurima otsingumootoriga sõna "lehm" ("корова") ja arvasin, et saan palju vastuseid, saingi—tervelt 11 miljonit lehte... - pilt.


Otsin jälle...


Kui sisestad teksti mingis muus lubatud keeles, siis on võimalik valida programmiakna vasemas ülanurgas asuvate nuppude kaudu kas vastava keelega klaviatuur või siis käsitsikirjutamise paneel. Ülemisel pildil on keeleks valitud inglise keel (EN) ja käsitsikirjutamise režiim. Seejuure saab parempoolses paneelis avada kolme alumise Num, Sym ja Web klahvi abil kas numbrite, sümbolite või siis web aadressiribale sisestatavate sümbolite abipaneel; momendil on avatud veebi abipaneel.

Märkus: Sellele vahendile saab ligi ka Start menüü kaudu (Start > All Programs > Accessories > Tablet PC - Tablet PC Input Panel).
Kui Sa kasutad tavalist arvutit (st ilma puutetoeta ja ka mitte tahvelarvutit), siis võid ikkagi seda sisestuspaneeli vajaduse korral kasutada ja Sa võid tema ikooni panna ka alla tegumiribale, tee järgmist:

- Tee Start nupul paremklikk ja vali käsk Properties;
- Ava vaheleht Toolbars ja pane linnuke Tablet PC Input Panel ruutu (pilt) ning kliki OK ja vastav ikoon ilmubki alla tegumiribale (SuperBar'i paremasse ossa):

Sisestuspaneeli ikoon

Ülesse
'Microsoft Touch Pack for Windows 7' (Touch Pack) - lisatarkvarapakett puutetundlike ekraanidega arvutite jaoks:

See tasuta Touch Pack lisapakett on mõeldud ainult neile kompuutritele või monitoridele, mis toetavad Windows Touch vahendit (vaja on vähemalt 2 puute tugi) ja milledesse on installeeritud Windows 7. Osade selliste arvutitega antakse see Touch Pack juba poest kaasa ja ülejäänud võivad ta Microsoft Download Center saidist ise alla laadida - nõutakse Sinu Win 7 valideerimist, st enne antud paketi allalaadimist kontrollitakse Windowsi legaalsust.

Toetatakse järgmisi opsüsteeme: Windows 7 Home Premium; Windows 7 Home Premium 64-bit; Windows 7 Home Premium E 64-bit; Windows 7 Home Premium N; Windows 7 Home Premium N 64-bit; Windows 7 Professional; Windows 7 Professional 64-bit; Windows 7 Professional E 64-bit; Windows 7 Professional N; Windows 7 Professional N 64-bit; Windows 7 Ultimate; Windows 7 Ultimate 64-bit; Windows 7 Ultimate E 64-bit; Windows 7 Ultimate N; Windows 7 Ultimate N 64-bit. (Meie puhul siis järgmised opsüsteemid: Genuine Microsoft® Windows® 7 Home Premium, Professional või Ultimate.)


Microsoft Touch Pack on mängude ja programmide kollektsioon, mida saab kasutada sõrmede abil.

Sellesse paketti kuulub:

1) Microsoft Surface Globe - virtuaalne gloobus, mida saab sõrmedega pöörata, külastada meie planeedi erinevaid regioone, saada nende kohta infot, marssida sisse 3-D linnadesse.
2) Microsoft Surface Collage - selle programmiga saab fotodest ja piltidest luua kollaaže, paigutada neid ümber, muuta nene mõõtmeid jne. Valmis kollaaži võib salvestada oma töölaua tapeediks.
3) Microsoft Surface Lagoon - see on tõesti väga ilus veealuse maailma ekraanisäästja, mida saab sõrmedega muuta...
4) Kolm sensor-mängu: Microsoft Blackboard simulaator, Microsoft Rebound (õhuhoki) ja Microsoft Garden Pond.

Enne kui Sa installeerid selle Windows 7 Touch Pack'i, uninstalli Virtual Earth 3D programm, juhul kui ta Sul olemas on. Windows 7 Touch Pack'i saab installida ainult Windows 7 Home Premium, Professional või Ultimate väljalasetesse ja loomulikut peab Sul olema kompuuter või siis monitor, mis toetab Windows Touch tehnoloogiat ning 3D videot toetav graafikakaart.

Kui Sinu kompuuter vastab kõikidele nendele tingimustele, siis lae see Windows 7 Touch Pack alla sealt.

Ülesse< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008