Windows 7 desinstalleerimine (uninstall)

Seitse...Windows 7 desinstalleerimine (uninstallimine - kustutamine) või siis oma eelmise (vana) Windowsi taastamine. Win 7 desinstalleerimise meetodid ja käik.

 Sa võid oma Windows 7 desinstalleerida (uninstallida) ehk kustutada mitmel viisil ja kõik sõltub sellest et kuidas ning kuhu Sa selle Windows 7 installeerisid.

Märkus: Windows 7 (Seven) installeerimisviisidest saad infot sealt.


Kui Sa installeerisid Windows 7 oma eelmise Windows'i peale, st asendasid oma Win XP, Win Server 2003, Win 2000, Windows Vista või Windows 7 varasema vanema ersiooni uuema Windows 7-ga ja kasutad nüüd Windows.old kausta, et unistallida Windows 7 ja taastada oma vana eelmine Windows:


Kui Sa installeerisid Windows 7 sinnasamasse partitsiooni, kus oli ka Windows XP (või Win Server 2003/Win 2000/Vista/Win 7 varasem versioon), st Sa asendasid oma varasema Windows opsüsteemi uuema Win 7-ga:

Sa võid Windows 7 installeerida isegi Windows XP või mingi muu varasema Windows'i peale ja sel juhul pakitakse vana Windows kokku ning pannakse kausta, mille nimeks saab olema Windows.old, mis sisaldab siis eelmist operatsioonisüsteemi ja Sinu personaalseid faile.
Nüüd, juhul kui Sa tahad Windows 7 deinstalleerida ja hakata kasutama jälle oma varasemat Windows'i, siis tee järgmist:

* Klõpsa nupule Start ja seejärel Computer;
* Vali paremal ülevalt View rippmenüüst Details vaade;
* Nüüd vaata veeru Free Space alt, et kui palju on veel vaba ruumi Sinu Local Disk (C:) partitsioonis:

Uuri vaba ruumi mahtu


Märkus: Tavaliselt on Windows XP installeeritud C: partitsiooni ja järelikult installeerisid ka Sina oma Win 7 sinnasamasse C: draivi. Kui Sul on aga multi-boot masin, siis uuri ikka seda õiget partitsiooni ja Sa võisid ka oma kettatähiste nimesid muuta, sel juhul vali oma õige nimega partitsioon.

* Tee Local Disk (C:) ikoonil 2x hiireklõps, st ava ta ja vaata, et kas seal on olemas selline kaust nagu Windows.old (Windows.old kaust pannakse alati juurkausta.) - pilt.Märkus: Juhul kui Sa seda Windows.old kausta ei näe (üldjuhul peaks teda nägema v. a. võib olla mõnedel juhtudel, siis kui Sa teed Win 7-e 'repair/upgrade' installi või siis tegeled virtuaalmasinaga...), siis tee järgmist:

a) Ava Windows Explorer (suvaline kaust) ja klõpsa tööriistariba nupule Organize ning seejärel vali avanevast rippmenüüst käsk Folder and search options;
b) Ava vahekaart View ja aktiveeri seal raadionupp Show hidden files, folders, and drives ning klõpsa OK - kliki pisipildile, et teda suurendada:


Aktiveeri raadionupp

c) Nüüd ava oma C: ketas või siis see partitsioon, kuhu Sul on oma Windows 7 installeeritud ja Sa pead seal nägema Windows.old (või siis C:\$INPLACE.~TR ja C:\$WINDOWS.~Q) kausta.* Tee Windows.old kaustal paremklõps ja vali käsk Properties ning vaata, et kui suur on antud kausta maht.

!!! Windows.old kausta maht peaks olema väiksem kui C: partitsioonis oleva vaba ruumi maht muidu Sa ei saa võib olla seda meetodit kasutada.
Kui Windows.old kaust on kaks korda suurem kui Local Disk (C:) draivil oleva vaba ruumi maht, siis on varasema Windows'i (antud juhul siis XP) taastamine kohe väga suure küsimärgi all...

* Vaata Computer alt ka seda et mis kettatähis on Sinu DC/DVD-ROM kettaseadme täheks ja kirjuta see täht ülesse - edaspidi läheb seda veel vaja.

* Kontrolli, et kas Sinu kompuutri BIOS seadistused on nii seatud, et Sinu kompuutrit hakatakse laadima DVD-ROM seadmelt, st kas antud seade on ikka esimeseks laadimisseadmeks.


Märkus: Kui Sa ei tea, et mida see BIOS tähendab ja et kuidas seal määrata neid alglaadimise seadmeid, siis loe seda siit.


* Pane oma Windows 7 installeerimise DVD plaat sahtlisse ja tee kompuutri ümberlaadimine.
Kohe päris alguses pärast väga kiiret videokaardi, mälu ja kõvaketta tuvastamist võib ekraanile ilmuda järgmine kiri "Press any key to boot from CD" või selline kiri "Press any key to boot from CD or DVD", siis vajuta kiiresti suvalist klahvi (nt tühiklahvi). Kui asi ebaõnnestus, siis tee uus restart ja korda seda tegevust - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Vajuta kiiresti tühiklahvile


* Kui asi õnnestus, siis ilmub must ekraan kirjaga "Windows is loading files..." ja tema all jookseb vastav progressiriba...

* Kui Sa jõuad Install Windows esimesse aknasse, siis vali sealt teisest rippmenüüst parameeter Estonian (Estonia). Sellega määrad Sa ajaformaadi ja klaviatuuri seadistused; kui tehtud klõpsa Next:

Vali Estonian (Estonia) ja kliki Next* Install Windows teises aknas kliki vasemal allnurgas Repair your computer nupule/lingile - pilt.


* Ilmub System Recovery Options aken, kus on kõikide installitud Windows'i opsüsteemide loetelu, märgistame selle Windowsi, mida me tahame "parandada" ja antud juhul on selleks siis Windows 7-e; seejärel klõpsame Next. Kui meil on ainult üks operatsioonisüsteem, siis ei ole siin midagi valida vaid märgistame selle ainsa Windows'i ja klõpsame Next.
(KUI SUL ON OMA SÜSTEEMI INSTALLEERITUD MITU OPERATSIOONISÜSTEEMI, SIIS SAAB ÜHESÕNAGA SIIN LIGI KÕIKIDELE OMA INSTALLITUD WINDOWS VISTA VÕI WINDOWS 7 OPSÜSTEEMIDELE - NENDE ERINEVATELE VERSIOONIDELE. WINDOWS'I VARASEMAID VERSIOONE EGA KA MUID OPSÜSTEEME SIIN EI KUVATA!)


Märkus: Kui siin ei ole Windows 7't või kui aken on tühi, siis klõpsa ikkagi Next.


Allolevalt pildilt on näha, et kompuutrisse on installeeritud ainult üks operatsioonisüsteem - Windows 7:

Vali OS* Ja ilmubki System Recovery Options kolmas aken, kus ongi valikuvõimalused: Startup Repair, System Restore jne... Vali siin Command Prompt parameeter:

Vali vajalik instrument...


* Nüüd tipi Command Prompt akna käsureale alljärgnevad käsud ja vajuta iga käsu järel ENTER.

Märkus: Kirjuta need käsud endale kusagile ülesse...

Kui Sulle ilmub vahepeal järgmine teade "The system cannot find the file specified.", siis jätka sellele vaatamata oma käskude sisestamist ja iga käsu järel ENTER klahvi vajutamist (jälgi, et tühiklahvid oleksid õigetesse kohtadess pandud, Sa võid näiteks need käsud siit ka Notepad'i kopeerida ja sealt edasi "saata" ning seal on need tühikud ka paremini näha):


C:

Md Win7

Move Windows Win7\Windows

Move "Program Files" "Win7\Program Files"

Move Users Win7\Users


Attrib –h –s –r ProgramData


Move ProgramData Win7\ProgramData


Rd "Documents and Settings"

move /y c:\Windows.old\Windows c:\


move /y "c:\Windows.old\Program Files" c:\

move /y c:\Windows.old\ProgramData c:\


move /y c:\Windows.old\Users c:\

move /y "c:\Windows.old\Documents and Settings" c:\Edaspidine sõltub juba sellest et milline eelmine Windows Sul oli siis kui Sa asendasid ta uue Win 7-ga:


NB! Järgmise käsuga taastad buutimissektori ja kasuta seda sel juhul kui Sinu eelmine Windows oli Windows Server 2003, Windows XP või Microsoft Windows 2000:

D:\boot\bootsect /nt52 c:

Märkus: Selle eelmise käsuga peetakse silmas seda et CD/DVD-ROM seadme kettatähiseks on D:, aga kui Sinul on tal mingi muu tähis, näiteks E:, siis asenda see "D:" omaenda seadme tähisega.


NB! Järgmist käsku kasuta buutimissektori taastamiseks sel juhul kui Sinu eelmine Windows oli Windows Vista:

D:\boot\bootsect /nt60 c:Eelmise Windowsi (Windows XP või Windows 2000) boot.ini faili taastamine:

NB! Järgmised käsud on ainult siis vajalikud kui Sinu eelmine Windows oli Windows XP või Win 2000:

c: ja vajuta ENTER

Attrib –h –s –r boot.ini.saved

Copy boot.ini.saved boot.iniLõpuks sulge Command Prompt aken ja tee kompuutri ümberlaadimine (Restart):

Tipi CMD akna käsureale exit ja vajuta ENTER:

Tee arvuti taaskäivitus.


NB! Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.


Märkus: Kui Sa ei kavatse tulevikus Windows 7 deinstalleerida ja hakata kasutama jälle oma varasemat Windows'i või kui Sa ei kavatse Windows 7't deinstalleerida antud meetodiga, siis võid selle Windows.old kausta kustutada, et sellega vabastada oma kettaruumi - info siin.

ÜlesseKui Sul on dualboot süsteem, kus Sa olid oma Windows XP masinasse loonud ühe uue lisapartitsiooni ja installinud sinna sisse Windows 7-e.

I. Moodus - dualboot süsteemi puhul (Kui Sa tahad hakata kasutama ainult Windows XP'd ja soovid Windows 7'st lõplikult lahti saada):

Kui Sa oled installeerinud Windows 7 oma Windows XP masinasse, kus esimeseks opsüsteemiks on seega Win XP ja teiseks Windows 7 ning soovid hiljem Windows 7-e deinstalleerida, et kasutada ainult Windows XP'd, siis tee järgmist:
NB! Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.


Märkus: Täpselt samamoodi võid Sa deinstalleerida oma Windows XP dual-boot masinast ka Windows Vista operatsioonisüsteemi, ainult et sel juhul pane punktis kaks viidatud Windows 7 DVD installeerimisplaadi asemelel sahtlisse Windows Vista installeerimisplaat.II. Moodus - dualboot süsteemi puhul (Kui Sa tahad oma olemasoleva Windows 7 versiooni asendada tema mingi uuema väljalaskega või hoida tema tühjakstehtud partitsiooni edaspidiseks alles):


Kui Sa olid Windows 7 installeerinud oma Windows XP masinasse, kus esimeseks opsüsteemiks oli Win XP ja teiseks Windows 7 ning soovid Windows 7-e deinstalleerida, et kasutada ainult Windows XP'd ning hoida seda partitsiooni, millest Sa viskad oma Win 7 välja, edaspidiseks kasutamiseks alles. Kui Sa oled ükskord juba mingi Windows 7 väljalaske installeerinud, siis ei ole mingi probleem teda asendada Windows 7 mingi uuema väljalaskega või siis tema lõpp-produkti ehk müügiversiooniga.

Sisene oma Windows XP dual-boot masinas Windows XP süsteemi, tee Computer ikoonil paremklõps ja väli kontekstmenüüst käsk Manage; vali vasemast paanist Disk Management; tee nüüd akna paremal allosas sellel kettajaotusel (partitsioonil), kuhu on installeeritud Sinu Windows 7, paremklõps ja vali käsk Format....
Ilmuvas dialoogiaknas pane "linnuke" ruutu Perform a quick format ja klõpsa OK:

Pane linnuke ja klõpsa OK


Selle tegevuse tulemusel jääb Sul see kõvaketta partitsioon (jaotus) alles ja Sa võid sinnasamasse installeerida Win 7 uuema väljalaske või siis hoopis mingi muu opsüsteemi või jätta ta lihtsalt failide paigutamise kohaks.Märkus: Seda teist moodust võid kasutada ka Windows 7 uninstallimiseks oma dualboot süsteemist ja sel juhul tee siin Disk Management all oma Windows 7 partitsioonil paremklõps ning vali kontekstmenüüst käsk Delete volume.

Aga isegi siis kui Sa kustutad ('Delete volume') või formaadid ('Format') selle partitsiooni, mis sisaldas Windows 7't, ilmub Windows 7 kirje ikkagi sinna buutimisekraani valikutesse, siis kui Sa käivitad või teed kompuutri restardi. Juhul kui Sa tahad ta sealt ära koristada, siis tee järgmist:

1) Kliki nupule Start - > Control Panel, siis System and Security, seejärel Administrative Tools ja lõpuks tee 2 x klõps System Configuration ikoonil.‌

2) Ava Boot vaheleht ja märgista üleval loetelus ‍Windows 7‍‍‍ parameeter.

3) Kliki nupule Delete, siis OK ja lõpuks Restart.NB! Kui Sinu dual boot (või multi-boot) süsteemis läks Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraanis kaduma mingi operatsioonisüsteemi alglaadimise/buutimise kirje ja Sa ei saa laadida end sellesse operatsioonisüsteemi (Aga ka muud laadimisprobleemid) - info siin.

Windows 7 buutimisekraani (boot screen) kasutajaliidese taastamine - info siin.

ÜlesseWindows 7-e desinstalleerimime (uninstall) dual-boot süsteemist, kus Windows Vista on esimeseks operatsioonisüsteemiks.

I. Moodus - Kui Sa tahad hakata kasutama ainult Windows Vista't ja soovid Windows 7'st lõplikult lahti saada:

Kui Sa oled installeerinud Windows 7 oma Windows Vista masinasse, kus esimeseks opsüsteemiks on seega Vista ja teiseks Windows 7 ning soovid hiljem Windows 7-e deinstalleerida, et kasutada ainult Windows Vistat, siis tee järgmist:

 

II. Moodus - Kui Sa tahad oma olemasoleva Windows 7 versiooni asendada tema mingi uuema väljalaskega:

Kui Sa oled ükskord juba mingi Windows 7 väljalaske installeerinud, siis ei ole mingi probleem teda asendada Windows 7 mingi uuema väljalaskega või siis tema lõpp-produkti ehk müügiversiooniga. Näiteks sisene oma Windows Vista dual-boot masinas Windows Vista süsteemi, tee Computer ikoonil paremklõps ja väli kontekstmenüüst käsk Manage; vali vasemast paanist Disk Management; tee nüüd akna paremal allosas sellel kettajaotusel (partitsioonil), kuhu on installeeritud Sinu Windows 7, paremklõps ja vali käsk Format....
Ilmuvas dialoogiaknas pane "linnuke" ruutu Perform a quick format ja klõpsa OK:

Pane linnuke ja kliki OK

Selle tegevuse tulemusel jääb Sul see kõvaketta partitsioon (jaotus) alles ja Sa võid sinnasamasse installeerida Win 7 uuema väljalaske.Märkus: Seda teist moodust võid kasutada ka Windows 7 uninstallimiseks oma dualboot süsteemist ja sel juhul tee siin Disk Management all oma Windows 7 partitsioonil paremklõps ning vali kontekstmenüüst käsk Delete volume.

Aga isegi siis kui Sa kustutad ('Delete volume') või formaadid ('Format') selle partitsiooni, mis sisaldas Windows 7't, ilmub Windows 7 kirje ikkagi sinna buutimisekraani valikutesse, siis kui Sa käivitad või teed kompuutri restardi. Juhul kui Sa tahad ta sealt ära koristada, siis tee järgmist:

1) Kliki nupule Start - > Control Panel, siis System and Security, seejärel Administrative Tools ja lõpuks tee 2 x klõps System Configuration ikoonil.‌

2) Ava Boot vaheleht ja märgista üleval loetelus ‍Windows 7‍‍‍ parameeter.

3) Kliki nupule Delete, siis OK ja lõpuks Restart.
NB! Kui Sinu dual boot (või multi-boot) süsteemis läks Windows Boot Manager'i ekraanis kaduma mingi operatsioonisüsteemi alglaadimise/buutimise kirje ja Sa ei saa laadida end sellesse operatsioonisüsteemi (Aga ka muud laadimisprobleemid) - info siin.

Windows 7 buutimisekraani (boot screen) kasutajaliidese taastamine - info siin.

ÜlesseKui Sa installeerisid Windows 7 kompuutrisse, mis ei sisaldanud ühtegi operatsioonisüsteemi, st Sa installisid oma Windows 7 tühjale kõvakettale:


1) Esiteks loo oma vajalikest andmetest varukoopia kas käsitsi või siis näiteks Windows Easy Transfer utiliidi abil (õpetus seal);

2) Pane Windows XP või Windows Vista CD/DVD plaat sahtlisse ja tee vastava Windows opsüsteemi puhas installeerimine (clean install);

Märkus: Puhas installeerimine tähendab siin seda, et kõvaketta ümberpartitsioneerimise ja formaatimisega (uuestivormindamisega) kustutatakse kõik kõvakettal olevad andmed ning operatsionisüsteem ja programmid installitakse uuesti tühjale (puhtale) kõvakettale.

Windows Vista puhtast installeerimisest info siin.

Windows XP puhtast installeerimisest info siin.

3) Kui Sa oled Vista või XP installi lõpetanud, siis too oma varukoopia failid üle uude opsüsteemi.


Kui Sa ostsid uue koos eelinstalleeritud Windows 7 (või Vista) operatsioonisüsteemiga kompuutri:

HOIATUS! Kui Sa ostsid uue Windows 7 (või Windows Vista) operatsioonisüsteemiga kompuutri, siis ei olegi nii lihtne installeerida tema asemele Windows XP operatsioonisüsteemi ja seda eriti läpakate puhul. Ja seda seepärast et uued kompuutrid ei sisalda paljusid Windows XP-le vajalikke draivereid, nende BIOS ja emaplaat on "erinevad" ning nad omavad SATA kõvakettaid, mille draiverid puuduvad Windows XP installeerimisplaadis. Mõnel juhul on see Windows XP installeerimine isegi võimatu ja kui Sul see õnnestubki, siis tuleb Sul seda "peavalu" rohkem kui vaja—mõtle ikka enne!

Seega, kui Sa hakkad taolise kompuutri puhul mõtlema Windows 7 (Vista) matustele, siis võiksid enne tema aukuajamist proovida järgmisi vahendeid:

- Osta oma kompuutrile mälu juurde (vähemalt 1 GB), seda enam, et DDR 2 (SDRAM) mäluhinnad langevad kiiresti ja lisamälu paigaldamine kompuutrisse on üsna lihtne asi;
- Tõsta oma komuutri jõudlust (abimaterjal);
- Kui Sa ostsid uue kompuutri koos Windows 7 või Vistaga (nn OEM arvuti), siis vii ta suurte "jamade" korral tagasi tema originaalsesse tehase algseadistusteni ja alusta otsast peale (abimaterjal);
- Kui Sul on kõvakettal piisavalt vaba ruumi (uute kompuutrite puhul ei ole see probleemiks), siis jäta oma Windows 7 (või Vista) alles ja installeeri Windows XP oma kõvaketta uude teise partitsiooni ("jaotusse"), st tee oma kompuuter dualboot süsteemiks (abimaterjal).
- Skaneeri oma süsteemi pahavara suhtes, sest need teevad Sinu kompuutri mõnikord üsnagi aeglaseks (abimaterjal).
- Hoopis teine ooper on aga siis kui Sa ostsid uue odava läpaka, mille riistvara (mälu maht, protsessor jms) kohe kuidagi ei sobi Vista või Windows 7 jooksutamiseks. Odavale kehvakese riistvaraga sülearvutile topitakse näiteks Windows 7 peale ja seejärel määritakse selline OEM kompuuter ostjale lihtsalt kaela - ühesõnaga Sa saad järjekordse tünga. Petta üritavad Sind aga kõik ja seda juba lasteaiast peale. Tean ainult kahte isikut, kes Sind alt ei tõmba: Vanapagan (Põrgusse satud Sa nii või naa) ja Vikatimees (tema tuleb Sulle igal juhul õigel ajal järele).


Märkus: Juhul kui Sul ei õnnestu alustada oma Windows XP installeerimist: SATA kõvaketaste probleemist ja nende draiverite installeerimisest saad abi sealt.
Pärast Win XP teise partitsiooni installeerimist buutimisprobleemide lahendamine - info.

ÜlesseKui Sa installeerisid Windows Vista põhises kompuutris Windows 7 Ultimate versiooni Vista kompuutrisse loodud nn virtuaalsele kõvakettale (VHD - Virtual Hard Disk).

Windows 7 desinstalleerimine ja virtuaalketta (VHD) kustutamine.

Kui Sa tahad oma Windows 7'st lahti saada ja seda virtuaalketast kustutada, siis tee:

a) Tee kompuutri restart ja lae ennast Windows Vistasse;
b) Otsi see .vhd laiendiga fail ülesse, mille Sa loosid Windows 7 jaoks ja kuhu Sa installeerisid oma Windows 7-e (st otsi ta ülesse oma C: ketta juurkaustas - C:\).
c) Tee sel failil paremklõps ja vali käsk Delete. Kuna nii suur fail prügikasti "ei mahu", siis ilmub veel aken, mis küsib, et kas Sa tahad ta jäädavalt kustutada, siis klõpsa Yes.
See minu virtuaalse kõvaketta fail (VHD) asub Windows Vista süsteemi C: ketta (partitsiooni) juurkaustas ja selle faili nimeks on win7.vhd, mille ma omistasin talle sealsamas Windows 7 installeerimise ja VHD loomise CMD aknas.

Minu virtuaalse kõvaketta fail ("C:\win7.vhd") - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Tee tal paremklõps ja vali Delete


d) Seejärel tuleb Sul kõrvaldada Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraanis olev Windows 7 buutimiskirje, sest ta on nüüd üleliigne.
Sa võid taastada Vista endise bootloader'i (buutimislaadija) kogu täiega või siis vastavate programmide abil ainult Windows 7 mittevajaliku buutimiskirje ja sellest oli juttu siin.


Aga Sa võid bcdedit.exe programmi abil kõrvaldada ainult selle Win 7 üleliigse buutimiskirje ja teha seda CMD akna kaudu:

Ülesse

 


< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008