Windows 7 installeerimismeetodid

Seitse...Windows 7 (Seven) installeerimismeetodid.

 

Win 7 Upgrade DVD plaadiga (või ISO image abil) puhta installi ("clean install") tegemine kas samasse tühja või uude kõvakettasse (kompuutrisse) + aktiveerimine.

 

Windows 7 installeerimine, uuendamine (upgrading), migreerimine ja tema installeerimise miinimumnõuded


Windows 7 installeerimine on üsna sarnane meile juba tuttava Windows Vista installeerimisviisidele ja tema interaktiivset installeerimist on isegi lihtsamaks tehtud. Kuid mõningatel juhtudel on Win 7 installeerimist keerulisem sooritada ja seda just Windows XP omanikel, kes soovivad oma olemasolevat Win XP-d uuendada (upgrade) mingiks Windows 7 väljalaskeks (versiooniks).
Windows 7 installeerimine baseerub täiendatud image-põhisele installeerimisele. Iga Windows 7 DVD plaat (SKU) ja tema ISO fail sisaldab kõiki Windows 7 versioone, aga vaikimisi installeeritakse just see Win 7 versioon, mille Sa ostsid või millise ISO faili Sa Internetist alla laadisid. Sulle ei ilmu Windows 7 installeerimise alguses see aken, kus Sa saad valida selle et millist Windows 7 versiooni Sa installeerida soovid nii nagu oli see Vista puhul—ses osas erineb Win 7 installeerimine Vista installist. Näiteks kui Sa laed Internetist alla Windows 7 Ultimate RTM English Retail DVD ISO Image, siis saad Sa temaga installeerida ainult Windows 7 Ultimate versiooni.
Windows 7 kõik müügiversioonid ('retail' karbiversioonid) sisaldavad aktiveerimiskoodi (tootevõtit) - see aktiveerimisvõti ('product key') määrab ära selle et millise Windows 7 versiooni me saame endale installeerida.


Windows 7 (SKU) DVD plaat (või ISO fail) sisaldab seega järgmisi Win 7 väljalaskeid:

Windows 7 Starter
Windows 7 Home Basic
Windows 7 Home Premium
Windows 7 Professional
Windows 7 Enterprise (seda mitte alati)
Windows 7 UltimateWindows 7't võib installeerida nii otse eelmise (vana) Windowsi seest kui ka DVD-ROM seadmelt kuhu Sa sisestasid eelnevalt oma Windows 7 installeerimise DVD plaadi ja siin peaks teadma järgmist:


1) Kui Sa käivitad Windows 7 installeerimise eelmise Windowsi seest:

- Sa võid oma Windows Vista (SP1 või hilisema SP-ga) uuendada (upgrade) Windows 7 vastavaks versiooniks, mis on kas samaväärne või siis Windows 7 kõrgem väljalase.


Märkus: Windows XP, Vista ja Windows 7 (st tema madalama väljalaske) uuendamise meetoditest ehk teedest saad ülevaate sealt.


- Sa võid oma olemasoleva Windows 7 ümber installeerida (Märkus: Sa võid seda meetodit kasutada ka oma Windows 7 madalama väljalaske uuendamiseks tema kõrgemaks ja paremaks väljalaskeks, aga Windows Anytime Upgrade vahendi kasutamine on antud juhul siiski parem meetod).

- Sa ei saa käivitada 64-bit setup programmi selles kompuutris, mis jooksutab 32-bit versiooniga Windowsi või vastupidi...

- Sa võid käivitada Windows 7 Upgrade Advisor'i installeerimise esimese ekraani vastava parameetri kaudu ("Check compatibility online" kaudu).

- Sa ei saa teha Windows XP kohapealset (in-place) uuendamist (upgrade).

- Sa võid installeerida Windows 7 sinnasamasse partitsiooni, kus asub ka olemasolev vana Windows.

- Sa ei saa installeerimise käigus muuta oma kõvaketta jaotusi (partitsioone), st Sa pead kasutama olemasolevaid partitsioone.


2) Kui Sa paned Windows 7 installeerimise DVD plaadi sahtlisse ja teed alglaadimise Windows 7 DVD plaadilt, et alustada tema installi:

- Sa ei saa uuendada (upgrade) oma olemasolevat Windowsi, Sa saad valida installeerimise alguses ainult "Custom (advanced)" installeerimismeetodi.

- Sa võid Windows 7 installeerimise käigus oma olemasolevaid partitsioone kustutada, luua uusi partitsioone ja muuta nende suurust.

- Sa võid installeerida Windows 7 sinnasamasse partitsiooni, kus asub ka olemasolev vana Windows.


Märkus: Windows 7't võib installeerida ka USB mälupulgalt (juhis).Windows 7 installeerimiseks võiks proovida järgmisi stsenaariume:
Windows 7 installeerimiseks vajalikud miinimumnõuded: NB! OEM, OEM System Builder, Windows Anytime Upgrade (WAU), Windows 7 Upgrade ja Windows'i täiversioonide (retail - FPP) litsentsitingimustest ja võimalustest kokkuvõtlikult - siit.


< Tagasi Windows 7-e virtuaalkettasse installeerimise veebilehele

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda


 

Windows Vista buutimisfailidest varukoopiate loomine; Windows'i rikutud buutimisfailide taastamine või nende konfigureerimineSeda võiks teha seks puhuks kui Sa kustutad oma VHD koos Windows 7-ga ja tahad taastada oma Vista endist bootloader'it, aga ka muude buutimisprobleemide korral.


Neid varukoopiaid saab luua mitut moodi:

- Loo nad Windows Vista enda bcdedit.exe programmi abil, sellega saab töötada ainult Command Prompt aknas: - Kasuta väga heade VistaBootPRO või EasyBCD programmide abi:

 

 

Win 7 Upgrade DVD plaadiga (või ISO image abil) puhta installi ("clean install") tegemine kas samasse tühja või uude kõvakettasse (kompuutrisse) + aktiveerimine:Märkus: Siin ei maksa segamini ajada kahte asja ja nimelt seda et on olemas kahte tüüpi Win 7 uuendusplaate (Windows 7 Upgrade DVD):


a)
Windows 7 Upgrade DVD plaadid (näiteks Windows 7 Home Premium Upgrade DVD), millede abil saab oma vana Windows Vista või siis Windows XP uuendada vastavaks Windows 7 väljalaskeks/versiooniks (sellise DVD karbi pilt on kohe allpool).

Windows 7 Home Premium Upgrade DVD karbiversioon - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Win 7 Upgrade DVD


Kui Sa ostad jaemüügist või Internetist selle upgrade versiooni, mis on karbis ja kui Sa selle pakendi avad, siis näed Sa, et ta sisaldab kahte DVD plaati - üks on 32-bit ja teine 64-bit versioonile. Sa saad nendega koos ainult ühe aktiveerimisvõtme millega Sa võid installida mõlemat versiooni.

PS! Kui Sa ostad Family Pack'i, siis saad Sa samuti 2 DVD plaati ja ühe tootevõtme, millega Sa võid oma "koopas" aktiveerida kolme kompuutrit.

Windows 7 Upgrade versioon on täiesti identne Win 7 täisversiooniga ja nende erinevused on ainult:

* Hinnas - 'upgrade' on märksa odavam;
* Samuti ka aktiveerimisvõtme (product key) osas. Sul tuleb alustada Win 7 upgrade installimist oma eelmise Windows'i (Vista või XP) seest - see on nn "in-place upgrade" install. Kui Sa sisestad installeerimise käigus aktiveerimisvõtme, siis kontrollib Setup programm, et kas Sinu masinas on olemas Windows'i vanem versioon ja kui seda ei tuvastata, siis Sa ei saa oma aktiveerimisvõtit sisestada ja install/upgrade jääb katki ning selle asemel ilmub vastik teade "The product key is not valid". (Kui Sa ei sisesta aktiveerimisvõtit, siis ei saa Sa Win 7 installeerimist jätkata.)
Kuid seda ei kontrollita, et kas Sinu vanem Windows on aktiveeritud või ei ole, seega võib Sinu XP või Vista olla ka aktiveerimata (st piraatkoopia)...


b) Windows 7 Anytime Upgrade (WAU) karbid (pakendid) - Nende abil saab ainult oma olemasoleva Windows 7 madalama versiooni uuendada tema kõrgemaks paremaks versiooniks, näiteks Windows® 7 Home Premium'i --> Windows® 7 Ultimate versioonini.

Windows 7 Professional Anytime Upgrade (WAU) pakendi pilt (seda Sa vist meie poodides ei näegi) - kliki pisipildile, et teda suurendada:


Windows 7 Professional Anytime Upgrade pakend


Taolised WAU pakendid ilmuvad müüki ainult mõnes regioonis, näiteks kus on Internetiühendusega probleeme ja meie tavakasutaja arvatavasti ei näegi selliseid karpe. Nendes pakendites ei olegi mingit DVD plaati vaid nad sisaldavad ainult Win 7 aktiveerimisvõtit, mida saab kasutada oma olemasoleva vana Windows 7 uuendamiseks tema kõrgema varsioonini—tuleb käivitada Windows Anytime Upgrade utiliit ja seejärel sisestada õigel ajal see tootevõti (product key).

Meil tuleb üldjuhul aga kasutada hoopis Windows 7-es oleva Windows Anytime Upgrade utiliiti, et tema abiga uuendada oma madalam Win 7 tema kõrgemaks versiooniks ja sel juhul ei lähegi meil mingit Windows 7 dvd plaati vaja.
Sa käivitad Windows Anytime Upgrade utiliidi, ostad Interneti kaudu vastava uuendamisvõtme ('upgrade key') ja Sinu olemasolevale Windows 7 versioonile lisatakse tema kõrgema väljalaske vahendid/funtsioonid - kogu protsess käib väga kiiresti ja lihtsalt.

Hea on see et iga Windows 7 versioon sisaldab tema eelmise versiooni kõiki vahendeid ja seadistusi ning see tähendab seda et Sa võid näiteks oma Windows 7 Home Premium versiooni uuendada ('upgrade') Windows 7 Professional versiooniks ostes Internetist nn uuendamisvõtme ('upgrade key') ja seejärel "lukustades lahti" täiendavad lisavahendid.
Windows 7-e installeerimisel kasutatakse tegelikult image't, mis sisaldab kõiki Windows 7 versioone. See tähendab seda et Sinu kompuutris on reaalselt olemas kõik Windows 7 väljalasked mis sest et Sa omad näiteks ainult Windows® 7 Home Premium litsentsi ja saad jooksutada ainult teda. Windows Anytime Upgrade utiliidi abil saad Sa lukustada lahti ja minne üle Windows 7 kõrgemale ning paremale versioonile.
Sa käivitad Windows Anytime Upgrade utiliidi ja tegutsed - see protsess käib väga kiiresti (5-15 minutit) ja ta ei tekita mingeid probleeme ning ta tuleb kokkuvõttes odavam. Sa ei pea enam omama Windows 7 DVD plaati ja Sa võid sel teel näiteks isegi Windows 7 Starter versiooni uuendada Windows 7 Ultimate versioonini.
(Windows 7 iga uus versioon omab laiendatud funktsionaalsust ja seega iga tema järgmine versioon täiendab eelnenud versiooni.)

NB! Windows 7 enda uuendamisteedest (viisidest) ja Windows Anytime Upgrade utiliidi kasutamisest saab lugeda siit.
Win 7 Upgrade DVD plaadiga (või ISO'ga) puhta installi ("clean install") tegemine kas samasse tühja või uude kõvakettasse (kompuutrisse):

Ametlikult saab Windows 7 Upgrade versiooniga teha ainult “upgrade” installeerimist, st Windows'i eelmise versiooni uuendamist Win 7-ks kas kohapealse (“in-place upgrade”) või siis puhta ("custom", mis asendab eelmise Windows'i) installeerimise teel. Seega peab kasutaja käivitama Win 7 'upgrade' installi oma vana Windows'i seest ja seda nii Vista kui ka Win XP puhul, mis sest et XP puhul ei saagi teha kohapealset installi (temaga tuleb valida see Custom parameeter).

Kasutaja võib Win 7 uuendamisinstalleerimise käigus kustutada oma kõvaketta partitsioone või siis lasta Setup programmil pakkida vana opsüsteem kokku kausta Windows.old ja seejärel pühkida partitsioon puhtaks, et installida sinna Windows 7.

Windows 7 Upgrade installimise alguses kontrollitakse, et kas Win XP või Vista on ikka installeeritud Sinu kõvakettale ja kui saadakse kinnitus, siis saab ka installeerimist jätkata. Juhul kui Sa olid aga enne oma kõvaketta tühjaks teinud ja sealt XP või Vista minema pühkinud, siis setup ei näe enam ühtegi olemasolevat Windows'i installatsiooni ja Sa ei saa enam Win 7 installeerimist jätkata ning ilmub “Invalid Product Key” veateade.

Kui Sa ei taha teha seda "in-place upgrade" installi (st käivitada Windows 7 upgrade installeerimist Vista või XP seest), siis on ka üks täiesti legaalne mõõdahiilimise võimalus, mida sai proovitud juba Vista aegadest. Sa võid kasutada Windows 7 Upgrade DVD plaati ka tema installimiseks isegi tühjale kõvakettale või uude kompuutrisse ja see puhas installeerimine (clean install) toimub lühidalt järgmiselt:

1) Tee kompuutri alglaadimine otse oma Win 7 Upgrade DVD-plaadilt (enne kontrolli, et kas BIOS'is on DVD-ROM seade määratud esmaseks laadimisseadmeks - juhis);


2) Seejärel vali keele, aja- ja rahaformaat ning klaviatuuri seadistused - pilt.


3) Ilmub ekraan kus klõpsa nupule Install now:

Klõpsa nupule Install now


4) Ilmub aktiveerimisvõtme (Product key) sisestamise aken - ära siin sisesta mingit aktiveerimisvõtit, st jäta see väli tühjaks, korista linnuke ruudust "Automatically activate Windows when I'm online" ja kliki Next:

Korista linnuke ära ja klõpsa Next


5)
Kui selle peale ilmub hoiatusaken, siis klõpsa No.


6) Seejärel vali Win 7 versioonide loetelust see versioon, mis sobib Sinu poolt ostetud upgrade versiooniga:

Pakutakse valikut


7) Ilmub EULA ekraan, kus ole litsentsiga nõus ja pane "linnuke" ruutu "I accept the license terms" ning klõpsa Next - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Meeldiv litsentsiaken


8) Vali järgmises aknas installeerimise tüübiks Custom (advanced):

Vali Custom


Seejärel ilmub aken, kus Sa pead valima draivi (partitsiooni) kuhu Sa tahad oma Windows 7 installeerida. Algul kuvatakse Sinu süsteemis olemasolevad kõvakettad (tavaliselt on ikka ainult üks kõvaketas) ja partitsioonid (partitions) ja siin on mitu võimalust:

a) Juhul kui Sul on uus või juba varem tühjakstehtud kõvaketas, siis ei olegi seal ühtegi partitsiooni (oblastit/jaotust) ja seda tähistatakse sõnadega "Unallocated Space" (partitsioneerimata ruum). Seega ei ole uuel kõvakettal või siis kõvakettal, mis oli eelnevalt Sinu poolt puhastatud, ühtegi partitsiooni (oblastit) vaid need tuleb alles luua.
Kui Sa vajutad siin kohe Next (vaata alumist pilti), siis luuakse automaatselt üksainus partitsioon ja Windows 7 installeeritakse sinna ning seejuures kasutatakse ära kogu Sinu kõvakettal olev vaba ruum.


Kuid siin on ka teine võimalus, nimelt Sa võid siin luua kohe mitu partitsiooni, näiteks ühe primaarse/põhi partitsiooni (Primary partiton) ja siis ühe laiendatud partitsiooni (Extended partition), millesse tuleb seejärel luua loogilised kettad (nn Logical drives). Võib luua ka mitu Primary jaotust mingi teise opsüsteemi (nt Windows XP või Linux'i distributsiooni) installeerimiseks ja alles siis installeerida Windows 7 uude C: partitsiooni.
Et luua uusi partitsioone, vali selleks link Drive options (advanced) ja järgmises aknas klõpsa lingile New. Uues aknas saad noolmenüü "Size" kaudu määrata loodavale partitsioonile tema suuruse (megabaitides) ja kui valmis, siis klõpsa nupule Apply.
Sa võid sel teel luua mitu uut partitsiooni, neid siitkaudu formaatida, kustutada jne...

(Kes soovib seda meetodit kasutada, siis selgitav info siin - seal on küll juttu Windows Vista antud tegevusest, aga Windows 7-s käib see asi täpselt samamoodi...).

Märkus: Sa võid seda teha aga ka hiljem kohe pärast Win 7 installimist luua operatsioonisüsteemi sees Windows Disk Management konsooli abil uued lisapartitsioonid ja seda ma soovitaksingi Sul teha - juhised seal ja seal (need on küll Windows Vista lehed, aga Win 7-s ei ole ses suhtes midagi muutunud).

Kes ei soovi siin pusima hakata ja ei taha siin mingeid partitsioone luua või kes soovib neid luua hoopis pärast Windows 7 installimist ja seda Disk Management utiliidi abil, see klõpsaku ikkagi kohe nupule Next:

Kõvakettal ei ole ühtegi partitsiooni


b) Kuid juhul kui Sa ei kasuta uut kompuutrit või uut kõvaketast (või eelnevalt puhastatud kõvaketast), siis on Sul antud aknas üks või mitu partitsiooni ja üks neist on siis süsteemipartitsiooniks kuhu Sul on installitud Vista või Win XP.
Sa võid sel juhul vajaduse korral siin need partitsioonid kustutada ja luua ühe või mitu uut partitsiooni ja installeerida Win 7 ühte neist. Või kui Sul on ainult üks süsteemipartitsioon, siis võid oma Win 7 installida otse samasse partitsiooni ja Sinu vana Windows pakitakse kokku kausta, mille nimeks on Windows.old - selle võid hiljems siis kustutada (juhis siin).


9) Lõpeta Windows 7 installeerimisprotsess.

Kui installeerimine on läbi, siis võid Sa seda Windows 7't proovida 30 päeva, aga aktiveerida Sa teda ei saa, sest Sa tegid tema upgrade versiooni puhta installeerimise.

NB! Kuid mõningate masinate puhul võib see aktiveerimine isegi õnnestuda - proovi enne see järgi ja kui aktiveerimine ei õnnestu või kui selle peale ilmub järgmine "0xC004F061" veateade, siis katseta järgmist meetodit:

- Ava administraatoriõigustega Command Pormpt aken ja tipi käsk:

slmgr -ipk <Sinu Win 7 Upgrade aktiveerimisvõti> ja vajuta ENTER.

(See käsk näeb siis välja umbes selline: slmgr -ipk MM7DF-G8XWM-J2VRG-4M3C4-GR27X - võti on siin välja mõeldud.)

- Seejärel tipi käsk: slmgr -ato ja vajuta ENTER.

- Et Sa saaksid nüüd kohe kontrollida siinsamas asja õnnestumist (Win 7 aktiveerimist), tipi käsureale slmgr -dlv (või slmgr -dli) käsk ja vajuta ENTER.


NB! Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.Kui aktiveerimine ikkagi ei õnnestunud, siis jätka siitsamast punti 10 alt:

10) Käivita Win 7 upgrade install uuesti aga nüüd juba äsjainstallitud Windows 7 seest. (Avame Computer akna ja teeme 2x klõpsu sellel kettaseadme ikoonil, mis sisaldab meie Windows 7 Upgrade DVD plaati ning siis käivitame Setup faili.)

Alternatiivina võid Internetist allalaetud ISO image lahti pakkida ja käivitada sealt setup.exe.

11) Vali järgmises ekraanis "Do not get the latest updates for installation".
12) Ilmub meile juba tuttav ja vaimustust äratav aktiveerimisaken (pilt ülevalpool) ja nüüd võid sisestada oma võtme, aga võid seda teha ka hiljem. Sa võid siin panna linnukese ruutu "Automatically activate Windows when I'm online" või siis mitte seda teha.
13) Aksepteeri Windows EULA'i.
14) Ja nüüd vali installeerimise alguses Upgrade parameeter (mitte aga Custom) ja tee sellega Win 7 upgrade (uuendamise) installeerimine; selle akna pilt oli eelpool.

Nüüd peab ka Win7 aktiveerimine õnnestuma; kui Sa tahad teda kohe aktiveerida, siis tipi Start menüü otsingukasti sõna activate, mis toob esile Activate Windows utiliidi akna kuhu sisestagi oma aktiveerimisvõti.

Kui said valmis, siis lae alla kõik värskendused (Windows updates) ja kasuta Disk Cleanup instrumenti, et kustutada see üleliigne Windows.old kaust (juhul kui Sa installeerisid esimeses etapis Win 7 oma vanema Windows'i peale) - õpetus seal.

PS! Loe sellisest installeerimisviisist täpsemat ülevaadet koos piltidega sealt, seal on juttu küll Vistast, aga Windows 7-ga toimub see samamoodi.

Kuidas on aga lood 32-bit ja 64-bit versioonide uuendamisega (upgrade)?

Sa ei saa käivitada 64-bit installatsiooni olemasoleva 32-bit Windows'i seest (või vastupidi). Sa pead selle asemel tegema alglaadimise 64-bit installatsiooniplaadilt ja valima Custom (advanced) parameetri:

Klõpsa Custom


Seejärel hoiatatakse Sind, et Sinu olemasolev Windows siirdatakse Windows.old kausta ja see on väga tore, las aga siirdavad (viigu ta või kuu peale). Jätka Win 7 installeerimist, sisesta aktiveerimisvõti, sest nüüd saad Sa seda teha jne...

Kõike ülaltoodud silmas pidades võib nentida seda et me võime tehniliselt teha odavama Windows 7 upgrade installeerimse ka täiesti tühjale kõvakettale või ka uude kompuutrisse, aga litsentsi poolsest vaatevinklist ei ole see just päis õige...

Etteotsa

 

< Tagasi Windows 7-e virtuaalkettasse installeerimise veebilehte

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008