Uus info!
Windows 7
Web Slice sisu:

Win 7 logo

22. november 2008. a.
Win7 lehe avamine ja eeljutt:
Loe edasi...

21.09.11
VirtualBox - kasutamise juhis
Loed edasi siit...

26.09.11
Windows 8 install VirtualBox'i
Loe edasi sealt...

22.01.12
Efektiivne 'CCE' programm...
Loe edasi sealt...


Lingid

 

 

Vot nii juhtub kõikidega,
kes arvutit ei tunne:

Läksin lolliks...!
Tagasi eelmisse kohta

 

 

 

Hea uudis, kliki: Hea uudis!

 

...ja

veelgi parem uudis: Veelgi parem uudis!

 

 

 

Autor - Tema on minu väga kauge nõuandja ja antud veebsaidi kaasautor. Ta elab kõige kaugemas ja vanimas (2010. a. seisuga) ClG J02182-05102 galaktikaparves (pilt). Kui Sa soovid meile küsimusi esitada või oma muresid kurta (või isegi ropult sõimata), siis mine algul sinna. Seejärel vajuta klahvi F5 või siis kliki üleval "Refresh" nupule, pane oma mõtted kirja ja kliki nupule Send.
Vaatamata meeletule kaugusele, lähevad e-mailid silmapilkselt kohale: Kõigepealt "konverditakse" Sinu e-mail (pärast nupule Send klikkimist) antimateeria ferüiid-x-y-kleryiid alamosadeks; seejärel saadetakse ta tänu neljanda dimensiooni ajatunnelite, mustade aukude, tumeda aine ja tumeda energia "kombinatsioonile" ülikiiresti sihtpunkti.
Sa võid kirjutada suvalises keeles, sest tema valdab absoluutselt kõiki keeli.

Sa võid alternatiivina kirjutada ka NASA e-mail aadressile, sinna tuleb ingliskeelne sõnum saata - seal ollakse asjaga juba kursis.

PS! Palju abi saadi ka maavälistelt kuue varbaga, punaste silmadega ja rohelise nahaga IT-spetsialistidelt ning nende ööpäevaringselt töötavast 'Help Desk' abiteenistuselt - pilt.

 

Intervjuu "Bossiga" nr. 1

EV uusim seadus...

Tungiv soovitus! Treeni ennast Windowsi jaoks.

Pisike maakera...

Windows WAR 2007 ja õhulahing

MS Office abiline lirva Suzie

Tartu "ürgvanad" pildid

Windows on nüüd TASUTA - on see tõsi?

 

"Olen üksik nukker sait, keegi mind ei ava ega vaata - nuuks Väga kurb kaust...!"

Väljavõte minu kodulehe kaebusest Rahvusvahelisele Kodulehtede Kaitsmise ja Hooldamise Ühingule.

 

 

Kodulehe autorist seal

 

Tagaside & kodulehest seal.


Windows 7 tutvustus ja ülevaade.
Tema kasutusjuhend, uued vahendid ja funktsioonid ning kasulikud nõuanded.

 

 

Win 8 logo Windows 8 (8.1) kasutusjuhis - seal

 

Windows 10 kasutusjuhis Windows 10 kasutusjuhis - seal

 

Windows 11
Windows 11 kasutusjuhis - seal

 

PS! Arvutiabi - Sisukord - seal

 

 

Otsi Windows 7 alt infot:

 

Windows 7 ülevaade ja kasutusjuhend - sisukord:

 

 

 

Kui Sa klikid siia lingile, siis lisatakse antud veebilehe link (kiirkorraldus/otsetee) Sinu 'Start Menu -> All Programs' või siis lihtsalt 'Start Menüü' alla - see on nn "Pinned shortcut" ehk "Pinned Site" (kinnistatud kiirkorraldus/veebsait), mida saab kasutada alates Windows Vista'st kuni Windows 10 operatsioonisüsteemini välja. See meetod töötab ainult siis kui Sa kasutad Internet Explorer brauserit (alates Internet Explorer 9 versioonist) - *info seal. Pärast siinsele pikale lingile klikkimist ilmub üks dialoogiaken, kus kliki nupule Add (pilt). Seejärel sulge selle toimingu peale ilmunud teine spetsiaalne brauseriaken. Nüüd võid selle veebilehe kiirkorralduse 'Start -> All Programs' menüüst lisada paremklõpsu kontekstmenüü käsu 'Pin to Taskbar' abil ka oma tegumireale ja/või käsu 'Pin to Start Menu' abil Stardimenüü ülaossa (pilt). Pärast 'Pin to Taskbar' käsku näed Sa antud veebilehe kiirkorraldust/ikooni ka oma tegumireal (SuperBar) - pilt. Nüüd tehes sellel ikoonil paremklõpsu, võid tema hüpikmenüü kaudu käivitada nii antud veebilehe kui ka teisi selles menüüs pakutavaid veebilehti - pilt. Ja näide Windows 10 operatsioonisüsteemist: pilt,..... pilt,..... pilt..... ja..... pilt.
Eessõna:

22. november 2008

Millalgi sai üsna pikalt kirjutatud Windows Vista'st, siis jätkan samal teemal ja üritan tutvustada ka Windows Vista "mantlipärijat" Windows 7 ('Windows Seven'; lühendatult siis Win 7 või Win7) operatsioonisüsteemi.

Ei taha Vista olla! Rippuja "ristiisa" Bill Gates (õige nimega William Henry "Bill" Gates III) pääses ise üle noatera, sest ka tema nimi rippus ühes väga kurikuulsas nimekirjas (seal figureeris tema nimi loomulikult vene kirjapildis: Уильям Генри "Билл" Гейтс III) - pilt.


Microsoft tutvustas esmakordselt oma tulevast Windows 7 operatsioonisüsteemi 17-19. nov. 2008 Los Angeleses toimunud konverentsil (Professional Developers Conference—PDC) ja kohe pärast seda sai "laiadele massidele" kättesaadavaks ka tulevase operatsioonisüsteemi Windows 7 Pre Beta väljalase nimega "Windows 7 code (build 6801; M3 - Milestone 3)".

Windows 7 lõppversioon (RTM) ilmub välja juba juulis-augustis 2009 ja müüki lastakse ta 22.10.2009. Siin aga hakkan ma tutvustama Windows 7 enam-vähem kõiki tema varasemaid väljalaskeid kuni tema müügiversioonini välja ning toon siin ära nendes tehtud muudatused/täiendused paralleelselt nende väljailmumise ajaga. Teatud aja mõõdudes viskan vananenud materjali siit kodulehest välja ja lõpuks jääb alles ainult see info, mis käib Windows 7 lõppväljalaske (müügiversiooni) kohta.

Märkus: Seda "Eessõna" ma siin muutma ei hakka, las ta jääb nii nagu ma ta siia suure hooga 22.11.2008 kirja panin (siis kui ilmus Windows 7 Pre Beta väljalase - Win 7 esimene versioon). Seega see, kes satub siia näiteks kahe aasta pärast, siis ärgu imestagu kui kohtab siin eessõnas juba kõigile teadaolevat infot jne...

Windows 7 (Seven) operatsioonisüsteem ei ole midagi täiesti uut vaid Windows 7's kasutatakse Windows Vista arhitektuuri ja tuuma (kernel'it) ning seega ta ongi tegelikult Windows Vista kuid tema täiendatud, arendatud ja märksa parem operatsioonisüsteem (ja seda ta ongi, vähemalt minu arvates!). Windows 7's ei ole tehtud nii põhjalikke arhitektuurilisi muudatusi nagu tehti seda Windows Vista puhul vaid esialgse mulje kohaselt pannakse Windows 7's põhirõhk tema kasutajasõbralikusele, turvalisuse tõstmisele, jõudluse suurendamisele ja efektiivsusele. Kuna Windows 7 on ehitatud Windows Vista baasile, siis omab ta tagasiühildumist nii Windows Vista programmimudeli kui ka Vista põhise kompuutri riistvara seadmetega.

Seega peaksid suurem osa riistvara seadmeid ja tarkvaraprogramme, mis töötasid Sinu Windows Vista'ga, ühilduma nüüd ka Windows 7 (Seven) operatsioonisüsteemiga Loomulikult ei kehti see praegu kaugeltki kõikide tarkvaraprogrammide kohta ja eks selles suhtes töö ka käib ning selle eest peavad muretsema tarkvaratootjad juba ise. Kuid võrreldes Windows Vista algusaegadega suhtuvad nüüd tarkvaratootjad antud asjasse palju operatiivsemalt ja pingutavad tõsiselt, et saada niikaugele, et nende programmid ühilduksid ka Windows 7-ga. Kui palju ja millised programmid veel ei taha Windows 7-ga ühilduda, see selgub juba siis kui Windows 7 RTM ja seejärel tema müügivariant välja ilmuvad.Väga suurt tähelepanu pööratakse
Windows 7 "läpakate" (sülearvutite) toele ja arvatavasti saab ta olema sülearvutite üheks enimkasutatavaks operatsioonisüsteemiks (...võib olla?).

Peale selle saab oma tarkvara ja riistvara seadmeid kontrollida Microsoft'i üsnagi heas Windows 7 Compatibility Center saidis. Sealt võib laadida alla ka vajaliku Windows 7 Upgrade Advisor programmi, allalaadimislingid:

http://www.microsoft.com/windows/compatibility/windows-7/en-us/

http://www.microsoft.com/windows/compatibility/windows-7/en-us/default.aspx

Kui mingit programmi ei õnnestu installeerida või kui ta ei tööta pärast installimist korralikult - programmide (sh ka mängude) ühildumisprobleemid - juhis.

Peale selle plaanitakse Windows 7 Starter versiooni hakata kasutama nn netbook kompuutrites, mis on sülearvutite minivariant (ta on kergem, väiksemate mõõtutega, väiksema võimsusega, vähemate võimalustega ja palju odavam ning mis on mõeldud rohkem Internetis surfamiseks ja meilide saatmiseks). Mis sellest plaanist aga välja tuleb, eks seda näitab juba lähitulevik. Peale Windows 7 Starter'i peaksid Netbook kompuutrites jooksma ka Windows Home Premium ja Windows 7 Ultimate väljalasked.

Veel mõned Windows 7's tehtavad fundamentaalsed muudatused: suurem töökindlus ja turvalisus, suurem jõudlus, parem ühilduvus riistvara- ja tarkvaraga. Windows 7 ei ole kaugeltki enam selline ressurssideõgard nagu oli seda Windows Vista ja Win7 puhul langeb see suur ning paljukirutud probleem ära; nüüd sobib ta väga hästi ka Windows XP kompuutritele (st Sa võid julgelt installeerida Windows 7 ka oma XP masinasse, peaasi et oleks täidetud Windows 7 installeerimise miinimumnõuded).


NB! Windows 7 (Windows Seven) installeerimiseks vajalikud miinimumnõuded:

 • 1GHz protsessor (32 -või 64-bit süsteemile)
  1 GB (32-bit süsteemile) või 2 GB (64-bit süsteemile) füüsilist mälu (RAM)
  16 GB vaba ruumi kõvakettal (32-bit süsteemile) ja 20 GB (64-bit süsteemile)
  Graafikakaardil ehk videokaardil peab olema DirectX 9 graafikatugi + WDDM 1.0 või kõrgema draiveritugi + 128MB videomälu—Aero kasutajaliidese jaoks.
  DVD-R/W kettaseade (Tegelikult saab Win 7't installeerida ka USB mälupulga kaudu ...)
 • No sellised nõudmised ei peaks olema ülejõukäivad kõikidel enam-vähem kaasaegsetel kompuutritel...

Kui Sa kahtled või kui Sa ei tea neist gigahertzidest, gigabaitidest ja mälust mitte kui midagi, siis kasuta Windows 7 Upgrade Advisor programmi abi - juhend.


Windows 7 (Seven) hakkab kasutama Internet Explorer 8 brauserit, mis ilmub välja 2009. aasta alguses. Windows 7's on tavakasutajal palju lihtsam navigeerida, uus otsingusüsteem lubab otsida informatsiooni samaaegselt nii oma kompuutrist kui ka Internetist. Täielikult on muudetud töölaua allääres asuvat Windows 7 tegumiriba (Windows TaskBar), Start menüüsse ilmusid nn "väljakargavad loetelud" (JumpLists): iga programmiga on nüüd seotud need failid, milledega ta töötama hakkab. On ilmunud ka uus seadmete juhtimiskeskus nn Device Stage, kuhu on kokku kogutud kõik seadmed ja printerid. Ka töölaua Aero't on parem juhtida; töötamine traadita (traadivaba) võrkudega on tehtud lihtsamaks ja mugavamaks: saab vaadata nende võrkude kogu loetelu ja vajaliku võrguga ühenduse saamiseks piisab ühestainsast hiireklõpsust.
Windows 7 toetab nüüd ka Blue-ray plaatide kirjutamise tuge; peale selle on veel tehtud palju muid suuremaid ja väksemaid muudatusi ning neid tehakse Windows 7 väljaarendamise käigus veelgi...

Windows 7 on Microsoft'i esimene operatsioonisüsteem üleüldse, mis pärast müükiilmumist ei nõua uue kompuutri ja riistvara ostmist vaid teda võib julgelt installida oma olemasolevasse Vista või isegi vanemasse Win XP masinasse, mis kohe kuidagi ei sobinud Windows Vista'le. See on küll vägagi meeldiv asi ja seda eriti läheneva majanduslanguse juures; seega ei ole Sul vaja kohe poodi liduda ja uut arvutit osta vaid Sa hoiad oma raha kokku, et midagi muud osta - no näiteks lennuki või tuumaallveelaeva (minu käest saad ta allahindlusega, sest kaks tuumaraketti võtsin maha meie Riigikogule suunamiseks...).

Proovimiseks installeerisin ma Windows 7 Ultimate Beta väljalaske ka ühte vanemasse Windows XP masinasse, mille andmed on järgmised: Win XP Pro Service Pack3 Build 2600; protsessor 1,7 Ghz; RAM 512 MB'i; videokaart Radeon 7000 (videomälu 64 MB) ja seal töötas isegi see beta Windows 7 üsnagi sujuvalt, ka tema installeerimine käis ilma ühegi tõrketa. Ainsaks asjakas, mis kohe silma torkas, oli see et Vista Aero't ei saanud kasutada ja see on ka täiesti loomulikult selliste muuseumivääriliste "asjadega" nagu seda on ainult 512 MB'i füüsilist mälu ning mingi ATI Radeon 7000 videokaart, mis omab kesiset 64 MB'i videomälu ja mis ei toeta Aero jaoks vajalikku WDDM draiverit.
Üldiselt peaks aga Windows 7 rahuldavaks jooksutamiseks olema Windows XP kompuutris vähemalt 1GB'i füüsilist mälu (RAM), aga see ei tähenda veel seda et kõik programmid, mis töötasid Sul Windows XP vanema riistvaraga masinas, hakkavad ka korralikult töötama sinna installeeritud Windows 7 operatsioonisüsteemis—selleks on ikkagi vaja natuke "kobedamat" kompuutrit ja programmid peavad ühilduma vähemalt Windows Vistaga.
Ühesõnaga Sa võid installeerida Windows 7 oma olemasolevasse Windows Vista või siis Windows XP kompuutrisse; Sa ei pea enam ostma endale uut kompuutrit nagu seda oli tavaliselt vaja teha Windows Vista opsüsteemi puhul. Peale selle peaks Windows 7 sobima väga hästi ka sülearvutitele (läpakatele) vastupidiselt tollele ajale kus kohe Windows Vista väljailmumisega paisati turule suur hulk läpakaid, milledesse oli Vista juba sisse installeeritud vaatamata sellele, et need laptopid ei sobinud kuigi hästi Vista süsteemile.

Windows 7 (See jääbki tema nimeks!) lõppversioon (RTM) ilmub juba 22. oktoobril 2009 ja ta baseerub täielikult Windows Vista tuumale ning arhitektuurile, seega ei kujuta ta endast midagi põhjapanevat uut. Microsoft'i "poisid" teatavad ise, et see uus Windows 7 on Windows Vista täiustatud, laiendatud ja palju parem operatsioonisüsteem ning minu enda esmamuljed ses suhtes on küll vägagi positiivsed.

Märkus: Juba seegi väga oluline asi nagu draiverid näitab seda et Win 7 ei ole enam Vista, sest suurimad kompuutrite tootjad võtavad draiverite uuendamist Windows 7-le sobivaks vägagi tõsiselt. Windows 7 ei ole veel müüki ilmunudki, aga suurem osa draiveritest on juba uuendatud ja valmis Win 7's kasutamiseks. Vista puhul oli isegi mõned kuud pärast tema ametlikku väljailmumist asi ses suhtes väga nutune. Uusi draivereid pakutakse nii Windows Update kui ka kompuutrite tootjate kodulehtede kaudu.

Kuna tegemist on ikkagi Windows Vista otsese järglasega, siis võiks natuke tunda ka Windows Vista't ennast ja seega kes tahab oma Windows XP'lt "hüpata" otse üle Windows 7-le, peaks tutvuma ka Windows Vistaga (näiteks siin).

 


Vahemärkus Windows XP kohta:

Kas Windows 7 (Seven) saab olema selleks viimaseks kirstunaelaks, mis lüüakse Windows XP suurte fännide kurvastuseks nende lemmiku kirstukaande? Tundub, et nii see asi ka läheb... ja ongi aeg ka midagi uut ning paremat kasutama hakata. Kahtlemata on Win 7 kõikidest väljalastud Windowsitest kõige parem ja konkureerib täiesti vabalt ka Apple Mac OS-iga...
Kuigi praegu kasutab suur enamus veel Windows XP operatsioonisüsteemi võib õelda, et kusagil 2011. a. suvel või tsipa hiljem kasutatakse Windows 7 opsüsteemi juba rohkem ja XP ning Vista kasutajate arvu langeb edasi.

Alates 22. oktoobrist 2010 ei pakuta OEM tootjatele enam Windows XP Home operatsioonisüsteemi ja alates 13. juulist 2010 lõpetatakse ka Windows XP SP2 toetamine (kui keegi tahab Microsoft'i tuge, siis peab ta selleks ajaks uuendama ta XP SP3-ni). Windows XP SP3 toetamine lõpeb aga 2014. a. aprillis ja eks selleks ajaks on Windows XP kasutajate arv kahanenud üsna tublisti - see on XP ajastu lõpp:

XP ajastu lõpp

Microsoft pakub Windows XP uuendamist ehk ülewviimist ("upgrade't") Windows 7-le ja see on üsna hea uudis, sest ligi pooled Windows'i kasutajatest kasutavad siiamaani Windows XP'd.

Windows XP omanikud saavad osta odavama Windows 7 uuendusversiooni (Windows 7 Upgrade DVD) ja uuenduslitsensi kuid nüüd, erinevalt Windows Vistast, tuleb neil teha Windows 7 puhas installeerimine (clean install).
"Puhas installeerimine" tähendab seda et Sinu kõvaketas (või Windows XP süsteemipartitsioon) pühitakse puhtaks ja kõik programmid ning andmed lähevad kaotsi. Seega vii oma vajalikud "värgid" enne selle Windows 7 uuendusversiooni installeerimist kusagile mujale (väline USB kõvaketas, USB mälupulk, CD/DVD plaadid, võrgukaust või kõvaketta mingi muu partitsioon).

Sa võid kasutada ka Windows Easy Transfer utiliidi abi, et viia oma vana Win XP failid ja seadistused üle uude Windows 7'sse - loe seda.

NB! Sul peab olema loomulikult legaalne Windows XP, sest Windows 7 Setup kontrollib installeerimise alguses, et kas Sinu Win XP on ikka "aus" ja alles seejärel installeeritakse Windows 7 sinnasamasse partitsiooni, kus oli ka Sinu vana Windows XP - ühesõnaga XP visatakse välja ja ta asendatakse Windows 7-ga - loe sellest kõigest sealt: Windows XP uuendamine (upgrading) Windows 7-ks


Vaata mida "1000 aastase" riigi Suur Füürer arvas Windows XP-st kui ta lärmates ja sülge pritsides sõimas Windows Vista "maaletoojaid" - Suur Juht ja XP

Kui Suur Füürer ainult räuskas ja sõimas Vista maaletoojaid, siis Venemaa Suur Massimõrvar Jossif Stalin ei naljatanud. Ta lülitas Vista "ristiisa" Bill Gates'i (õige nimega William Henry "Bill" Gates III) kohe oma kurikuulsatesse nimekirjadesse (nn "Stalini nimekirjad" - kes nendesse sattus, see ka maha notiti).
Põhjusi oli selleks rohkem kui vaja: Esiteks oli Jossif hädas Vista printeri draiveritega; teiseks kuidas see närune kapitalist Gates julges ennast Maailma kõige rikkamaks persooniks pidada samal ajal kui Stalinil oli terve Venemaa taskus.
Antud nimekirjas figureerib Gates'i nimi loomulikult vene kirjapildis ehk siis järgmisel kujul: Уильям Генри "Билл" Гейтс III - pilt.

Windows Vistast piisav ülevaade!

Vaatamata sellele et tegemist on alles (nov. 2008) Windows 7 väljaarendamisega, on näha, et Windows 7 on üsna paljulubav operatsioonisüsteem. Juba praegu on näha, et tema alglaadimise, CPU, 2D/3D graafika, kõvaketta, mälu, pildi/videotöötluse ja mängude töö ning jõudlus on vägagi head...

Mida need tarkvara väljalasete versioonid (Pre-alfa, Alfa, Pre-beta, Beta, Release candidate, RTM, GA jne) tähendavad, sellest loe sealt.


 


Tagasiside & kodulehest:


Isiklikult minuga seda tagasidet ei olegi, aga:

a) Küsimuste ja arvutiprobleemide korral pöördu Vabariigi Valitsuse poole (pmsekretar@riigikantselei.ee) ja alaku Sinu kirjad umbes nii: "Hei, Peaminister! Mina kui truu riigialam ja usin maksumaksja nõuan vastust oma järgmisele probleemile...".
Meilide sisu olgu hästi lühike, sest sealsed assistendid on küll kenad, aga nipsaka olemisega ja nad ei viitsi või ei suuda pikematest meilidest aru saada ning teavitada Peaministrit Sinu väga tähtsast e-mailist. Oma probleemi sisu võiks kirjeldada umbes nii: "Mul läks üks draiver kaduma! Help me please!!!" või selliselt: "Minu ekraani taustapildi nupud on väga imelikud? AIDAKE!!!"
- küll nad aru saavad. Ja kui Sa saadad neid e-maile tihti ja tuima järjekindlusega, siis võib juhtuda isegi nii et Vabariigi Valitsus kingib Sulle uue ning võimsa arvuti. Veelgi enam, Sind võidakse isegi IT-spetsialistiks palgata, sest oskad küsida ja tunned asja vastu huvi...

b) Windows'i piraatkoopiate legaliseerimise ja järjekordse WGA lahtimurdmise asjus helista numbrile: 1-877-MY-MS-STORE (1-877-696-7786).

c) Kui tahad BILL GATES'ile endale kirjutada või helistada ja õelda talle, et kui kehva see Windows ikkagi on või siis selleks et talt raha küsida, siis siin on tema kontaktandmed: billg@microsoft.com , billg@windowsemployee.co.cc (parim), bgates@microsoft.com ja telefonid: (206) 709-3100, 425-882-8080 ja (206) 709-3140 - kõik need kontaktid on küll avalikud nõ "kontori" omad, aga ehk Jumal avitab Sind...?!
Kui Sa kirjutad talle raha lunimise (või laenamise) eesmärgil, siis võiks e-mailid alata umbes nii: "Hello Bill Gates! wow……ok…..first of all…hummm my name is xxxxx and i am..." või nii: "Good morning, sir Bill Gates! Praise God for a blessed person like you who shares his wealth to the poor. Sir, I really need your help. I dream about having 1 million dollar and I wish to have it from you Bill, please make my wish true!".
Kui Sa ei tahagi talt raha saada, siis võid kirjutada talle näiteks nii: "I want Windows 7 girl Angel’s email address…or phone #!".

Märkus: Ma oletan, et BILL pärandab kogu oma tohutu varanduse fondile, mis hakkab võitlema Windowsi piraatkoopiatega (piraatlusega). Eks mingi väike osa sellest "koogist" pärandatakse ka omastele ja järeltulijatele, aga selle pärandi kättesaamise üheks eeltingimuseks on mingi Windowsi kohta käiva ülessande lahendamine. Näiteks tuleb nädala aja jooksul leida vastus umbes taolisele riukalikule küsimusele: "Käivita Windows Explorer administraatori õigustega kuid sealjuures ei tohi UAC vahendit välja lülitada"...


Kunagi aitasin ka ise meilide teel palujate arvutiprobleeme lahendada, aga suures ajapuuduses loobusin sellest ja seepärast hakkasingi abistavat materjali hoopis Internetti riputama. Kui siinsetes Windows 7, Vista ja "Sisukorra" veebilehtedes hoolega otsida/lugeda, siis leiab paljudele probleemidele ning küsimustele ka vastuse. Siintoodud info aitab oma süsteemi kaitsta ja ülesse seada nii et paljusid probleeme üleüldse ei tekigi.


Minu koduleht on mõeldud lisaks tsipa kogenumatele arvutikasutajatele ka päris algajate ja ka nende jaoks, kes ei valda inglise keelt nii soravalt. Seega ei maksa nuriseda kui siin on üht-teist liiga põhjalikult lahti seletatud ning kui siia on lisatud "liiga palju" pildimaterjali - infot on väga-väga palju ja universaalset lahendust siin ei ole (tavaliselt "pirtsutavad" ikka kõige rohkem need, kes ei ole ise kunagi ühtegi taolist materjali üles riputanud).
Kodulehe kujundus, küljendus jms on juba igaühe enda maitse asi ja kõiki Sinu soove ei jõua siin maailmas keegi rahuldada - isegi Jumal mitte (võib olla suudab seda ainult Vanakurat ise juhul kui Sa raatsid talle 3 tilka verd ohverdada...). Alati leidub neid, kes ei ole mitte millegagi rahul (v. a. omaenda töö- ja tegemistega) nii et sellega tuleb mul arvestada ja rahulikult edasi toimetada...
Pealegi ei ole see koduleht siin mingi ilusalongi või muu firma sait, mis püüab iga hinna eest "hea" välja näha ja sel teel endale kliente hankida. Siin on tegu ikkagi puht tehnilise teatme- ja abimaterjaliga ning selle võib kirjutada kasvõi "seinale" - peaasi on see et keegi ka mingit abi saaks.
See-eest puuduvad siin igasugused kargavad, vilkuvad, jooksvad, lendavad ja muud taolised närvidele käivad "reklaamijubinad". Autor ei teeni siit sentigi. Vastupidi, siin tuleb mul ise maksta: veebiruumi kasutamise eest ja nüüd tuleb lisaks sellele plekkida ka .pri.ee domeeni eest, aga seda juba mingile müstilisele Eesti Interneti SA-le. Mõistlik oleks see .pri.ee domeen ja Eesti Interneti SA seenele saata... ja hakata alternatiivina kasutama tasuta .net.ee domeeni.

Märkus: Mõned siinsed lingid viivad Sind küll minu muudele veebilehtedele, mis asuvad teiste tasuta veebiruumi pakkujate serverites ja seal on lehtede üla- ning alaosas küll reklaamibannerid, aga need ei ole minu enda omad vaid need pannakse veebiruumi omanike poolt...

Siin ei pea ennast registreerima ja kedagi toetama (sponsima) ning siin ei pea ka kedagi kiitma ega tänama (või sõimama) - selleks puudub lihtsalt võimalus. Siin puuduvad poolt ekraani täitvad igasugused muud viited ja lühitutvustused, mis püüavad lugejat meelitada kusagile sinna, kus peab hakkama raha välja käima jne...

Ühesõnaga siin on loodud kõik tingimused selleks et Sa saaksid rahulikult ja segamatult abimaterjalisse süveneda. SÜVENEMA aga peab, muidu on sest kõigest vähe kasu ja siis võib Sinuga juhtuda see, mis juhtus ka minu endaga - pilt.

 

Kui Sa oletad, et antud veebsaidi autoriks olen ainuisikuliselt mina, siis Sa eksid ja toon siin kohe ära ka minu suured abilised:

1) Tema on minu väga kauge nõuandja ja antud veebsaidi kaasautor. Ta elab kõige kaugemas ja vanimas (2010. a. seisuga) ClG J02182-05102 galaktikaparves (pilt). Kui Sa soovid meile küsimusi esitada või oma muresid kurta (või isegi ropult sõimata), siis mine algul sinna. Seejärel vajuta klahvi F5 või siis kliki üleval "Refresh" nupule, pane oma mõtted kirja ja kliki nupule Send.

2) Palju abi saadi ka maavälistelt kuue varbaga, punaste silmadega ja rohelise nahaga IT-spetsialistidelt ning nende ööpäevaringselt töötavast 'Help Desk' abiteenistuselt - pilt.

Kui saad siit abi (palju abi) ja kui satud kirkusse minema, siis paluks ka mind ja minu abilisi ühe pisikese küünlaga meeles pidada!

 

Eeljutu lõpetuseks ka üks hea uudis, kliki: Hea uudis! ... ja veelgi parem uudis: Veelgi parem uudis!

 

 

 

Mida peaks Windows 7 nagu ka iga teise opsüsteemi installeerimisel teadma:

See jutt käib ikka selle kohta kui ilmub välja see Windows 7 (Seven) lõplik väljalase (tema müügiversioon), aga toon ta kohe siin ära, et asi selge oleks ja tegelikult tuleb seda ka iga muu Windowsi installeerimisel või uue Windowsiga kompuutri ostmisel teada.
 • Need, kes installeerivad Windows 7 (või mingi muu Windowsi), peaksid kohe alla laadima kõik tema värskendused—klikks nupule Start, siis All Programs ja seejärel Windows Update.
  Windows 7 RTM eelsete väljalasete puhul peab osade värskenduste allalaadimiseks kasutama just seda käsitsimeetodit (Start > All Programs > Windows Update), sest mõningaid olulisi värskendusi ei pakutagi nende automaatse allalaadimisfunktsiooni kaudu.
  Neid värskendused/parandused (updates) tuleb alla laadida kiiremas korras ja seda tuleb teha regulaarselt või panna siis see updates'te allalaadimine automaatrežiimile!

  Kui tulevikus peaks ilmuma Windows 7 esimene või tema mingi järgmine parandustepakett—oletame, et nimega Windows 7 Service Pack 1 (Windows 7 SP1), siis tuleb ka see kohe alla laadida ja installeerida.
  Windows Update kasutamine ei ole oluline ainult värskenduste allalaadimise seisukohast vaid tema abil saab laadida alla ka oma süsteemi paigaldatud seadmete draiverite (näiteks videokaardi) uuemaid versioone. Lihtsalt tee aeg-ajalt Start > All Programs > Windows Update ja kui neil on midagi pakkuda, siis klõpsa uues aknas nupule Check for updates ja kogu lugu.

  PS! Kui Sa installeerid oma opsüsteemi esmakordselt või teed siis kunagi hiljem tema ümber- või parandusinstalleerimise, siis esimene asi, mida Sa pead pärast installimise lõpetamist kohe tegema, on Windows Updates (värskenduste) allalaadimine ja installeerimine. Kuigi Windows Update vahend on vaikimisi pandud automaatrežiimile, soovitaksin alustada kohe nende nende värskenduste käsitisi allalaadimist (klikk nupule Start, siis All Programs ja seejärel Windows Update). Kui Sa oled ühe portsu neid värskendusi kätte saanud ja installeerinud, siis tee jälle Start -> All Programs -> Windows Update ning kliki seejärel akna vasemas paanis lingile Check for updates; lae alla järgmine ports värskendusi. Kui oled selle järgmise portsu värskendusi alla laadinud ja installeerinud, siis alusta otsast peale, sest ühe korraga Sa kõiki värskendusi kätte ei saa, näiteks Vista puhul tuleb saada enne kätte kõik tema SP1 paketi värskendused ja alles seejärel hakatakse Sulle pakkuma ka tema SP2 värskendusi. Korda oma sellist tegevust seni kuni Sa oled kätte saanud kõik värskendused. Seejärel võid soovi korral lülitada Windows Update automaatrežiimi välja (süsteemi jõudluse tõstmiseks) ja teha ise regulaarselt (!) Start menüü kaudu nende värskenduste allalaadimist. Pärast opsüsteemi parandus- või ümberinstalleerimist võib nende kõikide värskenduste allalaadimine ja installeerimine võtta üsna palju aega ning see oleneb Sinu Internetiühenduse kiirusest, aga see asi tuleb ära teha ning sellest pääsu ei ole.
  Kui Sa ei viitsi selle käsitsi allalaadimisega tegeleda, siis jäta see Windows Update vahend automaatrežiimile ja las ta tegutseb - aeg ajalt tuleb Sul teha ka süsteemi restarte.

  Windows Update vahendi automaatrežiimi saad kehtestada nii: Kliki nupule Start ja seejärel Control Panel > System and Security > Windows Update kategoorialingi all 'Turn automatic updating on or off' ja vali uues aknas ülevalt rippmenüüst parameeter 'Install updates automatically (recommended)'.
  Sel teel võid selle automaatrežiimi vajaduse korral ka välja lülitada.


  Märkus: Kes omavad NVIDIA videokaarti, need mingu NVIDIA veebilehte ja laadigu sealt alla Windows 7 jaoks loodud uusim NVIDIA draiver. Sama käib ka AMD videokaartide draiverite kohta - nendest mõlematest rohkem infot seal.
  Kui Sa installeerid draiverid, siis lülita selleks ajaks välja kõik oma antiviirusprogrammid, sest nad võivad takistada draiverite õiget installeerimist.


  NB! Ära lülita välja sellist vajalikku vahendit nagu System Restore (Süsteemi taastamine) ja tee alati enne oma igasuguseid eksperimenteerimisi või siis uute programmide ning draiverite installeerimist nn restore point (taastamispunkt)—System Restore'st ülevaade.

  System Restore vahendi abil on väga tihti ja mõnikord isegi võimatu taastada oma süsteemi Windows'i enese seest vaid seda tuleb teha väljaspool Windowsi - loe siit (See link viib küll Windows Vista dokumenti, aga Windows 7's jääb asi samaks ja kui tuleb mingeid muudatusi, siis lisan need ka siia Windows 7 ülevaatesse).
  Tegelikult tulekski kasutada ainult seda moodust, see on kindel värk ja Sa hoiad ka oma aega kokku!

 • OLULINE! Tee tervest oma süsteemist või partitsioonidest või siis vähemalt oma tähtsamatest failidest reservkoopia (backup) - Win 7 backup utiliidist info

  Windows 7 enda reservkoopiate tegemise utiliidi asemel võib kasutada ka kolmandate firmade taolisi programme. Kuna tänapäeval on USB välised kõvakettad juba üsna odavad, siis soovitakski osta endale üks selline 300 kuni 500 GB'ine väline kõvaketas ja hakata kas oma tervet süsteemi või siis kõvaketta jaotusi sinna arhiveerima. Põhimõtteliselt peaksid nende prorgrammide uusimad versioonid ühilduma ka Windows 7-ga, aga eks see selgub siis kui see Winows 7 müüki ilmub.
  Headeks taolisteks backup programmideks on:

  • Genie Backup Manager Professional, mis on alates tema 8.0 versioonist (Tasuline!); tema viimase versiooni ühildumisest Windows 7-ga—ootame ära, kuni Win 7 müüki ilmub ja mida nendes tema eelversioonides ikka nii väga arhiveerida on vaja.
   Norton Ghost
   , mis on alates tema 12.0 versioonist (Tasuline!); tema viimase versiooni ühildumisest Windows 7-ga—ootame ära, kuni Win 7 müüki ilmub. Acronis True Image 11 Home (Tasuline!); tema viimase versiooni ühildumisest Windows 7-ga—ootame ära, kuni Win 7 müüki ilmub.
   Handy Backup
   ; tema viimase versiooni ühildumisest Windows 7-ga—ootame ära, kuni Win 7 müüki ilmub.
   PC Backup
   ; tema viimase versiooni ühildumisest Windows 7-ga—ootame ära, kuni Win 7 müüki ilmub.
   *
   HDClone: Temaga saame oma terve kõvaketta sisu kopeerida teisele IDE/ATA/SATA, SCSI või USB välisele kettale, mis lubab seega teha reservkoopia tervest oma operatsioonisüsteemist. On olemas ka tema tasuta (Free Edition) versioon, aga too toetab praegu ainult USB 1.1 spetsifikatsiooni (andmed liiguvad aeglasemalt...). Tegelikult on tema tasuta versiooni hea kasutada terve oma kõvaketta kloonimiseks uuele suuremale kõvakettale; tema viimase versiooni ühildumisest Windows 7-ga—ootame ära, kuni Win 7 müüki ilmub.
   *
   EASEUS Disk Copy 2.0
   —see on tasuta (freeware) ja toetab ka USB välist kõvaketast, mine sinna. Temaga saab luua tervest süsteemist või siis eraldi jaotustest täpse klooni (reservkoopia); kui Sa laed ta alla, siis saad Sa endale nn ISO image (DC2.iso), mis tuleb Sul põletada tühjale CD plaadile ning sellega lood Sa alglaadimise (buutimise) cd plaadi. Vaata, et sinu BIOS'is oleks alglaadimise seadmeks pandud CD/DVD-ROM seade, paned selle Disk Copy buutimise cd sahtlisse ja käivitad kompuutri ning alustadki süsteemist reservkoopia tegemist...; tema viimase versiooni ühildumisest Windows 7-ga—ootame ära, kuni Win 7 müüki ilmub.

   ISO failide põletamisest on juhend (õpetus)

   Mis on CMOS/BIOS ja kuidas seada kompuutri alglaadimisseadet (boot device)—loe sealt: http://landfield.pri.ee/Vista_BIOS.html.

  • * DriveImage XML—see on tasuta (freeware) ja toetab ka USB välist kõvaketast.
   Temaga saab luua reservkoopia kas tervest kõvakettast või siis tema jaotustest ja loogilistest ketastest; tema viimase versiooni ühildumisest Windows 7-ga—ootame ära, kuni Win 7 müüki ilmub.
 • Kahjuks on osa ülaltoodud programmidest tasulised, aga Internetist (näiteks Torrent saitidest) saab alla tõmmata ka nende "tasuta" versioone...

  Kes veel ei tea, et mida need Torrent saidid tähendavad, neile ülevaade.

  Vanade ja ka mõnede uute programmide installeerimisel tuleks alustada installimist tehes nende setup failidel paremklõpsu ja valides seejärel hüpikmenüüst käsu Run as administrator...


  Uute- ja vanade seadmete jaoks peaks külastama nende tootjate kodulehti ja laadima nendest alla seadmete uusimad draiverid (eriti siis, kui mingi seadmega tekib probleeme...). Ka Windows Update pakub Sinu riistvarale, mis on tuntud firmade poolt valmistatud, uusimaid draivereid, juhul kui need saadaval on...

  Ära lülita UAC (User Account Control) vahendit täielikult välja! Windows 7's on see UAC vahend muudetud palju kasutajasõbralikumaks ja tema hoiatusakende "väljakargamise" sagedust on siin väga lihtne reguleerida, sellest tuleb ka edaspidi juttu.

  Kohe tuleks installeerida ja käivitada üks korralik antiviirusprogramm ja peale selle ka mitu pahavaratõrje programmi (üks selline programm nimega Windows Defender on ka Windows 7-l enesel olemas, aga veel peaks juurde või siis tema asemele installeerima paar-kolm head kolmandate firmade oma...) ning ka tulemüür (ka see on Windows 7's olemas ja ka sisse lülitatud, aga temaga võib paralleelselt kasutada lisaks ka mingit head kolmandate firmade tasuta või tasulist tulemüüri).

  NB! Tasuta tulemüüridest, antiviirus- ja pahavaratõrje programmidest saad infot, õpetusi, juhendeid ja allalaadimislinke sealt veebilehelt.


  OLULINE! Kui Sul on OEM masin, st Sa ostad poest kompuutri koos eelinstalleeritud Windows 7'ga (tema mingi Windows OEM versiooniga), siis antakse tavaliselt nendega kaasa ka mingi tasuline antiviirusprogramm (õigemini mingi "kombain" kuhu on sisse topitud ka igasuguseid muid vahendeid ja mis lubavad Sinu süsteemi puhastada igasugusest pahavarast ning teha lisaks veel üht-teist paremat—ära usu!). Taolised "kombainid" ainult lubavad... ja peale kõige muu võivad nad tekitada Sinu süsteemis ka igasuguseid konflikte ning nad on ikkagi ju tasulised—mõne kuu või ühe aasta pärast pead maksma hakkama. Soovitan ta hävitada (deisnstalleerida) ja alles seejärel installeerida mingi oma antiviirusprogramm, pealegi ei saagi kaks antiviirusprogrammi koos eksisteerida (v. a. mõned erandid)!
  Peale selle on ka Sinu poest ostetud kompuutrisse võib olla eelinstalleeritud prooviajaga MS Office 2007 pakett, mille eest tuleb Sul varsti maksma hakata ja millest Sa tahad lahti saada.
  Kuid selle MS Office 2007 paketi ja muude taoliste "kombainide" desinstalleerimine (uninstallimine) on üsnagi raske, sellest info: http://landfield.pri.ee/Vista_Probleemid3.html#tasuline (sealt saab infot ka Sinu brauserisse installeeritud igasuguste tööriistaribade uninstallimise kohta).

  Pahavaratõrje programme võid aga kohe mitu tükki installeerida, nemad võivad küll koos töötada.


  Kui Sinu kompuutris on mitu kasutajat, näiteks kodus lapsed, siis loo neile tavakasutaja kontod (Standard user account) koos tavakasutaja õigustega ja loo enda administraatorikontole parool, et lapsed ei saaks Sinu administraatori nime alla arvutisse logida ning seejärel seal "laamendama" hakata.
  Tegelikult peaksid Sa turvalisuse suhtes ka iseendale looma eraldi tavakasutaja konto ja selle all siis tegema oma igapäevaseid töid. Administraatori kontoga logi end sisse ainult siis kui see mõningatel juhtudel vajalik on.

  Sa võid ka kasutada sellist head vahendit nagu Lapsevanemate Järelevalve (Parental Controls) ja Windows Live Family Safety (Pere turvalisus).

  Kui Sinu lapsed on taibukad, siis ei ole neil mingi probleem murda lahti Sinu adiministraatori parool ja seejärel end sisse logida kui administraator ning teha mis aga lustib. Ka siinses kodulehes on selle kohta piisavalt infot ja õpetusi, ainult loe ja tegutse... Kui asi läheb nii hulluks, siis loo endale lihtsalt uus ja tugevam parool, mis koosneb vähemalt 15-st sümbolist (suur -ja väiketähed, numbrid -ja mittealfabeetilised sümbolid, näiteks: Al&67bCl8#56gjK-9m) ja sel juhul võid olla üsna kindel, et vähemalt nemad ei pääse Sinu nime alla süsteemi. Kasuta sellist keerulist parooli siiski ainult sel juhul kui tõesti häda on majas, sest tema kaotamise puhul tekivad Sul endal probleemid. Ka sellise parooli võib lahti murda, aga selleks peab tublisti rohkem vaeva nägema ja ka üht-teist teadma—loe nii sellest kui ka muust taolisest: http://landfield.pri.ee/Vista_paroolid.html.

  [Seda on kasulik ka sel puhul lugeda kui Sa oma parooli ära unustasid (kaotasid)...)]

 • Kui Sinu kompuutri jõudlusest jääb väheseks, siis võiks Windows 7 puhul selleks ajaks kui Sa jooksutad väga suuri ressursse nõudvaid programme (võimsad mängud, graafikaprogrammid, plaatide põletamine, filmide vaatamine jne), lülitada välja osa mittevajalikke ressursseõgivaid vahendeid. Üheks kiiremaks mooduseks on:

  1. Klõpsa Start, tee paremklõps Computer'il ja vali kontekstmenüüst käsk Properties;System Properties aknas klõpsa vasemas paanis lingile Advanced system settings;Oblastis Performance klõpsa nupule Settings;
  2. Lehel Visual Effects aktiveeri raadionupp Adjust for best performance:

   Vaata pilti.

  Sel teel lülitame me välja ka Windows Aero ja paigaldame standardse kasutajaliidese (Windows 7 Basic teema) ilma igasuguste visuaalsete efektide jms-ta. Kui oled oma suuremat jõudlust nõudvate programmidega lõpetanud, siis võid igal ajal panna oma vanad seadistused täpselt samamoodi tagasi, st aktiveerida seal Visual Effects lehel kas siis parameetri Let Windows choose what's best for my computer või Adjust for best appearance (seadistab parima välimuse) või siis Custom (sel juhul tuleb Sul allpool valida vajalikud parameetrid).
  Peale selle tuleks oma operatsioonisüsteem (antud juhul siis Windows 7) pärast installeerimist õieti konfigureerida ja siinses kodulehes tuleb sellest ka juttu.

  Märkus: On ka märksa kiirem viis seda Windows Aero't välja lülitada: a) Tee oma töölaua vabal osal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize; b) Ilmub Personalization aken, kus kliki pealkirja "Ease of Access Themes" all kas Windows 7 Basic või siis Windows Classic teema pisipiltidele... (Kui viid oma kursori pildi kohale, siis ilmub ka antud teema nimetus)—info, juhend ja pildid siin.

  * Ära installeeri ülearu palju programme ja ole ettevaatlik Windows'i registriga (Kehtib ka Windows XP kui ka Vista suhtes):

  Isegi kõige lollimale siililegi on selge, et seda soovitust on vägagi raske täita, sest Internetist on saadaval tohutu palju huvitavaid nii tasuta kui ka tasulisi programme ja utiliite. Suur hulk väga häid tasulisi programme on "lahti murtud" ja seega on ka need Sulle saadaval.
  Kuid kõige selle hea juures on see halb asi, et mida rohkem Sinu süsteem neid programme sisaldab, seda aeglasemaks ta muutub, pluss võivad tekkida igasugused konfliktid ja muud taolised probleemid... (siin ei maksa kohe kuidagi Windows XP-d, Vistat või Windows 7't süüdistada!)
  Installeeri ainult neid programme, mida Sa hakkad tõesti pidevalt kasutama, Sa võid ka mingi huvitava programmi proovimiseks installeerida ja kui Sa tead, et Sa ei hakka teda eriti kasutama siis uninstall'i (deinstalleeri) ta. Sa võid need enda desinstalleeritud programmide setup failid kusagil eraldi kaustas alles hoida ja kui vaja siis võid igal ajal mingi programmi uuesti installeerida.
  Ära kasuta mitut ühtede- ja samade funktsioonidega programme, näiteks mitut meediapleiereit või põletamisprogrammi või registripuhastajat jne, jne. Vali neist ikka see kõige parem ja sobivam välja ning ülejäänud desinstalleeri kusjuures hoia igaks juhuks nende setup failid alles.
  Sa võid kasutada näiteks kahte brauserit (peale IE veel näiteks ka Mozilla Firefox'i), kindlasti tuleks aga kasutada kohe mitut pahavaratõrje programmi (las üks neist töötab reaalajas ja teostab kahjurite skaneerimist, teisi käivita aga teatud ajavahemike järel ning las nad kammivad terve süsteemi läbi. Kui laed Internetist alla mingi vidina, siis kontrolli teda ikka oma kõikide pahavaratõrje- ja antiviirusprogrammiga).
  Küll aga võid Sa kasutada samal ajal igasuguseid ühtede- ja samade funktsioonidega utiliite, sest igalühel neist on omad erinüansid...

  Veel üks asi: Windows'i enda programmide desinstalleerijad/uninstall'ijad [Windows XP's: Add or Remove Programs, Windows Vista's ja Windows 7's: Uninstall a program (klikk nupule Start, siis kategooria Programs all klõpsata lingile Uninstall a programm)] on üsna kehvakesed ja nad jätavad pärast programmide hävitamist registrisse alles palju igasugust antud programmidega seotud "prahti", mis kokkuvõttes muudab Sinu süsteemi ebastabiilseks ja aeglaseks. Seega tuleks selleks kasutada mingit kolmandate firmade tasulist või tasuta programmi; toon siin näiteks ära ühe täiesti tasuta ja üsna hea desinstalleerija (unistallija): Revo Uninstaller mm
  Üldiselt on ta väga hea programm, aga mitte kõikvõimas ja mõne tarkvara uninstallimisel jätab ka tema registrisse üleliigset prahti. Kui Sa oled ses suhtes paranoiline, siis tuleb need jubinad sealt registrist koristada ära juba käsitsi või siis mingi spetsiaalse registripuhastamise programmi abil. Toome näiteks kasvõi QuickTime'i desinstalleerimise Revo Uninstaller'i abil: Kõik on väga ilus, aga ka tema puhul jääb pärast QuickTime'i uninstallimist Windows'i registrisse üht-teist üleliigset alles; näiteks kui Sa avad System Configuration akna (Start -> Run -> msconfig + ENTER) ja seejärel tema Startup vahelehe, siis näed seal Startup Item loetelus ikkagi seda QuickTime parameetrit kuigi Sul oli antud programm juba desinstalleeritud. Et nüüd sellest lahti saada, tuleb minna Windowsi registrisse ja seal need QuickTime võtmed ning väärtused ära kustutada või kasutada siis mingit registripuhastamise tarkvara. Registris sorimisega peab olema ettevaatlik ja kui Sa selles kahtled, siis kasuta ainult Revo Uninstaller'it ja kogu lugu....  HOIATUS!

  Kuna siin tuleb edaspidi juttu ka Windows 7 registris (Registry Editor'is) tehtavatest muudatustest, siis ma ei hakka igas dokumendis Sind hoiatama, et Windowsi registris muudatuste tegemisega peab olema väga tähelepanelik, sest kui Windowsi "mootoriks ja südameks" võib pidada tema kernel'it (tuuma), siis Windowsi registrit (registry) võiks lugeda tema "ajuks"... Ära tule minu juurde kui Sinu Maailm rikutud saab, sest ma olen Sind hoiatanud...!

  PS! Mainin siinsamas kohe ka ära, et ei maksa kasutada suvalisi registri korrastamise (puhastamise) programme, mida pakutakse Internetis kuhjade viisi (nii tasuta kui ka tasuliste programmidena). Kui Sa soovid kasutada mingit registri puhastamise programmi, hangi ikka selline registripuhastaja (Registry Cleaner), mis ei keera Sinu Windows'i registrit ja süsteemi tuksi, kahjuks paljud taolised programmid seda teevad. Ole taoliste programmide kasutamisega ETTEVAATLIK (!) ja tee alati enne nende käivitamist oma tervest registrist reservkoopia (või siis vähemalt System Restore point (st süsteemi taastamispunkt) siis saad enda süsteemi taastada ka Windowsivälisest keskkonnast).
  Registri cleaner'eid tuleks kindlasti kasutada sel juhul kui Sinu süsteem on muutunud aeglaseks ja Sa oled installeerinud/desinstalleerinud palju programme. Windows'i enda programmide deinstalleerija ei ole just selleks kõige parem vahend ja ta jätab pärast programmide hävitamist registrisse palju igasugust "prahti" ning ka see muudab süsteemi aeglaseks. Peale kõige muu põhjustab "ülekoormatud" ("vigane") ja puhastamata register programmide kehva tööd ning isegi süsteemivigu või kokkujooksmist.
  Kui Sa kasutad vähe programme ja Sinu süsteemi kiirus on rahuldav, siis ei ole mõtet seda registripuhastajat niiväga tihti kasutada (piisab 1x nädalas).
  Soovitaksin kasutada selliseid programme nagu RegCure, Registry Fix, Error Nucer, XoftSpySE, Registry Smart või Error Doctor'it. Tuleb vaadata ka seda, et nende versioonid ühilduksid Windows Vista ja Windows 7-ga.


  Toon ära ka mõned tasuta registripuhastamise programmid:

  CCleaner (See on rohkem igasuguse prahi puhastamiseks väga hea ja Windows'i registrit puhastab ta ainult osaliselt nii et peale tema peaks ikka ka ühe "päris" registsripuhastamise programmi hankima...), Wise Registry Cleaner 4 Free (sealt lae alla tema tasuta variant - "Free"), Argente Registry Cleaner, Easy Cleaner.

  Natuke sellest tasuta CCleaner'ist (http://www.ccleaner.com/):

  Ta on väga hea programmike mitte ainult registri osaliseks puhastamiseks vaid ka igasuguse ajutise "prahi" (Interneti ajutiste failide, Cookies, History, viimati kasutatud URL'ide, Index.dat failide, ajutiste allalaetud failide, ajutiste dokumentide jne, jne) kustutamiseks. Tema installeerimisel saab lisada kaks käsku otse Recycle Bin (Prügikasti) ikooni kontekstmenüüse ja sealt on nende käskude kaudu hea käivitada nii süsteemi puhastamist kui ka programmi ennast.
  Ise kasutan ma RegCure't (ver. 1.5.0.0) ja sedasama ülalnimetatud CCleaner'it ning olen vägagi rahul.

  Ja tsipa ka Wise Registry Cleaner 4 Free'st (http://www.wisecleaner.com/download.html):

  See registripuhastaja sobib Windows 98/Me/NT/2000/XP/XP-x64/2003/Vista/Vista-x64/2008 Server/Windows7/Windows7-x64 opsüsteemidele ja sealt kodulehest on võimalik laadida alla lisaks ka tema portatiivne variant (näiteks USB mälupulka panekuks).
  Ta on üsna lollikindel programm ja pärast registsri vigade skaneerimist tähistatakse rohelise ikooniga ja märgistatakse automaatselt kõik need kirjed, mida võib julgelt lasta ära parandada (kliki selleks üleval tööriistaribal nupule "Fix problems").
  Enne skaneerimise alustamist pakutakse Sulle ka süsteemi taastamispunkti loomise võimalust.
  Kui Sa klikid pärast skaneerimise lõpetamist nupule "Fix problems", siis luuakse automaatselt igaks juhuks nendest registrivõtmetest, mida parandati/muudeti, ka varukoopia. Seejärel võid hiljem probleemide väljailmumisel klikkida sealsamas tööriistaribal nupule "Undo changes to the registry" ja sellega oma registsri sel teel vajaduse korral ka taastada.
  Kui Sa klikid tööriistaribal "Backup..." nupule, siis saad luua tervest oma registrist reservkoopia (see protsess võtab natuke aega). Sealsamas kõrval on ka registri reservkoopiast taastamise nupp ("Restore...").
  Kui Sa ei ole arvuti alal piisavalt tugev, siis ära pane vasemas paanis linnukest "Empty Keys" ruutu (see on vaikimisi jäetud märgistamata). Ja seda seepärast et paljud tühjad registrivõtmed on vajalikud, näiteks HKEY_CLASSES_ROOT all on enamus tühje võtmeid vajalikud.
  Kui programm lõpetas registri skaneerimise ja tema vigade väljaotsimise, siis ilmuvad akna paremasse ossa ka kollase ikooni ja hüüjumärgiga tähistatud kirjed. Need kirjed ei ole märgistatud ja neid ei parandata, aga kui Sa tahad et ka need ära parandatakse, siis pane nende eesolevatesse ruutudesse linnukesed. Üldiselt kui Sa ei ole endas kindel, siis ära neid kirjeid lase fikseerida, sest neid võib mõningatel juhtudel vaja minna - ühesõnaga neid võib lasta küll ära parandada, aga samas ei soovitata seda teha...Enne kui hakkad seal Vin 7 registris muudatusi tegema, tee järgmist:

1) Loo käsitsi uus System Restore point (taastamispunkt - juhis);

2) Kui Sul on Registry Editor (Registri Redaktor) juba avatud, siis tee kõigepealt oma registrist reservkoopia (varukoopia—backup) ja siis kui hiljem avastad, et pärast registris muudatuste tegemist läks midagi nihu, siis saad oma registri tema abil taastada. Et tervest registrist reservkoopiat teha, vali Registry Editor'i menüüst File käsk Export (File > Export...), avatavas dialoogiaknas tipi salvestatavale reservkoopiale mingi sobiv nimi, vali koht kuhu ta salvestataks ja kliki nupule Save:

Vaata pilti.

Kui Sa tahad hiljem oma registrit taastada tema varasemasse seisukorda, siis ava see Registry Editor (kliki Start, tipi sõna regedit ja vajuta ENTER) ja vali menüüst File käsk Import (File > Import), otsi oma registri varukoopia fail ülesse jne...

Loomulikult peaks iga vähegi arukas inimene tegema oma tervest süsteemist varukoopia - juhis.

Märkus: Kui Sinu süsteem töötab korralikult, siis võid registri vanad reservkoopiad (varukoopiad) kustutada, sellega vabastad Sa oma kettaruumi.
Sa ei pea alati tegema oma tervest registrist varukoopiat vaid võid teha ka ainult sellest registrivõtmest reservkoopia, mida Sa momendil muutma hakkad, tee sellesamas registriakna vasemas paanis vajalikul võtmel paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Export.

NB! Vista ja Windows 7 kiiremakstegemisest (optimeerimisest) saad ülevaate, juhised ja õpetused: Vista kohta ja Windows 7.
 • Turvaprogrammide andmebaase tuleb regulaarselt uuendada (kas siis käsitsi või panna nende uuendamine automaatrežiimile, juhul kui see võimalik on—tavaliselt on.); Ei maksaks neid Windows'i piraatversioone niiväga usaldada, paljud neist võivad sisaldada niinimetatud bug'sid, "sisseintegreeritud spioone" ja ka nende õigeks installeerimiseks on vaja teatud oskusi; ka hiljem võib tekkida probleeme—siis kui on vaja laadida alla värskendused ja muud huvitavat... (jah, aga proovimiseks ja katsetamiseks kõlbavad nad küll, tuleb ainult see õige alla laadida...). Kompuutrist peaks teadma vähemalt elementaarseidki asju ja sellepärast püüangi siin kodulehes pakkuda tsipa abi ja seda ilma igasuguse raha (doonorluse) eest ning isegi tänu ei soovita...
 • Seoses sellega, et see Windows 7 ülevaade ja tema paljud peatükid võivad tulla üsna suuremahulised, siis ei taha ma tema eraldi peatükke niiväga tükeldada ja nendes olevaid pilte "väljakargavateks" teha. Seetõttu ei kuvata võib olla mõnel üksikul lehel, kus on suurem arv pilte, neid päris terviklikult.

  Kui osa pilte ei ilmu mingis dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber), aga Internet Explorer 8 brauseriaknas klõpsa aadressiriba paremas otsas asuvale värskendamisnupule IE 8 Refresh nupp


ÜlesseMida need tarkvara väljalasete versioonid (Pre-alfa, Alfa, Pre-beta, Beta, Release candidate, RTM, GA jne) tähendavad?


Igasuguse tarkvara (operatsioonisüsteemid, programmid jne) loomine toimub etappide kaupa, kus iga etapp (tsükkel) näitab antud tarkvara kirjutamise käesolevat staadiumi ehk seisukorda enne tema lõplikku valmimist ja müügikõlblikuks või siis tasuta laialijagamiseks saamist.
Tarkvara väljalaske (release) mingi eraldi etapp näitab tema loomise käesolevat seisukorda:

1) Kui stabiilne ja töökindel ta antud momendil on;

2) Kui palju aega veel kulub selle tarkvara lõplikuks valmimiseks.


Iga toote loomine läbib tavaliselt mitu põhietappi/tsüklit:

a) Alfa staadium, kus antud tarkvarale lisatakse uusi vahendeid;
b) Beta staadium, kus likvideeritakse tarkavara enamus vigasid;
c) Stable (stabiilne) etapp, kus antud toote kõik suuremad vead on likvideeritud.Tarkvara valmimise etapid:
 • Pre-alpha etapp on aeg, mis kulub antud tarkvara kirjutamise algusest kuni tema Alfa staadiumini jõudmiseks. Sel etapil ei sisalda toode kõiki neid vahendeid, mida omab selle toote lõplik versioon.


  Alpha: Sel etapil testitakse antud tarkvara selle loojate endi poolt, st loodavat operatsioonisüsteemi, programmi testivad selle kirjutajad ise (toimub nn organisatsioonisisene testimine).


 • Beta (avalik testimine): Sel etapil jagatakse antud tarkvara välja piiratud hulgale kasutajatele, kes hakkavad siis seda toodet testima ja tema "puuke" otsima... Need testijad ise ei kuulu tarkvara loojafirma personali koosseisu ja nende ülessandeks ongi tootest vigu otsida ning anda antud tarkvara loojafirma asjameestele sellest ka tagasisidet.
  Tavakasutaja teabki tavaliselt tarkvara beta versioone, sest kui ta surfab Internetis, otsib mingeid programme ja laeb neid alla, siis võib ta kohata ning alla laadida mingi programmi beta-versiooni. Tarkvara beta väljalase ei ole stabiilne, ta võib sisaldada veel igasuguseid pisivigu ning ta võib põhjustada kasutaja andmete kaotsiminekut või siis mingeid muid süsteemivigasid. Seega ära lae Internetist alla neid programme, mis on tähistatud sõnaga Beta vaid oota natuke kuni valmib tema lõppversioon või kui Sul on tohutu "kiire", siis vähemalt tead, et millega tegemist on, st et antud softiga võivad tekkida mingid tõrked... • Release candidate (väljalaskmise kandidaat): selles etapis on toode müükilaskmiseks või siis kasutajatele väljajagamiseks potentsiaalselt valmis. Toode on sel juhul stabiilne, ta sisaldab kõiki vajaminevaid vahendeid ja ta on läbinud kõik testimise tsüklid.


 • RTM (Ready to Manufacture või Release to Manufacturing): nüüd on tarkvara lõplikult valmis ja teda võib lasta tootmisse või siis jagada kasutajatele välja elektroonilisel teel (st Internetist allalaadimiseks).


 • General availability (GA): Valmis tarkvara kõik väljalaskmise toimingud on lõpetatud ja ta jagatakse välja kas veebi või siis CD/DVD plaatide kaudu...

  - Box copy (Toote karbiversioon): see on lõpptoote füüsilne versioon (CD/DVD plaatidel).
  - Web release (Veebi väljalase): tarkvara jagatakse välja ainult veebi kaudu (st Interneti kaudu) ja seda toodet ei panda CD/DVD-plaatidele.


Kuidas kontrollida oma Windows'i või siis mingi programmi versiooni:


1) Windowsi (näiteks Windows Vista ja Windows 7) versioonide tuvastamine:
a) Kliki nupule Start;
b) Tipi Search otsingukasti sõna winver ja vajuta ENTER

Sellelt pildilt on näha, et tegemist on Windows 7 pre-beta (Build 6801) väljalaskega.))
2) Muude Windows'i versioonide kontrollimine:
a) Kliki nupule Start ja seejärel Run;
b) Tipi Run kasti sõna winver ja kliki OK
3) Enamike programmide versioonide tuvastamine:
a) Käivita mingi programm:
b) Vali Help menüüst käsk About <Programmi nimi>;

Avanevas dialoogiaknas kuvatakse antud programmi kohta käiv informatsioon, mille hulka kuulub ka tema versioon.

Suvalise programmi menüü Help -> About käsu pilt ja About käsk kuvas antud programmi kohta käiva info - pilt.

Aga näiteks MS Office paketi programmide (Word, Excel, PowerPoint, Access jne) versioonid saad teada nii:

- Avatud programmiaknas kiliki vasemal ülanurgas tema tiitelribal ümmargusele MS Office embleemiga nupule ("Office Button");
- Siis kliki avanevas rippmenüüs paremal allservas Xxxx Options nupule, kus "Xxxx" tähistab MS Office paketi selle programmi nime, milles Sa momendil tegutsed (näiteks kui Sul on avatud MS Word, siis on antud nupu nimi Word Options);
- Kliki uues aknas vasemas paanis Resources lingile ja Sa näedki oma MS Office vastava programmi väljalaske aastat - pilt. Sa võid ülevaatlikuma info saamiseks klikkida akna paremas paanis About nupule ja ilmubki uus infoaken - pilt.


Märkus: Aga näiteks Windows Media Center programmi versiooni saad teada ainult Windows Registry kaudu - juhis.

Ülesse

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad Email'i, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress: