Windows 7-JUHIS 2

Seitse...Windows 7-JUHIS 2

 

Windows 7-es Aero Flip 3D kasutamine ja Start menüü 'Shut Down' nupu seadistamine ja kompuutri sulgemisrežiimid

 


 

 

Aero Flip 3D kiirkorralduse loomine ja lisamine kas Sinu töölauale või Quick Launch ribale või siis Windows 7 tegumireale


Windows Vista's ja Windows 7's on olemas Windows Aero tugi, mille üheks komponendiks on ka nn Windows Flip 3D, mis lubab käivitatud programmiakende vahel 3D vaates ümber lülituda.Mis on Windows Flip ja tema kasutamine:

Üks esimesi klaviatuuri kiirkorraldusi, mille peaegu kõik Windows'i kasutajad ära õppisid, on Alt+Tab, mille abil sai kiiresti avatud programmiakende vahel liikuda.
Kuid kuni siiamaani näitas Alt+Tab aken ainult programmide ikoone ja nende tiitleid ning nii oli mõnikord raske aru saada, et millist programmi me sooviksime avada.

Windows Vista's ja Windows 7's on see nii: Kui Sul on videokaart, mis omab Windows Vista Device Driver Model tuge , siis Alt+Tab klahvide Vista ja Windows 7 versioonid käituvad hoopis teisiti. Kui Sa vajutad Alt+Tab klahve, siis kuvatakse ekraanile (töölauale) kõikide avatud akende elavad pisipildid (live thumbnails) - pilt ja pilt.

Kui Sul on Alt klahv alla vajutatud ja Sa hoiad teda, siis hoitakse nende akende vaade avatuna. Vajutades nüüd klahvi Tab ja hoides sel ajal klahvi Alt all, siis liigud Sa edasi mõõda neid avatuid aknaid. Kuna need pisipildid on elavas vaates, siis uuendatakse pidevalt ka nende sisu, mis peegeldavad nende käesolevat seisundit olenevalt sisu tüübist. Kui Sa lased Alt klahvi lahti, siis tuuakse momendil valitud aken teistest ettepoole (esiplaanile). Samuti võib vajaliku akna märgistada ja esiplaanile tuua sellega, et klõpsad vajalikule pisipildile.

All on ära toodud Windows 7 (Build 7000) töölaua pilt, mis näitab klahvide Alt+Tab abil esiletoodud avatud programmide/kaustade elavaid pisipilte - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Windows 7 elavad pisipildidWindows Flip 3D kasutamine:

Kui Sa vajutad Windows'i logoga klahvi ja Tab klahvi (Win klahv + Tab klahv), siis kuvatakse ekraanile kõikide avatud akende elavad pisipildid (live thumbnails), aga seda juba 3D vaates (st kolmemõõtmelises vaates), vaata allasuvat Windows Vista töölaua pilti - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Windows Flip 3D

Kui Sa hoiad all Windows logoga klahvi, siis hoitakse nende akende vaade avatuna ja vajutades klahvi Tab, saad Sa liikuda mõõda neid avatuid aknaid. Ka need aknad on elavad ja nende sisu uueneb pidevalt sõltuvalt nende sisu tüübist. Kui Sa lased Windows logoga klahvi vabaks, siis tuuakse viimati valitud aken esiplaanile. Ka hiireklõps mingil 3D aknal toob ta esiplaanile.
Windows Vista-s on see Windows Flip 3D nupp lisatud ka Quick Launch ribale:

Switch nupp


Windows 7 Flip 3D (Win klahv + Tab klahv) ekraanipilt - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Win 7 Flip 3D ekraanipilt
Flip 3D kiirkorralduse loomine. Näiteks järgmistel juhtumitel: 1) Kui Sul puudub Windows klahv; 2) Kui Sa tahad Flip 3D mugavamaks kasutamiseks panna tema kiirkorralduse oma tegumireale või siis sinna Sinu poolt lisatud Quick Launch ribale; 3) Kui Sinu kõikidest kasutajaprofiilidest on Flip 3D funktsioon kadunud:Kui Sa kasutad Windows 7 tegumiriba, kus ei ole seda Quick Launch riba ja kui Sa ei taha seda sinna tagasi panna (Sellest oli juttu siin) ning kui Sa tahad lisada selle Flip 3D ikooni oma Windows 7 tegumiribale või tema kiirkorralduse töölauale, siis tee järgmist:

Ülesse

 

Windows 7'e Start menüü nupu "Shut Down" seadistamine ja kompuutri sulgemisrežiimid:


Windows Vista ja Windows 7 eelsetes Windowsi versioonides sai kompuutri sulgemiseks kasutada mitut moodust:

1) Sa võisid kasutada Shut Down parameetrit, et lülitada oma süsteem täielikult välja, mis hoidis küll voolu kokku, kuid sel juhul suleti ka kõik dokumendid ja programmid;
2) Sa võisid panna süsteemi Standby režiimi, kus lülitati välja ainult Sinu PC kõvaketas ja monitor/ekraan ning mis hoidis Sinu pooleliolevad tööd alles (masinat ei lülitatud lõplikult välja). See režiim lubas Sul hiljem oma süsteemi väga kiiresti käivitada;
3) Sa võisid minna ka Hibernate (Talveune) režiimi, mis salvestas PC käesoleva seisundi kõvakettale ja sulgeb seejärel masina täielikult, aga kompuutri käivitamine võttis jälle natuke kauem aega (kiiremini kui Shut Down, aga aeglasemalt kui Standby).

Windows Vista ja Windows 7 kasutavad aga uut Sleep režiimi (Sleep Mode - ooterežiim ehk "uinakurežiim"), millesse on kombineertud parimad omadused vanadest Standby ja Hibernate režiimidest:

 

Kuidas saavad aga Vista ja Windows 7 Sinu jooksvad tööd alles hoida ja teha siis jälle süsteemi käivituse mõne sekundi jooksul? Saladus on selles, et reaalselt ta ei lülita Sinu kompuutrit täelikult välja vaid ta sulgeb kõik asjad välja arvatud mõned üliolulised komponendid, näiteks nagu CPU (protsessor) ja RAM (mälu).

Windows Vistas
saab Sleep režiimi (ooterežiimi) minna klõpsates nupule Start ja seejärel nupule Power, mis ongi vaikimisi seadistatud sleep režiimile (Vaata alumist pilti). Et nüüd "äratada" oma kompuutrit, selleks vajuta suvalist klahvi - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Sleep nupp


* Kui sa klikid aga Windows 7-s nupule Start ja seejärel nupule "Power", mille nimeks on nüüd Shut Down, siis suletakse Sinu kompuuter lõplikult (st ta lülitatakse vooluvõrgust välja), sest antud nupu vaikimisi režiimiks on siin määratud Shut Down režiim:

Sulgeb PC täielikult


Kuna paljud on Windows Vista aegadest harjunud kasutama seda Sleep režiimi ja kes soovib Start menüü "Power" nupu vaikimisi režiimiks määrata jälle selle Sleep mode, see tehku järgmist:

1) Kui Sinu SuperBar'il (Tegumireal) on veel vaba ruumi, siis tee tal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Properties või kui seal ei ole enam vaba ruumi, siis tee Start nupul paremklõps ja vali samuti käsk Properties ning ava seejärel sakk/vahekaart Start Menu.
Selelle vahelehele on nüüd ilmunud ka üks uus rippmenüü (Power button action), kust saame määrata selle et kuidas meie Start menüü all olev vaikimisi "Shut Down" nupp ("Power" nupp) hakkab välja nägema ja et milline tegevus käivitatakse siis kui me klikime sellele nupule.
(Kohe pärast Windows 7 installeerimist näeb see nupp välja selline ja kui me klikime temale, siis lülitatakse kompuuter täielikult välja - pilt.)


2) Vali nüüd rippmenüüst "Power button action" parameeter Sleep ja klõpsa seejärel OK:

Sleep mode


3) Kui me valime sealt Sleep parameetri, siis sel juhul kui me klikime antud Power nupule, mille nimeks sai nüüd "Sleep", siis pannakse meie PC ooterežiimi/"magamisrežiimi" (sleep mode) ja antud nupp näeb välja siis selline:

Sleep nupp


Nüüd on seda Power nuppu palju lihtsam seadistada, Windows Vista's pidi selle tegemiseks ronima ei tea kuhu pärapõrgusse...Täpsem selgitus:

Seega, kompuutri väljalülitamise ja tema täieliku sulgemise osas erinevad Windiws Vista ja Windows 7 oma eelmistest Windows'i versioonidest. Vista's ja Win 7's on kompuutri väljalülitamine ja tema sulgemine kaks täiesti erinevat asja. Kompuutri väljalülitamine (Turning Off) ei lülita arvutit vooluvõrgust välja, ainult kompuutri sulgemine (Shutting Down) lülitab kompuutri täielikult välja ja katkestab temale ka voolutoite andmise.


NB! Kui Sul tekib selle sleep režiimiga probleeme, siis abi saab siit!


Kui Sa kehtestasid "Power" nupule Sleep režiimi:

Kui Sa lülitad oma kompuutri Windows 7-s välja (Turning off) ja Sul on Power nupule määratud vaikimisi Sleep mode, siis ta läheb nn "uinuvasse olekusse" ehk vähese voolutarbimise režiimi (sleep state).
Kui minnakse uinuvasse olekusse, siis operatsioonisüsteem: Ooterežiimis peatatakse ventilaatorite ja kõvaketta töö ning kompuuter siseneb minimaalse voolutarbimise režiimi, kus kompuutri eelnev tegevus säilitatakse tema mälus. Kui Sa järgmine kord lülitad oma kompuutri sisse, siis ilmub täpselt sama kompuutri seisukord nagu see oli siis kui Sa viimane kord lülitasid oma kompuutri välja.

Märkus: Seega ei ole Sul vaja enne kompuutri väljalülitamist oma töid salvestada; kui arvuti on magavas režiimis, siis tarvitab ta väga vähe elektrivoolu—eriti vajalik on see sülearvutite puhul (aku töötab kauem).

Kui Sa paned oma lauakompuutri sleep režiimi, siis hakkab arvutiploki Power nupu (või selle kõrval asuva indikaatori) roheline tuli vilkuma. Sülearvutitel hakkab vilkuma tema kaanel asuv vooluindikaatori või aku/batarei indikaatori roheline lambike (sedasama teeb ta ka siis kui Sa paned Windows XP olemasolul ta Standby režiimi). Paljudel sülearvutitel (seda just vanemate ja Win XP kasutamisel) saab seejärel süsteemi siseneda nii et avad läpaka kaane ja vajutad siis Power nuppu ning logid ennast süsteemi sisse.Et kompuutrit välja lülitada ja viia ta ooterežiimi (minimaalsesse voolutarbimise režiimi):
  1. Klõpsa nupule Start;
  2. Klõpsa nupule Sleep (Kui see Power nupp on Sul seadistatud Sleep režiimile).
PS! Juhul kui Sinu klaviatuuril on vastav Sleep klahv, siis vajuta sellele klahvile (Sleep klahv).Et kompuutrit ooterežiimist äratada, tee ühte neist:

Sülearvutite
puhul käib see läpaka kaane sulgemise-avamise kaudu. Kui Sa sulged oma läpaka kaane, siis siseneb ta sleep režiimi (ooterežiimi/"magamisrežiimi") ja kui Sa avad kaane, siis ta ärkab magavast olekust.
Paljudel sülearvutitel (seda just vanemate ja Win XP kasutamisel) saab seejärel süsteemi siseneda nii et avad läpaka kaane ja vajutad siis Power nuppu ning logid ennast süsteemi sisse.

Kuna ventilaatorid jms lülitatakse välja, siis on alati kasulikum minna sleep režiimi kui et kompuuter täielikult välja lülitada, pealegi toimub sel juhul arvuti start palju kiiremini.Veel "Power" nupust:

Millisel viisil, vaatamata sellele, et kas Sa kasutad laua või kaasaskantavat kompuutrit, Sinu kompuutri Power nupp töötab, see sõltub sellest, et milline on Sinu arvuti riistvara, süsteemi seisukord ja ka süsteemi konfiguratsioon:

 

NB! Kui kompuuter asub "uinuvas" olekus, siis ei tohi arvutiplokki lisada uusi seadmeid või ühendada seadmeid arvutiga. Erandiks on välised seadmed, mis kasutavad USB või IEEE 1394 (FireWire) porte.Kompuutri täielik sulgemine (Shutting Down) ja ümberlaadimine (Restarting) siis kui Sul on oma Windows 7-s määratud "Power" nupule vaikimisi režiimiks 'Sleep mode':

Nagu juba eelpool mainisin, viib kompuutri väljalülitamine (turning off) arvuti vähese voolukasutamisega ooterežiimi ja teda ei suleta täielikult. Et aga arvutit lõplikult välja lülitada, selleks tuleb ta sulgeda (Shut Down).
Ja et kompuutrit lõplikult sulgeda, kasuta ühte järgmistest moodustest: Et kompuutrit välja lülitada ja teda seejärel ümber laadida (taaskäivitada - restart), kasuta selleks ühte alljärgnevatest tehnikatest:

Millist ržiimi ikkagi kasutada?

Sellele küsimusele ei olegi otsest vastust vaid kõik sõltub Sinu eelistustest, aga minu soovitused:

* Lauakompuutrite ehk statsionaarsete kompuutrite puhul võikski põhiliselt kasutada seda "Sleep" (uinaku või oote) režiimi.
* Aga mobiilsete seadmete puhul on siis kaks sobivat varianti:

- Kui tassid oma mobiilset seadet pidevalt kaasas ja kui vooluvõrku läheduses pole, siis võiks kasutada "Hibernation" (talveune) režiimi. Tema energiatarbimise plaan (Control Panel -> Hardware and Sound -> Power Options -> Change plan settings -> Change advanced power settings) võiks siis olla näiteks järgmine: "Sleep after" - akust 10 min, vooluvõrgust 30 min; "Hibernate after" - akust 30 min, vooluvõrgust 'Never'. Kui Sinu tahvlil või sülearvutil on väga vähe vaba kettaruumi, siis tuleks "Hibernation" režiimi asemel aga kasutada "Sleep" režiimi.
- Kui Sa viid oma mobiilse seadme harva kodust välja ja kasutad temaga töötamiseks vooluvõrku, st lülitad ta elektripistiku külge, siis sobib paremini see "Sleep" režiim.

Lülita oma kompuuter täielikult välja siis kui Sa lahkud kompuutri juurest paariks-kolmeks päevaks või isegi kauemaks ajaks.

!!! Kui kompuuter asub 'Sleep Mode' režiimis, siis ei tohi arvutiplokki lisada uusi seadmeid või ühendada seadmeid arvutiga. Erandiks on välised seadmed, mis kasutavad USB või IEEE 1394 (FireWire) porte.

Ülesse
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008