Windows 7-JUHIS 5

Seitse...Windows 7-JUHIS 5

 

'Upgrade' installi probleemid, tundmatud seadmed ja nende draiverid

 

 

 

 

Kui Windows 7 Upgrade installeerimisel ilmuvad veateated näiteks nagu "The product key is not valid" või siis "Code: 0xC004F061" veateade.


Kui Sa uuendad oma mingi varasema Windowsi näiteks nagu Windows XP või Windows Vista uuendusinstalleerimise teel Windows 7'ks kas Win 7 uuendamislitsentsi (upgrade license) või siis tema meedia (Windows 7 DVD plaadi või Windows 7 ISO image) ja aktiveerimisvõtme abil, siis võib see asi ebaõnnestuda ning ilmuda võib järgmine veateade:

"The product key is not valid. Please retype the product key."

See võti ei ole kehtiv...


Antud vea põhjuseks võib olla see et Sa tippisid sinna tekstikasti aktiveerimisvõtme lihtsalt valesti, aga vea põhjuseks võib ka see olla et antud tootevõti ei ole ole selle Windows 7 versiooni oma, mida Sa parasjagu üritad installeerida.
Juhul kui Sinu aktiveerimisvõti on aga õieti sisestatud ja ta vastab ka installeeritava Win 7 versioonile, siis võib ilmuda ikkagi veateade ning installeerimine peatatakse ja see juhtub järgmistel põhjustel:

- Sinu kõvaketas oli enne Windows 7 upgrade installeerimise alustamist tühjaks tehtud (formaaditud) või Sa alustasid Windows 7 uuendamisinstalli uuele tühjale kõvakettale;
- Installeerimist alustati nii et algul pandi Win 7 Upgrade DVD plaat sahtlisse ja seejärel teostati kompuutri alglaadimine/buutimine otse sellelt plaadilt ning siis alustati Win 7 upgrade installi Win 7 DVD plaadilt.

Märkus: Win 7 'Upgrade' installeerimist tuleb ametlikult (on ka mõõdahiilimise võimalus) alustada alati eelmise Windowsi seest, st Sa logid ennast alguses kas Windows XP'sse või siis Windows Vistasse ja käivitad sealtkaudu oma Windowsi uuendamisprotsessi (kas Win 7 DVD plaadilt või siis tema ISO image kaudu).
Teine võimalus on see et paned Win 7 Upgrade DVD plaadi sahtlisse (enne paned BIOS'is alglaadimise seadmeks CD/DVD seadme), siis teed kompuutri restardi ja buutimine tehakse DVD plaadilt. Seejärel käivitad Win 7 installeerimise ja valid selle käigus Custom (advanced) installeerimisparameetri - sellega ei tehta enam upgrade installi vaid tehakse juba Win 7 puhas installeerimine.

Et sellist veateadet vältida võib Windows 7 installeerimise käigus mitte sisestada tema aktiveerimisvõtit ja sellega algab installeeritud Win 7 30-päevane proovimisaeg, mille lõppedes tuleb Sul ikkagi ta aktiveerida.
Kui Sa hakkad 30 päeva mõõdudes või varem oma Windows 7 aktiveerima ja sisestad tema õige tootevõtme, siis võib ikkagi ilmuda järgmine veateade:

The following failure eccored while trying to use the product key:

Code:
0xC004F061

Description:
The Software Licensing Service determined that this specified product key can only be used for upgrading, not for clean installations.Microsofti enda asjamehed soovitavad sel puhul teha järgmist:

a) Installeerida oma vana Windows (Win XP või siis Vista) kõvakettale tagasi ja alustada Windows 7 uuendamisinstalli selle vana opsüsteemi seest.

b) Installeerida oma vana Windows (Win XP või siis Vista) kõvakettale tagasi, siis teha restart ja käivitada kompuutri alglaadimine Win 7 Upgrade DVD plaadilt. Seejärel käivitada Win 7 installeerimine ja valida Custom (advanced) installeerimisparameeter.
Sealsamas aknas võib valida ka Drive options (advanced) parameetri, et teha täiendavaid operatsioone, näiteks kõvaketta formaatimist jne.

c) Jätkata käesoleva installatsiooniga ja ilma tootevõtme sisestamiseta, aga aktiveerida Sa sel juhul ei saa ning Sa pead võtma ühendust Microsoft'i tugiteenusega...


NB! Kuid soovitan selle kõige eelmise asemel kasutada hoopis järgmist meetodit - juhis seal.

Etteotsa


Windows Vista uuendamisel (upgrading) Windows 7-ks võib see uuendamisprotsess ebaõnnestuda ja Sinu kompuuter hakkab tegema korduvaid ümberlaadimisi (restarte):


Kui Sa hakkad oma Vistat uuendama Windows 7-ks, siis võib juhtuda nii uuendamisinstalleerimine võib ebaõnnestuda ja seejärel hakkab kompuuter tegema lõputuid restarte.
Sel juhul ilmub ka järgmine teade:

"This version of Windows could not be installed, Your previous version of Windows has been restored, and you can continue to use it." ("Seda Windowsi versiooni ei saa installeerida. Teie Windowsi eelmine versioon taastatakse ja Te võite seda edasi kasutada.")


OK oleme nõus, aga kui tehakse süsteemi restart (või Sa teed selle ise), siis alustatakse seda uuendamisinstalli otsast peale ja jälle ebaõnnestumisega ning samasuguse veateate ilmumisega - nii juhtub iga kord kui hakatakse tegema arvuti ümberlaadimist...

Antud lõpmatu järjestikuse ümberlaadimise põhjuseks on see et kompuutri Boot Configuration Database (BCD) oli Windows 7 upgrade installimise ajal muudetud ja sellega pandi Win 7 vaikimisi opsüsteemiks (st vaikimisi laetavaks süsteemiks). Kuna aga uuendamisprotsess ebaõnnestus, siis Vista küll taastati, aga BCD'i enam ei muudetud, st teda ei viidud tagasi tema esialgsesse olekusse.

Et seda probleemi lahendada, tee järgmist:

- Lülita kompuuter sisse või tee tema restart;
- Kohe alglaadimise alguses peab ilmuma buutimismenüü (juhul kui ta ei ilmu, siis tee uus restart ja vajuta kohe buutimise alguses klahvi F8) kust vali Windows Vista.
- Nüüd pane Windows Vista installeerimise DVD plaat sahtlisse ja välju Windows Vista Setup'ist siis kui ta käivitatakse.
- Kliki Start -> All Programs -> Accessories ja tee seejärel Command Prompt ikoonil paremklõps ning vali käsk Run as administrator, et avada administraatoriõigustega Command Prompt akent.
- Tipi CMD akna käsureale järgmine käsk ja vajuta ENTER:

X:\boot\Bootsect.exe /NT60 All

Sina asenda see "X" oma selle draivi tähega, kus see Vista DVD plaat tegelikult asub (näiteks tähega G:).

- Tee kompuutri ümberlaadimine.

EtteotsaKuidas teha ise kindlaks tundmatuid ja probleemseid seadmeid ning hankida neile draivereid:


Üldjuhul siis kui Sa installeerid oma Windowsi, siis installeeritakse koos opsüsteemiga ka väga paljude seadmete (printerite, modemite, võrgukaartide, hiirte, klaviatuuride, väliste USB seadmete jne, jne) draiverid ja tänu sellele ei pea Sa seejärel otsima ning installeerima oma seadmete draivereid, et nad korralikult tööle hakkaksid. Väga palju Sinu süsteemis puuduvaid draivereid pakutakse ka Windows Update kaudu ja kui ilmub välja mingi seadme uuem draiver, siis pakutakse ka selle allalaadimist ning installeerimist.

Kuid vanemate ja vähem levinud seadmete draivereid ei installeerita automaatselt ning neid ei pakuta alati ka Windows Update kaudu ja seega tuleb Sul ise tuvastada antud seade ning laadida alla temale sobiv draiver (või siis kasutada poest kaasasaadud antud seadme draiveritega CD/DVD plaati, juhul kui ta Sul olemas on).
Juhul kui Windows ei suuda sellist seadet tuvastada ja identifitseerida või siis puudub antud seadme draiver, siis kuvatakse see seade Device Manager'i aknas Other devices haru all ja talle omistatakse "Unknown device" ("Tundmatu seade") nimi. Kusjuures antud seadmele lisatakse juurde ka kollast värvi küsimärgi ("?") ikoon:

Tndmatud seadmedKui seade suudetakse tuvastada, aga tal puudub tema draiver või kui see draiver on vigane (või vale), siis pannakse ka see seade Other devices haru alla ja talle lisatakse kollast värvi hüüjumärgi ("!") ikoon ning Other devices enda kõrvale ilmub sinist värvi küsimärgi ("?") ikoon - pilt.


Märkus: Device Manager'i aknas tuuakse ära kõik Sinu süsteemi installeeritud seadmed.


Sinna Other devices haru alla pannakse seadmed sel juhul kui:

- Antud seadmel puudub draiver (draiverid) ja ta ei tööta seetõttu;
- Seadmele on installeeritud valet tüüpi draiver;
- Seadme draiver on vigane;
- Ei suudetud tuvastada seadme ID-d;
- Seade on rikutud või siis on vigane tema firmware;
- jne...

Nüüd, et antud seadme probleemi lahendada ja et teda tööle saada, tuleb meil alla laadida tema õige draiver ja see installeerida või juhul kui meil on olemas temaga poest kaasasaadud CD/DVD plaat tema draiveritega, siis kasutame selle abi. Kuid siin tekivad probleemid ja seda ses suhtes, et me alati ei tea, et millise seadmega meil tegu on ning selleks tuleb meil teha kindlaks antud seadme tootja, nimi ja tüüp. Mõnikord saame me kohe selle kindlaks teha, sest seal Other devices haru all kuvatakse tema nimetus (eelmisel pildil on selleks "Toshiba RNDIS Adapter" ehk siis kaabelmodem), aga paljudel juhtudel on seal toodud ära ainult "Unknown device" nimi (nimed) ja kogu lugu...Et oma seadet kindlaks teha, kasutame selleks kahte moodust:


1) Teeme seda sellesama Device Manger'i abil:

- Avame Device Manager'i ja seda või teha mitmel viisil:

 

- Otsime nüüd Other devices kategooriaharu alt ülesse oma vigase või tundmatu seadme.
- Teeme oma tundmatul seadmel paremklõpsu ja valime käsu Properties ning avame saki Details.
- Valime “Property” rippmenüüst kas Hardware Ids või siis Device Instance Id (või mõnel juhul ka Device Instance Path) parameetri:

Seadme identifitseerijad


Kui Sa vaatad ülemist pilti, siis näed seal mitut stringi ja antud juhul siis näiteks "PCI\VEN_10DE&DEV_0292&SUBSYS_037010DE&REV_A1" tähtedest ja numbritest koosnevat esimest/ülemist rida - antud string on selle seadme unikaalne identifitseerija.

Seejärel otsi ja vaata nelja sümbolit kas pärast VEN_ ja DEV_ PCI seadmete jaoks või siis VID_ ja PID_ USB seadmete jaoks.


Ülaltoodud näite kohaselt saame teada järgmist:

a) VEN eesliide (prefix) on Tootja/tarnija ID (Vendor ID)
b) DEV eesliide on Seadme ID (Device ID)
c) Ja see tähendab seda et Vendor ID on meie näite kohaselt 10DE ja Device ID on 0292.


- Nüüd mine näiteks sinna veebilehele

või siis näiteks...

...sinna veebilehe...

...ja sisesta seal oma seadme Device ID number ja/või Vendor ID number ning otsi ja seejärel saadki oma seadme ID ning tootja nime teada.


- Kui otsingutulemused on käes, siis mine antud seadme kodulehele ja lae sealt alla tema uusim draiver.


NB! Mitte alati ei saa Sa sel teel oma seadme kohta vajalikku infot, aga üldjuhul see aitab; mõnikord kuvatakse selle Hardware Ids parameetri all selline nimetus, mille järgi saad kohe oma seadme tuvastada...

Kuid vahel kuvatakse Hardware Ids parameetri all hoopis alltuleval pildil näidatud stringid ja sel juhul Sa seda ülaltoodud saiti kasutada ei saa. Kuid siin võib näiteks selle alumise stringi (USB\VID_0930&PID_030B) kopeerida (paremklõpsuga käsk Copy) Windowsi mälupuhvrisse ja sealt seejärel kleepida (Paste) Google otsingumootorisse ning Sa saad kindlasti vajaliku teabe kätte või satud siis otse tema draiverite allalaadimise lehele. (Sa võid sellest stringist ka ainult teatud osa kleepida Google otsimootorisse või siis terve ülemise "USB\VID_0930&PID_030B&REV_0000" stringi - see oleks mõnel juhul isegi kõige parem variant.)

Raudvara Ids2) Teine viis teha kindlaks oma tundmatu seadme identifitseerimisparameetreid on kasutada 'System Information Tool' (MSInfo32) instrumendi abi, tee järgmist:

- Kliki Start ja tipi Search kasti sõna msinfo32 ja vajuta ENTER (või kui Sul on Win XP, siis kliki Start -> Run, tipi sõna msinfo32 ja seejärel kliki OK). Võid klikkida ka Start -> All Programs -> Accessories -> System Tools -> System Information.

- Laienda vasemas paanis Components kategooriat ja siis kliki Problem Devices harule.

- Kõikide tundmatute ja probleemsete seadmete kohta käiv info kuvatakse parempoolses Details paanis ja seal on järgmised veerud:

 

Sõltuvalt seadmest kuvatakse antud seadme unikaalne identifitseerija kas PNP Device ID või siis Error Code veeru all, näiteks sellisel kujul:

PCI\VEN_1194&DEV_0836&SUBSYS_30bg103C&REV_07


- Kasuta jälle neid Vendor ID ja Device ID suurusi, et leida vajalik info näiteks ülaltoodud veebsaitide abil üles või kasuta siis Google otsimootori abi - sellest kõigest oli juba eelpool ka juttu...
Porgrammidega tundmatute ja tuntud seadmete identifitseerimine ning nende draiverite leidmine:

Tegelikult oleksin ma pidanud sellest kohe alustama, aga seda eelpooltoodud on ka vaja teada, siis saab aru, et millest jutt ja milleks need allpooltoodud programmid on ette nähtud.

OK, pakun siin välja kaks pisikest programmikest, millede abil on imelihtne tuvastada oma süsteemi nii tundmatuid kui ka juba teadaolevaid seadmeid ning nende identifitseerijaid. Peale selle saab nende kaudu kiiresti ligi ka antud seadme kodulehele, kust võib alla laadida vajaliku draiveri.


a) Unknown Device Identifier:

Unknown Device Identifier utiliit aitab meil identifitseerida Device Manager'is olevaid kollase küsimärgiga tähistatud tundmatuid seadmeid (Unknown Device), mis asuvad Other devices kategooriaharu all (eelpool oli sellest juttu ja ka pildid on ülevapool olemas).
Iga tundmatu seadme sealhulgas ka tuntud seadme kohta kuvatakse detailne ülevaade: tootja nimi, OEM nimi, seadme tüüp, tema mudel ja isegi tundmatu seadme täpne nimetus. Ka kuvatakse seesama pikk string, millest oli ülevalpool juba juttu ja mis sisaldab neidsamu Vendor ID (VEN) ja Device ID (DEV) identifitseerimise parameetreid - kliki vajaliku seadme kõrval asuvale "+" ikoonile ja vaata seda stringi PnpID haru alt.

Ka Vendor haru all kuvatakse samuti antud seadme tootja nimi ja Device haru all on toodud ära antud seadme täpne nimi, mudel jne:

Unknown Device Identifier


Saadud info abil võid Sa minna antud seadme kodulehele ja laadida sealt alla vajalikud draiverid. Kui Sa teed mingil seadmel paremklõpsu, siis saad vajalikele käskudele kiiresti ligi:

Paremklõpsu käsud


Võimalused:

- Identifitseerib USB seadmed
- Identifitseerib IEEE 1394 seadmed
- Identifitseerib ISA Plug&Play seadmed
- Identifitseerib AGP Bus seadmed
- Identifitseerib PCI, PCI-E seadmed
- Leiab seadme draiverid (paremklõpsu käsk Find Driver)
- Võtab otse ühendust seadme tootjaga (paremklõpsu käsk Contact Vender)
- Pakub seadme draiveritest reservkoopia loomise võimalust (paremklõpsu käsk Backup Driver - see aga viib Sind Internetti, kus Sulle pakutakse ühte tasulist draiverite varukoopiate loomise programmi... - see tüütu pakkumine ilmub iga kord ka siis kui Sa selle programmi suled, kliki seal No)
- Saab kasutada järgmistes opsüsteemides: Windows 95, Windows 98, Windows 98SE, Windows Me, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Vista, Windows 7 ja Windows 10.


Tema koduleht ja allalaadimine seal.


Üldiselt annab antud utiliit Sinu seadmetest märksa parema ja põhjalikuma ülevaate kui teeb seda Device Manager kuid siin on ka üks pisike puudus, nimelt ta ei näita eraldi ära tundmatuid seadmeid. Ta kuvab selles pikas loetelus kohe ära kõikide nii teadaolevate kui ka tundmatute seadmete nimed ja nii on Sul võib olla raske sealt leida seda seadet, mis oli Device Manager'i aknas tähistatud nimega "Unknown Device".

Seepärast pakun välja ka ühe teise hea programmi - tema näitab eraldi ära ka just nimelt need tundmatud seadmed - kasuta neid mõlemaid või siis ainult seda programmi!b) Unknown Devices (see ei sobi Windows 10-le):

Seda utiliiti ei ole vaja installeerida ja ametlikult sobib tema beta versioon järgmistele opsüsteemidele: Win95, 98, 98se, 2000, XP, 2003 ja Vista, kuid ta töötab ka Windows 7 all. Enne kui hakkad seda beta versiooni kasutama, tee tema käivitusfailil (UnknownDevices.exe) paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Properties, siis ava vaheleht Compatibility, pane linnuke ruutu "Run this program..." ja seejärel vali sealt rippmenüüst mingi madalam Windowsi versioon, näiteks Vista.

Lae ta alla sealt ja vali allatirimiseks see Download Beta 1.4.20 (June 2, 2007) versioon, sest ta töötab korralikult ja võib olla saab kunagi kätte ka tema täisversiooni.

Märkus: Ära seal allalaetud kaustas paki lahti ega kustuta DeviceLists.zip nimelist kausta!

Peale selle pakutakse seal ka tema Version 1.2 versiooni, mis sobib Win95, 98, 98se, Me, 2k, XP ja 2003 opsüsteemidele - see on lõpetatud variant.

Kui Sa selle programmi käivitad ja kui Sinu seadmetega on kõik korras ning mingeid tundmatuid seadmeid ei ole, siis ilmub tema alltoodud aken, kus selle ülaosas teatatakse, et tundmatuid seadmeid ei leitud ("No unknown devices found.") - Sa võid soovi korral uurida seejärel oma teisi seadmeid ja minna siit ka otse nende kodulehele ning uuemate draiverite allalaadimisele:

Kõik on OK


Kui Sinu süsteemis on aga mingi probleemne, mittetöötav ja tundmatu seade, siis ilmub antud utiliidi käivitamisel hoopis järgmine aken, kus on näha, et selle Other devices haru all on toodud ära meie vigane seade. Nüüd aga kuvatakse ka tema õige nimi mitte see Device Manager'i aknas olnud kollase küsimärgiga tähistatud "Unknown device" nimetus:

On tundmatu ja mittetöötav seade


Kui Sa teed siin paremklõpsu, siis saad ligi vajalikele käskudele. Kui Sa klikid seal kontekstmenüüs käsule Device Details, siis saad antud seadme kohta teada kõik tema identifitseerimisparameetrid - pilt.


Kui Sa valid menüü List -> Show.. -> All, siis kuvatakse kõik olemasolevad seadmed ja ka antud programmi kaudu saad Sa kiiresti minna mingi seadme kodulehele ning laadida alla tema uusim draiver:

Kuvab kõik seadmed...

EtteotsaKuidas eemaldada valesid programme 'Recommended Programs' loetelust:


Juhul kui Sa avasid kogemata või siis huvi pärast mingi faili vale programmiga, st sellise programmiga, mis ei ole antud failitüübi avamiseks ette nähtud, siis lisatakse antud programm sinna Recommended Programs loetellu (Soovitatavate Programmide loetellu). Seda tehakse seetõttu, et Windows jätab selle programmi meelde ja hakkab teda ka tulevikus pakkuma antud failitüübi avamiseks. Ja juhul kui see programm on lisatud sinna loetellu, siis jääb ta sinna igaveseks vaatamata sellele et ta ei ole õige programm.
Näiteks kui ma avasin kogemata (või huvi pärast, et vaadata antud faili sigri-migri koodi) mingi .png laiendiga pildifaili Notepad programmiga, siis lisatakse see Notepad ka sinna Recommended Programs loetellu. Edaspidi kui Sa teed mingil suvalisel .png pildifailil paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst käsu Open with, siis kuvatakse antud käsu alammenüüs ka see Notepad programmi nimi. Samuti ilmub see ebasoovitav vale programminimi ka sinna Recommended Programs loetellu juhul kui Sa teed mingil .png laiendiga pildifailil paremklõpsu ja valid käsu Open with -> Choose default program...


Näide:

a) Paremklõpsu hüpikmenüüs on käsu Open with all vale programm (Notepad) - pilt.


b) Kui me valime nüüd sealsamas eelmises pildis hüpikmenüüst käsu Open with -> Choose default program..., siis kuvatakse ka seal Recommended Programs loetelu all seesama ebasoovitatav Notepad programmi nimi:

Notepad programm


Et seda ebameeldivat ja tüütut vale programmi sealt loetelust likvideerida, teeme ühe registriparanduse:

- Kliki nupule Start, tipi Search otsikasti sõna regedit ja vajuta ENTER;

- Otsi ülesse järgmine registrivõti:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\<faili laiend>\OpenWithList

Sinna eelpoolnäidatud registrivõtme "<faili laiend>" asemel tuleb Sul valida see failitüüp, mille avamisel oli Sul probleeme. Antud näite puhul oli meil probleem .png laiendiga pildifailide avamisel, seega näeb avatud registsrivõti välja järgmine:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.png\OpenWithList


- Nüüd otsi parempoolsest paanist see vale programm (antud näites siis Notepad) ülesse, tee tema registri väärtusel paremklõps ja vali käsk Delete:

Nüüd otsi parempoolsest paanist see vale programm (antud näites siis Notepad) ülesse...

Etteotsa< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008