Windows 7 - JUHIS 8

Seitse...Windows 7 - JUHIS 8

 

'Bootable AntiVirus Rescue CD' plaadid (CD päästeplaadid)

 

 

 

 

CD päästeplaadid (Bootable AntiVirus Rescue CD) - CD plaatidelt ja väljaspool Windowsit käivitatavad antiviirusprogrammid (võid neid kasutada nii Win XP, Vista, Win 7 kui ka Win 8/8.1 opsüsteemide puhul)

 

Pahalane


Peale nende antiviirusprogrammide, mis Sa installeerid oma Windowsisse, tuleks regulaarselt kasutada ka buutivaid CD (boot cd) plaate, mis sisaldavad mingit tasuta pahavara tõrje- ja elimineerimise programmi. Niinimetatud Bootable AntiVirus Rescue CD plaatidega (buutimise- ehk alglaadimise antiviiruse päästeplaatidega) saab skaneerida ja hävitada viirusi sel teel, et Sa ei peagi ennast Windowsi laadima vaid Sa teed buutimise otse selliselt cd plaadilt ning käivitad sealtkaudu cd plaadile põletatud antiviirusprogrammi. Suurem osa buutivatest Rescue CD plaatidest baseeruvad Linux Live CD distributsioonidele (distroodele), mis võimaldavad käivitada lihtsa opsüsteemi nii et Sa ei pea oma kõvakettale kirjutama ühtegi süsteemifaili.

Märkus: LiveCD (Live CD - "Elus CD") distributsiooni võib käivitada isegi sellisel arvutil, millel puudub kõvaketas ja teda võib buutida üles ka kui külalisoperatsioonisüsteemi sinna kompuutrisse kus on mingi operatsioonisüsteem juba olemas. Selliseid Live CD plaate kasutatakse süsteemide testimiseks, parandamiseks ja arvuti viirustest puhastamiseks.
LiveCD (Live CD) on seega buutiv (algkäivitatav) CD/DVD plaat, mis sisaldab operatsioonisüsteemi (tavaliselt mingit Linux'i distrood) ja muid programme ning utiliite. Live CD kasutab oma tööks Sinu arvutis olevat füüsilist mälu (RAM-i), st ta laetakse pärast käivitamist sinna mällu.


Eriti kasulik ja lausa mõõdapääsmatu on selliste Live CD plaatide kasutamine siis kui Sinu Windowsi on sisse pugenud sellised viirused, mis blokeerivad sinna installeeriud antiviirusprogrammide jms töö. Peale selle saab pahavara skaneerimist ja elimineerimist teha väljaspool Windowsi ja seetõtu ei saa pahavara laadida ennast mällu, et seejärel sealtkaudu tegutseda ning takistada Sinu pahavaratõrjet. Paljud tänapäeva viirused on võimelised blokeerima Windowsi installeeritud antiviirusprogrammide töö, samuti suudavad nad takistada online ja USB mälupulgale pandud antiviiruspragrammide tööd.

Sa võid kasutada Rescue CD plaate järgmistel põhjustel:

- Kui Sinu kompuuter ei ole võimeline enam pahavara tõttu startima...
- Kui Sinu pahavara tõrjumise programmide töö on viiruste poolt blokeeritud.
- Kui Sa soovid skaneerida om masinat väljaspool Windowsi nii et pahavara ei suudaks seda takistada.

Iga selline plaat sisaldab ka vajalikku viiruste andmebaasi ja seepärast tuleks alla laadida mingi kõige uuem Bootable AntiVirus Rescue CD ISO fail ja seejärel põletada ta tühjale CD plaadile. Veelgi enam - taolised päästeplaadid lubavad pärast nendes olevate päästeutiliitide käivitamist laadida ka otse Internetist alla kõige värskema viiruste andmebaasi. Kuid osade arvutite puhul ei suudeta seda Internetiühendust väljaspool Windows'i siiski luua ja seepärast tulekski Internetist laadida alla see kõige uuem (hilisema väljalaskega) päästeplaadi variant.
Sa lae mõni neist päästeplaatidest alla, põleta allatõmmatud ISO fail CD plaadile ja seejärel proovi teda kasutada ning juhul kui temaga saab luua ka Internetiühenduse, et laadida alla kõige värskem viiruste andmebaas, siis on kõik OK. Kui mingi päästeutiliidiga ei suudeta seda Internetiühendust luua, siis kasuta teda ikkagi, aga aeg-ajalt mine selle Bootable AntiVirus Rescue CD kodulehele ja uuri, et kas sealt ei saa alla laadida tema uuemat versiooni.

Kasuta kohe mitut sellist Bootable AntiVirus Rescue CD plaati, sest nad ei ole ühesuguste võimalustega ja omavad erinevaid viiruste andmebaase ning instrumente...

Toon siin all mõned sellised tasuta päästeutiliid, mis sobivad kõikidele Windowsitele ja mida on väga lihtne kasutada (lae nad kõik alla ja põleta CD plaatidele...):1) F-Secure Rescue CD:

Temaga saab skaneerida arvuti kõiki FAT ja NTFS failisüsteemiga partitsioone (ka kõvakettaid) ja ka väliseid USB kõvakettaid. Kui kompuuter omab Internetiühendust, siis saab automaatselt laadida alla ka kõige uuem viiruste andmebaas. Kui Internetiühendust ei suudeta väljaspool Windowsi luua, siis võib kõige värskema viiruste definitsioonidega andmebaasi tõmmata oma USB mälupulgalt (see tuleb sinna eelnevalt panna).


2) Avira AntiVir Rescue Disk (Avira AntiVir Rescue System):

Antud Linuxile baseeruva päästeplaadi viiruste andmebaasi uuendatakse väga tihti ja vaata, et Sa laeksid alla tema kõige uuema versiooni. Peale pahavara skaneerimise võib teda kasutada ka siis kui Sa ei ole võimeline oma kompuutrit käivitama.

Tee järgmist:

 

3) BitDefender Rescue CD:

BitDefender Rescue Disk on samuti buuditav antiviirusskaneerija ja ka tema on võimeline pärast käivitamist laadima automaatselt alla kõige uuema viiruste andmebaasi - seda juhul kui ta on suuteline looma Sinu masinas Internetiühenduse, alati see ei õnnestu.
Peale selle sisaldab see päästeplaat ka selliseid utiliite nagu ChkRootkit (rootkittide skaneerimiseks), Nessus Network Scanner (kaugvõrgu turvaskaneerijat), Mozilla Firefox brauser, Partition Image, GtkRecover jne.

Tee järgmist:

 


4) Kaspersky Rescue CD:

Kaspersky Rescue CD sarnaneb eeltoodud päästeplaatidele ja ta on väga hea anitiviiruskaneerija ning ka tema käivitamisel laetakse automaatselt alla kõige värskem viiruste andmebaas juhul kui ta suudab Internetiga ühenduse luua.

Tee järgmist:
EtteotsaPane mingi sobiv antiviirusprogamm (ja soovi korral lisaks ka muud utiliidid, programmid või isegi operatsioonisüsteemid) oma USB mälupulka - loo nn buutiv (st alglaadimise võimeline) "Live USB" mälupulk. (PS! 'Diskpart' käsurea utiliidi abil oma USB draivi buutimisvõimeliseks tegemine.)
Kasuta selleks UNetbootin programmi:Märkus: Live USB nagu ka eelpoolmainitud LiveCD (Live CD - "Elus CD") distributsiooni võib käivitada isegi sellisel arvutil, millel puudub kõvaketas ja teda võib buutida üles ka kui külalisoperatsioonisüsteemi sinna kompuutrisse kus on mingi operatsioonisüsteem juba olemas. Selliseid Live USB mälupulki võib kasutatada süsteemide testimiseks, parandamiseks ja arvutiviirustest puhastamiseks.
Live USB on seega buutiv (algkäivitatav) mälupulk, mis sisaldab operatsioonisüsteemi (tavaliselt mingit Linux'i distrood) ja muid programme ning utiliite. Live USB kasutab oma tööks Sinu arvutis olevat füüsilist mälu (RAM-i), st ta laetakse pärast käivitamist sinna mällu.


Seega võime me oma Live USB mälupulka panna soovi korral opsüsteemi (näiteks mingi Linux'i distributsiooni) ja muu programmi või utiliidi ning teha ta buutivaks, et saaksime kompuutri alglaadimise teha otse USB pulga kaudu.
Siin aga vaatame seda et kuidas viia temasse ainult mingi antiviirusprogramm ja kuidas teha USB mälupulka buutivaks (alglaadimse) seadmeks. Seda moodust võib proovida siis kui Sa ei taha selleks kasutada CD/DVD plaate; kui Sul ei tööta CD/DVD kettaseade; kui Sinu kompuutris ei olegi CD/DVD kettaseadet (Netbook arvutite puhul); kui Sa tahad oma usb mälupulka teha buutivaks ja panna sinna opsüsteemi või mingi programmi või utiliidi, mida saab käivitada otse oma mälupulgalt ilma et me peaksime ennast Windows'i laadima - kasutame selleks UNetbootin programmi.


Kuidas UNetbootin programm töötab ja mida ta teeb?

UNetbootin programmi ennast ei ole vaja installeerida ja Sa võid teda kasutada kahes režiimis:

- Luua buutiv 'Live USB' draiv ('Live USB' režiim): Sel juhul pead Sa pärast selle programmi käivitamist akna allääres asuvast Type (Liik) rippmenüüst valima USB Drive (USB-ketas) parameetri ja rippmenüüst Drive (Ketas) valima oma USB draivi/pulga kettatähise - see peaks seal juba automaatselt näha olema, aga kontrolli Computer (My Computer) akna kaudu see ikka igaks juhuks üle.

- Teha installeerimine otse Sinu kõvakettale juhul kui Sul ei ole USB mälupulka ('Hard Disk' režiim): Sel juhul pead Sa pärast selle programmi käivitamist akna allääres asuvast Type (Liik) rippmenüüst valima Hard Disk (Kõvaketas) parameetri ja rippmenüüst Drive (Ketas) valima C:\ parameetri.

Ta laeb ise alla Sinu poolt ülevalt Distribution (Distributsioon) rippmenüüst valitud vajaliku Linux distributsiooni ISO (CD image) faili, aga Sa võid kasutada ka omaenda mingit taolist ISO faili, mille Sa olid juba varem alla laadinud - sel juhul pead programmiaknas aktiveerima raadionuppu Disk Image (Kettatõmmis) ja otsima oma kõvakettalt see ISO fail ülesse.Esimeses 'Live USB' loomise režiimis laeb UNetbootin alla ja ekstraktib usb pulka lahti ühe spetsiaalse ISO faili, sejärel genereerib ta vastava syslinux konfiguratsioonifaili ja teeb Sinu USB draivi buutimisvõimeliseks kasutades selleks syslinux'it.
Sellega luuakse 'Live USB draiv', mis on sama kui Sa oleksid iso faili põletanud oma CD plaadile. Teda võib kasutada ka muudel FAT32 failisüsteemiga meediatel, näiteks nagu Secure Digital (SD) kaartidel.
Ära kasuta seda USB Drive (USB-ketas) režiimi selleks et installeerida teda C: partitsiooni või muidu ei suuda Windows ise enam alglaadida/buutida - st USB Drive (USB-ketas) režiimi puhul veendu et Drive (Ketas) rippmenüüst oleks ikka valitud Sinu USB mälupulga kettatähis mitte aga C:\ parameeter.


Teises 'Hard Disk' režiimis käivitab UNetbootin Windowsile või Linuxile baseeruva installeerija, et installida väike modifikatsioon bootloader faili (bootmgr ja bcdedit Vista/Windows 7 süsteemis, grldr ja boot.ini NT süsteemides, grub.exe ja config.sys Win9x süsteemis või GRUB Linux süsteemis). Kasutab bootloader'it, et laadida soovitud distributsiooni installeerijat või et laadida süsteemiutiliiti - CD plaati ei ole enam vaja.
Juhul kui Sul on juba mingi LiveCD iso (näiteks Ubuntu ISO) fail UNetbootin jaoks olemas ja kui Sa kasutad 'kõvaketta režiimi', siis lõpptulemuseks EI OLE täis standardne kõvaketta installatsioon. Sa laed nüüd ennast lihtsalt "elavasse keskkonda" samamoodi nagu Sa teeksid seda ka live CD või live USB pulgalt, v. a. see et Sa buudid end nüüd otse kõvakettalt.
Antud režiimis modifitseeritakse Windowsi puhul boot.ini faili (2000/XP) või kasutatakse bcdedit utiliiti (Vista/Windows 7), et lisada laadimismenüüsse (Boot Menu) üks parameeter, mille nimeks pannakse "UNetbootin".
Tegutsemine:

1) Mine sinna ja lae alla UNetbootin programm - kliki seal üleval Download (for Windows) nupule. Juhul kui uues lehes ei alustata automaatset allalaadimist, siis kliki seal "Problems with the download? Please use this direct link or try another mirror." lauses olevale "direct link" või siis "mirror" lingile.Märkus: UNetbootin programm lubab Sul luua buutiva Live USB draivi (nt mälupulga) ja panna Sinna mingi Linux'i distroo (opsüsteemi) või siis mingid muud vajalikud programmid ning utiliidid. Antud programmi ei pea installeerima ja teda võib kasutada nii Windowsis kui ka Linuxis. Sa ei pea nüüd oma ISO faile põletama CD/DVD plaatidele vaid Sa saad nad viia kiiresti ja mugavalt oma USB mälupulka.
Teda saab kasutada Microsoft Windows 2000/XP/Vista/7 või Linux opsüsteemides.

Tema abil või automaatselt laadida alla ja panna oma usb mälupulka vajalikke ISO (CD image) faile või siis panna sinna omaenda kõvakettal olemasolevaid ISO faile (näiteks antiviirusprogramme või utiliite või enda polt allalaetud Linux'i distributsonne).
Antud UNetbootin versiooni sisseehitatud (built-in) tugi lubab tema kaudu automaatselt laadida alla ja panna usb mälupulka näiteks järgmisi distributsioone: Ubuntu, Debian, Linux Mint, openSUSE, Arch Linux, FreeBSD, Fedora, Mandriva jne - kogu loetelu seal (see loetelu seal ei ole täielik ja seal on veel lisalingid, millede kaudu saad värskemat infi).


Peale selle saab antud programmi sisseehitatud mooduli abil laadida automaatselt alla ja viia oma USB pulka ka järgmisi programme ning utiliite: Parted Magic (partitsioonide suuruse muutja, parandaja, arhiveerija ja taastaja), SystemRescueCD (süsteemi parandaja, arhiveerija ja taastaja), Super Grub Disk (boot utiliit, mis võib taastada ja parandada ülekirjutatud ning valesti konfigureeritud GRUB installatsioone või siis laadida otse erinevaid opsüsteeme); * Dr.Web Antivirus, F-Secure Rescue CD ja Kaspersky Rescue Disk - nende antiviirusprogrammidega saab elimineerida pahavara (eelpool oligi sellest juttu); Backtrack (seda utiliiti saab kasutada võrgu analüüsimiseks ja testimiseks), Ophcrack (temaga saab taastada ja tuvastada Windows'i paroole), NTPasswd (selle utiliidiga saab tühistada Windows'i paroole ja redakteerida registrit); Smart Boot Manager (SBM) - temaga saab buutida CD-ROM ja disketiseadmest siis kui kompuutri BIOS on rikutud ja FreeDOS (temaga võib käivitada BIOS flash'i ja muid DOS utiliite) - neid lisatakse lähitulevikus veel juurde...

Seal on kogu loetelu nendest opsüsteemidest ja programmidest, mida UNetbootin toetab ise oma sisseehitatud mooduliga või siis need programmid ja utiliidid, mida me võime ise ISO failidena alla laadida ning seejärel viia oma USB mälupulka.NB! UNetbootin programmi poolt loodud Live USB draivi saab ühekorraga installeerida ja kasutada kahjuks ainult ühteainsat operatsioonisüsteemi või ühte programmi/utiliiti. Et USB mälupulka saaks installida ja kasutada mitut opsüsteemi, tuleb USB draiv muuta 'multi-boot' USB draiviks ja luua temasse mitu partitsiooni, aga see on juba eraldi jutt...


PS! Juhul kui Sa ei soovi siintoodud UNetbootin proget kasutada ja soovid lihtsalt oma USB mälupulga teha ise buutimisvõimeliseks, siis võid kasutada Windowsi enda Diskpart käsurea instrumenti (utiliiti) - juhis.
2) Nüüd loo oma töölauale uus tühi kaust ja pane talle mingi sobiv nimetus, näiteks 1.Minu_enda_failid.

3) Seejärel siirda kõik oma USB mälupulgas olevad failid sinna äsjaloodud uude kausta, st tee oma pulk tühjaks.

4) Kui Sul ei ole vajaliku antiviirusprogrammi päästeplaadi ISO faili veel alla laetud, siis tee seda, näiteks F-Secure Rescue CD ISO fail sealt, Kaspersky Rescue Disk ISO fail sealt jne - eelpool on osa linke juba ära toodud.

5) Käivita see varem allalaetud UNetbootin programm (unetbootin-windows-408.exe fail) ja ilmub tema avaaken:

Programmi avaaken


6) Aktiveeri Diskimage raadionupp ja kliki temast paremal kolme punktiga (...) nupule ning otsi oma antiviirusprogrammi ISO fail ülesse; antud näites kasutame Secure Rescue CD ISO faili.


NB! Sa võid eelnevalt aga proovimiseks aktiveerida ka üleval raadionupu Disribution (Distributsioon) ja vaadata, et kas selle järel asuva rippmenüü kaudu ei pakuta Sulle vajalikku antiviirus- või mingit muud sobivat programmi/utiliiti. Juhul kui see on seal olemas, siis valigi ta sealt, seejärel vali kõrvalt rippmenüüst sobiv versioon ja tegutse edasi...


7) Akna allosas veendu, et "Type" ripploetelust oleks valitud USB seade ja et "Drive" ripploetelust oleks valitud Sinu USB draivi (mälupulga) kettatähis - seda saad uurida My Computer või Computer aknast, aga üldjuhul leitakse ta automaatselt ise ülesse, kontrolli siiski järgi.

Märkus: Antud loetelus kuvatakse ka mälukaardid, sest Windows loeb neid mõlemaid kui "Removable Drives" ("Eemaldatavad seadmed"), seega veendu selles et Sa valikisid ikka selle õige reaalse USB draivi (mälupulga). Kui Sinu USB draivi ei kuvata millegipärast, siis võta oma pulk pesast välja ja torka ta siis jälle sinna tagasi; seejärel käivita UNetbootin programm uuesti; võib olla pead tegama ka Windowsi taaskäivitamise (restardi) ja võib olla pead sel juhul ka oma USB mälupulga ümber formateerima (mine "My Computer" aknasse, tee USB draivil paremklõps ja vali käsk Format...).

Vali parameetrid ja ISO fail8) Kui valmis, siis kliki nupule OK, seejärel luuakse syslinux konfiguratsioonifail ja Sinu USB mälupulk tehakse syslinux'i abil buutimisvõimeliseks ning seejärel viiakse temasse ka Sinu poolt valitud ISO fail - pilt.9) Ilmub viimane aken, kus kliki nupule Taaskäivita nüüd, enne aga Sulge kõik oma tööd ja programmid - pilt.10) Kohe kui alustatakse kompuutri restarti, vajuta alglaadimise alguses kiiresti mitu korda klahvi F1, F2, F10, F12 või DELETE, et pääseda BIOS Setup ekraani. Seejärel pane seal BIOS seadistustes oma alglaadimse seadmeks USB draiv (USB device) - juhis seal.

11) Kui said BIOS'is valmis, siis tehakse arvuti uus restart (taaskäivitamine) ja nüüd tehakse buutimine Sinu USB mälupulgalt ning Sa jõuad oma antiviirusprogrammi kasutajaliidesesse...

12) Kui kõik õnnestus, siis välju oma antiviirusprogrammist, tee uus kompuutri ümberlaadimine ja kohe buutimise alguses mine BIOS seadistustesse tagasi ning pane seal oma alglaadimise kettaseadmeks jälle kõvaketas. Tehakse uus ümberlaadimine ja Sa jõuad oma Windowsisse.

13) Nüüd siirda see uus kaust, millesse Sa viisid kõik oma USB pulgas olnud failid, tagasi USB mälupulka (koos selle kaustaga, siis ei teki mälupulgas suurt segadust).

Kui Sa tahad oma opsüsteemi installatsiooni või programmi/utiliidi faile USB mälupulgast eemaldada, et sel teel ruumi vabastada, siis võid nende kaustad ja failid lihtsalt kustutada. Nende kaustade ja failide loetelud, mida saab kustutada, asuvad "ubnfilel.txt" ning "ubnpathl.txt" tekstifailides ja nad asuvad USB draivi juurkaustas.
Kui Sa tahad oma USB mälupulga viia jälle tagasi tema esialgsesse olekusse või siis viia sinna mingi muu opsüsteemi või programmi/utliiti, siis tee ta omaenda isiklikest failidest tühjaks ja seejärel tee tal paremklõps ning vali käsk Format...

Märkus: Sa ei pea neid ISO faile alati ise alla laadima ja juhul kui antud programmi sisseehitatud moodul toetab nende automaatset allatõmbamist ning USB pulka viimist (nimekirjad on eelpool), siis vali see vajalik opsüsteem või programm akna ülaosa Select distribution rippmenüü kaudu, enne aga aktiveeri seal Distribution raadionup.
Kui sealt rippmenüüst valitu allalaadimine ebaõnnestus (tavaliselt on selle põhjuseks antud ISO faili URL-i muutumine), siis tiri see ISO fail ise Internetist käsitsi alla ja kasuta seda Diskimage raadionupu valiku meetodit, millest siin ülevalpool ka räägiti...Probleemid:

Juhul kui Sa tegid kõik õieti ja proovid nüüd teha buutimist oma USB mälupulgalt, aga see ei õnnestu, siis võib olla aitab järgmiste asjaolude teadmine:

- Veendu, et Sul oli ikka korralik ISO fail laetud sinna UNetbootin programmi, mõnikord võib see iso olla rikutud ja siis pead Sa tema uue versiooni kusagilt mujalt (näiteks torrent saitidest) alla laadima.
- Veendu, et Sinu USB pulk oleks formateeritud (formaaditud) FAT32 failisüsteemi; mõnikord peab proovima isegi FAT16 failisüsteemiga usb pulka.
- Veendu, et BIOS'is oleks esmaseks buutimisseadmeks valitud USB draiv, buutimise prioriteedi muutmisest ainuüksi ei piisa, Sa pead tegema näiteks:

Boot -> Hard disk drives -> Ja vii oma USB: x draiv kõige esimeseks (ülemiseks) seadmeks.

- Lülita BIOS'is välja kõik 'fast-boot' parameetrid (boot-boost, turbo-boot, fast-boot või mingi muu nimetuse all) ja seejärel proovi jälle oma USB pulgalt buutimist alustada; mõnikord peab isegi mitu korda proovima, enne kui õnnestub.
- Reboot/restart *EI OLE* sama asi mis on kompuutri 'shutdown' ja 'start' - sulge enne oma kompuuter täielikult (Shutdown) ja siis proovi teha alglaadimine oma USB mälupulgalt.
- Kõik USB pordid/sisendid ei ole "võrdsed", seega torka oma usb pulk mingisse teise USB porti/pessa ja proovi siis.
- Kui Sul multi-boot masin, näiteks kahe Windowsiga, siis käivita oma UNetbootin programm esimeses opsüsteemis.


Etteotsa< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008