Windows 7 - JUHIS 8

Seitse...'Bootable Antivirus Rescue Disks' ehk siis buutimisvõimelised 'Rescue Disk' (või Rescue CD / Rescue System) päästeplaadid.

 

(Win XP, Vista, Win 7, Win 8 / 8.1 ja Windows 10)

 

 

 

Uuendatud mais 2017.

 

CD/DVD päästeplaadid (Bootable Antivirus Rescue Disk / Rescue CD / Rescue System) - nendelt päästeplaatidelt ja väljaspool Windowsit käivitatavad antiviirusprogrammid - saab kasutada nii Win XP, Vista, Win 7, Win 8 / 8.1 kui ka Win 10 puhul

 

Pahalane


Peale oma antiviirusprogrammi, mida Sa kasutad Windowsis reaalajas skaneerimiseks, tuleks vajadusel kasutada ka buutimisvõimelist CD/DVD plaati ja/või USB mälupulka, mis sisaldab mingit tasuta pahavara tõrje- ja elimineerimise programmi ning paljudel juhtudel lisaks ka Linuxi mingi distro graafilist kasutajaliidest, kus saad töötada sarnaselt Windowsi operatsiooniga. Niinimetatud päästeplaadi (buutimis- ehk alglaadimisvõimelise antiviirusega plaadi) või sellise USB mälupulga abil saab skaneerida ja hävitada viirusi sel teel, et Sa ei peagi ennast Windowsisse laadima vaid Sa teed buutimise otse selliselt cd/dvd plaadilt (või USB draivilt) ning käivitad sealtkaudu oma antiviirusprogrammi. Suurem osa buutivatest Rescue CD plaatidest või taolistest USB mälupulkadest baseeruvad Linux Live CD distributsioonidele (distrodele), mis võimaldavad käivitada lihtsa Linuxi opsüsteemi graafilise kasutajaliidese nii et Sa ei pea oma kõvakettale kirjutama ühtegi süsteemifaili.

Millist siis nendest "päästeketastest kasutada, kas USB mälupulka või siis CD/DVD plaati?

* USB mälupulka viidud "päästeplaat" on küll natuke parem variant, sest paljud tänapäeva seadmed ei omagi enam seda CD-ROM / DVD-ROM seadet ehk siis optilist seadet ja USB mälupulgalt töötab ka see antiviirus ning graafiline töölaud kiiremini. Kuid siin on ka puudused: osade selliste USB mälupulk-päästeplaatide puhul ei tööta nad korrektselt, näiteks Sa ei jõuagi pärast buutimist sinna graafilisse kasutajaliidesesse jne. Osade päästeplaatide puhul ei saagi selliseid USB mälupulkasid luua ja seda isegi siis kui Sulle pakutakse USB draivi loomiseks ka spetsiaalset võimalust - Sinu USB mälupulk võidakse isegi ära rikkuda. Peale selle pakutakse tänapäeva ainult selliseid USB mälupulkasid, millede maht algab alates 8 GB'st, aga nii suure mahuga USB draive need päästeplaadid ei vaja - piisab 1-2 gigabaidistki. (Loomulikult Sa võid sellistes USB pulkades peale antiviiruse ka enda muid faile hoida, aga kas see on otstarbekas.)
* CD/DVD plaadid on väga odavad, päästeplaatide loomise ja kasutamise osas aga märksa töökindlamad ning neid saab ilma probleemideta alati ka luua. Kui näiteks Sinu sülearvuti ei oma seda optilist seadet, siis soovitaksin osta mingi välise CD/DVD kirjutaja/lugeja. Neid on erinevate hindadega ja võimalustega, pakutakse ka üsna odavaid taolisi seadmeid. Seda välist optilist seadet läheb ka muudeks asjadeks vaja ja osad sellised natuke kallimad optilised seadmed omavad ka muid kasulikke vahendeid ning funktsioone.

Üldjuhul võib luua ja kasutada mõlemat nii USB kui ka CD/DVD päästeplaadi varianti, katseta ning loo neid kohe mitu tükki ja seda eri variantides.


Märkus: LiveCD (Live CD - "Elav CD"; "laiv-siidii", "laivplaat") distributsiooni võib käivitada isegi sellisel arvutil, millel puudub kõvaketas ja teda võib buutida üles ka kui külalisoperatsioonisüsteemi sinna kompuutrisse kus on mingi operatsioonisüsteem juba olemas. Selliseid Live CD (Live DVD) plaate kasutatakse süsteemide testimiseks, parandamiseks ja arvuti viirustest puhastamiseks.
LiveCD (Live CD) on seega buutiv (algkäivitatav) CD/DVD plaat (või USB draiv), mis sisaldab operatsioonisüsteemi (tavaliselt mingit Linuxi distrod) ja muid programme ning utiliite. Live CD kasutab oma tööks Sinu arvutis olevat füüsilist mälu (RAM-i), st ta laetakse pärast käivitamist sinna füüsilisse mällu. Toon siin ära ka mõned Linuxile baseeruvad LiveCD-d: Knoppix - Debianil baseeruv LiveCD; Damn Small Linux - väike distributsioon; MEPIS - Debianil baseeruv distributsioon, mis omab ka LiveCD-d; Puppy Linux - see lubab ka andmeid tagasi LiveCD-le kirjutada; PCLinuxOS; SLAX - Slackware LiveCD; Arudius - Zenwalk/Minislack derivaat; Ubuntu - populaarne Debianil baseruv distributsioon ja ta omab ka LiveCD-d.


Eriti kasulik ja lausa mõõdapääsmatu on selliste päästeplaatide kasutamine siis kui Sinu Windowsi on sisse pugenud sellised viirused, mis blokeerivad sinna installeeriud antiviirusprogrammide jms töö. Peale selle saab pahavara skaneerimist ja elimineerimist teha väljaspool Windowsi ja seetõttu ei saa pahavara laadida ennast mällu, et seejärel sealtkaudu tegutseda ning takistada Sinu pahavaratõrjet. Paljud tänapäeva viirused on võimelised blokeerima Windowsi installeeritud antiviirusprogrammide töö, samuti suudavad nad takistada online ja USB mälupulgale pandud antiviiruspragrammide tööd.

Sa võid neid Rescue Disk / Rescue CD / Rescue System päästeplaate kasutada järgmistel põhjustel:

- Kui Sinu kompuuter ei ole võimeline enam pahavara tõttu startima...
- Kui Sinu pahavara tõrjumise programmide töö on viiruste poolt blokeeritud.
- Kui Sa soovid skaneerida om masinat väljaspool Windowsi nii et pahavara ei suudaks seda takistada.
- Kui Sinu kompuuter on nakatatud nn ransomware (!) pahavara poolt.
- Linuxi distrode graafiliste kasutajaliideste kaudu saab ka muid süsteemi parandamise instrumente kasutada & ligipääsu ka oma Windowsi failidele jne, jne. Näiteks kui Sul ütleb oma Windows täiesti üles ja Sa ei saagi temasse sisse logida või kui esinevad muud suured probleemid (või viirused), millede lahendamiseks tuleks Windows isegi ümber installeerida, siis võidki ajutiselt mingit sellist graafilise kasutajaliidesega Live CD (Rescue Disk, Rescue CD või Rescue System) plaati või USB mälupulka kasutada. Nendes on tavaliselt ka mingi brauser (näiteks Firefox) ja ka kõik muud hädavajalikud rakendused ning instrumendid olemas. Sellises graafilises töölauas saad töötada oma hiire ja klaviatuuriga ning seda sarnaselt Windowsi operatsioonisüsteemile - midagi keerulist seal ei ole.
Peale selle saad sealtkaudu ligi ka oma Windowsi andmetele. Need, kes tunnevad ka UNIX / LINUX operatsioonisüsteemide terminali käskusid, võivad sealsamas avada ka Terminali ja selles töötada.

Ka siinsamas veebilehes äratoodud osad päästeplaadid omavad samuti sellist graafilist keskkonda (töölauda) ja nendeks on:

* Bitdefender Rescue CD (väga hea päästeplaat) - ta baseerub Knoppix Linux opsüsteemile. Bitdefender Rescue CD Linuxi distro kasutab siis Xfce töölauakeskkonda (graafilist kasutajaliidest) - pilt.

Xfce on vabatarkvaraline töölauakeskkond UNIXile ja teistele UNIXi-laadsetele operatsioonisüsteemidele, näiteks nagu Linux, BSD ning Solaris. Xfce ei ole just nii levinud kui seda on KDE või GNOME graafilised keskkonnad, aga nii mitugi Linuxi distributsiooni kasutavad seda vaikimisi. (Bitdefender Rescue CD graafilisest töölauakeskkonnnast on siin edaspidi ka palju pilte olemas - seal.)


* Avira Rescue System - ka väga hea päästeplaat, mis baseerub praegu Ubuntu (Desktop) 12.04 LTS versioonile - pilt.

(Avira Rescue System ja Ubuntu graafilise keskkonna pilte näed samuti siin edaspidi.)


* Kaspersky Rescue Disk v10 - omab sõbralikku graafilist kasutajaliidest - pilt.

* Dr.Web® LiveDisk - graafikapõhine, paljude rakendustega ja samuti väga hea päästeplaat.

* ESET SysRescue Live - samuti graafilise töölauakeskkonnnaga - pilt.

* AVG Rescue CD - omab väga lihtsat Linuxi graafilist ainult menüüdega kasutajaliidest ja ka vähem muid vahendeid (võimalusi).


Iga selline päästeplaat või USB draiv sisaldab ka vajalikku viiruste andmebaasi ja seepärast tuleks alla laadida mingi kõige uuem Bootable AntiVirus Rescue CD ISO fail (või tema EXE fail) ja seejärel põletada ta tühjale CD plaadile (või USB mälupulka). Veelgi enam - taolised päästeplaadid lubavad pärast nendes olevate päästeutiliitide käivitamist laadida ka otse Internetist alla kõige värskema viiruste signatuuride andmebaasi. Kuid osade arvutite puhul ei suudeta seda Internetiühendust väljaspool Windowsi siiski luua ja seepärast tulekski Internetist laadida alla see kõige uuem (hilisema väljalaskega) päästeplaadi variant.
Sa lae esmalt mõni neist päästeplaatidest alla ja põleta allatõmmatud ISO fail CD plaadile (või vii ta spetsiaalse programmi abil USB mälupulka). Seejärel pead oma kompuutri BIOS/UEFI menüüs panema esmaseks buutimise seadmeks kas CD/DVD plaadi või siis USB draivi. Pärast seda tehakse restart ja proovi seejärel seda päästeplaati kasutada ning juhul kui temaga saab luua ka Internetiühenduse, et laadida alla kõige värskem viiruste andmebaas, siis on kõik OK. Kui mingi päästeutiliidiga ei suudeta seda Internetiühendust luua, siis kasuta teda ikkagi, aga mine eelnevalt selle päästeplaadi kodulehele ja uuri, et kas sealt ei saa alla laadida tema uuemat versiooni (koos uuema viiruste signatuuride andmebaasiga).

Siin edaspidi äratoodud päästeplaadid on suvalises järjestus ritta seatud ja nad kõik on head, aga erinevate võimalustega. Kasuta kohe MITUT sellist päästeplaati (või USB draivi), sest nad ei ole ühesuguste funktsioonidega ja nad omavad ka erinevaid viiruste andmebaase ning instrumente. Selliseid päästeplaate ei saa kasutada krüptitud ketaste puhul. Toon siin all ära sellised tasuta päästeutiliid, mis sobivad kõikidele Windowsitele ja mida on ka üsna lihtne kasutada:1) AVG Rescue CD - omab väga lihtsat graafilist kasutajaliidest:

Mine sinna ja kliki Free Download nupule. Seejärel vali allalaadimiseks kas:

* Rescue CD (for CD creation) - avg_arl_cdi_all_120_160420a12074.iso fail, et põletada see CD/DVD plaadile (kuidas neid ISO faile põletada, sellest juhised aadressil http://landfield.pri.ee/ISO_image.html.)

Need kes jooksutavad Windows 8 (8.1) või Windows 10 operatsioonisüsteemi, neil on ISO failide CD/DVD plaatidele põletamiseks ka märksa mugavam meetod: kasuta selleks Windowsi enda sisseehitatud 'Windows Disc Image Burner' vahendit. Tee seda järgmiselt (pildinäited koos juhistega):

pilt,...

pilt,...

pilt,...

pilt...

pilt.


Sedasama võib ka File Explorer akna kaudu teha, sellest võid lugeda aga sealt.

või siis

* Rescue CD (for USB stick) - avg_arl_ffi_all_120_160420a12074.zip fail, et sellega kohe see buutiv ja antiviirusega USB mälupulk luua.


USB mälupulga puhul teed siis järgmist:

* Laed alla 'Rescue CD (for USB stick)': 'avg_arl_ffi_all_120_160420a12074.zip' faili - 199 MB.
* Pakid selle ZIP arhiivi lahti.
* Formaadid oma tühja USB mälupulga FAT32 failisüsteemi, seda tuleb ka KÕIKIDE muude taoliste päästeplaatide/antiviiruste puhul teha - pilt.

Märkus: Kui Sa tahad Windowsi (või mingi muu operatsioonisüsteemi) installeerida kaasaegsesse UEFI firmwarega kompuutrisse USB mälupulga abil, ka siis pead oma USB draivi formaatima FAT32 failisüsteemi...

...rohkem infot sellest seal.

* Torkad oma tühja USB mälupulga kompuutri USB porti/pessa.
* Käivitad lahtipakitud 'avg_arl_ffi_all_120_160420a12074' kaustast setup.exe faili, siis valid rippmenüüst oma USB draivi ja klikid nupule Install. (Märkus: Buutiva/alglaaditava USB meedia loomiseks võib alati kasutada ka näiteks väga head Rufus utiliiti, millega saad oma buutiva USB meedia luua nii vanemate BIOS kui ka kaasaegsemate ainult UEFI firmwarega kompuutrite jaoks.)


Teda saab kasutada Windows 10 (32 ja 64 bit), Windows 8 (32 ja 64 bit), Windows XP (32 ja 64 bit), Windows Vista (32 ja 64 bit), Windows 7 (32 ja 64 bit), Windows Server 2003 (32 ja 64 bit), Windows Server 2008 (32 ja 64 bit), Windows Server 2012 operatsioonisüsteemide ja ka enamike populaarsete Linux distrode puhul.

Kui said oma AVG Rescue CD plaadi või USB draivi loodud, siis pead BIOS/UEFI menüüs panema oma CD/DVD plaadi või siis USB mälupulga buutimise (alglaadimise) esmaseks seadmeks (plaat või USB draiv on juba kompuutriga ühendatud) ja tegema restardi.

AVG Rescue CD baseerub Linuxi opsüsteemile ja tema puhul saab väga lihtsat graafilist kasutajaliidest kasutada, kus liigud siis ainult klahvide abil. Selles kasutajaliideses saad navigeerida seega noolklahvide abil ja ENTER klahviga valid/käivitad siis vastava vahendi. Ka võib seal kasutada muid administreerimise instrumente ja standardseid funktsioone - neid ei ole just väga palju. Seega võib teda kasutada ka Live CD-na. Selle antiviiruse käivitamisel pakutakse ka värskeima viiruste signatuuride andmebaasi allalaadimist (juhul kui internetiühendus on olemas) - tee seda. Kui Internetiühendust ei ole, siis võid eelnevalt sealt AVG veebilehest uusima viiruste andmebaasi ise alla laadida, viia see USB mälupulka ja seejärel laadida ta AVG Rescue antiviirusesse.

Pärast restarti näed ekraanil kõigepealt stardimenüüd, kus valid noolklahvidega "AVG Rescue CD" ja vajuad ENTER. Seejärel näed litsentsiekraani, kus valid "Accept" (st vajutad klahvi "A"). Pärast seda, kui Sulle pakutakse viiruste signatuuride andmebaasi uuendamist/värskendamist, vajuta klahvi "Y" (Yes). Siis vajutad klahvi "C" (Continue) ja ilmubki menüü, kust saad siis valida kas skaneerimise või siis mingi muu vahendi. Need tööks otseselt vajalikud menüüd võivad Sul ka natuke erinevad olla ja see sõltub juba AVG päästeplaadi versioonist:

AVG Rescue CD - saab kohe ka USB pulka viia


Üksikasjalikum ingliskeelne juhis (AVG RESCUE CD GUIDE) asub seal.2) Avira Rescue System - väga hea päästeplaat:

Tema puhul saab ilma probleemideta luua ka selle USB mälupulga ja tema kasutab ka suuremate võimalustega Ubuntu (Desktop) 12.04 LTS graafilist töölauda. Mine sinna ja lae sealt alla "EXE" või siis "ISO" fail.

Selle "EXE" (rescue-system.exe) versiooniga saad kiiresti mõlemad kätte. Ta sisaldab sisseehitatud ISO põletajat ja Sul ei ole vaja eraldi programmi, et seda Avira Rescue System antiviirust CD või DVD plaadile põletada. Antud 'rescue-system.exe' programmiga saaba siis teha järgmist:

* Põletada see Avira Rescue System kohe otse CD/DVD plaadile.
* Või kui me ei taha seda CD plaati luua ja tahame selle asemele ainult tema ISO faili kätte saada, et seejärel ta USB mälupulka põletada, teeme järgmist:

- Väljume sellest rescue-system.exe utiliidist, klikkides nupule EXIT.

- Seejärel klikime nupule Yes ja me saamegi selle ISO kätte. Pärast seda põletame selle ISO faili näiteks 'UNetbootin' programmiga otse USB mälupulka.

Torkad tühja USB mälupulga arvuti usb porti, käivitad selle unetbootin-windows-647.exe faili, aktiveerid alumise "Kettatõmmis" raadionupu, valid nupu Browse (...) abil oma ISO faili ja klikid seejärel "Olgu" nupule, et alustada selle ISO faili USB mälupulka põletamist - pilt.

Seejärel näed selle ISO faili põletamise kulgu - pilt.


Märkus: Buutiva/alglaaditava USB meedia loomiseks võib alati kasutada ka näiteks väga head Rufus utiliiti, millega saad oma buutiva USB meedia luua nii vanemate BIOS kui ka kaasaegsemate ainult UEFI firmwarega kompuutrite jaoks.


- Kui said oma Avira Rescue System USB draivi või CD/DVD plaadi loodud, siis pead BIOS/UEFI menüüs oma USB mälupulga (või CD/DVD seadme) panema buutimise esmaseks seadmeks (USB draiv on juba kompuutriga ühendatud) ja tegema seejärel restardi. Pärast kompuutri restarti näed selle UNetbootin stardimenüüd, kus valid noolklahviga "Start Avira Rescue System" menüüpunkti ja vajutad ENTER.

- Seejärel klikid järgmises litsentsiaknas nupule "Accept" ja alustataksegi Ubuntu graafilise töölaua laadimist, Sa näed lühikest aega "Starting Avira core services..." kirja.

Avira Rescue System kasutab Ubuntu (Desktop) 12.04 LTS graafilist töölauda ja pärast selle ilmumist näed ka juba avatud Avira antiviiruse akent, kus võid kohe klikkida 'Start Wizard' nupule:

Start Wizard


!!! Kuna antud Avira Rescue System üritab lisaks ka Sinu süsteemi parandada, siis tuleks oma tähtsamatest andmetest eelnevalt reservkoopiad luua ja need välisele andmekandjale viia. Seda Ubuntu (Desktop) 12.04 LTS operatsioonisüsteemi ja tema graafilist töölauda võiks vajadusel ka niisama kasutada - ilma selle antiviiruseta....

Kui lõpetad ja tahad Windowsi süsteemi tagasi pöörduda, siis kliki ekraani paremas ülanurgas asuvale hammasrattakujulisele nupule ja vali avanevast rippmenüüst "Shut Down..." menüüpunkt. Seejärel kliki ilmuvas aknakeses "Restart" nupule, tõmba USB mälupulk pordist välja (või eemalda Avira päästeplaat sahtlist) ja kui ekraanile ilmub vastav kiri, siis vajuta ENTER.

Mõned Ubuntu (Desktop) 12.04 LTS graafilise töölaua ülesvõtted: pilt-1,...

pilt-2,...

pilt-3,...

pilt-4,...

pilt-5,...

pilt-6.


3) Anvi Rescue Disk:

Mine sinna ja lae sealt alla ZIP fail ning see zip arhiiv sisaldab kahte faili: BootUsb.exe ja Rescue.iso. Seda BootUsb programmi võid kasutada selleks et põletada see allalaaditud ISO image otse USB mälupulka.

Anvi Rescue Disk - saab kohe ka USB pulka viia4) BitDefender Rescue CD - väga hea päästeplaat:

BitDefender Rescue Disk on samuti buutiv antiviirusskaneerija ja ka tema on võimeline pärast käivitamist laadima automaatselt alla kõige uuema viiruste signatuuride andmebaasi - seda juhul kui ta on suuteline looma Sinu masinas Internetiühenduse, alati võib olla see ei õnnestu.
Ka tema puhul saab ilma probleemideta luua lisaks ka selle USB mälupulga ja ta kasutab paljude võimalustega Linuxile baseeruvat graafilist töölauda. See päästeplaat sisaldab näiteks selliseid utiliite nagu ChkRootkit (rootkittide skaneerimiseks), Nessus Network Scanner (kaugvõrgu turvaskaneerijat), Mozilla Firefox brauser, Partition Image, GtkRecover jne, jne.

Tee järgmist:
Sa võid selle Bitdefender Rescue CD päästeplaadi ka USB mälupulka põletada, näiteks sealsamas veebilehel pakutava 'Stickifier executable' instrumendi (ei vaja installimist) abil. (Märkus: Buutiva/alglaaditava USB meedia loomiseks võib alati kasutada ka näiteks väga head Rufus utiliiti, millega saad oma buutiva USB meedia luua nii vanemate BIOS kui ka kaasaegsemate ainult UEFI firmwarega kompuutrite jaoks.)

Bitdefender Rescue CD graafilise töölaua näiteid: pilt-1,...

pilt-2,...

pilt-3,...

pilt-4,...

pilt-5.


5) Kaspersky Rescue Disk 10:

Kaspersky Rescue CD sarnaneb eeltoodud päästeplaatidele ja ta on väga hea anitiviiruskaneerija. Tema käivitamisel laetakse automaatselt alla kõige värskem viiruste signatuuride andmebaas - seda juhul kui ta suudab Internetiga ühenduse luua.

Tee järgmist:

* Mine sinna ja kliki nupule Download.

* Seejärel põleta see allatõmmatud ISO fail (kav_rescue_10.iso) tühjale CD või DVD plaadile või siis USB mälupulka. Kasuta selleks näiteks Windowsi enda sisseehitatud 'Windows Disc Image Burner' vahendit - juhis eelpool.

Tema puhul ma ei soovita seda USB mälupulka luua (loo selle asemel ISO failiga tema CD/DVD plaat), aga kes tahab proovida, see tehku sel juhul järgmist:

- Formaadi oma tühi USB mälupulk FAT32 failisüsteemi - pilt.

- Mine sinna veebilehele ja kliki seal "The utility for recording Kaspersky Rescue Disk 10 to USB devices (~379 KB)" lingile, et laadida alla spetsiaalne rescue2usb.exe utiliit.

- Käivita see rescue2usb.exe fail, kliki seejärel Browse... nupule ja vali mingi tühi sobiv kaust (Sa võid näiteks eelnevalt selle kausta töölauale luua). Pärast seda kliki sealsamas nupule Install - pilt.

- Avatakse uus "Kaspersky USB Rescue Disk Maker" utiliit, kus kliki esmalt sellele Browse... nupule ja otsi oma eelnevalt allalaaditud kav_rescue_10.iso fail üles. Seejärel vali "USB medium" rippmenüüst oma tühi USB mälupulk (torka ta eelnevalt kompuutri porti); kui ta oli Sul juba varem arvutiga ühendatud, siis ilmub ta siia automaatselt. Lõpuks kliki nupule START:

Lõpuks kliki nupule START.


- ...ja see ISO salvestataksegi Sinu USB mälupulka - pilt. Kui kõik õnnestus, siis kliki ilmunud teates nupule OK ja sulge see "Kaspersky USB Rescue Disk Maker" utiliidi aken.

- Seejärel vaata, et Sinu USB mälupulk oleks kompuutriga ühendatud ja et kompuutri BIOS/UEFI menüüs oleks esmaseks buutimise seadmeks see USB draiv pandud.

- Pärast kompuutri restarti näed "Press any key to enter the menu... 10" ekraani, kus vajuta suvalist klahvi jne...:

Pärast kompuutri restarti näed "Press any key to enter the menu... 10" ekraani, kus vajuta suvalist klahvi jne...


Kaspersky Rescue CD 10 graafiline töölaud ja kus tema antiviirus on vaikimisi juba ka avatud - pilt.

Ja veel mõned näited sellest päästeplaadist: pilt -1,...

pilt-2,...

pilt-3,...

pilt-4,...

pilt-5.6. Dr.Web® LiveDisk - samuti väga hea päästeplaat:

Mine sinna veebilehele ja tee seal järgmist:

* Kliki seal "Download to a CD/DVD" nupule ja sellega saad ISO faili kätte, mille võid seejärel oma CD või DVD plaadile põletada. Kasuta selleks näiteks Windowsi enda sisseehitatud 'Windows Disc Image Burner' vahendit - juhis eelpool.

* Või kliki siis "Download to USB" nupule ja sellega laed alla drweb-livedisk-900-usb.exe utiliidi (613 MB), mille abil saad kohe ka buutiva USB draivi koos selle antiviirusega luua.

drweb-livedisk-900-usb.exe


Create Dr. Web LiveDisk päästeketta USB mälupulka panek:

* USB draivi loomisel peab ta eelnevalt olema formaaditud FAT32 failisüsteemi, seejärel käivita see drweb-livedisk-900-usb.exe utiliit, veendu, et selles rippmenüüs oleks valitud ikka see õige USB draiv ja kliki all 'Create Dr. Web LiveDisk" nupule. Kõik Dr.Web LiveDisk failid kirjutatakse USB mälupulga /boot kataloogi ja kusjuures Sinu USB mälupulgas asuvad failid jäetakse alles, aga soovitan need siiski ajutiselt või siis päriseks mujale viia... - pilt.

* Seejärel vaata, et Sinu USB mälupulk oleks kompuutriga ühendatud ja et kompuutri BIOS/UEFI menüüs oleks esmaseks buutimise seadmeks see USB draiv pandud.

* Dr.Web LiveDisk kasutab oma kasutajaliideses vaikimisi inglise keelt (English), aga pakutakse ka vene keele varianti (Russian). Seega võid vajadusel ka vene keele valida. Kui ilmub Doctor Web logoga ekraan, siis vajuta suvalist klahvi, et edasi minna (edasi minnakse ka automaatselt). Seejärel ilmub buutimise menüüga ekraan, kus on avatud "F2 Language" sektsioon: kui tahad vene keele valida, siis vali oma noolklahvidega (↓ & ↑) vene keel ja vajuta ENTER. When booting from Dr.Web LiveDisk, you will see a dialogue window prompting you to choose the boot mode. To launch Dr.Web LiveDisk, use the arrow keys to select Dr.Web LiveDisk and press ENTER.

* Et seejärel käivitada Dr.Web LiveDisk'i, kasuta noolklahve (↓ & ↑), et valida ülevalt buutimise menüüst Dr.Web LiveDisk element ja vajuta seejärel ENTER - pilt.

Alustatakse operatsioonisüsteemi laadimist, seejärel näed Sa graafilist töölauda koos avatud "License and updates" aknaga, kus pane linnuke ruutu ja ja kliki nupule Continue - pilt...

... ja pilt.

* Seejärel võid kohe skaneerimist alustada, klikkides nupule 'Start scanning' - pilt.

Sa saad siitkaudu ligi ka oma Windows operatsioonisüsteemi kaustadele ja failidele - pilt.

Siin kasutatakse Firefox veebisirvijat, mis on antud momendil ka avatud - pilt.

Kõikidele muudele instrumentidele ja rakendustele saad ligi klikkides ekraani vasemas allnurgas asuvale Kõikidele muudele instrumentidele saada ligi klikkides ekraani vasemas allnurgas asuvale nupule
nupule:

Stardimenüü...


Avati 'System' menüü:

Avati 'System' menüü


Sa võid näiteks otsida ja kopeerida olulist infot Midnight Commander failide juhtijaga - pilt.

Ka ekraani parema allnurga kaudu saad "üht-teist" teha - pilt.

Sa võid ka oma töölaua välimust muuta: pilt ...

pilt.7. Trend Micro Rescue Disk:

* Mine sinna ja kliki Download Now nupule.

* Valmista oma CD või DVD plaat ette ja ära kasuta ümberkirjutatavat plaati

või siis

* valmista USB mälupulk ette, tee ta tühjaks ja formaadi FAT32 failisüsteemi. (USB 3.0 mälupulki ei toetata antud momendil!)

* Nüüd pead oma kompuutri BIOS/UEFI menüüs panema esmaseks buutimise seadmeks kas CD/DVD plaadi või siis USB draivi.
* Veendu, et CD/DVD plaat oleks kompuutri CD/DVD-ROM seadme sahtlisse pandud või siis USB mälupulk kompuutri USB porti torgatud.
* Seejärel käivita see allalaaditud RescueDisk.exe fail.
* Aksepteeri litsentsi ja kliki nupule Next.
* Pärast seda uuendatakse automaatselt viiruste signatuuride andmebaasi.
* Seejärel vali, et millist tüüpi Rescue Disk'i Sa tahad luua:

Seejärel vali, et millist tüüpi Rescue Disk'i Sa tahad luua


* Pärast seda valid olemasolev USB draiv või CD/DVD plaat ja kliki nupule Create ning oota kuni failid ära kopeeritakse.
* Kui valmis, siis kliki Restart Now nupule. Pärast kompuutri restarti näed Sa "Trend Micro Rescue Disk" sinist ekraani.
* Vali Remove Threats ja oota kuni skaneerimine lõpetatakse.
* Kui valmis, siis eemalda oma USB draiv või CD/DVD plaat ja vajuta ENTER klahvi, et startida komupuutrit normaalsesse režiimi.
* Seejärel taasta kompuutri BIOS menüüs need evarasemad buutimise sätted.

Trend Micro Rescue Disk on "tööhoos":

Trend Micro Rescue Disk on "tööhoos".8. ESET SysRescue Live (Windows 10 süsteemi ametlikult veel ei toetata, aga enamikel juhtudel töötab ta ka Win 10 süsteemiga):

* Mine sinna ja kliki DOWNLOAD FOR FREE nupule.
* Seejärel vali ülemisest rippmenüüst kas Live CD/USB Creator või siis ISO image ja kliki allpool DOWNLOAD nupule.
* Kui Sa valisid allalaadimiseks Live CD/USB Creator'i, siis käivita ta, tehes sellel allatõmmatud eset_sysrescue_live_creator_enu.exe failil 2x klõpsu.
* Nüüd vali, et kas tahad luua ESET SysRescue Live USB draivi või siis CD/DVD plaadi:

Nüüd vali, et kas tahad luua ESET SysRescue Live USB draivi või siis CD/DVD plaadi


Märkus: Ka tema puhul ma ei soovita seda USB mälupulka luua (seda praegu vähemalt Windows 10 all), sest ta võib selle USB draivi isegi ära rikkuda. Loo ISO failiga tema CD/DVD plaat.

* Seejärel märgista üleval vajalik USB draiv (või CD/DVD plaat) ja kliki all Create USB drive (või Create CD/DVD) nupule. Kui Sinu USB mälupulgas on mingid andmed, siis need KUSTUTATAKSE - pilt. (USB mälupulga puhul kliki ilmuvas kinnitus- ja hoiatusaknas sel juhul nupule Yes.)

* Näiteks CD/DVD plaadi kasutamise puhul näed Sa selle päästeplaadi loomise lõppfaasis sellist akent - pilt.

Ja kui see päästeplaat sai loodud, siis näed aga sellist akent, kus kliki nupule Close (või siis alusta järgmise päästeplaadi loomist või tema ISO faili allalaadimist) - pilt.

* Kui valmis, siis ühenda oma ESET SysRescue Live CD või siis USB arvutiga ja tee restart.

* Vali buutimise menüü ekraanis noolklahvidega "Run ESET SysRescue" ja vajuta ENTER - pilt.

* Vali litsentsiaknas alt rippmenüüdest parameetrid ja ole litsentsiga nõus ning seejärel ilmubki Linux-põhine graafiline kasutajaliides (töölaud), kus näed ka juba avatud ESET SysRescue akent - pilt.

* Seejärel kliki vasemas paanis "Update" ja paremal "Update virus signature database", et laadida alla kõige hilisem viiruste andmebaas (signatuuride andmebaas). Peab olema aktiivne internetiühendus; kui seda ei ole, siis jätka järgmise punktiga. Kui Sa loosid äsja selle päästeplaadi, siis Sul ongi see kõige värskem viiruste andmebaas juba olemas ja sellest Sind ka informeeritakse - pilt.

* Lõpuks kliki vasemas paanis "On-demand scan" ja vali siis paremal "Smart scan" (või "Custom scan...") - pilt.

ESET SysRescue pole küll nii paljude rakenduste- ja võimalustega nagu on seda näiteks eelpool kirj eldatud Avira Rescue System või siis BitDefender Rescue CD päästeplaat, aga ka siin olemas oma veebibrauser ning siitkaudu pääsed ligi ka oma Windowsi kaustadele ja failidele - pilt.

Avati "kohalik" veebibrauser - pilt.9. Avast Rescue Disk:

Avast on antiviirus, mis lubab ka oma programmi kasutajaliidese kaudu luua selle päästeplaadi ja ta ei paku selleks iseseisvat ISO faili või täitmisfaili (EXE), et luua seda Avast Rescue Disk'i. Sa pead eelnevalt selle Avast! antiviiruse oma süsteemi installima ja selle Avast Rescue Disk'i saab luua ka tema tasuta versiooniga. Avast Rescue Disk pakub lihtsat graafilist kasutajaliidest ja teda on ka ihtne kasutada.

Avast Rescue Disk


Sa võid luua kas Avast Rescue Disk CD/DVD plaadi või siis buutimisvõimelise USB draivi - pilt.

Etteotsa
Ultimate Boot CD

Sa võid peale nende eelpool toodud päästeplaatide kasutada ka näiteks väga kasulikku 'Ultimate Boot CD' CD/DVD plaati ja/või tema buutivat USB mälupulka. Ultimate Boot CD sisaldab Parted Magic nimelist graafilise kasutajaliidesega Linuxi distrod koos paljude instrumentide ja vahenditega: BIOS'iga, protsessoriga, kõvakettaga, mäluga, riistvaraga, partitsioonidega jne töötamise instrumente, mitut antiviirust, süsteemist info hankimise vahendeid, File Manager'i, Disk Health'i, System Profiler'it, Firefox brauserit, Erase Disk'i, Disk Cloning'it, Partiton Editor'i, Remote Desktop Cleint'i, System Monitor'i, wxHexEditor'it, tekstiredaktoreid, Archive Manager'i, Calculator'it, Calendar'i, paroolidega töötamise jpm instrumente. Siitaudu saab ka oma Windowsi süsteemiketta failidele ja kaustadele ligi.

Tema CD/DVD plaadi loomine: Põleta sealt veebilehelt allatõmmatud ubcd537.iso fail CD või DVD plaadile.

Kuidas neid ISO faile põletada, sellest juhised aadressil: http://landfield.pri.ee/ISO_image.html.

Või kasuta selleks Windowsi enda sisseehitatud 'Windows Disc Image Burner' vahendit - juhis eelpool.

'Ultimate Boot CD' sisust buutiva mälupulga loomine: Kasuta selle buutiva USB mälupulga loomiseks näiteks väga head Rufus utiliiti, millega saad oma buutiva USB meedia luua nii vanemate BIOS kui ka kaasaegsemate ainult UEFI firmwarega kompuutrite jaoks. Kuidas seda Rufus utiliiti kasutada, sellsest juhis seal.

(Kui Sa kasutad seda Rufus utiliiti, siis peavad tema aknas, enne nupule Start klikkimist, olema valitud näiteks järgmised seaded - pilt.)

See tühi USB mälupulk peab olema formaaditud FAT32 failisüsteemi ja seda saab ka juba selle Rufus utiliidi kasutamisel teha - ISO faili põletamise käigus. Antud USB mälupulk võib olla suvalise suurusega ja Sa võid hiljem sinna ka oma muid faile panna, lood pärast seal usb pulgas mingi uue kausta enda failide jaoks (sel juhul võid sinna panna kuni 4GB mahuga faile).

Kui said oma Ultimate Boot CD buutiva USB draivi või CD/DVD plaadi loodud, siis pead BIOS/UEFI menüüs selle USB mälupulga (või CD/DVD seadme) panema buutimise esmaseks seadmeks (USB draiv on juba kompuutriga ühendatud) ja tegema seejärel restardi.
Pärast kompuutri restarti ilmub ekraanile esmalt 'Ultimate Boot CD' CD/DVD plaadi (või siis USB mälupulga) stardimenüü, kus võid kohe nooklahvidega märgistada selle Parted Magic... menüüpunkti ja vajutada ENTER:

Pärast kompuutri restarti ilmub ekraanile esmalt 'Ultimate Boot CD' CD/DVD plaadi (või siis USB mälupulga) stardimenüü


Mõned näited sellest Parted Magic graafilisest kasutajaliidesest: pilt-1,...

pilt-2,...

pilt-3,...

pilt-4...

pilt-5.Hiren’s BootCD 15.2

Sa võid kasutada aga ka näiteks sarnast 'Hiren’s BootCD 15.2' CD/DVD plaati ja/või tema buutivat USB mälupulka. Hiren’s BootCD 15.2 sisaldab Mini Windows Xp operatsioonisüsteemi (natuke "nuditud", aga peaaegu täisfunktsionaalset Windows XP Pro versiooni, mis sisaldab peale selle Win XP vahendite ka palju antiviirusi ja suure hulga kasulikke rakendusi ning instrumente), Parted Magic nimelist graafilise kasutajaliidesega Linuxi distrod (see sisaldab Disk Partitioning, Disk Cloning, Data Rescue, Disk Erasing ja Benchmarking vahendeid, väga head ClamScan antiviirust, Firefox veebibrauserit ja palju muid vajalikke instrumente).

Et luua tema CD/DVD plaati, tee järgmist:

* Mine Hiren’s BootCD 15.2 veebilehele ja kliki seal allpool Hirens.BootCD.15.2.zip lingile, et laadida see ZIP fail alla.

* Paki see ZIP fail lahti.

* Pane tühi CD või DVD plaat sahtlisse ja kui Sa kasutad Windows 7 või varasemat operatsioonisüsteemi, siis käivita sealt lahtipakitud Hirens.BootCD.15.2 kausta seest see BurnCDCC.exe fail. Seejärel vali üleval "Browse" nupu abil see allaaditud Hiren's.BootCD.15.2.iso fail, veendu, et "Device" rippmenüüst oleks valitud ikka see õige CD/DVD seade ja kliki all nupule 'Start'. Ära kasuta seda BurnCDCC.exe faili Windows 8 (8.1) ja Windows 10 operatsioonisüsteemide puhul.

Kui Sa jooksutad Windows 8 (8.1) ja Windows 10 operatsioonisüsteemi: Põleta see allatõmmatud Hiren's.BootCD.15.2.iso fail CD või DVD plaadile.

Kuidas neid ISO faile põletada, sellest juhised aadressil: http://landfield.pri.ee/ISO_image.html.

Või kasuta selleks Windowsi enda sisseehitatud 'Windows Disc Image Burner' vahendit - juhis eelpool.'Hiren’s BootCD 15.2' sisust buutiva USB mälupulga loomine:

Kasuta selle Hiren’s BootCD 15.2 buutiva USB mälupulga loomiseks näiteks väga head Rufus utiliiti, millega saad oma buutiva USB meedia luua nii vanemate BIOS kui ka kaasaegsemate ainult UEFI firmwarega kompuutrite jaoks. Ära kasuta seda Hiren’s BootCD veebsaidis pakutavat USB loomise varianti, sest see ei tööta hilisemates Windowsites. Kuidas seda Rufus utiliiti kasutada, sellsest juhis seal.

(Kui Sa kasutad seda Rufus utiliiti, siis peavad tema aknas, enne nupule Start klikkimist, olema valitud näiteks järgmised seaded - pilt.)


See tühi USB mälupulk peab olema formaaditud FAT32 failisüsteemi ja seda saab ka juba selle Rufus utiliidi kasutamisel teha - ISO faili põletamise käigus. Antud USB mälupulk võib olla suvalise suurusega ja Sa võid hiljem sinna ka oma muid faile panna, lood pärast seal usb pulgas mingi uue kausta enda failide jaoks (sel juhul võid sinna panna kuni 4GB mahuga faile).


Kui said oma Hiren’s BootCD 15.2 buutiva USB draivi või CD/DVD plaadi loodud, siis pead BIOS/UEFI menüüs selle USB mälupulga (või CD/DVD seadme) panema buutimise esmaseks seadmeks (USB draiv on juba kompuutriga ühendatud) ja tegema seejärel restardi.
Pärast kompuutri restarti ilmub ekraanile esmalt 'Hiren’s BootCD' CD/DVD plaadi (või siis USB mälupulga) stardimenüü, kus on siis järgmised valikuvõimalused:

• Boot From Hard Drive
Mini Windows Xp - valid selle, märgistad ta noolklahviga ja vajutad ENTER
• Dos Programs
Linux based rescue environment (Parted Magic) – või siis märgistad (valid) noolklahviga selle ja vajutad ENTER
• Windows Memory Diagnostic – kompuutri füüsilise mälu testimiseks
• MemTest 86+
• Offline NT/2000/XP/Vista/7 Password Canger
• Jne...

Märkus: Näiteks kui valisime siit Stardimenüüst selle „Mini Windows Xp” variandi ja kui pärast Windows XP töölaua ilmumist on seal kõik ikoonid liiga suured, siis muudame ekraani resolutsiooni: klikime paremal allnurgas Start nupule, valime ilmuvast menüüst 'Settings > Control Panel > Display' kiirkorralduse ja seejärel avame ilmuvas aknas 'Settings' vahelehe ning valime seal sobiva resolutsiooni.

USB mälupulga kasutamisel: Kui Sa lõpetasid ja tahad oma kõvakettal asuvasse "päris" Windowsisse (näiteks Windows 10 süsteemi) kohe tagasi pöörduda, siis vali Start Menüüst Shut Down... kiirkorraldus, seejärel vali "Shut Down Windows" dialoogiakna rippmenüüst Restart ja kliki nupule OK - pilt. Seejärel tõmba oma USB mälupulk pordist välja ja Sa jõuadki pärast restarti Lukustuskuva ekraanini, koristad selle ära ning logid oma süsteemi sisse.

CD või DVD plaadi kasutamisel tee sedasama, aga sel juhul vali "Shut Down Windows" dialoogiakna rippmenüüst Restart / Eject või siis Restart / Eject All ja kliki nupule OK.


Mõned näited sellest 'Mini Windows Xp' opsüsteemist: pilt-1,...

pilt-2,...

pilt-3,...

pilt-4...

pilt-5.


Ja mõned näited ka 'Parted Magic' süsteemist: pilt-1,...

pilt-2,...

pilt-3....

pilt-4.

Etteotsa
Märkus: Enne pahavara skaneerimise alustamist on soovitatav kustutada kõik ajutised failid:

* Ava näiteks Windows Explorer (Hiren’s BootCD plaadi & tema Mini Windows Xp opsüsteemi puhul) või Home Folder, File Manager, discs või siis Computer kaust/kataloog ja seda olenevalt sellest et millist päästeplaati Sa parasjagu kasutad.
* Seejärel otsi üles oma lokaalse süsteemiketta tähis, selle ketta, millesse on installeeritud see Sinu Windows (näiteks Windows 10).
* Nüüd kustuta oma ajutised failid ja need asuvad Vista, Windows 7, Windows 8 ning Windows 10 süsteemides järgmistes kohtades:

C:\Temp\
C:\Windows\Temp\
C:\Users\<USERNAME>\AppData\Local\Temp\
C:\Users\<USERNAME>\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\ (Windows 10's seda ei ole)
C:\Users\Default\AppData\Local\Temp\
C:\Users\Default\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\ (Windows 10's seda ei ole)
C:\Users\All Users\TEMP\ (Windows 10's seda ei ole)

* Puhasata ka kõikide teiste kasutajate "Temp" & "Temporary Internet files" kaustade sisu!
Pane mingi sobiv antiviirusprogamm (ja soovi korral lisaks ka muud utiliidid, programmid või isegi operatsioonisüsteemid) oma USB mälupulka - loo nn buutiv (st alglaadimise võimeline) "Live USB" mälupulk. (PS! 'Diskpart' käsurea utiliidi abil oma USB draivi buutimisvõimeliseks tegemine.)
Kasuta selleks UNetbootin programmi:Märkus: Live USB nagu ka eelpoolmainitud LiveCD (Live CD - "Elus CD") distributsiooni võib käivitada isegi sellisel arvutil, millel puudub kõvaketas ja teda võib buutida üles ka kui külalisoperatsioonisüsteemi sinna kompuutrisse kus on mingi operatsioonisüsteem juba olemas. Selliseid Live USB mälupulki võib kasutatada süsteemide testimiseks, parandamiseks ja arvutiviirustest puhastamiseks.
Live USB on seega buutiv (algkäivitatav) mälupulk, mis sisaldab operatsioonisüsteemi (tavaliselt mingit Linux'i distrod) ja muid programme ning utiliite. Live USB kasutab oma tööks Sinu arvutis olevat füüsilist mälu (RAM-i), st ta laetakse pärast käivitamist sinna mällu.

Seega võime me oma Live USB mälupulka panna soovi korral opsüsteemi (näiteks mingi Linux'i distributsiooni) ja muu programmi või utiliidi ning teha ta buutivaks, et saaksime kompuutri alglaadimise teha otse USB pulga kaudu.
Siin aga vaatame seda et kuidas viia temasse ainult mingi antiviirusprogramm ja kuidas teha USB mälupulka buutivaks (alglaadimse) seadmeks. Seda moodust võib proovida siis kui Sa ei taha selleks kasutada CD/DVD plaate; kui Sul ei tööta CD/DVD kettaseade; kui Sinu kompuutris ei olegi CD/DVD kettaseadet (Netbook arvutite puhul); kui Sa tahad oma usb mälupulka teha buutivaks ja panna sinna opsüsteemi või mingi programmi või utiliidi, mida saab käivitada otse oma mälupulgalt ilma et me peaksime ennast Windows'i laadima - kasutame selleks UNetbootin programmi.Kuidas UNetbootin programm töötab ja mida ta teeb?

UNetbootin programmi ennast ei ole vaja installeerida ja Sa võid teda kasutada kahes režiimis:

- Luua buutiv 'Live USB' draiv ('Live USB' režiim): Sel juhul pead Sa pärast selle programmi käivitamist akna allääres asuvast Type (Liik) rippmenüüst valima USB Drive (USB-ketas) parameetri ja rippmenüüst Drive (Ketas) valima oma USB draivi/pulga kettatähise - see peaks seal juba automaatselt näha olema, aga kontrolli Computer (My Computer) akna kaudu see ikka igaks juhuks üle.

- Teha installeerimine otse Sinu kõvakettale juhul kui Sul ei ole USB mälupulka ('Hard Disk' - 'Kõvaketas' režiim): Sel juhul pead Sa pärast selle programmi käivitamist akna allääres asuvast Type (Liik) rippmenüüst valima Hard Disk (Kõvaketas) parameetri ja rippmenüüst Drive (Ketas) valima C:\ parameetri.

Ta laeb ise alla Sinu poolt ülevalt Distribution (Distributsioon) rippmenüüst valitud vajaliku Linux distributsiooni ISO (CD image) faili, aga Sa võid kasutada ka omaenda mingit taolist ISO faili, mille Sa olid juba varem alla laadinud - sel juhul pead programmiaknas aktiveerima raadionuppu Disk Image (Kettatõmmis) ja otsima oma kõvakettalt see ISO fail ülesse.


Esimeses 'Live USB' loomise režiimis laeb UNetbootin alla ja ekstraktib usb pulka lahti ühe spetsiaalse ISO faili, sejärel genereerib ta vastava syslinux konfiguratsioonifaili ja teeb Sinu USB draivi buutimisvõimeliseks kasutades selleks syslinux'it.
Sellega luuakse 'Live USB draiv', mis on sama kui Sa oleksid iso faili põletanud oma CD plaadile. Teda võib kasutada ka muudel FAT32 failisüsteemiga meediatel, näiteks nagu Secure Digital (SD) kaartidel.

!!! Ära kasuta seda USB Drive (USB-ketas) režiimi selleks et installeerida teda C: partitsiooni või muidu ei suuda Windows ise enam alglaadida/buutida - st USB Drive (USB-ketas) režiimi puhul veendu et Drive (Ketas) rippmenüüst oleks ikka valitud Sinu USB mälupulga kettatähis mitte aga C:\ parameeter.


Teises 'Hard Disk' ('Kõvaketas') režiimis käivitab UNetbootin Windowsile või Linuxile baseeruva installeerija, et installida väike modifikatsioon bootloader faili. Kasutab bootloader'it, et laadida soovitud distributsiooni installeerijat või et laadida süsteemiutiliiti - CD plaati ei ole enam vaja. Juhul kui Sul on juba mingi LiveCD iso (näiteks Ubuntu ISO) fail UNetbootin jaoks olemas ja kui Sa kasutad 'kõvaketta režiimi', siis lõpptulemuseks EI OLE täis standardne kõvaketta installatsioon. Sa laed nüüd ennast lihtsalt "elavasse keskkonda" samamoodi nagu Sa teeksid seda ka live CD või live USB pulgalt, v. a. see et Sa buudid end nüüd otse kõvakettalt. Antud režiimis modifitseeritakse Windowsi puhul boot.ini faili (2000/XP) või kasutatakse bcdedit utiliiti (Vista/Windows 7 jne), et lisada laadimismenüüsse (Boot Menu) üks parameeter, mille nimeks pannakse "UNetbootin".Tegutsemine:

1) Mine sinna ja lae alla UNetbootin programm - kliki seal üleval Download (Windows) nupule. Juhul kui uues lehes ei alustata automaatset allalaadimist, siis kliki seal "Problems with the download? Please use this direct link or try another mirror." lauses olevale "direct link" või siis "mirror" lingile.


Märkus: UNetbootin programm lubab Sul luua buutiva Live USB draivi (nt mälupulga) ja panna Sinna mingi Linux'i distro või siis mingid muud vajalikud programmid ning utiliidid. Antud programmi ei pea installeerima ja teda võib kasutada nii Windowsis kui ka Linuxis. Sa ei pea nüüd oma ISO faile põletama CD/DVD plaatidele vaid Sa saad nad viia kiiresti ja mugavalt oma USB mälupulka. Teda saab kasutada Microsoft Windows 2000/XP/Vista/7/10 või Linux opsüsteemides.

Tema abil või automaatselt laadida alla ja panna oma usb mälupulka vajalikke ISO (CD image) faile või siis panna sinna omaenda kõvakettal olemasolevaid ISO faile (näiteks antiviirusprogramme või utiliite või enda polt allalaetud Linux'i distributsonne).
Antud UNetbootin versiooni sisseehitatud (built-in) tugi lubab tema kaudu automaatselt laadida alla ja panna usb mälupulka distributsioone, millede loetelu on seal.
(Peale selle saab antud programmi sisseehitatud mooduli abil laadida automaatselt alla ja viia oma USB pulka ka programme ning utiliite.)


NB! UNetbootin programmi poolt loodud Live USB draivi saab ühekorraga installeerida ja kasutada kahjuks ainult ühteainsat operatsioonisüsteemi või ühte programmi/utiliiti. Et USB mälupulka saaks installida ja kasutada mitut opsüsteemi, tuleb USB draiv muuta 'multi-boot' USB draiviks ja luua temasse mitu partitsiooni, aga see on juba eraldi jutt...


PS! Juhul kui Sa ei soovi siintoodud UNetbootin proget kasutada ja soovid lihtsalt oma USB mälupulga teha ise buutimisvõimeliseks, siis võid kasutada Windowsi enda Diskpart
käsurea instrumenti (utiliiti) - juhis.


2) Nüüd loo oma töölauale uus tühi kaust ja pane talle mingi sobiv nimetus, näiteks 1.Minu_enda_failid.

3) Seejärel siirda kõik oma USB mälupulgas olevad failid sinna äsjaloodud uude kausta, st tee oma pulk tühjaks.

4) Kui Sul ei ole vajaliku antiviirusprogrammi päästeplaadi ISO faili veel alla laetud, siis tee seda...

5) Käivita see varem allalaetud UNetbootin programm (unetbootin-windows-408.exe fail) ja ilmub tema avaaken:

Programmi avaaken


6) Aktiveeri Diskimage raadionupp ja kliki temast paremal kolme punktiga (...) nupule ning otsi oma antiviirusprogrammi ISO fail ülesse; antud näites kasutame Secure Rescue CD ISO faili.


NB! Sa võid eelnevalt aga proovimiseks aktiveerida ka üleval raadionupu Disribution (Distributsioon) ja vaadata, et kas selle järel asuva rippmenüü kaudu ei pakuta Sulle vajalikku antiviirus- või mingit muud sobivat programmi/utiliiti. Juhul kui see on seal olemas, siis valigi ta sealt, seejärel vali kõrvalt rippmenüüst sobiv versioon ja tegutse edasi...


7) Akna allosas veendu, et "Type" ripploetelust oleks valitud USB seade ja et "Drive" ripploetelust oleks valitud Sinu USB draivi (mälupulga) kettatähis - seda saad uurida My Computer või Computer aknast, aga üldjuhul leitakse ta automaatselt ise ülesse, kontrolli siiski järgi.

Märkus: Antud loetelus kuvatakse ka mälukaardid, sest Windows loeb neid mõlemaid kui "Removable Drives" ("Eemaldatavad seadmed"), seega veendu selles et Sa valikisid ikka selle õige reaalse USB draivi (mälupulga). Kui Sinu USB draivi ei kuvata millegipärast, siis võta oma pulk pesast välja ja torka ta siis jälle sinna tagasi; seejärel käivita UNetbootin programm uuesti; võib olla pead tegama ka Windowsi taaskäivitamise (restardi) ja võib olla pead sel juhul ka oma USB mälupulga ümber formateerima (mine "My Computer" aknasse, tee USB draivil paremklõps ja vali käsk Format...).

Vali parameetrid ja ISO fail8) Kui valmis, siis kliki nupule OK, seejärel luuakse syslinux konfiguratsioonifail ja Sinu USB mälupulk tehakse syslinux'i abil buutimisvõimeliseks ning seejärel viiakse temasse ka Sinu poolt valitud ISO fail - pilt.


9) Ilmub viimane aken, kus kliki nupule Taaskäivita nüüd, enne aga Sulge kõik oma tööd ja programmid - pilt.


10) Kohe kui alustatakse kompuutri restarti, vajuta alglaadimise alguses kiiresti mitu korda klahvi F1, F2, F10, F12 või DELETE, et pääseda BIOS Setup ekraani. Seejärel pane seal BIOS seadistustes oma alglaadimse seadmeks USB draiv (USB device) - juhis seal.

11) Kui said BIOS'is valmis, siis tehakse arvuti uus restart (taaskäivitamine) ja nüüd tehakse buutimine Sinu USB mälupulgalt ning Sa jõuad oma antiviirusprogrammi kasutajaliidesesse...

12) Kui kõik õnnestus, siis välju oma antiviirusprogrammist, tee uus kompuutri ümberlaadimine ja kohe buutimise alguses mine BIOS seadistustesse tagasi ning pane seal oma alglaadimise kettaseadmeks jälle kõvaketas. Tehakse uus ümberlaadimine ja Sa jõuad oma Windowsisse.

13) Nüüd siirda see uus kaust, millesse Sa viisid kõik oma USB pulgas olnud failid, tagasi USB mälupulka (koos selle kaustaga, siis ei teki mälupulgas suurt segadust).

Kui Sa tahad oma opsüsteemi installatsiooni või programmi/utiliidi faile USB mälupulgast eemaldada, et sel teel ruumi vabastada, siis võid nende kaustad ja failid lihtsalt kustutada. Nende kaustade ja failide loetelud, mida saab kustutada, asuvad "ubnfilel.txt" ning "ubnpathl.txt" tekstifailides ja nad asuvad USB draivi juurkaustas.
Kui Sa tahad oma USB mälupulga viia jälle tagasi tema esialgsesse olekusse või siis viia sinna mingi muu opsüsteemi või programmi/utliiti, siis tee ta omaenda isiklikest failidest tühjaks ja seejärel tee tal paremklõps ning vali käsk Format...

Märkus: Sa ei pea neid ISO faile alati ise alla laadima ja juhul kui antud programmi sisseehitatud moodul toetab nende automaatset allatõmbamist ning USB pulka viimist (nimekirjad on eelpool), siis vali see vajalik opsüsteem või programm akna ülaosa Select distribution rippmenüü kaudu, enne aga aktiveeri seal Distribution raadionup.
Kui sealt rippmenüüst valitu allalaadimine ebaõnnestus (tavaliselt on selle põhjuseks antud ISO faili URL-i muutumine), siis tiri see ISO fail ise Internetist käsitsi alla ja kasuta seda Diskimage raadionupu valiku meetodit, millest siin ülevalpool ka räägiti...Probleemid:

Juhul kui Sa tegid kõik õieti ja proovid nüüd teha buutimist oma USB mälupulgalt, aga see ei õnnestu, siis võib olla aitab järgmiste asjaolude teadmine:

- Veendu, et Sul oli ikka korralik ISO fail laetud sinna UNetbootin programmi, mõnikord võib see iso olla rikutud ja siis pead Sa tema uue versiooni kusagilt mujalt (näiteks torrent saitidest) alla laadima.
- Veendu, et Sinu USB pulk oleks formateeritud (formaaditud) FAT32 failisüsteemi; mõnikord peab proovima isegi FAT16 failisüsteemiga usb pulka.
- Veendu, et BIOS'is oleks esmaseks buutimisseadmeks valitud USB draiv, buutimise prioriteedi muutmisest ainuüksi ei piisa, Sa pead tegema näiteks:

Boot -> Hard disk drives -> Ja vii oma USB: x draiv kõige esimeseks (ülemiseks) seadmeks.

- Lülita BIOS'is välja kõik 'fast-boot' parameetrid (boot-boost, turbo-boot, fast-boot või mingi muu nimetuse all) ja seejärel proovi jälle oma USB pulgalt buutimist alustada; mõnikord peab isegi mitu korda proovima, enne kui õnnestub.
- Reboot/restart *EI OLE* sama asi mis on kompuutri 'shutdown' ja 'start' - sulge enne oma kompuuter täielikult (Shutdown) ja siis proovi teha alglaadimine oma USB mälupulgalt.
- Kõik USB pordid/sisendid ei ole "võrdsed", seega torka oma usb pulk mingisse teise USB porti/pessa ja proovi siis.
- Kui Sul multi-boot masin, näiteks kahe Windowsiga, siis käivita oma UNetbootin programm esimeses opsüsteemis.✓ ✓ ✓ 1) "Mis see Kali Linux on ja milleks ta vajalik on? | Kali Linux'i populaarsemad sissetungirünnete testimise ja häkkimise tööriistad (nii eetiliste kui ka "pahade" häkkerite jaoks). | Kali Linux'i installeerimine virtuaalmasinasse (VirtualBox'i näitel). | Kali Live USB mälupulga loomine — täielikud juhised" - link.

2) "Kuidas luua Windows 10 operatsioonisüsteemis USB-taasteketast?" - link.


Etteotsa< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008