Windows 7-JUHIS 15

Seitse...Windows 7-JUHIS 15

 

Explorer.exe protsessi puhas peatamine ja restartimine.

 

Millist draivi tähte kasutab Windows siis kui Sa installeerisid ta teise vabasse partitsiooni (multiboot arvutis)? 

 

Explorer.exe protsessi õige peatamine ja uuesti käivitamine


Explorer.exe on Windows Shell programmi komponent ja Windows Shell või Explorer loob ning esitab kogu kasutajaliidese ehk selle et kuidas Windowsi süsteem käitub ning välja näeb. Sinna hulka kuuluvad tegumiriba (taskbar), töölaud (desktop), Windows Explorer, teadete väli [notification area (system tray)], Start menüü, dialoogiaknad jne.
Paljudel juhtudel, kui kasutajal palutakse teha süsteemi restart (ümberlaadimine/taaskäivitus), siis ta võib algul peatada ja seejärel käivitada uuesti Explorer.exe Windows Shell'i protsessi, mis teeb umbes sama välja kui teha kompuutri restarti. Kui kasutaja rakendab kompuutri restardi asemel hoopis explorer.exe puhta peatamise ja seejärel tema taaskäivitamise õiget moodust, siis hoitakse sellega aega kokku ning mis veelgi tähtsam, kasutaja ei pea sel juhul sulgema oma avatud aknaid ja programme. Teed explorer.exe restardi ära ja jätkad oma tegevust sealtmaalt kust ta pooleli jäi.
Seda tegevust läheb ka siis vaja kui Sinu Windows Explorer jäi rippuma (jooksis kinni), kui pärast tapeedi või ekraanisäästja vahetamist äpardus midagi, kui mingi programm kukkus pange jne. Ka on hea Explorer.exe restarti kasutada siis kui Sa teed mingeid kasutajaliidese muudatusi ja katsetusi.Et explorer.exe protsessi õieti ja puhtalt peatada ning seejärel teda restartida, tee järgmist:


1) Windows 7 süsteemis:

a) Kliki Start nupule, vajuta ja hoia all Ctrl+Shift klahve, siis tee Start menüü vabal osal paremklikk ning kliki kontekstmenüüs Exit Explorer käsule - pilt.

b) Sellega Sa peatasid Explorer.exe ja selle tulemusena kaovad töölaua kõik ikoonid, tegumiriba ning ka Start nupp - vaata pilti. Ühesõnaga Sa ei saa enam ligi tegumireale (Taskbar), Start menüüle jne. (Kuid muud ülessanded ja programmid töötavad taustal edasi ning avatud aknad jäävad lahti.)

c) Nüüd vajuta Ctrl + Shift + Esc klahve ja avatakse Windows Task Manager aken, kus kliki menüüd File ning seejärel New Task (Run...) käsule:

Vajuta klahve Ctrl + Shift + Esc ja...


d) Tipi "Open" tekstikasti explorer.exe ja kliki nupule OK (või vajuta ENTER):

Tipi sõna explorer.exe ja vajuta ENTER


Sellega Sa tegid explorer.exe õige restardi ja Sa võid jätkata oma pooleliolevate töödega...1A) Windows 10 süsteemis:

* Hoia all Ctrl+Shift klahve, tee all tegumiriba vabal osal paremklikk ja kliki kontekstmenüüs Exit Explorer käsule:

Exit Explorer


* Selle peale näed Sa ainult tühja ekraani:

Selle peale näed Sa ainult tühja ekraani


* Nüüd vajuta Ctrl + Shift + Esc klahve ja selle peale avatakse Task Manager aken, kus kliki menüüd File ning seejärel Run new task (st File > Run new task) käsule. Tipi "Open" tekstikasti explorer.exe ja kliki nupule OK (või vajuta ENTER):

...ja kliki nupule OK (või vajuta ENTER)


!!! Seda Ctrl + Shift + Esc klahvikombintasiooni ja File > Run new task menüüd pead ka siis kasutama kui Sinu töölaualt kaovad ära ikoonid, tegumiriba ja vahel ka Start nupp ning seda hoopis muudel põhjustel. Jäta terve see eeltoodud jutt meelde, sest seda läheb vaja ka igasugustel muudel põhjustel, et peatada ja seejärel restartida Explorer.exe'd.2) Windows Vistas:

Vistas käib asi samamoodi:

a) Kliki Start nupule, vajuta ja hoia all Ctrl+Shift klahve, siis tee Start menüü vabal osal paremklõps ning kliki kontekstmenüüs Exit Explorer käsule - pilt.

b) Sellega Sa peatasid Explorer.exe ja selle tulemusena kaovad töölaua kõik ikoonid, tegumiriba ning ka Start nupp - vaata pilti. (Kuid muud ülessanded ja programmid töötavad taustal edasi ning avatud aknad jäävad lahti.)

c) Nüüd vajuta klahve Ctrl + Shift + Esc ja avatakse Windows Task Manager'i aken, kus kliki menüüd File ning seejärel New Task (Run...) käsule:

Vajuta klahve Ctrl + Shift + Esc ja avatakse...


d) Tipi Open tekstilahtrisse explorer.exe ja kliki nupule OK (või vajuta ENTER):

Tipi Open tekstilahtrisse explorer.exe ja kliki nupule OK


NB! Kahe viimase punkti (c ja d) moodust (st Ctrl + Shift + Esc klahvi) pead kasutama ka siis kui Sinu töölaualt kaovad ära ikoonid, tegumiriba ja vahel ka Start nupp ning seda hoopis muudel põhjustel.
Jäta terve see eeltoodud jutt meelde, sest seda läheb vaja ka igasugustel muudel põhjustel, et peatada ja seejärel restartida Explorer.exe'd.

3) Windows XP-s:

XP-s käib asi tsipa teistmoodi, tee järgmist:

a) Kliki Start nupule ja seejärel kliki Turn Off Computer - pilt.


b) Nüüd vajuta klahve CTRL + ALT + SHIFT, hoia neid all ja kliki nupule Cancel (sellega Sa peatad Explorer.exe protsessi õigel viisil):

Vajuta Ctrl - Alt - Shift klahve ja siis kliki nupule Cancel


Märkus: Neid CTRL + ALT + SHIFT klahve on natuke ebamugav vajutada, all hoida ja samal ajal klikkida nupule Cancel, aga see on vajalik nii et elad üle - juhul kui Sul on pikad varbad, siis kliki Cancel nupule oma varbaga. Need pikad varbad on igati kasulikud asjad, näiteks kui minu selg ja kael väsivad kompuutri taga istumisest ära, siis viskan ennast diivanile mugavalt pikali ning hakkan oma pikkade varvastega klaviatuuri toksima - väga mugav - venita kaaaaaaaaaaaa oma varbad pikemaks...


Kuna Sa peatasid Explorer.exe, siis kaovad selle tulemusena töölaua kõik ikoonid, tegumiriba ning ka Start nupp - vaata pilti. (Kuid muud ülessanded ja programmid töötavad taustal ikkagi edasi...)


c) Et nüüd explorer.exe protsessi uuesti restartida, vajuta CTRL + SHIFT + ESC klahve (või CTRL + ALT + DEL klahve) ja avatakse Windows Task Manager'i aken, kus kliki menüüd File ning seejärel New Task (Run...) käsule:

Ava Windows Task Manager


d) Tipi Open tekstilahtrisse explorer.exe ja kliki nupule OK (või vajuta ENTER):

Tipi explorer.exe ja vajuta ENTER


NB! Kahe viimase punkti (c ja d) moodust (st Ctrl + Shift + Esc klahvi) pead kasutama ka siis kui Sinu töölaualt kaovad ära ikoonid, tegumiriba ja vahel ka Start nupp ning seda hoopis muudel põhjustel.
Jäta terve see eeltoodud jutt meelde, sest seda läheb vaja ka igasugustel muudel põhjustel, et peatada ja seejärel restartida Explorer.exe'd.

Kasuta ühte skripti, et automaatselt sulgeda ja käivitada Explorer'it (XP, Vista, Windows 7 ja Windows 10):

Nagu eelpool oli juba näha, siis nõuab Explorer'i sulgemine ja uuesti käivitamine meilt mitme sammu läbimist ja seepärast võib välja pakkuda ka ühe märksa lihtsama lahenduse - teha seda kõike ühe pisikese skripti abil, mis käivitab taskkill.exe. Seega võib Explorer.exe protsessi peatada kas Task Manager'i või siis nn taskkill käsuga.

Veel sellest 'taskkill' käsust: Kui Sa installeerid mingi uue programmi, siis tuleb Sul alatihti teha seejärel kompuutri taaskäivitamine (restart), et see uus programm võiks korrektselt tööle hakata. Kompuutri restartimine on üks tüütu ja aeganõudev asi ning seda eriti siis kui Sul on mitu tööd pooleli - Sa pead oma programmid ja aknad sulgema ning kõik tööd salvestama enne kui Sa teed arvuti restardi. Kuid seda kõike aitab vältida käsu 'taskkill' kasutamine, et teha tema abil Explorer.exe restart.


Tee järgmist:


1) Lae siit alla Windows_Explorer'i_automaatne_restart(skript).zip fail ja paki ta lahti.

2) Käivita Restart_Explorer.bat fail.

3) Kui Windows Explorer on automaatselt suletud ja käivitatud, siis kliki musta CMD akna ülemisele tiitelribale ning vajuta suvalist klahvi, et teda sulgeda - kogu moos:

CMD aken ja Taskkill käsk


Märkus: Sa võid selle Restart_Explorer.bat faili viia kusagile kindlasse kausta ja luua seejärel temast kiirkorralduse, mille võid siis panna suvalisse kohta oma töölaual või siis lisada ta XP ning Vista puhul tegumirea vasemasse ossa kiirkäivitusribale (Quick Launch Bar).


Lisa: Pakettfailide (.BAT) tegumiribale või Start Menüüse kinnitamine - juhis.

Ülesse

 

Millist draivi tähte kasutab Windows siis kui Sa installeerisid ta teise vabasse partitsiooni (multiboot arvutis)?Kui Sinu kompuutrisse on juba mingi Windows installeeritud ja kui Sinu kõvakettal on olemas teine vaba kettapartitsioon (või piisavalt tühja partitsioneerimata ruumi, et luua uut partitsiooni), siis Sa võid sinna teise tühja partitsiooni installida Windows 7 (või mingi muu Windowsi või operatsioonisüsteemi). Seejärel valid kompuutri buutimise ajal tema buutimise/alglaadimise menüüst selle operatsioonisüsteemi, millesse Sa tahad end laadida. Sellist süsteemi nimetataksegi tavaliselt dual-boot süsteemiks või multiboot konfiguratsiooniks (õigem väljend).


Märkus: Windows 7 installeerimisest multiboot konfiguratsiooniga kompuutritesse juhised:

seal (Win XP kompuutrisse),

seal (Vista kompuutrisse),

ja seal (Win 7 puhtast installist täiesti tühjale kõvakettale või siis teise vabasse partitsiooni).


Nüüd tekib aga selline küsimus, et millist draivi (partitsiooni) tähte hakkab Windows 7 või muu Windows kasutama siis kui Sa installid ta sinna teise vabasse partitsiooni?

Nii nagu see oli ka Windowsi varasemate versioonide puhul, sõltub draivi tähe valik sellest et kuidas Sa alustasid näiteks oma Windows 7 installeerimist. Kui Sinu käesolev töötav Windows asub C draivil ja Sa teed Windows 7 puhta installeerimise teise erinevasse partitsiooni, siis omistatakse sellele partitsioonile täht järgmiste reeglite alusel:

1) Kui Sa alustad installeerimist nii et teed alglaadimise Windows 7 installeerimise DVD plaadilt ja kui Sa valid mingi teise partitsiooni, mis ei sisalda Windowsi käesolevat töötavat koopiat, siis omistatakse uuele draivile (partitsioonile) C ketta/draivi tähis. Ja see draiv, mis sisaldab eelmist vana Windowsi, hakkab kasutama järgmist vaba kättesaadavat draivi tähte.
Kui Sa valid buutimise ajal eelmise vana Windowsi operatsioonisüsteemi, siis kasutab ta draivi tähena C tähte ja Sinu uus Windows (antud juhul siis Windows 7) kasutab järgmist vaba kättesaadavat draivi tähist. Sellise konfiguratsiooni korral asub Sinu käesolev jooksev opsüsteem, kuhu Sa ennast laed, alati C draivil (partitsioonis), aga kõik muud partitsioonid, milledes Sa hoiad muid andmeid, saavad suvalise draivi tähe... - juhul kui Sul oli neid partitsioone rohkem kui kaks loodud.

2) Kui Sa käivitad Windowsi installeerimise käesoleva töötava Windowsi seest ja kui Sa valid installi alguses Custom (Advanced) parameetri, et teha puhast installeerimist sinna vabasse partitsiooni, mis ei oma veel draivi tähte, siis kasutab iga Windows draivi tähisena C tähte.

3) Kui Sa käivitad Windowsi installeerimise käesoleva töötava Windowsi seest ja kui Sa valid installeerimise alguses Custom (Advanced) parameetri, et teha puhast installeerimist sinna vabasse partitsiooni, millele on juba draivi tähis omistatud, siis kasutab uus Windows sedasama draivi tähist. Teised partitsioonid säilitavad oma originaalsed draivi tähed siis kui Sa laed end sinna uude Windows 7 opsüsteemi.
Näiteks kui Sa alustad setupit käesoleva Windowsi seest ja valid Windows 7 installeerimiseks D partitsiooni (draivi), siis saabki Windows 7 partitsiooni tähiseks olema seesama D täht.


Sa võid julgelt kasutada kõiki neid eelpool toodud kolme installeerimismeetodit, sest nende kõikide puhul töötavad tarkvara, riistvara ja seadistused ilusti.
Aga kui Sa oled harjunud sellega, et süteemifailid ja programmid asuvad alati C partitsioonis, siis võid Windows installeerimiseks kasutada neid kahte esimest meetodit.

Toon nüüd ära ka ühe näite, kus Windows 7 installeerimist alustati otse tema DVD plaadilt (buutimine tehti DVD plaadilt) ja Windows 7 installiti teise vabasse tühja partitsiooni. Ma installeerisin Windows 7 kompuutrisse, mis jooksutas Windows Vista't ja kus Vista kasutas loomulikult C draivi.
Kui ma olin oma Windows 7 installeerimise lõpetanud, siis valisin alglaadimise/buutimise menüüst Windows Vista parameetri, et laadida end Vistasse. Seejärel avasin Computer akna ja nagu alltulevalt pildilt on näha, siis on Vista draivi tähiseks endiselt C täht, aga uuele Windows 7-le omistati E draivi tähis:

Vista süsteemis...


Ma tegin seejärel kompuutri restardi ja laadisin end uude Windows 7 süsteemi. Siis avasin ma jälle selle Computer akna ja sealt oli näha, et ka Windows 7 kasutab nüüd sedasama C draivi tähist, aga Windows Vista'le omistati siin D tähis:

Windows 7 süsteem

Ülesse
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008