iPad tahvelarvuti kasutusjuhend - I. osa

Elukas ja iPadiPad tahvelarvuti kasutusjuhend - I. osa ja SISUKORD

 

Apple firma uus iPad tahvelarvuti, tema esmane paigaldamine, kasutamine ja muud nõuanded

 

(Antud juhis peaks suures osas sobima ka tulevikus müüki ilmuvate iPad 2, iPad 3, iPad 4 jne tahvelarvutite jaoks.)

 

Kirjutatud aprillis/mais 2011 (paar kuud hiljem iPad ehk iPad 1 tahvlite Eestisse müükiilmumist)
Käesoleva veebilehe sisukord:

 

iPad tahvelarvuti II. osa ->Muu materjali 'SISUKORD' (alltoodud materjal asub järgmistes uutes veebilehtedes):Tip! Antud artiklid sai kirjutatud nende jaoks, kes alles kavatsevad osta iPad (iPad 2, iPad 3, iPad 4 jne)) tahvelarvuti ja ka nende jaoks, kes on selle tahvelarvuti üsna uued kasutajad. iPad tahvli jaoks on küll olemas hulga infot ja ka igasuguseid juhendeid, aga nende lugemiseks on vaja osata inglise keelt. Peale selle puudub taolistes juhendites väga palju olulist infot ja puuduvad ka vajalikud illustreerivad/selgitavad pildid (ekraanitõmmised). Kuigi see materjal saab siin olema üsna-üsna pikk, soovitan ta Sul otsast-lõpuni läbi uurida, sest ega selle iPad tahvelarvutiga õige töötamine ei olegi nii päris "lapsemäng"...

Peale selle on see jutt siin kirjutatud aprillis/mais 2011, siis kui Eestis müüdi alles esimest partiid iPad (iPad 1) tahvelarvuteid. Seega need, kes satuvad siia näiteks aasta-paari-kolme pärast, leiavad, et iPad tahvli iOS operatsioonisüsteemi kasutajaliideses on üsnagi palju muudatusi tehtud ja siintoodu ei vasta enam osaliselt tõele. See on aga asjade loomulik käik, sest vahepeal ilmuvad välja järgmise põlvkonna iPad tahvlid ja iOS opsüsteemi uuemad versioonid ning nende värskendused. Näiteks 2011. a. lõpus ilmub välja uus iOS 5 versioon ja kui siiani oli IPad tahvelarvuti ostmisel vaja omada ka süle- või lauaarvutit, siis iOS 5 puhul see enam kohustuslik ei ole - peaaegu kõik asjad saab ka üle WiFi võrgu ära toimetatud. Kuid sellele vaatamata tasub siin kogu see materjal siiski läbi lugeda, sest põhitõed jäävad ikkagi kehtima!
Mis on iPad tahvelarvuti? iPad (iPad 2, iPad 3, iPad 4) vahendid ja spetsifikatsioon ning IPad tahvelarvuti kasutamiseks (ostmiseks) vajalikud nõuded:


Apple lasi 2010. aastal välja oma uue revolutsioonilise ja üsna huvitava iPad tahvelarvuti, mis on ette nähtud veebis surfamiseks, emailide lugemiseks ja saatmiseks, fotode, filmide/videode vaatamiseks, muusika kuulamiseks, mängude mängimiseks, e-raamatute ja perioodika lugemiseks, meedia laadimiseks ja striimimiseks, märkmete tegemiseks jne, aga ka mingite rakendustega/programmidega (iPad apps) töötamiseks (näiteks Documents To Go Premium - teatud mõttes nagu Microsoft Office asendaja; Omnifocus - tema abil saad oma paljusid töid ja faile organiseerida ning sünkroniseerida; GarageBand - muusika; iMovie - videotöötlus jne, jne...). Apple iPad on võimeline virtuaalselt jooksutama kõiki 140 000 iPad App'i (rakendust/programmi), mis asuvad App Store andmebaasis. Nii nagu iPhone'le ja iPod Touch puhul töötatakse ka iPadi tahvelarvutis mitmik-puutetundliku (multi-touch) ekraani abil – kõikides varasemates tahvelarvutites sai töötada ainult spetsiaalse osutuspulga/pliiatsi abil. Teda saab kasutada nii horisontaalses (landscape) kui ka vertikaalses (portrait) asendis.

iPad (iPad 2, iPad 3, iPad 4 jne) on määratud rohkem tarbimisseadmeks mitte aga keerulise töö tegemiseks nii nagu Sa saad seda teha tavalise arvutiga. Ta ei toeta ühel- ja samal ajal mitme programmiga töötamist (st ta ei toeta nn 'multitaskingut'); Sa saad korraga jooksutada ainult ühte rakendust, siis sulged selle ja käivitad teise rakenduse. Kuid ta on piisavalt võimas ja kõik rakendused jooksevad temas kiiresti ning üsna sujuvalt, pealegi teda täiustatakse pidevalt ja tulevikus võib asi veelgi paremaks minna (Sa võid temaga jooksutada korraga mitut programmi jne...).
iPadi tahvelarvuti teeb väga meeldivaks see asi, et teda on väga lihtne ja mugav kasutada; peale selle ta käivitub nn sleep režiimist väga kiiresti, temas ei ole vaja kasutada mingeid antiviirus- ja muid pahavara tõrje programme ning utiliite—käivitad ta ja asud kohe askeldama. Tema WiFi ja 3G hoolitsevad selle eest, et Sa oled kogu aeg võrgus, Sa ei pea teda eelnevalt käivitama, konfigureerima ja ootama. Väga hea on ka tema ekraan ja Sa võid oma iPad'i soovi korral ühendada ka monitori või siis televiisoriga.


iPad on seotud kolme tähtsa asjaga: iTunes, iBooks ja App Store (nendele lisaks ka iCloud teenus, millele saab ligi siis kui ilmub iOS operatsioonisüsteemi uus iOS 5 versioon - 2011. a. sügisel):

- iTunes tarkvara tuleb Sul eelnevalt oma kompuutrisse installeerida ja alles siis saad Sa enda iPad tahvelarvuti käivitada. iTunes kasutajaliidese kaudu saad Sa oma iPadi'i jaoks laadida alla kogu vajaliku tarkvara ja muud kraami (muusika, filmid, TV, rakendused, mängud jne).
Sa võid iTunes rakenduse kaudu lisada oma iPad tahvelarvutisse ka omaenda faile: filmid, videod, muusika, PDF-failid, e-raamatud, pildid jne.

- iBooks pakub digitaalset kirjandust, perioodikat (ka eestikeelset) ja tema puhul kasutatakse avatud ePub standardit ning sealtkaudu saab kätte ka hulga tasuta kirjandust.

- App Store pakub Sinu iPad'i jaoks tuhandeid rakendusi, mida luuakse üha juurede; Sa saad nad kätte kas raha eest või siis täiesti tasuta.


Märkus: iTunes ja üldse iPad tahvelarvuti suhtes tulevad iOS 5 versiooni väljailmumisega olulised muudatused - info sellest sealt. Näiteks iOS 5 väljailmumisega lisandub nendele ülalnimetatud kolmele olulisele asjale veel iCloud teenus. iCould (MobileMe järglane) on tasuta pilveteenus, mis sünkroniseerib ja uuendab automaatselt ning juhtmevabalt (õhu kaudu) kõik Sinu e-mailid, kalendrid, fotod/pildid, appid, E-raamatud, muusika jms kõikides Sinu iOS seadmetes ilma et Sa peaksid oma iPad'i kompuutriga ühendama. Kui kasutaja ostab mingi sisu, siis laetakse see sisu automaatselt üle õhu alla ka kõikidele tema iOS 5 seadmetele.


Toon siin kohe ka ära Apple iTunes App Store poes pakutava "nänni" kohta käiva info (seisuga 2011. a. II kv.):

Kokku saab sealt antud momendil laadida alla umbes 450 000 ühikut.

Üle kogu App Store poe on ühiku keskmiseks müügihinnaks $1.44
18% müüdavatest appidest on tasulised ja 82% on neist aga tasuta.
iPad'i 30 parima appi keskmiseks müügihinnaks on $6.32


NB! 27.98% tasulistest appidest ja mängudest maksavad ainult $0.99 - ka meile vaestele eestlastele täiesti taskukohane nii halvematel ( Hea uudis! ) kui ka veelgi halvematel aegadel ( Veelgi parem uudis! )...

11.81% tasulistest appidest ja mängudest maksavad aga ainult $1.99.


Kõige populaarsemad kategooriad:

1 - Mängud (73181)
2 - E-raamatud (58744)
3 - Meelelahutus (47928)
4 - Haridus/teadus (39922)
5 - Eluviis (34069)

2011. a. on keskmine iOS opsüsteemi kasutaja laadinud alla 83 app'i (ka mina kuulun nende hulka). See eelnev info käib nii iPhone, iPad kui ka iPod touch kasutajate kohta.


iPad müüakse kahes versioonis: WiFi ja WiFi + 3G mudelid (3G traadita andmeühenduse abil võib iPad'i ühendada vajaduse korral ka GSM 3G andmevõrkude külge).
Praeguseks on müüki lastud ka tema järgmise generatsiooni versioon: Apple iPad 2 tahvelarvuti, mis suurt ei erine iPad originaalarvutist kuid ta on 33% õhem (8.8mm), ta on oma eelkäijast 15% kergem; ligi 2x korda kiirema protsessoriga (uus dual-core A5 protsessor) ja kuni 9x kiirema graafikaga. Ta sisaldab ka kahte kaamerat koos FaceTime video toega ja ta jooksutab viimast paremat iOS 4.3 operastioonisüsteemi.

Seega, kui Sa alles kavatsed endale osta selle iPad tahvelarvuti, siis osta loomulikult see iPad 2 (või iPad 3) tahvelarvuti, sest hinnad on peaaegu samad. Kuid juhul kui Sul on see iPad originaalversioon (st iPad 1) juba olemas, siis ei ole mingit mõtet osta kohe tema uuemat iPad 2 versiooni - raha tuulde loopimine.

iPad 2 tahvelarvuti hinnad kõiguvad meil praegu 9 ja 12 000 krooni vahel ning nende hind sõltub sellest et millise mudeli Sa ostad: Kas 16GB, 32GB või 64GB mälumahuga ja kas WiFi või siis WiFi + 3G mudeli - igal juhul kui Sul raha on, siis SOOVITAN OSTA (sealjuures ma ei ole mingi Apple või poe reklaami- /müügiagent)! Kui juba ostmiseks läheb, siis soovitaksin osta ikka selle natuke kallima 64GB mäluga iPad'i ja piisab lihtsalt WiFi mudelist (hoiab raha vähemalt selle 3G pealt kokku)—seega iPad 2 ja tema 64GB Wi-Fi mudeli.

PS! Apple iPad tabletile ongi juba ilmunud tõsised konkurendid (Samsung Galaxy Tab, RIM BlackBerry, LG Optims Pad jne) ja verine sõda on alanud ning see tuleb tavatarbijale ainult kasuks, sest puutetundliku ekraaniga tahvelarvutid muutuvad üha paremateks ja nende hind hakkab langema—esialgu on suured eelised siiski Apple käes ja seda just pakutavate rakenduste ning muu pudi-padi kättesaadavuse ja iOS operatsioonisüsteemi enda hea toimimise osas. (Mul on olnud võimalus näppida ka teiste tootjate tahvelarvuteid ja need jäävad iPad tahvlile kindlasti alla - seda ei õigusta ka nende odavam hind.)

Mis puutub aga Android operatsioonisüsteemi, siis rünnatakse teda häkkerite poolt (ja seda edukalt) palju-palju rohkem kui seda iOS opsüsteemide puhul (vähemalt 2011. a. seisuga). See ei tähenda seda et Apple iOS oleks võrreldes Android süsteemiga rohkem turvalisem platvorm, aga Apple teostab enda poe appide (rakenduste) osas märksa efektiivsemat monitooringut.iPad tahvelarvuti vahendid ja spetsifikatsioon:

* Mudelid (models): WiFi mudel ja A-GPS (WiFi + 3G mudel) või mobla (WiFi + 3G mudel), 3G-ga tahvelarvutid on natuke kallimad.
* Suur ja õhuke 9.7-tolline Multi-Touch puutetundlik ekraan (1024 x 768 resolutsiooniga), saab kasutada nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt.
* Võimas 1GHz Apple A4 süsteemikiip. (iPad 2 omab paremat dual-core A5 kiipi.)
* Seadistatav 'Home Screen' ja igale asjale saab ligi ühe sõrmetoksega, neid "Koduekraane" võib juurde lisada...
* 'Spotlight Search' (otsing) lubab leida vajaliku asja üle kogu Apple iPad'i ja ka tema sisseehitatud rakendustes: Mail, Contacts, Calendar, iPod ja Notes.
* Sirvida ja osta muusikat, TV -d, rakendusi jms, klikkides iPad koduekraanil iTunes Store ikoonile.
* TV ja video: toetab resolutsiooni 1024 x 768 px; stereoheli; .m4v .mp4, ja .mov failiformaate.
* Kasutatakse lihtsat ja kiiret Safari veebibrauserit.
* Bluetooth 2.1 + EDR tehnoloogia ja Wi-Fi (802.11 a/b/g/n) ühenduvus.
* Operatsioonisüsteem: iPad baseerub iPhone OS (iOS) operatsioonisüsteemile, mida on üsna lihtne ja mugav kasutada.
* iPad 2 omab ka kahte sisseehitatud kaamerat: üks 'FaceTime' ja teine 'HD video' salvestamiseks.

* Aku: iPad omab sisseintegreeritud 25Wh ümberlaetavat liitium-polümeer akut; selle akuga võib internetis surfata järjest kuni 9 tundi (kasutades 3G) ja kuni 10 tundi (kasutades Wi-Fi)!

  Aku laadimine käib USB kaudu:

  - iPad pakendisse on kaasa pandud ka vastav 10W USB adapter ja spetsiaalne 30-pin dock connector USB-kaabel (Dock Connector to USB Cable).
    Seda Data kaablit kasutatakse nii aku laadimiseks kui ka iPad tahvelarvuti ühendamiseks kompuutriga (esmane vajadus), monitoriga, klaviatuuriga, televiisoriga või kaameraga.
    Aku laadimiseks ühendad selle kaabliga oma tahvelarvuti ja adapteri ning torkad seejärel adapteri otse seina elektripistikusse.
  - iPad tahvelarvutit võib laadida ka otse oma kompuutri USB pordi kaudu (sellesama 'Dock Connector to USB Cable' kaabli abil) kuid sel juhul toimub aku laadimine aeglasemalt.
    Kompuutri USB pesa kaudu laadimisel peab veel üht-teist teadma, sellest tuleb veel edaspidi ka juttu.

    !!! Akut ei saa uuega asendada: Sa ei pääse ise akule ligi ja Sa ei saa seda vahetada.
    Kasutamiskõlbmatu aku võib uuega asenda ainult Apple enda vastav teeninduspunkt või siis vastavat litsentsi omav teenuseosutaja (Apple Authorized Service Provider).


* 30-pin dock connector ('Dock Connector to USB Cable' - spetsiaalne USB Data ühenduskaabel), mille abil saad oma iPad'i ühendada arvuti, videokaamera ja välise klaviatuuriga ning vastavate lisaseadmete abil ka monitori või siis televiisoriga.
* Toetab järgmisi formaate: .jpg, .tiff, .gif, .doc, .docx, .htm, .html, .key, .numbers, .pages, .pdf,. ppt. pptx .txt, rtf .VCF.xls, .xlsx.
* Toetab järgmisi keeli: English, French, German, Japanese, Dutch, Italian, Spanish, Simplified Chinese ja Russian
* Omab sisseehitatud kõlareid, 3,5 mm kõrvaklapipesa, mikrofoni, kiirendusmõõturit, ümbritseva valguse sensorit (ekraani jaoks) ja digitaalset kompassi.
* Mälu (salvestusruum): Saadaval on flash mälu kolm varianti: 16GB, 32GB ja 64GB - ostmisel vali sobiv välja, sest sellest sõltub ka iPad tahvelarvuti hind. Kui hakkad jooksutama suurt hulka pakutavaid rakendusi, viid oma tabletti hulga filme, videot ja pilte, siis osta see 64GB variant. See 16GB, 32GB ja 64GB mälumaht on mõlematel nii iPad kui ka iPad 2 tahvelarvutitel ning ka tema mõlematel nii Wi-Fi kui ka Wi-Fi + 3G mudelitel. (Soovitan osta selle 64GB iPad tahvelarvuti - mälu ei ei saa hiljem juurde lisada!).
Kas iPad omab SSD-ketast või standardset kõvaketast või midagi muud? Ta ei oma ühte, teist ega ka kolmandat vaid temas on sisemine Flash mälu. See on natuke sarnane kuid ta ei ole SSD.
Kuidas teha kindlaks seda et kui palju vaba mälu on veel jäänud Sinu IPad tahvelarvutisse? Mine Settings -> General -> About ja seal näed Sa Capacity punkti, mis näitab Sinu tahvelarvuti flash mälu kogumahtu (GBs - gigabytes) ning punkt Available räägib Sulle seda et kui palju Sulle on veel jäänud vaba salvestusruumi/mälu (samuti GBs). Sa ei saa ise mälu juurde lisada (osta).

Ta ei toeta Flash'i?

Mingeid geograafilisi piiranguid IPad'i kasutamisel ei ole, Sa saad teda kasutada suvalises maailma punktis (ka Kuu ja Marsi peal ning Vaikse ookeani põhjas).


iBooks:

Apple iPad lubab tasuta ja väga kasuliku iBooks appi abil sirvida/otsida ning osta e-raamatuid (Ebooks), mida hoitakse iBookstore's. Saab lugeda ka omaenda e-raamatuid, perioodikat ja PDF faile.
Selle iBooks rakendusega saad laadida alla ja lugeda e-raamatuid ning tema erinevad vahendid teevad e-raamatute lugemise väga hõlpsaks: Lubab allalaetud e-raamatuid sortida; seada ekraani valgust; muuta fondi suurust; seada raamatu kuju, et oleks lihtsam lugeda; otsida sõnu ja sümboleid; esitada sõnu häälega; lubab kiiresti leida vajaliku lehekülje; panna vajalikku kohta järjehoidja; sünkroniseerida teiste e-raamatutega (iTunes kaudu) - loe sellest pikemalt sealt.


iWork (Apple kontoritarkvara komplekt):

Pakutakse ka iWork komplekti uut versiooni spetsiaalselt iPad tahvelarvutite jaoks ja ta sisaldab Pages, Keynote ja Numbers rakendusi, mis lubavad kasutajal luua animatsiooni- ja liikumistega presentatsioone, tekstidokumente ning tabeldokumente koos diagrammide, valemite, kaartide ja muu sellisega.

Kahjuks on iWork tasuline, aga saadaval on ka teisi sarnaseid tarkvarasi (kuigi märksa väiksemate võimalustega), näiteks Documents 2 Free (Documents 2 rakenduse tasuta ja kesisem variant).

iWork (v1.4) on nüüd peale iPad'i kättesaadav ka iPhone ja iPod touch seadmete jaoks. iWork viimane 1.4 versioon on täielikult ümber tehtud (iOS operatsioonisüsteemis ja Apple revolutsioonilises kasutajaliideses töötamiseks). Teisisõnu, Keynote tarkvara (app) on MS PowerPoint'i Apple versioon, Pages tarkvara (app) on MS Word'i Apple versioon ja Numbers app on MS Excel'i Apple versioon.

Keynote, Pages või Number äpp (1.4 versioon) on eraldi kättesaadav ja nende igaühe hinnaks on üsnagi normaalne $9.99. iWork appid töötavad iPhone 3GS, iPhone 4, iPod touch (3-s generatsioon), iPod touch (4-s generatsioon) ja iPad tahvelarvutis, mille opsüsteemiks on iOS 4.2.8 või hilisem versioon.


NB! Arvestades iPad tahvelarvutite suurt populaarsust, kavatseb ka Microsoft luua iPad tahvelarvutite jaoks Office paketi versiooni ja see hakkab maksma umbes $10 ümber.
Sa võid aga kasutada ka väga head TASUTA (FREE) OnLive Desktop Standard pilveteenust ja OnLive Desktop appi. Sellega tood Sa Windowsi otse oma iPad tahvelarvutisse ja Sa saad kasutada Microsoft Word, Excel, PowerPoint ning Adobe Reader programme ja 2 GB turvalist pilveruumi/salvestusruumi - info.
Täiendus! 09.06.11 SEDA PEAB TEADMA! 2011. a. lõpus ilmub välja ka järgmine iOS 5 versioon, mis sisaldab üle 200 väiksema või suurema uuenduse. Üsna paljulubav asi ja seda tuleks siis ka arvestada, sest juurde lisatakse uued üsna olulised võimalused ning vahendid - loe sellest sealt.
IPad tahvelarvuti kasutamiseks (ostmiseks) vajalikud nõuded:

Kui Sul on Mac süsteemiga kompuuter:

* Mac kompuuter (laua- või sülearvuti) koos USB 2.0 pordiga (NB! iOS 5 opsüsteemi väljailmumisel langeb see vajadus ära - info seal)

* Mac OS X v10.5.8 või hilisem operatsionisüsteem (iOS 5 opsüsteemi väljailmumisel langeb see vajadus ära - info seal)

* Peab olema installeeritud iTunes 10.2 või hilisem tasuta programm (tasuta allalaadimine: http://www.itunes.com/download) - ta peab olema selleks et oma iPad'i tema esmasel käivitamisel aktiveerida ja et hiljem saaks tema kaudu laadida oma tahvelarvutisse kogu kraami (muusika/apps/videod jne). iOS 5 opsüsteemi väljailmumisel langeb see vajadus ära, aga kes omab ka laua- või sülearvutit, see võiks ta ikkagi installeerida (tuleb kasuks) - info seal

* iTunes Store kasutajakonto (Apple ID) - selle kasutajakonto loomine ei ole just kohustuslik, aga seda on kohe väga-väga soovitatav teha ja iOS 5 versiooni puhul ning kui Sul ei ole ka teist arvutit, siis on see lausa vajalik. Ilma selle kasutajakontota ei saa Sa Apple väga mahukatele Apple Online Store, iTunes Store ressurssidele (seal on ka väga palju tasuta kraami) ja iCloud teenusele ligi.

* Internetile ligipääs


Kui Sa jooksutad Windowsi süsteemiga kompuutrit:

* Kompuuter (laua- või sülearvuti) koos USB 2.0 pordiga (NB! iOS 5 opsüsteemi väljailmumisel langeb see vajadus ära - info seal)

* Peab jooksutama Windows 7, Windows Vista opsüsteemi või siis Windows XP Home/Professional opsüsteemi (Service Pack 3 või hilisemaga) - iOS 5 opsüsteemi väljailmumisel langeb see vajadus ära - info seal

* Peab olema installeeritud iTunes 10.2 või hilisem tasuta programm (tasuta allalaadimine: http://www.itunes.com/download) - ta peab olema selleks et oma iPad'i tema esmasel käivitamisel aktiveerida ja et hiljem saaks tema kaudu laadida oma tahvelarvutisse kogu kraami (muusika/apps/videod jne), aga kes omab ka laua- või sülearvutit, see võiks ta ikkagi installeerida (tuleb kasuks) - info seal

* iTunes Store kasutajakonto (Apple ID) - selle kasutajakonto loomine ei ole just kohustuslik, aga seda on kohe väga-väga soovitatav teha ja iOS 5 versiooni puhul ning kui Sul ei ole ka teist arvutit, siis on see lausa vajalik. Ilma selle kasutajakontota ei saa Sa Apple väga mahukatele Apple Online Store, iTunes Store ressurssidele (seal on ka väga palju tasuta kraami) ja iCloud teenusele ligi.

* Internetile ligipääs


Märkus: Mis on Apple ID (iTunes Store kasutajakonto)?

Apple ID lubab Sul pääseda ligi Apple ressurssidele ja selle kasutajakonto abil Sind identifitseeritaksegi, näiteks läheb Sul seda Apple ID vaja järgmistel juhtudel:

- Apple Online Store (http://store.apple.com/us)

- iTunes Store - seal

- Apple Online Support (http://www.apple.com/support/)

- iChat

- iWork Publishing (https://www.iwork.com/signin/)

- MobileMe (http://www.apple.com/mobileme/ ja...

.................... seal)

- iCloud teenus (sellele saab ligi uuema iOS 5 versiooni installeerimisel ja loomulikult neile, kes ostavad oma iPad tahvelarvuti 2011. a. sügisest alates).IPad tahvelarvuti seotus Mac või PC kompuutritega:

TÄHELEPANU! iPad ei ole iseseisev arvuti, teda ei saa kohe pärast poest ostmist kasutama hakata, st võtad ta pakendist välja, lülitad sisse ja kogu lugu - nii see asi praegu veel ei käi. iPad'i kasutatakse küll kui iseseisvat seadet kuid ta on tihedalt seotud PC või Mac kompuutriga.

!!! See piirang kehtib praegu, aga alates kusagil 2011. a. sügisest, siis kui ilmub välja uus iOS 5 versioon (firmware), kaob see piirang ja Sa võid iPad tahvelarvutit kasutada ka ilma kompuutrita (seda muidugi soovi korral). Siis on nii et see, kes ostab endale uue iOS operatsioonisüsteemiga seadme (k. a. iPad tahvelarvuti) pärast 12. oktoobrit 2011, selle seadmesse on see iOS 5 juba sisse installeeritud (eelinstalleeritud). Kuid praegused iOS vanema versiooni omanikud (sh ka mina), peavad selle iOS 5 'upgrade' (firmware) ise iTunes Store poe kaudu alla laadima. Seega tuleb praegustel iPad tahvlite omanikel see uus iOS 5 operatsioonisüsteem/firmware laadida alla ja installeerida veel vanaviisi—oma kompuutri ning iTunes tarkvara kaudu. Aga kõik edaspidised uuendused hakkavad tulema juba "üle õhu" (OTA - over the air) ja Sul ei lähe enam oma arvutit ning iTunes tarkvara vaja - seda loomulikult juhul kui Sa seda ise soovid. Siiski neile, kes omavad ka laua- või sülearvutit, soovitan kasutada lisaks ka iTunes tarkvara, sest ainult "üle õhu" toimetamine ei tule ka alati kasuks. Peale selle jääb iCloud teenuse poolt pakutavast tasuta 5GB kettaruumist väheseks - kui juurde tahad, tuleb juba maksma hakata.
iOS 5 on kättesaadav iPhone 4S, iPhone 4, iPhone 3GS, iPad 2, iPad, iPod touch (4-s generatsioon) ja iPod touch (3-s generatsioon) seadmetele.


Seni aga (kuni 2011. a. oktoobri keskpaigani) peab teadma: iPad tahvelarvuti jooksutab sama iPhone OS operatsioonisüsteemi, mida kasutavad ka iPod Touch ja iPhone. Et Sa saaksid oma uut iPad'i aga kasutama hakata, peab Sul selleks olema veel üks eraldi arvuti, kuhu on installeeritud selline tarkvara nagu iTunes. Sa ühendad oma uue iPad tahvelarvuti spetsiaalse USB kaabli abil oma arvutiga ja seejärel aktiveerid oma uue tahvelarvuti selle iTunes programmi kaudu - alles siis saad hakata oma iPad'i kasutama. Kuid ka edaspidi läheb Sul seda iTunes tarkvara vaja, sest tema kaudu saadki oma tahvelarvutit hallata, sünkroniseerida, laadida alla uut kraami otse Apple serveritest või siis omaenda arvutist - kõigest sellest tuleb edaspidi ka täpsemalt juttu.
IPad seadmel saab ilma muutmata kasutada ainult neid rakendusi, mis on Apple'i õnnistuse saanud ja mida saab laadida alla App Store kaudu (selle iTunes programmi abil).

Seega kui Sul ei ole kompuutrit (või sõbra/naabri/töö kompuutrit), siis ära tõtta seda iPad tahvelarvutit kohe ostma—see nõuanne kehtib kuni 2011. a. sügiseni...!

Märkused: Sa ei vaja 'OMAENDA' komuutrit, et saada iPad töösse (juhul kui Sul ei olegi kompuutrit). iPad tahvelarvuti vajab iTunes tarkvaraga sünkroniseerimist (ühendamist) ainult 'ÜHE KORRA', et teda aktiveerida/registreerida ja käivitada. See tähendab seda et Sa võid antud sünkroniseerimist ja aktiveerimist teha SUVALISES kompuutris, kuhu on installeeritud iTunes tarkavara. Kuid seejuures peab silmas pidama ka seda et kui Sa tahad oma tahvelarvuti opsüsteemi uuendada, siis pead Sa kasutama jällegi sedasama kompuutrit, kus Sa oma iPad'i aktiveerisid. Sama asi kehtib üldiselt ka siis kui Sa tahad laadida oma tahvelarvutisse igasugust uut kraami kuid seda võib teha lihtsalt ka "õhu" kaudu (Wi-Fi) ning siis ei ole kompuutrit vaja.
Veel peab teadma ka seda et Sa võid oma iPad tahvelarvuti ühe- ja sama kasutajakontoga (Apple ID'ga) kasutada kuni VIIT (5) erinevat kompuutrit, millesse on loomulikult installeeritud ka iTunes tarkvara. Näiteks kui Sul on kodus mitu kompuutrit ja ka tööl arvuti, siis võid neid kõiki (kuni 5 kompuutrit) kasutada oma tahvelarvutiga ühendamiseks ja iTunes programmiga sünkroniseerimiseks (kui Sa tahad nendes kompuutrites mingit Apple poolt pakutavat või siis muud "nänni" viia enda tahvelarvutisse, st sünkroniseerimist teha, siis pead ka antud kompuutri iTunes menüü Store -> Authorize This Computer... käsuga autoriseerima, st loa või volituse andma). Teed ühe koduse arvutiga iPad'i esmase paigaldamise (initial setup) ja seejärel võid oma tahvelarvutit kasutada veel ülejäänud nelja kompuutriga (kasvõi mingi sõbra arvutiga). Juhul kui Sa kasutasid kõiki viit kompuutrit ja kui Sa tahad nüüd teda ühendada ka kuuenda kompuutriga, siis pead ühe neist vanadest kompuutritest eelnevalt iTunes tarkvara kaudu deautoriseerida (iTunes menüü 'Store -> Deauthorize This Computer' käsuga ) ja seejärel ühendada oma tahvelarvuti uue kompuutriga. Kui Sa tahad aga kõiki viit kompuutrit korraga deautoriseerida, siis saab seda teha ainult ÜKS kord aastas ja AINULT siis kui kõik 5 on Sinu kasutajakonto alla pandud. Seda kõike tehakse Sinu turvalisuse kaitsmiseks...

Sa pead mitme kompuutri kasutamisel teadma ka seda et kas Sa valid oma failide sünkroniseerimiseks Auto Sync (automaatse sünkroniseerimise) või siis Manualy (käsitsi sünkroniseerimise) mooduse:

- Kui Sa valid automaatse viisi (Auto Sync), siis iga kord kui Sa ühendad oma tahvelarvuti sama iPad "kodukompuutri" külge, siis sünkroniseeritakse iTunes rakenduse kaudu automaatselt kogu valitud muusika, filmid jne. Kuid Auto Sync puhul, juhul kui Sa ühendad oma tahvelarvuti mingi teise muu kompuutriga, siis eemaldatakse kogu materjal ja sünkroniseeritakse ainult see stuff, mis on selles uues kompuutris.
- Kui kasutad käsitsi (Manualy) sünkroniseerimst, siis seda probleemi ei teki, siin võid selle tegevuse tühistada. Aga on veel üks probleem ja see on see et Sa võid oma tahvelarvutis asuvat muusikat ning andmeid sünkroniseerida ainult ühe kompuutriga, Sa ei saa seda teha mingis teises uues kompuutris (saab küll, aga Sa pead sel juhul hankima vastava tasulise rakenduse). Kuid rakendusi (apps) saab õnnekas ka teise kompuutrisse üle viia ja seda tehakse nii:

           * Ühenda oma iPad teise kompuutri külge, kuhu on samuti installeeritud iTunes tarkvara;
           * Pärast ühendamist peab iTunes automaatselt startima (kui ta seda ei tee, siis käivita ta ise);
           * Kliki ilmuvas hoiatusaknas nupule "Cancel";
           * Kliki iTunes meüüribal File -> Transfer Purchases from "Sinu iPad tahvelarvuti nimi";
           * Oota kuni üleviimine lõpeb, see võib võtta mõne minuti või siis kauem aega ja see sõltub sellest et kui palju rakendusi (apps) Sinu tahvelarvutis on.
           * Ühenda oma iPad lahti.
           * Juhul kui Sa tahad nüüd teha antud teist kompuutrit iPad'i uueks alaliseks tahvelarvutiga sünkroniseerimise kompuutriks (tema "kodukompuutriks"), siis kaotad oma tahvelarvutis oleva muusika ja muud andmed.
           * Sa saad selle asemele uue "kama" aga juba antud kompuutrist (lahendus on siin kolmandate firmade tasulistes programmides: $10 kuni $40).

ÜlesseiPad tahvelarvuti esmane paigaldamine (initial setup):


Pärast seda kui Sa oled oma uue iPad tahvelarvuti pakendist välja võtnud, siis tahad Sa teda loomulikult kohe ka kasutama hakata, aga kohe Sa seda teha ei saa. Nagu juba eelpool sai mainitud, siis enne kui Sa võid oma iPad'i kasutama hakata, tuleb Sul laadida alla ja installeerida iTunes tarkvara. Siis tuleb Sul oma iPad ühendada kaasaantud spetsiaalse kaabliga laua või sülearvuti USB pordiga ja seejärel pead oma tahvelarvuti iTunes programmi kaudu aktiveerima/registreerima (see kõik käib nende iPad tahvelarvutite kohta, mis osteti enne novembrit 2011, uuemaid tahvleid võib kohe "üle õhu" aktiveerida).


1) Esimene etapp: iTunes tarkvara allalaadimine ja installeerimine:

Märkus: See ei ole enam kohustuslik neile, kes ostavad oma iPad tahvli alates 13.10.11 kuupäevast, sest iOS 5 opsüsteemi väljailmumisel langeb see vajadus ära, aga kes omab ka laua- või sülearvutit, see võiks selle iTunes tarkvara ikkagi installeerida (tuleb kasuks) - info seal

1) Mine aadressile http://www.apple.com/itunes/download/ ja vali seal akna vasemas ülaosas allalaadimseks iTunes õige installeerimisfail, st kas tema 32-bit või siis 64-bit versioon (mida need 32-bit ja 64-bit tähendavad, sellest info seal). Kui Sa ei taha Applelt mingeid e-maile saada, siis korista allpool ruutudest linnukesed ära ja kliki nupule Download Now:

Vali õige 'Setup' fail


2) Allalaetav installeerimisfail kaalub 76,5 MB ja kui tema allatirimine on lõppenud, siis tee sellel iTunesSetup.exe failil 2x hiireklõps:

Käivita iTunes installeerimine


3) Esimeses "Welcome to the iTunes Installer" aknas kliki nupule Next.
4) Järmises litsentsiaknas kui tahad, siis loe see pikk jura läbi, aktiveeri raadionupp "I accept the terms in the license agreement" ja kliki Next:

Aksepteeri litsentsi ja kliki Next


5) Nüüd korista ruutudest linnukesed ära või siis jäta nad sinna alles (soovitav on linnukesed jätta kõige ülemisse ja kõige alumisse ruutu), seejärel vali rippmenüüst iTunes kasutajaliidese keel; eesti keelt selles loomulikult ei pakuta ja seega jäta see vaikimisi "English (United States)" sinna alles ning kliki nupule Install - pilt.

6) Ja algabki iTunes tarkvara installeerimine, mis kestab kusagil kümmekond minutit ja kogu installeerimisprotsess toimub ühes aknas - Sa ei pea enam ise midagi tegema. Kui installeerimine lõpeb, siis ilmub järgmine aken, kus kliki nupule Finish - pilt.


7) Nüüd avatakse automaatselt iTunes avaaken, mille peal on lisaks veel natuke väiksem aken, kus Sa võid nupule "Click to Play" klikkides vaadata tutvustavat videot. Kui Sa ei soovi seda vaadata, siis sulge see aken klikkides paremal ülanurgas punasele ristile:

iTunes avaaken


8) Lisaks sellele ilmuvad Sinu töölauale järgmised kaks iTunes ja QuickTime Player kiirkorraldust (otseteed) - pilt. ('QuickTime Player' meediapleier on iTunes programmi jaoks vajalik ja seda selleks et vaadata/testida seal Sinu muusikat, videosid ning filme - seega on ta tihedalt seotud Sinu iTunes tarkvaraga, aga teda võib ka niisama eraldi pleierina käivitada.)


Juhul kui Sul oli iTunes juba varem installeeritud, siis veendu kindlasti selles et Sul oleks tema kõige uuem versioon, muidu võib Sul oma Ipad'i esmane paigaldamine (aktiveerimine) ebaõnnestuda. Käivita oma iTunes, kliki menüüd Help -> Check for Updates ja Sa saadki teada, et kas Sul on vaja uuendada oma iTunes tarkvara.


Märkus: Koos iTunes tarkvaraga installeeritakse Sinu süsteemi ka järgmised programmid/vahendid/teenused: Apple Application Support, Apple Mobile Device Support, Apple Software Update, Bonjour, QuickTime ja QuickTime Player. Juhul kui Sa uninstallid oma iTunes tarkvara, siis desinstalleeri/uninstalli kindlasti ka need äsja nimetatud temaga kaasapandud asjad - esmalt uninstalli iTunes ja seejärel uninstalli (desinstalleeri) eraldi ühekaupa ka kõik need ülejäänud vahendid/tarkvarad.

Bonjour'i (õigemini tema "zero-configuration" võrguteenust) kasutatakse iTunes, Safari ja AirPort Utility poolt. Bonjour lubab kompuutritel ja muudel seadmetel automaatselt üksteist leida ilma et Sa peaksid ise käsitsi sisestama IP aadresse või siis konfigureerima DNS servereid. Tema abil saad luua ühenduse näiteks iPhone, Apple TV ja AirPort'ile baseeruvata jaamadega - juhul kui vaja, siis võid selle Bonjour tarkvara alles jätta (ka mõningatel muudel juhtumitel on ta vägagi vajalik).

Ülesse2) Teine etapp: iTunes Store kasutajakonto (Apple ID) loomine:

Märkus: Mis on Apple ID (iTunes Store kasutajakonto)?

Apple ID lubab Sul pääseda ligi Apple ressurssidele ja selle kasutajakonto abil Sind identifitseeritaksegi, näiteks läheb Sul seda Apple ID vaja järgmistel juhtudel:

- Apple Online Store (Apple online pood - http://store.apple.com/us)

- iTunes Store (iTunes online pood - seal)

- Apple Online Support (Apple online tugi - http://www.apple.com/support/)

- iChat

- iWork Publishing (https://www.iwork.com/signin/)

- MobileMe (http://www.apple.com/mobileme/ ja...

.... seal)

- iCloud teenus (sellele saab ligi uuema iOS 5 versiooni installeerimisel ja loomulikult neile, kes ostavad oma iPad tahvelarvuti 2011. a. sügisest alates).Sa võid luua kahte tüüpi kasutajakontosid:

Esiteks: Selline kasutajakonto, millega Sa saad nii osta kui ka laadida alla tasuta kraami. Et luua iTunes Store sellist kasutajakontot (st Apple ID), pead Sa omama krediitkaarti (mitte seda tavalist deebetkaarti, millega Sa meie poodides maksad). Sellise kasutajakonto loomine toimub iTunes programmis või siis iPad tahvelarvutis ja krüptitud seansi (https protokolli) kaudu.

Märkus: Minu teada pakutakse pankades ka selliseid spetsiaalseid deebetkaarte, millel on antud kasutajakonto loomiseks olemas ka see vajalik 3 numbrist koosnev 'turvakood' - küsi oma pangast järgi, juhul kui Sul krediitkaarti ei ole.
Kui Sa oled kindel, et Sa mingeid tasulisi "jubinaid" ajutiselt ostma ei hakka, siis võid pärast kasutajakonto loomist tühistada tema seadistustes need maksmise parameetrid (krediitkaardi andmed) - sellest tuleb ka edaspidi juttu. (Vajaduse korral võid minna jälle oma antud kasutajakonto seadistustesse ja taastada seal need maksmise parameetrid.)
Täiendus, jaanuar 2012: Swedbank pakub alates 2011. a. lõpust nüüd ka lisavõimalustega pangakaarti (st tavalist deebetkaarti, aga seda juba täiendavate võimalustega) - selle kaardi nimeks on Deebetkaart Pluss. Swedbanga rõõmsad röövlid Rootsist teatavad järgmist:

"Deebetkaart Plussiga saate maksta ostude eest Eestis ja välisriikides. Lisaks saate Deebetkaart Plussiga maksta internetipoodides, osta lennupileteid, reserveerida hotellikohti jms. Deebetkaart Plussi avamistasu on 1,92 eurot ning kuutasu 1,28 eurot."

Ühesõnaga juhul kui Sul ei ole veel krediitkaarti, siis võid endale tellida ka selle Deebetkaart Pluss kaardi (Sa ei pea sel juhul krediitkaarti hankima):

Deebetkaart PlussTeiseks: Sa võid luua ka ilma krediitkaardita kasutajakonto ja sellega laadida siis Apple ja iTunes Store poodidest alla täiesti tasuta ("Free") kraami.


Märkused: Sa võid neid kasutajakontosid luua ka rohkem nii krediitkaardiga kui ka ilma krediitkaardita ja iga pereliikme jaoks - sel juhul tuleb nende loomisel kasutada erinevaid Email aadresse, sest meiliaadressid saavad olema Sinu ja teiste kasutajanimedeks.
Juhul kui Sa loosid Internetis (st brauseri kaudu ja Apple saidis) kunagi varem ilma krediitkaardita Apple ID, siis see ei sobi siia ITunes programmi jaoks ja Sa pead sellele lisaks looma uue kasutajakonto (iTunes tarkvara või siis iPad tahvelarvuti kaudu).
Mõtekas on luua nii ilma krediitkaardita kui ka krediitkaardiga kasutajakontod, juhul kui ka lapsed on mängus, siis tuleks luua neile ilma krediitkaardita Apple ID'd, muidu ostavad terve Interneti tühjaks (õigemini tühjendavad Sinu krediitkaardi, mis võib olla polegi nii paha või mis?) - kõigest sellest tuleb kohe allpool ka juttu.
Kui Sa laed alla mingit tasuta ('Free') kraami, siis tähistatakse teda ikkagi sõnaga "Purchase", "Purchased" jne, aga see ei tähenda, et Sa pead seda ostma või siis olid juba ostnud vaid ta on ikkagi täiesti tasuta asi - siin tähistatakse ka tasuta kraami jaoks sõna "purchase" (ost/ostma).a) Krediitkaardiga kasutajakonto (Apple ID) loomine:

- Pärast iTunes programmi installeerimist sulgeme kõik tema aknad ja käivitame ta uuesti töölaua iTunes kiirkorralduse kaudu (või siis Start -> All Programs -> iTunes -> iTunes kaudu).

- Kliki iTunes avaakna paremas ülanurgas Sign In nupule (või siis vali menüüribalt Store -> Create Account...):

Kliki 'Sign In' nupule


- Esimeses aknas kliki nupule Create New Account:

Kliki nupule...


- Järgmises aknas kliki nupule Continue:

Kliki nupule Continue


- Nüüd pane linnuke ruutu: "Olen sätted ja tingimused läbi lugenud ja nõustun nendega" (ei tea, kes neid ka läbi viitsib lugeda?) ja kliki seejärel Continue - pilt.


- Nüüd ilmub esimene tähtis aken, kuhu sisesta oma andmed; need andmed peavad õiged olema. Esimesse lahtrisse sisesta oma Email aadress ja see jääb ka Sinu iTunes (Apple ID) kasutajakonto nimeks.
Oma parooli loomisel jälgi seda et ta oleks vähemalt 8 sümbolit pikk, tema sees peavad olema nii väike kui ka suurtähed ja ka numbrid. Ära kasuta paroolis tühiklahve ja vaata, et paroolis ei esineks ühte- ja sama tähte kolm korda. Kirjuta see loodav parool enne paberile käsitsi valmis, kontrolli ilusti üle ja alles siis sisesta ta siia aknasse (kahte lahtrisse); kui tipid ta valesti, siis tuukase Sind siia aknasse jälle tagasi... (Näiteks võiks õige parool näha välja umbes selline: SarvedegaÄmblik1901 - siin on üle 8 sümboli, puuduvad tühikud/tühiklahvid, on olemas nii väike- kui ka suurtähed, on ka numbrid ja ühte- ja sama tähte ei esine kolmel korral; see on kokkuvõttes üsna tugev parool ning jääb ka hästi meelde...)
Siin peavad olema täidetud kõik lahtrid. Kui valmis, siis kliki Continue:

Sisesta andmed


- Järgmises olulises aknas sisesta oma maksmise andmed, ka siin peavad olema kõik lahtrid täidetud. Lahtrisse "Card Number" tipi see pikk number, mis on Sinu krediitkardi esiküljel; lahtrisse "Security Code" tipi see 3-kohaline number, mis asub krediitkaardi tagaküljel (pilt); sisesta ka oma postiindeks (lahtrisse "Postcode"); oma telefoninumbri sisestamisel jälgi seda et Sa tipiksid Eesti suunakoodi (372) sinna "Phone" tekstikasti esimesse ruutu ja seejärel sisesta mobla enda number tema kõrval asuvasse ossa - neid peab eraldi sisestama (huvitav, milleks vajab Apple minu telefoni?); kui valmis siis kliki nupule Continue:

Sisesta maksmise andmed


Märkus: Kui Sul läks midagi viltu, siis tuuakse Sind siia aknasse jälle tagasi ja näidatakse punase kirja ning noolekesega ära need kohad, mis läksid valesti - pilt.


- Kui kõik läks õnnelikult, siis ilmub viimane aken, kus on toodud ära Sinu e-mail aadress ja see jääbki Sinu Apple ID kasutajanimkes (+ parool), kliki nupule Done - pilt.


- Seejärel ava oma meilipostkast ja seal peab olema Apple'lt saabunud email, ava ta ning kliki lingile "Verify Now >" - pilt.

- Sind viiakse Apple kodulehele, kus sisesta enda kasutajanimi (seesama E-mail aadress) ja äsjaloodud parool ning kliki all nupule Verify Address:

Sisesta Email aadrss ja parool


- Kui kõik klapib, siis ilmub rohelise linnukesega kinnitus selle kohta, et Sinu Email aadress on üle kontrollitud ja õige:

Email on õige


Alates 13.10.11 ostetud iPad tahvelarvutite puhul või ka siis kui Sa installeerisid oma vanemasse iPad tahvelarvutisse uuema iOS 5 operatsioonisüsteemi (firmware), siis ei pea Sa soovi korral oma kompuutrit ning iTunes programmi enam kasutama - Sa võid kõik oma toimingud teostada ainult iPad tahvli kaudu. Kui Sul on laua- või sülearvuti olemas, siis võid endiselt ka seda iTunes tarkvara kasutada... - sellest iOS 5 uuendusest täpsem info seal.


Swedbank'i 'Secure Internet' teenus: Need, kes soovivad Swedbank'i poolt väljastatud MasterCardi või Visa kaardiga internetis maksta, on alates 13. oktoobrist kohustatud logima end Swedbanki ja seejärel liituma seal tasuta Secure Internet teenusega. Protseduur on lihtne ja lühike: lood endale lühikese nn "tervitusteksti" ja parooli. Seejärel pead iga internetiostu puhul nägema seda tervitusteksti oma ekraanil ja sisestama sinna ka oma parooli. Sa saad seda kõike lugeda Swedbank'i pealehe ülaosas; võib olla on ka teistes pankades see uus reegel kehtestatud, ei tea, eks uuri järgi...
Näiteks, mina tegin endale sellise tervitusteksti: "Tere, Jobu!" ja sellise parooli: "Raisk!-MurranKondid!". Kui ikka enne maksmist ilmub ekraanile taoline tervitus, siis läheb selle neetud järjekordse maksmise juures meel kohe rõõmsamaks ja ka parool jääb hästi meelde. Sina võid oma tervitustekstiks panna näiteks: "Röövel Swedbank tervitab Sind!" ja parooliks: "LakuPanni-Raisk!".b) Apple ID (iTunes kasutajakonto) loomine ilma krediitkaardita:

- Käivita iTunes ja juhul kui Sa juba omad kasutajakontot, siis vali menüüribalt Store > Sign Out.

- Nüüd keri iTunes peaaknas alla lõpuni, kliki seal App Store lingile ja vaata, et sealsamas akna paremas allnurgas oleks Eesti lipuga ikoon. Juhul kui seda seal ei ole, siis kliki antud ikoonile, vali uues aknas riigiks Estonia ja Sa jõuad siia peaaknasse tagasi - pilt.

- Seejärel kliki peaakna ülosas navigatsiooniribal nupule App Store:

Kliki 'App Store'


- TÄHTIS: Enne kui Sa jätkad, pead valima allalaadimiseks ühe tasuta asja, keri natuke allapoole ja kliki akna paremas ääres sobivale "nännile", et näha aga kõike pakutavat, siis kliki seal eelnevalt lingile See All:

Vaata kõike pakutavat


- Vali allalaadimiseks suvaline või siis sobiv tasuta asi välja (kliki temale) ja seejärel kliki tema nupule Free App:

Kliki 'Free App'


- Kliki nupule Create New Account:

Kliki ülemisele nupule


- Kliki iTunes "poe" (või selveri või turu või laada või 'Second-Hand' poe?) avaaknas nupule Continue - pilt.

- Nüüd pane linnuke ruutu: "Olen sätted ja tingimused läbi lugenud ja nõustun nendega" (ei tea, kes neid ka läbi viitsib lugeda?) ja kliki seejärel Continue - pilt.

- Nüüd ilmub esimene tähtis aken, kuhu sisesta oma andmed; need andmed peavad õiged olema. Esimesse lahtrisse sisesta oma õige Email aadress ja see jääb ka Sinu iTunes (Apple ID) kasutajakonto nimeks. (Kui Sul oli varem juba mitu kasutajakontot loodud, siis ära kasuta siin nende e-mail aadresse vaid Sa pead siia tippima oma mingi uue Email aadressi.)
Oma parooli loomisel jälgi seda et ta oleks vähemalt 8 sümbolit pikk, tema sees peavad olema nii väike kui ka suurtähed ja ka numbrid. Ära kasuta paroolis tühiklahve ja vaata, et paroolis ei esineks ühte- ja sama tähte kolm korda. Kirjuta see loodav parool enne paberile käsitsi valmis, kontrolli ilusti üle ja alles siis sisesta ta siia aknasse (kahte lahtrisse); kui tipid ta valesti, siis tuukase Sind siia aknasse jälle tagasi... (Näiteks võiks õige parool näha välja umbes selline: SarvedegaÄmblik1901 - siin on üle 8 sümboli, puuduvad tühikud/tühiklahvid, on olemas nii väike- kui ka suurtähed, on ka numbrid ja ühte- ja sama tähte ei esine kolmel korral; see on kokkuvõttes üsna tugev parool ning jääb ka hästi meelde...) Kirjuta oma parool üles!
Ka siin allpool peavad kõik lahtrid ja rippmenüüd olema täidetud. Kui valmis, siis kliki Continue:

Sisesta andmed


- Aktiveeri järgmises aknas raadionupp None, täida ülejäänud lahtrid ja kliki nupule Continue:

Aktiveeri raadionupp 'None'


- Kui kõik läks õnnelikult, siis ilmub viimane aken, kus on toodud ära Sinu e-mail aadress ja see jääbki Sinu Apple ID kasutajanimkes (+ parool), kliki nupule Done - pilt.

- Seejärel ava oma meilipostkast ja seal peab olema Apple'lt saabunud email, ava ta ning kliki lingile "Verify Now >" - pilt.

- Sind viiakse Apple kodulehele, kus sisesta enda kasutajanimi (seesama E-mail aadress) ja äsjaloodud parool ning kliki all nupule Verify Address:

Sisesta email aadress ja parool- Kui kõik klapib, siis ilmub rohelise linnukesega kinnitus selle kohta, et Sinu Email aadress on üle kontrollitud ja õige:

Email on õige


Kui Sa lähed nüüd oma iTunes programmi tagasi ja klikid tema vasemas paanis ülaosas lingile Apps, siis näedki seda allalaetud tasuta "nänni". Sa võid soovi korral teha tal paremklõpsu ja valida kontekstmenüüst käsu Delete, et teda kustutada (muidu pannakse ta Sinu iPad tahvelarvutisse).

Nüüd edaspidi kasuta sisselogimiseks siis sellist kasutajakontot, mis Sulle sobib, näiteks kui tahad midagi ostma hakata, siis kasuta sisselogimiseks seda krediitkaardiga loodud Apple ID kasutajakontot...


c) Kuidas luua igal pool (k. a. Eestis) US iTunes kasutajakontot:

Apple pakub oma toodangut ja teenusi paljude erinevates riikides, näiteks 'music store' on väljaspool USA'd juba ammu kättesaadav. Kahjuks ei ole kõik asjad paljudes maades kättesaadavad ja seda eriti video, filmide, TV, muusikavideode jms osas, mis on kättesaadavad ainult mõnes üksikus riigis.
Et USA'st seda meeldivat kraami kätte saada, peab Sul olema US iTunes kasutajakonto ja kui Sul ei ole US aadressi ning krediitkaarti, siis "normaalsel" teel Sa seda luua ei saa.

Kuid on ka paar väga lihtsat moodust US iTunes kasutajakonto loomiseks ja seejärel selle kaudu näiteks oma hangitud US kinkekaartide realiseerimiseks (välja lunastamiseks). Kuidas seda teha, sellest loe sealt.


Kui Sa tahad oma krediitkaardiga loodud kasutajakontol maksmise ajutiselt keelata, siis tee järgmist:

- Käivita iTunes ja logi ennast selle kasutajakonto all sisse, millega maksmist Sa soovid peatada. Juhul kui Sul on juba iTunes lahti, siis logi ennast vajaduse korral välja ja seejärel logi end krediitkaardi kontoga uuesti sisse.

- Nüüd vali menüüribalt Store -> View My Account (siin on Sinu Email aadress)...:

Vali Store menüüst vajalik käsk


- Tipi tekstiväljale "Password" antud kasutajakonto parool uuesti ja kliki seejärel nupule View Account:

Sisesta parool- Järgmises aknas kliki paremal ülaosas nupule Edit Payment Information - pilt.

- Seejärel aktiveeri üleval rea "Payment Method" järel tulev raadionupp None ja kliki akna allosas nupule Done:

Vali 'None' ja kliki Done


- Sa jõuad tagasi sinna eelmisse aknasse, kus kliki all samuti nupule Done ja ongi asi tehtud...Oma suvalise kasutajakonto (Apple ID) muude andmete muutmine:

See käib täpselt samamoodi nagu äsja eelpool kirjeldatud krediitkaardi kasutajakontoga maksmise peatamine.

- Käivita iTunes ja logi ennast selle kasutajakonto all sisse, millega maksmist Sa soovid peatada. Juhul kui Sul on juba iTunes lahti, siis logi ennast vajaduse korral välja ja seejärel logi end krediitkaardi kontoga uuesti sisse.

- Nüüd vali menüüribalt Store -> View My Account (siin on Sinu Email aadress)... (pilt eelpool).

- Tipi tekstiväljale "Password" antud kasutajakonto parool uuesti ja kliki seejärel nupule View Account (pilt eelpool).

- Järgmises aknas kliki paremal sobivale nupule, et muuta vajalikke andmeid ja muuta võid: Apple ID (st Email aadressi), maksmise informatsiooni, juhul kui see kasutajakonto on krediitkaardiga loodud (sellest oligi kohe eelpool juttu), muuta riiki, luua hüüdnime jne... (pilt eelpool).

- Kui valmis, siis kliki nupule Done ja siis jälle Done.Oma mingi iTunes kasutajakonto tühistamine:

Kui Sa soovid iseendal või lastel keelata see pidev laulude, TV, filmide, e-raamatute, audioraamatute, mängude jms iTunes kaudu allalaadimine, siis võid oma kasutajakonto (või kõik kasutajakontod) tühistada või siis midagi muud ette võtta.

Kasuta järgmisi meetodeid:

- Võta ühendust Apple klienditeenindusega (customer service) saates neile e-maili. Mine aadressile http://www.apple.com/, keri seal lehe allaäärde ja kliki lingile Contact Us - saada e-mail oma palvega ja oota vastust...
Või mine vastavale eestikeelsele lehele (http://www.apple.com/ee/support/) ja otsi sealt abi...

- Tühista iTunes kasutajakonto sel teel, et elimineerid ligipääsu temale enda kompuutris. Logi ennast iTune'sse, vali menüüribalt Store -> Deauthorize Computer ja sisesta oma iTunes kasutajakonto parool, et keelata iTunes tarkvara kasutamine antud kompuutris.

- Tühista krediitkaardiga loodud kasutajakontoga maksmise võimalus, sellest oli siin eelpool juba juttu - seal.

- Muuda lihtsalt oma kasutajakonto parooli sagedamini..., ka sellest oli eelpool juba juttu - seal.Gift card (kinkekaart) ja Gift Certificate (kinke sertifikaat):

On olemas kolme tüüpi kinkekaarte (Gift Cards), mida Sa võid ametlikult seaduse järgi osta ainult 'Apple Online Store' kaudu:

a) Apple Gift Cards (Apple kinkekaardid): Apple kinkekaarte saab ametlikult osta ainult 'Apple Online Store' poest ja välja saab neid lunastada (redeem) suvalisest Apple Retail Store ning Apple Online Store poest või siis helistades 1-800-MY-APPLE - Apple kinkekaarte (Apple Gift Cards) võib kasutada ainult USA's.

Lingid: USA omaenda Apple Online Store ja...

... Apple US kinkekaartide ostmise otselink - Sa ei saa neid välja lunastada iTunes Music Store kaudu ja kasutada väljaspool USA'd.

Peale selle võivad ka teised riigid (Eesti nende hulka "loomulikult" veel ei kuulu) müüa neid kinkekaarte omaenda 'Apple Online Store' poe kaudu - link.

Kinkekaardid on riigi-spetsiifilised, näiteks US kinkekaarte saab kasutada ainult USA's ja kaup tuleb välja lunastada ('redeem') ainult U.S. iTunes Store kaudu! Seega kinkekaardid ja sertifikaadid kehtivad ainult nendes riikides, kus Sa need ostsid. Apple kinkekaartide (Apple Gift Cards) jaoks mingit ajalimiiti ei ole, st nad ei kaota teatud aja mõõdudes oma kehtivust. Apple kinkekaardiga saad siis osta ainult igasuguseid füüsilisi "jubinaid" (riistvara), näiteks iPod, Apple TV, iPod'i kestasid, kõrvaklappe jne, jne... Apple kinkekaarte pakutakse $25 - $5000 vahemikus.


b) iTunes Gift Cards [iTunes kinkekaardid.

On olemas ka iTunes Gift Certificates (iTunes kinke sertifikaadid), mida saab osta ainult iTunes Store kaudu]: iTunes kinkekaarte saab ametlikult osta ainult 'Apple Online Store' poest ja välja saab neid lunastada (redeem) iTunes Store tarkvara kaudu - iTunes kinkekaarte (iTunes Gift Cards) võib kasutada ainult USA's.

Lingid: USA omaenda http://store.apple.com/us ja iTunes US kinkekaartide otselink - Sa ei saa neid välja lunastada ja kasutada väljaspool USA'd.

Peale selle võivad ka teised riigid (Eesti nende hulka "loomulikult" veel ei kuulu) müüa neid kinkekaarte omaenda 'Apple Online Store' poe kaudu - link.

Kinkekaardid on riigi-spetsiifilised, näiteks USA kinkekaarte saab kasutada ainult USA's ja kaup tuleb välja lunastada ('redeem') ainult U.S. iTunes Store kaudu! Seega kinkekaardid ja sertifikaadid kehtivad ainult nendes riikides, kus Sa need ostsid.
iTunes kinkekaartide (iTunes Gift Cards) jaoks mingit ajalimiiti ei ole, st nad ei kaota teatud aja mõõdudes oma kehtivust. iTunes kinkekaartidega ja sertifikaatidega (iTunes Gift Cards/Certificates) saab 'iTunes Store' kaudu vastava koodiga välja lunastada ('redeem') igasugust meediat: laule, albumeid, audioraamatuid, videosid ja mängusid. (Sa ei saa nendega osta Apple füüsilisi tooteid ehk riistvara!) iTunes kinkekaarte pakutakse $15, $25, $50 ja $100 tükk.


Et iTunes kinkekaarte või sertifikaate välja lunastada, tee järgmist:

- Mine iTunes Store alla, kliki paremal veerus ülal "Quick Links" sektsioonis "Redeem" lingile või siis kliki otse siia, et käivitada Sinu iTunes tarkvara ja sisesta oma iTunes Gift Card'i või Certificate'i kood... Kui Sa lunastad kauba välja iTunes Gift Card'i abil, siis pead kasutama 16-kohalist koodi, mis on Sinu kinkekaardi tagaküljel (see tuleb seal välja "kraapida"). Mõni tuttav võib Sulle saata lihtsalt selle koodi või siis ostad Internetis kellegi käest mingi iTunes kinkekaardi koodi - Sul ei pea väljalunastamiseks olema seda füüsilist kinkekaarti. Kui Sa kasutad iTunes Gift Certificate'i, siis pead kasutama antud sertifikaadi numbrit, mis toodi ära Sinu sertifikaadi e-mailis.
- Või siis käivitad oma kompuutris iTunes tarkvara, logid seal oma kasutajakontoga sisse, klikid akna paremal ülanurgas oma kasutajakonto nime järel tulevale noolekesele ja klikid seejärel rippmenüüs punktile Redeem. Seejärel sisestad tekstilahtrisse "Redeem Code" iTunes kinkekaardi või sertifikaadi koodi ja klikid nupule Redeem.


iTunes kinkekaardid vs. iTunes kinkesertifikaadid:

- iTunes kinkekaardid saadetakse posti teel (atraktiivses pakendis koos personaalse sõnumiga). Neid pakutakse 'Apple Online Store' kaudu ja seda $15, $25, $50 ning $100 hindadega.
- iTunes sertifikaadid saadetakse aga e-maili teel ja seda väga ruttu ning nad on saadaval ainult 'iTunes Store' kaudu; pakutakse $10 USD kuni $50 USD vahemikus.
  Et sellest rohkem infot saada või et sisestada väljalunastamise koodi, kliki siia (see link käivitab Sinu iTunes tarkvara koos vastava paaniga ja et seal rohkem infot saada, kliki seal "Give a Gift on iTunes" ja seejärel "Learn More" lingile).


c) iPhone Gift Cards (iPhone kinkekaardid): iPhone kinkekaarte saab ametlikult osta ainult USA omaenda Apple Online Store kaudu.


PS! Sa võid USA kinkekaartide ostmiseks külastada näiteks järgmisi saite, mine sinna,...

sinna,...

sinna või...

sinna.

Ära unusta, et kinkekaardid on riigi-spetsiifilised, näiteks USA kinkekaarte saab kasutada ainult USA's ja kaup tuleb välja lunastada ('redeem') ainult U.S. iTunes Store kaudu! Jälgi kinkekaartide ostmisel ka seda et mis riigi omad nad on, näiteks tekstid "These codes can be used ONLY at the U.S. iTunes Store to download music, movies, music videos and more!", "This is the $50 iTunes Gift Card for the iTunes USA Web Store only." või "iTunes USA Store Gift Card" viitavad sellele et tegemist on USA kinkekaartidega.


Kuidas luua igal pool (k. a. Eestis) US iTunes kasutajakontot ja seejärel US iTunes kinkekaartide väljalunastamine:

Apple pakub oma toodangut ja teenusi paljude erinevates riikides, näiteks 'music store' on väljaspool USA'd juba ammu kättesaadav. Kahjuks ei ole kõik asjad paljudes maades kättesaadavad ja seda eriti video, filmide, TV, muusikavideode jms osas, mis on kättesaadavad ainult mõnes üksikus riigis.
Et USA'st seda meeldivat kraami kätte saada, peab Sul olema US iTunes kasutajakonto ja kui Sul ei ole US aadressi ning krediitkaarti, siis "normaalsel" teel Sa seda luua ei saa.

Kuid on ka paar väga lihtsat moodust US iTunes kasutajakonto loomiseks ja seejärel selle kaudu oma hangitud US kinkekaartide realiseerimiseks (välja lunastamiseks). Kuidas seda teha, sellest loe sealt.Lõpetuseks iTunes (Apple ID) ) kasutajakontodest - OLULINE:


a) Kui Sa oled oma lauakompuutri või sülearvuti ainus kasutaja ja lood iseendale mitu iTunes kasutajakontot:

iPad tahvelarvutis ja iTunes tarkvaras saab küll töötada erinevate kasutajakontodega kuid kõikide kasutajakontode jaoks on ligipääsetavad ühed ja samad andmed, st kõik kasutajakontod saavad ligi ühesugusele sisule - erinevatel kasutajakontodel ei saa olla erinevaid andmeid (muusika, appid, podcastid, filmid, jne).

iTunes account (iTunes kasutajakonto) = iTunes Store account: iga kasutajakonto võib küll teha eraldi omaenda oste/allalaadimisi, aga nendele meediafailidele saavad ka kõik teised kasutajakontod ligi.
iTunes library = kõik kasutajakontod: kõik kasutajakontod saavad LIBRARY andmetele ligi.

Kui mingi kasutajakonto ostab/laeb mingi sisu alla ja kui seejärel ilmub antud sisule mingi uuendus (update), siis saab selle uuenduse laadida alla ainult antud kasutajakonto kaudu. (Appisid ja muud meediat uuendatatakse/täiendatakase pidevalt.)
Näide: Oletame, et Sa omad ühte Eesti kasutajakontot ja ühte US kasutajakontot. Sa laadisid US kasutajakontoga alla mingi hea appi või siis muu sisu, mida Sa Eesti kasutajakontoga muidu kätte ei saaks. Seejärel logisid Sa hiljem iTunes või App store poodi sisse enda Eesti kasutajakontoga ja hakkasid oma meediale uuendusi alla laadima (see käivitatakse ka automaatselt siis kui Sa seda lubad). Kui nende allalaadimine saab läbi, siis teatatakse Sulle, et mõningaid uuendusi ei saadud antud kasutajakontoga alla laadida (sama kehtib ka siis kui Sa hakkad oma meediat iPad tahvelarvutiga sünkroniseerima). Et saada nüüd kätte ka US konto all asuva meedia uuendusi, pead Sa logima ennast Eesti kasutajakontost välja ja logima enda uuesti sisse, aga seda juba US kasutajakontoga.


b) Kui kompuutril on aga mitu eraldi kasutajat (st igaüks omab Windowsi operatsioonisüsteemi sisselogimiseks omaenda kasutajakontot):

Sel juhul kui nad kasutavad enda konto all ka iTunes programmi, siis on neil kõikidel seal omaenda andmed ja teised kompuutri kasutajad neile andmetele ligi ei pääse.

Näiteks kui Sul on kodus ainult üks kompuuter, aga naisel on oma iPad ja Sinul samuti omaenda iPad ning kui teil on muusika ja muu suhtes väga erinevad maitsed, siis võib teha järgmist:

- Loo oma abikaasale Windowsi sisselogimiseks uus kasutajakonto ja installeeri tema kasutajakonto alla värske ITunes tarkvara.
- Kui nüüd Sinu hurmav abikaasa soovib oma iPad'i kompuutriga sünkroniseerida, siis ta logigu oma kasutajakontoga Windowsisse ja hakaku enda tahvelarvutit iTuns tarkvaraga sünkroniseerima.

või siis teine variant (sel juhul ei ole Sul teist Windowsi kasutajakontot vaja luua):

- Hoia iTunes startimise ajal Shift klahvi all ja selle peale ilmub valikuaken, mille kaudu võid nupu Create Library... abil luua uue 'LIBRARY' (või siis valida vajaliku olemasoleva 'LIBRARY' juhul kui Sa olid neid juba varem loonud). Loogi see uus "Raamatukogu" oma abikaasa jaoks, seejärel lisagu ta sinna oma vajalikud asjad ja sünkroniseerigu enda iPad tahvelarvutiga.

Loo uus raamatukogu


Märkus: Mitme 'LIBRARY'i loomise peamiseks põhjuseks võib olla soov jaotada oma spetsiifilised andmeid erinevate "Raamatukogude" vahel.

Ülesse3) Kolmas etapp: iPad tahvelarvuti esmane paigaldamine ('initial setup') ja registreerimine/aktiveerimine:

Kui Sa olid kunagi varem paigaldanud iPod'i või iPhone'i, siis leiad, et iPad tahvelarvuti esmane paigaldamine on üsna sarnane - see protsess on kiire ja väga lihtne. Enne kui Sa alustad, veendu, et Sul oleks oma teise arvutisse installeeritud iTunes tarkvara (info eelpool) ja soovitav on, et Sul oleks loodud ka iTunes kasutajakonto (iTunes account - info eelpool).

See esmase paigaldamise juhis kehtib nii originaal iPad kui ka iPad 2 mudeli kohta ja toon siin kohe ära ka iPad tahvelarvuti paigaldamise kaks varianti:

           - Esimesel juhul tehti iPad'i esmane paigaldamine, kus oli vaja ka oma iPad registreerida, sel juhul ilmus mitu 'Set Up Your iPad' akent (st paigaldamise akent).

           - Teisel juhul oli kasutajal oma iPad tahvelarvuti üks kord juba paigaldatud ja ta oli loonud ka iTune kasutajakonto (Apple ID), aga ta puhastas oma tahvelarvuti ning alustas tema paigaldamist otsast peale (nõ "puhtast lehest").
             Sel juhul toimus paigaldamine üsna kähku ning ilmus ainult kaks 'Set Up Your iPad' akent.
             iPad tahvelarvuti tehti tühjaks nii et toksati: General -> Reset -> Erase All Content and Settings - see viis kõik seadistused nende originaalväärtusteni ja tahvelarvutist kustutati kogu info meedia meedia.Täiendus! 09.06.11 SEDA PEAB TEADMA! 2011. a. lõpus ilmub välja ka järgmine iOS 5 versioon, mis sisaldab üle 200 väiksema või suurema uuenduse. Kes ostab pärast seda iPad tahvelarvuti, see võib ta ka otse "üle õhu" registreerida/aktiveerida ja samuti ka Apple ID kasutajakonto luua - loe sellest sealt.Esimene variant (iPad'i esmane paigaldamine):

a) Võta oma iPad pakendist välja ja vajuta tema 'Power' nuppu (õigemini 'Sleep/Wake' nuppu) ja Sa näed seadme ekraanil järgmist pilti, mis ütleb, et Sa pead oma iPad seadme ühendama iTunes tarkvaraga. Seda on selleks vaja, et Apple tahab Sinu seadet registreerida/aktiveerida ja sünkroniseerida videot, muusikat jms Sinu iPad seadmega - pilt.

b) Nüüd võta iPad pakendis kaasas olnud spetsiaalne Data Cable (30-pin Dock Connector to USB Cable - pilt) välja ja ühenda tema üks ots iPad tahvelarvuti ning teine ots kompuutri USB porti (lauaarvuti olemasolul torka ta kompuutri arvutiploki enda USB pessa, mitte aga klaviatuuri või siis monitori USB porti). Seejärel peab Sinu kodukompuutris automaatselt käivituma iTunes programm ja kui ta seda ei tee, siis käivita ta ise.


Märkus: Sa võid iPad tahvelarvuti kohe pärast lahtipakkimist ühendada selle kaasapandud andmekaabli abil oma kompuutri külge ja seejärel kävitada iPad'i.


c) Ilmub iPad paigaldamise esimene 'Welcome' aken, kus Sa võid valida seda et kas Sa registreerid oma iPad'i hiljem või siis teed seda kohe praegu (vastavalt siis nupud "Register Later" ja "Continue"). Kui see aken ei ilmu, siis on arvatavasti Sul iTunes vanem versioon, uuenda teda - vali menüüribalt 'Help -> Check for Updates'.

             - Kui Sul ei ole veel iTunes kasutajakontot (Apple ID) loodud ja kui Sa ei soovi seda ka praegu luua ning kui Sa ei taha igasuguseid hoiatusaknaid näha, siis kliki nupule Register Later (pilt).

             - Kui Sul on aga iTunes kasutajakonto (Apple ID) juba loodud või kui Sa tahad ta iPad'i esmase installeerimise ajal luua, siis kliki nupule Continue (pilt).


d) Pead olema nõus litsentsiga, paned linnukese vastavasse ruutu ja klikid nupule Continue - pilt.

e) Ka järgmises aknas on Sul kaks varianti:

             - Kas logid end olemasoleva iTunes kasutajakontoga (Apple ID-ga) sisse nii et tipid vastavatesse lahtritesse Apple ID (oma Email aadressi) ja Sinu kasutajakonto parooli ning klikid seejärel nupule Continue - pilt.

             - Või kui Sul ei ole veel loodud seda iTunes kasutajakontot, siis lood selle aktiveerides raadionupu "I do not have an Apple ID", valid alt rippmenüüst riigi ja klikid nupule Continue (pilt) ning teed järgmist:

                      * Sisesta vastavatesse lahtritesse oma Email aadress ja muud vajalikud andmed ning kliki nupule Continue;
                        See E-mail aadress saab olema Sinu kasutajakonto nimeks.
                      * Loe "iTunes Store Terms & Conditions." Vali "I accept the terms in the license agreement" ja kliki nupule Continue.
                      * Sisesta vajalik informatsioon ja kliki nupule Done.


f) Järgmises aknas pakub Apple Sulle võimalust paigaldada Find My iPad tasuta teenust (info), mis aitab Sul leida üles kaotatud või siis varastatud iPad'i (üle Interneti ja GPS kaudu). Sa võid seda soovi korral ka hiljem teha, kliki Not Now - pilt.

g) OK, lõpuks saad hakata oma uut iPad'i ka reaalselt üles seadma - aktiveeri siin raadionupp "Set up as a new iPad" ja kliki Continue - pilt.

Märkus: iTunes hoolitseb selle eest, et Sinu iPad süsteemist oleks loodud ka reservkoopia (vajaduse korral tema taastamiseks) ja nüüd soovitab ta eelmises aknas ka Sinu iPad taastamist eelmistest iPhone või siis iPod Touch reservkoopiast juhul kui Sa omad ühte neist seadmetest või siis alustada iPad'i paigaldamist nn "puhtast lehest" (st "Set up as a new iPad").


h) Viimases aknas tipi oma iPad seadme jaoks mingi nimi ja Sa võid nüüd lasta automaatselt sünkroniseerida ka kõik oma laulud, fotod või rakendused, aga see võtab aega (seda saad ka hiljem valikuliselt teha) ning vaata seega et neis ruutudes ei oleks linnukesi ja kliki nupule Done - pilt.

i) Ja ilmubki iTunes kasutajaliidesesse iPad tahvelarvuti seadistamise aken koos vastavate vahelehtedega (paanide/lipikutega), mis näitab, et Sinu uus iPad tahvelarvuti on paigaldatud ja seal kuvatakse Summary vahelehel olevat infot - pilt.
Vahelehel 'Summary' pakutakse sektsiooni "Version" all võib olla ka uuemat iTunes'i tarkvara, siin tuleks sel juhul klikkida nupule Update ja installeerida värskem tarkvara - see võib võtta umbes paarkümmend minutit aega.

Vahepeal ärkas ka Windows (momendil jooksutati Windows 7 opsüsteemi) ja ta installeeris iPad'i jaoks automaatselt uued draiverid - pilt.

j) Kui kogu protsess (st iPad'i esmane paigaldamine, draiverite installeerimine, sünkroniseerimine ja vajaduse korral ka iTunes enda tarkvara uuendamine) saab läbi, siis peab ilmuma umbes taoline iTunes aken - pilt.

k) Nüüd kui Sa vaatad oma targa pilguga iPad tahvelarvutit, siis näed, et ta ühendati lahti ja tema ekraan läks pimedaks. Sa võid soovi korral iTunes'i sulgeda, seejärel vajuta iPad'i tahvelarvuti nupule Sleep/Wake (st 'Power' nuppu) ja lohista siis 'slide to unlock' liugurit (pilt) ning ilmubki tema õige vaikimisi töölaud ("Koduekraan" - "Home Screen") - pilt.

Lae oma uue iPad'i aku ka täis ja Sa võid nüüd hakata oma muusikat, filme, TV, videosid, pilte, apps jms oma uue iPad seadmega sünkroniseerima.

Veel: Kui Sa lülitad oma iPad'i täielikult välja, siis võtab tema käivitamine rohkem aega, kusagil 40-50 sekundit - oota kuni ilmub Apple logo ja seejärel see 'slide to unlock' liugur, siis lohista seda liugurit ning jõuadki töölauale. Juhul kui paned iPad'i aga 'sleep' režiimi (sinna läheb ta ka automaatselt juhul kui Sa midagi ei tee), siis "ärkab" ta kohe - pärast Sleep/Wake nupule vajutamist või siis ekraanil 'Home' nupule toksamist.Teine variant (iPad tehti täiesti tühjaks ja alustati otsast peale; varem oli loodud ka iTunes kasutajakonto - Apple ID):

iPad puhastati kogu sisust järgmisel viisil:

- Tema töölaual (Home screen) toksati ikoonile Settings;
- Seejärel toksati järjest järgmisi parameetreid: General -> Reset -> Erase All Content and Settings ja toksati kahes järgmises teateaknas nupule Erase;
- Algas iPad'i kogu sisu tühjendamine, seda puhastamise kulgu näitas ka vastav indikaator; puhastamine toimus ruttu ja pärast seda lülitati iPad välja.

Järgmisena tuleb teha nii:

a) Vajuta iPad tahvelarvuti 'Power' nuppu (õigemini 'Sleep/Wake' nuppu) ja Sa näed seadme ekraanil järgmist pilti, mis ütleb, et Sa pead oma iPad seadme ühendama iTunes tarkvaraga. Seda on selleks vaja, et Apple tahab Sinu seadet registreerida/aktiveerida ja sünkroniseerida videot, muusikat jms Sinu iPad seadmega - pilt.

b) Juhul kui Sul on oma tahvelarvuti kompuutrist lahti ühendatud, siis võta jälle see Data Cable (30-pin Dock Connector to USB Cable - pilt) ja ühenda tema üks ots iPad tahvelarvuti ning teine ots kompuutri USB porti (lauaarvuti olemasolul torka ta kompuutri arvutiploki enda USB pessa, mitte aga klaviatuuri või siis monitori USB porti). Seejärel peab Sinu kodukompuutris automaatselt käivituma iTunes programm ja kui ta seda ei tee, siis käivita ta ise.

c) Kui iTunes programmiakna vasemasse paani ei ilmu DEVICES kategooria alla Sinu iPad kirja, st teda ei tuvastata, siis lülita oma iPad tahvelarvuti täielikult välja ja seejärel lülita ta uuesti sisse.

d) Nüüd peab iTunes avaakna vasemasse paani "DEVICES" kategooria alla ilmuma Sinu iPad seade ja paremasse paani iPad'i paigaldamise esimene aken ('Set Up Your iPad' aken). Kuna Apple loob alati Sinu tahvelarvutist ka reservkoopia, siis pakutakse siin iPad süsteem taastada sellest vanast varukoopiast - sel juhul tuleb siin aknas jätta aktiveerituks vaikimisi "Restore from the backup of:" raadionupp ja klikkida nupule Continue.
Kuid antud juhul taheti alustada "nullist" ja seega aktiveeriti siin raadionupp "Set up as a new iPad" ning seejärel klikiti nupule Continue:

Ilmus paigaldamise esimene aken


e) Ilmus järgmine ekraan, kus on mõtekas koristada linnukesed "Automatically sync songs and videos to my iPad" ja "Automatically add photos to my iPad" ruutudest ära, sest seda jõuad Sa hiljem igal ajal teha, pluss valid ise, et mida oma iPad'i üle viia. Sa võid ka tippida üleval 'Name' tekstilahtrisse sobiva nime oma iPad seadme jaoks ja kui valmis, siis kliki nupule 'Done' ning ongi kogu moos...:

Korista linnukesed ära ja kliki Done


Seejärel näed Sa oma tahvelarvutis, et algas sünkroniseerimine, see toimub kähku ja kui sinna ilmub 'slide to unlock' liugur (pilt), siis lohista teda ning ilmubki iPad'i töölaud.
Märkus: Kompuutrite autoriseerimisest (loa andmisest, volitamisest) ja deautoriseerimisest (loa, volituse tühistamisest).

Juhul kui Sa ei ole veel jõudnud enda kompuutrit autoriseerida (authorize) , siis võib ilmuda pärast sünkroniseerimise lõppu ka järgmine teateaken, mis teavitab, et Apple Store'st allalaetud "nänni" ei saa Sinu tahvelarvutisse üle viia (st sünkroniseerida), sest Sa ei ole veel oma kompuutrit autoriseerinud ehk andnud luba/volitust tema ja iPad tahvelarvuti sünkroniseerimseks (nende "üheskoos kasutamiseks"):

Vaja autoriseerida


Sel juhul vali iTunes tarkvara menüüribalt Store -> Authorize This Computer...:

Autoriseerimine


Seejärel tipi alumisse tekstilahtrisse oma iTunes kasutajakonto (Apple ID) parool ja kliki nupule Authorize. (Sa võid oma iPad tahvelarvutit kasutada kuni 5 erineva kompuutriga, kui see arv saab täis ja kui Sa tahad mingis järgmises uues kompuutris teda kasutada, siis pead sellesama Store menüü kaudu mingi juba autoriseeritud kompuutri deautoriseerima: Ühendad oma iPad'i selle kompuutriga, mida Sa ei soovi enam koos tahvelarvutiga kasutada/sünkroniseerida ja valid iTunes menüüribalt Store -> Deauthorize This Computer....)

Autoriseerimise lõpetamine


Kui autoriseerimine õnnestus, siis ilmub sellekohane teade ja seal teatatakse ka seda et mitmes järelejäänud kompuutris Sa võid veel oma tahvelarvutit kasutada:

Teade...


Seejärel võid oma sünkroniseerimist uuesti alustada klikkides ITune's oma seadme (iPad'i) seadistamise akna allääres nupule Sync (vaata järgmist pilti).f)
Ja ilmubki iTunes kasutajaliidesesse iPad tahvelarvuti seadistamise aken koos vastavate vahelehtedega/lipikutega, mis näitab, et Sinu iPad tahvelarvuti on paigaldatud ja seal kuvatakse Summary vahelehel olevat infot. Siin võid nüüd hakata oma muusikat, filme, TV, videosid, pilte, apps jms sünkroniseerima oma uue iPad seadmega.
Vahelehel Summary pakutakse sektsiooni "Version" all võib olla ka uuemat iTunes'i tarkvara, siin tuleks sel juhul klikkida nupule Update ja installeerida värskem tarkvara - see võib võtta umbes paarkümmend minutit aega:

iPad seadistamise aken


g) Kui kogu protsess (st iPad'i paigaldamine, sünkroniseerimine ja vajaduse korral ka iTunes enda tarkvara uuendamine) saab läbi, siis peab ilmuma umbes taoline iTunes aken - pilt.


Nüüd kui Sa viskad oma targa pilgu iPad tahvelarvutile, siis näed, et ta ühendati lahti ja tema ekraan läks pimedaks. Sa võid soovi korral iTunes'i sulgeda, seejärel vajuta iPad'i nupule Sleep/Wake ja lohista siis 'slide to unlock' liugurit (pilt) ning ilmubki tema õige töölaud ("Koduekraan"):

iPad'i töölaud

Ülesse

 

Edasi iPad tahvelarvuti II. ossa ->
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008