iPad kasutusjuhend - II. osa

Elukas ja iPad iPad tahvelarvuti kasutusjuhend - II. osa

 

Tema ehitus, ikoonid, aku, apps, meedia hankimine ja selle iPad'i viimine

 

 

 

iPad tahvelarvuti välimus, vahendid, juhtnupud, ikoonid ja tema aku laadimisest:


1) iPad tahvelarvuti pakendis on:

- iPad ise (1).

- Spetsiaalne 30-pin dock connector USB-kaabel (30-pin Dock Connector to USB Cable - pilt), seda Data-kaablit kasutatakse nii aku laadimiseks kui ka iPad tahvelarvuti ühendamiseks kompuutriga (esmane vajadus), monitoriga, klaviatuuriga, televiisoriga või kaameraga. Aku laadimiseks ühendad selle kaabliga oma tahvelarvuti ja adapteri ning torkad seejärel adapteri otse seina elektripistikusse (2).

- iPad pakendisse on kaasa pandud ka vastav 10W USB adapter (Apple 10W USB Power Adapter), mis on samuti vajalik tahvelarvuti aku ladimiseks (3).

iPad pakend2) iPad'i aku laadimisest ja tema eluaea pikendamisest:

Apple 10W USB Power Adapter vahendid (iPad / iPad 2 jaoks):

iPad tahvelarvutiga on siis kaasa antud ka 10W USB Power Adapter, mis on ette nähtud iPad / iPad 2 tahvelarvutite laadimseks otse seinas olevast eletripistikust. Selle adapteriga on kaasas ka juhe, mis lubab Sul oma iPad'i laadida ka siis kui ta paikneb seina elektripistikust natuke kaugemal - pilt.


See adapter sobib ka iPad Keyboard Dock'i ja iPad Dock'i jaoks:

* iPad Keyboard Dock - klaviatuur dokk, eraldi klaviatuur, mis lubab peale sümbolite sisestamise ka Sinu iPad'i sünkroniseerida ja ka tema akut laadida.
* iPad Dock - iPad dokk on spetsiaalne tahvelarvuti hoidmise alus, mis lubab Sul oma iPad'i peale selle ka sünkroniseerida, tema akut laadida ja tal on ka 30-pin konnektor koos audio pordiga).


NB! Akut ei saa uuega asendada: Sa ei pääse ise akule ligi ja Sa ei saa seda vahetada, kasutamiskõlbmatu aku võib uuega asenda ainult Apple enda vastav teeninduspunkt või siis vastavat litsentsi omav teenuseosutaja (Apple Authorized Service Provider) - pilt.


iPad'i ekraani paremas ülanurgas seisukorra ribal asuv aku ikoon näitab Sulle seda, et kui palju on Sinu aku täis laetud ja ka tema laadimise staatust:

Aku ikoonid Aku on täis laetud -> Aku on laetud


Peale selle, kui Sinu iPad'i aku hakkab tühjaks saama, siis ilmub umbes taoline alltoodud aken, kus toksa nupule "Dismiss" ja hakka kas kohe või siis natsi aja mõõdudes tahvelarvuti akut laadima:

Varsti on vaja akut laadida


Aku laadimine:

iPad omab sisseintegreeritud 25Wh ümberlaetavat liitium-polümeer akut; selle akuga võib internetis surfata järjest kuni 9 tundi (kasutades 3G) ja kuni 10 tundi (kasutades WiFi)! Järgmiste põlvkondade iPad tahvelarvutite puhul see akuga töötamise aeg kindlasti suureneb. Tahvelarvuti akut võib laadida ka otse oma kompuutri USB pordi kaudu (sellesama 'Dock Connector to USB Cable' kaabli abil) kuid sel juhul toimub aku laadimine aeglasemalt ja üldjuhul ma ei soovitaks seda meetodit kasutada.


OLULINE: iPad'i aku võib laadimise asemel hoopis tühjeneda järgmistel juhtudel:

- Kui Sa ühendad iPad'i laadimiseks otse oma PC külge (st Windowsi arvuti külge) - seda nii vanemate kui ka paljude uuemate kompuutrite puhul;
- Kui Sa ühendad ta PC külge, mis on kas välja lülitatud või siis asub 'sleep'/'standby' ("magamise") režiimis;
- Kui ta on ühendatud USB hub'i (st USB jaoturi, mille külge saab ühendada mitut USB seadet);
- Kui ta on ühendatud klaviatuuri või monitori USB pordi külge;


Kui Sa ühendad oma iPad tahvelarvuti kompuutri külge ja kui tema paremasse ülanurka seisukorraribale ilmub mõlema seadme töötamise ajal kiri "Not Charging" ("Ei laeta"), siis tähendab see seda et Sinu kompuutri USB pordi kaudu ei saa tahvelarvutit laadida:

Akut ei laeta


Märkus: Kuid on siiski võimalus teha nii et iPad või iPad 2 tahvelarvutit saab laadida ka otse Windowsi kompuutri USB portide kaudu. Toon siin ära mõned tarkvara lingid, mis on ette nähtud erinevate emaplaatide jaoks. Lae oma kompuutri (laua- või sülearvuti) emaplaadile sobiv tarkvara alla ja installeeri ta ning seejärel peaksid oma iPad'i saama ka kompuutri USB portide kaudu laadida: ASROCK (seal tuuakse ära ka toetatavate emaplaatide nimekiri), GIGABYTE, ASUS.


Kui aku hakkab juba täiesti tühjaks saama, siis võib ekraanile ilmuda üks alltoodud piltidest, mis näitavad, et Sul tuleb oma iPad akut kohe laadima hakata:

Vaja akut laadida


Järgmisel pildil alustati aku laadimist: Laetakse akut


NB! Kõige parem on teda laadida ikkagi kaasapandud 'Dock Connector to USB Cable' kaabli ja selle 10W USB adapteri abil.


Pikenda iPad aku eluiga:

Kõigepealt akudest üldiselt:

* Väldi akude täiesti tühjakslaadimisi: Vanade NiMH ja NiCd akude puhul tuli nad täiesti tühjaks laadida (100% kuni 0%-ni), et säilitada nende mahutavust, sest nad omasid nn "mälu efekti". Kuid kaasaegsed liitium akud ei oma seda mälu efekti ja neid ei tohi täiesti tühjaks laadida, sest see mõjub neile halvasti. Lase akul tühjeneda kusagil 40-70%-ni ja seejärel lae ta uuesti täis. Näiteks kui Sinu aku tühjeneb kuni 50%-ni, siis lae ta jälle täis, seejärel las tema laetuse tase jõuab jälle kuni 50%-ni ja lae ta jälle täis jne.
Sülearvuti (ka tahvelarvuti) puhul soovitatakse siiski ka seda et kord kuus tuleks ta ka täiesti tühjaks laadida ja alles seejärel laadida ta uuesti täis.

* Ära jäta akut täiesti tühjana (0%) seisma: Kui Sinu aku on täiesti tühi, siis ära jäta seda pikemaks ajaks sellisena seisma vaid ürita ta nii kiiresti kui võimalik uuesti täis laadida.

* Hoia oma aku laetuse taset kusagil 50% ringis: Teisest küljest, kui Sa jätad oma aku pikemaks ajaks täislaetuna (100%) seisma, siis lühendad Sa tema eluiga. Ideaalis oleks nii et kui Sa teda pikemat aega ei kasuta, siis las ta olla kusagil 50% ulatus täislaetuna.

* Sülearvuti (mitte tahvelarvuti) vooluvõrgus hoidmine: Kui Sinu sülearvuti ei kuumene üle, siis võid teda vooluvõrku lülitatuna hoida kasvõi mitu päeva, aga kui ta kuumeneb üle, siis eemalda temast aku.


Märkus: Nagu ka muud tüüpi akud, nii surevad ka liitium akud. Apple ütleb oma sülearvutite kohta seda et nende akusid võib tühjaks laadida kuni 1000 korda, seejärel jõuab nende mahutavus kuni 80%-ni võrreldes seda originaalse mahutavusega. Teiste tootjate puhul on see näitaja 300 kuni 500 tühjakslaadimise tsüklit. Sa võid sellist akut ka pärast seda kasutada, aga nad hoiavad siis vähem energiat ja neid tuleb sagedamini laadida. Aja mõõdudes väheneb nende võimsus veelgi ja ka ülearune soojus vähendab akude eluiga.Tee oma iPad tahvelarvuti puhul järgmist:

- Kui Sul on tahvelarvuti WiFi ühendus kogu aeg sisse lültatud, siis tühjendab see akut ja seda ka sel juhul kui Sa ei ole Internetiga ühenduses. Juhul kui Sa ei lähe teatud aja jooksul Internetti, siis lülita seks ajaks oma Wi-Fi välja: toksa HOME ekraanil Settings -> Network -> WiFi ja toksa liugurile nii et sinna ilmuks OFF.

Märkus: Ära siis unusta oma Wi-Fi'it jälle sisse lülitamast siis kui Sa Interneti lähed, kui ühendamine ei õnnestu, siis tuleb ekraanile ka vastav teade ja siis tuleb Sulle see väljalülitatud wifi jälle meelde...

- Lülita välja ka sisseehitatud 3G andmeühendus (see on ainult osadel natuke kallimatel iPad mudelitel). Toksa Settings -> General -> Network ja lohista seejärel 3G asendisse Off ja kasuta selle asemel Wi-Fi võrguühendust.

- !!! Lae oma iPad üks kord kuus täiesti tühjaks ja seejärel lae ta uuesti täis. Just see rikub Sinu tahvelarvuti akut kui Sa jätad ta täiesti täislaetuna või siis täiesti tühjana pikemaks ajaks seisma - ära tee seda kumbagi! Näiteks kui Sa laed oma akut ja kui ta on täis laetud, aga Sa jätad ta ikkagi laadimisse ning teed oma iPad'iga sel ajal tööd, siis ei ole see akule hea. Sama asi kehtib ka siis kui Sa ei lae oma tahvelarvuti akut liiga pika aja jooksul. Ürita oma akut hoida kusagil 50% ulatuses täislaetuna.

- Ära hoia oma tahvelarvutit liiga kaua päikese käes või mingis muus väga kuumas keskkonnas (näiteks ülekuumenenud autos).
- Lülita välja Bluetooth: Bluetooth traadita võrguühendust kasutatakse selliste seadmete nagu klaviatuur, kõlarid, kõrvaklapid jne traadita ühendamiseks iPad tahvelarvutiga. Kui Sa seda ei kasuta, siis veendu, et ta oleks välja lülitatud, toksa Settings -> General -> Bluetooth ja lohista liugur asendisse OFF.
- Lülita välja Data Push funktsioon: Kui Sul on ta sisse lülitatud, siis tuuakse internetiühenduse ajal automaatselt kõik andmed (näiteks Sinu postaksti Emailid) veebist otse Sinu iPad tahvelarvutisse, aga see vähendab aku eluiga; pealegi on mõnikord üsna tüütu kui e-mailid tuuakse üle ka Sinu tahvelarvutisse. Lülita ta välja nii: toksa Settings -> Mail, Contacts, Calendars -> Fetch New Data ja toksa "Push" liugurile nii et ta oleks asendis OFF.

- Seadista Fetch funktsiooni: Kui Sul on see "Data Push" funktsioon välja lülitatud, aga Sa soovid saada uusi e-maile kätte, siis pead ära näitama selle et kuidas Sa soovid neid kätte saada, st kui tihti peab iPad kontrollima Sinu meilipostkasti sisu. Tee järgmist:


           * Toksa Settings -> Mail, Contacts, Calendars -> Fetch New Data.
           * Nüüd toksa Fetch menüüs sellele parameetrile, mida Sa soovid aktiveerida ja seal on e-mailide kontrollimise intervallid järgmised: iga 15 minuti tagant, iga 30 minuti tagant, iga tunni tagant ja käsitsi (Manually).
             Siin on mõtekas valida kas "iga tunni tagant" (Hourly) või veelgi parem on valida käsitsi variant (Manually).

- Lülita välja Location Services (Sinu asukoha tuvastamise) teenused: Kui Sa ei kasuta seda, siis lülita ta välja, toksa Settings -> Location Services ja toksa nii et Location Services liugur oleks asendis OFF.

           * Kui antud 'Location Services' teenuse osas peab teadma järgmist: Ta lubab sellistel appidel nagu näiteks Maps hankida ja kasutada Sinu asukohale baseeruvaid andmeid.
           Sinu ligikaudne asukoht määratakse lokaalse Wi-Fi võrgu kättesaadava info abil (juhul kui Sul on Wi-Fi sisse lülitatud). iPad Wi-Fi + 3G kasutab selleks ka mobiilvõrke ja GPS'i, et määrata Sinu asukohta.
           Näiteks kui Sa kasutad Maps tarkvara ja tema digitaalset kompassi või oma suuna kindlakstegemiseks 'Directions' nuppu, siis lülita selleks ajaks see 'Location Services' funktsioon sisse.
           (Sama tee ka siis kui Sa kasutad mingeid muid allalaetuid digitaalsete kompasside tarkvarasid.)

           * 'Location Services' teenus peab olema ka siis sisse lülitatud kui kasutatakse 'Find My iPhone' (ehk 'Find My iPhone / iPad') tasuta teenust (info seal).

           Kui Sa ei soovi seda 'Location Services' teenust kasutada ja et pikendada aku eluiga, siis võid ta ajutiselt välja lülitada.
           Ja juhul kui Sa lülitad ta välja, siis ilmub iga kord, kui mingi app tahab antud teenust kasutada, ekraanile hoiatusaken, mis küsib Sinu nõusolekut selleks.

- Kasuta Auto-Brightness funktsiooni: iPad'i ekraan võib automaatselt korrigeerida enda heledust nii et ta sobiks ümbritseva ruumi valgusega ja see pikendab aku eluiga, sest ta läheb automaatselt tumedaks juhul kui Sa temaga momendil midagi ei tee. Veendu, et ta oleks sisse lülitatud: toksa Settings -> Brightness & Wallpaper ja vaata, et 'Auto-Brightness' liugur oleks asendis ON.
- Lülita Equalizer (EQ - Ekvalaiser) välja: iPod app kasutab ka sisseehitatud muusika ekvalaiserit, korrigeerib automaatselt muusika seadeid (bass, toonid jne), aga see tühjendab akut. Kui Sa ei ole just suur kõrge kvaliteediga musa fänn, siis võid ta välja lülitada (vaikimisi ta ongi välja lülitatud, aga kontrolli üle): toksa Settings -> iPod ja vaata, et EQ oleks asendis Off.
- Reguleeri Auto-Lock funktsiooni: Sa võid määrata ka selle et kui ruttu Sinu iPad ekraan lukku läheb siis kui seda ei kasutata. Mida lühem see aeg on, seda parem akule, vaikimisi on määratud 2 minutit, aga kontrolli üle (pakutakse järgmisi intervalle: 2, 5, 10 ja 15 minutit; peale selle on ka parameeter "Never" - mitte kunagi). Sa saad seda seada toksates Settings -> General -> Auto-Lock ja valida seejärel sobiva intervalli. Mõnikord vastupidi on vaja seda ajaitnervalli hoopis suurendada - suurendad ja hiljem võid selle 2 minutit jälle tagasi seada.3) iPad tahvelarvuti ise ja tema nupud/ikoonid:


iPad tahvelarvuti eest-, tagant- ja küljevaates - pilt.


Sinna 30-pin konnektorisse tulebgi siis torgata selle 30-pin dock connector USB-kaabli üks ots ja kaabli teine ots tuleb siis torgata kompuutri USB pessa/porti ning lauaarvuti puhul torka ta ikka arvutiploki USB pessa (mitte aga monitori või siis klaviatuuri USB pessa):

Tahvelarvuti 30-pin konnektoriPad'i täpsem kirjeldus


iPad 2 tahvelarvutil on lisaks veel ka 2 kaamerat.


a) Sleep/Wake nupp ja iPad'i lukustamine/lahtilukustamine, sisse lülitamine ja täiesti välja lülitamine:

Sa võid iPad'i lukustada siis kui Sa teda ei kasuta ja kui Sa ta lukustad, siis ei juhtu midagi kui Sa puutud puuteekraaniga, aga Sa võid endiselt kuulata muusikat ja kasutada helinuppu.

Sleep/Wake nupp


- Et oma iPad'i lukustada: Vajuta korraks füüsilist 'Sleep/Wake' nuppu.
- Et oma iPad'i lahti lukustada: Vajuta ekraani kõrval asuvat ümmargust füüsilist 'Home' nuppu (vaata üle-eelmist pilti ja seda siin: pilt) või siis füüsilist 'Sleep/Wake' nuppu ja lohista seejärel enda graatsilise sõrmega 'slide to unlock' liugurit (pilt) ning ilmubki tema õige töölaud ("Koduekraan") - pilt.
- Et iPad'i sisse lülitada: Vajuta alla ja hoia all 'Sleep/Wake' nuppu senikaua kuni ekraanile ilmub Apple logo (ussitanud õunanärakas) ning oota seni kuni ekraanile ilmub seesama 'slide to unlock' liugur - lohista teda ja ilmubki 'Home' ekraan.
- Et iPad'i lõplikult välja lülitada: Vajuta alla ja hoia all mõned sekundid 'Sleep/Wake' nuppu seni kuni ilmub punane liugur ('slide to power off'), siis lohista seda liugurit.

Juhul kui Sa ei puutu ekraani vähemalt paar minutit, siis lukustub iPad automaatselt, seda lukustamise intervalli võid ka muuta toksates Settings -> General -> Auto-Lock ja valides seejärel sobiva ajaintervalli - sellest oli juba ka eelpool juttu (aku eluea pikendamise all).


b) Ekraani pööramise lukustamine (Rotation Lock), heli/hääle nupud ja 'HOME' nupp:

Kui Sa pöörad oma tahvelarvutit siia-sinna, siis pöörleb automaatselt ka tema ekraan, näiteks veebis surfamiseks võid kasutada horisontaalset orientatasiooni, ka sisseehitatud klaviatuur muutub samuti suuremaks jne. Ekraani vertikaalset asendit võid kasutada näiteks raamatute lugemisel jne. Kui Sa oled oma ekraanile sobiva orientatsiooni välja valinud, siis võiks mõneks ajaks selle lukustada, muidu hakkab ta iga väikse liigutuse peale jälle pöörlema.

Sa võid iPad'i ekraani orientatsiooni lukustamiseks/lahtilukustamiseks kasutada kahte moodust: 1) Kasutada iPad'i küljel asuvat füüsilist nuppu; 2) Või siis tahvelarvuti kasutajaliidese enda 'screen rotation lock button' digitaalset nuppu. Vaikimisi on nii et Sa saad oma ekraani pööramise lukustada või lahti lukustada iPad'i füüsilise nupu abil. Kui Sa aga toksad koduekraanil ikoonile Settings -> General ja seejärel toksad "Use Side Switch to:" sektsioonis Mute parameetrile, siis saad selleks kasutada kasutajaliidese enda 'screen rotation lock button' digitaalset nuppu (kohe allpool tuleb täpsem selgitus). Alltuleval pildil on aktiveeritud see vaikimisi füüsilise nupu variant ("Lock Rotation"):

Lock Rotation ja Mute


- [Kasuta iPad'i füüsilist nuppu]: Et lukustada ekraani orientatsiooni, pööra iPad'i ekraan sobivasse orientatsiooni (vertikaalsesse või horisontaalsesse asendisse - 'portrait' või 'landscape'). Lohista seejärel iPad korpuse küljel asuv füüsiline nupp/liugur alla nii et seal ilmuks nähtavale punane punkt. Kui Sinu ekraani pööramine on lukustatud, siis ilmub ekraani ülaossa seisukorra ribale vastav lukustuse ( Lukustuse ikoon ) ikoon.
Kui tahad oma ekraani pööramise jälle lahti lukustada, siis lohista see füüsiline nupp uuesti ülesse nii et see punane täpp varjataks ja selle peale kaob ekraani ülaosast ka see lukustuse ( Lukustuse ikoon ) ikoon.

Ekraani põõramise lukustaja


- [Kasuta iPad'i kasutajaliidese enda 'screen rotation lock button' digitaalset nuppu]: See füüsiline ekraani lukustamise nupp ei tööta sel puhul vaid temaga saab ainult heli välja lülitada (ka vajalik asi...). Nüüd leiad Sa selle ekraani orientatsiooni lukustamise nupu ('screen rotation lock button') hoopis iPad'i kasutajaliidese seest.

Et leida seda ekraani lukustamise digitaalset nuppu üles ja lukustada või siis lahti lukustada oma ekraani orientatsiooni, tee järgmist:

- Toksa 2x 'Home' nupule (või toksa menüü nupule).
- Siis lohista ekraani allääres olevate rakenduste ikoonidega riba/dokki paremale poole kuni selle asemele ilmub vasemalt poolt uus riba, mille vasemas otsas ongi see meile vajalik ekraani asendi (orientatsiooni) lukustamise/lahtilukustamise nupp/ikoon. Juhul kui antud ikooni peal on luku pilt, siis tähendab see seda et ekraan on juba lukustatud, antud juhul siin lukku ei ole ja see tähendab, et ekraan hakkab iga meie liigutuse peale pöörlema:

Ilmus uus riba


- Et nüüd oma ekraani lukustada, toksa sellele ikoonile ja sinna ilmubki luku pilt ning Sinu iPad'i ekraani orientatsioon lukustatakse:

Ekraan lukustati


- Kui tahad oma ekraani uuesti lahti lukustada, siis tule siia jälle tagasi ja toksa antud ikoonile uuesti nii et see lukuga pilt ära kaoks. (Antud riba/doki kaudu võid juhtida ka oma muusika kuulamist.)

Järgmine pilt näitab samuti, et Sinu ekraani orientatsioon on momendil lukustatud:

Lukustuse tähis...Heli/hääle nupud:

- Et suurendada heli tugevust vajuta seda füüsilist 'Volume Up' nuppu (eelpool pildid olemas). Heliga seotud seadistusi saad reguleerida kui toksad Settings -> iPod ja askeldad seal edasi (iOS 5 puhul asendab seda iPod appi Music app, seega toksad Settings -> Music).
- Et vähendada heli tugevust, vajuta seda füüsilist 'Volume Down' nuppu (eelpool pildid olemas).
- Et häält üldse ära koristada, siis vajuta sedasama füüsilist 'Volume Down' nuppu ja hoia seda seni all kuni heli kaob. Mõne iOS versiooni puhul saab seda teha nüüd hoopis selle 'ekraani pööramise' füüsilise nupuga, mis asub kohe 'Volume Down'/'Volume Up' nupu kõrval (pilt eespool). Teiste iOS versioonide puhul saab häält aga ära koristada hoopis nii et klikid 2x "HOME" nupule, siis lohistad ekraani allääres olevate rakenduste ikoonidega riba/dokki paremale poole kuni selle asemele ilmub vasemalt poolt uus riba, mille vasemas otsas ongi see meile vajalik hääle väljalülitamise nupp/ikoon.

- iOS uuemate versioonide puhul saab heli kontrollida ka sellesama riba/doki kaudu, kus asub ka see ekraani lukustamise ikoon/nupp (eelpool oli sellest juttu).'Home Screen' (HOME) nupp - HOME nupp (reaalne nupp: pilt):

Vajuta seda füüsilist 'Home' nuppu iga kord kui Sa tahad minna tagasi oma "Kodu ekraanile" ('Home screen'), kus hoitakse Sinu iPad'i rakendusi. Antud HOME nupu abil saad ka väljuda igast rakendusest ja muust ekraanist; tema abil saad lukustada lahti nii iPad'i enda (tema sleep režiimist) kui ka ekraani orientatsiooni jne.

NB! Et seda füüsilist 'Home'' nuppu mitte nii palju "piinata" ja et kasutada ka muid väga häid võimalusi, aktiveeri nn 'Multitasking Gestures' funktsioon, mida saavad nüüd kasutada nii iPad 2 (iOS 5 opsüsteemiga) kui ka iPad 1 (iOS 5 + iOS 5.0.1) omanikud - info seal.c) Seisukorra ribal (olekuribal) asuvad ikoonid tähendavad:

Ikoonid, mis asuvad ekraani ülaääres olekuribal annavad iPad'i kohta jooksvat informatsiooni:

- Airplane mode ( Lennurežiim ): See lennurežiim on ligipääsetav ainult iPad Wi-Fi + 3G mudelitel. "Airplane mode" režiimi kasutatakse paljudes seadmetes, näiteks Android moblades, iPhone puhul, iPad tahvlis, Windows 8 tahvelarvutites ja ka muudes seadmetes. See režiim lülitab seadmetes välja mobla raadio, Wi-Fi ja Bluetooth'i — ühesõnaga traadita ühendused lülitatakse välja. Sa ei saa antud režiimi ajal Internetiühendust ega kasutada Bluetooth® seadmeid.

Veelkord, mida see Airplane Mode siis teeb? Ükskõik millist seadet Sa kasutad — Android telefoni, iPhone, iPad, Windows 8 tahvlit või mis iganes — lülitab see lennurežiim igas seadmes välja samad funktsioonid. Need funktsioonid on:

• Mobiiltelefonid: Sinu seade lõpetab kommunikatsiooni mobiilside mastidega (tornidega). Sa ei saa saata ega vastu võtta enam midagi (häälkõnesid, SMS ja muid andmeid).
• Wi-Fi: Sinu seade ei skaneeri enam lähimaid Wi-Fi võrke ja ei ürita nendega ühendust saada. Juba olemasolev ühendus aga katkestatakse.
• Bluetooth: Bluetooth ühendus lülitatakse välja, näiteks Bluetooth kõrvaklappide oma. Sa ei saa kasutada ka Bluetooth hiirt ja klaviatuuri.
• GPS: Välja lülitatakse ka GPS-vastuvõtu funktsioonid, aga seda ainult mõnedel seadmetel.


Mitte-traadita seadmed on aga seejuures kasutatavad ja Sa ei pea lennu ajal oma seadet, näiteks iPad'i, välja lülitama vaid võid temaga edasi töötada - näiteks lugeda midagi, mängida mingit mängu, pilte või filme vaadata jne. Kuid paljud lennufirmad pakuvad nüüd ka lennuaegset Wi-Fi ühendust (eamikle seadmetel saab pärast Airplane Mode sisselülitamist, aktiveerida uuesti eraldi see Wi-Fi ühendus.) Mõnedel seadmetel saab ka Bluetooth ühenduse, pärast lennurežiimi aktiveerimist, uuesti sisse lülitada. Ka moblade ühendus võib samuti lähitulevikus reaalsuseks saada.

Isegi juhul kui Sa kunagi ei lenda, on see režiim Sulle ikkagi kasulik. Kui Sa antud momendil ei kasuta traadita ühendusi, siis lülita see "Airplane mode" režiim sisse ja sellega säästad seadme akut ning pikendad tema eluiga.

Kui 'Airplane mode' on sisse lülitatud, siis ilmub ülesse olekuribale väike lennukikujuline ikoonike ja Sa ei saa kasutada järgmisi vahendeid: lehitseda Internetis, saata- ja vastu võtta e-maile, sünkroniseerida oma andmeid, striimida YouTube videosid, tuvastada enda asukohta (map locations), kasutada iTunes Store või siis App Store servereid. Kuid sõltuvalt sellest et mis firma lennukil ja marsruudil Sa lendad, võib osasid vahendeid kasutada ja mõnikord saab isegi Wi-Fi sisse lülitada. Need keelud on ikka Sinu mõõtmatult kallihinnalise elu säilitamiseks - Maailm saaks korvamatu löögi juhul kui SINUGA peaks midagi juhtuma!


- 3G ( 3G ): 3G on kättesaadav ainult iPad Wi-Fi + 3G mudelitel ja Sa võid Internetti minna üle 3G mobiilvõrgu. Kui iPad ühendab end internetiga kasutades mobiilside andmesidevõrku, siis näed üleval olekuribal järgmisi ikoone: 3G ikoonid - olenavalt võrgu tüübist.

- Wi-Fi ( Wi-Fi võrk ): Näitab seda et iPad kasutab traadita WiFi Internetiühendust ja mida rohkem neid ribasid sellel ikoonil kuvatakse, seda parem on ühendus.


* Wi-Fi sisselülitamine: Toksa ekraanil Settings -> Wi-Fi ja toksa seejärel Wi-Fi liugurit nii et sinna ilmuks ON.
* Ühinemine Wi-Fi võrguga: Toksa ekraanil Settings -> Wi-Fi, oota paar sekundit kuni iPad tuvastab võrgupiirkonna, seejärel vali sobiv ja kättesaadav võrk. Kui vaja, siis sisesta ka parool ja toksa nupule Join (need võrgud, mis nõuavad ka parooli, kuvatakse koos luku ikooniga Nõutakse ka parooli) - pilt.


- Activity ( aktiivsust näitab ): Näitab võrku ja muud aktiivsust, ka mõned kolmandate firmade rakendused võivad antud ikooni kasutada.

- VPN ( VPN ): Näitab, et Sa oled ühinenud võrku kasutades Virtual Private Network (VPN). VPN lubab Sul ühineda üle Interneti privaatse turvalise võrguga, näiteks töö või kooli võrguga. iPad'is saab VPN'i lülitada sisse toksates 'HOME' ekraanil Settings -> General -> Network -> VPN (Sul tuleb oma võrgu administraatorilt küsida seda et mis võrguseadistusi Sa pead kasutama). VPN ühenduse võib üles seada ka automaatselt kasutades selleks konfiguratsiooni profiile: Settings -> General -> Network -> VPN -> Add VPN Configuration...

- Lock ( Nõutakse ka parooli ): Näitab, et iPad on lukustatud, sellest Sleep/Wake nupust oli juba varem juttu (seal).

- Screen rotation lock ( Lukustuse ikoon - ekraani pööramise lukk): Näitab, et ekraani orientatsioon on lukustatud, ka sellest oli ülevalpool juba juttu.

- Play ( Musa... ): Näitab, et esitatakse laulu, audioraamatut või siis kuulad mingit podcast'i. Podcast (video või audio fail) lubab Sul tellida mingi saatesarja kõige värskemat osa või siis lihtsalt tellida mingit audiosaadet/videot (audiot või videot). Podcastide tellimiseks peab Sul olema internetiühendus ja mingi podcasti tarkvara (need on tavaliselt tasuta); näiteks seesama iTunes tarkvara, millest meil oli ja tuleb siin väga palju juttu, sobib selleks suurepäraselt.

- Bluetooth ( Bluetooth ): Kui ta on valget värvi, siis on 'Bluetooth' traadita ühendust sisse lülitatud ja mingi seade, näiteks 'bluetooth' klaviatuur või kõrvaklapid on ühendatud. Kui see ikoon on olekuribal aga halli värvi, siis on Bluetooth küll sisse lülitatud, aga 'bluetooth' seade ei ole ühendatud. Kui seda ikooni ei ole, siis on Bluetooth välja lülitatud.

- Battery ( aku ): Kuvab iPad aku laetuse taset või siis tema laadimise staatust, sellest oli samuti eespool juba ka juttu.

ÜlesseiPad tahvelarvuti enda rakendused (tarkvarad - 'apps'):


Täiendus! 09.06.11 SEDA PEAB TEADMA! 2011. a. lõpus ilmub välja ka järgmine iOS 5 versioon, mis sisaldab üle 200 väiksema või suurema uuenduse. Muudetud on ka osade appide kasutajaliidest ja funktsioone, juurde on tulnud uusi rakendusi jne - loe sellest sealt.


Safari brauser - Safari veebisirvija (brauser) selleks et minna Internetti surfama... Sa võid veebis oleku ajaks pöörata oma iPad'i horisontaalasendisse, et tema ekraan laiem oleks.

* 2x toksamisega saab zuumida (veebilehte suurendada/vähendada);
* Brauseriaknasse saab avada mitut veebsaiti;
* Saab Safari või Internet Explorer'i lemmiklinke ('Favorites') iPad'iga sünkroniseerida, st oma arvutist nad tahvelarvutisse üle tuua;
* Lisada Safari veebiklippe (Web Clips) oma Kodu ekraanile, st lisada vajaliku veebsaidi kiirkorralduse/otsetee oma Home ekraani töölauale;
* Veebsaidist võib salvestada ka pilte Photo Library kausta.
* Safari brauser töötab üsnagi kiiresti.

Safari kasutamisest juhis seal. (PS! On saadaval ka alternatiivseid brausereid, näiteks Opera Mini 6, loe sellest sealt.)


Mail - Meiliprogramm (Mail). Siin saab ka näha e-mailidega kaasapandud manuseid (attachments), sh ka PDF-faile. Võib manustena kaasapandud fotosid ja graafikat salvestada Photo Library kausta. iPad töötab MobileMe, Microsoft Exchange, Yahoo! Mail, Google email, AOL ja paljude teiste tuntud email teenustega. 'Mail' meiliprogrammi on mugav ja lihtne kasutada; ta jätab ka Sinu poolt juba varem kasutatud email-aadressid meelde ja pakub neid sulle siis kui Sa tipid oma ärasaadetavale e-mailile sihtaadressi (meiliaadressi) nime. Näiteks kui Sinu postkasti on saabunud uued emailid, siis ilmub Home ekraanil asuva Mail ikooni peale veel üks pisem koos mingi numbriga pealisikoon (nn 'overlay icon') ja see number näitab Sulle, et mitu uut emaili on Sulle saabunud.

'Mail' meiliprogrammist saad ülevaate sealt.

Alltulev pilt näitab, et postkasti on tulnud 7 uut emaili (kindlasti maksuametilt, võlausaldajatelt, kohtutäiturilt, kriminaalpolitseist jne):

On tulnud 7 uut e-maili


Fotod - Photos rakendus lubab Sul vaadata fotosid, pilte, videosid, mis on Sulle emailidega saadetud või siis sünkroniseeritud Sinu kompuutriga. Sa võid pilte vaadata nii 'portrait' kui ka 'landscape' orientatsioonis. Sa võid pilte/fotosid zuumida; vaadata neid slaididena; Sa võid otse sellest Photos kaustast saata vajaliku pildi või video emailiga teele või siis publitseerida neid MobileMe'sse (müüakse eraldi). Sa või neid pilte ka töölaua (töölaudade - Kodu ekraanide) taustapiltidena kasutada. Kõik salvestatavad pildid pannakse automaatselt siia Photos kausta, seega otsi enda "kadumaläinud" pilte siit.


iPod - iPod'i abil saad oma tahvelarvutit sünkroniseerida iTunes library'iga, et kuulata muusikat, audioraamatuid ja podcaste. Kõik muusikafailid, audioraamatud, podcastid ja iTunes elemendid, mis on Sul olemas oma kompuutri iTunes programmis (k. a. kompuutri kõvakettalt sinna imporditud failid), viiakse sünkroniseerimise käigus tahvelarvuti iPod rakendusse. Sa võid luua ja juhtida pleiliste või siis kasutada selleks 'Genius' funktsiooni, et luua neid pleiliste vastavalt oma maitsele - loe iPod appist rohkem sealt.


Märkus: Termin "podcast" on tulnud sõnadest iPod + broadcast (saade/ülekanne). Podcast'id on digitaalsed audio või videosalvestused, mida võib kompuutrisse alla laadida ning viia neid täiendavalt üle ka portatiivsetele seadmetele (iPod, Zune ja muud tüüpi MP3 või MP4 pleieritesse, aga ka tahvelarvutitesse, näiteks nagu iPad). Podcastid omavad sageli ka tellimise vahendit (RSS või Really Simple Syndication), mis automatiseerib allalaadimised nii et uued salvestused lisatakse automaatselt tellijate meediaraamatukogudesse. (Video podcaste kutsutakse ka vodcast'ideks).


NB! Tulevase iOS 5 versiooni väljailmumisel asendatakse iPod aga Music appiga, millel on täiesti uus kasutajaliides ja Music appi on lihtsam ning mugavam kasutada ( uus nimi ja ikoon ) - tsipa infot temast seal.Kalender - Calendar app (Kalender) on väga mõnus, praktiline ja lihtne. Ta lubab näha ja otsida Sinu MobileMe, iCal, Microsoft Entourage, Microsoft Outlook või siis Microsoft Exchange kalendrit. Sisesta iPad'i kalendrisse mingid märkmed/sündmused ja seejärel võid need sünkroniseerida oma kompuutri kalendriga. Sa võid ka uusi kalendreid tellida; sisestada kalendrisse vajalikud "alarmid/häired/meeldetuletamised", mis siis tuletavad Sulle õigel ajal midagi meelde.

Kalendri kohta juhised ja info seal.


Kontaktid - Contacts sünkroniseerib kontaktide info MobileMe, Mac OS X Address Book, Yahoo! Address Book, Google Contacts, Windows Address Book (Outlook Express), Microsoft Outlook või Microsoft Exchange rakendustega. Saab kontakte otsida, muuta, lisada või kustutada ja seejärel sünkroniseerida nad Sinu kompuutrisse tagasi. (Näiteks kui Sa kasutad 'Google Mail (GMail)' postkasti, siis pannakse pärast sünkroniseerimist kõik Sinu GMail postkasti kontaktid ka siia Contacts app'i alla.)

Contacts app'i kohta info seal.


Märkmed - Notes, see on mugav märkmete sisestamiseks vajalik mäkmik või bloknoot; Notes = suur ekraan + ekraani klaviatuur. Neid märkmeid/meeldetuletusi võib otse sealt ka emailiga teele saata; oma märkmeid võib ka sünkroniseerida kompuutris oleva Mail või Microsoft Outlook või siis Outlook Express programmiga. Sa võid oma märkmeid vaadata ja sisestada nii horisontaal kui ka vertikaalvaates.

Loe Notes app'i kohta üksikasjalikumalt sealt.


Kaardid - Maps (kaardid), see põnev rakendus lubab Sul näha maakera (sh ka Põrgu ja Paradiisi) suvalist kohta nii klassikalises, satelliit, hübriid kui ka maastiku vaates. Sa saad siin kaarte zuumida, vaadata 'Google Street View' vaates (st tänava ja 3D vaates). Tänava vaadet ei saa kaugeltki veel igal pool kasutada (k. a. Tallinn), aga eks asi paraneb tasapisi. Sa võid leida üles ka enda käesoleva asukoha jne...; kaarte saab ka alla laadida (Mail programmi abil).

* Kaartide vaateid saad muuta nii et toksad kaardi paremas allnurgas "lehe keeramise" kohale, leht keeratakse natuke üles ja seejärel toksad vajalikule parameetrile:

Vaheta vaateid


* Et vaadata mingit linna tänava vaates ('Google Street View' vaates), tee järgmist: a) Otsi vajalik linn ja linnas vajalik koht ülesse; c) Vajuta sõrmega vajalikku kohta ja hoia sõrme all (vastu ekraani) kuni sinna kohta ilmub nööpnõel; d) Nüüd toksa sellele nööpnõelale ja kui väljakargava lipiku/sildi vasemas otsas on ka väike inimesekujuline ikoonike, siis kliki sellele ning ilmubki tänava vaade. Juhul kui see inimese ikoonike on tuhmi värvi või kui sellist ikooni üldse ei ilmugi, siis ei saa Sa tänava vaadet käivitada:

Pariis


Pariisi tänavad ja 3D vaade - pilt.


Loe iPad'i Maps (kaardid) rakendusest pikemalt sealt.videod - Videos rakendus lubab meil vaadata filme, TV shows, podcaste, videosid iTunes library'ist või siis kasutaja enda filme.


YouTube - YouTube, teadagi värk... Videosid saab otsida või lehitseda, saab näha Top Rated, Most Viewed, hiljuti uuendatud videosid. Videosid saab panna lemmikutesse (Favorites), neid saab tellida jne... Et Sa saaksid YouTube kõiki vahendeid iPad tahvelarvutis kasutada, pead Sa oma YouTube kasutajakontoga sisse logima siis kui ilmub see sisselogimise dialoogiaken (kõlbab ka Google Gmail kasutajakonto). Kui Sul ei ole veel seda kasutajakontot loodud, siis mine Internetti ja loo aadressil http://www.youtube.com/index oma kasutajakonto.
Kui tahad vaadata täisekraani videot, siis toksa algul videole ja seejärel toksa video juhtimise ribal Vaata videot täisekraanis nupule ja tagasi väikseks teha saad jälle samale nupule toksates. Kui tahad vaadatavat videot lisada oma lemmikutesse (Favorites), siis toksa algul videole ja seejärel toksa video juhtimise ribal Lisa ta oma Lemmikutesse nupule. Kui tahad täisekraani vaates lõpetada antud video vaatamise, siis toksa vasemal üleval Done Lõpeta video vaatamine nupule (Sa jääd YouTube aknasse edasi). Kui tahad üldse lõpetada ja sulgeda antud YouTube app'i, siis vajuta 'Home Screen' (HOME) HOME nupp nuppu. Vaata pilti YouTube ühe video mängimisest ja neid eelpool nimetatud nuppe - pilt.

Sa võid oma iPad tahvelarvuti ühendada ka televiisori või siis projektori külge ja vaadata neid videosid suuremal ekraanil. Kasuta selleks 'Apple Component AV Cable', 'Apple Composite AV Cable', 'Apple iPad Dock Connector to VGA Adapter' või siis muid iPad-ühilduvaid kaableid - uuri neid http://store.apple.com/us saidist.


iTunes - iTunes abil saab otsida iTunes Store poest/"laost" muusikat, audioraamatuid, mänge, podcaste, TV-d, muusikavideosid ja filme - Sul peab olema installeeritud iTunes tarkvara ja loodud ka iTunes kasutajakonto (Apple ID) - juhis.

Lisaks veel: iTunes kasutajakonto (Apple ID) loomine (seal); kuidas hankida rakendusi (apps), muusikat, videot, e-raamatuid, podcaste, dokumente jms kraami? (seal) ja mõned tasuta tarkvara (apps) lingid.App Store - App Store (või Application Store) on Apple firma online pood, mis sarnaselt iTunes'ile lubab alla laadida nii tasulisi kui tasuta tarkvara (apps/rakendusi) ja see tarkvara on kätte saadav mobiilseadmetele, näiteks nagu iPhone, iPhone 3G, iPod touch ning iPad kasutajatele. App Store funktsioneerib nagu iTunes Store ja ta on integreeritud iTunes'iga. Pakutakse nii tasuta kui ka tasulist tarkvara ja enamik tasulisi programme maksavad $0.99 ja $9.99 vahel. Laed mingi appi alla ja installeerid ta (õigemini sünkroniseerid ta iTunes kaudu) oma iPad tahvelarvuti Kodu ekraanile - Sul peab olema installeeritud iTunes tarkvara ja loodud ka iTunes kasutajakonto (Apple ID) - juhis.

Lisaks veel: iTunes kasutajakonto (Apple ID) loomine (seal); kuidas hankida rakendusi (apps), muusikat, videot, e-raamatuid, podcaste, dokumente jms kraami? (seal) ja mõned tasuta tarkvara (apps) lingid.Settings - Settings appi ikooni kaudu saad avada väga olulise ekraani, kus võid seadistada KÕIKI iPad tahvelarvuti seadeid: network, mail, web, music, video, photos jne. Siin võid panna oma Kodu ekraanile (või Kodu ekraanidele) taustapildid/tapeedid; reguleerida ekraani heledust jne, jne.

Probleemide ja ka muudel põhjustel võid oma iPad'i seadeid resettida, st viia oma iPad tahvelarvuti tagasi tema esmaste vaikimisi seadistusteni (Settings -> General -> Reset kaudu).

Loe iPad'i seadistustest (Settings) ja tahvelarvuti seadistamisest täpsemalt sealt.

ÜlesseKuidas hankida rakendusi (apps), muusikat, videot, e-raamatuid, podcaste, dokumente jms kraami?
iPad tahvelarvuti jaoks saab hankida rakendusi (apps), muusikat, videot, e-raamatuid, podcaste, filme, dokumente jms kraami järgmistel viisidel:

1) iPad tahvelarvuti enda kaudu ("õhu" kaudu):

Kui Sa oled oma iPad tahvelarvutiga teinud tema esmase paigaldamise ja aktiveerimise, siis saad Sa temaga kohe teha järgmisi asju ["õhu" kaudu Wi-Fi (pluss 3G) ühenduse abil ja oma kompuutrit ning iTunes tarkvara ei ole sel juhul vaja käivitada]:

- Internetis surfata (Safari brauseriga) ja laadida alla pilte, videosid jms.
- Emaile lugeda, saata ja töötada manustega (Mail tarkvaraga).
- iPod tarkvara abil muusikat kuulata, otsida ja lugusid alla laadida; kuulata/vaadata ning laadida alla podcaste (video- ja audio podcaste); laadida alla audioraamatuid; hankida igasugust kraami iTunes U poest.
- iTunes tarkvaraga saab saab sirvida, otsida ja alla laadida muusikat, audioraamatuid, mänge, podcaste, TV-d, muusikavideosid ning filme [Sul peab olema iTunes kasutajakonto (Apple ID)].
- YouTube: Saab otsida või lehitseda videosid, saab näha Top Rated, Most Viewed, hiljuti uuendatud videosid. Videosid saab panna lemmikutesse (Favorites), neid saab tellida jne...
- App Store (või Application Store) lubab laadida alla nii tasulist kui tasuta tarkvara (apps/rakendusi) - Sul peab olema kasutajakonto (Apple ID).
- Videos rakenduse abil saad vaadata allalaetud podcaste ja videosid; tema kausta dubleeritakse automaatselt kõik allalaetud videod, podcastid ja iTunes U poest saadud videod.
- Maps (kaardid), see põnev rakendus lubab Sul näha maakera suvalist kohta nii klassikalises, satelliit, hübriid kui ka maastiku vaates. Sa saad siin kaarte zuumida, vaadata 'Google Street View' vaates (st tänava ja 3D vaates); kaarte saab ka alla laadida (Mail programmi abil).
- Notes, see on mugav märkmete sisestamiseks vajalik mäkmik või bloknoot; neid märkmeid/meeldetuletusi võib otse sealt ka emailiga teele saata.
- Kasutada Calendar rakendust...
- Photos rakendus lubab Sul vaadata fotosid, pilte, videosid, mis on Sulle emailidega saadetud või siis sünkroniseeritud Sinu kompuutriga. Kõik salvestatavad pildid pannakse automaatselt siia Photos kausta, seega otsi enda "kadumaläinud" pilte siit.

Seega saad Sa igasugust kraami lisada enda iPad tahvelarvutisse tema enda kaudu ("õhu" kaudu) ja seda siis tema järgmiste rakenduste abil: Safari brauser, iPod, iTunes, App Store, Maps ning ka nende rakenduste kaudu, mis Sa ise pärast iPad'i esmast paigaldamist sinna installeerid. Näiteks tasuta iBooks rakendus lubab Sul oma tahvelarvutisse laadida e-raamatuid (ta tuleb Sul ise iTunes kaudu alla tirida ja tahvelarvutisse sünkroniseerida/installida). Ka neid uusi rakendusi (apps) endid saad õhu kaudu otsida ja otse oma tahvearvutisse installida App Store rakenduse abil.

Nagu ülaltoodust on näha, siis saad Sa oma tahvelarvutiga teha vägagi palju, aga võiks soovida veelgi rohkemat ja kuidas sinna lisada faile ka omaenda kompuutrist.


2) Oma kompuutri (sülearvuti või lauakompuutri) kaudu ja sinna peab olema selleks installeeritud iTunes tarkvara:

Kogu kraami viimine (sünkroniseerimine) tahvelarvutisse toimub ainult iTunes programmi kaudu, muul moel Sa seda teha ei saa. (Loomulikult pead Sa oma tahvelarvuti ühendama spetsiaalse kaabli abil kompuutriga.)

- iTunes tarkvara enda vahenditega lisatav kraam: Sa saad tema enda kaudu otsida, laadida alla ja viia (sünkroniseerida) oma tahvelarvutisse uusi rakendusi (apps), filme, TV shows, podcaste, e-raamatuid, audio raamatuid ja muusikat. Käivitad iTunes tarkvara, lähed tema kaudu iTunes Store või siis Apple Store poodi ja hakkad seal otsima tasulist või tasuta kraami. Laed vajaliku alla, siis ühendad oma iPad tahvelarvuti kompuutriga (kui ta veel ühendatud polnud) ja seejärel viid (sünkroniseerid) selle kraami oma tahvelarvutisse.

- Omaenda failide viimine tahvelarvutisse: Sa saad ka oma kompuutri kõvakettalt viia vajalikke faile (filmid, videod, pildid, fotod, muusika, dokumendid jms) enda iPad tahvelarvutisse, aga ka siin toimub kõik ikkagi selle ITunes programmi kaudu.


iTunes tarkvara abil vajalike failide importimine (iPad tahvelarvuti jaoks):

Et Sul sellest iTunes programmist ka kasu oleks, pead Sa importima sinna muusikat, videot, tarkvara, pilte jms ja panema nad kõik iTunes LIBRARY alla. Pärast selle sisu importimist võid Sa seda organiseerida, vaadata, kuulata, lugeda ja lõpuks lisada vajaliku kraami ka oma iPad tahvelarvutisse - sünkroniseerida see stuff tahvelarvutiga. Sa võid lisada ka omaenda faile (kompuutri kõvakettalt), aga vaata, et nad oleksid sobivates formaatides.

Selle kraami importimiseks on mitu moodust:

- Tuua see sisu CD plaatidelt (seda varianti siin vaatama ei hakka, kes neid CD plaate tänapäeval enam nii ikka kasutab)
- Importida laulud ja podcast'id Internetist
- Importida omaenda failid otse kompuutri kõvakettalt
- Laadida muusikat, videosid, tarkvara (apps) jms kraami alla otse iTunes Store'st (iTunes poest/"laost") või Apple Store'st


Kui Sa tahad ITunes programmi ja iPad tahvelarvutisse lisada omaenda kompuutrist (st kõvakettalt) faile, siis peavad nad olema sellised failid, mida iTunes ning iPad toetavad ja lubatud failiformaatideks on:

Sobivad järgmised movie/video formaadid:

* MOV (QuickTime Movie) - .mov
* MP4 (MPEG-4) - .mp4
* M4V - .m4v
* MPEG - .mpg (iTunes seda ise toetab, aga iPad tahvelarvuti mitte)
* Kõik teised formaadid, mida suudab esitada QuickTime pleier (iPad tahvelarvuti kohta see ei kehti)


Sobivad järgmised Audio formaadid:

* AAC (16 to 320 Kbps) - .aac
* MP3 (16 to 320 Kbps) - .mp3
* MP3 VBR
* Audible (formats 2, 3, and 4)
* Apple Lossless
* Kõik teised formaadid, mida suudab esitada QuickTime pleier (iPad tahvelarvuti kohta see ei kehti)

iBooks avab ainult neid raamatuid, mis on publitseeritud ePub elektroonilises raamatuformaadis või siis PDF dokumendi formaadis - et ePub ja PDF formaadis dokumkente saaks kasutada, peab tahvelarvutisse installeerima vastava rakenduse, näiteks tasuta iBooks rakenduse.

Toetatakse ka järgmisi failiformaate: .jpg, .tiff, .gif, .doc, .docx, .htm, .html, .key, .numbers, .pages, .pdf,. ppt. pptx .txt, rtf .VCF.xls, .xlsx - et neid saaks aga tahvelarvutis avada ja käsitseda, peab iPad'i olema installeeritud mingi vastav rakendus, näiteks väga hea, aga tasuline iWork komplekt (või siis üks tema komlekti kuuluvatest rakendustest) või siis mingi sarnane tasuta rakendus, näiteks Documents 2 Free (Documents 2 rakenduse tasuta ja kesisem variant).
JPG (.jpg) ja GIF (.gif) formaadis pilte saad ka niisama oma tahvelarvutisse viia ilma et sinna oleks eelnevalt vaja mingit rakendust installida - sünkroniseerid need pildid oma tahvelarvutisse iTunes kaudu ja seda iPad seadme konfigureerimise paani/vahelehe Photos kaudu.


TÄHELEPANU:
Kuigi neid ülaltoodud failiformaate toetatakse, ei tähenda see veel seda et Sa võid nad kõik automaatselt oma tahvelarvutisse viia (sünkroniseerida). ITunes programmi ja iPad'i saab lisada ainult selliseid failiformaate, mille jaoks on vastav rakendus olemas ja see rakendus peab eelnevalt olema viidud Sinu iPad tahvelarvutisse. Näiteks Sa ei saa niisama lisada PDF faile vaid selleks pead Sa eelnevalt panema/installeerima oma tahvelarvutisse näiteks tasuta iBooks rakenduse, mis suudab neid .pdf faile käsitseda. Samamoodi ei saa Sa niisama lisada näiteks .doc, .pages, .ppt, .txt, .jpg, .gif ja teisi eelpool nimetatud ühilduvaid failiformaate vaid ka nende jaoks peab olema eelnevalt installitud mingi sobiv rakendus, mis on võimeline neid failiformaate käsitsema (näiteks tasuline iWork komplekt või mingi tasuta alternatiiv, näiteks Documents 2 Free).
Näiteks kui Sul oma iPad'i installeeritud iWork komplekt, mille koosseisu kuuluvad Keynote, Pages ja Numbers rakendused (App Store poes igaüks $9.99), siis saad iPad'i viia ning töödelda oma .doc, .txt, .pages, .numbers, .key, .ppt, .pptx, .pps, .ppsx, .docx, .dotx, .xls, .xlsx, .xlt, .xltx, .xlsm, .xla ja .csv laiendiga faile. Ühendad tahvelarvuti kompuutriga, käivitad iTunes programmi, klikid tema vasemas paanis "Devices" sektsioonis oma iPad nimele; seejärel avad Apps vahelehe ja kerid allapoole kuni jõuad File Sharing sektsioonini ning tegutsed edasi (kui Sa sellist sektsiooni seal Apps vahelehel ei näe, siis ei ole Sinu tahvelarvutisse installeeritud vajalikku tarkvara, näiteks iWork, mis lubaks sellist failide jagamist ning töötlemist) - piltidega info sellest veebilehe lõpuosas.

NB! Arvestades iPad tahvelarvutite suurt populaarsust, kavatseb ka Microsoft luua iPad tahvelarvutite jaoks Office paketi versiooni ja see hakkab maksma umbes $10 ümber.


Kui Sul on mingi hea video või film, mida Sa tahad oma tahvelarvutisse viia, aga ta ei ole sobivas failiformaadis, siis kasuta mingit konvertorit, millega saad ta konvertida sobivasse failiformaati - näiteks .mov või .mp4 formaati. Sa võid selleks kasutada näiteks tasuta Any Video Converter tarkvara - loe sellest pikemalt sealt ja link toob sealt Sind siia ka tagasi.

Kohe võid aga lisada näiteks selliste failiformaatidega faile ja need ei vaja eelnevalt mingit lisatööd: Video - .mov, .mp4, .m4v ja Audio - .aac, .mp3

Sa võid näiteks oma mingid pildid saata iPad tahvelarvutisse ka sel teel, et saadad kompuutris iseendale e-maili koos nende piltidega (manusena ja .jpg, .png või .gif formaatides), seejärel lähed tahvelarvutisse ja avad seal meiliprogrammi (Mail) ning laed pildid alla: 1) avad piltidega e-maili, 2) ootad kuni pildid emaili sees avatakse või kui seal on ainult piltide tühjad 'raamid', siis toksa neile ja oota kuni pildid avatakse, 3) vajutad esimest pilti sõrmega ja hoiad sõrme all, 4) sõrme juurde ilmub väike hüpikmenüü ja nüüd vali sealt kas käsk Save Image või siis Save # Images (sümbol # asemel on see number, mitu pilti Sul seal emailis on), 5) pildid salvestatakse Photos kausta.

Flash'i ei toetata nii et ära ürita flash faile (SWF, FLV jne) "toppida" iTunes programmmi ja sünkroniseerida neid oma tahvelarvutiga.a) Laulude ja podcastide otse Internetist importimine (mitte iTunes programmi kaudu):

Mõned veebsaidid lubavad laadida alla ka audiofaile. Teised saidid aga annad lingi (URL), mis viib Sind audiofailini; kui Sa kuulad seda audiofaili, siis leiab iTunes selle laulu Internetist üles ja striimib ta Sinu kompuutrisse. Sellist liiki failid kuvavad iTunes kasutajaliideses laulu järel ülekande/saate sümboli ( Sümbol ).

Et laadida laulu iTunes programmi, tee:

- Ava iTunes.
- Kui Sa leiad veebsaidist sobiva audiofaili, siis lae ta alla oma kompuutrisse.
- Lohista see allalaetud fail iTunes aknasse.


b) Sinu enda kompuutris (kõvakettal) asuvate muusika, filmide, video, piltie ja muude failide importimine iTunes programmi:


- Muusika puhul on järgnev võib olla kõige parem moodus:

* Ava ITunes programm ja Sa näed tema vasema küljepaani allosas "PLAYLISTS" kategooria all lõpus untitled playlist nimetust (pilt), kliki sellele, tipi talle sobiv nimetus, näiteks Minu pleilist-2 ja vajuta ENTER (kuna siin oli üks pleilist juba varem loodud ja et luua nüüd uut järgmist pleilisti, siis tuleb algul klikkida sealsamas all "+" nupule ning seejärel ilmub see "untitled playlist" nimetus).
* Nüüd otsi oma kõvakettalt muusikafailidega (MP3 või AAC failidega) kaust üles, märgista seal Ctrl või Shift klahvi abil üleviidavad laulud ja seejärel lohista nad kõik korraga iTunes akna vasemasse küljepaani selle äsjaloodud uue pleilisti nime peale (antud näite puhul siis "Minu pleilist-2" nime peale) ja vabasta hiirenupp. Need ületoodud lood ilmuvad iTunes akna paremasse paani Sinu uude pleilisti ja automaatselt ka LIBRARY kategooria alla 'Music' kausta.

Märkus: Sobivad ainult .mp3 või .aac laienditega failid, aga kui mõni lugu on mingis muus formaadis (näiteks .wma), siis pakub iTUnes kopeerimise alguses ise nende konvertimist ja nad konverditakse kopeerimise käigus ära. Konverditakse ainult neid formaate, mida toetab iTunes (st QuickTime Player) ja kui Sul on mingis muus formaadis laulud, siis konverdi nad ise enne kopeerimist ära.

* Seejärel ühenda oma tahvelarvuti kompuutriga, kliki küljepaanis DEVICES kategooria all oma iPad seadmele ja kui Sul on automaatne sünkroniseerimine lubatud ning kui ka Sinu iPad seadme konfigureerimise paanis/vahelehes 'Music' on linnuke ruudus Sync M... (st Sync Music Automatically - pilt), siis kopeeritakse kogu muusika automaatselt ka tahvelarvutisse (iPod rakendusse - sealt saad neid ka siis käivitada). Sa võid ka ise avada selle 'Music' paani ja teha seal täpsemaid valikuid, et mida tahvelarvutisse kopeerida ja seejärel klikkida sealsamas paremal all nupule Apply. Või mine sinna Music paani ja kliki kohe all paremal nupule Sync - see nupp töötab ainult siis kui Sul on siin 'Music' paanis kehtestatud muusika automaatne sünkroniseerimine.
Juhul kui Sul ei ole oma iPad seadme 'Music' vahelehes/paanis aktiveeritud seda automaatset sünkroniseerimist (st sinna linnukest pandud) ja kui 'Summary' paanis on linnuke ruudus 'Manuallu manage music and...' (pilt) ning kui Sa märgistad iTunes vasemas küljepaanis all mingi oma pleilisti, siis ilmub paremale poole alla nupp Autofill. Kui Sa klikid sellele Autofill nupule, siis viiakse kõik antud pleilisti lood Sinu tahvelarvutisse. Kui sul on Music paanis aktiveeritud automaatne sünkroniseerimine, siis seda Autofill nuppu ei ilmu. Kui Sa tühistad paanis Music automaatse sünkroniseerimise, siis pead panema paanis Summary linnukese ruutu 'Manuallu manage music and...' tagasi ja kui sa seda ei tee, siis ei ilmu ka seda Autofill nuppu. (Need kaks funktsiooni: paanis Summary asuv "Manuallu manage music and.." ja paani Music funktsioon "automaatne sünkroniseerimine" välistavad üksteise... - st aktiveerid paanis Music automaatse sünkroniseerimise ja kohe kaob paanis Summary see linuuke sealt "Manuallu manage music and.." ruudust ära. Seega kui Sa tühistasid 'Music' paanis parameetri 'Sync Automatically', siis tuleb Sul iPad'i seadistamise paanis 'Summary' panna linnuke ruutu 'Manuallu manage music and...' uuesti tagasi + klikkida all nupule Apply! Siis saad käsitisi sünkroniseerida ja kasutada ka nuppu 'Autofill'.)
Kui Sa olid oma muusika sünkroniseerinud (st viinud tahvelarvutisse), siis ilmub sünkroniseeritud laulude loetelu ka iTunes vasema küljepaani DEVICES kategooria all Sinu iPad seadme Music kausta. Seega saad Sa oma kõiki lugusid näha kolmest kohast: iTunes küljepaani PLAYLISTS kategooria alt oma pleilistidest; iTunes küljepaani ülaosas LIBRARY kategooria alt Music kaustast ja iTunes küljepaani DEVICES kategooria alt Sinu iPad seadme Music kaustast (sel juhul peab Sul tahvelarvuti olema kompuutriga ühendatud). Kui Sa klikid külejapaanis neile muusikaelementidele, siis kuvatakse ka iTunes akna allääres laulude koguarv ja nii saad kohe ka vaadata seda et kas ikka kõik lood on viidud üle ka Sinu tahvelarvutisse. iPad tahvelarvutis näed ja saad kuulata oma muusikat iPod rakenduse kaudu.
Oma laule saad kustutada sel teel: Ava iTunes, seejärel ava küljepaani ülaosas LIBRARY all olev Music kaust; otsi lugu üles, tee tal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Delete ning kliki ilmuvas hoiatusaknas nupule Remove. Nüüd järgmine kord, kui Sa teed ise sünkroniseerimise või kui Sa ühendad uuesti oma iPad'i kompuutriga, siis see lugu kustutatakse sünkroniseerimise käigus ka Sinu tahvelarvutist.
* Järgmise uue pleilisti võid luua nii et klikid iTunes vasemas küljepaanis kõige alla "+" ("Create a playlist.") nupule, annad talle nime jne... Kogu sellest jutust võid praktilist näidet koos piltidega vaadata järgmisest veebilehest (sealt toob link Sind siia otse tagasi) - mine sinna.


Muusikafailide puhul võib ka nii teha: Kui Sul on oma pleilistid loodud, siis ava küljepaani kaudu kas mingi pleilist või siis üleval LIBRARY all asuv Music kaust ja lohista muusikafail (või failid) või terve kaust muusikaga oma kompuutrist otse iTunes aknasse. Juhul kui lisad kausta, siis lisatakse kõik antud kaustas asuvad failid iTunes 'LIBRARY' kategooria alla.

Oma laule võib ka järgmisel moel lisada: Vali iTunes programmis File - > Add File to Library... või File -> Add Folder to Library..., otsi kaust või muusikafail ülesse ja kliki nupule Open - Sul peab olema eelnevat olema loodud mingi oma pleilist.


- Audioraamatud: Tänapäeval võib Internetist laadida alla tohutu hulga tasuta väga põnevaid audioraamatuid ja seda paljudes keeltes. Kui Sa tahad nüüd neid audioraamatuid importida esmalt iTunes programmi ja sealt sünkroniseerida edasi nad oma tahvelarvutisse, siis tekivad pisikesed probleemid. Nimelt asi on selles et audioraamatud on nagu ka enamik muusikafaile .mp3 formaadis ja nende importimisel ei tee iTunes neil vahet vaid surab ka audioraamatud sinna LIBRARY all olevasse 'Music' kausta, kus asuvad tegelikult Sinu muusikafailid. Kui hakkad nüüd oma laule kuulama, siis saab olema üks "puder- ja kapsad" ja see ei ole teadagi hea. Lahendus on väga lihtne, loo iTunes tarkvaras eelnevalt iga audioraamatu jaoks eraldi 'playlist' ja pane tema nimkes antud audioraamatu nimi. Näiteks kui Sa laadisid alla "Myth's of ancient Greec" audioraamatu, mis koosneb kokku 254 osast (254-st eraldi MP3 failist), siis tipigi loodava pleilisti nimeks näiteks seesama "Myth's of ancient Greec" nimetus (või mingi endale sobivam nimetus). Seejärel ava ITunes programmis see uus tühi pleilist, märgista oma kompuutri kõvakettal asuvas antud kaustas kõik need 254 .mp3 faili ja lohista nad seejärel korraga sinna iTunes akna uue pleilisti paani.
Seejärel loo uus pleilist järgmise audioraamatu jaoks, näiteks "Napoleon" audioraamatu tarbeks, mis koosneb 115 MP3 failist. Märgista kõik need 115 faili ja lohista sinna uude tühja "Napoleon" nimelisse pleilisti (vaata näidet- pilt.)
Kui valmis, siis ühenda iPad kompuutriga ja kui Sinul ei alustata automaatset sünkroniseerimist, siis tee iTunes vasemas küljepaanis DEVICES all oma iPad seadmel paremklõps ning vali hüpikmenüüst käsk Sync. Pärast sünkroniseerimist toksad oma tahvelarvutis iPod ikoonile, seejärel kerid tema vasemas paanis allapoole, toksad seal vajaliku audioraamatu pleilistile ja lõpuks toksad paremas paanis esimesele audioloole ning hakkadki kuulama.


Märkus: Tihti on ka nii et kui Sa tõmbad Internetist mingi audioraamatu, siis koosneb ta mitmest või paljudest osadest ja iga osa on oma MP3 failidega pandud eraldi kausta. Sel juhul võid luua iga osa jaoks eraldi pleilisti, näiteks "Myth's of ancient Greec-1", "Myth's of ancient Greec-2", "Myth's of ancient Greec-3" jne ning seejärel viia audioraamatu iga osa failid tema pleilisti alla.
Teine variant on selline:

* Märgista esimese osa kaustas tema kõik .mp3 failid;
* Seejärel tee kõige esimesel märgistatud failil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Rename;
* Nüüd tipi esimese märgistatud faili nimeks näiteks 01 või osa-1 või 1.osa ning vajuta ENTER; sellega muudetakse kõikide failide nimed ja nad jäävad nende endisesse õigesse järjestusse.
* Seejärel tee sedasama teise osa kausta failidega, siin tipi selle esimese märgistatud faili nimeks näiteks 02 või osa-2 või 2.osa ja vajuta jälle ENTER.
* Jätka samas vaimus ka ülejäänud osade kaustadega...
* Kui valmis, siis siirda kõikide kaustade failid ühteainsasse kausta, loo iTunes aknas tema jaoks vastava nimega uus 'pleilist' ja lohista kõik need failid sinna uue tühja pleilisti paani.

Neid audioraamatu eraldi juba kuulatud faile saad iTunes aknas kustutada nii et teed neil paremklõpsu ja valid käsu Delete. Sa võid ka eelnevalt märgistada mitu faili (klahvide Ctrl või Shift abil) ja seejärel nad korraga kustutada. Kui tahad tervet audioraamatut (tema pleilisti) kustutada, siis tee iTunes'i vasemas paanis vajaliku audioraamatu pleilistil paremklõps ja vali käsk Delete. Järgmise sünkroniseerimise ajal kustutatakse ta ka Sinu tahvelarvutist.
Sa saad oma lugusid ja terveid pleiliste (v. a. laule, mis asuvad seal Music kategooria all) ka tahvelarvutis iPod appis kustutada - juhis seal.Failide automaatne kopeerimine iTunes kausta:

Juhul kui Sa impordid oma laulud näiteks CD plaatidelt, siis pannakse nad iTunes kausta (My Music kausta). Kui Sa impordid faili sel teel, et lohistad ta avatud iTunes aknasse või valid File -> Add File to Library... käsu, siis pannakse iTunes kausta mitte faili ennast vaid tema kiirkorraldus (otsetee) , mis viitab originaalfaili asukohale—faili enda originaal jäetakse puutumata (see kiirkorralduste asi on seepärast hea, et siis hoiad kokku oma kõvaketta ruumi). Sa võid faile kopeerida iTunes programmi ja sealt edasi tahvelarvutisse isegi teisest partitsioonist (teise Windowsi alt). Kuid mõnikord ei saa Sa oma imporditud laule iTunes programmis kuulata/sünkroniseerida ja seda siis kui Sa olid need originaalfailid mujale siirdanud (või kustutanud) või näiteks siis kui Sa importisid nad CD plaatidelt.

Sa võid muuta iTunes seadistusi nii et ta ei pane oma kaustadesse mitte imporditud failide kiirkorraldusi vaid toob siia nende koopiad (st kopeerib nad). Seega vajaduse korral, näiteks kui Sa kavatsed oma kaustasid hiljem kustutada või siis mujale viia ja siis kui Sul on kõvaketta ruumi nii et tapab, võid selle kiirkorralduste loomise ajutiselt tühistada, tee järgmist:

- Vali menüü Edit -> Preferences... ja ava Advanced vaheleht.
- Pane linnuke Copy files to iTunes Media folder when adding to library kontrollruutu.

Kui Sa lohistad faile iTunes aknasse, siis võid Sa ajutiselt selle kontrollruudu seadistuse tühistada nii et hoiad faili lohistamise ajal Alt klahvi all.- Filmide ja videode tahvelarvutisse viimine (oma kompuutri kõvakettalt) - ka siin on mitu võimalust:

* Käivita iTunes ja kliki tema vasemas küljepaanis üleval LIBRARY kategooria all Movies lingile (pilt).
* Seejärel otsi oma kõvakettalt vajalikud filmid/videod üles, märgista nad Ctrl või Shift klahvi abil ja lohista iTUnes aknasse ning nad pannaksegi sinna Movies kausta.
* Kui Sul ei olnud veel iPad tahvelarvuti oma kompuutriga ühendatud, siis nüüd ühenda ta ja kliki akna küljepaanis DEVICES kategooria all oma tahvelarvuti seadme nimele.
* Nüüd ava vaheleht/paan Movies, pane seal linnuke ruutu Sync Movies; seejärel on Sul kaks valikut: a) Kas paned sealsamas linnukese Automatically include ruutu ja valid kõrvalasuvast rippmenüüst kõige viimased filmid või kõige viimased vaatamata filmid jne (pilt); b) Või siis paned allpool "Movies" sektsioonis iga sünkroniseeritava/üleviidava filmi juuresasuvasse ruutu linnukese.
* Lõpuks klikid all nupule Apply ja algabki filmide tahvelarvutisse üleviimine (sünkroniseerimine).

NB! Ära unusta, et tahvelarvutisse saab viia ainult .mov, .mp4 ja .m4v laiendiga/formaadis filme/videofaile ning kõik filmid pannakse tahvelarvutis Videos rakendusse, kustkaudu saad siis neid ka vaadata.

* Teine moodus filme, videosid ja ka muid faile lisada, on seda teha menüü kaudu: Kliki üleval menüüd File -> Add File to Library..., otsi oma film või video ülesse ja kliki nupule Open ning see fail ilmubki jälle sinna Movies kausta. Seejärel tegutse täpselt samuti nagu eelmise näite puhulgi, st mine 'Movies' paani ja tegutse... Kogu sellest jutust võid praktilist näidet koos piltidega vaadata järgmisest veebilehest (sealt toob link Sind siia otse tagasi) - mine sinna.- Piltide toomiseks ITunes programmi ja edasi tahvelarvutisse viimiseks tee: Ühenda iPad seade kompuutriga, käivita iTunes juhul kui ta ise ei stardi ja seejärel kliki vasemal küljepaanis DEVICES kategooria all oma iPad seadme lingile. Ava paan/vaheleht Photos, pane linnuke ruutu Sync Photos from ja vali kõrvalt rippmenüüst Choose folder... käsk (pilt). Seejärel otsi enda kõvakettalt see piltidega kaust üles (Sa tee varem üks selline spets. kaust piltidega valmis) ja kliki nupule Select Folder. Seejärel kliki all paremal nupule Apply ja algabki sünkroniseerimine ning pildid viiakse Sinu iPad tahvelarvutisse. Fotod ja pildid pannakse tahvelarvutis Photos kausta ning ära unusta, et vaikimisi toetatakse ainult .jpg ja .gif formaate (Sa võid ka muudes formaatides pilte sinna viia, aga sel juhul peab tahvelarvutisse olema eelnevalt installitud vastav tarkvara, mis suudab selliseid faile käsitseda...). Kogu sellest jutust võid praktilist näidet koos piltidega vaadata järgmisest veebilehest (sealt toob link Sind siia otse tagasi) - mine sinna.


- Muude failide oma kompuutrist iTunes programmi importimine ja sealt nende tahvearvutisse viimine: Toetatakse ka järgmisi failiformaate: .jpg, .tiff, .gif, .doc, .docx, .htm, .html, .key, .numbers, .pages, .pdf,. ppt. pptx .txt, rtf .VCF.xls, .xlsx - et neid saaks aga tahvelarvutis avada ja käsitseda, peab iPad seadmesse olema installeeritud mingi vastav rakendus, näiteks väga hea, aga tasuline iWork komplekt (või siis üks tema komlekti kuuluvatest rakendustest) või siis mingi sarnane tasuta rakendus, näiteks Documents 2 Free (Documents 2 rakenduse tasuta ja kesisem variant).
JPG (.jpg) ja GIF (.gif) formaadis pilte saad ka niisama oma tahvelarvutisse viia ilma et sinna oleks eelnevalt vaja mingit rakendust installida - sünkroniseerid need pildid oma tahvelarvutisse iTunes kaudu ja seda iPad seadme konfigureerimise paani/vahelehe Photos kaudu.


iBooks avab ainult neid raamatuid, mis on publitseeritud ePub elektroonilises raamatuformaadis või siis PDF dokumendi formaadis - et ePub ja PDF formaadis dokumkente saaks kasutada, peab tahvelarvutisse installeerima vastava rakenduse, näiteks tasuta iBooks rakenduse.

TÄHELEPANU: Kuigi neid ülaltoodud failiformaate toetatakse, ei tähenda see veel seda et Sa võid nad kõik automaatselt oma tahvelarvutisse viia (sünkroniseerida). ITunes programmi ja iPad'i saab lisada ainult selliseid failiformaate, mille jaoks on vastav rakendus olemas ja see rakendus peab eelnevalt olema viidud Sinu iPad tahvelarvutisse. Näiteks Sa ei saa niisama lisada PDF faile vaid selleks pead Sa eelnevalt panema/installeerima oma tahvelarvutisse näiteks tasuta iBooks rakenduse, mis suudab neid .pdf faile käsitseda. Samamoodi ei saa Sa niisama lisada näiteks .doc, .pages, .ppt, .txt, .jpg, .gif ja teisi eelpool nimetatud ühilduvaid failiformaate vaid ka nende jaoks peab olema eelnevalt installitud mingi sobiv rakendus, mis on võimeline neid failiformaate käsitsema (näiteks tasuline iWork komplekt või mingi tasuta alternatiiv, näiteks Documents 2 Free).
Näiteks kui Sul oma iPad'i installeeritud iWork komplekt, mille koosseisu kuuluvad Keynote, Pages ja Numbers rakendused (App Store poes igaüks $9.99), siis saad iPad'i viia ning töödelda oma .doc, .txt, .pages, .numbers, .key, .ppt, .pptx, .pps, .ppsx, .docx, .dotx, .xls, .xlsx, .xlt, .xltx, .xlsm, .xla ja .csv laiendiga faile. Ühendad tahvelarvuti kompuutriga, käivitad iTunes programmi, klikid tema vasemas paanis "Devices" sektsioonis oma iPad nimele; seejärel avad Apps vahelehe ja kerid allapoole kuni jõuad File Sharing sektsioonini ning tegutsed edasi (kui Sa sellist sektsiooni seal Apps vahelehel ei näe, siis ei ole Sinu tahvelarvutisse installeeritud vajalikku tarkvara, näiteks iWork, mis lubaks sellist failide jagamist ning töötlemist) - piltidega info sellest veebilehe lõpuosas.

NB! Arvestades iPad tahvelarvutite suurt populaarsust, kavatseb ka Microsoft luua iPad tahvelarvutite jaoks Office paketi versiooni ja see hakkab maksma umbes $10 ümber.

Kui Sul on mingi hea video või film, mida Sa tahad oma tahvelarvutisse viia, aga ta ei ole sobivas failiformaadis, siis kasuta mingit konvertorit, millega saad ta konvertida sobivasse failiformaati - näiteks .mov või .mp4 formaati. Sa võid selleks kasutada näiteks tasuta Any Video Converter tarkvara - loe sellest pikemalt sealt.

Kohe võid aga lisada näiteks selliste failiformaatidega faile ja need ei vaja eelnevalt mingit lisatööd: Video - .mov, .mp4, .m4v ja Audio - .aac, .mp3

Flash'i ei toetata nii et ära ürita flash faile (SWF, FLV jne) "toppida" iTunes programmmi ja sünkroniseerida neid oma tahvelarvutiga.3) Tarkvara (apps), mängude, videode, filmide, laulude jms allalaadimine App Store ja iTunes Store poodidest:

iTunes Store kaudu saad laadida alla muusikat, videot, podcaste, audio raamatuid, elektroonilisi raamatuid, haridus- ja teaduslikku meediat, mänge jms.
App Store kaudu saad laadida alla igauguseid rakendusi/programme ja mänge (tavaliselt kolmandate firmade loodud).

Sa võid seda kraami kas osta või siis laadida alla tasuta pakutavat nänni ja seda on üsnagi palju.


a) Sul peab olema installeeritud iTunes tarkvara ja loodud ka iTunes kasutajakonto (Apple ID).

b) Sa võid 'nänni' otsida ja laadida alla kas iPad tahvelarvutis endas või siis kompuutrisse installeeritud iTunes tarkvara kaudu. Sa võid küll ka IPad tahvelarvuti kaudu laadida stuffi alla, aga sünkroniseerimiseks, kasutajakonto loomiseks, oma iPad'i aktiveerimiseks ja tahvelarvuti sisust reservkoopia tegemiseks läheb Sul ikkagi seda iTunes tarkvara vaja (enne tema registreerimist/aktiveerimist iTunes kaudu Sa ei saagi teda kasutada).

Kui Sa hakkad oma kompuutris laadima kraami alla iTunes programmi kaudu, siis kliki tema akna vasemas paanis "STORE" all lingile iTunes Store ja seejärel saad akna paremas paanis hakata vajalikke faile otsima.

Vali iTunes Store


Akna ülaosas on ka üks navigatsiooniriba, mille nuppude kaudu saad üle minna kas App Store või Podcasts või siis iTunes U poodidesse. Kui otsid oma iPad tahvelarvuti jaoks kraami, siis veendu et selle navigatsiooniriba all oleks aktiveeritud nupp iPad:

Saad mujale minna...


Tagasi saad ITunes Store poodi minna klikkides vasemas paanis uuesti iTunes Store lingile või kerid siis parempoolses paanis aknas allaäärde ja klikid vastavale lehelipikule.


Märkus: Mida see üleval navigatsiooniribal asuv iTunes U nupp tähendab? iTunes U on Apple iTunes poe spetsiaalne "osakond", kus pakutakse tasuta teadus, haridus, ajaloo jms teemalist visuaalset konteksti, mis on loodud kõrgkoolide, instituutide, teadlaste jne poolt - ühesõnaga sealt saab kätte väga vajalikku, põnevat ja huvitavat kraami!
Kõige suuremaks podcast'ide allikaks on loomulikult iTunes Store ise, mis sisaldab tuhandeid audio ja video podcaste. Kuid vastupidiselt muule iTunes Store poe sisule, on podcastid täiesti tasuta. iTunes Store sisaldab reaalselt ainult seda podcastide kataloogi kuid aktuaalseid podcastide episoode ei hoita ega jagata iTunes Store poe kaudu vaid neid saab laadida otse alla iga podcastide pakkuja enda serverist.
iTunes U saitides tegutseb üle 800 (!) ülikooli, pooled neist, sealhulgas ka Stanford, Yale, MIT, Oxford ja UC Berkeley, jagavad oma materjlae välja iTunes U kaudu. Sealt saab kätte ka väga häid loengumaterjale, mida võib kuulata, aga neid pakutakse ka slaidiesitlustena, PDF failidena, raamatutena, filmidena, visuaalsete tuuridena ja audio raamatutena. (Toetatakse järgmisi meediaformaate: AAC, MP3, MPEG-4, PDF ja ePub.)


Huvitavat nänni pakutakse nende kategooriate järgi:

* Business
* Engineering
* Fine Arts
* Health and Medicine
* History
* Humanities
* Language
* Literature
* Mathematics
* Science
* Social Science
* Society
* Teaching and Educationc) Nii Internetist kui iTunes tarkvara kaudu failide allalaadimine käib ühtemoodi, sest failid laetakse alla ainult iTunes'i kaudu. Internetis surfates ja kraami allalaadimisel tuleb Sul algul klikkida "View In iTunes" nupule ning seejärel toimub kõik nii nagu Sa oleksid seda faili hakanud otse iTunes programmi kaudu alla laadima.
Oletame, et Sa leidsid Internetis vajaliku asja üles (antud juhul on siis tegu Pandora raadioga) ja seejärel kliki nupule View In iTunes - pilt.


d) Selle peale käivitatakse automaatselt Sinu iTunes programm, kus kliki nupule Free App (siin on tegu tasuta programmiga). Juhul kui Sa käivitasid ise iTunes tarkvara ja otsisid ning leidsid vajaliku asja üles otse oma iTunes programmis, siis ilmub kohe see alltoodud aken - pilt.NB! Probleem! Pärast nupule "View In iTunes" (või "Buy this on iTunes") klikkimist võib aga nii juhtuda, et Internet Explorer (IE) brauser ei suuda automaatselt tuvastada ja avada Sinu poolt installeeritud iTunes tarkvara ning selle asemele võib ilmuda umbes taoline veateade: "We are unable to find iTunes on your computer".
Seejärel palutakse Sul laadida alla ja installeerida iTunes programm, mis sest et ta on Sul juba süsteemi installeeritud ning töötab korralikult. iTunes programm võib Sul olla isegi juba käivitatud ja tema ikoonike istub all tegumireal, aga sellegi poolest ei suuda IE teda ise avada ning laadida sinna seda vajalikku poe veebilehte.

Proovi teha ühte järgmistest:

* Kontrolli, et kas iTunesDetector Class ActiveX Control plugin (Add-on) on Sinu IE brauseris lubatud: Kliki Tools -> Managed add-ons, siis kliki akna vasemas paanis Toolbars and Extensions lingile ja otsi paremalt üles see iTunesDetector Class (ta asub "Apple Inc." all) ja vaata, et kas tema staatus on ikka Enabled. Juhul kui see on "Disabled", siis märgista ta ja kliki all nupule Enable. (Vihje: Kui Sa ei leia sealt seda iTunesDetector Class pluginit, siis vali vasemast paanist alt "Show" rippmenüüst "All add-ons" parameeter.)


* Lülita välja ActiveX Filtering funktsioon (Internet Explorer 9, 10 ja 11): Kui Sa asud mingil apple.com veebilehel (nt iTunes Store), siis vaata üles aadressiriba paremasse otsa. Kui seal on sinist värvi "parkimine keelatud" sümbol ja kui Sa osutad seda oma hiirekursoriga, siis ilmub kiri, mis näitab seda et antud saidis on mõni sisu filtreeritud/blokeeritud ( “Some content is filtered on this site") - pilt. Kliki sellele ikoonile ja seejärel kliki Turn off ActiveX Filtering - pilt. [Märkus: Aga alati see meetod ei aita ja seepärast tee sealsamas Internet Explorer 9, 10 ja 11 brauseris (veebilehitsejas) järgmist: Ava IE brauseris paremal ülal tööriistaribal Safety rippmenüü ja korista ActiveX Filtering funktsiooni ees asuvast ruudust see linnuke ära - pilt. Seejärel värskenda oma brauserit kas "Refresh" nupu või siis klahvi F5 abil (st tee oma brauseri ümberlaadimine). Pärast tuleks see ActiveX Filtering funktsioon jälle uuesti sisse lülitada.]

* Tee iTunes programmi parandus- või ümberinstalleerimine: Tee seda viimases järjekorras juhul kui eelmised asjad ei aidanud. Kliki Start -> Control Panel -> Programs and Features (või 'Add or Remove Programs'), seejärel märgista iTunes ja kliki nupule Repair.
Et teda ümber installeerida, tuleb ta esmalt täielikult uninstallida ja seejärel laadida iTunes uusim versioon apple.com saidist alla.e) Vot nüüd lähebki Sul vaja seda Apple ID kasutajakontot, sisesta ilmuvasse aknasse oma kasutajanimi (email aadress) ja parool ning kliki nupule Get;

Sisesta kasutajanimi ja parool


f) Ja algabki allalaadimine, seda näed ka ITunes kasutajaliidese ülaääres keskel, kus kuvatakse allalaadimise progressiriba. Mõnikord võivad aga enne allalaadimise algust ilmuda ka järgmised alltoodud dialoogiaknad. Sellisel puhul kliki neis lihtsalt OK või Change Store nupule ja kogu lugu:

Kliki OK


Kliki Change Store


g) Kõik allalaetud asjad pannakse iTunes LIBRARY vastavatesse kaustadesse: Music, Movies, TV Shows, Podcasts, Apps (tarkvara) ja Radio ning kui Sa klikid iTunes kasutajaliidese vasemas paanis "LIBRARY" all neile elementidele, siis näeki kogu oma allalaetud stuffi. Selles näites on kasutaja klikkinud seal vasemas paanis Apps lingile ja seejärel näeb ta parempoolses paanis oma allalaetud programme. Selle parempoolse paani keskel üleval on ka kaks nuppu (Apps ja Genres) ja momendil on seal aktiveeritud see Apps vaheleht ning kui kikkida ka sellele Genres nupule, siis näeb ka ülejäänuid progesid:

Allalaetud stuff


h) Juhul kui Sul oli allalaadimse ajal ka enda iPad tahvelarvuti käivitatud ja ühendatud Data kaabliga kompuutri külge, siis viiakse kogu nänn autimaatselt ka Sinu tahvelarvutisse (seda juhul kui Sul on lubatud automaatne sünkroniseerimine). Kui Sul ei olnud veel iPad käivitatud ja ühendatud oma kompuutri külge, siis tee nüüd seda ning kogu stuff viiakse automaatselt ka Sinu tahvelarvutisse.
Tahvelarvutist tuuakse omakorda see 'nänn', mis Sa laadisid vahepeal alla ainult tema kaudu (Wi-Fi abil), üle Sinu kompuutrisse iTunes Library vastavatesse kaustadesse. Sünkroniseerimise kulgu näitab nii tahvelarvuti kui ka iTunes programmi ülaääres jooksev progressiriba - pilt.


Nende enda poolt hangitud rakenduste (apps), iTunes U kollektsioonide ja podcastide allalaadimisest ning iPad tahvearvutisse viimisest jääb väheseks, loe kindlasti ka seda peatükki: "Apple iPad tahvelarvuti appide ehk programmide/rakenduste (apps) uuendamine. iTunes U kollektsioonidele ja podcastidele uute lisade/järgede (episoodide) tellimine ning nende allalaadimine. iTunes U kollektsioonide ja podcastide koos nende episoodidega/järgedega täielik kustutamine (nii kompuutrist kui ka tahvelarvutist). iTunes U kollektsioonide ja podcastide 'episoodiide/järgede' kustutamine (nii kompuutrist kui ka tahvelarvutist)." - sealt veebilehest (sealne link toob Sind siiasamasse ka tagasi).


4) Kasuta meedia ostmiseks kinkekaarte (Gift cards) või sertifikaate (Gift Certificates): Loe sellest sealt.Mõned lingid tasuta tarkvara (apps) ja E-raamatute (digitaalsete/elektrooniliste raamatute - 'Ebooks') allalaadimiseks - iPad'i jaoks:


Tarkvara (apps) allalaadimise lingid:


Märkus: Kuidas seda alltoodud tarkvara alla laadida? Nii Internetist kui iTunes tarkvara kaudu failide allalaadimine käib ühtemoodi, sest failid laetakse alla ainult iTunes'i kaudu. Internetis surfates ja kraami allalaadimisel tuleb Sul algul klikkida "View In iTunes" nupule ning seejärel toimub kõik nii nagu Sa oleksid seda faili hakanud otse iTunes programmi kaudu alla laadima. Oletame, et Sa leidsid Internetis vajaliku asja üles (antud juhul on siis tegu Pandora raadioga) ja seejärel kliki nupule View In iTunes - pilt.
Selle peale käivitatakse automaatselt Sinu iTunes programm, kus kliki nupule Free App (siin on tegu tasuta programmiga). Juhul kui Sa käivitasid ise iTunes tarkvara ja otsisid ning leidsid vajaliku asja üles otse oma iTunes programmis, siis ilmub kohe see alltoodud aken - pilt.


- FileApp tasuta appi abil saad oma failie viia kompuutrist otse iPad tahvelarvutisse ja vastupidi (allpool tuleb failide üleviimisest veel selgitavat juttu).

FileApp loeb järgmisi failiformaate:

- Pildid (JPG, PNG, GIF, TIFF jne)
- PDF
- MS Office (Word, Excel ja PowerPoint)
- iWork (Pages, Numbers ja Keynotes appide omi)
- OpenDocuments (OpenOffice)
- Plain Text ja RTF (Rich Text Format)
- Audio (MP3 VBR, AAC, Audible, Apple Lossless, AIFF, WAV, CAF)
- Video (standard iPhone formaadid: H.264, MPEG-4)
- Web Archives
- HTML files
- ZIP

Failide salvestamine & üleviimine:

- Failide edasitoimetamine USB kaudu kasutades sedasama iTunes 'File Sharing' funktsiooni
- Failide edasitoimetamine WiFi (FTP) kaudu
- Saab faile salvestada teiste firmade appidest (Mail, Safari...)
- Lubab kasutada "Open In..." funktsiooni (näiteks Pages, Numbers, iBook jt appide puhul)


- Adobe Photoshop Express: Sellega saad sõrmede (või varvaste) abil kiiresti oma fotosid redakteerida, neid üles nende serverisse laadida jne...

- Air Video Free: Lubab Sul vaadata isegi AVI, DivX, MKV ja teistes formaatides videosid; ★ Video Streaming
★ (Sa ei pea oma videosid sünkroniseerima vaid võid neid vaadata "üle õhu"); ★ Live Conversion ★ (Air Video toetab paljusid videoformaate ja konverdib nad otse "lennult" - Sa ei pea konvertimise lõppu ootama, vaatamine toimub reaalajas); ★ One Touch Offline Conversion ★ (Kui Sa ei taha videot striimida ja soovid videot tahvelarvutisse panna, siis konverdib Air Video selle sobivasse formaati). Air Video võib jagada nii Sinu kõvaketta kui iTunes pleilisti kaustasid. Ta toetab offlain konvertimist ja ta lubab seada ka konvertimise parameetreid.
Air Video töötab nii üle lokaalse võrgu kui ka üle Interneti (sh ka 3G). Et Sa saaksid üle interneti striimida, peab Sinu ruuter toetama UPnP või NAT-PMP protokolle selleks et Air Video saaks seada üles port forwarding (portide ümbersuunamise) funktsiooni - vastasel juhul pead portide ümbersuunamise ise käsitsi tegema (juhis). Sul peab olema ka alla laetud ja installeeritud tasuta serveri tarkvara, et videot saaks konvertida ning striimida - lae ta alla http://airvideoapp.com aadressilt (kättesaadav nii Mac OS X 10.5 Leopard kui ka Microsoft Windowsi jaoks).

- Backgrounds HD: Pakub Sulle tohutu hulgal just iPad tahvelarvutile sobivaid taustapilte (Backgrounds). Sa saad ka omaenda fotodest tapeete luua (http://www.flickr.com/groups/backgrounds_app/ ja http://backgroundsapp.deviantart.com/). Võid valida üle 60 kategooria vahel: Funny, Cars, Guys, Movies, Space, Cute, Girly, Sports, Games, Beaches, Water, Messages / Quotes, Night, Hearts, Swirls, Explosions, Buildings, Cities, Fantasy, Sunsets, Technology, Flowers, Music, Space, Valentine's Day, Christmas, New Years, Easter, Animals jne.
Käivita see Backgrounds programm, vali tapeedid välja ja salvesta (Save). Seejärel toksa Koduekraanil Settings -> Brightness & Wallpaper -> Wallpaper -> Saved Photos ja toksa sobivale tapeedile ning lõpuks toksa üleval kas "Set Lock Screen" või "Set Home Screen" või siis "Set Both" nupule.


- *** OnLive Desktop: OnLive Desktop toob isegi Windowsi koos meile juba tuttavate Office appide, Adobe Reader'i ja veel mõne vahendiga otse iPad tahvelarvutisse (pilveteenuse abil). OnLive Desktop on pilvele baseeruv app, mis on võimeline pöörama Sinu iPad'i pilve kompuutriks. Tema tasuta variant lubab Sul kasutada täisfunktsionaalseid Microsoft Excel, Word ja PowerPoint ning Adobe Reader programme. Tegelikult neid appisid ei installita Sinu iPad tahvlisse vaid Sa saad kasutada nende funktsioone.

Et kasutada oma iPad tahvlis Windowsi, pead tegema/omama:

* Sul peab olema OnLive Desktop tasuta rakendus/app - selle appi saab esialgu kätte ainult US iTunes kasutajakontoga (juhis) ja kui Sul on US iTunes konto olemas, siis lae see app alla kas otse iTunes App Store poest või siis OnLive Desktop saidi kaudu;
* Loo TASUTA OnLive kasutajakonto - OnLive Desktop kodulehe kaudu (seal saad luua nii OnLive kasutajakonto kui ka laadida alla selle vajaliku OnLive Desktop rakenduse/appi juhul kui Sul on US iTunes konto olemas):

OnLive Desktop koduleht


* Seejärel käivita oma iPad tahvelarvutis OnLive Desktop app ja logi ennast sisse.


OnLive Desktop Service pakkumised ja võimalused:

* OnLive Desktop Standard (FREE - TASUTA): Temaga saad:

a) Kasutada Microsoft Word, Excel, PowerPoint ja Adobe Reader programme; PowerPoint'iga saad luua graafika, animatsiooni ja isegi videoga dünaamilisi presentatsioone.
b) 2 GB turvalist pilveruumi/salvestusruumi - sinna saad iPad tahvlist salvestada oma uusi ja olemasolevaid redakteerituid faile. Sa saad omaenda või siis suvalisest muust kompuutrist laadida üles "pilve" vastavad failid ja seejärel neid iPad tahvelarvutis vaadata, redakteerida, salvestada. Logid end oma kasutajakontoga suvalisest PC või Mac kompuutrist OnLive Desktop veebsaiti sisse, klikid seal nupule 'Upload', seejärel klikid nupule 'Choose File' ja valid kompuutrist vajaliku faili välja. Seejärel klikid jälle nupule 'Upload' ja laed oma faili üles 'OnLive Files' pilveruumi (seal eelmises ekraanis on 5 "Choose File" nuppu ja seega võid korraga üles laadida kuni 5 faili; üleslaetava faili mahuks võib olla kuni 100MB). Kui Sul on failid üles laetud, siis lähed oma iPad tahvelarvutisse, käivitad seal OnLive Desktop App'i ja logid end 'OnLive Desktop' veebsaiti/teenusesse sisse. Algab automaatne failide sünkroniseerimine ja Sa leiad oma failid 'Documents' kaustast, selle ikoon asub töölaual. Videofailid peavad olema sellises formaadis, mida saab Windows Media Player'iga käivitada (ka see app on seal olemas). iPad tahvelarvutis salvesta oma uued või siis vanad redakteeritud failid 'Documents' kausta ja seejärel sünkroniseeritakse nad automaatselt 'OnLive Files' pilveruumiga.
Juhul kui alla tegumirea paremasse otsa ilmub teade, et sünkroniseerimine ebaõnnestus (failed), siis mine OnLive Desktop App'ist välja ja käivita ta uuesti... Et avada mingi faili kontekstmenüüd, vajuta sõrmega seda faili, hoia sõrme paar sekundit all kuni ilmub ring ja selle peale ilmubki tema kontekstemnüü, mille käskudega saad siis vajalikke operatsioone käivitada (näiteks seda faili kustutada; kõik kontekstmenüü käsud ei toimi).

Kättesaadavad programmid/vahendid:

Excel
PowerPoint
Word
Adobe Reader
Input Panel - Saab kasutada nii virtuaalset klaviatuuri kui ka käsitsi kirjutamise paneeli
Windows® 7 Touch Pack
Paint
Sticky Notes
Calculator
Notepad
Wordpad
Windows Media Player
Windows Journal
Math Input Panel (Valemisisestuspaneel)


* OnLive Desktop Plus, $4.99/kuus:

a) Juurdepääs multi-touch OnLive Desktop'ile ja Microsoft Word, Excel, PowerPoint ning Adobe Reader appide kasutamisvõimalus ja kõik needsamad võimalused, mis on kättesaadavad ka OnLive Desktop Standard (FREE - TASUTA) versioonis.
b) Kuid siin saab lisaks sellele kasutada ka väga kiiret 'Gigabit-accelerated' Flash toega (!) Internet Explorer brauserit (st veebilehitsejat). Seega saad Sa nüüd väikse tasu eest oma iPad tahvelarvutis kasutada ka Adobe Flash toega ja gigabit lehitsemise kiirusega IE brauserit (arvatavasti lisatakse muude brauserite kasutamise võimalus hiljem juurde).
c) Lisaks veel 'Gigabit-speed' pilve salvesturuum (st. Dropbox) ja Web mail (st. Gmail).

Vaata selle OnLive Desktop appi pilte (iPad tahvelarvutist): 1) Tema avaekraan/töölaud koos kättesaadavate appide- ja muude asjadega - pilt; 2) Avatud on MS Word tekstiredaktor - pilt; 3) Lahti on MS Excel - pilt.


- Google Search app iPad'i jaoks: Otsing on kiirem ja interaktiivsem. Nii kui Sa alustad klaviatuurilt tippimist nii hakatakse kohe ka otsingutulemusi kuvama ja Sa ei pea isegi otsingunupule toksama. Kui Sa toksad mingi veebsaidi lingile, et seda külastada, siis laetakse see veebileht paremal pool asuvasse uude slaidipaani, mis katab osaliselt otsingutulemusi. Sa võid selle paani lohistada paremale, et tuua otsingulemused jälle terviklikult nähtavale või siis kerida otsingutulemustes edasi niikaua kuni seda avatud veebilehte laetakse.
Piltide vaatamine on märksa visuaalsem. Kui Sa toksad otsingutulemustes mingile pildile, siis tuuakse see pilt terviklikult esile, seejärel võid sõrmega viibates näha teisi sarnaseid pilte.
On ka muid meeldivaid asju, aga seda uuri juba ise edasi (seal on info ja video).

- Big Calculator Free: 'Big Calculator Free' on spetsiaalselt iPad jaoks loodud paljude võimalustega mugav kalkulaator.

- Dropbox: 'Dropbox' on tasuta teenus, mis luba Sul kõikjalt oma fotodele, dokumentidele ja videodele ligi saada. Pärast seda kui Sa installeerid Dropbox tarkvara (http://www.dropbox.com/) oma kompuutrisse, siis iga fail, mille Sa salvestad oma Dropbox'i, sünkroniseeritakse automaatselt Sinu kõikide teiste kompuutritega, Sinu iPhone ja iPad tahvelarvutiga ning isegi Dropbox veebsidiga! (Sul iPad olema tahvelarvutisse installitud see Droppbox app ja peale selle pead ka looma enda kasutajakonto.)

- Facebook (Facebook for iPad): See uus Facebook app on universaalne app, mis töötab nii iPhone, iPod touch kui ka iPad seadmetes ja iPad tahvelarvutisse on lisatud ka optimeeritud displei tugi, mis lubab kuvada kõrge resolutsiooniga fotosid, mänge, chat'i jms.

- Feeddler RSS Reader for iPad: RSS reader = uudistelugeja = RSS aggregator (agregaator) = programm, mis võib lugeda RSS kanaleid/feedisid (ülevaatlikum info RSS ja RSS agregaatoritest/lugejatest seal).

- Flipboard: See on teine ja veelgi parem RSS reader, sellega pääseb uuel moel ligi ka sotsiaalvõrgustikele (Facebook, Twitter jne), lugeda nende uudiseid, jagada fotosid jne...

- Google Earth: 'Google Earth' rakendusega võid enda sõrmede abil kolada "lennates" suvalises planeedi nurgas (k. a. Põrgus) - momendil ei ole ta veel Eesti jaoks kättesaadav, aga ehk lähitulevikus...? Üldiselt soovitan Sul luua endale lisaks ka ühe US iTunes kasutajakonto ja sel juhul saad kõik meie regioonis keelatud nänni ikkagi kätte (juhis).

- NASA App HD: Tuhanded fotod NASA IOTD, APOD ja NASAImages.org saitidest; NASA videod; NASA TV elav striimimine; käesolevad NASA missioonid; satelliidid jms...

- PCalc Lite Calculator: 'PCalc Lite' on täisfunktsionaalne teaduslik kalkulaator. Ta sisaldab ka täiendavat RPN režiimi, ühikute konverteerijat jne.

- Planets: Päikesesüsteemi 3D reisijuht algajate astronoomide jaoks...

- Guardian Eyewitness: 'Guardian Eyewitness' app toob Sinuni kõige huvitavamad ja provokatiivsemad kvaliteetsed fotod maailma päeva- ja globaalsetest sündmustest; Sa saad neid fotosid ka salvestada.

- The Mystery of the Crystal Portal HD Free: Üsna põnev mäng, mis on tema tasulise versiooni kärbitud väljalase.

- DOCUMENTS 2 FREE: 'DOCUMENTS 2 FREE' vahendid: Spreadsheet, Text Edit, Preview, Email ja Wi-Fi - vajalik asi; tema abil saad ka oma kompuutrist viia dokumente iPad tahvelarvutisse.

- iBooks: 'iBooks' rakendus (app) on väga-väga hea vahend e-raamatute allalaadimiseks ja lugemiseks. Kui Sul on ta iPad'i installeeritud, siis saad ka omaenda kompuutrist viia raamatuid ja PDF faile tahvelarvutisse.

- Audiobooks: Audioraamatute lugemiseks, saad lugeda ja alla laadida suure hulga tasuta audioraamatuid (ka oma kompuutrist); neid raamatuid saab ka taustana kuulata, näiteks sel ajal kui Sa surfad Internetis, st ta toetab 'multitaskingut'.

- "History: Maps of World": "History: Maps of World" on tore ja hariv kõrge resolutsiooniga ajalooliste kaartide kollektsioon. Kaarte saab valida kategooriate järgi, on ka otsimisfunktsioon, kaarte saab suuredada, pöörata, ta ei nõua võrguühendust.

- Kindle: Ka e-raamatute lugemiseks ja allalaadimiseks/ostmiseks mõeldud väga hea app. Temaga näed täisvärvidega fotosid, tal on sujuv ja kena kasutajaliides ning seda saab mitmel moel ka muuta. Sa pääsed ligi veebipoele, kus pakutakse üle 450 000 raamatu—rohkem kui seda iBooks pakub—pluss tasuta raamatute näidised.

- 700 City Maps: Sa võid laadida alla üle 700 linnakaardi ja seejärel neid ilma internetiühenduseta vaadata/kasutada...

- Amazing Aquarium Clock HD: 'Amazing Aquarium Clock HD' on põhiliselt kella- ja kuupäeva funktsiooniga varustatud troopiliste kaladega animeeriv akvaarium.

-
Harbor Master HD: 'Harbor Master' on üsna põnev kõrge resolutsiooniga mäng paatide dokkimisest, lasti maha laadimsest ja seejärel ekraani taha saatmisest...

- Wikipanion: 'Wikipanion' toob Sinu iPad tahvelarvutisse terve Wikipedia (Wikipedia) sisu ja seda üsna heas ning mugavas vormis.

- Pocket Legends (3D MMO): 'Pocket Legends 3D MMO' on mõnus hea graafikaga ja täisekraaniga 3D mäng koletistest, maa-alustest käikudest, varandustest jne; saab mitmekesi mängida...


- Opera Mini 6: See on heaks alternatiiviks iPad'i enda vaikimisi Safari brauserile ja sobib just neile, kes ka oma laua- või sülearvutis kasutavad Opera brauserit. iPad'i vaikimisi veebilehitsejaks on Safari brauser ja ta sisaldab ka häid vahendeid kuid ta ei ole parim brauser. Nüüd lasi Opera välja oma Opera Mini 6 brauseri viimase optimeeritud versiooni. Tema kasutajaliides on üsna hea ja tema võimalused on ('Opera' asjameeste endi väitel...):

* Kiirus: Kuni 6 korda kiirem surfamine, eriti siis kui tegemist on aeglase või ülekoormatud võrkudega.
* Andmete kokkusurumine: Opera kompressib 90% andmeliiklusest kokku, mis tähendab seda et Sa pead veebilehtede allalaadimiseks/vaatamiseks vähem ootama.
* Kiirvalimine ('Speed Dial'): Saad oma lemmiksaidile ligi ühe sõrmetoksega.
* 'Visual Tabs': Sa saad kiiresti ühelt veebilehelt teisele liikuda.
* 'Opera Link': Sünkroniseerib Sinu järjehoidjad ('bookmarks'), kiirvalikud ('Speed Dial') ja otsingumootorid lauakompuutri või siis teiste mobiilseadmete omadega - Sul peab sel juhul olema Opera täisversioon installeeritud ka oma laua- või sülearvutisse ja Sa pead sünkroniseerimiseks ka kasutajakonto looma.


- Atomic lite: See on heaks alternatiiviks iPad'i enda vaikimisi Safari brauserile ja tema suureks plussiks on see et Sa saad privaatselt surfata [PRIVATE MODE: See on vaikimisi välja lülitatud, kui lubad selle privaatse lehitsemise, siis peatatakse ajaloo salvestamine ja väljudes kõrvaldatakse kõik 'küpsised' (cookies)]. Antud veebilehitseja omab ka vahelehti/lipikuid (tabs) - 'tabbed browsing' funktsiooni. Ta on 5 sõrme puute toega ja vaikimisi võimalused on järgmised:


* 2 sõrmega vasemale libistades: Sind viiakse eelmisele Tab'ile
* 2 sõrmega paremale libistades: Sind viiakse järgmisele Tab'ile
* 2 sõrmega üles libistades: Saab konfigureerida seadistustes
* 2 sõrmega alla libistades: Saab konfigureerida seadistustes
* 3 sõrmega toksates: Sisenetakse/Väljutakse täisekraani režiimist - täiekraani režiimis ei ole ühtegi segavat tööriistariba

Fonti saab suurendada ja vähendada; Sa võid lisada/redakteerida/kustutada/ümber järjestada igat veebilinki (bookmark) või kausta ja organiseerida oma veebilinke ning kaustasid + veel muud võimalused.


- Private Data: Varjab ja kaitseb Sinu fotosid, videosid ning teisi faile nii et nende avamiseks/vaatamiseks peab eelnevalt parooli sisestama. Lae see tasuta 'Private Data' app alla (sealt), installeeri ta ja pärast tema esmast käivitamist pead looma parooli (seda tuleb Sul algul isegi kolm korda järjest sisestada...). Peale oma failide kaitsmise saad ka filme ja pilte vaadata; kuulata audio faile; vaadata .xls, .ppt ja .doc faile (lugeda ainult); zoomida pilte in/out ja neid ka pöörata. Veelgi enam, Sa saad otse oma kompuutrist või siis iPhoto library'st importida/eksportida faile - seda saab teha ainult üle weebi (brauseri kaudu) ja Sinu kompuuter peab omama ka Wi-Fi tuge.

Vahendid:

* Faile/pilte/videosid saab parooliga kaitsta (jäta parool meelde!!!)
* Filmide vaatamine
* Piltide/fotode vaatamine
* Audiofailide kuulamine
* .xls, .ppt ja .doc failide (read only) vaatamine
* Piltide suumimine ja pööramine
* Failide import/eksport brauseri kaudu (Wi-Fi kaudu)
* Importimine otse iPhoto library'st
* Selle appi enda sees on lühike ja arusaadav kasutamisjuhend...


- GoSkyWatch Planetarium for iPad: Leiab kiiresti ja identifitseerib tähed, planeedid, tähtkujud jms ainult Sinu sõrmetoksega või siis lihtalt sõrmega osutamisega.

Tema vahendid:

Kompass-navigatsioon
Suure jõudlusega animatsioon
Sisseehitatud andmebaas kõikidest tähtedest, mida Sa palja silmaga näed
Üle 200 pildi planeetidest ja süvataeva objektidest
Messier ja Caldwell täiskataloog süvataeva objektide piltidest
Linnuteest (Milky Way) tehtud reaalne pilt
Planeetide, tähtede, tähtkujude jms andmed
Terve taeva 180° kuva
Silmapiirist allapoole kuva
Planeetide, tähtede, tähtkujude jms leidja/otsija
Wikipedia vastavad lingid
Käivitamisel automaatne asukoha tuvastamine
jne...

-
Compass for iPad (Free): Kompass iPad'i jaoks, vaata et Sa ei viibiks magnetlainete läheduses, näiteks nagu kompuuter ja iPhone. See kompass võib teha järgmist:

- Saab kasutada nii horisontaal kui ka vertikaalrežiimis (orientatsiooniga)
- Kuvab praegused/käesolevad laiuskraadid (latitude) ja pikkuskraadid (longitude)
- Toetab nii Geograafilist Põhja (Geographic North) kui Magneetilist Põhja (Magnetic North)
- Töötab 3G või WiFi iPad tahvelarvutiga
- Ilus ja lihtne disain

'Compass' nõuab ainult Sinu käesolevat asukohakoordinaate, et kalibreerida end goegraafilise põhjaga (Geographic North).

- Epic War TD:
Kindlused, lahingud, hea kiirus jne...

- Sprits: Mäng vaimudest jne...

- TowrCraft: Mäng kindluste rajamisest, nende kaitsmisest jne...

- Fishdom H2O: Hidden Odyssey HD: Mäng, kus Sul tuleb aidata noort merebioloog Jenniferi, et ta võidaks koos Sinuga 'Parima Akvaariumi Auhinna'. Sukelduge merepõhja, otsige igasugust ilusat varjatud kraami, et ehitada endile kolm ilusat akvaariumi jne, jne...

Mängu vahendid:

- Veealused varjatud objektid (üle 1000 objekti leidmiseks)
- Ehitamiseks pakutakse 3 akvaariumi
- Täielikult interaktiivne ja seadistatav keskkond
- Suur hulk tarvikuid ja dekoratsioone
- 20+ kummalist mereolendit
- Game Center'is lubatud


Doodle Arcade Shooter: Mäng...


NB! Uuri ka tasuta appide "Best Free iPad Apps" pikka nimekirja ja ehk saad endale sealt midagi põnevat...E-raamatute (digitaalsete/elektrooniliste raamatute - 'Ebooks') allalaadimise lingid:

a) Mida peab eelnevalt teadma:

Esiteks: Et neid e-raamatuid saaks lugeda, peab sul olema mingi 'ebook reader' (E-raamatute lugeja). Selliseks lugejaks võib olla:

- Spetsiaalne füüsiline seade, mis on ette nähtud just nende e-raamatute lugemiseks, näiteks 'Amazon Kindle' või 'Sony eBook Reader';
- Sinu sülearvuti, mobiiltelefon, lauakompuuter või tahvelarvuti (näiteks iPad), mis jooksutab vastavat ebook tarkvara, millega saab neid elektroonilisi raamatuid lugeda. Selliseks tarkvaraks võib olla näiteks iBooks (Apple pakub seda iPad'i jaoks, tema tutvustus seal) või Kindle ja Nook - need on tasuta ja sobivad nii sülearvutile, lauakompuutrile kui ka tahvelarvutile.

Teiseks: Sinu loetavad e-raamatud (e-books) peavad olema sobivates formaatides (näiteks EPUB, MOBI, LIT jne). Kui Sul on vaja konvertida ebook formaatide vahel (näiteks konvertida ePUB raamatuid -> MOBI raamatuteks), siis sobib selleks väga hästi tasuta ja avatud lähtekoodiga Calibre tarkvara. Ta toetab järgmisi formaate:

- Alg/lähteformaadid: CBZ, CBR, CBC, CHM, EPUB, FB2, HTML, HTMLZ, LIT, LRF, MOBI, ODT, PDF, PRC, PDB, PML, RB, RTF, SNB, TCR, TXT, TXTZ
- Väljundformaadid: EPUB, FB2, OEB, LIT, LRF, MOBI, HTMLZ, PDB, PML, RB, PDF, SNB, TCR, TXT, TXTZ

Parimateks lähteformaatideks on: LIT, MOBI, EPUB, FB2, HTML, PRC, RTF, PDB, TXT ja PDF.


b) Legaalsete ja tasuta E-raamatute (E-books) allalaadimise veebsaidid:

- Project Gutenberg on juba väga vana tasuta 'ebooks' veebsait, mis sisaldab üle 33 000 e-raamatu (klassika). Kõik e-raamatud on siin tasuta ja kättesaadavad ePub, Kindle, HTML formaatides ning ka tavaliste tekstidokumentidena.
- ManyBooks.net: Kõik raamatud on tasuta ja kättesaadavad LIT, LRF, ePUB, MOBI, PDF ja teistes formaatides. Siin antakse raamatutest detailne ülevaade, kaanekujundus jne, jne—ühesõnaga hea veebsait.
- FeedBooks: Seal pakutakse tasulisi raamatuid kuid tema Public Domain ja Original Books sektsioonidest saab laadida alla ka tasuta e-raamatuid, mis on ePUB formaadis.
- Baen Books: Suurepärane väiksema mahuga veebsait, mis pakub tasuta fantastika- ja ilukirjanduse e-raamatuid (mõned autorid on ka 'suure nimega')—seal tasub kolada! Peale selle külasta seal ka ühte huvitavat arhiivi...NB! Sa võid laadida alla, installeerida, proovida ja uurida igasuguseid app'e ning kui nad ei meeldi, siis on nende kustutamine imelihtne - juhis.

ÜlesseMeedia sünkroniseerimine ja failide üleviimine Sinu iPad tahvelarvutisse

 

Sünkroniseerimisest (syncing):

Kasuta iTunes programmi, et sünkroniseerida oma kompuutrist muusikat, videot, allalaetud rakendusi, filme, e-raamatuid, podcaste, omaenda faile ja muud iTunes LIBRARY all olevat sisu—st viia nad üle oma tahvelarvutisse ja sealt omakorda tuua uuem kraam kompuutrisse. Sa võid sünkroniseerida ka oma kontakte, kalendreid ja oma brauseri 'Favorites' all olevaid linke.

Sisu võib sünkroniseerida (viia) oma tahvelarvutisse kahel viisil:

- Automaatselt (Automatically): iTunes võib automaatselt kopeerida sisu oma LIBRARY kaustadest Sinu tahvelarvutisse. Sa võid määrata ka selle et mis elemendid sünkroniseeritakse.
- Käsitsi (Manually): Sa võid lohistada eraldi elemente oma iTunes library kaustadest otse küljepaanil asuva iPad seadmele.

Vaikimisi alustab iTunes automaatselt sünkroniseerimist siis kui Sa ühendad oma tahvelarvuti kompuutriga, aga Sa võid seda ka muuta; sellest tuleb allpool ka juttu.


iTune programmi endasse võib faile importida mitmel moel:

- Tuua see sisu CD plaatidelt (seda varianti siin vaatama ei hakka, kes neid CD plaate tänapäeval enam nii ikka kasutab)
- Importida omaenda failid otse kompuutri kõvakettalt
- Laadida iTunes tarkvara abil muusikat, videosid, tarkvara (apps), podcaste, filme, mänge, e-raamatuid jms kraami alla otse iTunes Store'st (iTunes poest/"laost") või Apple Store'st


iTunes tarkvaraga sünkroniseerimine:

Sa võid tema abil sünkroniseerida:

Muusikat (Music)
Filme (Movies)
TV Shows
Mänge ja tarkvara (apps), mis on laetud alla App Store poest
Muusika videosid (Music videos)
Podcaste (Podcasts)
iTunes U kollektsioone
Fotosid (Photos) - oma kompuutri kõvaketta mingist kaustast või fototöötlemise programmist
Videosid (Videos) - oma kompuutri kõvaketta mingist kaustast või videotöötlemise programmist
Kontakte (Contacts) - nimed, telefoninumbrid, aadressid, e-mail aadressid jms; need sünkroniseeritakse mõlemas suunas: Sinu tahvelarvuti ja kompuutri vahel.
Kalendreid (Calendars) - meeldetuletusi ja sündmusi; need sünkroniseeritakse mõlemas suunas: Sinu tahvelarvuti ja kompuutri vahel.
Märkmeid (Notes); need sünkroniseeritakse mõlemas suunas: Sinu tahvelarvuti ja kompuutri vahel.
Email kasutajakonto seadistusi (Email account settings)
Veebilehtede kiirkorraldusi/linke (Webpage bookmarks) - näiteks Internet Explorer brauseri 'Favorites' all olevaid linke; need sünkroniseeritakse mõlemas suunas: Sinu tahvelarvuti ja kompuutri vahel.
E-raamatuid ('e-books' või lihtsalt 'books') ja audio raamatuid (audiobooks)
Kompuutri kõvakettalt omaenda faile, millede formaadid ühilduvad iTunes tarkvaraga ja Sinu iPad tahvelarvutiga ning millede jaoks on tahvelarvutisse vastav rakendus installeeritud (st rakendus, mis suudab antud faile avada ja nendega töötada)NB! Uus sisu või muudatused, mida Sa teed oma tahvelarvutis, sünkroniseeritakse Sinu kompuutrisse ja vastupidi. Ka märkmed (notes) ja brauseri 'Favorites' all olevad veebilingid sünkroniseeritakse mõlemas suunas. Fotosid ja videosid võib sünkroniseerida nii programmidest kui ka kaustadest.
Email kasutajakonto seaded sünkroniseeritakse ainult Sinu kompuutrisse installeeritud email programmist (näiteks Winsows Mail tarkvarast), juhul kui Sa ei kasuta mingit email programmi, siis pole midagi ka sünkroniseerida... (Sa võid oma email kasutajakonto seada üles ka otse iPad tahvelarvutis, näiteks kui Sa kasutad mingit veebipõhist meiliprogrammi nagu Gmail, siis ei pea Sa muud tegema kui avad tahvelarvutis 'Mail' rakenduse ja sisestad sisselogimise dialoogiaknasse oma Gmail kasutajakonto nime ning parooli.)


Sa ei pea kõike oma kompuutris olevat sisu tahvelarvutiga sünkroniseerima, näiteks Sa võid sünkroniseerida ainult osa muusikast või siis veel vaatamata podcaste. Kui Sinu kompuutrit kasutavad ka teised isikud ja kui Sinna on loodud mitu kasutajakontot, siis logi ennast arvutisse oma kasutajakonto nime all, enne kui Sa ühendad tahvelarvuti kompuutriga.


iTunes sünkroniseerimise ülesseadmine:

1. Ühenda oma iPad tahvelarvuti kompuutriga ja käivita iTunes programm (juhul kui ta automaatselt ei startinud).
2. Kliki iTunes akna vasemas küljepaanis 'DEVICES' kategooria all oma iPad seadmele - see ilmub sinna alles siis kui Sa ühendad tahvelarvuti oma kompuutriga.
3. Seejärel konfigureeri iTunes parempoolses 'iPad Seadistamise Paanides' (iPad Settings Panes) sünkroniseerimise seaded, tee seda igas tema vahelehes/paanis - sellest tuleb kohe allpool ka juttu.
4. Kui valmis, siis kliki akna paremas allnurgas nupule Apply.


iPad Seadistamise Paanid/Vahelehed (iPad Settings Panes):

1) Summary paan/vaheleht (vaata järgnevat pilti):

- Pane siin "Options" sektsioonis linnuke kontrollruutu "Open iTunes when this iPad is connected" sel juhul kui Sa tahad, et iTunes käivitatakse ja alustatakse automaatset sünkroniseerimist iga kord kui Sa ühendad tahvelarvuti oma kompuutriga. Vaikimisi on see linnuke siia juba pandud, aga kui Sa tahad sünkroniseerimist alustada iga kord ise, siis korista siit linnuke ära - sel juhul pead sünkroniseerimist alustama klikkides akna paremas allnurgas asuvale nupule Sync. Paljudel juhtudel ongi kasulik teha ise käsitsi sünkroniseerimist ja see linnuke siit ära koristada.

Märkus: Kui Sul on automaatne sünkroniseerimine lubatud, siis ühendades iPad'i kompputriga, hakatakse kohe sünkroniseerima ja tahvelarvuti ekraanile ilmub teade "Syncing In Progress" ning kui sünkroniseerimine lõpetatakse, siis saad liugurit "slide to unlock" lohistades minna oma tahvelarvuti koduekraanile.

- Pane linnuke ruutu "Sync only checked songs and videos" siis kui Sa tahad, et iTunes jätaks sünkroniseerimisest välja kõik laulud ja videod, millede ette ei ole iTunes raamatukogus pandud linnukesi (st nad ei ole seal märgistatud).

- Jäta linnuke ruutu "Manually manage music and videos" siis kui Sa tahad lülitada välja 'Music' ja 'Video' seadistamise paanides automaatse sünkroniseerimise - siia on vaikimisi juba linnuke pandud ja ma soovitan ta sinna jättagi.

- Aktiveeri kontrollruut "Encrypt iPad backup" juhul kui Sa tahad et Sinu iPad tahvelarvuti sisu reservkoopia oleks ka krüptitud. Krüptitud reservkoopiatele ilmub luku (lukk) ikoon ja iPad'i sisu reservkoopiast taastamiseks nõutakse sel juhul ka parooli.

- Kui Sul on nägemise või kuulmisega probleeme, siis kliki nupule Confgure Universal ja tee enda elu tsipa kergemaks:


Summary paan/vaheleht


NB! Uues iTunes 10.5 versioonis näeb see Summary paan aga välja selline, kus pakutakse ka iCloud tuge. Sa võid siin valida ka selle, et kuhu Sinu iPad tahvelarvutist reservkoopia luuakse:

a) kas otse "pilve" (iCloud teenuse abil) - aktiveerid siin "Back up up to iCloud" raadionupu;
b) või siis oma kompuutrisse (iTunes tarkvara kasutades) - valid siin "Back up to this computer" raadionupu.

Kui aktiveerid siin allpool "Sync with this iPad over WiFi" parameetri, siia võid iOS 5 ja iTunes 10.5 tarkvara abil kasutada ka nn 'WiFi Sync' funktsiooni ning sünkroniseerida/uuendada oma iPad & iTunes tarkvara sisu ja luua ühtlasi ka reservkoopia otse Wi-Fi ühenduse kaudu (ilma tahvelarvutit ja kompuutrit ühendamata) - juhis.


iOS 5 puhul2) Info paan/vaheleht (vaata järgnevat pilti):

Info paanis saad konfigureerida oma kontaktide, kalendrite, email kasutajakontode ja brauseri sünkroniseerimise seadeid ja seda juhul kui Sinu kompuutrisse on ikka vastavad programmid ka installeeritud.

- MobileMe: Sa võid kasutada tasulist MobileMe teenust, et sünkroniseerida automaatselt kõiki oma emaile, kalendreid, kotakte ja lemmiklinke "õhu" kaudu. Kogu seda infot hoitakse "pilves" ja kõike seda sünkroniseeritakse üle Sinu iPhone, iPad, Mac, PC ning veebi automaatselt. Ei ole vahet, et kus Sa asud või millist seadet Sa kasutad, kogu informatsioon sünkroniseeritakse automaatselt - mingit seadmete ühendamist ei nõuta.

- Sync Contacts: Sa võid oma kontakste sünkroniseerida selliste rakendustega nagu Mac OS X Address Book, Yahoo! Address Book ja Google Contacts (Mac kompuutris) või siis Yahoo! Address Book, Google Contacts, Windows Address Book (Microsoft Outlook Express), Windows Vista Contacts või Microsoft Outlook 2003/2007 (PC kompuutris - Windows opsüsteemiga).
Näiteks kui Sa kasutad Google Mail (GMail) meilipostkasti, siis tee: Veendu, et seal oleks linnuke ruudus Sync Contacts with ja vali seejärel kõrvalasuvast rippmenüüst Google Contacts (juhul kui Sa kasutad GMail postkasti). Siis kliki kõrval nupule 'Configure' ja sisesta oma Google ID (email aadress) ning parool. Kõik sellised kontaktid lisatakse ka iPad tahvelarvuti Contacts (Kontaktid) app'i.

Märkus: Kui Sul on automaatne sünkroniseerimine lubatud ja et aega kokku hoida võid selle parameetri välja lülitada ning aktiveerida ta ainult mõne aja tagant, et uuendada oma oma kontaktide loetelu.

- Sync Calendars: Sa võid kalendreid sünkroniseerida sellistest programmidest nagu iCal (Mac kompuutris) või Microsoft Outlook 2003/2007 (PC kompuutris - Windows opsüsteemiga). Kui Sa selliseid programme ei jooksuta, siis ei saagi Sa seal midagi seada ja selle kohta kuvatakse ka vastav teade...


- Sync Mail Accounts: Sa võid sünkroniseerida meiliprogrammide kasutajakontode seadeid sellistest programmidest nagu Mail (Mac kompuutris) ja Microsoft Outlook 2003/2007 või Outlook Express (PC kompuutris - Windows opsüsteemiga). Kasutajakonto seadeid sünkroniseeritakse ainult ühes suunas, st kompuutrist -> iPad tahvelarvutisse; juhul kui Sa muudad oma email kasutajakonto seadeid tahvelarvutis, siis see ei mõjusta Sinu kompuutri kasutajakontot.

- Other: Siin saad sünkroniseerida oma brauseri lemmiklingid/järjehoidjad (bookmarks) Safari brauserist (Mac kompuutris) või Microsoft
Internet Explorer brauserist (PC kompuutris - Windows opsüsteemiga). Sünkroniseerida märkmeid (notes) tahvelarvutis asuva Notes rakenduse ja Mail (Mac'i oma) või Microsoft Outlook 2003/2007 programmide vahel.

Märkus: Kui Sul on automaatne sünkroniseerimine lubatud ja et aega kokku hoida võid selle parameetri välja lülitada ning aktiveerida ta ainult mõne aja tagant, et uuendada oma oma veebilinke; eriti tuleks seda siis teha kui Sul neid linke seal 'Favorites' all väga palju...- see võib ka mõnikord sünkroniseerimisel probleeme tekitada.

- Advanced: Siin aktiveeri üks või rohkem parameetrit sel juhul kui Sa soovid, et järgmise sünkroniseerimise ajal asendataks Sinu tahvelarvutis olev vastav info Sinu kompuutris asuva sellekohase informatsiooniga. Seda on võib olla siis vaja teha kui Sa oled oma kompuutris vastavat infot tublisti muutnud või siis kui seda infot ei viidud eelmise sünkroniseerimise ajal korralikult üle.

Ära siin unusta "liftiga" allapoole kerida, sest siin on palju sektsioone:


Info paan/vaheleht


3) Apps (rakendused) paan/vaheleht (vaata järgnevat pilti):

Sellel olulisel vahelehel saad teha järgmist:

* Sünkroniseerida 'App Store' poest allalaetud rakendusi.
* Joondada ja ümber seada iPad tahvelarvuti HOME ekraanil asuvate rakenduste ikoone; juhul kui Sul on oma tahvelarvutis loodud mitu HOME ekraani (neid võib luua kuni 9 tükki), siis saad neid ikoone siin ühelt koduekraanilt teise üle viia.
* Kopeerida omaenda dokumente/faile kompuutri ja iPad'i vahel (seda juhul kui Sa olid tahvelarvutisse eelnevalt installeerinud vastava rakenduse, mis on võimeline Sinu vastavat faili töötlema; juhul kui sellist rakendust seal ei ole, siis ei saa Sa siin midagi teha).

Kui Sa sünkroniseerid iPad tahvelarvutit, siis paneb iTunes automaatselt kõik Sinu poolt tahvelarvutis allalaetud rakendused iTunes Library alla. Kui Sa kustutad tahvelarvutis mingi oma rakenduse, siis võid ta hiljem uuesti installeerida sellesama iTunes vahelehe Apps kaudu, sest siin on ta veel ikkagi alles. Paned siin selle tahvelarvutis kustutatud rakenduse eesasuvasse ruutu linnukese ja klikid all paremal nupule Apply (see nupp ilmub sinna ajutiselt nupu Sync asemele).

Et paigutada oma koduekraanil (Home Screen) või siis mitmel koduekraanil (juhul kui neid juurde loosid) asuvate rakenduste ikoone ümber, siis märgista paremal vastava koduekraani pisipilt, seejärel lohista vastav ikoon vajalikku kohta ja kliki akna paremal allnurgas nupule Apply. Kui tahad ühelt koduekraanilt viia ikoone üle teisele koduekraanile, siis märgista selle koduekraani pisipilt, millelt Sa tahad mingi ikooni üle viia ja seejärel lohista ikoon alla uue koduekraani pisipildile ning kliki nupule Apply.

Uute kaustade loomine: Siin võid siin ka omaenda kaustasid luua selleks et tahvelarvuti koduekraanide (neid Home Screen'e võib luua kuni 9 tükki) ruumi kokku hoida ja ka selleks et gupeerida ühte liiki tarkvarad (apps), näiteks kõik mängud, ühte eraldi kausta. Et uut kausta luua, lohista mingi app'i ikoon teise app'i ikooni peale, selle peale ilmub teksti sisestamise lahter, kuhu tipi oma loodavale kaustale mingi sobiv nimi ja vajuta ENTER ning all nupule Apply (pilt). Seejärel lohista selle uue kausta ikooni peale nende tarkvarade ikoonid, mida Sa tahad sinna kausta panna ja kui valmis, siis kliki all nupule Apply (pilt). Lõpuks ühenda oma iPad tahvelarvuti kompuutriga ja sünkroniseeri ta iTunes'iga ning Sinu tahvelarvuti koduekraanile (või koduekraanidele) ilmuvad uued kaustad (pilt).
Et hiljem mingi kausta nime muuta, tee tal siin 2x klõps ja tipi uus nimi ning vakuta ENTER ja kliki all Apply. Kui soovid kaustast mingeid tarkvarasid ära viia, siis tee tema ikoonil jälle 2x klõps ja lohista ikoonid sealt välja ning kliki Apply. Kui tahad kausta üldse ära kaotada, siis lohista sealt kõik ikoonid välja. Kui Sul on neid 'Home' ekraane rohkem loodud, siis võid ka kaustasid koos nende sees asuvate programmidega lohistada mingile muule koduekraanile.


Apps paan/vaheleht


Neid dokumente, mis Sa lood oma tahvelarvuti rakendustega ja mis toetavad failide jagamist/ühiskasutamist (file sharing), võid kopeerida oma kompuutrisse. Sama moodi võid Sa oma kompuutrist kopeerida dokumente (faile) omakorda iPad tahvelarvutisse, seda juhul kui tahvelarvutisse on installitud selline rakendus, mis suudab antud faili käsitseda ja mis toetab ka failide jagamist (ühiselt kasutamist). Näiteks kui iPad'i on installitud tasuta 'Documents 2 Free' rakendus, siis võid Sa oma tahvelarvutis luua mingi tekstidokumendi, seejärel kopeerida ta oma kompuutrisse ja siin ta näiteks MS Word'i abil lõpetada. Sama asja võib ka vastupidi teha: Lood MS Word tekstiredaktoris mingi dokumendi, seejärel kopeerid (sünkroniseerid) ta tahvelarvutisse ja seal avad selle faili juba 'Documents 2 Free' rakendusega.
Neid rakendusi, mis toetavad sellist failide jagamist, kuvatakse siin Apps paani/vahelehe allosas File Sharing sektsiooni Apps loetelus (vaata eelmist pilti). Kui Sa tahad nüüd oma kompuutrist mingit dokumenti (faili) kopeerida tahvelarvutisse, siis märgista siin Apps loetelus vastav rakendus ja seejärel kliki paremal nupule Add. Antud näites on märgistatud ainus Documents 2 rakendus ja seejärel klikitakse nupule Add... (vaata alltulevat pilti). Kui Sa olid klikkinud nupule Add, siis otsi ilmuvas dialoogiaknas see vajalik fail ülesse ja kliki nupule Open ning ta ilmub siia parempoolsesse loetellu ja viiakse lennult kohe ka Sinu tahvelarvutisse. Sa võid sel teel lisada siia järjest mitu dokumenti, vaata et nende failiformaate ikka toetataks. Kui Sa nüüd muudad neid dokumente oma tahvelarvutis, siis muudetakse neid automaatselt ka siin iTune programmis, kui Sa kustutad mingi dokumendi tahvelarvutis, siis kaob ta ka siit iTunes programmist. Kui Sa tahad tahvelarvutis muudetud dokumenti oma kompuutri kõvakettale salvestada, siis märgista ta siin loetelus ja kliki nupule Save to...


Failide jagamine ja kopeerimine


Kui Sa klikid hiljem Apps paani/vahelehe allosas File Sharing sektsiooni Apps loetelus mingile rakendusele, siis ilmub kõrvalasuvasse lahtrisse nende dokumentide/failide loetelu, mis Sa olid juba oma tahvelarvutisse siitkaudu kopeerinud - pilt.

Toon veel ühe näite, kus selles File Sharing sektsiooni Apps loetelus on juba kolm appi ära näidatud. Sealse juba eelpool mainitud tasuta (Free) FileApp appi abil saad oma failie viia kompuutrist otse iPad tahvelarvutisse ja vastupidi (pilt).


4) Music, Movies, TV Shows, iTunes U ja Photos paanid/vahelehed (vaata järgnevaid pilte):

Märkus: Nende paanide arv ja nimetused ei ole alati ühesugused vaid nad sõltuvad Sinu iTunes LIBRARY sisust (st failidest, mis Sa olid juba alla laadinud).

Kasuta neid paane siis kui Sa tahad neist midagi sünkroniseerida. Sa võid sünkroniseerida kogu muusikat, kõiki filme, TV-d, iTunes U kollektsioone, fotosid, podcaste ja raamatuid või siis valid just selle sisu, mida Sa ise tahad sünkroniseerida.

Music paan: Paned siin linnukese "Sync Music" ruutu, valid alt vastava parameetri ja klikid akna paremas allnurgas nupule Apply:


Muusika paan


Podcasts paan:

Juhul kui Sa olid mingeid podcaste alla laadinud, siis näed ka tema paani:

Podcasts paan


Movies paan:

Filmide paan


TV Shows paan:

TV


iTunes U paan/vaheleht: siin on juba midagi alla laetud, aga seda ei ole veel iPad'i üle viidud (sünkroniseeritud):

iTunes U - on küll, aga edasi viimata


Siin pandi linnuke "Sync iTunes U" ruutu ja klikiti all nupule Apply ning algaski kraami sünkroniseerimine, st tahvelarvutisse viimine (iPad on loomulikult kompuutriga ühendatud) - pilt.


NB! Mitme pildi/foto ühekorraga kustutamine, kopeerimine, e-mailiga saatmine või printimine ning nende piltide/fotode kustutamisest, mida iPad tahvelarvutis endas teha ei saa, kustutamisest loe sealt.


Automaatse sünkroniseerimise keelamine ja käsitsi sünkroniseerimine:

Sa võid keelata tahvelarvutil automaatse sünkroniseerimise juhuks kui Sa ühendad ta mingi teise kompuutri külge. Käivita iTunes, vali Edit -> Preferences, kliki üleval nupule Devices ja pane linnuke ruutu "Prevent iPods, iPhones, and iPads from syncing automatically."
Juhul kui see kontrollruut on valitud, siis ei toimu automaatset sünkroniseerimist isegi siis kui see eelpool toodud "Open iTunes when this iPad is connected" kontrollruut on Summary paanis aktiveeritud.

Et keelata automaatset sünkroniseerimist ainult üheks korraks ilma et Sa muudaksid mingeid seadistusi: Ava iTunes, ühenda iPad oma kompuutri külge, siis vajuta ja hoia all Shift-Control klahve senikaua kuni küljepanile ilmub iPad seadme nimetus.

Käsitsi sünkroniseerimine: Vali iTunes akna küljepaanis iPad seade, seejärel kliki akna paremas allnurgas nupule Sync. Sa võid ka iTunes küljepaanis teha oma iPad seadmel paremklõpsu ja valida hüpikmenüüst käsu Sync:

Vali käsk 'Sync'


Või juhul kui Sa muutsid mingis paanis sünkroniseerimise seadeid, siis kliki pärast seda akna paremas allnurgas nupule Apply.


Lõpetuseks võib õelda, et tänu uutele tehnoloogiatele ja iPad tahvelarvuti mälule, toimub sünkroniseerimine (st failide viimine tahvelarvutisse) väga kiiresti.


!!! Jälgi ka seda et Sinu iPad tahvelarvuti ei saaks enneaegu ja ootamatult täis, st vaata, et seal oleks piisavalt vaba ruumi ning seda saad teha kahel viisil:

1) Kompuutri iTunes tarkvara kaudu: Ava iTunes programm, ühenda oma iPad tahvelarvuti kompuutriga ja oota kuni sünkroniseerimine lõpetatakse. Seejärel kliki vasemas küljepaanis DEVICES all oma iPad seadmele ja vaata akna allosas "Capacity" riba näitusid:

Vaba ruum


2) iPad tahvelarvuti kaudu: Toksa HOME ekraanil Settings -> General -> About ja vaata "Available" järel tulevat arvu:

Palju on veel vaba ruumiPS! Sinu enda kompuutris (kõvakettal) asuva muusika, filmide/videode ja piltide importimine iTunes programmi ning seejärel nende iPad tahvelarvutisse viimine—piltidega praktilised näited: seal

ÜlesseSünkroniseerimise probleemid:

Kui Sul tekib sünkroniseerimisega probleeme, siis proovi:

a) Sünkroniseerida korraga ainult osa infot, korista linnukesed iPad tahvelarvuti seadistamise osades paanides/vahelehtedes 'sync...' ruutudest ära.

Näiteks kui Sa kasutad ka Internet Explorer brauserit ja Sul on seal 'Favorites' all suur hulk linke ning kaustasid linkidega, siis võtab linkide sünkroniseerimne aega. Sul võib nende sünkroniseerimisel ka probleeme tekkida. Seega sünkroniseeri nad alguses ära ja siis lülita ta välja. Hiljem võid ta aeg-ajalt sisse lülitada, et uuesti sünkroniseerida. Välja lülita ta iTunes programmis iPad seadistamise Info paanis/vahelehes - korista sealt linnuke ruudust "Sync bookmarks with" (see asub "Other" sektsioonis) ja kliki all nupule Apply.
Sama võid teha ka näiteks oma kontaktidega, ka selle võid sealsamas Info paanis välja lülitada (annuleeri Sync Contacts with parameeter ja kliki Apply).

b) *** Kui Sul on automaatne sünkroniseerimine lubatud, siis võib mõnikord juhtuda nii et pärast iPad'i arvutiga ühendamist üritatakse küll mitu korda sünkroniseerida, aga see katkeb iga kord ja iTunes küljepaani ei ilmugi seda vajalikku iPad seadme nimetust, sel juhul proovi järgmist:

* Lülita oma iPad komuutrist lahti ja lülita ka tahvelarvuti täiesti välja,
* Tee kompuutri restart,
* Alusta otsast peale.


c) Windows 7 ja Windows Vista omanikel soovitan teha järgmist:

* Kliki nupule Start, tipi otsingukasti sõna autoplay ja vajuta Enter,
* Keri AutoPlay seadistamise aknas allapoole kuni jõuad Devices sektsioonini ja vali seal oma iPad seadme jaoks rippmenüüst "Take no action" (sel juhul pead võib olla siis kui Sa ühendad oma iPad tahvelarvuti kompuutriga, käivitama iTunes programmi ise käsitsi klikkides tema kiirkorralduse iTunes kiirkorraldus ikoonile - seda juhul kui ta ise automaatselt ei käivitu.) :

Vali rippmenüüst aktsioon

Ülesse

Edasi iPad tahvelarvuti III. ossa ->

<- Tagasi

 

< Tagasi iPad tahvelarvuti I. ossa ja SISUKORDA
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008