iPad kasutusjuhend - III. osa

Elukas ja iPad iPad kasutusjuhend - III. osa

 

Reservkoopiad, iPad'i uuendamine ja taastamine, Koduekraan (Home Screen), Multi-Touch Screen (multi-puutetundlik ekraan), virtuaalne klaviatuur (Onscreen Keyboard), sõnastikud ning redakteerimine (st Cut, Copy ja Paste kasutamine)

 

 

<- Tagasi iPad tahvelarvuti II. ossa

Edasi iPad tahvelarvuti IV. ossa >

 

Sinu iPad tahvelarvuti sisust luuakse regulaarselt ka reservkoopia. Reservkoopia loomine, iPad enda iOS tarkvara uuendamine ja selle taastamine, iPad tahvelarvuti reservkoopiast taastamineTäiendus! 09.06.11 SEDA PEAB TEADMA! 2011. a. lõpus ilmub välja ka järgmine iOS 5 versioon, mis sisaldab üle 200 väiksema või suurema uuenduse. Muudatused tulevad ka tarkvara uuendamisel, reservkoopiate loomisel jne... - peale siintoodu loe iOS 5 versioonist ka sealt.Reservkoopia loomine (backing up):

iTunes loob iPad seadistustest, tarkvarast ja muust infost reservkoopia siis kui Sa:

- Sünkroniseerid tahvelarvuti kompuutris asuva iTunes programmiga, st siis kui Sa ühendad iPad'i spetsiaalse USB kaabli abil oma kompuutriga.
- Uuendad iPad opsüsteemi iTunes programmi kaudu.
- Taastad oma iPad'i kasutades selleks iTunes tarkvara.

Sa võid oma tahvelarvutisse taastada reservkoopia informatsiooni pärast iPad tarkvara uuendamist või taastamist. Peale selle võid Sa seda reservkoopiat kasutada ka siis kui Sa tahad oma käesoleva tahvelarvuti seadistused, tarkvara ja muu info viia üle mingisse teise iPad tahvelarvutisse - üsnagi vajalik mõnikord...

See automaatselt loodav reservkoopia ei sisalda järgmisi elemente: laule ja videosid, mis olid sünkroniseeritud Sinu iTunes library'st; kontakte ja kalendreid, mis olid sünkroniseeritud Sinu kompuutrist - et taolist sünkroniseeritud infot taastada, pead Sa pärast reservkoopia info taastamist sünkroniseerima oma tahvelarvuti uuesti (iPad on seatud automaatselt sünkroniseerima ja need amdmed sünkroniseeritakse kohe pärast tarkvara taastamist või uuendamist).
App Store poest saadud tarkvara (apps) lülitatakse esimesse reservkoopiasse siis kui nad olid alla laetud. Vahepealsetesse reservkoopiatesse aga lülitatakse nende programmide (apps/tarkvarade) andmed.

Kui Sa oled eriti paranoiline, siis võid ka oma tahvelarvuti andmed turvalisuse suhtes ka krüptida:

1. Ühenda iPad oma kompuutriga.
2. Vali iTunes küljepaanis DEVICES all oma iPad seade.
3. Vali Summary paanis/vahelehel "Options" sektsioonis parameeter "Encrypt backups."
4. Tipi kaks korda oma parool ja kliki nupule Set Password.

Kui iPad reservkoopia on krüptitud, siis tuleb Sul enne tahvelarvuti info reservkoopiast taastamist sisestada see parool. Krüptitud reservkoopiad on tähistatud iTunes reservkoopiate loetelus luku (Nõutakse ka parooli) ikooniga (vali iTunes menüü Edit -> Preferences..., seejärel ava 'Devices' vaheleht ja seal näedki oma reservkoopiate nimekirja).iPad enda iOS tarkvara uuendamine ('iOS Software Update') ja selle taastamine:

Tegelikult ei uuendata tahvelarvuti opsüsteemi (iOS), st iPad seadet ennast vaid hoopis tema firmware't, st sinna installeeritakse selle firmware uuem versioon.


Laias laastus on olemas kahte liiki mälu:

a) ROM (Read Only Memory) ehk püsimälu on mälu, mida saab ainult lugeda ja sellelt info lugemine toimub märksa kiiremini kui info salvestamine. Püsimälu kasutatakse nii kompuutrites (BIOS) kui ka igasugustes elektroonilistes seadmetes, näiteks MP3 pleierid, mälukaardid, digitaalkaamerad, mängukonsoolid, mobiiltelefonid jne - ka iPad tahvelarvuti kasutab uut tüüpi püsimälu. ROM mälust ei kao andmed ära ka siis kui tema toide katkeb (vastupidiselt operatiivmälule ehk RAM mälule, kus elektrivoolu katkemisel pühitakse minema ka kogu info). Kuna ROM püsimälus saab andmeid alles hoida, siis kasutatakse teda igasuguse tarkvara (püsivara) hoidmiseks.

b) RAM ehk operatiivmälu on mälu, kuhu saab siis andmeid salvestada ja neid sealt ka lugeda, temas hoitakse andmeid ainult ajutiselt...

Firmware (ka püsivara) on väike tarkvaraprogramm ja/või andmestruktuur, mille abil saab seesmiselt kontrollida erinevaid elektroonilisi seadmeid. Firmware uuenduse abil saab siis ka seda püsimälu (ROM) sees olevat tarkvara/püsivara uuendada. Ka iPad tahvelarvuti iOSopsüsteemi (püsivara) saab pidevalt tema firmware uuemate versioonide installeerimisel uuendada - me ei uuenda opsüsteemi ennast vaid installeerime sinna uuema firmware. Firmware = kiip + temasse salvestatud tarkvara.


iPad enda iOS tarkvara uuendamisel ('iOS Software Update') ja selle taastamisel tuleb teada:

- Kui Sa teed iPad tarkvara uuendamist (update), siis Sinu poolt allalaetud programme (apps), seadistusi ja andmeid ei puututa.

Märkus: Mõnedel juhtumitel võidakse uuendamise ajal siiski ka iPad'i taastada.

- Kui Sa aga taastad (restore) oma iPad'i, siis tehakse tahvelarvuti kõige hilisema tarkvara (iOS versiooni) ümberinstall, kõik seadistused viiakse tagasi nende esialgsete vaikimisi seadistusteni ja kõik tahvelarvuti andmed kustutatakse (k. a. allalaetud programmid, muusika, videod, fotod, kalendrid jms info). Aga Sa võid selle kustutatud info kohe pärast taastamisprotsessi lõppemist jälle uuesti taastada (allpool tuleb sellest ka juttu).iPad enda iOS tarkvara uuendamine ('iOS Software Update'):

Veendu, et Sul oleks Internetiühendus ja et oleks installeeritud iTunes tarkvara kõige hilisem versioon (http://www.apple.com/itunes/download/).

Et uuendada, tee järgmist:

1. Ühenda iPad oma kompuutriga.
2. Vali iTunes küljepaanis DEVICES all oma iPad seade ja ava seejärel paremal 'Summary' paan/vaheleht.
3. Kliki seal "Version" sektsioonis "Check for Update" nupule ja iTunes teatab Sulle, et kas on iPad tarkvara uuemat versiooni saadaval või Sul on see juba olemas:

Kliki 'Check for Update'


4. Juhul kui uuem versioon on saadaval, siis kliki Update, et installeerida tahvelarvutisse iOS opsüsteemi uuendus (firmware).iPad tahvelarvuti iOS tarkvara taastamine - 'restoring':

Veendu, et Sul oleks Internetiühendus ja et oleks installeeritud iTunes tarkvara kõige hilisem versioon (http://www.apple.com/itunes/download/).

1. Ühenda iPad oma kompuutriga.
2. Vali iTunes küljepaanis DEVICES all oma iPad seade ja ava seejärel paremal 'Summary' paan/vaheleht.
3. Kliki seal "Version" sektsioonis "Check for Update" nupule ja iTunes teatab Sulle, et kas on iPad tarkvara uuemat versiooni saadaval või Sul on see juba olemas.
4. Kliki "Version" sektsioonis nupule Restore (pilt). Järgi ekraanile ilmuvaid juhiseid ja kui taastamise ajal ilmub teade, et kas luua ka uus iPad reservkoopia, siis luba seda teha - kliki Back Up.

Kui sinu iPad'i tarkvara on uuendatud, siis võid valida kas seada üles täiesti uus iPad või siis taastada tema varasem muusika, video, programmide andmed jms sisu otse reservkoopiast.Reservkoopiast (Backup) taastamine:

Sa võid reservkoopiast taastada oma tahvelarvuti seadistused, programmide andmed jms informatsiooni või siis kasutada seda vahendit selleks et viia need andmed üle teise iPad tahvelarvutisse. Veendu, et Sul oleks Internetiühendus ja et oleks installeeritud iTunes tarkvara kõige hilisem versioon (http://www.apple.com/itunes/download/).


TÄHTIS: Reservkoopiast taastamine ei ole sama asi mis on iPad tarkvara taastamine iTunes programmi 'Summary' paani nupu Restore kaudu. Reservkoopiast taastamine ei taasta iPad tarkvara täielikult. See tähendab, et kui Sa tahad alustada nn täiesti "puhtast lehest", siis pead algul oma iPad'i taastama selle Summary paani ja tema nupu Restore kaudu ja alles siis alustama iPad taastamist tema reservkoopiast.
(Juhul kui Sa valid mingi vanema reservkoopia, siis programmide andmed asendatakse vanemate andmetega mitte aga käesolevate andmetega.)


1. Ühenda iPad oma kompuutriga.
2. Tee iTunes vasemas küljepaanis oma iPad seadme nimel paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk "Restore from Backup...":

Tee seadmel paremklõps...


3. Vali rippmenüüst sobiva kuupäevaga reservkoopia, mida Sa tahad taastada ja kliki samas nupule Restore:

Vali vajalik ja kliki Restore


Sinu iPad on nüüd taastatud koos tema kõikide varasemate programmide andmete ja seadistustega. Nüüd sünkroniseeri oma tahvelarvuti uuesti, et viia sinna tagasi järelejäänud programmid ja seadistused.
Juhul kui Sinu reservkoopia oli krüptitud, siis tuleb Sul ka parool sisestada. Pärast reservkoopiast taastamist ei saa Sa nendele varasematele andmetele tahvelarvuti kasutajaliidese kaudu enam ligi, aga neid ei ole iPad'is veel kustutatud.


Märkus: Need iPad reservkoopiad asuvad aktuaalselt järgmistes kohtades:

Windows XP:

\Documents and Settings\SinuKasutajanimi\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup\


Windows Vista ja Windows 7:

\Users\SinuKasutajanimi\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup\


Mac OSX:

/Users/+kasutajanimi+/Library/Application Support/MobileSync/Backup


ÜlesseKoduekraani (Home Screen) seadistamine:

Sa võid oma Koduekraani (sealhulgas ka ekraani allääres asuva Dock'i - dokk/kai) ikoonide paigutust muuta. Kui Sa käivitad oma iPad'i esimest korda pärast tema esmast paigaldamist/aktiveerimist, siis näed sellist 'Home Screen' ekraani/töölauda - pilt. (Uue iOS 5 puhul näeb see vaikimisi koduekraan natuke teistmoodid välja - pilt.)


iPad tahvelarvutis endas ikoonide ümberpaigutamine:

1. Puutu vajalikku ikooni ja hoia sõrme tema peal niikaua kuni töölaua ikoonid hakkavad "värisema" ("kõikuma").
2. Seejärel lohista see ikoon vajalikku kohta.
3. Kui valmis, siis vajuta 'Home' nuppu (HOME nupp), et salvestada muudatused.


Kompuutris iTunes tarkvara abil tahvelarvuti ikoonide ümberpaigutamine:

Sa võid oma Koduekraanil või siis mitmel Koduekraanil (juhul kui Sa olid loonud veel lisa Koduekraane) asuvaid ikoone ümber paigutada ka iTunes programmis endas:

1. Ühenda iPad kompuutriga ja seejärel vali iTunes küljepaanis DEVICES all oma iPad seade.
2. Ava paremal Apps paan/vaheleht.
3. Kui Sul on ainult üks Koduekraan (HOME SCREEN) ja Sa tahad sellel ikoone ümber paigutada, siis märgista paremal asuv koduekraani pisipilt, seejärel lohista vastav ikoon vajalikku kohta ja kliki akna all paremal nupule Apply.
4. Kui Sul on loodud mitu Koduekraani ja Sa tahad neist ühel joondada ikoone ümber, siis märgista paremal vajaliku Koduekraani pisipilt, seejärel lohista vastav ikoon vajalikku kohta ja kliki akna all paremal nupule Apply.
5. Kui Sa tahad ühelt Koduekraanilt viia ikoone üle teisele Koduekraanile, siis märgista selle koduekraani pisipilt, millelt Sa tahad mingi ikooni üle viia ja seejärel lohista ikoon alla uue koduekraani pisipildile ning kliki nupule Apply. Toon näite:

- Alltuleval pildil on kasutaja poolt oma tahvelarvutisse loodud ka teine lisa Koduekraan ja ta tahab sellelt teiselt lisaekraanilt tuua ühe programmi ikooni üle esimesele vaikimisi Koduekraanile. Ta ühendab iPad'i kompuutriga ja valib seejärel iTunes küljepaanis DEVICES all oma iPad seadme.
- Seejärel avab ta paremal Apps paani/vahelehe ja märgistab seal all parempoolse teise/lisa 'Koduekraani' pisipildi/eelvaate.
- Siis ta vajutab üleval antud teisel koduekraanil vajalikule ikoonile ja hoiab oma oma hiirekursorit all (antud näites hoitakse hiirekursorit allavajutatuna "Audiobooks" ikoonil ja allpool on märgistatud see teine/lisa Koduekraan - tähistatud siin punase raamiga):

Märgista vajalik ekraan ja tegutse edasi...


- Nüüd lohistab ta selle "Audiobooks" ikooni üle selle esimese vaikimisi Koduekraani pilsipildi (eelvaate pildi) peale ja vabastab oma hiirenupu:

Lohistas peale


- Lõpuks vajutab ta akna paremale allaossa ilmunud Apply nupule ja kohe algab ka sünkroniseerimine. Kui ta vaatab seejärel oma iPad tahvelarvuti esimesele vaikimisi Koduekraanile, siis ta näebki, et sinna on see "Audiobooks" ikoon üle toodud.


iTunes tarkvara abil tahvelarvuti koduekraanile (või koduekraanidele) uute kaustade loomine:

Uute kaustade loomine: Sa võid siin ka omaenda kaustasid luua selleks et tahvelarvuti koduekraanide (Home Screen) ruumi kokku hoida ja ka selleks et gupeerida ühte liiki tarkvarad (apps), näiteks kõik mängud, ühte eraldi kausta. Et uut kausta luua, lohista mingi app'i ikoon teise app'i ikooni peale, selle peale ilmub teksti sisestamise lahter, kuhu tipi oma loodavale kaustale mingi sobiv nimi ja vajuta ENTER ning all nupule Apply (pilt). Seejärel lohista selle uue kausta ikooni peale nende tarkvarade ikoonid, mida Sa tahad sinna kausta panna ja kui valmis, siis kliki all nupule Apply (pilt). Lõpuks ühenda oma iPad tahvelarvuti kompuutriga ja sünkroniseeri ta iTunes'iga ning Sinu tahvelarvuti koduekraanile (või koduekraanidele) ilmuvad uued kaustad (pilt).
Et hiljem mingi kausta nime muuta, tee tal siin 2x klõps ja tipi uus nimi ning vakuta ENTER ja kliki all Apply. Kui soovid kaustast mingeid tarkvarasid ära viia, siis tee tema ikoonil jälle 2x klõps ja lohista ikoonid sealt välja ning kliki Apply. Kui tahad kausta üldse ära kaotada, siis lohista sealt kõik ikoonid välja. Kui Sul on neid 'Home' ekraane rohkem loodud, siis võid ka kaustasid koos nende sees asuvate programmidega lohistada mingile muule koduekraanile.


iPad tahvelarvutis endas uute kaustade loomine:

- Vajuta sellele ikoonile, mida Sa tahad uude kausta panna ja hoia sõrme all kuni ekraani ikoonide vasematesse ülanurkadesse ilmuvad ristiga Ristiga pealisikoon pealisikoonid/nupud;

- Nüüd lohista see ikoon mingi teise ikooni peale, mida Sa soovid samuti panna sinna uude loodavasse kausta, näiteks lohista ühe mängu ikoon teise mängu ikooni peale, et luua eraldu uut mängude kausta. Kui Sa oled selle lohistamise lõpetanud, siis ilmub alltoodud ekraan:

Ilmub selline ekraan


- Seejärel toksa seal üleval tekstikastile ja selle peale ilmub ekraanile klaviatuur. Tipi uuele kaustale sobiv nimetus ja toksa klahvile "Valmis":

Tipi nimi ja toksa 'Valmis'


- Lõpuks toksa 2x Home HOME nupp nupule (või siis 1x väljaspool seda musta kaustaloomise ala) ja Sinu uus kaust ongi valmis:

Uus kaust on loodud


- Kui tahad sinna äsjaloodud kausta veel teisi ikoone (app'e) lisada, siis vajuta jälle vajalikule ikoonile, hoia sõrme all kuni ilmub see ristiga nupp ja lohista see ikoon sinna uue kausta ikooni peale. Seejärel lohista sinna järgmine ikoon jne ning kui valmis, siis toksa Home nupule.

Kui Sa tahad mingist kaustast midagi välja tirida ja seda tagasi ekraanile panna, siis toksa sellele kausta ikoonile, et teda avada ning vajuta seejärel vajalikule ikoonile sõrmega ja hoia sõrem all. Kui ikooni vasemasse ülanurka ilmub ristiga nupp, siis lohista see ikoon sealt mustalt ribal jälle tagasi ekraanile. Kui valmis, siis toksa jälle Home nupule.
Et aga mingist kaustast lõplikult lahti saada, siis lohista eeltoodud tehnikaga kõik tema ikoonid antud kaustast välja ja see kaust kaobki ära, et lõpetada, toksa jälle Home nupule.


NB! Kuidas saab muuta iPad, iPhone või iPod Touch seadmetes kaustanimesid - loe sellest sealt.


Lisa (uute) Koduekraanide loomine:

Sa võid luua kuni 11 lisaekraani ja juhul kui Sul hakkab see esimene vaikimisi Kodueekraan (Home Screen) ikoone täis saama, siis loo endale järgmine uus koduekraan:

- Puutu mingit ikooni ja hoia sõrme tema peal niikaua kuni töölaua ikoonid hakkavad "värisema" ("kõikuma") ning ikoonide vasematesse ülanurkadesse ilmuvad ristiga nupud/pealisikoonid.
- Seejärel lohista vajalik ikoon ekraani parema serva piiri peale, hoia oma sõrme ikka ikoonil ja oota kuni ilmub see uus lisaekraan ning vabasta seejärel oma sõrm. Sa võid kohe oma sõrmega lohistada uuesti ette selle esimese vaikimisi koduekraani ja lohistada teisele lisaekraanile järgmise ikooni.
- Kui kõik valmis, siis toksa HOME nupule, et asja salvestada.

Oma koduekraanide arvu näed kohe Dock riba kohal olevate punktide järgi ja selle Koduekraani punkt, milles Sa parasjagu viibid, on valget värvi, antud näite kohaselt asutakse momendil siis teisel lisaekraanil (kokku ongi 2 koduekraani):

Asutakse nr. 2 lisaekraanil


Et liikuda üle teisele järgmisele või eelmisele Koduekraanile: Lohista sõrmega ekraani paremale või vasemale.

Et minna üle esimesele vaikimisi Koduekraanile: Vajuta 'Home' nuppu ( HOME nupp ).

Et taastada Koduekraani esialgset vaikimisi paigutust: Toksa Settings -> General - > Reset ja seejärel toksa parameetrile 'Reset Home Screen Layout':

Reseti Home Screen paigutus


Ikoonide üleviimine: Kui Sul mitu 'Koduekraani' ja kui Sa tahad mingeid ikoone viia ühelt koduekraanilt üle teisele koduekraanile, siis tee järgmist:

- Vajuta sellele ikoonile, mida Sa tahad viia teisele koduekraanile ja hoia sõrme all kuni ekraani ikoonide vasematesse ülanurkadesse ilmuvad ristiga nupud;
- Nüüd lohista see ikoon kas parema või siis vasema ekraani servani, hoia ikka sõrme ikooni peal ja oota kuni ilmub järgmine või siis eelmine koduekraan ning vabasta seejärel oma sõrm;
- Kui vaja, siis lohista sel teel ka teised ikoonid üle ja kui valmis, siis toksa Home nupule.

ÜlesseMulti-Touch Screen (multi-puutetundlik ekraan - ekraanil võib üheaegselt töötada mitme sõrmega):


1) Et avada mingit rakendust (app): Toksa Koduekraanil tema ikoonile. Et avatud rakendust sulgeda ja pöörduda tagasi koduekraanile, vajuta 'Home' nuppu ( HOME nupp ).

2) Et mingit rakendust/programmi (app'i) kustutada:

- Vajuta vajaliku rakenduse ikoonile, hoia sõrme niikaua all kuni ikoon hakkab kõikuma (värisema) ja kuni tema kohale ilmub 'ristiga nupp' ( Ristiga nupp ).
- Seejärel toksa seda ristiga nuppu, et kustutada antud appi:

Kustuta rakendus


- Nüüd toksa ilmuvas kinnitusaknas nupule Delete:

Toksa 'Delete'


- Seejärel avad oma kompuutris iTunes programmi, klikid vasemal küljepaanis LIBRARY all Apps kategooriale, teed paremas paanis kustutataval appil paremklõpsu ja valid käsu Delete (pilt) ning klikid ilmuvas kinnitusaknas nupule Remove.


Alternatiivina võid oma tarkvara kustutamist alustada ka teisest otsast - iTunes programmi enda kaudu. Kustuta iTunes aknas LIBRARY kaudu vajalik app ja järgmise sünkroniseerimise ajal kaob ta ka Sinu tahvelarvutist...


Märkus: Kui mõtlesid aga ümber ja soovid antud app'i tahvelarvutis jälle taastada ning kui Sa ei ole seda rakendust iTunes programmis veel kustutanud, siis tee:

- Ühenda iPad kompuutriga ja käivita oma kompuutris iTunes programm;
- Kliki vasemas küljepaanis DEVICES all oma iPad seadmele ja ava paremal Apps vaheleht/paan;
- Veendu, et üleval oleks linnuke "Sync Apps" ruudus, keri sealsamas loendis lifti ja otsi see tahvelarvutist kustutatud app üles;
- Kui leidsid ta, siis pane tema ees olevasse ruutu linnuke ja toksa seejärel akna paremas allnurgas nupule Apply.Sa ei saa sel teel kustutada iPad'i enda vaikimisi kaasaantud rakendusi, nende kohale see ristiga ikoon ei ilmu.


TÄHTIS: Kui Sa kõrvaldad mingi rakenduse, siis kustutatakse ka kõik temaga seotud andmed ja dokumendid.


3) Kerimine: Lohista sõrmega üles või alla. Sa võid kerida ka horisontaalsuunas (kõrvalt-kõrvale) selliste rakeduste sees nagu Safari, Photos, Maps jne. Sa võid oodata kuni kerimine ise lõpeb või siis toksata ekraanil suvalises kohas, et ise seda kerimist lõpetada. (Kõik need kerimisega seotud tegevused ei vali ega aktiveeri ekraanil midagi.)
Et kerida kiiresti tagasi mingi loetelu, veebilehe või e-mail sõnumi algusesse (ülaossa), toksa ekraani ülaääres asuvale kitsale seisukorra ribale 'status bar'.


4) Loetelud/nimekirjad:

- Mõned loetelud sisaldavad vasemal või siis paremal poolel indekseid (näiteks alfabeeti, numbreid jne), mis lubavad Sul kiiresti sortida ja navigeerida—toksa mingile eraldi indeksile või siis lohista sellel indeksite tulbal, et kiiresti edasi/tagasi kerida...:

Index


Et avada loetelus mingit elementi, toksa temale sõrmega. Sõltuvalt sellest et millise loeteluga tegemist on, toksates mingile selle elemendile, käivitatakse vastav tegevus: avatakse uus loetelu, kävitatakse muusika ettemängimine, avatakse video vaatamise aken jne. Et nüüd pöörduda tagasi esialgsesse loetellu, toksa vasemal all või ülanurgas asuvale noolega tagasinupule ( Mine loetellu tagasi )või siis nupule Done ( Done nupp ) - näiteks video vaatamise lõpetamisel).


5) Suumimine (zooming - suurendamine/vähendamine):

Kui Sa vaatad veebilehti, fotosid, emaile, kaarte jne, siis võid Sa neid suurendada või siis vähendada. Pane oma kaks sõrme dokumendile ja lohista sõrmesid kokku või siis eemale. Fotode ja veebilehtede puhul võid neile kaks korda kiiresti toksata, et neid suurendada ja 2x kiiresti toksata, et neid jälle vähendada. Kaartide puhul võid neile kaks korda kiiresti toksata, et neid suurendada ja et neid jälle vähendada, toksa üks kord kahe sõrmega.


Terve ekraani suumimine:

Et seda funktsiooni sisse/välja lülitada, tee: Toksa Settings ->General -> Accessibility -> Zoom ja toksa seejärel Zoom parameetri jaoks On/Off lülitit.

Edasi tee järgmist:

- Et tervet ekraani sisse/välja suumida: Toksa ekraanile kaks korda kolme sõrmega (või kolme varbaga, vahet pole). Vaikimisi suurendatakse ekraani 200%.
- Kui Sulle jääb sellest 200% väheks, siis võid ekraani veelgi suurendada: Toksa algul kolme sõrmega üks kord ekraanile, siis toksa kohe teine kord kolme sõrmega, aga nüüd ära vabasta sõrmi vaid hakka kohe neid mõõda ekraani üles-alla lohistama (ekraani suurendatakse/vähendatakse).
- Ekraani liigutamine: Kui ekraan on suumitud, siis lohista ekraani kolme sõrmega.

ÜlesseIPad tahvelarvuti ekraani virtuaalne klaviatuur (Onscreen Keyboard) ja selle kasutamine:

See ekraanipealne virtuaaalne klaviatuur ilmub automaatselt iga kord kui Sul on vaja kusagile midagi tippida või siis kui Sa toksad sinna kuhu tahad sisestada mingi teksti. See klaviatuur pakub ka õigekirjavigade parandamist, aimab ette, et mida Sa tipid ja pakub selle peale variante, et Sinu vaeva vähendada ning õpib seda et kuidas Sa klaviatuuri kasutad...

Sa võid iPad tahvelarvutiga kasutada ka kahte tüüpi väliseid füüsilisi klaviatuure ja need on:

- iPad Keyboard Dock: iPad Keyboard Dock kombineerib endasse doki tahvelarvuti laadimiseks ja täismõõdulise klaviatuuri, mis sisaldab ka spetsiaalseid klahve, mis aktiveerivad iPad'i teatud funktsioonid. Selle klaviatuuri dokk (dock) omab taga 30-pin konnektorit, mis lubab Sul oma tahvelarvuti USB Power Adapter'i abil ühendada aku laadimiseks elektrivõrku, sünkroniseerida tahvelarvutit kompuutriga ja kasutada lisaseadmeid, näiteks nagu iPad Camera Connection Kit. Ta omab ka eraldi audio pistikut, mis lubab Sul tahvelarvuti külge lülitada eraldi kõlarid (audiokaabel tuleb eraldi osta). Seega omab see klaviatuur kolme liidest: dokk konnektorit iPad'i enda jaoks, dokk konnektorit tahvelarvuti aku laadimiseks ja audio valjundit kõlarite jaoks - hind on kusagil $67 ringis, aga see hind langeb jõudsalt.

- Apple Wireless Bluetooth Keyboard (traadita 'bluetooth' klaviatuur): See kaablivaba õhuke alimiiniumist klaviatuur on üsna mugav kasutamiseks ja ka tema sisaldab rea spetsiaalseid funktsiooniklahve. Teda võib kasutada kuni 10 meetri kauguselt ja tema hinnaks on umbes $69.00.

Kui Sa kasutad välist füüsilist klaviatuuri, siis see ekraani virtuaalne klaviatuur ei ilmu.Tippimine:

Oleneb sellest et millist rakendust Sa parasjagu kasutad, soovitab see tark klaviatuur Sulle kohe õigekirjavigade parandamist või siis pakub Sulle sisestamiseks terveid sõnu, et Sinu vaeva vähendada. Kuid eesti keele puhul see asi hästi ei õnnestu ja kes soovib, see võib selle mõnikord närvidele käiva funktsiooni hoopiski välja lülitada ning selleks tee: Toksa ikoonile Settings -> General -> Keyboard ja lülita välja "Auto-Correction" funktsioon (toksa tema lüliti asendisse OFF); see lülitab automaatselt välja ka selle teise mittevajaliku "Check Spelling" funktsiooni.

Teksti sisestamine:

1. Toksa mingile tekstiväljale (või tekstikastile), näiteks kontaktinfo sisestamise, märkuse, aadressiriba, otsingukasti jne väljale ja see toob automaatselt selle virtuaalse klaviatuuri ekraanile.
2. Toksi klaviatuuri vajalikele klahvidele.

Kui puutud valet klahvi, siis võid kohe lohistada sõrme õigele klahvile - tähte ei sisestata enne kui Sa lased sõrme klahvilt lahti. Sa saad ka eelmise sümboli kustutada tagasi (Backspace) klahviga: Tagasi klahv


Klahvide tähendused ja kasutamine:

KlahvidEesti ja kuuevarbaliste tulnukate täpptähtede (Ä, ä, Õ, õ, Ü, ü) ja muude sümbolite, mida sellel klaviatuuril ei ole, sisestamisest:

Vajuta vajalikule tähele või sümbolile, hoia sõrme all, selle peale ilmub üks väike lisaaken, libista sõrm sellel aknakesel asuvale vajalikule tähele/sümbolile ning vabasta klahv. Alltoodud pildil hakatakse sisestama väikest "ü" tähte (kui tahad sisestada suurt "Ü" tähte, siis toksa eelnevalt Shift klahvile ja seejärel tee nii nagu tegid ka selle väikse "ü" tähe sisestamisel):

Muude tähtede- ja sümbolite sisestamineNumbritele ja nendele sümbolitele, mis on juba klaviatuuril olemas, saad ligi nii:

1) Toksa "Number" ( 'Number' klahv ) klahvile (vaata ka ülemist pilti) ja selle peale muutub klaviatuuri klahvistik:


Sümbolid


2) Kui tahad veel ka muid sümboleid näha/sisestada, siis toksa "Symbol" ( 'Symbol' klahv ) klahvile (vaaata ka ülemist pilti) ja jälle muutub klaviatuuri klahvistik:

Muud sümbolid


Kui olid oma sümboli sisestanud ja tahad jälle tavalisi tähti tippida, siis toksa "ABC" ( ABC-klahv ) klahvile (vaaata ka ülemist pilti) ja Sa jõuad tagasi vaikimisi paigutusega klaviatuurile.

Kui toksad "Sisestus" ( 'Sisestus' klahv ) klahvile, siis viiakse tekstikursor uuele reale; Sa võid juba tipitud tekstis teha muudatusi sel teel, et toksad vajalikus kohas sõrmega ja sinna viiakse tekstikursor, seejärel võid seal muudatusi teha. See "Sisestus" klahv muudab oma funktsiooni ja nimetust olenevalt sellest et mis rakenusega Sa parasjagu töötad ning mida Sa momendil sisestad. Näiteks kui Sa tipid midagi otsingukasti, siis muutub see klahv "Otsi" nimetusega klahviks (ehk "ENTER" klahviks).


Sõnastikud (dictionaries):

Paljude keelte jaoks on ette nähtud ka sõnastikd, mis aitavad Sul tippida, vigu jooksvalt parandada ja mis soovitavad tippimise käigus terveid sõnu. Kui Sa valid mingis muus keeles klaviatuuri, siis aktiveeritakse automaatselt ka vastav sõnastik. Sa näed neid toetatavaid ja juba Sinu poolt aktiveeritud keeli toksates Settings -> General -> International -> Keyboards.


Aksepteeri või lükka tagasi sõnastiku poolt soovitatu:

1) Kui Sa keeldud soovitatavast sõnast, siis lõpeta omaenda sõna tippimine ja toksa soovitusele, et tast keelduda.
2) Et aga kasutada soovitatavat sõna, toksa kohe tühiklahvi või siis mingit kirjavahemärki.


Et nullida sõnastiku kõik soovitused:

Toksa Settings, vali General - > Reset -> Reset Keyboard Dictionary.


Et lülitada seda automaatset õigekirjavigade parandamist ja soovitusi välja (ka Sina võiksid seda teha):

Toksa ikoonile Settings -> General -> Keyboard ja lülita välja "Auto-Correction" funktsioon (toksa tema lüliti asendisse OFF); see lülitab automaatselt välja ka selle teise mittevajaliku "Check Spelling" funktsiooni.
Antud akna seaded määravad ära selle et mis juhtub siis kui Sa tipid tahvelarvutisse sisseehitatud virtuaalse klaviatuuriga või siis välise klaviatuuriga. Auto-Capitalization paneb alati uue lause esimese sõna esimeseks täheks suurtähe (sel juhul kui uuele lausele eelneb punkt); Auto-Correction parandab peamised õgekirjavead - selle võid välja lülitada; Check Spelling kontrollib õigekirja - kui Sa lülitad välja "Auto-Correction" funktsiooni, siis lülitatakse automaatselt välja ka see "Check Spelling" funktsioon.
Enable Caps Lock - kui see on siin sisse lülitatud ("ON"), siis juhul kui Sa toksad kaks korda Shift klahvile, lülitatakse sisse 'Caps Lock' klahv ja Sa saad kõik tähed suurelt tippida. Kui tahad ta jälle välja lülitada, siis toksa üks kord Shift klahvile.
“.” Shortcut - kui Sa toksad kaks korda tühiklahvile, siis pannakse enne tühiklahvi punkt ("."); see on pisike ajavõit enne uue lause alustamist... Soovitan Sul jätta need parameetrid nii nagu Sa alltuleval pildilt näed:

Lülita see välja


Rahvusvahelised klaviatuurid (International Keyboards):

Vaikimisi seaded baseeruvad riigile, kust Sa oma iPad'i ostsid, seega tavaliselt ei ole siin vaja midagi muuta. Kuid iPad omab üsna suure hulga ka selliseid klaviatuure, milledega saab mitmes keeles teksti sisestada, sealhulgs ka keeli, mida peab kirjutama paremalt vasemale. Et nende juba Sinu poolt aktiveeritud klaviatuuride loetelu näha, toksa Settings -> General -> International -> Keyboards.


Et mingit rahvusvahelist klaviatuuri sisse lülitada:

Uue klaviatuuri aktiveerimiseks toksa Settings -> General -> International -> Keyboards -> Add New Keyboard... ja lisa uus/järgmine klaviatuur. Pärast seda kui Sa olid lisanud/aktiveerinud uue klaviatuuri, siis võid lisaks veel valida sealsamas 'Software Keyboard Layout' ja 'Hardware Keyboard Layout' parameetrid toksates mingile juba aktiveeritud klaviatuuri nimele.
Juhul kui on lisatud rohkem kui üks klaviatuur, siis ilmub ekraani klaviatuurile tühiklahvist vasemale poole maakera kujuline (Vali uus klaviatuur) klahv. Kasuta seda klahvi, et vahetada vajaduse korral teksti sisestamise ajal eelnevalt aktiveeritud klaviatuure.

Et nüüd lülitada sisse mingi teine klaviatuur (juhul kui Sul oli eelnevalt aktiveeritud mitu rahvusvahelist klaviatuuri):

- Toksa ja hoia all "Next Keyboard" ( Vali uus klaviatuur ) klahvi ja seejärel lohista oma sõrm ilmuvas hüpikmenüüs vajaliku keelega klaviatuurile.
- Või siis toksa lihtsalt seda "Next Keyboard" klahvi ja selle peale ilmub tühiklahvi peale valitud keelega klaviatuuri nimetus, kui see Sulle ei sobi, siis toksa jälle sellele "Next Keyboard" klahvile ning tee seda seni kuni jõuad vajaliku keelega klaviatuurini (kättesaadavad on siin ainult need klaviatuurid, mis Sa eelnevalt seal Settings -> General -> International -> Keyboards -> Add New Keyboard... all aktiveerisid).


Kuidas juba aktiveerituid rahvusvahelisi klaviatuure jälle välja lülitada (eemaldada)?

Kui Sa olid kogemata aktiveerinud valed klaviatuurid või kui Sa mõnda neist enam ei vaja, siis saad ka üleliigsed rahvusvahelised klaviatuurid jälle välja lülitada (deaktiveerida). Kui Sul on neid üleliigseid klaviatuure liiga palju, siis hakkavad nad Sinu tööd segama, st sel juhul on teksti sisestamise ajal neid klaviatuure tülikas ümber lülitada - liiga palju üleliigseid klaviatuure...

Tee järgmist:

1) Toksa Settings -> General -> International -> Keyboards.

2) Seal on akna paremal ülanurgas Edit nupp, toksa sellele nupule - pilt.

3) Seejärel toksa selle klaviatuuri, mida Sa tahad kõrvaldada (deaktiveerida), vasemal poolel asuvale punasele ringile (keelumärgile):

Toksa punasele ringile


4) Nüüd toksa nupule Delete:

Toksa 'Delete'


5) Deaktiveeri sel teel kõik üleliigsed klaviatuurid ja kui valmis, siis toksa paremal üleval nupule Done:

Toksa nupule 'Done'


PS! Väga huvitav ja mugav on siin uurida ka araabia, jaapani, hiina, heebrea, korea, tiibeti jt keeltega klaviatuure ( + keelte õppimine). Näiteks osade keelte puhul saab siin spetsiaalse lisaklaviatuuri abil joonistada ka ise sõrmega tähti/sümboleid ja selle peale pakutakse kohe mitu varianti sisestamiseks: pilt ja pilt.

ÜlesseRedakteerimine: Cut, Copy ja Paste kasutamine:

Multi-Touch ekraan teeb selle teksti, mille Sa juba sisestasid, redakteerimise väga lihtsaks. Ekraanipealne suurendusklaas lubab Sul tekstikursori (või 'sisestuspunkti') panna täpselt just sinna kohta kuhu vaja. Lohistades teksti märgistamise vastvaid 'punkte' saad Sa märgistada rohkem või vähem teksti. Sa võid ka kasutada "cut", "copy" ja "paste" käskusid teksti ja fotode/piltide jaoks rakenduste endi sees või siis üle mitme rakenduse.

'Sisestuspunkti' paigaldamine: Toksa vajalikus kohas ja hoia sõrme all kuni ilmub suurendusklaas, seejärel lohista sõrmega, et panna sisestuspunkt (või tekstikursor) täpselt sinna kuhu vaja ning vabasta sõrm:

Suurendusklaas


Teksti märgistamine:

1) Kõigepealt toksa vajalikus kohas ja hoia sõrme all kuni ilmub suurendusklaas, seejärel lohista sõrmega, et panna sisestuspunkt (või tekstikursor) täpselt sinna kuhu vaja ning vabasta sõrm.
2) Nüüd on Sul mitu võimalust:

a) Toksa "Select", et märgistada terve see sõna, kuhu Sa oma sisestuspunkti panid ja seejärel toksa Copy:

Kliki 'Select' -> ja tulemus Märgistati üks sõna


Sa võid siin lohistada ka neid sinist värvi haardepunkte ( haardepunkt ), et märgistada rohkem või vähem teksti... ja seejärel toksata Copy või Cut või Paste (seda juhul kui Sul oli varem juba midagi mälupuhvrisse kopeeritud ja Sa tahad nüüd selle siia märgistatu asemele kleepida):

Lohista siniseid punkte


Aga näiteks kui Sul on märgistamise ajal ka virtuaalne klaviatuur avatud, siis pakutakse Sulle pärast märgistamise lõpetamist rohkem võimalusi:

Rohkem valikuidb) Või siis toksa pärast märgistamise lõpetamist "Select All" ja sellega märgistatakse terve olemasolev tekst, seejärel võid toksata nupule Copy (ka siin võid enne kopeerimise alustamist lohistada neid siniseid haardepunkte, et märgistada vähem teksti):

Märgista terve tekst


Sa võid ka teha mingil sõnal 2x toksamise, et märgistada kiiresti antud sõna.

Ainult-lugemise dokumentides, näiteks nagu veebilehed, toksa vajalikule sõnale ja hoia sõrme all kuni see sõna märgistatakse (ka siin võid neid siniseid haardepunkte lohistada, et märgistada rohkem või vähem teksti) - pilt.


Et teksti lõigata või kopeerida: Märgista tekst ja toksa Cut või Copy.


Et teksti kleepida (paste):

- Toksa ja pane paika sisestuspunkt, siis toksa nupule Paste, et sisestada/kleepida sisestuspunkti kohale viimane tekst, mille Sa olid eelnevalt mälupuhvrisse saatnud.
- Või siis märgista vajalik tekst ja seejärel toksa nupule Paste, et asendada see märgistatud tekst.


Et redakteerimisi tühistada: Toksa algul klaviatuuril "Number" ( 'Number' klahv ) klahvile ja seejärel toksa undo ( 'undo' klahv ) klahvile; Sa võid seda protseduuri korrata järjest niipalju kui vaja, et tühistada oma viimased redakteerimised.

Ülesse

 

Edasi iPad tahvelarvuti IV. ossa >

< Tagasi

 

< Tagasi iPad tahvelarvuti I. ossa ja SISUKORDA
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008