iPad kasutusjuhend - VIII. osa

Elukas ja iPad iPad kasutusjuhend - VIII. osa

 

iPad seaded ja tahvelarvuti seadistamine

 

 

< Tagasi iPad tahvelarvuti VII. ossa

Edasi iPad tahvelarvuti IX. ossa >

 

iPad seaded (Settings) ja tahvelarvuti seadistamine:


Täiendus! 09.06.11 SEDA PEAB TEADMA! 2011. a. lõpus ilmub välja järgmine iOS 5 versioon, mis sisaldab üle 200 väiksema või suurema uuenduse. Seoses sellega lisatakse ka 'Settings' appi uusi võimalusi ja funktsioone - loe sellest sealt.


iPad (iPad 2) tahvelarvuti seadistamine on väga lihtne ja üldjuhul on tema vaikimisi seaded OK. Kuid mõnikord on neid seadeid vaja muuta ja vahetevahel tuleb iPad seadme mõningaid funktsioone sisse/välja lülitada. Need seaded (settings) lubavad Sul seadistada iPad rakendusi (apps), reguleerida kuupäeva- ja kellaaega, konfigureerida Sinu võrguühendust, seada virtuaalset klaviatuuri, reguleerida heli ja ekraani heledust, vahetada ekraani tapeete jne, jne.

Kõik need seaded asuvad ühesainsas 'Settings' appi kasutajaliidese paanis/ekraanis ja seal Sul tulebki teha praktiliselt kõik iPad tahvelarvuti seadistamised, peale selle saab antud akna kaudu vaadata ka oma iPad seadme kohta käivat informatsiooni.


Väljaspool 'Settings' appi kasutajaliidest tuleb Sul seada ainult oma Koduekraani (Home Screen) ja mõningaid tema ekraanielemente, näiteks kaustade loomine, nendesse kaustadesse ikoonide (rakenduste) viimine; uute lisa Koduekraanide loomine; ikoonide ümberpaigutamine ühel- ja samal koduekraanil ja ikoonide ühelt koduekraanilt teisele üleviimine - loe sellest kõigest sealt.


Et seda vajalikku 'Settings' ekraani avada, toksa iPad tahvelarvuti Home ekraanil Settings appi Settings ikoon ikoonile ja avatakse järgmine ekraan:

'Settings' aken


Märkus: iOS 5 versiooni puhul näeb see 'Settings' ekraan aga välja selline - pilt.


Kui Sa käivitad selle Settings kasutajaliidese esmakordselt, siis on seal vaikimisi aktiveeritud/märgistatud General parameeter/menüüpunkt, vaata eelmist pilti.

Töötamine käib siin aknas järgmiselt: Toksa vasemas paanis vajaliku tarkvara (appi) või 'General' või mingile muule menüüpunktile ja seejärel tee:

- Hakka parempoolses paanis kohe seadistama, näiteks ülemises aknas 'Genera'l seadistuste all saad seda teha "Battery Percentage" parameetri puhul - toksad seal kas ON või OFF.
- Kui parempoolses paanis tuleb mingi parameetri järel noolega ( noolnupp ) nupp, siis toksates sellel, avatakse antud seade alammenüü ja alles seal saad hakata midagi seadistama. Mõnikord on ka selles almmenüüs samuti noolnupud, sel juhul avatakse järgmised alammenüüd...
- Tagasi eelmisse ekraani/menüüpunkti saad minna nii et toksad kas parempoolses paanis vasemal ülanurgas asuvale menüüpunkti nimele või siis toksad kohe vasemas paanis vajalikule menüüpunktile.
- Et sulgeda 'Settings' akent, vajuta füüsilisele Home HOME nupp nupule.

Kui Sa vaatad seda eelmist pilti, siis näed seal vasema paani allosas veel ühte "Apps" sektsiooni. Kui Sa alles ostsid oma tahvelarvuti, siis taolist sektsiooni Sina ei näe, see ilmub sinna alles siis kui kasutaja on ise midagi oma iPad'i installeerinud. Ja sinna sektsiooni lisatakse ainult osa tarkvarasi - need, mida võib siit Settings akna kaudu seadistada. Näiteks antud juhul on tahvelarvutisse installeeritud täpselt 35 app'i, aga siia Settings aknasse lisati neid ainult 6 tükki...

Märkus: Sinul võib see 'Settings' ekraan näha välja natuke teistsugune, sest tema menüüpunktid sõltuvad sellest et millist iOS operatsioonisüsteemi versiooni Sa oma iPad tahvelarvutis jooksutad (siin on tegemist antud momendil kõige uuema iOS 4.3.3 firmware'ga - mai algus 2011)—kuid üldseaded jäävad põhiliselt samaks.


Siin 'Settings' appi paanis on lihtne "askeldada" ja paljusid asju ei ole Sul vaja üldse näppida ning toon siin allpool ära neist kõige olulisemad.'General Settings' (Üldseaded/Peaseaded) - kõige olulisemad seaded:

Toksa 'Home' ekraanil Settings appi ikoonile ja seejärel toksa vasemas paanis General menüüpunktile (vaata ülemist pilti).

1) About (Settings -> General -> About): Kui toksad "About" parameetrile, siis saad oma iPad'i seadmest üldise ülevaate, näiteks:

- Kui palju laule (Songs), videosid/filme (Videos), fotosid/pilte (Photos) ja programme (Applications) on Sinu tahvelarvutisse installeeritud.
- Sa näed ka oma tahvealrvuti mälu kogumahtu (Capacity) ja ka seda et kui paljuv vaba ruumi on veel järele jäänud (Available - seda tuleb jälgida!).
- Sa näed ka oma iPad'i mudeli (Model) ja seerianumbrit (Serial Number), kirjuta need üles - juhuks kui Sinu tahvel läheb kaduma või varastatakse ära (arvatavasti minu poolt).
- Version näitab seda et mis versiooniga iOS opsüsteem on Sinu tahvlisse installitud - võib olla oleks teda vaja uuendada...

'About' info


Märkus: iOS 5 versiooni puhul näeb see 'Settings -> General -> About' ekraan aga välja selline - pilt.


2) Sounds (Settings -> General -> Sounds): Kui toksad "Sounds" parameetrile, siis võid seada heli, mida Sa kuuled näiteks siis kui Sa saadad oma emaili ära. Kui Sind tüütavad sellised helid ära, siis lülita nad siinsamas lihtsalt välja - toksa vajaliku parameetri järel tulevale nupule ja sinna peab ilmuma "OFF". Üleval liuguriga saad ka iPad'i üldist helitugevust reguleerida, aga ka igas rakenduses endas, kus kasutatakse heli, saab samuti helitugevust reguleerida ja see "peegeldub" kohe ka siin.

Heli seadmine


3) Network (Settings -> General -> Network): Kui toksad "Network" punktile, siis võid end käsitsi traadita võrku ühendada. Üldiselt ei ole Sul vaja siia tulla, sest juhul kui mingi tasuta WiFi võrk on kusagil läheduses, siis ühendatakse Sind automaatselt selle võrguga ja Sul ei ole vaja midagi teha. Kui Sa aga tead ka mingi võrgu nime, turvaprotokolli ja sisselogimise parooli, siis võid siitkaudu käsitsi end selle võrguga ühendada.
Peale selle on siin võimalus ühineda ka mingi firma või organisatsiooni või oma töökoha VPN (Virtual Private Network) privaatse ja turvalise võrguga - Sa pead võrguadministraatorilt küsima vajalikud VPN konfiguratsiooniseaded.

Siin alumisel pildil näedki paremal pool neid noolega ( noolnupp ) nuppe, millele toksates jõuad järgmisse ekraani, kus saad soovi korral midagi muuta või sisse/välja lülitada. Antud juhul on see iPad juba Wi-Fi võrku ühendatud ja siinses "Wi-Fi" nimega menüüpunktis tuuakse sel juhul ära ka selle võrgu nimi (siin on see punaseks värvitud...). Juhul kui Sul on Wi-Fi välja lülitatud, siis kuvatakse siin sõna "Off".
Ülemise "VPN" kaudu saad lülitada sisse VPN võimaluse ja seejärel ühineda sellise võrguga.

Võrgu seaded


Kui Sa toksasid eelmises aknas sellele "Wi-Fi" parameetrile, siis näed järgmist akent, kus on samuti näha ühendatud võrgu nimi. Kui Sa toksad siin parameetrile "Other...", siis võid ise käsitsi ühendada end mingi traadita võrguga - Sa pead teadma võrgu nime jms. Siitkaudu võid ka Wi-Fi ajutiselt välja lülitada, näiteks et aku eluiga pikendada - toksa üleval "Wi-Fi" menüüpunkti järel tulevale OFF nupule nii et sinna ilmuks sõna "OFF".

Märkus: Muide, täpselt sama akna ainult et ilma selle VPN võrgu võimaluseta, saad siin 'Settings' ekraanis avada ka nii et toksad vasemas paanis Wi-FI menüüpunktile.

Wi-Fi võrk


4) Bluetooth (Settings -> General -> Bluetooth): Kui toksad "Bluetooth" menüüpunktile ja kui Sul on 'Bluetooth' seade olemas, näiteks traadita kõrvaklapid, kõlarid või klaviatuur, siis pead siin antud parameetri lülitama (asendisse "ON"), et Sinu iPad leiaks need seadmed üles. Nii kui Sa lülitad ta sisse, hakatakse otsima Sinu "Bluetooth" seadmeid ja kui leitakse, siis ilmub siia ka nende loetelu. Seejärel toksad vajaliku seadme nimele, sisestad parooli (passkey) või PIN koodi (need leiad oma Bluetooth seadme juhendist) ja ühendus ongi loodud. Pärast seda ilmub iPad ekraani ülaossa teateribale Bluetooth ikoonike.

Bluetooth


5) Spotlight Search (Settings -> General -> Spotlight Search): Kui toksad "Spotlight Search" menüüpunktile, siis võid 'spotlight' otsingust mõne asja välja lülitada, vaikimisi on siin kõik lubatud. Juhul kui Sa tead, et Sa ei hakka kunagi mingeid asju alltoodud loetelust otsima, siis võid siin selle toksates välja lülitada - sellega otsitakse muid asju kiiremini:

Otsing


Sellele üsna heale "Spotlight Search" vahendile pääsed ligi nii et lohistad Home ekraanil oma sõrmega kiiresti ekraani parema ääre suunas ja selle peale ilmubki see otsingukast. Sa võid siin näiteks otsida oma kontakte, programme, muusikat, podcaste, videosid, audio- ja e-raamatuid, märkmeid, e-maile, sündmusi jne. Sa võid otsingusõna sisestada nii suur- kui ka väiketähtedena, st otsimine ei ole registritundlik. Paljud programmid/appid sisaldavad ka omaenda otsinguvahendit.

iPad'is otsimine


6) Auto-Lock (Settings -> General -> Auto-Lock): Kui toksad "Auto-Lock" menüüpunktile, siis saad määrata ajavahemiku, mille mõõdudes Sinu iPad suletakse ja lukustatakse automaatselt (juhul kui Sa seal midagi ei tee). Ära seda aega niiväga suurenda, sest sel juhul läheb tahvelarvuti aku kiiremini tühjaks...
Et sellest lukustatud olekust jälle välja tulla, vajuta füüsilisele Home HOME nupp nupule või siis 'Sleep/Wake' nupule ja lohista seejärel sõrmega 'slide to unlock' liugurit (pilt) ning ilmubki töölaud ("Koduekraan") - pilt.

Auto-Lock


7) Passcode Lock (Settings -> General -> Passcode Lock): Kui toksad "Passcode Lock" menüüpunktile, siis võid siin määrata iPad'i lahtilukustamiseks parooli. Kui reisid tihti ja hoiad oma tahvelarvutis ka sensitiivseid andmeid, siis loo siin parool. Parooli lood nii et toksad üleval Turn Passcode On nupule ja seejärel sisestad vastavasse aknasse 4-numbrilise parooli. Juhul kui selline lihtne parool Sind ei rahulda, siis toksa enne parooli loomist allpool "Simple Passcode" järel tulevale nupule nii et sinna ilmuks "OFF" ja seejärel toksa jälle üleval sellele Turn Passcode On nupule—nüüd saad luua pikema ja nii numbritest kui ka tähtedest koosneva parooli.
Nüüd iga kord kui Sa lülitad sisse või siis "äratad" oma tahvelarvuti, pead Sa sisestama parooli.
Kui Sa sisestad parooli valesti, siis ilmub järgmine teade: "Wrong Passcode, try again.", sel juhul proovi uuesti. Juhul kui Sa (või keegi teine, näiteks varas) sisestad oma parooli mitu korda valesti, siis ilmub aga selline loosung: "iPad is disabled" ja seade lülitatakse ajutiselt välja—sel juhul proovi minuti-kahe pärast uuesti. Kui Sa aga jätkad vale parooli sisestamist, siis ei saa Sa enam üleüldse parooli sisestada ja sel juhul pead Sa oma tahvelarvuti ühendama selle kompuutriga, mida Sa kasutasid viimase sünkroniseerimise ajal. Seda tuleb teha ka siis kui Sa oma parooli unustasid ja see lubab Sul oma parooli resettida ning resünkroniseerida tahvelarvutist andmed (või taastada nad reservkoopiast). Kui Sa taastad iPad'i aga sellisel kompuutril, mis ei olnud eelnevalt mitte kunagi Sinu tahvelarvutiga sünkroniseeritud, siis Sa saad oma iPad'i küll lahti lukustada ja eemaldada parooli, aga kõik andmed lähevad kaduma.

Kui Sa olid parooli juba loonud ja kui Sa lülitad siin aknas kõige alumise "Erase Data" parameetri sisse ("ON"), siis juhul kui Sa (või varas) sisestad parooli 10x valesti, kustutatakse tahvelarvutist kõik andmed, k. a. Sinu porno.
'MobileMe' servise kasutajad aga ka kõik teised iPad'i omanikud võivad nüüd eemalt luua uue või siis muuta oma olemasolevat parooli, kustutada tahvelarvutist kõik andmed, saata vargale või leidjale isegi sõnumi, tuvastada seda et kus tema tahvelarvuti antud momendil asub ja kõike seda "Find My iPhone / iPad" tasuta teenuse abil (info sellest tasuta teenusest seal).

Passcode


8) Restrictions (Settings -> General -> Restrictions): Kui Sa toksad "Restrictions" menüüpunktile ja kui Sinu lapsed kasutavad iPad'i, siis võid nende jaoks keelata Safari kasutamise, programmide installeerimise, videode ja TV vaatamise jne, jne - toksa seal üleval Enable Restrictions nupule ja kuku keelama...

9) Settings -> General ja sektsioonis "Use Side Switch to:" saad Sa määrata tahvelarvuti ekraani pööramise lukustamise/lahtilukustamise meetodid. Sa võid iPad'i ekraani orientatsiooni lukustamiseks/lahtilukustamiseks kasutada kahte moodust:

- Kasutada iPad'i küljel asuvat füüsilist nuppu;

- Või siis tahvelarvuti kasutajaliidese enda 'screen rotation lock button' digitaalset nuppu.

Vaikimisi on nii et Sa saad oma ekraani pööramise lukustada või lahti lukustada iPad'i füüsilise nupu abil. Kui Sa aga toksad koduekraanil ikoonile Settings -> General ja seejärel toksad "Use Side Switch to:" sektsioonis Mute parameetrile, siis saad selleks kasutada kasutajaliidese enda 'screen rotation lock button' digitaalset nuppu. Alltuleval pildil on aktiveeritud see vaikimisi füüsilise nupu variant ("Lock Rotation"):

Lock Rotation ja Mute


Loe sellest täpsemalt sealt.


10) Date & Time (Settings -> General -> Date & Time): Kui Sa käivitad või lukustad oma iPad'i lahti siis kuvatakse päev, kuupäev, kuu ja kellaaeg ning seda vastavalt Sinu kompuutrist saadud infole - seega on need vaikimisi seaded OK. Kellaaega näed Sa ka ekraani ülaääres inforibal. Kuid neid seadistusi on vaja siis muuta kui Sa reisid erinevates maades ja ajatsoonides ringi ning selleks ongi see "Date & Time" parameeter siin ette nähtud. Alltuleva näite puhul toksati Set Date & Time parameetrile:

Määra uued ajaseaded


11a) Keyboard (Settings -> General -> Keyboard): Need seaded määravad ära selle et mis juhtub siis kui Sa tipid tahvelarvutisse sisseehitatud virtuaalse klaviatuuriga või siis välise klaviatuuriga. Auto-Capitalization paneb alati uue lause esimese sõna esimeseks täheks suurtähe (sel juhul kui uuele lausele eelneb punkt); Auto-Correction parandab peamised õgekirjavead - selle võid välja lülitada; Check Spelling kontrollib õigekirja - kui Sa lülitad välja "Auto-Correction" funktsiooni, siis lülitatakse automaatselt välja ka see "Check Spelling" funktsioon.
Enable Caps Lock - kui see on siin sisse lülitatud ("ON"), siis juhul kui Sa toksad kaks korda Shift klahvile, lülitatakse sisse 'Caps Lock' klahv ja Sa saad kõik tähed suurelt tippida. Kui tahad ta jälle välja lülitada, siis toksa üks kord Shift klahvile.
“.” Shortcut - kui Sa toksad kaks korda tühiklahvile, siis pannakse enne tühiklahvi punkt ("."); see on pisike ajavõit enne uue lause alustamist... Soovitan Sul jätta need parameetrid nii nagu Sa alltuleval pildilt näed:

Klaviatuuri seaded


NB! Loe IPad tahvelarvuti ekraani virtuaalsest klaviatuurist (Onscreen Keyboard) ja selle kasutamisest sealt.


11b) International Keyboards (Settings -> General -> Keyboard -> International Keyboards): Vaikimisi seaded baseeruvad riigile, kust Sa oma iPad'i ostsid, seega tavaliselt ei ole siin vaja midagi muuta. Kuid iPad omab üsna suure hulga ka selliseid klaviatuure, milledega saab mitmes keeles teksti sisestada, sealhulgs ka keeli, mida peab kirjutama paremalt vasemale.
Et lisada uut klaviatuuri toksa algul Settings -> General -> Keyboard -> International Keyboards (vaata eelmist pilti) ja siis toksa Add New Keyboard... valikule (antud juhul on näha, et kasutaja oli siin juba varem lisanud endale kahe lisaklaviatuuri kasutamise võimaluse: "Russian" ja "English"):

Lisa uus klaviatuur


Kui Sa olid toksanud eelmises aknas sellele Add New Keyboard... punktile, siis toksa uues aknas vajalikule keelele (lohista siin sõrmega ülespoole, et näha kogu seda pikka klaviatuuride loetelu):

Vali klaviatuur


NB! Antud aknasse pääsed ka nii kui toksad Settings -> General -> International -> Keyboards -> Add New Keyboard...

Loe IPad tahvelarvuti ekraani virtuaalsest klaviatuurist (Onscreen Keyboard) ja selle kasutamisest sealt.

Loe rahvusvahelistest klaviatuuridest (International Keyboards) ja sellest et kuidas neid kasutada pikemalt sealt.


12) International (Settings -> General -> International): Ka siin baseeruvad vaikimisi seaded riigile, kust Sa oma iPad'i ostsid, seega tavaliselt ei ole siin vaja midagi muuta. Siin saad samuti lisada endale uusi rahvusvahelisi klaviatuure nii nagu seda tehti eelmises 11b punktis.
Peale selle võib siin muuta ka iPad tahvelarvuti kasutajaliidese keelt (st tema ekraani keelt ehk kuva keelt), ka siin on valik üsna kopsakas, aga eesti keelt siin loomulikult ei pakuta...; kui kasutad või proovid/katsetad vahepeal mingit muud ekraani keelt, siis pead pärast selle "English" kuva keele jälle tagasi panema, et inimese kombel tööd teha.
Noh kui Sa oled aga näiteks jaapanlane ja ostsid iPad tahvelarvuti siin Tallinnas, siis pead siin tegema: 1) Toksama algul "Language" punktile ja valima ekraani keeleks jaapani keele; 2) Siis toksama siin "Keyboards -> Add New Keyboard..." punktile ja valima "Japanese" klaviatuuri; 3) Seejärel toksama siin "Region Format" punktile ja valima "Japanese (Japan)" regionaalse formaadi; 4) Ja lõpuks toksama ka "Calendar" valikule, et valida "Japanese" kalender.

Rahvusvahelised seaded


13) Accessibility (Settings -> General -> Accessibility): Need seaded on määratud nende kasutajate jaoks, kellel on nägemise ja kuulmisega probleeme või kellel on mingid füüsilised puuded (minul jääb aga mõistusest vajaka ja seda nad kuradid siin ei paku, aga võib olla siiski, ma lihtsalt ei leia seda seadistust siit üles...):

puuded...


14) Battery Percentage (Settings -> General -> Battery Percentage): See seadistus kuvab ekraani paremal ülanurgas aku ikooni ees aku laetuse taset protsentides - jätagi ta sisse ("ON"):

Aku laetuse tase protsentides


15) Reset (Settings -> General -> Reset): General kategooria all tuleb viimasena küllaltki oluline ja vajalik "Reset" punkt, mille kaudu võid viia oma iPad tahvelarvuti tagasi tema esmaste vaikimisi seadistusteni.

Kasuta allpool toodud meetodeid siis kui Sinu tahvelarvutiga tekivad teatud probleemid või kui tahad ühel või teisel põhjusel taastada mingeid vaikimisi tehaseseadeid.

Reset seadistused


* Settings -> General -> Reset -> Reset All Settings - viib kõik seaded tagasi nende algseisu nii nagu nad olid ka pärast iPad'i esmast paigaldamist (initial setup'it). Kuid kogu informatsioon, nagu näiteks Sinu kontaktid, kalendrid, meedia jms jäetakse alles. Toksa Settings -> General -> Reset -> Reset All Settings ja seejärel toksa nupule Reset.

* Settings -> General -> Reset -> Erase All Content and Settings - see kustutab Sinu tahvelarvutist kõik andmed ja seadistused ning Sa saad uuesti teha tema esmase paigaldamise (initial setup'i), st alustada nõ "puhtalt lehelt". Sa võid seda meetodit kasutada näiteks ka siis kui Sa tahad oma iPad'i ära müüa. Toksa Settings -> General -> Reset -> Erase All Content and Settings ja seejärel toksa nupule Erase.

* Settings -> General -> Reset -> Reset Network Settings - tühistab kõik Sinu poolt tehtud võrguseaded; seda võid teha näiteks siis kui Sul esineb võrguühenduse probleeme või kui Wi-Fi ühendus on küll olemas, aga Sa ei saa Internetiühendust.

* Settings -> General -> Reset -> Reset Keyboard Dictonary - paneb tagasi klaviatuuri esmase vaikimisi sõnastiku ja lülitab muud sõnastikud välja.


* Settings -> General -> Reset -> Reset Home Screen Layout - taastab esmase vaikimisi Koduekraani (Home Screen), tema vaikimisi ikoonid, nende paigutuse ja koduekraani välimuse.

* Settings -> General -> Reset -> Reset Location Warnings - uuendab/taastab kõikide asukoha teateakende ('location warnings ') ilmumise. 'Location Services' lubab sellistel tarkvaradel näiteks nagu Maps (või NASA või Planets või Compass või 700 City Maps ja muudel appidel) kasutada Wi-Fi, mobiiltelefoni ja Global Positioning System (GPS) võrkude informatsiooni, et määrata Sinu ligikaudset asukohta.
'Location warnings' teateaknad väljastatakse nende programmide poolt, kes tahavad kasutada seda ülalnimetatud 'Location Services' teenust. Juhul kui Sulle ilmub taoline aken ja kui Sa toksad nüüd seal nupule OK, siis järgmine kord Sulle seda hoiatusakent enam ei ilmu:


asukoha teateaken


Toksates Settings -> General -> Reset -> Reset Location Warnings seadele, saad selliste asukoha teateakende ilmumise jälle taastada.

Ülesse*** Kui iPad tahvelarvuti ei reageeri Sinu käskudele, ei lülitu sisse, on rippuma jäänud või kinni jooksnud:

Juhul kui Sinu iPad ei reageeri Sinu käskudele, ei lülitu sisse, on rippuma jäänud või kinni jooksnud, siis siin ongi õige aeg sellest pajatada. Toon siin veel ära mõned sellised ebameeldivad sümptoomid:

- iPad ei reageeri enam ühelegi nupuvajutusele ja ka sõrmega ekraanile toksamisele.
- Ta ei pöördu pärast 'Home' füüsilisele nupule vajutamist enam tagasi Koduekraanile.
- Ta ei hakka pärast Sleep/Wake füüsilisele nupule vajutamist tööle.
- 'Slide to Unlock' või 'Slide to Power Off' nupud ei reageeri Sinu sõrmega lohistamisele.
- Ta ei lülitu sisse või ei hakka tööle pärast nuppudele vajutamist.


Et neid probleeme lahendada proovi ühte järgmistest:

a) Juhul kui üksainus programm (app) ei vasta või on kinni jooksnud, siis proovi teda algul sulgeda, et seejärel teda uuesti käivitada:

- Vajuta ja hoia all füüsilist Sleep/Wake nuppu seni kuni ilmub punast värvi 'slide to power off' ( 'slide to power off' liugur ) liugur ja kui see ilmub, siis vabasta oma sõrm.
- Seejärel, selle asemel et lohistada antud punast liugurit, hoopis vajuta ja hoia all umbes kuus sekundit füüsilist Home HOME nupp nuppu.
- Nüüd peaks Home ekraan tagasi ilmuma ja juhul kui seda ikkagi ei juhtu, siis tee nii nagu siin edaspidi juttu tuleb.


b) Juhul kui iPad ei vasta või kui ei tööta mõned tema juhtelemendid, siis proovi teha tahvelarvuti restart (ümberlaadimine/taaskäivitus):

- Vajuta ja hoia all füüsilist Sleep/Wake nuppu seni kuni ilmub punast värvi 'slide to power off' liugur.
- Lohista oma sõrmega seda liugurit, et lülitada tahvelarvuti täiesti välja.
- Nüüd vajuta ja hoia all 'Sleep/Wake' nuppu seni kuni Apple logo ilmub ning lohista sõrmega 'slide to unlock' liugurit (pilt) ja ilmubki tema õige töölaud ("Koduekraan").


NB! Kui ka see ei aita ja ta ei vasta, st ei tööta Sleep/Wake nupp või ei tööta 'slide to unlock' liugur või kui iPad ei lülitu sisse ('power on') ning ei ilmu ka see Apple logo, siis ürita teda resettida:

- Vajuta ja hoia all korraga ühel ajal Sleep/Wake ning Home nuppe vähemal 10 sekundit (ära tee seda siis kui Sinu iPad töötab ja Sa oled jõudnud tema 'Home' ekraanile!!!).


c) Kui iPad tahvlis puudub video, siis veendu, et ta oleks piisavalt täis laetud:

- Lae oma iPad tahvlit vähemalt 10 minutit ja vaata, et kas ta nüüd stardib.
- Juhul kui ilmub ekraan ja kui seal kuvatakse punast värvi aku/batarei ikooni, siis jätka aku laadimist seni kuni Sa saad oma tahvelarvutit kasutama hakata.


d) Kui kõik need ülaltoodud meetodid ei aidanud, siis pead oma iPad'i viima tagasi tema originaalsesse seisundisse (tehase algseadistusteni):

- Kõigepealt veendu, et Sul oleks kompuutrisse installeeritud iTunes tarkvara kõige uuem versioon.
- Ühenda oma iPad tahvelarvuti Windowsi kompuutriga (või Mac kompuutriga) ja käivita iTunes tarkvara.
- Kliki vasemas paanis DEVICES kategooria all oma iPad seadmele ja ava seejärel paremas paanis Summary vaheleht ning kliki seal Restore nupule.
- Kui ilmub hoiatusaken, siis kliki seal Back Up, et luua oma kõikidest tahvelarvuti failidest ja seadistustest reservkoopia.
- Seejärel kliki Restore nupule.

See taastab Sinu tahvelarvuti tema tehase seadistusteni ja installeerib sinna iPad'i operatsioonisüsteemi kõige viimase versiooni. Kui see lõpeb, siis tehakse iPadi restart. Seejärel peaks automaatselt ilmuma "Set UP Your iPad" aken, kus Sulle pakutakse tahvelarvuti kogu endise sisu reservkoopiast taastamist, sest iPad'i taastamise käigus kustutati seal kogu Sinu kraam. Vali seal kõige hilisem reservkoopia (seda pakutakse ka vaikimisi) ja kliki nupule Continue. Kui Sulle ei pakuta automaatselt kogu oma iPad'i meedia ja seadistuste reservkoopiast taastamist, siis tee seda ise - tee iTunes akna vasemas paanis DEVICES all oma iPad seadmel paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Restore from Backup... jne (loe sellest kõigest täpsemalt ka sealt sealt).
Kui reservkoopiast taastamine lõpetati, siis alustatakse automaatselt ka sünkroniseerimisprotsessi, et viia reaalselt kogu Sinu kraam tagasi tahvelarvutisse. Juhul kui automaatset sünkroniseerimist ei alustata, siis tee iTunes akna vasemas paanis DEVICES all oma iPad seadmel paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Restore from Backup... (Loe kohe siit alt ka edasi, sest mõnikord võib iPad suuremate probleemide korral minna ise automaatselt sellesse taastamisrežiimi ja siis toimub tegevus nii nagu siin edasi juttu tuleb!!!)


NB! Juhul kui Sul ei õnnestu ka seda siinset viimast meetodit kasutada, sest iTunes vasemasse paani 'Devices' alla ei ilmugi Sinu tahvelarvuti ikooni/nimetust, siis loe siit altpoolt alates kohe punktist 1. Või kui mingi suurema jama korral ilmub tahvelarvutisse see "Connect to iTunes" ekraan ja iPad lülitub ise taastamisrežiimi, siis loe siit alt alates punktist nr. 5.

1. Ühenda oma iPad tahvelarvuti USB kaablist lahti, aga jäta kaabli teine ots kompuutri USB pessa.
2. Lülita iPad täielikult välja. Kui Sul ei õnnestu teda tavalisel teel välja lülitada (st selle punase 'slide to power off' liuguri abil), siis vajuta ja hoia ühel ajal all mõlemat 'Sleep/Wake' ning 'Home' nuppe ja kui iPad lülitub välja, siis vabasta need nupud.
3. Nüüd vajuta ja hoia all 'Home' nuppu ning ühenda samal ajal see USB kaabel uuesti iPad tahvelarvutiga.


Märkus: Juhul kui Sa näed järgnevat pilti, siis lase tahvelarvutil ennast laadida vähemalt kümme minutit ja seejärel alusta uuesti punktist 2.

Lase tal end laadida


4. Hoia 'Home' nuppu senikaua all kuni ilmub "Connect to iTunes" ekraan ja kui ta ilmub, siis vabasta see Home nupp:

Kuni ilmub selline ekraan


5. Kui Sul iTunes juba ei startinud automaatselt, siis käivita ta nüüd ja Sa pead nägema järgmist "recovery mode" akent, kus kliki OK:

Recovery Mode


NB! Mõnikord võib iPad suuremate probleemide korral minna ise automaatselt sellesse taastamisrežiimi, sel juhul kliki OK ja jätka punktist 6.


6. Ilmub järgmine aken, kus kliki nupule Restore and Update:

Kliki 'Restore..."


7. Algas tahvelarvuti taastamine/uuendamine ja sealjuures kustutatakse kogu Sinu meedia ning muud andmed:

Algas taastamine


8) Kui iPad'i taastamine ja tema tarkvara uuendamine lõpetati, siis tehakse tema restart ning Sulle pakutakse automaatselt Sinu enda meedia/andmete/appide jms reservkoopiast taastamist. Ole nõus ja vali siit kõige viimane reservkoopia, seda pakutakse vaikimisi ka ise. Aga keegi ei keela Sul ka mingit varasemat reservkoopiat kasutada, vali sealt rippmenüüst. (Peale selle võid alustada hoopis ka puhtalt lehelt ja aktiveerida siin "Set up as a new iPad" raadionupu...). Kui oled siin oma valikud teinud või kui jätad vaikimisi pakutu, siis kliki nupule Continue:

Kliki Continue


9) Algab Sinu meedia reservkoopiast taastamine:

Taastatakse reservkoopiast


10) Kui valmis, siis ilmub selline aken, kus kliki OK ja tehakse järjekordne iPad'i restart:

Valmis


11) Seejärel alustatakse automaatselt sünkroniseerimisprotsesssi ja sellega viiakse kõik Sinu andmed, muusika, videod/filmid, podcastid, e-raamatud, pildid jms kraam reaalselt tahvelarvutisse. Siin pead natuke ootama, sest see võtab aega ja see aeg sõltub sellest et kui palju "kama" Sul seal tahvelarvutis enne oli:

Algas sünkroniseerimine


Märkus: Juhul kui Sul ei alustata automaatset sünkroniseerimist, siis tee iTunes akna vasemas paanis DEVICES all oma iPad seadmel paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Sync.

Ma ei kirjuta kunagi sellest, mida ma täpselt ei tea ja mida ma ei ole ise järgi proovinud/katsetanud ning see käis ka ülaltoodud iPad'i taastamise kohta. Selleks et "tellida" seda tahvelarvuti ootamatut taastamise režiimi ('recovery mode' akent), pidin ma oma iPad tahvelarvutiga midagi väga jõhkrat ette võtma ja minema välja väiksele riskile. Seega hakkasin tema kasutajaliideses endas mõllama ja üritasin seal midagi vussi keerata, aga kuna ta on üsnagi lollikindel seade, siis asi ebaõnnestus. Ei viitsinud pikalt jännata ja vajutasin seejärel täiesti valel ajal ning vales kohas korraga nii 'Home' kui ka seda 'Sleep/Wake' füüsilist nuppu ja hoidsin neid jupi aja all - õnnestuski (!) ja iPad andis otsad - ilmus see pahaendeline "Connect to iTunes" ekraan (pilt).
Seejärel ühendasin iPad'i kompuutriga ja käivitasin iTunes tarkvara ning ilmuski see veelgi pahaendelisem 'recovery mode' aken, kus klikkisn nupule OK ja algaski taastamine jne, nii nagu siin ülevalpool juttu oli—uuh, seekord läks risk õnneks ja ma ei pidanudki uut iPad'i ostma.

Kui miski ei aita, siis viska oma iPad aknast välja ja anna mulle peksa, seda loomulikult juhul kui minust tugevam oled!

ÜlesseMuud 'Settings' appi all olevad iPad seaded:

a) Airplane Mode ( Lennurežiim Settings -> Airplane Mode): See lennurežiim on ligipääsetav ainult iPad Wi-Fi + 3G mudelitel. "Airplane mode" režiimi kasutatakse paljudes seadmetes, näiteks Android moblades, iPhone puhul, iPad tahvlis, Windows 8 tahvelarvutites ja ka muudes seadmetes. See režiim lülitab seadmetes välja mobla raadio, Wi-Fi ja Bluetooth'i — ühesõnaga traadita ühendused lülitatakse välja. Sa ei saa antud režiimi ajal Internetiühendust ega kasutada Bluetooth® seadmeid.

Veelkord, mida see Airplane Mode siis teeb? Ükskõik millist seadet Sa kasutad — Android telefoni, iPhone, iPad, Windows 8 tahvlit või mis iganes — lülitab see lennurežiim igas seadmes välja samad funktsioonid. Need funktsioonid on:

• Mobiiltelefonid: Sinu seade lõpetab kommunikatsiooni mobiilside mastidega (tornidega). Sa ei saa saata ega vastu võtta enam midagi (häälkõnesid, SMS ja muid andmeid).
• Wi-Fi: Sinu seade ei skaneeri enam lähimaid Wi-Fi võrke ja ei ürita nendega ühendust saada. Juba olemasolev ühendus aga katkestatakse.
• Bluetooth: Bluetooth ühendus lülitatakse välja, näiteks Bluetooth kõrvaklappide oma. Sa ei saa kasutada ka Bluetooth hiirt ja klaviatuuri.
• GPS: Välja lülitatakse ka GPS-vastuvõtu funktsioonid, aga seda ainult mõnedel seadmetel.


Mitte-traadita seadmed on aga seejuures kasutatavad ja Sa ei pea lennu ajal oma seadet, näiteks iPad'i, välja lülitama vaid võid temaga edasi töötada - näiteks lugeda midagi, mängida mingit mängu, pilte või filme vaadata jne. Kuid paljud lennufirmad pakuvad nüüd ka lennuaegset Wi-Fi ühendust (eamikle seadmetel saab pärast Airplane Mode sisselülitamist, aktiveerida uuesti eraldi see Wi-Fi ühendus.) Mõnedel seadmetel saab ka Bluetooth ühenduse, pärast lennurežiimi aktiveerimist, uuesti sisse lülitada. Ka moblade ühendus võib samuti lähitulevikus reaalsuseks saada.

Isegi juhul kui Sa kunagi ei lenda, on see režiim Sulle ikkagi kasulik. Kui Sa antud momendil ei kasuta traadita ühendusi, siis lülita see "Airplane mode" režiim sisse ja sellega säästad seadme akut ning pikendad tema eluiga.

Kui 'Airplane mode' on sisse lülitatud, siis ilmub ülesse olekuribale väike lennukikujuline ikoonike ja Sa ei saa kasutada järgmisi vahendeid: lehitseda Internetis, saata- ja vastu võtta e-maile, sünkroniseerida oma andmeid, striimida YouTube videosid, tuvastada enda asukohta (map locations), kasutada iTunes Store või siis App Store servereid. Kuid sõltuvalt sellest et mis firma lennukil ja marsruudil Sa lendad, võib osasid vahendeid kasutada ja mõnikord saab isegi Wi-Fi sisse lülitada. Need keelud on ikka Sinu mõõtmatult kallihinnalise elu säilitamiseks - Maailm saaks korvamatu löögi juhul kui SINUGA peaks midagi juhtuma!


b) Wi-Fi (Settings -> Wi-Fi): Wi-Fi seaded määravad ära selle et kas iPad kasutab lokaalseid Wi-Fi võrke, et end Internetti ühendada. Kui Wi-Fi võrgud ei ole kättesaadavad või kui Sa lülitasid siin Wi-Fi välja ("OFF"), siis ühendab iPad ennast Internetti üle mobiilside andmevõrgu (seda ainult siis kui Sa kasutad Wi-Fi + 3G tahvelarvutit) - juhul kui see mobiilside andmevõrk on ligipääsetav. if available.

Lülita Wi-Fi sisse või välja: Toksa Settings -> Wi-Fi ja seejärel pane tema lüliti "ON" või "OFF" asendisse. Siitkaudu võid lülitada Wi-Fi ajutiselt välja näiteks selleks et tahvelarvuti aku eluiga pikendada - toksa "Wi-Fi" menüüpunkti järel tulevale OFF nupule nii et sinna ilmuks sõna "OFF".

Kui Sa toksad siin "Choose a Network..." sektsioonis parameetrile "Other...", siis võid ise käsitsi ühendada end mingi traadita võrguga - Sa pead teadma võrgu nime jms.

Wi-Fi seaded


c) Notifications (Settings -> Notifications): Notifications seaded ilmuvad siia siis kui Sa installeerid App Store poest mingid tarkvarad (apps), mis kasutavad 'Apple Push Notification' teenust. Sellised programmid kasutavad nn "push notifications" teateid/alarme, et teavitada Sind uue informatsiooni olemasolust ja seda isegi siis kui need programmid ei ole käivitatud. Sellised teated võivad ilmuda nii teksti, heli kui ka mingi numbrilise märgina ('Badges') antud programmi ikoonil, mis asub Sinu Home ekraanil. Sa võid sellised teated välja lülitada, et pikendada aku eluiga.

Et lülitada välja või sisse kõiki teateid/alarme, toksa Settings -> Notifications ja seejärel pane lüliti asendisse "ON" või "OFF":

Lülita teated välja


Et lülitada ainult mingil programmil tema heli või teisi teateid välja/sisse, toksa Settings -> Notifcations, vali allpoolt vastav programm, seejärel vali see teate tüüp, mida Sa tahad sisse või välja lülitada.


d) Location Services (Settings -> Location Services): 'Location Services' lubab sellistel appidel nagu näiteks Maps hankida ja kasutada Sinu asukohale baseeruvaid andmeid. Sinu ligikaudne asukoht määratakse lokaalse Wi-Fi võrgu kättesaadava info abil (juhul kui Sul on Wi-Fi sisse lülitatud). iPad Wi-Fi + 3G kasutab selleks ka mobiilvõrke ja GPS'i, et määrata Sinu asukohta.

Kui Sa ei soovi seda 'Location Services' teenust kasutada ja et pikendada aku eluiga, siis võid ta välja lülitada. Ja juhul kui Sa lülitad ta välja, siis ilmub iga kord, kui mingi app tahab antud teenust kasutada, ekraanile hoiatusaken, mis küsib Sinu nõusolekut selleks.


e) Brightness & Wallpapers (Settings -> Brightness & Wallpapers): Siin saad teha kahte asja: Seada oma ekraani heledust ja panna Koduekraanile mingi teise taustapildi ("tapeedi").

- Oma ekraani heledust tuleks eriti siis reguleerida kui Sa kasutad mingit E-raamatute lugejat (näiteks iBooks, Kindle, Free Books jne), sel juhul võiksid ekraani heledust natuke vähendada, et mitte koormata oma silmi. Ekraani heleduse vähendamine pikendab tsipa ka Sinu tahvli aku eluiga. Et reguleerida ekraani heledust, tee:

* Toksa Settings -> Brightness & Wallpapers.
* Et kontrollida heledust käsitsi, toksa Auto-Brightness On/Off nupule, et teda välja lülitada.
* Toksa ja lohista üleval 'Brightness' liugurit paremale, et heledust suurendada või siis vasemale, et heledust vähendada:

Reguleeri ekraani heledust


* Vajuta Home nupule, et sulgeda Settings akent.

- Sa võid panna uue tapeedi kas Koduekraanile (Home Screen) või lukustatud iPad'i ekraanile (Lock Screen) või siis nendele mõlemale korraga ja tee selleks:

* Toksa Settings -> Brightness & Wallpapers.
* Seejärel toksa 'Wallpaper' sektsioonis noolega nupukesele (vaata ülemist pilti).
* Uues ekraanis toksa kas "Wallpaper" (siin asuvad iPad'i endaga kaasapandud taustapildid) või "Saved Photos" (Sinu enda poolt siin tahvelarvutis salvestatud fotod/pildid) või siis "Photo Library" (Sinu poolt oma kompuutri 'My Pictures' kaustast tahvelarvutisse imporditud pildid/fotod) menüüpunktile:

Vali üks neist


* Toksa sobivale pildile ja seejärel toksa ekraani paremal ülaservas kas Set Lock Screen või Set Home Screen või siis Set Both nupule:* Vajuta Home nupule, et sulgeda Settings akent.


f) Picture Frame (Settings -> Picture Frame): See huvitav seadistus lubab Sul sel ajal kui Sinu iPad on lukustatud (locked) või kui tema aku on laadimisel, vaadata tahvelarvuti ekraanil oma pilte ja fotosid - loe sellest pikemalt sealt.


g) Mail, Contacts, Calendars (Settings -> Mail, Contacts, Calendars): Kasuta Mail, Contacts, Calendars seadeid selleks et luua ja seadistada iPad'i jaoks järgmisi kasutajakontosid:

- Microsoft Exchange (ettevõtete/organisatsioonide jaoks tasuline teenus)
- MobileMe
(tasuline teenus - $99 aastas)
- Google email
(seda võib aga Sinul vaja minna - juhul kui omad Gmail postkasti)
- Yahoo! Mail
(seda võib Sinul vaja minna - juhul kui omad Yahoo! Mail postkasti)
- AOL
(ka seda võib Sul vaja minna - juhul kui omad AolMail postkasti)
- Other
(muud POP ja IMAP Email süsteemid + 'Contacts' appi jaoks LDAP ja CardDAV kasutajakontode loomine + 'Calendars' appi jaoks CalDav kasutajakontode lisamine ja tellitud kalendrite lisamine - seda võib ka mõnel vaja minna...)


Kui Sa tahad tahvelarvuti kaudu oma saabunud emaile lugeda ja neid ka saata, siis pead siin looma oma kasutuseloleva meilipostkasti jaoks email kasutajakonto. Seda võid luua siinsamas aknas Add Account... kaudu (Settings -> Mail, Contacts, Calendars -> Add Account...) või siis avad Mail appi ja lood otse seal oma kasutajakonto. Ükskõik kus Sa selle lood, lisatakse see loodud kasutajakonto seejärel siia aknasse "Accounts" sektsiooni alla. Alltuleval pildil ongi juba üks email kasutajakonto (Google Mail) loodud ja ta lisati siia "Accounts" sektsiooni:

Lisa kasutajakontod


NB! Loe E-mail kasutajakonto ülesseadmisest, meiliprogrammist 'Mail' ja tema kasutamisest sealt.


Fetch New Data (Settings -> Mail, Contacts, Calendars -> Fetch New Data): Selle akna 'Fetch New Data' seadistus lubab Sul lülitada 'Push' funktsiooni sisse ("ON") või välja ("OFF") - MobileMe, Microsoft Exchange, Gmail, Yahoo! Mail ja kõikide muude 'push' e-mail kasutajakontode jaoks. 'Push' funktsiooni toetavad e-mail kasutajakontod vahendavad serverist automaatselt uue info Sinu tahvelarvutisse - sel juhul peab olema Internetiühendus. Sa võid selle vahendi välja lülitada, et pikendada aku eluiga.

Kui 'Push' on lülitatud välja ("OFF") või kui Sul on loodud email kasutajakontod, mis ei toeta seda push funktsiooni, siis sellegipoolest kontrollib iPad seda et kas serveris ei ole uut informatsiooni (näiteks uusi emaile). Toksa Fetch New Data punktile, et määrata allpool seda et kui sagedasti peab iPad uue info olemasolu kontrollima. Et pikendada aku eluiga, ära määra siin "Fetch" sektsioonis liiga sagedast ajaintervalli või pane ta hoopis "Manually" (käsitsi) peale:

Määra ajaintervall


Selle Mail, Contacts, Calendars akna allosas võid veel seada oma Mail, Contacts ja Calendars appide mõningaid seadeid, siin on vaikimisi seaded ka küllaltki rahuldavad. (Välja võid siin näiteks lülitada "Calendars" sektsiooni all selle "New Invitation Alertes" seade.)


Contacts appist saad ülevaate sealt ja Calendar appist saad lugeda sealt.


h) Safari (Settings -> Safari): Siin saad seada iPad'i enda vaikimisi Safari brauserit, näiteks valida temale otsingumootori (Google, Yahoo! või siis Bing oma), puhastada ajalugu (Clear History), kustutada küpsised (Clear Cookies), puhastada mälu (Clear Cache). Safari veebilehitsejast saad ülevaate sealt.

Safari seaded


i) Veel saad siin Settings appi ekraanis seada ka tahvelarvuti enda iPod, Video, Photos ja Notes programme (apps), kus suurt midagi teha ei ole ja kus vaikimisi seaded on küllaltki head. Vaata nad ise üle ja võib olla on siin vaja midagi seadistada, näiteks Notes appi jaoks muuta tema fonti...

j) Settings akna vasemas paanis kõige alla lisatakse Sinu enda poolt installeeritud programmid (kaugeltki mitte kõik) ja siin saad neid mingil määral seadistada - üldiselt on ka siin vaikimisi seaded sobivad.

Ülesse

 

Edasi iPad tahvelarvuti IX. ossa >

< Tagasi iPad tahvelarvuti VII. ossa

 

< Tagasi iPad tahvelarvuti I. ossa ja SISUKORDA
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008