iPad kasutusjuhend - XI. osa

Elukas ja iPad iPad kasutusjuhend - XI. osa

 

iPad'i kasutamiseks muud juhised ja nipid

 

 

 

 

< Tagasi iPad tahvelarvuti I. ossa ja SISUKORDA

 

Mitme pildi/foto ühekorraga kustutamine, kopeerimine, e-mailiga saatmine või printimine:

Teatavasti salvestatakse kõik pildid ja fotod vaikimisi iPad tahvelarvuti Photos app kausta. Kui Sa tahad ühekorraga mitut pilti/fotot ära kustutada, e-mailiga ära saata (neid saab saata kuni 5 tk korraga!), kopeerida või välja printida, siis tee järgmist:

1) Toksa iPad koduekraanil Photos app'i ikoonile.
2) Toksa üleval Photos nupule, et avada kõikide fotode/piltide paani. (Juhul kui Sul avati Photos appi käivitamisel ainult ühe fotoga ekraan, siis toksa vasemal ülanurgas All Photos nupule.)
Seejärel keri sõrmega seni kuni jõuad vajalike fotodegrupini ja toksa siis paremal ülanurgas väiksele noolnupule:

Otsi fotod üles


3) Päras noolnupule toksamist näed Sa ülal vasemal sinna ilmunud uusi nuppe: Email, Copy, Print ja Delete nuppe:

Ilmusid uued nupud


Märkus: iOS 5 versiooniga iPad tahvlis näed aga sellist ekraani, kus vasemal ülal on ainult kolm nuppu ja nende hulgas ka uus Share oma - pilt.


4) Nüüd, et mitut pilti/fotot ära märgistada, tee järgmist:

- Vajuta esimesele märgistatavale pildile, hoia sõrme all ja seejärel lohista sõrmega üle kõikide fotode, mida Sa tahad kustutada, kopeerida, Emailiga saata (kuni 5 tk ainult!) või printida. Märgistatud piltide paremasse allanurka peavad ilmuma sinised märgistuse linnukesed.
- Kui tahad seejärel mõne pildi märgistuse tühistada, siis toksa sellele märgistatud pildile (või siis vajuta esimesele märgistatud pildile, hoia sõrme all ja lohista seejärel üle kõikide nende piltide, mille märgistust Sa tahad tühistada).
- Sa saad mitut pilti korraga märgistada ainult nähtava ekraani ulatuses. Kustuta/kopeeri/emaili või prindi esimene grupp märgistatud pilte ära ja seejärel hakka teist gruppi märgistama...
- Kui tahad mitut pilti emailiga saata, siis märgista sellise tehnikaga ainult kuni 5 pilti/fotot.

Märgista pildid


Kui tahad oma juba eelnevalt märgistatud piltidest enne nende lõplikku kustutamist mõne pildi märgistuse tühistada, siis toksa nendele märgistatud piltidele (või siis vajuta esimesele märgistatud pildile, hoia sõrme all ja lohista seejärel üle kõikide nende piltide, mille märgistust Sa tahad tühistada). Alltuleval pildil märgistati algul järjest mitu pilti ja seejärel toksati nendele piltidele, millede märgistust sooviti tühistada ning alles jäid ainult need "linnukestega" pildid, mida sooviti ära kustutada:

Osa märgistusi tühistati


5) Kui olid oma pildid ära märgistanud, siis toksa üleval vasemal kas Email, Copy, Print või siis Delete nupule.

Märkused:

a) iOS 5 versiooniga tahvelarvutis see ülaltoodud mitme pildi märgistamise meetod enam ei tööta, nüüd saab kõiki vajalikke pilte ka nii märgistada, et lihtsalt toksad nendele ja märgistatud piltidel ilmub sinine "linnuke".

b) Sa saad siitkaudu kustutada ainult neid pilte/fotosid, mis Sa iPad'i importisid. Isegi sel juhul ei saa Sa alati kõike pilte siitkaudu kustutada, näiteks kui Sa importisid nad oma kompuutri mingist teisest partitsioonist. Juhul kui Sa märgistasid siin mitu pilti ja see Delete nupp jääb ligipääsmatuks, siis tähendab see seda et nende juba märgistatud piltide hulka sattus ka mingi selline imporditud pilt, mida iPad'i kaudu ei saagi kustutada. Sel juhul toksa järjest neile juba märgistatud piltidele, et nende märgistus tühistada ja vaata, et kas Delete nupp muutub ligipääsetavaks - nii peilid need siitkaudu mittekustutatavad pildid välja. Kui Sa tahad kustutada neid pilte, mida siin ei saa prügikasti saata, siis tee järgmist:

- Ühenda iPad kompuutriga ja käivita iTunes programm.
- Nüüd otsi see piltidega kaust üles, kust Sa need mittekustutatavad pildid tahvelarvutisse importisid/sünkroniseerisid ja kustuta need pildid sealt (või kopeeri siis nad mujale juhul kui tahad neid veel alles hoida).
- Nüüd tee iTunes'i vasemas küljepaanis oma iPad seadmel paremklõps ja kliki hüpikmenüüs käsule Sync.


Alumisel pildil toksas kasutaja nupule Delete ja selle peale ilmus punane "Delete Selected Photos" käsk ja kui ta toksas sellele käsule, siis kustutati kõik märgistatud fotod/pildid:

mm


Kui tahad korraga emailida mitut pilti, siis märgista eelnevalt ainult kuni 5 pilti, mitte rohkem.

ÜlesseKuidas saab muuta iPad, iPhone või iPod Touch seadmetes kaustanimesid:


NB! iPad tahvelarvutis endas ja iTunes tarkvara kaudu iPad'i koduekraani ('Home screen') seadistamisest, näiteks tema ikoonide ümberpaigutamisest, uute omaenda kaustade loomisest, lisa (uute) koduekraanide loomisest jne, loe sealt.


Kui Sa tahad iPad tahvelarvutis muuta mingi kausta nime, siis tegutse järgmiselt:

1) Vajuta sõrmega sellele kaustaikoonile, mille nime Sa tahad muuta ja hoia sõrme seni all kuni koduekraani ikoonid hakkavad kõikuma ("värisema") ning teiste ikoonide vasematesse ülanurkadesse ilmuvad ristiga pealisikoonid. Seejärel vabasta oma sõrm:

Oota kuni ikoonid hakkavad 'värisema'


2) Toksa uuesti sellele samale kaustaikoonile ja selle peale ilmub "redakteerimise" aken/paan. Toksa seal teksti sisestamise riba, kus on näha selle kausta nimetus, paremas otsas asuvale "x" nupule:

Toksa x nupule


3) Pärast x nupule toksamist ilmub virtuaalne ekraani klaviatuur ja selle teksti sisestamise riba vasemasse otsa ilmub vilkuv tekstikursor. Tipi antud kausta jaoks sinna uus nimi ja toksa klahvile Valmis:

Tipi uus nimi


4) Seejärel vajuta 2x Home füüsilisele nupule ja Sa näedki oma kausta uut nimetust:

Uus nimi on loodud

Ülesse'iTunes Media' kausta mujale siirdamine:

Märkus: iTunes meediakaust asub vaikimisi kaustateel C:\Users\Sinu_Kasutajanimi\Music\iTunes\iTunes Media. Juhul kui Sinu iTunes library oli loodud kasutades iTunes 8 või tema varasemat versiooni, siis kutsutakse iTunes Media kausta hoopis "iTunes Music" kaustaks.


Kui Sinu kõvaketas või siis mingi tema partitsioon hakkab pärast kogu muusika ja muu meedia allalaadimist täis saama või kui Sa tahad kogu oma muusika ning meediafailid siirdada oma süsteemi mingisse teise partitsiooni (või teisele kõvakettale või siis välisele kõvakettale), siis saadki siit abi - kõik Sinu pleilistid, reitingud ja mängude ajalood säilitatakse.

Tee järgmist (siin näites kasutatakse iTunes 10 versiooni):

1) Käivita iTunes ja vali menüü Edit -> Preferences.
2) Ava Advanced vaheleht (tab), pane linnuke "Keep iTunes Media folder organized" kontrollruutu ja kliki nupule OK:

Pane linnuke ruutu


Nüüd siirdame oma iTunes meediakausta mujale sobivamasse kohta:

1) Vali iTunes aknas menüü Edit -> Preferences.
2) Ava Advanced vaheleht (tab) ja kliki nupule Change... (üleval "iTunes Media folder location" oblastis - vaata eelmist pilti).
3) Uues "Change iTunes Media Folder Location" aknas otsi üles see koht, kuhu Sa tahad oma uue iTunes Media kausta luua:

Otsi vajalik koht ja loo sinna uus kaust


4) Kui Sa olid vajaliku koha üles leidnud, siis kliki sealsamas aknas üleval tööriistaribal New Folder nupule, tipi uuele loodavale iTunes Media kaustale nimi ja vajuta ENTER. Seejärel kliki nupule Select Folder ja siis kliki nupule OK, et sulgeda seda 'Edit -> Preferences' dialoogiakent.
5) Nüüd vali File menüüst vastav käsk ja selle käsu nimetus sõltub Sinu iTunes versoonist:

- Kui Sul on iTunes 9 või 10 versioon, siis vali File -> Library -> Organize Library käsk.
- Kui Sul on iTunes 8 versioon, siis vali File -> Library -> Consolidate Library käsk.
- Kui Sul on iTunes 7 või tema varasem versioon, siis vali Advanced -> Consolidate Library käsk.


All kasutatakse iTunes 10 versiooni:

vali sobiv käsk


6) Uues aknas pane linnuke "Consolidate files" kontrollruutu ja kliki OK. (Sellega kopeeritakse kogu Sinu muusika ja muud meediafailid uude asukohta - veendu, et seal oleks selleks piisavalt vaba kettaruumi.)

Pane linnuke ruutu ja kliki OK


Märkus: iTunes 8 ja varasemate puhul kliki lihtsalt nupule Consolidate.


7) Alustatakse kogu iTunes meedia siirdamist uude kohta ja see võtab aega, kõik sõltub sellest, et kui palju Sul seda nänni on - siin on tegemist ikkagi suure hulga gigabaitidega. Ka on see protsess küllaltki ressursinõudlik ja seega ära sel ajal millegi tõsisemaga tegele, Sa võid sel ajal näiteks Internetis midagi lugeda: näiteks Delfi tobedaid artikleid ja veelgi hullemaid kommentaare, Sa võid ka ise mingi sapise kommi sinna lisada - minu luba on Sul selleks olemas...

Käib siirdamine


8) Pärast seda kui see kaust on ümber siirdatud, otsi oma vana originaalne 'iTunes Media' kaust üles (näiteks Windows 7 opsüsteemis asub see kaust aadressil/kaustateel: \Users\SinuKasutajanimi\My Music\iTunes\) ja tee järgmist:

- Juhul kui seal on sellised failid nagu iTunes Library.itl ja iTunes Music Library.xml, siis jäta ainult need alles ning kogu ülejäänud sisu kustuta! Tavaliselt nad ei peaks seal asuma vaid nad on selles iTunes kaustas endas, aga kontrolli siiski üle.
- Juhul kui Sul neid ülalnimetatuid faile seal ei ole, siis kustuta (saada prügikasti) terve see 'iTunes Media' kaust:

Kustuta vana meediakaust


8) Sulge iTunes programm ja käivita ta uuesti.


Märkused:

- Juhul kui pärast 'iTunes Media' kausta kustutamist ja iTunes programmi sulgemist/taaskäivitamist ilmub "The folder containing "iTunes Library.itl" cannot be found and is required. Please create or choose an iTunes library" veateade, siis asusid selles kustutatud 'iTunes Media' kaustas ka sellised failid nagu iTunes Library.itl ning iTunes Music Library.xml - neid ei tohi kustutada. Taasta (Restore) sel juhul prügikastist see 'iTunes Media' kaust tema endisesse kohta ja seejärel ava ta ning kustuta sealt kõik üleliigne, aga jäta need kaks iTunes Library.itl ja iTunes Music Library.xml faili sinna alles.

- Kui Sa siirdasid oma meediakausta (library) välisele kõvakettale, siis pead enne iTunes'i käivitamist selle välise kõvaketta ühendama kompuutriga ja ta sisse lülitama. Kui Sa seda ei tee, siis hoiatab iTunes Sind selles et Sa ta üles otsiksid või loob kohe uue LIBRARY kausta (mis on tühi).

- Juhul kui ka pärast selle 'iTunes Media' kausta üleviimist hakkab tema asukoha kettaruumi väheseks jääma, siis alusta iTunes enda programmis kogu üleliigse kustutamist: eelkõige vaadatud/kuulatud filmid, videod, iTunes U kollektsioonid, podcastid, muusika jne. Nende kustutamisest oli juba eelpool juttu, toon ainult mõned lingig:

* iTunes U 'kollektsioonide' koos kõikide nende episoodidega kustutamine
* iTunes U kollektsioonide 'episoodide/järgede' kustutamine
* Kuidas oma iPad tahvelarvutist kustutada iTunes U kollektsioonide ja podcastide 'episoode'?

* Podcast'i koos kõikide tema episoodidega kustutamine
* Podcastide 'episoodide/järgede' kustutamine
* Kuidas oma iPad tahvelarvutist kustutada iTunes U kollektsioonide ja podcastide 'episoode'?

* Rakenduste/programmide (apps) kustutamine


Muusikat, filme jms sellist saad ka paremklõpsuga avaneva hüpikmenüü käsu Delete/Remove abil kustutada.
Kui Sa olid iTunes programmis kõik üleliigse kustutanud, siis ühenda oma iPad tahvel kompuutriga ja alusta sünkroniseerimist.


ÜlesseKuidas viia oma vanast iPad tahvelarvutist kogu tema meedia/sisu üle uude iPad tahvelarvutisse?

OK, Sa ostsid oma vana iPad'i asemele uue iPad 2 (või iPad 3 jne) tahvelarvuti. Et nüüd oma õnnelikku ostu korralikult lõpetada, pead Sa täitma ka viimase ülessande: viima oma vanast tahvelarvutist kõik app'id, muusika, filmid jne ning seadistused üle oma uude tahvelarvutisse.

Et seda viimast ülessannet edukalt täita, tee järgmist:

1) Kõigepealt veendu, et Sul oleks iTunes tarkvara jaoks laetud alla tema kõige uuem versioon, samuti veendu, et sinu vana iPad omaks kõige viimast iOS operatsioonisüsteemi.
2) Ühenda oma vana iPad lauakompuutri või sülearvutiga. Seejärel käivita kompuutris iTunes programm (juhul kui ta ise automaatselt ei stardi).
3) Tee iTunes tarkvara vasemas küljepaanis DEVICES all oma iPad seadme ikoonil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk "Transfer Purchases":

Vali käsk...


4) Pärast andmete ületoomist, tee sealsamas DEVICES all temal jälle paremklõps ja vali käsk "Back Up".


5) Nüüd ühenda oma uus iPad kompuutriga.
6) Tee iTunes tarkvara vasemas küljepaanis DEVICES all oma uue iPad seadme ikoonil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk "Restore from Backup...".


7) Veendu, et Sinu uude iPad'i oleksid kõik andmed ilusti üle viidud.
8) Käivita oma vana iPad ja tee järgmist: Toksa Settings -> General -> Reset -> Erase All Content and Settings.
9) Kui valmis, siis tee oma vana iPad tahvelarvutiga ühte järgmistest:

- ühenda ta iTunes programmiga ja vali "Set up as New" parameeter ning tee tema uus esmane paigaldamine...

või

- anna see vana tahvelarvuti lihtsalt uuele omanikule üle ja las juba tema teeb siis oma kompuutriga tema esmase paigaldamise/aktiveerimise.


Ülesse

 

 

< Tagasi iPad tahvelarvuti I. ossa ja SISUKORDA< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008