iPad kasutusjuhend - uus iOS 5 versioon

Elukas ja iPad iPad kasutusjuhend - tema uus iOS 5 versioon

 

 

Uuendatud 14.10.11

Apple lasi 12. oktoobri keskööl välja oma uuendatud iOS 5 operatsioonisüsteemi ja praegustel vanemate iOS versioonidega seadmete (k. a. iPad tahvelarvutite) omanikel tuleks ta kohe alla laadida ning oma seadmesse installeerida:

a) Nüüdsest on nii et see, kes ostab endale uue iOS operatsioonisüsteemiga seadme (k. a. iPad tahvelarvuti) pärast 12. oktoobrit 2011, selle seadmesse on see iOS 5 juba sisse installeeritud (st ta on seal eelinstalleeritud kujul juba olemas).

b) Kuid praegused iOS vanema versiooni omanikud (sh ka mina), peavad selle iOS 5 'upgrade' (firmware) ise iTunes Store poe kaudu alla laadima. Seega tuleb praegustel iPad tahvlite omanikel see uus iOS 5 operatsioonisüsteem/firmware laadida alla ja installeerida veel vanaviisi—oma kompuutri ning iTunes tarkvara kaudu. Aga kõik edaspidised uuendused hakkavad tulema juba "üle õhu" (OTA - over the air) ja Sul ei lähe enam oma arvutit ning iTunes tarkvara vaja - seda loomulikult juhul kui Sa seda ise soovid.

iOS 5 on kättesaadav iPhone 4S, iPhone 4, iPhone 3GS, iPad 2, iPad, iPod touch (4-s generatsioon) ja iPod touch (3-s generatsioon) seadmetele.


Need kes ostavad iOS 5 opsüsteemiga uue seadme (alates 13.10.11), võiksid alltoodu samuti läbi lugeda, sest siin tuuakse ära selle iOS 5 uued vahendid ja võimalused - alates sealt.
Peale selle tuleks lugeda ka iPad tahvelarvuti esmasest paigaldamisest/aktiveerimisest ('initial setup') juhul kui Sa ostad uue iPad tahvelarvuti, kus on see iOS 5 või tema kõrgem versioon eelinstalleeritud kujul juba olemas - sealt.


Uuendatud 13.11.11: Äsja lasti välja ka iOS 5 esimene uuendus (värskendus) iOS 5.0.1 ja soovitan kohe kõigil ka see alla laadida ning installeerida - esmalt installida iOS 5 ja seejärel tema update iOS 5.0.1. Temaga likvideeritakse näiteks iOS seadmete teatud akuprobleemid ja nüüd saavad ka originaalse iPad 1 omanikud kasutada seda väga head ning kasulikku 'Multitasking Gestures' funktsiooni (info siin allpool).
iOS 5 omanikud saavad selle iOS 5.0.1 uuenduse installeerida ka otse üle õhu (ilma kompuutri ja iTunes tarkvarata) ja ma soovitangi nii seda teha (asi toimub palju kiiremini) - juhis siinse veebilehe lõpus.iOS 5 operatsioonisüsteemi allalaadimine ja installeerimine (praegustel mitte iOS 5 opsüsteemiga iPad tahvlite omanikel):


Enne kui alustad, tee igaks juhuks:

a) Puhasta oma iPad tahvelarvuti ja ka iTunes tarkvara üleliigsetest appidest, muusikast, failidest, videost jms...
b) Tee oma iPad tahvli sisust igaks juhuks ka reservkoopia (see ei ole just kohustuslik). iOS 5 paigaldamisel pühitakse Sinu iPad tahvelarvuti puhtaks ja seejärel jälle taastatakse, aga kui tema uuendamisel läheb midagi nihu, siis kaotad kogu oma "nänni". Kui uuendamine ebaõnnestus, siis saad oma kraami jälle taastada (juhis).


Esimene etapp - iTunes tarkvara uuendamine:

Kõigepealt pead Sa uuendama oma iTunes tarkvara—kuni tema iTunes 10.5 versioonini. iTunes 10.5 toob kaasa vähesed graafilise kasutajaliidese muudatused ja muidugi ka iCloud toe. Peale selle on olemas ka nn "iTunes in the Cloud", mis lubab kasutajal kogu oma kraami (laulud, appid, e-raamatud, podcastid jms) sünkroniseerida kuni 10 seadme vahel, sealhulgas on ka mõlemad Mac/Windows kompuutrid, iPad tahvealrvutid ja muud iOS 4.3.3 seadmed.

Tegutse järgmiselt:

1) Käivita oma laua- või sülearvutis iTunes programm ja vali menüü Help -> Check for Updates:

Help - Check for Updates


2) Kliki ilmuvas aknas nupule Download iTues:

Kliki ilmuvas aknas nupule Download iTues


3) Seejärel pane linnuke ka "MobileMe Control Panel" ruutu ja soovi korral võid ka Safari 5 brauseri alla tirida, kui valmis, siis kliki Install x items nupule:

Vali ja mine edasi...


4) Kliki nupule Accept:

Kliki nupule Accept


5) Algab allalaadimine ja see võtab natuke aega:

Algab allalaadimine ja see võtab natuke aega


6) Nüüd algas iTunes tarkvara uuendamine/installeerimine (upgrade) ja Sinu iTunes programmi aken kaob ekraanilt ära (seda ajutiselt):

Algas install


7) Lõpuks kliki nupule Yes, et teha kompuutri restart:

Kliki Yes


8) Kui kompuuter on taaskäivitatud, siis ilmub Sinu ekraanile põnev aken, kus kliki nupule Agree. Soovitan Sul eelnevalt see tekst aga hoolikalt läbi lugeda ja tähtsam üles märkida või siis kliki nupule 'Save...', et hiljem puhkehetkel seda kosutavat üllitist tudeerida... - pilt.

Pärast nupule "Agree" klikkimist ilmubki Sinu uuendatud iTunes programmiaken.Teine etapp - iOS 5 opsüsteemi uuenduse (firmware) allalaadimine ja installeerimine:

1) Nüüd ühenda oma iPad tahvelarvuti kompuutri USB porti ja juhul kui Sulle ilmub alltoodud aken, siis kliki siin nupule Continue (see aken ei peaks Sinule ilmuma ja kui ta ei ilmugi, siis mine kohe edasi sinna):

Märkus: Minule ta ilmus, sest alustasin täiesti otsast peale ja viisin oma tahvelarvuti eelnevalt tagasi tema tehase originaalseisundini (Settings -> General -> Reset -> Erase All Content and Settings) ning kustutasin ka C:\Users\ahv-2\Music\ all asuva terve iTunes kausta kogu tema kraamiga - mul sai olemasolevatest appidest jms sellisest villand, tahtsin uuesti täitsa nullist alustada...

Kliki Continue


2) Siin võid linnukesed panna nendesse ruutudesse oma soovi järgi. Sellega lubad Sa mingi meedia (videod, muusika, fotod ja appid) oma tahvelarvutiga automaatse sünkroniseerimise siis kui Sa ühendad enda iPad'i oma kompuutriga. Sa võid seda sünkroniseerimist igal ajal ka hiljem seadistada, kui valmis, siis kliki nupule Done:

Vali ja kliki Done


3) Oota kuni sünkroniseerimine lõpetatakse - pilt.


4) Seejärel veendu, et akna vasemas paanis oleks ikka märgistatud Sinu iPad seade ("DEVICES" kategooria all) ja kliki keskel nupule Update:

Kliki Update


5) Kliki ilmuvas dialoogiaknas nupule Update:

Kliki ilmuvas dialoogiaknas nupule Update


6) Kliki nupule Next - pilt.

7) Loe läbi, jäta meelde ja kliki nupule Agree - pilt.

8) Alustatakse iOS 5 firmware allalaadimist - järgmised protsessid (kuni Sinu iPad'i automaatse restardini) võivad võtta üsna palju aega ja see oleneb sellest et kui palju Sul oma tahvelarvutis seda meediat on (mitu gigabaiti):

Alustatakse iOS 5 firmware allalaadimist


9) Nüüd tehakse Sinu tahvelarvuti sisust reservkoopia, sest tema firmware uuendamisel pühitakse ta puhtaks ja seejärel viiakse ta tagasi tema esialgsete tehase algseadistusteni:

Luuakse reservkoopia


10) Oota... - pilt.

11) Ikka oota... - pilt.

11) Jälgi "mängu"... - pilt.


12) Nüüd kliki nupule OK ja seejärel tehakse Sinu tahvelarvuti restart (selleks ajaks kaob siinse akna vasemast paanis ära ka Sinu iPad seadme nimetus):

Kliki OK


13) Kliki jälle OK ja ära ühenda oma tahvlit kompuutrist lahti (!):

Kliki jälle OK


14) Ja Sinu iPad tahvelarvuti saigi uuendatud iOS 5 operatsioonisüsteemi:

iOS 5 on installeeritudKolmas etapp - iPad tahvelarvuti esmane paigaldamine/aktiveerimine ('initial setup'), seda tuleb ka siis teha kui Sa ostad uue iPad tahvelarvuti, kus on see iOS 5 või tema kõrgem versioon eelinstalleeritud kujul juba olemas:

1) Nüüd mine oma iPad tahvelarvutisse ja toksa seal nupule Continue:

Kliki Continue


2) Siin võid soovi korral toksata kas ülemisele "Enable Location Services" (sellega saab kaartidel kuvada Sinu asukoha) või siis "Disable Location Services" (ei lülita antud teenust sisse, aga selle võid ka hiljem Settings appi kaudu sisse lülitada):

Vali üks


3) Siin kuvatakse Sinu WiFi võrguühendus ja kui Sul on siin rohkem valikuid, siis vali neist üks ning toksa ülal paremal nupule Next:

Kliki Next


4) Kui Sul on Apple ID (iTunes ID), st Apple kasutajakonto juba loodud, siis toksa siin "Sign In with an Apple ID" nupule (vastasel juhul toksa alumisele nupule ja loo see...):

Vali nupp


5) Sisesta oma kasutajakonto (Apple ID/iTunes ID) ja toksa Next:

Sisesta Apple ID


6) Toksa nupule Agree:

Toksa nupule Agree


7) Toksa jälle Agree (palju võib!?):

Toksa jälle Agree


8) Järgmises aknas oota natuke...

9) Nüüd tuleb Sul "Set Up iCloud" ekraanis valida üks kahest:

- Kui Sa valid siin ülemise "Use iCloud" nupu, siis kõiki Sinu fotosid, appisid, kontakte, kalendreid, pornot jms hoakatakse hoidma iCloud serveris (st "pilves"). Sulle eraldatakse selleks 5GB tasuta kettaruumi ja kogu Sinu meedia sünkroniseeritakse automaatselt "üle õhu" kõikide Sinu teiste iOS 5 seadmetega. Sa saad siin määrata ka selle et Sinu tahvelarvutist loodav reservkoopia viiakse otse "pilve" (iCloud serverisse Sinule eraldatud tasuta 5GB salvestusruumi). Kuigi Sulle eraldatakse "ainult" 5GB tasuta serveriruumi, saad Sa seda ruumi alati juurde osta - allpool iCloud sektsioonis tuleb sellest maksmisest jms juba pikemalt juttu;

- Alumine "Don't Use iCloud" nupp aga ei luba seda. Sa võid seda hiljem aga igal ajal muuta:

* Sünkroniseerimise lubamine: Toksad tahvelarvutis Settings -> iCloud ja määrad selle et mida võib sünkroniseerida (paned nende lülitid asendisse ON).
* Reservkoopiate pilve viimise lubamine: Toksad tahvelarvutis Settings -> iCoud -> Storage & Backup ja paned "iCloud Backup" parameetri lüliti asendisse "ON". Sedasama võid teha ka kompuutri ja iTunes programmi kasutamisel, sel juhul ühendad oma iPad'i kompuutriga, märgistad vasemas paanis DEVICES sektsioonis oma iPad seadme ja vahelehel "Summary" aktiveerid "Backup" sektsioonis raadionupu Back up to iCloud, seejärel klikid all paremal nupule Apply ning sealsamas ka nupule Sync:


Vali...


10) Kui tegid eelmises aknas oma valiku ära, siis toksa Next (mina toksasin seal sellele alumisele "Don't Use iCloud" nupule):

Kui tegid eelmises aknas oma valiku ära, siis toksa Next


11) Alumises aknas vali mida tahad...:

Vali mida tahad...


12) Ja Sinu iPad'i esmane ülesseadmine ongi lõppenud, toksa nupule Start Using iPad:

Toksa nupule 'Start Using iPad'


Ja ilmubki tema uuendatud 'Home' ekraan:

Uuendatud 'Home' ekraan


Sa näed oma tahvelarvuti iOS versiooni numbrit ka tema Settings -> General - "Version" ekraanis:

Versiooni info


Seejärel kui Sa lähed oma meilipostkasti, siis leiad sealt eest umbes järgmise sõnumi:

Tuli sõnumiOS 5 kõige olulisemad uuendused:

- *** "PC Free!" ja "Over The Air" (OTA – tarkvara eemalt GPRS või Wi-FI kaudu uuendamine) – iOS 5 operatsioonisüsteemi üheks tähtsamaks uuenduseks on see et seda spetsiaalset USB ühenduskaablit [Data Cable (30-pin Dock Connector to USB Cable - pilt) ei lähe enam vaja. iOS 5 pakub Sinu Meedia ja Seadme juhtimiseks välja täieliku traadita lahenduse - kõik toimub üle õhu (OTA - "over-the-air").
Kuni siiamaani oli nii et kui Sa tahtsid näiteks iOS 4.3.2 versioonilt minna üle iOS 4.3.3 versioonile, siis pidid Sa seda tegema kompuutri ja iTunes tarkvara kaudu. Laadisid esmalt kompuutris tema uue versiooni alla, siis ühendasid tahvelarvuti USB data kaabli abil kompuutriga ja käivitasid sünkroniseerimise. Sama tuli teha ka kõikide muude uuenduste, reservkoopiate loomise ja meedia sünkroniseerimiste korral. Selline tehnoloogia jääb aga ajale jalgu ja nüüd likvideeris Apple ka sellise relikti.

Ühesõnaga iOS 5 puhul Sa ei vaja enam kompuutrit ja temasse installeeritud iTunes tarkvara, et osta iPad, iPhone või iPod touch seadet. iOS seadme aktiveerimine ja esmane paigaldamine (initial setup) toimub otse seadmes endas. Lae iOS tarkvara uuendus üle õhu otse enda tahvelarvutisse. Sa saad soovi korral oma iOS seadme, näiteks iPad'i, kogu sisust luua reservkoopia, panna see "pilve" hoiule ja taastada teda üle õhu kasutades uut iCloud tasuta teenust.


Apple tasuta iCloud teenus toetab igapäevast üle W-FI reservkoopia loomist ja sünkroniseerimist ning Sa pead selleks tegema järgmist:

Sa ei näe iPad'i startimisel enam seda "Connect to iTunes" logot, mis näitab, et Sa pead selle Apple USB Data Cable ühendama oma kompuutri ja iTunes tarkvaraga (pilt). iOS 5 tuleb täielikult ümbertehtud installeerimise (setup) kasutajaliidesega, mis lubab Sul otse oma tahvelarvutil installeerida kõik vajaliku ilma et Sa vajaksid Mac või PC kompuutrit. Sa saad uue 'firmware' (st iOS 5) laadida alla oma tahvelarvutisse otse üle õhu (Wi-Fi ühenduse kaudu). Kui Sul on iOS 5 installeeritud, siis ei pea Sa tahvelarvuti esmase paigaldamise (initial setup), sünkroniseerimise või tarkvara uuendamise ajal teda oma Mac või PC kompuutriga ühendama - kõik käib traadita ühenduse abil ja Sinu tahvelarvuti enda sees.

Praegused iOS seadmete omanikud peavad selle iOS 5 firmware uuenduse veel ise alla laadima ja installeerima ning selleks tuleb neil uuendada ka oma iTunes tarkvara (kuni tema 10.5 versioonini) - siin eelpool oligi sellest juba juttu.
iTunes 10.5 toob kaasa vähesed graafilise kasutajaliidese muudatused ja muidugi ka iCloud toe. Peale selle on olemas ka nn "iTunes in the Cloud", mis lubab kasutajal kogu oma kraami (laulud, appid, e-raamatud, podcastid jms) sünkroniseerida kuni 10 seadme vahel, sealhulgas on ka mõlemad Mac/Windows kompuutrid, iPad tahvealrvutid ja muud iOS 4.3.3 seadmed.


Seega on iOS 5 ja iPad tahvelarvuti omanikel tulevikus oma andmete sünkroniseerimiseks, reservkoopiate loomiseks ning iOS tarkvara uuendamiseks järgmised võimalused:

Kui Sa ostad pärast 2011. a. 12. oktoobrit uue iPad'i, kus on iOS 5 eelinstalleeritud kujul juba olemas või kui Sa installeerid oma vanema iOS operatsioonaüateemiga tahvelarvutisse uuema iOS 5 versiooni, siis võid teha:

a) Sünkroniseerimine:

- Sünkroniseerid oma meediat ainult üle õhu (OTA - "over-the-air") ja iCloud teenust kasutades ning sel juhul ei ole Sul kompuutrit ja sinna installitud iTunes tarkvara enam vajagi. Uue iPad'i ostmisel, kus on see iOS 5 juba olemas või vanemasse tahvelarvutisse uue iOS 5 installeerimisel ja nende esmasel aktiveerimisel saad meedia sünkroniseerimise ning reservkoopia loomise esialgse viisi määrata juba "Set Up iCloud" ekraanis.
- Kompuutri ja iTunes tarkvara olemasolul võid samuti sünkroniseerida—ühendad tahvelarvuti USB data kaabli abil kompuutriga, käivitad iTunes programmi juhul kui ta ise ei stardi ja algabki automaatne meedia sünkroniseerimine (juhul kui Sul on see automaatne sünkroniseerimine lubatud). Arvuti ja installeeritud iTunes tarkvara puhul tuleks kasutada vaheldumisi mõlemat meetodit: "üle õhu" ja iTunes tarkvara kaudu.
- Mac või Windows kompuutri olemasolul: Sul ei pea olema installeeritud iTunes tarkvara, et kasutada MobileMe ja iCloud teenusi. Mine Control Panel -> Network and Internet ja sealt leiad Sa MobileME ning iCloud ikoonid - pilt. Kuid et sünkroniseerida oma iOS 5 seadmete ja kompuutri vahel EMaile, kalendreid jms, peab Sul olema installeeritud ka MS Outlook või Mail tarkvara.


b) iOS operatsioonisüsteemi uuendamine (update):

- Tahvelarvuti enda iOS operatsioonisüsteemi üle õhu uuendamist võid hiljem lubada ka Settings -> General ->Software Update kaudu (pilt).
- Sa võid aga selleks kasutada ka kompuutrit ja iTunes tarkvara (tema 10.5 või hilisemat versiooni). Ühendad iPad'i kompuutriga, käivitad iTunes programmi, klikid vasemas paanis DEVICES all oma iPad seadme nimele ja seejärel klikid Summary paanis Update nupule. See meetod on palju aeglasem ja siin tuleks kasutada seda esimest "üle õhu" moodust.


c) Reservkoopiate loomine:

- Sa võid tahvelarvuti reservkoopiad lasta luua üle õhu ja seda saad teha järgmiselt:

* Lülita tahvelarvtis Wi-Fi ühendus sisse.
* Pane oma tahvelarvuti laadimisele: ühenda ta Data Cable juhtmega seinapistikusse, st tavalisse vooluvõrku.
* Veendu, et Sul oleks tahvelarvutis Settings -> iCloud -> Storage & Backup all pandud iCloud Backup funktsiooni lüliti asendisse ON (pilt).
* Lukusta iPad seadme ekraan (et oma iPad'i lukustada: vajuta korraks füüsilist 'Sleep/Wake' nuppu).
* Reservkoopiad luuakse automaatselt üks kord päevas ja seda siis kui sul on need ülaltoodud punktid täidetud.

Märkus: Peale selle võid Sa seda teha igal ajal ka ise käsitsi: toksa tahvelarvutis Settings -> iCloud -> Storage & Backup ja seejärel toksa allpool Back Up Now nupule (see nupp ilmus alles siis sinna kui Sa loosid oma esimese iCloud reservkoopia - pilt). Kui Sa tahad aga ajutiselt iCloud Backup funktsiooni välja lülitada ja aktiveerida uuesti iTunes ja tahvelarvuti vahelise automaatse reservkoopiate loomise, siis toksa tahvelarvutis Settings -> iCloud -> Storage & Backup ning pane iCloud Backup vahendi lüliti asendisse OFF.

- Kompuutri olemasolul võid luua reservkoopiad ka kompuutri ning sinna installeeritud iTunes 10.5 tarkvara kaudu. Siin on kaks võimalust:

* Kui Sul on iCloud Backup funktsioon sisse lülitatud ja kui Sa tahad ainult aeg-ajalt ka kompuutrisse reservkoopia luua, siis tuleb Sul teha seda käsitsi, sest iCloud serverisse arhiveerimisel lülitatakse iTunes programmis automaatne reservkoopiate loomine välja. (Varem oli nii et kui Sa ühendasid iPad seadme kompuutriga, siis alustati automaatselt nii sünkroniseerimist kui ka reservkoopia loomist). Kui Sa lülitad iCloud Backup funktsiooni sisse (asendisse 'ON'), siis ilmub alati selline teade - pilt. Et nüüd käsitsi luua reservkoopiat, ühenda tahvelarvuti kompuutriga, tee iTunes programmis vasemas paanis DEVICES all oma iPad seadmel paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Back Up - pilt.

* Kui Sa üldse ei kasuta iCloud Backup teenust, siis ühendades iPad tahvelarvuti kompuutriga ja käivitades iTunes tarkvara, alustatakse sünkroniseerimist ning reservkoopia loomist automaatselt. Kui Sa aga kasutad iCloud Backup funktsiooni ja kui Sa tahad ta teatud ajaks välja lülitada ning aktiveerida iTunes tarkvaraga automaatse reservkoopiate loomise, siis pane tahvelarvutis Settings -> iCloud -> Storage & Backup all asuv iCloud Backup funktsiooni lüliti asendisse OFF, mille peale ilmub järgmine pilt, kus kliki OK. Seejärel ühenda oma tahvel kompuutriga ja käivita iTunes programm ning alusta sünkroniseerimist ning reservkoopia loomist.


d) WiFi Sync vahend: Kompuutri ja temasse installeeritud iTunes 10.5 tarkvara olemasolul kasutad nn '
WiFi Sync' funktsiooni ning sünkroniseerid/uuendad oma iPad & iTunes tarkvara sisu ja lood ühtlasi ka reservkoopia otse Wi-Fi ühenduse kaudu - juhis.


Kellel on laua- või sülearvuti olemas ja kellel on seda igasugust meediat väga palju, neile soovitan kindluse mõttes kasutada vaheldumisi mõlemat reservkoopiate loomise meetodit: iCloud Backup teenust ja iTunes tarkvaraga käsitsi reservkoopia loomise meetodit (st teed iTunes programmis vasemas paanis DEVICES sektsioonis iPad seadmel paremklõpsu ja valid käsu Back Up).


Märkus: iPad tahvelarvuti ja kompuutri iTunes programmi kasutamisel peaksid teadma järgmist: Kui iPad tahvlis on lülitatud sisse 'iCloud Backup' vahend (Settings -> iCloud -> Storage & Backup -> 'iCloud Backup'), siis ühendades iPad tahvli kompuutriga ja käivitades Itunes tarkvara (juhul kui ta ise ei stardi), näed Sa 'Summary' paanis, et ka seal on automaatselt aktiveeritud raadionupp 'Back up to iCloud'. Kui Sa lülitad nüüd iPad tahvlis selle 'iCloud Backup' vahendi välja, siis aktiveeritakse iTunes programmis 'Summary' paanis automaatselt 'Back up to this computer' raadionupp. Ja vastupidi, kui Sa aktiveerid siin iTunes programmi 'Summary' paanis ühe neist
'Back up to iCloud' või siis 'Back up to this computer' raadionuppudest, siis lülitatakse iPad tahvelarvutis 'iCloud Backup' funktsioon automaatselt kas sisse või siis välja.


Kokkuvõtteks võib sellest meedia sünkroniseerimisest ja reservkoopiate loomisest mainida niipalju et kellele tundub see iCloud pilveteenus natuke tülikas, arusaamatu või isegi kahtlane ning kes kasutavad ka kompuutrit, need sünkroniseerigu ja loogu oma IOS 5 seadme reservkoopiad iTunes tarkvara kaudu - ühesõnaga tegutsegu nii nagu nad tegid seda siiamaani iOS vanemate versioonidega.
Kindluse ja mugavuse mõttes võiks reservkoopiad lasta luua lisaks ka iCloud serverisse - seega kahte kohta: iTues tarkvara kaudu oma kompuutri kõvakettale ja iCloud 5GB salvestusruumi. Reservkoopiate pilve viimine ei võta palju aega ja see ei hõiva seal 5GB tasuta kettaruumis ka eriti palju ruumi, sest sinna ei arhiveerita kogu Sinu nänni vaid ainult nende andmed. Juhul kui tekib vajadus oma tahvlit- ja tema meediat "pilvest" taastada (restore), siis laetakse nende andmete alusel alla ka kogu Sinu endine meedia. Juhul kui Sa soovid reservkoopiad luu kahte kohta, siis võiks tegutseda näiteks nii:

1) Hoiad iPad tahvelarvutis seda iCloud Backup teenust kogu aeg aktiveerituna: Toksad Settings -> iCloud -> Storage & Backup ja jätad iCloud Backup funktsiooni lüliti asendisse ON (pilt). Seejärel võid oma tahvelarvuti reservkoopiad pilve arhiveerida kas tahvli laadimise ajal nii nagu sellest eelnevalt juttu oli või siis teed seda ise käsitsi nii: toksad tahvelarvutis Settings -> iCloud -> Storage & Backup ja seejärel toksad allpool Back Up Now nupule (see nupp ilmus alles siis sinna kui Sa loosid oma esimese iCloud reservkoopia - pilt).
Ja et luua nüüd aeg-ajalt reservkoopiaid ka oma kompuutri kõvakettale, siis ühenda tahvelarvuti USB-data kaabli abil kompuutriga, tee iTunes programmis vasemas paanis DEVICES all oma iPad seadmel paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Back Up - pilt.

2) Kui Sul iCloud Backup funktsioon sisse lülitatud ja kui Sa tahad ta teatud ajaks välja lülitada ning aktiveerida iTunes tarkvaraga automaatse reservkoopiate loomise, siis pane tahvelarvutis Settings -> iCloud -> Storage & Backup all asuv iCloud Backup funktsiooni lüliti asendisse OFF, mille peale ilmub järgmine pilt, kus kliki OK. Seejärel ühenda oma tahvel kompuutriga ja käivita iTunes programm ning alusta sünkroniseerimist ning reservkoopia loomist.

3) Sa võid selle iCloud Backup funktsiooni ka pikemaks ajaks või üldse välja lülitada ja ainult aeg-ajalt ta aktiveerida ning seejärel käivitada reservkoopia viimine otse "pilve" ja kui valmis, siis lülitad ta jälle välja (asendisse OFF).

Meedia sünkroniseerimine kompuutri ja iTunes tarkvaraga toimub nii või naa automaatselt (juhul kui Sul on see automaatne sünkroniseerimine lubatud) ja see ei sõltu vähimalgi määral sellest iCloud Backup teenuse "lüliti" asendist. Peale selle võid Sa iTunes programmis meedia sünkroniseerimise igal ajal ka käsitsi aktiveerida: ühendad iPad tahvli kompuutriga, teed iTunes programmi vasemas paanis DEVICES all oma iPad seadmel paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst käsu Sync.
Kõikidele Sinu iOS 5 seadmetele muusika, appide ja raamatute automaatse allalaadimise ning sünkroniseerimise lubamine:

Et lubada iOS seadmetel ja iTunes tarkvaral laadida muusika, appid, raamatud automaatselt alla ning panna see kraam kohe ka kõikidesse Sinu seadmetesse, pead Sa konfigureerima oma kompuutri iTunes tarkvara ja oma seadmete iTunes appi.

Märkus: Logi ennast iTunes Store poodi sisse (Apple ID abil). Sa pead kõikides oma seadmetes kasutama ühte- ja sedasama Apple ID kasutajakontot. Automaatne allalaadimine ja sünkroniseerimine ei toeta mitut kasutajakontot.


a) iTunes tarkvaras automaatse allalaadimise (Automatic Downloads) lubamine:

* Kliki iTunes menüüribal Edit -> Preferences ja ava Store vaheleht/sakk;
* Siia on nüüd ilmunud uus "Automatic Downloads" sektsioon. Pane linnuke vajalikku või siis kõikidesse (Music, Apps ja Books) ruutudesse - Sul võib siin mingi ruuduke ka puududa juhul kui Sa ei ole midagi ostnud - pilt.


b) iOS seadmetel automaatse allalaadimise lubamine:

* Toksa Settings -> Store;
* Täiendavalt: Toksa seal Sign In ja seda ainult juhul kui Sa ei ole veel iTunes Store poodi sisse loginud ning logi ennast üheainsa Apple ID kasutajakontoga sisse.
* Toksa ja pane seal vajaliku sisu (Music, Apps ja Books) järel tulev lüliti ON asendisse. (Märkus: Et sinna ilmuks ka "Music" parameeter, pead Sa olema eelnevalt laadinud alla mingi muusika. Et sinna ilmuks ka "Books" parameeter, pead Sa olema eelnevalt laadinud alla ja installeerinud tasuta iBooks appi.) - pilt.

* Sul võib seal olla ka selline parameeter nagu Cellular. Lülita ka see sisse juhul kui soovid automaatse allalaadimise lubada üle mobiilvõrgu (iPhone puhul) või siis Wi-Fi + 3G võrgu (iPad kasutamisel).Kõikidele Sinu iOS 5 seadmetele e-mailide, kontaktide, kalendrite, järjehoidjate, märkmete, fotode, dokumentide jms automaatse allalaadimise ning sünkroniseerimise lubamine:

* Toksa iPad tahvelarvutis Settings -> iCloud;
* Pane vajaliku meedia järel tulev lüliti ON asendisse. Sedasama võid teha ka nii et toksad Settings -> Mail, Contacts, Calendars -> iCloud ja paned vajaliku lüliti asendisse ON:

Pane linnukesed- *** Wi-Fi Sync ikoon Wi-Fi Sync – Nüüd saab iTunes tarkvara ja iPad tahvelarvuti vahel andmeid sünkroniseerida ka nii et Sa ei peagi oma iPad'i selle spetsiaalse Apple USB data kaabli abil kompuutriga ühendama. iOS 5 operatsioonisüsteemi uus Wi-Fi Sync vahend sünkroniseerib tahvelarvuti ja iTunes vahel kogu sisu ning loob reservkoopia üle turvalise SSL Wi-Fi ühenduse—seda loomulikult sel juhul kui nad jagavad ühte- ja sama Wi-Fi võrku. Kui Sa laed alla/ostad tahvelarvutis mingi sisu, siis sünkroniseeritakse see õhu kaudu ka Sinu iTunes tarkvaraga (või vastupidi). Sa võid iPad'i sünkroniseerida iTunes'iga õhu kaudu ainult siis kui Sinu iOS 5 seade, st tahvelarvuti on laadimisel. See uus vahend sünkroniseerib ja loob kogu meediast, näiteks nagu filmidest, videodest, fotodest/piltidest, muusikast jne reservkoopia siis kui Sinu iOS seade ja kompuuter kasutavad ühte- ja sama Wi-Fi ühendust/võrku ning kui iOS seade (nt iPad tahvelarvuti) on laadima pandud. See et kuidas iTunes 'WiFi Sync' hakkab iOS 5 ja iTunes 10.5 väljatulekuga tööle, on üsna hea lahendus. Iga kord kui Sa torkad oma tahvelarvuti või iPhone'i seina elektripistikusse laadimisele, avatakse selle peale kompuutri iTunes tarkvara ja Sinu iOS 5 seadme vahel WiFi ühendus ning alustatakse automaatset sünkroniseerimist.
Näiteks Sa võid sel teel nüüd lisada või kustutada muusikat, appisid ja muud sisu nii et Sa ei peagi oma iPad'i enam kompuutriga ühendama. Kuid see Wi-Fi Sync vahend ei ole vaikimisi sisse lülitatud ja kui Sa soovid selle funktsiooni aktiveerida, siis tee järgmist:

* Ühenda oma iPad või muu seade, mis jooksutab iOS 5 opsüsteemi, kompuutriga, kuhu on ka iTunes 10.5 või hilisem installeeritud.
* Nüüd keri Summary paanis/vahelehel allapoole ja pane linnuke "Sync with this iPad over Wi-Fi" ruutu:

Keri allapoole ja pane linnuke...


* Seejärel kliki allpool paremal Apply nupule ja nüüd võid oma tahvelarvuti kompuutrist lahti ühendada ja panna ta laadima (otse vooluvõrgu pistikusse).

* Seejärel mine oma iPad tahvelarvutisse, toksa seal Settings -> General -> iTunes Wi-Fi Sync ja seejärel toksa Sync Now nupule - pilt.

* Edasi näed selliseid ekraane: alustati sünkroniseerimist (pilt) ja kogu meedia sünkroniseerimine saigi valmis (pilt).

* Kui Sa tahad sünkroniseerimise tühistada, siis toksa siin samale nupule (see on sünkroniseerimise ajal "Cancel Sync" nimetusega).


- Notification Center – See on Android stiilis teadetepaneel, mis lubab mugavalt näha ja juhtida igasuguseid tekstisõnumeid, vastamata kõnesid, kalendrite alarme, appide teateid ning kõiki muid teateid ja seda kõike ühesainsas kohas. iOS 5 sees võib sellele Notification Center'ile saada ligi suvalisest kohast nii et libistad oma sõrmega kiiresti ülevalt alla.
Iga uus teade ilmub lühikeseks ajaks ekraani ülaossa ilma et katkestatakse jooksva appi tööd ja ta kaob sealt mõne hetke pärast. Kuid sellise teate ilmumisel võib teha ka kahte asja: kas toksata sellele teatele, et minna üle teate saatnud tarkvarasse või siis toksata "X" nupule, et sulgeda seda teadet.
Aga käesoleva töötava appi teade ilmub ekraani keskossa ja ta peatab lühikeseks ajaks ka antud tarkvara töö seni kuni kasutaja toksab kas 'Close' nupule või siis 'View' nupule, et hakata antud teadet lähemalt uurima...

Nende teadete ilmumist võid seadistada 'Settings' appi paanis. Sa võid määrata seda et kas appid võivad saata oma teateid sinna 'Notification Center' paneelile ja ka lukustatud ekraanile ('Lock Screen'). Lukustatud ekraanile ilmuvad kõige hilisemad teated ja kasutaja võib sealt soovi korral minna otse teatea saatnud appi (st programmi/aplikatsiooni). Apple pakub selle uue teadete süsteemi kõrval ka endist vana teadete süsteemi:

Teated


Alltuleval pildil aga seadistatakse näiteks e-mailide kohta saabuvate teadete ekraanile kuvamise viisi, seda et kas nad ilmuvad ka "Lock Screen" ekraanile, kas näidatakse ka nende eelvaateid, kas nende teateid üleüldse lubada (nupp ON/OFF) jms:

Teated-2


- 'Lock Screen' ja teated – Teated ilmuvad nüüd ka juba lukustatud ekraanile (Lock Screen) ja kui kasutaja libistab sõrmega kiiresti üle teate, siis lukustatakse ekraan lahti ning ühtlasi käivitatakse ka see app, mis selle teate saatis:

Lukustatud ekraanile ilmusid teated


- iMessage – See on uus sõnumiteenus, mis lubab Sul kiiresti saata tekstisõnumeid, fotosid/pilte, videosid ja kontaktinformatsiooni kõikide iOS seadmete vahel (iPhone, iPad ja iPod Touch seadmete vahel). Sa võid iMessage abil saata piiramatu arvu tasuta tekstisõnumeid üle WiFi või 3G võrgu neile seadmetele, kuhu on installeeritud iOS 5 oeratsioonisüsteem.

- Newsstand (virtuaalne ajalehekiosk) – Sa võid nüüd ajalehti ja ajakirju laadida alla/osta uut moodi... ning tellitud ajalehtede värsked numbrid laetakse alla automaatselt. 'Newsstand' näeb välja nagu iBooks, aga tema riiulitel asuvad nüüd ajalehed/ajakirjad. Perspektiivis tuuakse siia kogu elektrooniline kirjandus, mille Sa Apple Store kaudu alla laed. Selle ajalehekioski juures on huvitav see et ta ei ole tegelikult publitseerimise mingi uus mudel. Selle asemel pakub iga publikatsioon (perioodiline väljaanne) omanda eraldi appi nii nagu seda ka varem tehti ja iga selline app võib teistest taolistest appidest tunduvalt erineda. Muutus seisneb siin aga selles et nüüd on olemas üks keskne koht - Newsstand app - kus saab siis individuaalsete appide abil lugeda perioodikat. Eestist ei leidnud ma sealt loomulikult midagi - kahju, lootsin leida meie konnatiigi "kuulsuste", "superstaaride" ja ei tea kelle veel, paraadajakirja "Kroonikat", aga võta varbast... Võib olla ta ei ilmugi enam (?), pole teda lugenud ja ei ole ka asjaga kursis:

Ajalehekiosk


Tellitud kraam


- OTA Delta Updates – Üle õhu tuuakse ainult opsüsteemi uued täiendused ja muudatused mitte aga tervet uuendustepaketti - üle õhu laetakse alla ainult operatsioonisüsteemi uued failid mitte aga 700MB paketti (+ installeerimine).

- Safari brauser ja tema 'Safari Reader' – 'Safari Reader' hõlbustab brauseris teksti lugemist ja veebilehe kerimist, ka väga vajalik uuendus. Tema puhul koristatakse veebilehest kõik üleliigne ära ja alles jäetakse ainult tekst ning pildid.

- Safari brauser ja tema 'Reading List' – Erinevalt järjehoidjatest, salvestab 'Reading List' artikleid, et Sa võiksid neid hiljem lugeda ja see salvestatud artiklite loetelu ilmub automaatselt kõikidesse Sinu iOS seadmetesse (iPhone, iPod touch ja iPad).

- 'Tabbed Browsing' ja Safari brauser – Nüüd on ilmunud ka tahvelarvuti Safari veebilehitsejasse need vahelehed/lipikud (tabs), st Safari brauseris saab nüüd kasutada nn 'tabbed browsing' funktsiooni; neid veebilehtede lipikuid võib ka teise kohta lohistada:

lipikud


- 'Reminders' app – Uus ülessannete juhtimise app, mis lubab Sul luua igasuguseid ülessandeid ja neid grupeerida. Sa võid määrata ajalisi või siis asukohale baseeruvaid meeldetuletamise alarme, ülessannete prioriteete või seda et millal Sa saabud või lahkud ettemääratud asukohast:

Meeldetuletaja app


- Camera ja Photos appide täiendused – 'Camera' ja 'Photos' aplikatsioonidele on lisatud samuti uusi täiendusi:

* Foto ülesvõtmise nupp: Sa võid foto ülesvõtmiseks vajutada nüüd ka sellele füüsilisele 'volume-up' (heli kõvendamise) nupule; varem sai seda teha ainult ekraanil asuva ülesvõtte nupu abil.
* Sa võid täiendavalt lubada ka joonvõrgustiku, et saaks fokusseerida kindlat oblastit ja teha paremat fotot:


Joonvõrk


* Pärast foto ülesvõtmist võid seda kohe ka erinevatel viisidel redakteerida: likvideerida nn "punased silmad", fotot pöörata, teda väiksemaks lõigata. Valid oma kaamerast vajaliku foto, toksad paremal ülanurgas Edit nupule ja hakkad redakteerima; kui valmis, siis toksad nupule Save:

Foto redakteerimine


* 'Camera' appi kiire käivitamine: Sa saad nüüd oma Camera appi käivitada ka nii et toksad 2x Home nupule ja seejärel toksad allpool Camera ikoonile. Fotokaamera väljakutsumise eraldi nupp on nüüd ka iPad'i lukustamise ekraanil.


- Game Center – iOS 5 täiendas ka Game Center appi lisades sinna võimaluse luua omaenda profiili avatare.

- Split Keyboard – Sa võid nüüd virtuaalse klaviatuuri lohistada ekraanil ka mujale - üles/alla suunas (nn "ujuv klaviatuur"). Sa võid ka oma klaviatuuri kaheks eraldi suurendatud osaks jagada/poolitada: üks pool jääb ekraani vasemasse serva ja teine tema paremasse serva. Pane mõlema käe üks sõrm klaviatuurile ja lohista sõrmedega ekraani külgede suunas ning klaviatuur lähebki "pooleks" (kaheks tükiks). Sellist kaheks jagatud klaviatuuri võid siis kasutada kui soovid kiiresti midagi tippida ja ei soovi sealjuures oma käsi tahvelarvutist eemaldada - selline teksti sisestamise viis nõuab esalgu harjumist (harjutamist). Et endist normaalset klaviatuuri jälle taastada, lohista tema "pooled" jälle kokku:

Klaviatuuri poolitamine


- Dictionary – iOS 5 sisaldab ka sisseehitatud sõnastikku, mida võib kasutada kõikide App Store appide kaudu: märgistad mingi sõna, toksad 'Define' nupule ja selle peale kuvatakse antud sõna hääldus, tähendus ning päritolu.

- 'Mail' appi täiendused – Lisati uus teksti formaatimise riba; on võimalus lisada ja kustutada meilikaustasid otse Mail appi enda sees jne.


- 'Multitasking Gestures' funktsioon: Mitme ülessande täitmiseks saab kasutada ka nelja või viit sõrme ja seda ainult iPad 2 tahvelarvutite omanikel; iPad 1 ehk originaal jäeti sellest millegipärast ilma. Kuid äsjase iOS 5 esimese iOS 5.0.1 uuenduse/värskenduse allalaadimisel ja installeerimisel saavad seda väga head funktsiooni kasutada ka iPad 1 tahvelarvutite omanikud.

iOS 5 (iPad 2) ja iOS 5.0.1 (iPad 1) installeerimisel saad kasutades nelja või viit sõrme teha järgmist:

a) Viipad 4 või 5 sõrmega ülespoole - tood ekraani alläärest esile selle multitasking riba, kustkaudu saad kiiresti käivitada kõik oma appid (Sa ei pea sel juhul oma mitme ekraani vahel liikuma, et leida ja avada nendest mingit appi). Juba avatud appid jäävad teiste appide käivitamisel mällu ootele.
b) Viibates 4 või 5 sõrmega vasemale või paremale saad liikuda eelnevalt avatud/käivitatud appide vahel - Sa jõuad appi sinna ekraani, kus Sul temaga töö pooleli jäi.
c) Surudes need sõrmed kokku jõuad tagasi Koduekraanile (Home screen);

Väga mugav asi ja sellega piinad vähem ka seda füüsilist 'Home' HOME nupp nuppu...

Multitasking Gestures funktsiooni saad aktiveerida toksates Settings -> General ja lülitades paremal Multitasking Gestures vahendi asendisse ON:

Multitasking Gestures funktsioon


Vaata YouTube videot ja Sa näed, et kuidas see 'Multitasking Gestures' funktsioon töötab. Kui Sa rahvusvahelisest keelest hästi aru ei saa, siis jälgi sealse videos hoolega käte liikumist ja Sa mõistad, et milles uba on...
Veel üks YouTube video - tolles videos näidatakse algul ka seda et kui tülikas on seda füüsilist "Home" nuppu pidevalt toksata ja ega see talle lõppkokkuvõttes head ei tee.

- *** iCloud (iOS 5 operatsioonisüsteemi põhiteenus): iCould (MobileMe järglane) on tasuta pilveteenus, mis sünkroniseerib ja uuendab automaatselt ning juhtmevabalt (õhu kaudu) kõik Sinu e-mailid, kalendrid, kontaktid, järjehoidjad, märkmed, dokumendid jms kõikides Sinu iOS 5 seadmetes ilma et Sa peaksid oma iPad'i kompuutriga ühendama.
Ühesõnaga iCloud on traadita failide/appide sünkroniseerimise ja reservkoopiate loomise kompleksne teenus ning teda võib kasutada nii kõikide iOS 5 operatsioonisüsteemidega seadmete kui ka lauakompuutrite (OS X Lion, Windows Vista või Windows 7) kaudu.
Peale selle pakutakse Sulle ka dokumentide, fotode, kõikide ostude ja seadmete reservkoopiate hoidmiseks/salvestamiseks 5GB tasuta kettaruumi.

iCloud kasutajakonto, mis sisaldab sünkroniseerimise vahendit, reservkoopiate loomise funktsiooni ja 5GB kettaruumi, on tasuta. Kui Sa soovid aga rohkem salvestusruumi hankida, siis pead aastamaksu hakkama maksma. Apple pakub kettaruumi järgmiselt: kuni 10GB salvestusruumi maksab 16,00 € / aastas, 20GB - 32,00 € / aastas ja 50GB - 80 € / aastas. Sa võid igal ajal ka oma maksmisest loobuda—Sa maksad ainult selle kettaruumi eest, mida Sa reaalselt kasutanud oled (loobumise korral saad ülejäänud ettemakstud raha jälle tagasi). Et salvestusruumi juurde osta, toksa iPad tahvelarvutis Settings -> iCloud -> Storage & Backup -> Buy More Storage, vali seejärel sobiv kettaruum, kliki üleval nupule Buy ja tegutse edasi...

Sa ei saa sinna iCloud serverisse viia omaenda individuaalseid faile ja kaustasid, mida appid ei toeta - vähemalt praegu. iCloud on integreeritud appidega (rakendustega) ja iga iCloud-toega app sünkroniseerib automaatselt dokumendid teenuse serverisse.

Kas iCloud teenusele saab ligi ka brauseri kaudu? Yep. Sa võid vaadata kõiki oma emaile, kontakte, kalendreid jms ning pääseda 'Find My iPhone' teenusele ligi ka oma brauseri (veebilehitseja) kaudu minnes aadressile http://www.icloud.com/.
Sa saad iCloud ja MobileMe vahenditele ligi kõikidelt oma iOS 5 seadmetelt, aga ka Mac (OS X Lion) ja Windowsi kompuutrilt (kas sinna installitud iTunes 10.5 või hilisema tarkvara kaudu või siis mine Control Panel -> Network and Internet aknasse ja sealt leiad Sa MobileME ning iCloud ikoonid - pilt.).


iCould pilveteenuse vahendid ja pakkumised:

MobileMe teenused – Need on täiesti tasuta: Contacts, Calendar ja Mail appide sünkroniseerimine üle kõikide iOS seadmete ning kompuutrite (iCal ja Outlook), kuhu on installeeritud iTunes 10.3 või siis tema kõrgem versioon.

iTunes in the Cloud: Kogu muusika, mis Sa ostad, laetakse automaatselt alla Sinu seadmetesse - see kehtib ka Sinu varem tehtud ostude kohta. (Märkus: "Pilve iTunes" on kättesaadav ainult osadele riikidele ja tema TV on saadav ainult U.S. konto omanikele.)

App Store ja iBookstore (Apps and Books) – Lubavad alla laadida ostetud iOS tarkvara (apps) ja raamatuid kuni 10 iDevices seadmele (see kehtib ka Sinu varem tehtud ostude kohta).

iCloud Storage – See teenus pakub Sulle kuni 5GB tasuta salvestusruumi, kuhu võid viia ja sünkroniseerida oma teiste iOS seadmetega kõik oma dokumendid, mis loodi iCloud Storage APIs abil, millede hulka kuuluvad Pages, Numbers ning Keynote (iWork) tarkvarad. Seda ruumi võib kasutada ka emailide ja reservkoopiate hoidmiseks (muusikat, appisid ja raamatuid seal tasuta ruumis hoida ei saa, aga $24.95/aastas eest pakutakse iTunes salvesturuumi, kuhu võid siis viia kogu oma nänni: muusika, fotod, raamatud, appid jne) - pilt.

iCloud Photo Stream – Laeb automaatselt iCloud serverisse üles kõik Sinu iOS 5 seadmete poolt tehtud uued fotod ja viib nad õhu kaudu edasi kõikidesse teistesse Sinu iOS seadmetesse (+ ka kompuutritesse). iCloud server hoiab ainult viimased 1 000 fotot alles (30 päeva), et neid saaks igasse ühendatud iOS seadmesse alla laadida.

Find My Friends – See uus iCloud teenus lubab kasutajatel leida üles oma pereliikmeid ja sõpru, kes kasutavad iPhone, iPad või iPod touch seadmeid ning kes jagavad enda asukohta. 'Find My Friends' tasuta api võib laadida alla iTunes App Store poest (sealt) ja et seda teenust kasutada, peab Sul olema iOS 5 või hilisem opsüsteem.

Jne...

Kui toksad Settings -> iCloud, siis saad oma iCloud pilveteenust seadistada:


iCoud seadistamine


Kui Sa paned seal ülemises ekraanis esimest korda mingi lüliti asendisse ON, siis palutakse Sul esmalt luua @me.com lõpuga meilikonto, et lülitada sisse Sinu iCloud Mail'i. Toksa siin nupule Create ja tipi uues ekraanis selle @me.com ette mingi sobiv nimi - kasuta selleks oma @gmail.com meilikonto nime, siis jääb paremini meelde - kui valmis, siis kliki üleval Next ja lõpuks nupule Done. Seejärel võid siin lülitada sisse ka muud sünkroniseerimiseks vajalikud asjad:

Kliki 'Create'


iCloud Backup – Siin ülemisel pildil on kohe suure punase "Delete Account" nupu kohal Storage & Backup menüüpunkt, mis lubab Sul oma seadmete sisu reservkoopiad viia otse iCloud serverisse. See vahend võib asendada iTunes reservkoopiate loomise funktsiooni, st sel juhul ei olegi Sul seda iTunes tarkvara enam vaja kasutada. 'iCloud Backup' loob automaatselt ja turvaliselt Sinu iOS seadmete kogu sisust reservkoopia ja paneb ta iCloud serverisse. Reservkoopia luuakse üle Wi-Fi ja seda tehakse iga päev, siis kui Sa laed oma iPhone, iPad või iPod touch seadet ning sel ajal kui Sinu iPad'i ekraan on lukustatud ja kui Sa laed oma tahvelarvutit otse vooluvõrgust (st seinal asuvast voolupistikust).

Nendest iOS 5 seadmete reservkoopiate loomise meetoditest oli juba eespool ka juttu - seal.


Märkus: iCloud reservkoopia sisu võid üle viia ka täiesti uuele iOS seadmele - sisestad tema esmase ülesseadmise (aktiveerimise) ajal ainult oma Apple ID ja parooli...


Kui toksad Settings -> iCoud -> Storage & Backup, siis näed järgmist ekraani:

Storage & Backup ekraan


Ja kui paned siin eelmises ekraanis "iCloud Backup" punkti lüliti ON asendisse, siis ilmub selline hoiatus:

Hoiatus
- Twitter: Nüüd on tahvelarvutisse integreeritud ka Twitter (hullude siristajate suureks rõõmuks). Logi ennast Settings appi kaudu sisse ja Sa võid hakata säutsuma otse Safari, Photos, Camera, YouTube või Maps appide kaudu.
Sa võid täiendavalt installeerida ka ametliku Twitter appi, toksates Settings appile, valides tema vasemast paanist "Twitter" punkti ja toksates paremal nupule 'Install Now'.

Twitter appi install


- Emoji keyboard: Sa võid nüüd lülitada sisse ka nn 'emoji klaviatuuri:

* Toksa Home ekraanil 'Settings' appi ikoonile;
* Toksa Settings ekraanis General > Keyboard > International Keyboards ja vali Add New Keyboard;
* Vali ilmuvast loetelust Emoji - pilt.

Nüüd pääsed Sa sellele Emoji klavituurile ligi igalt poolt kus Sa hakkad midagi tippima. Kui virtuaalne klaviatuur on ekraanile ilmunud, siis toksa tema tühiklahvist vasemal pool asuvale "maakera" või gloobuse kujulisele gloobuse klahvile ja seejärel vali Emoji klaviatuur:

lõustad-1


lõustad-2


lõustad-3Music app: Vana iPod app asendati nüüd märksa mugavama ja lihtsama Music appiga, mille kasutajaliides on täiesti uus. Toon siin ära ka mõned tema pildid:

- Music rakenduse avaaken, kus on avatud Playlists paan:

Avaaken


- Kui toksad paremal ülanurgas New nupule, siis saad luua omaenda uusi pleiliste. Pärast antud nupule toksamist ilmub ekraanile virtuaalne klaviatuur, tipi oma uuele listile sobiv nimi ja kliki Save:

Lood enda pleilisti


- Seejärel ilmub Sinu kõikide lugude loetelu, millest saad valida need muusikapalad, mida Sa soovid sellesse uude pleilisti lisada. Kui toksad üleval nupule Add All Songs, siis lisatakse sinna kõik Sinu lood. Kui Sa ei taha kõiki lugusid oma uude listi lisada, siis vali vajalikud välja toksates nende paremas otsas asuvatele "+" nupukestele ja kui valmis, siis toksa nupule Done:

Vali lood välja


- Ja ilmubki Sinu uus pleilist. Nupu Edit kaudu saad antud listi redakteerida, vasemas ülanurgas asuv Playlists nupp viib Sind tagasi kõikide pleilistide paani:

Nupud


- Kui toksad all More nupule, siis saad avada ka oma podcastide ja iTuens U failid, juhul kui Sa olid neid varem alla laadinud. Kui toksad üleval Genius Genius nupp nupule, siis saad selle funktsiooni abil luua enda mingi lemmikloo alusel uue pleilisti. Ta otsib Sinu muusikakogust Sinu poolt määratud lemmikloole sarnased (sama stiiliga) lood üles ja koostab siis nende alusel uue pleilisti. Et seda Genius funktsiooni saaks iPad tahvelarvutis kasutada, pead Sa omama ka kompuutrit, kuhu on installeeritud iTunes tarkvara. Sa pead selle funktsiooni lülitama esmalt sisse iTunes programmis ja seejärel sünkroniseerima iTunes tarkvara iPad tahvelarvutiga. Genius on tasuta teenus, aga et teda saaks kasutada, pead Sa omama iTunes Store kasutajakontot (info nendest kasutajakontode loomisest seal).

Allääres kõige vasem nupp viib Sind Apple Store poodi:

Nupp 'More'


iOS 5 lõppversioon hakkab olema kättesaadav iPhone 4, iPhone 3GS, iPod touch 3G, iPod touch 4G, iPad 1, iPad 2 ja Apple TV 2G seadmete jaoks ning seda loomulikult tasuta.iOS 5 esimese uuenduse (värskendus) iOS 5.0.1 installeerimine:

Eelnevalt peab Sul olema loomulikult installeeritud see iOS 5 versioon ja seejärel võid tema iOS 5.0.1 update alla laadida ning installeerida kahel viisil:

1) Otse üle õhu (Wi-FI) - over-the-air update - lihtne ja kiire.
2) Ühendad iPad tahvelarvuti oma kompuutriga ja teed seda iTunes tarkvara abil - aeglane ja tülikas (vaja laadida alla ja installida ligikaudu 800 MB, aga üle õhu läheb vaja ainult 40 MB).

Kasutame seda esimest over-the-air update moodust:

a) Ühenda iPad kompuutrist lahti (juhul kui ta sinna ühendatud oli) ja pane ta otse vooluvõrku laadima ning oota kunu aku on üle 50% täis, seda näed tahvli paremast ülanurgast.
b) Jäta oma iPad laadima ja käivita ta ning Sa pead nägema Settings ikoonil sellist punast 1 numbrit (pealisikooni):

Punane number


c) Toksa sellele Settings ikoonile ja Sa näed kohe sellist alltoodud pilti - toksa seal paremal nupule Install Now:

Toksa Install Now


c) Järgmises ekraanis toksa litsentsiaknas üleval paremal nupule Agree.
d) Oota paarkümmend minutit ja ongi valmis:

Valmis


Edaspidi näed saadaolevaid pakutavaid uuendusi nii et toksad Settings -> General -> Software Update. Peale selle ilmuvad uute värskenduste väljalaskmisel "igale poole" ka umbes taolised alltoodud teated, antud juhul ilmus see teade ka Music appi käivitamisel:

Teated

Ülesse

 

 

< Tagasi iPad tahvelarvuti I. ossa ja SISUKORDA< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008