Uus 'Assigned Access' vahend

logo Windows 8.1 uus 'Assigned Access' vahend ja selle sisse/välja lülitamine

 

[Pluss näide sellest et kuidas käib lokaalse kasutajakonto alt ümberlülitumine Microsofti konto alla ja ka Skype'i (tema Metro/Windows Store versiooni) esmakordne käivitamine.]

 

 

See uus 'Assigned Access' vahend tuleb kaasa Windows 8.1 RT, Windows 8.1 Pro ja Windows 8.1 Enterprise versioonidega ning ta lubab käivitada ainult ühe Metro / Windows Store äpi. See tähendab seda et käivitatakse ainult üks Windows Store rakendus ja see äpp jäetakse jooksma avalikes kohtades, näiteks nagu hotell, lennujaam, rongijaam, muuseum, bussijaam, jaekauplus, suurem ettevõte / organisatsioon (mingi rakenduse tutvustamiseks) või muu sarnane koht. Seda vahendit saab ka kasutada ühe mingi kindla Windows Store rakenduse tutvustamiseks ja õpetamiseks - näiteks lastele või töökohal või koolis - see on arvuti turvaline ja limiteeritud kasutamine. (Selle režiimi võib vajadusel igal ajal jälle ka välja lülitada.)
Sul tuleb selleks luua uus tavakasutaja konto, lülitada see 'Assigned Access' vahend sisse ja seejärel valida välja see äpp, mis käivitatakse automaatselt siis kui see tavakasutaja süsteemi sisse logib. Muid rakendusi selles Assigned Access režiimis käivitada ei saa ja tavakasutaja kontoga isik ei saa antud režiimis ka midagi muud teha. Ainsaks asjaks, mida Sa võid selles režiimis peale antud äpi kasutamise veel teha, on vajutada meile juba tuttavat CTRL+ALT+DEL klahvikombinatsiooni, et tellida seda süsteemi funktsioonide menüüga ekraani - pilt. (Alates Build 9385 väljalaskest saab aga sellest režiimist nii väljuda, et vajutad 5x Windows klahvi. Kui vajutad kogemata 6 korda, siis saab Windows 8.1 (Windows Blue) väga pahaseks ja ekraanile ilmub Sind solvav "loosung".)

See uus Assigned Access funktsioon lubab Windows 8.1 administraatoril piirata tavakasutajate kontode funktsionaalsust ja platvormi. Antud režiimiga kasutajakonto on tavakasutaja limiteeritud õigustega konto ja ta on teiste kontode jaoks blokeeritud / lukustatud.


Teed järgmist:

1) Lood oma administraatori konto all uue tavakasutaja limiteeritud õigustega konto, et siis tema jaoks kasutada seda uut Assigned Access vahendit. Sa võid luua selle PC settings -> Accounts -> Other accounts all ja klikkida seal Add an account nupule ( pilt ). Sa võid luua nii lokaalse- kui ka Microsofti kasutajakonto (soovitatav).

Märkus: Uue kasutajakonto loomisest saab infot sealt. Seal on küll juttu Windows 8 all loodavast kontost, aga võrreldes seda Windows 8.1 versiooniga, suurt vahet pole.

2) Kui said selle uue kasutajakonto loodud, siis logid ennast välja (Sign out) ja seejärel logid selle uue limiteeritud konto all süsteemi sisse.

3) Logid selle limiteeritud konto alt jälle välja - Sign out käsuga.

4) Logid oma administraatori konto alla jälle uuesti tagasi.

5) Vajutad Win + C klahvikombinatsiooni ja seejärel klikid Settings amuletile:

Vajutad Win + C klahvikombinatsiooni ja seejärel klikid Settings amuletile


6) Klikid Change PC settings lingile:

Klikid Change PC settings lingile


7) "PC settings" ekraanis/äpis klikid vasemal Accounts kategooriale:

"PC settings" ekraanis/appis klikid vasemal Accounts kategooriale


8) Valid vasemast paanist Other accounts alamkategooria:

Valid vasemast paanist Other accounts alamkategooria


9) Nagu siit paremalt paanist on näha, siis on antud juhul üks uus teine kasutajakonto juba loodud (Lurjus - lokaalne konto). Nüüd klikid paremal "Set up an account for assigned access" lingile:

Nüüd klikid paremal "Set up an account for assigned access" lingile


10) Seejärel kliki Choose an account nupule, et valida avanevast rippmenüüst see tavakasutaja, kelle jaoks Sa tahad seda 'Assigned Access' funktsiooni sisse lülitada:

Seejärel kliki Choose an account nupule

Vali avanevast rippmenüüst vajalik tavakasutaja konto (ega siin rohkem valida polegi kui ikka seesama "Lurjus" konto):

Vali avanevast rippmenüüst vajalik tavakasutaja konto


11) Kliki allpool Choose an app nupule ja vali ilmuvast rippmenüüst välja mingi Metro/Windows Store rakendus (näiteks Skype äpi):

Kliki allpool Choose an app nupule ja vali ilmuvast rippmenüüst välja mingi Metro/Windows Store rakendus (näiteks Skype appi)


Kui valmis, siis näed sellist ekraani:

Kui valmis, siis näed sellist ekraaniKui see limiteeritud õigustega kasutaja logib end nüüd oma konto all süsteemi sisse, siis käivitatakse see äpp automaatselt, antud juhul siis Skype äpp. Kun Sa ei usu mind (nagu alati), siis kontrollime asja üle ja ühlasi vaatame ka seda et kuidas Metro/Windows Store Skype äppi esmakordselt kasutada:

1) Kuna me asume endiselt oma administraatori konto all, siis logime end sealt välja. Kliki Start ekraanil oma kasutajakontole ja vali "Sign out" käsk:

Märkus: Kui Sa asud aga parasjagu Windowsi töölaua kasutajaliideses, siis tee all vasemal Start nupul paremklikk ja vali Shut down or sign out -> Sign out käsk - pilt.

Kliki Start ekraanil oma kasutajakontole ja vali "Sign out" käsk


Logitakse välja


2) Sa jõuad lukustusekraani ("Lock screen"), kus vajuta ENTER või lihtsalt kliki sellele (siin on Windows 8.1 vaikimisi taustapilt):

Sa jõuad lukustusekraani ("Lock screen"), kus vajuta ENTER


3) Kliki või toksa nüüd selle uue äsjaloodud kasutajakonto pildile, kelle jaoks Sa selle Assigned Access funktsiooni sisse lülitasid - siin siis "Lurjus" omale:

Kliki või toksa nüüd selle uue äsjaloodud kasutajakonto pildile


4) Sisesta lokaalse konto parool ja vajuta ENTER:

Sisesta lokaalse konto parool ja vajuta ENTER


Suured tervitused...:

Suured tervitused...


5) Ja Sa ei jõua nüüd nagu tavaliselt Metro Start ekraanile vaid selle asemel hoopis selle äpi ekraani, mis määrati sellele limiteeritud õigustega kasutajale, antud juhul siis Skype äpi ekraani - oota siin natuke:

Ja Sa ei jõua nüüd nagu tavaliselt Metro Start ekraanile vaid...


Märkus: Windows 8.1 tuleb nüüd ka sisseehitatud Skype tarkvaraga ja vana ning iganenud Messenger (Messaging) kaob ära. See tähendab seda et kasutaja ei pea ise seda Skype klienti enam installeerima ja seadistama. Skype äpp lubab kasutajal helistada ka otse Internet Explorer brauseri kaudu. Kui Sa klikid Skype sees lingile või jagatavale elemendile, siis jääb Skype edaspidiseks avatuks nn "Snapped" režiimis ja Sul on ta alati käepärast võtta. Kasutaja saab vastamata kõnesid, kiirsõnumeid jne ka otse lukustusekraanil ("Lock screen") näha. Süsteemi sisseehitatud Metro/Windows Store Skype äpp: pilt ja pilt.


6) Siin küsitakse seda et kas Skype tohib ka Sinu veebikaamerat ja mikrofoni kasutada (+ Sinu voodis magada), siin vali mida tahad, antud näites klikiti Allow nupule. Antud juhul klikkis kasutaja nupule 'Allow' lubades sellega Skype'l ühtlasi pikutada ka tema kitsukeses välivoodis. Seda pärast kasutaja pikkade, totakate ja mõtetute mulade ning tema mõttelageda lõusta edastamist - ühesõnaga pärast raskeid "tööpäevi":

Siin küsitakse seda et kas Skype tohib ka Sinu veebikaamerat ja mikrofoni kasutada


7) Et Sa saaksid kõiki Windows Store äppisid ja igasuguseid teenuseid korralikult kasutada, pead Sa nüüd lülituma ümber Microsofti kasutajakonto alla (kui Sul seda ei ole, siis saad selle nüüd ka luua). Sisesta see lokaalse kasutajakonto parool (seesama, millega ka Sa äsja süsteemi sisse logisid) ja kliki Next:

Sisesta see lokaalse kasutajakonto parool (seesama, millega ka Sa äsja süsteemi sisse logisid)


8) Seejärel sisesta oma Microsofti kasutajakonto andmed (email aadress & parool) ning kliki Next:

Seejärel sisesta oma Microsofti kasutajakonto andmed (email aadress & parool) ning kliki Next


9) Kui Sa kasutad lisaks ka "Kahefaktorilist Autentimist" (Two Factor Authentication - TFA, T-FA või 2FA), siis saadetakse Sulle ka turvakood - kliki siin Next:

Kui Sa kasutad lisaks ka "Kahefaktorilist Autentimist" (Two Factor Authentication - TFA, T-FA või 2FA), siis saadetakse Sulle ka turvakood - kliki siin Next


10) Sisesta Sulle helistamise teel etteloetud turvakood ja kliki jälle Next:

Sisesta Sulle helistamise teel etteloetud turvakood ja kliki jälle Next


11) Kui soovid SkyDrive pilveteenuse sünkroniseerimise kohe sisse lülitada, siis kliki siin Next (vastasel juhul kliki siin all tollele punase ruuduga raamitud lingile) - "Lurjus" klikkis siin kohe Next:

Kui soovid SkyDrive pilveteenuse sünkroniseerimise kohe sisse lülitada, siis kliki siin Next


12) Kliki nupule Switch:

Kliki nupule Switch


13) Kui Sa kasutasid ka varem Skype tarkvara ja seda teise konto all, siis kliki siin nupule "I have a Skype account". Kui Sa varem Skype ei kasutanud, siis kliki nupule "I'm new to Skype". Antud juhul valiti siin punase noolega tähistatud nupp:

Kui Sa kasutasid ka varem Skype tarkvara ja seda teise konto all, siis kliki siin nupule "I have a Skype account".


14) Järgmisena kliki "Provide a different account" nupule:

Järgmisena kliki "Provide a different account" nupule


15) Sisesta oma olemasoleva Skype kasutajakonto andmed ja kliki nupule "Sign in":

Sisesta oma olemasoleva Skype kasutajakonto andmed ja kliki nupule "Sign in"


16) Ühenda oma vana olemasolev ja uus Skype kasutajakonto üheks kontoks kokku klikkides siin nupule "Continue":

Ühenda oma vana olemasolev ja uus Skype kasutajakonto üheks kontoks kokku klikkides siin nupule "Continue"


17) Ja Sa saadki lõpuks oma Skype'i kasutama hakata ning seda juba Microsofti kasutajakonto all:

Ja Sa saadki lõpuks oma Skype'i kasutama hakata ning seda juba Microsofti kasutajakonto all


Märkus: See suhteliselt pikk ja tüütu protseduur tuleb Sul ainult üks kord läbi teha, siis kui Sa lülitud oma lokaalse konto alt üle Microsofti konto alla ja kui Sa käivitad Skype oma konto all esmakordselt. Et antud 'Assigned Access' režiimist välja tulla, vajuta meile juba tuttavat CTRL+ALT+DEL klahvikombinatsiooni, et tellida seda süsteemi funktsioonide menüüga ekraani - pilt. (Alates Build 9385 väljalaskest saab aga sellest režiimist nii väljuda, et vajutad 5x Windows klahvi.)'Assigned Access' vahendi väljalülitamine:

Kui Sa tahad limiteeritud õigustega kasutajakonto jaoks selle Assigned Access vahendi nüüd välja lülitada, siis tee järgmist:

1) Logi end oma administraatori konto alla sisse:

Logi end oma administraatori konto alla sisse


Nagu siit on näha, siis viibib antud kasutaja juba oma administraatori konto all:

Nagu siit on näha, siis viibib antud kasutaja juba oma administraatori konto all


2) Nüüd mine PC settings äppi ekraani ja selle Accounts kategooria alla, kus kliki vasemas paanis Other accounts alamkategooriale (PC settings -> Accounts -> Other accounts). Seejärel kliki paremal "Set up an account for assigned access" lingile:

Seejärel kliki paremal "Set up an account for assigned access" lingile


3) Kliki sellele kasutajakontole, kelle jaoks Sa tahad selle Assigned Access funktsiooni tühistada, antud juhul saabki ainult ühe konto valida:

Kliki sellele kasutajakontole, kelle jaoks Sa tahad selle Assigned Access funktsiooni tühistada


4) Kliki ilmuvas rippmenüüs "Don't use assigned access" lingile:

Kliki ilmuvas rippmenüüs "Don't use assigned access" lingile


Seejärel näed Sa sellist ekraani. See tavakasutaja konto jääb endiselt alles ja nüüd saab tema all töötada nii nagu tavaliselt, st käivitada kõiki programme jne...

Seejärel näed Sa sellist ekraaniMärkus: Juhul kui Sul see 'Assigned Access' vahendi väljalülitamine ei õnnestu, siis lihtsalt kustuta antud kasutajakonto ja loo vajadusel uus tavakasutaja õigustega konto. Kustutada saad selle konto nii et klikid talle ja seejärel klikid nupule Remove - pilt.)

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

< Tagasi Windows 8.1 (Windows Blue) veebilehele

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2013