Windows 8.1 Windows 8.1 DPI Scaling

logo Windows 8.1 'DPI Scaling' funktsiooni parandamine. Monitori ekraanil kuvatava sisu/elementide suuruse muutmine (suurendamine või vähendamine). Ekraani elementide teksti suuruse muutmine.

 

 

Windows 10 vastav juhis on seal.


Praegu on need uue generatsiooni ultrakõrglahutusega ja energiasäästlikud 4K displeid küll väga kallid, aga nii nagu alati, hakkavad ka nende hinnad tulevikus langema. Näiteks võib siin tuua professionaalse 32” Sharp PN-K321 4K Ultra-HD displei, mille resolutsiooniks on 3,840 x 2,160 pikslit (4K Ultra-HD) ja mis ületab neli korda 1080px Full HD resolutsiooni. Või näiteks ASUS 31.5-tolline PQ321 4K Ultra HD monitor, mille resolutsiooniks on 3840 x 2160 ja mis maksab praegu $3,322.90:

ASUS 31.5-tolline PQ321 4K Ultra HD monitor

Märkus: High Definition Television (HDTV), mida teatakse ka kui Full HD (1920 × 1080 px), loodi USA's 1990-ndatel. Aga Ultra High Definition Television ("Ultra HDTV") on uus tehnoloogia ja tänapäeval kättesaadav (alates 2012). Ultra HD on uus väga kõrge resolutsiooniga videoformaat, mille miinimum resolutsiooniks on 3840 × 2160 px (16 × 9 kuvasuhtega). Tegelikult viitab "Ultra HD" termin kahele erinevale resolutsioonile: 4K Ultra HD (3840 × 2160 px) ja 8K Ultra HD (7680 × 4320 px).
8K Ultra HD kasutab aga 7680 × 4320 px resolutsiooni, mis ületab 16 korda Full HD resolutsiooni. 8K Ultra HD on praegu veel eksperimentaalne ja rohkem kaugema tuleviku värk.


Kuigi kõrge resolutsiooniga 4K displeid (monitorid) on küll suurepärased asjad, esineb nendega ka praktilisi probleeme. Kui Sa suurendad resolutsiooni, siis Sa vähendad sellega ühtlasi ka iga piksli suurust (eeldades, et kasutad sama ekraani suurust). Vähendades aga iga piksli suurust, ilmub ka ekraanil kuvatav sisu väiksemana. Kui displei Dots-Per-Inch (DPI) muutub liiga tihedaks, siis muutub ekraanil kuvatav sisu raskesti vaadatavaks ja kasutajal on tema elementidele üsna keeruline klikkida või toksata.

Teine probleem tekib siis kui kasutatakse mitut monitori, milledel on erinev DPI. Näiteks kui Sa kasutad kahte 27" displeid [üks Full-HD (1920 × 1080 px) ja teine WQHD (2560 x 1440 px)], siis juhul kui Sa lohistad mingi rakenduse ühelt ekraanilt teisele ekraanile, siis selle sisu ei kuvata enam samas mastaabis.


Windows 8.1 'DPI Scaling' (DPI skaleerimise/mastaapimise/suumimise) funktsiooni parandamine tähendab siis järgmist:

- Kõrge-DPI displeide kasutamise ja loetavuse optimeerimist.
- Mitme displeiga süsteemide kasutamise parandamist.


Et lahendada skaleerimise/DPI probleeme, suurendati Window 8.1 puhul DPI skaleerimise maksimaalset suurust 150% kuni 200%. See skaleerimise täiendav võimalus omab kõrge-DPI displeide kasutamisel kahte eelist:

- Kasutajaliidest saab rohkem skaleerida ja hiirt/sõrmi on parem kasutada.
- 200% skaleerimine lubab pikslite kahekordistamist ja sellega muudetakse piltide, graafika ning teksti kuvamine puhtaks, selgeks ja täpseks.


Täiendatud sept. 2014: Uuem Windows 10 opsüsteem hakkab aga toetama tänapäeval kõige kõrgema 8K resolutsiooniga ekraane. Mõne aasta pärast on sellised 8K-displeid juba tavalised ja normiks. Win 10 toetab seega resolutsiooni kuni 7680 x 4320 (8K formaat - 4320p). Näiteks praegune Windows 8.1 toetab displeisid resolutsiooniga kuni 4K (Ultra HD).Windows 8.1 puhul saad oma 4K või muu kõrge resolutsiooniga displeide skaleerimise (DPI Scaling) parameetreid muuta järgmiselt:

Kõrge resolutsiooniga displeidel kuvatava liiga väikse sisu (tekstide ja muude elementide) suuruse muutmine - DPI skaleerimine. Enne kui Sa hakkad ekraanil kuvatavat sisu suurendama või vähendama (st DPI skaleerimise parameetreid muutma), veendu, et Sinu monitori resolutsioon oleks ikka õige. Tavaliselt pannakse displei õige resolutsioon automaatselt paika ja see tähistatakse "Recommended" või muu taolise sõnaga. Tee töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Screen resolution ning vaata oma displei resolutsioon üle. Ja kasuta oma displei jaoks vaikimisi ikka seda resolutsiooni, mida selle tootja soovitab. Teisi kättesaadavaid resolutsioone võid ajutiselt proovida mingi rakenduse või siis näiteks enda veebilehtede brauserites väljanägemise testimiseks.

Recommended


(Sellele ülal toodud "Screen Resolution" aknale saad ligi ka nii et avad Control Panel -> Hardware and Sound ja klikid "Display" kategooria all Adjust screen resolution lingile.)1) Tee töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize:

Tee töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize


2) Kliki vasemal paanis all Display lingile:

Kliki vasemal paanis all Display lingile


3) Ja alltoodud "Display" aknas saadki siis teha järgmist:

* Ülemise "Smaller" - "Larger" liuguri abil saad muuta oma ekraanil kuvatavate elementide suurust (suuremaks või siis väiksemaks), kusjuures displei resolutsioon jääb samaks. Kui olid selle liuguri abil midagi muutnud, siis logi end süsteemist välja ja seejärel uuesti sisse.
* Kui Sa kasutad mitut displeid ehk mitme monitoriga konfiguratsiooni ("multi-mon"), siis määrab Windows 8.1 vaikimisi ise iga eraldi displei jaoks sobiva/optimaalse DPI skaleerimise väärtuse (need väärtused võivad olla erinevad). Kui Sa aga paned siin linnukese "Let me choose one scaling level for all my displays" kontrollruutu, siis rakendatakse kõikide displeide jaoks samasugust ühtset DPI skaleerimise koefitsient - sellest tuleb veel edaspidi juttu.
* "Change only the text size" sektsiooni rippmenüüde kaudu saad aga muuta ekraani eraldi elementide teksti suurust, näiteks tiitelribadel ja/või menüüdes kuvatava teksti suurust - pilt ja pilt.

Ja antud aknas saab teha siis järgmist...Kui Sa kasutad mitut displeid:

Näiteks kui Sa jooksutad tahvelarvutit, mille resolutsiooniks on 1366x768, siis sobib tema jaoks väga hästi ka see 100% DPI seadistus. Aga mis siis kui Sa ühendad oma tahvli välise kõrge resolutsiooniga displeiga? Windows 8 puhul sai sel juhul valida kas 100%, et optimeerida oma tahvli kasutajaliidest või siis kuni 150%, et optimeerida kasutajaliidest sellel külgelülitatud välisel displeil - seega tuli minna kompromissile.

Windows 8.1 lahendab antud probleemi toetades kuvapõhist DPI skaleerimist. Windows 8.1 määrab vaikimisi ise iga eraldi displei jaoks sobiva/optimaalse DPI skaleerimise väärtuse (need väärtused võivad olla erinevad). Kui Sa tahad oma kõikide displeide jaoks määrata aga ühe- ja sama DPI skaleerimise suuruse, siis pane siin linnuke "Let me choose one scaling level for all my displays" kontrollruutu:

Let me choose one scaling level for all my displaysSeejärel ilmub uus aken, kus näed ka seda uut juurdeilmunud 200% suurust:

Seejärel ilmub uus aken, kus näed ka seda uut juurdeilmunud 200% suurustKui Sa muutsid siin midagi, siis selleks et see uus seadistus rakenduks, tuleb Sul süsteemist välja logida ja seejärel uuesti sisse logida:

logimine
Konkreetsete rakenduste jaoks displei skaleerimise vahendi väljalülitamine:

Vanemate ja kolmandate osapoolte programmide jooksutamisel võib juhtuda nii et nende programmide menüüde, nuppude jne tekstid on udused/ähmased ning laialivalguvad. Mõnikord ei mahu tekstid ka antud programmi nuppudele ära ja on seega raskesti arusaadavad. See probleem ei esine ainult vanemate vaid ka uuemate populaarsete rakenduste puhul, näiteks see võib juhtuda ka Chrome või mingi muu brauseriga. Et seda asja parandada, lülita selle konkreetse probleemse programmi jaoks see displei skaleerimine välja.

Tee järgmist:

1) Tee antud programmi käivitusfailil (tavaliselt .exe laiendiga) või siis tema kiirkorraldusel/otseteel paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Properties. Kui probleemse rakenduse kiirkorraldus asub Sul all tegumireal, siis hoia Shift klahvi all, tee rakenduse kiirkorraldusel paremklõps ja vali käsk Properties:

Vali kontekstmenüüst käsk Properties


2) Ava vaheleht/sakk "Compatibility", pane linnuke "Disable display scaling on high DPI settings" kontrollruutu ja kliki OK:

Disable display scaling on high DPI settingsUuendatud märtsis 2014: Windows 8.1 Update 1 värskendus lubab töölaua kõiki elemente ja teksti suurendada nüüd kuni 500%-ni - pilt.


Windows 10: "Windows 10 ja 'DPI Scaling' funktsioon: Ekraanil (displeil) kuvatava sisu ja elementide suuruse muutmine (suurendamine või vähendamine). Ekraani elementide teksti suuruse muutmine. | Mida need ekraani resolutsioon, skaleerimine, "DPI" ja "DPI Scaling" tähendavad? | Oma eraldi graafikakaardi või emalplaati sisseehitatud fraafika sätete vaatamine ja muutmine. | Uduse (ähmase, häguse, laialivalguva) teksti probleemi lahendamine." - vastav juhis on seal.

Etteotsa
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

< Tagasi Windows 8.1 (Windows Blue) veebilehele

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2013