Windows 8.1 USB taastusmeedia loomine

logo Windows 8.1 USB taastusmeedia ('Recovery Media') loomine.

Loome "Recovery Drive" vahendi abil süsteemi taastamise USB draivi selleks et probleemide korral taastada oma kompuutrit.

 

 

 

 

Kui Sa installeerid Windows 8.1 või teed oma Windows 8 "upgrde" installeerimise (täiendus/ülemineku installeerimise) Windows 8.1 opsüsteemini või kui Sa saad uue Windows 8.1-põhise OEM kompuutri, siis tuleks KOHE luua ka taastusmeedia või taastamise meedia ("recovery media"), et süsteemi suurte probleemide korral käivitada Win 8.1 taastamise instrumendid. See protsess sarnaneb Windows 7 ja Windows 8 omale, aga nüüd saab selle taastusmeedia panna ainult USB meediale (näiteks USB mälupulka). Windows 8 lubab Sul seega "Recovery Drive" instrumendi abil luua süsteemi taastamise USB draivi selleks et suure krahhi korral taastada oma kompuutrit. Sa buudid antud USB taastusmeedialt üles ja pääsed seejärel ligi väga vajalikule vigade parandamise ekraanile/menüüle: Esmalt jõuad Sa Choose an option (Suvandi valimine) ekraani, kus kliki Troubleshoot (Tõrkeotsing) nupule/menüüpunktile - pilt. Seejärel võid järgmise "Troubleshoot" ekraani menüü kaudu süsteemi parandama või siis taastama hakata - pilt.

Märkus: Sa ei saa antud instrumenti kasutada CD/DVD plaadi jaoks. Windows 8 operatsioonisüsteemis sai CD/DVD taastusmeedia loomiseks kasutada Windows 7 aegadest pärit System Repair Disc vahendit kuid Windows 8.1 puhul seda kasutada ei saa. Windows 8.1 süsteemist on selle 'recdisc' instrumendi kasutamine eemaldatud (Ansip'i korraldusel vist?). Winsows 8.1 versioonis puudub üldse see recdisc.exe fail ja ei aita ka eelmise Windows 8 enda recdisc.exe faili kasutamine.

Taaastumeedia on ka siis väga vajalik kui Windows ei suuda isegi üles buutida (st Sa ei jõua süsteemi sisselogimise ekraanini) ja sel juhul peadki siis kasutama oma USB taastusmeediat. (Sa võid alternatiivina kasutada ka Windows 8.1 installeerimise plaati.)
Sa võid tõsisemate probleemide korral valida selle taastusmeedia abil kohe ka 'Refresh your PC' või siis 'Reset your PC' funktsiooni, et näiteks viia oma süsteem tagasi tehase algseadistusteni, st nii nagu ta alguses ("sünnitades") oli. Pärast seda pead omaenda programmid aga uuesti installima.

Peale selle võid Sa oma kompuutri taastamise partitsiooni ("recovery partition") kopeerida otse USB taastusmeediale, et luua süsteemist varukoopia: Juhul kui Sa ostsid OEM kompuutri koos eelinstalleeritud Win 8.1'ga ja kui sinna loodi tootja poolt ka nn 'Recovery Partition', siis võid soovi korral ka selle USB draivi kopeerida. Pärast selle varukoopia loomist võid Sa oma recovery partition'i kompuutris endas kustutada, et vabastada salvestusruumi - eriti vajalik on see Microsoft Surface tahvelarvutite (st Windows RT ja Windows 8 Pro või uuemate Surface Pro 2 ja Surface 2) puhul.


NB! Seda taastusmeediat ei saa kasutada Windows 8.1 installeerimiseks. 32-bit Windows 8.1 opsüsteemis loodud 32-bit system repair meediat võib kasutada ainult 32-bit Windows 8.1 parandamiseks. 64-bit Windows 8.1 opsüsteemis loodud 64-bit system repair meediat võib kasutada ainult 64-bit Windows 8.1 parandamiseks.USB taastusmeedia ('Recovery Media') loomine:

Torka oma USB mälupulk arvutibloki usb porti. Et seda taastusmeedia loomise instrumenti (st "Recovery Drive" vahendit) avada, vajuta Windows klahvi, et minna üle Metro Start ekraani ja alusta sõna recovery tippimist. Kliki või toksa all otsingutulemustes Create a recovery drive kiirkorraldusele:

Kliki või toksa all otsingutulemustes Create a recovery drive kiirkorraldusele


Märkus: Sa võid antud taastusmeedia loomise instrumendi (st "Recovery Drive" vahendi) kiiresti avada ka nii et sisestad Command Prompt konsooli või siis Run dialoogiakna käsureale recoverydrive käsu ja vajutad ENTER.


Kliki UAC aknas nupule Yes ja Sind viiakse Windowsi töölaua kasutajaliidesesse (st töölauale) :

Kliki UAC aknas nupule Yes


'Recovery Media' loomise instrument avatakse Windowsi töölaua kasutajaliideses:

* Kui Sa ostsid uue Windows 8.1-põhise OEM kompuutri, siis võib tema kõvakettal olla ka see eelpool mainitud recovery partition (taastamise partitsioon), Sa võid soovi korral kopeerida ta USB taastusmeediale. See nõuab rohkem ruumi ja selleks peab Sul olema küllalt suuremahuline USB meedia. Pärast süsteemi taastamise partitsiooni kopeerimist küsib Windows, et kas Sa tahad recovery partition'i oma kõvakettalt kustutada. Kui tahad, siis ole aga nõus - Microsoft teatab, et sel teel võib Surface tahvelarvutites vabastada ligikaudu 3.5 GB kettaruumi.
Selleks ongi siin "Recovery Drive" nõustaja esimeses aknas see "Copy the recovery partition from the PC to the recovery drive." kontrollruut. Kui antud kontrollruut on ligipääsetav, siis pane soovi korral sinna linnuke ja kliki nupule Next. Selle näite puhul ei saa antud parameetrile ligi, sest see kompuuter ei oma Windows 8.1 taastamise partitsiooni (Win 8.1 kompuutreid ei ole veel müügiski).

* Kui see "Copy the recovery partition from the PC to the recovery drive" parameeter ei ole ligipääsetav, siis kliki kohe nupule Next:

Kui see "Copy the recovery partition from the PC to the recovery drive" parameeter ei ole ligipääsetav, siis kliki kohe nupule Next


Oota mõni sekund:

Oota mõni sekund


* Seejärel palutakse Sul torgata USB draiv kompuutri usb porti või kui ta on Sul juba kompuutriga ühendatud, siis näed juba kättesaadavaid draivisid, antud näite puhul siis kahte USB meediat: USB mälupulka [ E:\ (DRBOOT)] ja välist USB kõvaketast [F:\ (SP PHD U3)]. Märgista siin ikka see õige USB meedia, sest ta pühitakse kohe puhtaks (vii eelnevalt sealt oma olulised andmed ajutiselt kusagile mujale).

Meie aga kasutame siin USB mälupulga varianti ja klikime Next:

Märgista siin ikka see õige USB meedia, sest ta pühitakse kohe puhtaks


Siin hoiatatakse Sind ses suhtes, et Sinu USB meedias kustutatakse kõik failid. Seega veendu, et kõik vajalik oleks sealt eelnevalt kusagile mujale kopeeritud. Sa võid nad sinna pulka hiljem tagasi panna (juhul kui ruumi on piisavalt).

Märkus: Kindlasti vii mujale ka oma jubedate lõustadega koera- ja kassipildid, muidu lõpeb asi katastroofiga, mis viib Sind enesetapuni!

Kliki nupule Create ja failid kopeeritakse USB mälupulka:

Kliki nupule Create ja failid kopeeritakse USB mälupulka


Luuakse Recovery meediat:

Luuakse Recovery meediat


Kliki nupule Finish:

Kliki nupule Finish


Sa näed nüüd "This PC" (endine "Computer") aknas, et Sinu USB draivile on automaatselt omistatud "RECOVERY (E:) " nimi. Sa võid seejärel luua sinna eraldi kausta ja panna sinna kõik oma muud vajalikud failid:

Sa näed nüüd "This PC" (endine "Computer") aknas, et Sinu USB draivile on automaatselt omistatud "RECOVERY (E:) " nimi


Kui Sa avad nüüd kohe selle USB mälupulga, siis pead seal nägema selliseid kaustasid/faile:

Kui Sa avad nüüd kohe selle USB mälupulga, siis pead seal nägema selliseid kaustasid/faile


Sellega ongi kõik ja "toredaid" taastamisi Sulle :-)

EtteotsaTaastusmeedia ('Recovery media') kasutamine:

Sul ei lähe seda taastusmeediat tavaliselt vaja, sest tõsisemate probleemide korral toob Windows 8.1 ise pärast mõningaid paranduskatseid ja Sinu hiireklikke automaatselt esile selle eelpool mainitud Choose an option (Suvandi valimine) ekraani, kus kliki Troubleshoot (Tõrkeotsing) nupule/menüüpunktile - pilt. Seejärel võid järgmise "Troubleshoot" ekraani menüü kaudu süsteemi parandama või siis taastama hakata - pilt. (Loe sellest 'Choose an option' ekraani automaatsest ilmumisest sealt.)

Aga juhul kui Windows ei suuda isegi antud ekraanini buutida, siis peadki kasutama oma USB taastusmeediat. [Või kasuta siis Windows 8.1 installeerimise plaati - kuidas luua Windows 8.1 installeerimise meediat, st kuidas viia Win 8.1 ISO fail DVD-plaadile või siis USB mälupulka, sellest juhis seal. Loe 'Choose an option' ja seejärel 'Troubleshoot' ekraani jõudmise meetoditest ning 'Troubleshoot' ekraani menüüst ja tema funktsioonidest/võimalustest ülevaadet sealt.]

Pane oma USB taastusmeedia kompuutrisse ja tee restart. Sinu arvuti peab automaatselt buutima sellest taastusmeedialt ja juhul kui ta seda ei tee, siis pead BIOS menüüs muutma buutimise järjekorda. (Teed uue restardi ja sisened kohe BIOS seadistustesse, paned seal esmaseks buutimisseadmeks USB draivi ning alustad uuesti - juhis.)


Toome taastusmeedia kasutamise näite (USB oma):

1) Kui vaja, siis paned kõigepealt BIOS menüüs esmaseks buutimisseadmeks USB draivi. (Enne BIOS'i minekut peab USB mälupulk olema arvutiga ühendatud.) Väljud BIOS menüüst ja teed kompuutri uue restardi.

2) Pärast õnnestunud buutimist tuleb Sul natuke oodata ja seejärel jõuad Sa esmalt uude Metro-stiilis klaviatuuripaigutuse valiku ekraani, kus saab kasutada ka hiirt ning sõrmetoksamisi. Klikid seal "Choose your keyboard layout" ekraani allosas 3 x järjest "See more keyboard layouts" menüüpunktile ja seejärel klikid "Estonian" punktile.

3) Ja Sa jõuadki "Choose an option" ekraani, kus kliki Troubleshoot (Tõrkeotsing) nupule/menüüpunktile:

Ja Sa jõuadki "Choose an option" ekraani, kus kliki 'Troubleshoot' nupule/menüüpunktile


4) Ilmub järgmine reaalselt vajalik "Troubleshoot" ekraan. Sa võid siit menüüst tõsisemate probleemide korral valida kohe Refresh your PC või Reset your PC funktsiooni või siis klikkida/toksata kõige alumisele Advanced options (Täpsemad suvandid) menüüpunktile, et valida järgmises ekraanis mingi muu probleemide lahendamise meetod:

"Troubleshoot" ekraan


Kasutaja klikkis seal eelmises "Troubleshoot" ekraanis kõige alumisele 'Advanced options' menüüpunktile ja ta jõudis järgmisse Advanced options (Täpsemad suvandid) ekraani, kus ta võib siit näiteks valida 'System Restore" või siis mingi muu vahendi, et parandada oma süsteemi:

'Advanced options' ekraanNB! Loe 'Advanced options' ('Täpsemad suvandid') ekraani menüüpunktide tähendustest ülevaadet sealt. Loe ka 'Choose an option' ja seejärel 'Troubleshoot' ekraani jõudmise meetoditest ning 'Troubleshoot' ekraani menüüst ja tema funktsioonidest/võimalustest ülevaadet sealt.


Etteotsa
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

< Tagasi Windows 8.1 (Windows Blue) veebilehele

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2013