Windowsi RUN ja CMD käsud

logo Windows 7, Windows 8.0/8.1 ja Windows 10 operatsioonisüsteemide RUN ning Command Prompt (CMD) käsud.

 

RUN dialoogiakna, Command Prompt (CMD) konsooliakna käsuviipadele ja Search otsingukasti sisestatavad enamlevinud käsud.

 

Lisaks sellele ka mõned "Shell" käsud.

 

 

 Kui me räägime Windowsi käsuviipadest, siis me peame selle all silmas tavaliselt Command Prompt (CMD) ja Windows PowerSell konsoolide ning Run dialoogiakna käsuviipasid. Nende käsuviipade kaudu saame me kiiresti avada kaustasid ja käivitada paljusid programme, utiliite ning vahendeid. Mõnda vahendit ja käsku saabki ainult nende kaudu käivitada.

Märkus: Kuid alates Windows 7 operatsioonisüsteemist võib ka Search otsingukasti "käsuviibana" kasutada, sest ka selle kaudu saab käivitada paljusid instrumente ja vahendeid. Kui Sa tipid sinna 'Search' otsingukasti vajaliku sõna ja kui see ilmub üleval otsingutulemustes esimesele kohale, siis vajutad lihtsalt klahvi ENTER ning hakataksegi seda käsku täitma. Juhul kui see ei ole üleval otsingutulemustes esimesena (kõige ülemisena) ära toodud, siis klikid seal vajalikule nimetusele...

Näide Windows 8 / Windows 8.1 operatsioonisüsteemide uuest otsingusüsteemist:

* Sa võid Charms riba 'Search' amuleti otsingukasti kaudu avada kaustasid ja käivitada rakendusi ning utiliite kasutades selleks RUN ja Command Prompt (CMD) käskusid - pilt.

* Sama näide ka Windows 10 süsteemi otsingukastist - pilt. Mõnda programmi või utiliiti või käsku saab käivitada kõikide nende nelja kaudu.


Windows 7 süsteemi Command Prompt konsooli pilt ...

... ja sama aga juba administraatori õigustega CMD aken Windows 8.1 süsteemist (koos käsuviibale sisestatud driverquery /? käsuga) - pilt.

Windows 10 operatsioonisüsteemi Command Prompt konsooli kaudu avati Character Map vahendi aken - pilt.

(Sedasama võib teha ka 'Windows PowerSell' konsooli kaudu - pilt.)


Run dialoogiaken Windows 8.1 süsteemis:

Run dialoogiaken Windows 8.1 süsteemis


Run dialoogiaken Windows 7 süsteemis:

Run dialoogiaken Windows 7 süsteemis


Run dialoogiaken Windows 10 süsteemis:

Run dialoogiaken Windows 10 süsteemis


Globaalne otsing Windows 8.1 operatsioonisüsteemis - pilt.

Windows 7 Stardimenüü ja tema Search otsingukast - pilt.

Märkus: Windows 7, Windows 8 / Windows 8.1 ja Windows 10 süsteemides on peale selle olemas ka uus käsuviiba shell ja selle nimeks Windows PowerShell. See on loodud rohkem süsteemiadministraatorite jaoks. Windows 8.1 süsteemis võib selle käivitada näiteks Metro-stiilis Apps ekraani kaudu pilt ...ja...

.... pilt.

Windows 10 süsteemis võid selle Windows PowerSell konsooli avada näiteks Start Menüü ja tema Windows PowerSell kausta alt või teed siis Start nupul paremkliki ning valid ilmuvast süsteemikäskude hüpikmenüüst Windows PowerSell käsu - pilt.

Windows 7 süsteemis võib selle käivitada Start -> All Programs -> Accessories -> Windows PowerShell kaudu. All ongi toodud siis ära Windows 7 opsüsteemi Windows PowerShell aken koos tema käsuviibale (PS C:\Users\ahv-2>) sisestatud käskudega:

Windows PowerShell akenKuidas seda Run dialoogiakent (käsuviipa) avada?


Windows 8.1
jooksutamisel võid seda teha näiteks järgmiselt:

1) Esimene meetod: Vajutad "Windows logoga" ja "R" klahve (st Win logo + R klahvikombinatsiooni).
2) Teine meetod: Vajutad Win+X klahvikombinatsiooni ja seejärel klikid uut tüüpi süsteemikäskude menüüs Run kiirkorraldusele:

Vajutad Win+X klahvikombinatsiooni


3) Teed ekraani vasemas allnurgas Start nupul paremklõpsu ja valid sellestsamast uut tüüpi süsteemikäskude menüüst Run kiirkorralduse.Windows Vista ja Windows 7 jooksutamisel:

Windows Vistas ja ka Windows 7's, erinevalt Windowsi varasematest versioonidest, ei ole Start menüüs seda Run käsku ära toodud, sest ta on varjatud. Me saame ta aga lihtsal teel sinna tagasi panna:

a) Tee ekraani allääres tegumiribal tühjal kohal paremklõps ja vali käsk Properties;
b) Ava Start Menu vahekaart (sakk, tab) ja klõpsa siis nupule Customize...:

Kliki nupule Customize...


c) Keri loetelus allapoole ja leia ülesse rida Run command ning pane tema ees asuvasse ruutu linnuke:

Pane linnuke ruutu


d) Kliki nupule Apply ja Sa oledki valmis.

Märkus: Kui Sinu tegumireal ei ole seda vaba ruumi, kuhu paremklõpsu teha, siis tee Start nupul paremklõps ja vali käsk Properties ning seejärel ilmub seesama omadusteaken, milles on see meile vajalik Start Menu vahekaart juba avatud.Windows 10 puhul:

1. Vajutad "Windows logoga" ja "R" klahve (st Win logo + R klahvikombinatsiooni).

2. Vajutad Win+X klahvikombinatsiooni ja seejärel klikid uut tüüpi süsteemikäskude menüüs Run kiirkorraldusele - pilt.

3. Teed ekraani vasemas allnurgas Start nupul paremklõpsu ja valid sellestsamast uut tüüpi süsteemikäskude menüüst Run kiirkorralduse.

4. Avad ta Start Menüü kaudu (Windows System) alt - pilt.


!!! Run dialoogiakna (käsuviiba) saab avada ka nii et vajutad "Windows logoga" ja "R" klahve (Win logo + R). Windows 10 operatsioonisüsteemis toetatakse nüüd 'Command Prompt' (CMD.EXE) akna käsuviiba poolt ka CTRL+C ja CTRL+V klahvikombinatsioone ning juurde on lisatud ka muid kasulikke võimalusi / funktsioone - juhis seal.Kuidas avada Command Prompt (CMD) akent/konsooli?

Seda saab teha mitut moodi ja näiteks Windows 8.1 jooksutamisel tee ühte järgmistest:

1) Vajuta Win logo + R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse cmd ja vajuta ENTER.
2) Vajuta Win+X klahvikombinatsiooni ja seejärel kliki uut tüüpi süsteemikäskude menüüs Command Prompt või siis Command Prompt (Admin) kiirkorraldusele - pilt.
3) Tee ekraani vasemas allnurgas Start nupul paremklõps ja vali sellestsamast uut tüüpi süsteemikäskude menüüst Command Prompt või siis Command Prompt (Admin) kiirkorraldus.


Windows 7 ja Windows 10 puhul võid teha näiteks järgmist:

1) Sisesta Search otsingukasti sõna cmd ja vajuta ENTER.
2) Vajuta Win logo + R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse cmd ja vajuta ENTER.
3) Windows 7 puhul: Kliki Start -> All Programs -> Accessories -> Command Prompt. Windows 10 puhul: Ava Start Menüü ja Sa leiad selle Command Prompt kiirkorralduse 'Windows System' alt.


Märkus: Osade käskude jaoks on vaja avada administraatoriõigustega CMD aken ja et probleeme ei tekiks, siis võikski kohe käivitada ainult selle administraatoriõigustega Command Prompt konsooli ehk terminali. Windows 10 süsteemis avati adminõigustega Command Prompt terminal:

Windows 10 süsteemis avati adminõigustega Command Prompt terminal

EtteotsaOlulistemate Run ja Command Prompt (CMD) käskude loetelu:

Kes kasutab aeg-ajalt Run vahendit ja CMD käsuviipa, see saab enamus käske siit alt loetelust, aga eks neid käskusid on veelgi—tuleb lihtsalt neid otsida ja katsetada.... Nende siintoodud käskude mõte on ikka selles, et me saame nende abil käivitada utiliite, vahendeid jmt palju-palju kiiremini; pealegi saabki osasid neist ainult sel teel käivitada/kasutada.


!!! Kõiki siintoodud käske ei saa igas süsteemis kasutada ja see sõltub sellest et millist Windowsi versiooni Sa kasutad; kas sul on sülearvuti või lauaarvuti; kas sinu süsteemi on vastav tarkvara installeeritud; kas Sinu kompuutriga on vastav riistvara (nt kaamera, skänner jne) ühendatud jne, jne. Näiteks Domain Join and Group Policy'i ja muid vahendeid saab kasutada ainult Windows 7, Windows 8 (Windows 8.1) ja Windows 10 Professional, Enterprise ning Ultimate versioonides ja seega ei ole kõik alltoodud käskudest alati kättesaadavad (näiteks kasvõi sellised väga vajalikud käsud nagu secpol.msc või siis gpedit.msc). Ka ei saa neid käske kasutada siis kui Sul ei ole oma süsteemis vastav funktsioon või instrument sisse lülitatud.

Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.Kui Sa ei tea, et mida need alltoodud käsud endast kujutavad ja kustkaudu neid käivitada saab, kas Search otsingukasti, Run dialoogiakna või siis Command Prompt (CMD) akna käsuviiba kaudu, siis lihtsalt proovi neid käskusid käivitada järjest kõikide eelpoolnimetatud instrumentide kaudu - nii saad teada ka seda et millega tegu on ja kas antud käsku saab üleüldse Sinu süsteemis kasutada.
Näiteks .cpl ja .msc laiendiga käske saab käivitada Run dialoogiakna kaudu ja vahel ka Search otsingukasti kaudu. Ilma laiendita käske (v. a. CMD käsud) võib käivitada nii Run dialoogiakna käsuviiba kui ka Search kasti kaudu (mitte aga alati...).

Programmi nimi: Run (CMD) käsk:
   
About Windows / Version (kuvab Windowsi versiooni) - võib sisestada CMD konsooli või Run dialoogiaknasse
winver
Add Hardware Wizard (CMD konsool & Run dialoog) - pilt.
hdwwiz
Administrative Tools (CMD konsool & Run dialoog)
control admintools
See assoc on ainult CMD konsooli käsuviiba käsk, mis taastab katkenud failiseosed. Näiteks kui Sa ei saa käivitada ühtegi programmi (.exe laiendiga) või siis avatakse vale programm, siis tipi CMD aknasse käsk: assoc.exe=exefile ja vajuta ENTER. Kui tipid käsuviibale ainult assoc käsu, siis kuvatakse kõik jooksvad failiseosed. Loe sellest rohkem sealt.


assoc
Backup and Restore/Windows Backup Utility - võid luua nn 'System Image Recovery' (tervest kõvakettast või partitsioonist reservkoopia) - CMD konsool
sdclt

Buutmine: BCDEDIT ja Bootrec.exe instrumendid:

Bcdedit.exe ja Bootrec.exe on ainult CMD konsooli käsud, millede abil saab modifitseerida alglaadimise (buutimise) konfiguratsiooniandmeid. Buutimise konfiguratsiooniandmed sisaldavad alglaadimise konfiguratsiooni parameetreid, mis kontrollivad seda, et kuidas opsüsteem peab alglaadimist tegema. Käsud bcdedit /? ja bcdedit /? TOPICS annavad antud instrumendi kohta abiinfot. Loe sellest rohkem sealt.

bootrec
Buy a Product Key Online (CMD konsool & Run dialoog). Kui Sinu Windows on aktiveeritud ja kõik korras, siis näed aga sellist ekraani.
purchasewindowslicense
Calculator (CMD konsool & Run dialoog)
calc

cacls
(Windows 7 / Windows 8 puhul kasuta selle asemel käsku Icacls)

Icacls
- see on CMD konsooli käsk ja ta kuvab või redakteerib failide ACL'sid (access control lists), loe edasi sealt.

Icacls

Certificate Manager (CMD konsool & Run dialoog). Näiteks sealt leiad ka oma ID-kaardi sertifikaadid - kaustast "Personal".
certmgr
certmgr.msc
certlm
Check Disk utiliit - loe rohkem sealt.
chkdsk
Character Map (CMD konsool & Run dialoog)
charmap
Command Prompt (CMD konsool), avada saab mitmest kohast: Run dialoogist, Start nupu paremkliki, File Explorer'i File menüü, Task Manager'i, Metro Start- või Apps ekraanide või Search vahendi kaudu.
cmd
Computer Management (CMD konsool) - pilt.
compmgmt
Control Panel ehk Juhtpaneel (CMD konsool & Run dialoog)
control
Credential Backup and Restore Wizard - loob Sinu kasutajanimedest ja Windowsi sisselogimise paroolidest reservkoopia, et neid hiljem vajaduse korral taastada või siis viia üle teise kompuutrisse. Siia alla EI KUULU need paroolid ja kasutajanimed, mida Sa kasutasid veebibrauserites. CMD konsool & Run dialoog.
credwiz
Device Manager (CMD konsool & Run dialoog) - pilt.
devmgmt
devmgmt.msc
Märkus: Muuda oma süsteem natuke kiiremaks ja kõrvalda vanad draiverid, mida Sinu seadmed enam ei kasuta ning mis võivad põhjustada konflikte:

a) Ava cmd aken.

b) Tipi käsuviibale set devmgr_show_nonpresent_devices=1 ja vajuta ENTER.

c) Tipi käsuviibale devmgmt.msc ja vajuta ENTER.

d) Device Manager'i aknas vali menüü View > Show hidden devices

Nüüd võid vaadata väljalülitatuid mittevajalikke draivereid ja need eemaldada (Uninstall).

Märkus: Neid SET DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES=1 ja devmgmt.msc käske tuleb kasutada iga kord uuesti kui me tahame seal Device Manager'i aknas näha kõiki oma varjatuid seadmeid ja kui me olime vahepeal antud akna sulgenud - rohkem infot seal.
 
Direct X Troubleshooter / DirectX Diagnostic Tool - see nõustaja testib Direct X kõiki komponente ja soovi korral ka seda et kas nende draiverid on signeeritud (paned nõustaja avalehel linnukese "Check for WHQL digital signatures" ruutu ja käivitad ta uuesti) - avab CMD konsool & Run dialoog - pilt.


dxdiag
Disk Cleanup Utility / Disk Cleanup (CMD konsool & Run dialoog)
cleanmgr

Disk Defragmenter / Optimize Drives - pilt (CMD konsool & Run dialoog).


Win 8 / Win 8.1 omab uut vahendit, mis lubab Sul automaatselt käivitada oma kompuutri igapäevast hooldamist - loe sellest sealt.


dfrgui

Disk Management (CMD konsool & Run dialoog). Sellega avatakse kasulik Disk Management utiliit - pilt.diskmgmt
diskmgmt.msc
Disk Partition Manager: käsk diskpart avab (CMD konsooli või Run dialoogi kaudu) DISKPART käsuviiba.
? või help käsud annavad info diskpart instrumendi kasutamiseks...
diskpart
DPI Scaling: Windows 8.1 'DPI Scaling' funktsiooni parandamine. Monitori ekraanil kuvatava sisu/elementide suuruse muutmine (suurendamine või vähendamine). Ekraani elementide teksti suuruse muutmine. Avada võib CMD konsooli & Run dialoogi kaudu. Ülevaade sellest 'DPI Scaling' funktsioonist seal.


dpiscaling
Display Switch (Run dialoog). Kui Sinu kompuuter on ühendatud teise kompuutriga, projektoriga või televiisoriga, siis saad siitkaudu kiiresti ja mugavalt dubleerida või laiendada oma töölaua tollele ühendatud seadmele - pilt.

Märkus: Arvuti ühendamisest televiisori (st kompuuter + TV) või teise monitoriga (arvuti + teine displei) on pikemalt juttu seal.displayswitch

Display Properties (Personalization aken) - avada võib CMD konsooli & Run dialoogi kaudu - pilt.

control desktop

Driver Verifier Manager/Utility (CMD konsool & Run dialoog)

Suur osa Windowsi probleeme, näiteks nagu sinine ekraan ja juhuslikud restardid, on põhjustatud kolmandate/kõrvaliste firmade draiverite poolt. Microsoft signeerib testitud ja sertifitseeritud draiverid, st signeeritakse need draiverid, mis on läbinud testimise ja vastavad vajalikele nõudmistele.
Kuid sageli installitakse koos programmide ja seadmetega ka draiverid, mis ei ole signeeritud ning võivad seega põhjustada probleeme. Et kontrollida oma süsteemis olevaid draivereid, võib selleks kasutada väga head utiliiti, mille nimeks on Driver Verifier Manager. Ta on Windowsi varjatud instrument ja tema abil saad Sa identifitseerida potentsiaalselt halbasid draivereid.
Pärast seda käsku käivitatakse antud utiliit ja soovitav on siin esialgu jätta parameeter Create standard settings ja klikkida Next. Järgmises aknas las jääb valituks Automatically select unsigned drivers ja kliki Next.
Viimasesse aknasse kuvataksegi seejärel kõik Sinu süsteemis olevad signeerimata draiverid... Kirjuta märgistatud "pahad" draiverid üles ja kliki Cancel. (Juhul kui signeerimata draivereid ei leiata ja kui kõik on korras, siis kuvatakse teade: "No unsigned drivers have been found" - kliki OK ja Cancel - pilt.)


verifier

driverquery
- see CMD konsooli käsk lubab Sul uurida oma kõikide seadmete draiverite täilelikku loetelu, mis on Sinu süsteemi installeeritud. Tegelikult on ta Win XP käsk, aga ta toimib väga hästi ka Windows Vista, Windows 7 ja Windows 8 / 8.1 puhul.

Antud käsule saab lisada ka võtmeid:

driverquery /? ja vajuta ENTER—kuvab kõik tema võtmed—äpsem info seal.
driverquery
'Downloads' (kasutaja allalaadimiste kaust) - ainult Run dialoogis
Downloads

Ease of Access Center (CMD konsool & Run dialoog) - pilt.


utilman
Event Viewer (Sündmuste Vaatleja) - CMD konsool & Run dialoog - rohkem infot sellest Event Viewer'ist saad sealt (Win 7 ja Win 8 / 8.1).
eventvwr
eventvwr.msc

Failidele juurdpääsu saamine (nende omanikeks saamine): takeown /f - selle CMD käsuga teeme end mingi faili omanikuks, et saaksime teda seejärel muuta, kustutada, üle kopeerida jne... Antud käsu ja tema võtme /f järele peame tippima selle faili täistee (kaustatee ehk aadressi), näiteks:

takeown /f C:\Windows\System32\migwiz\mighost.exe (selles näites saime me faili mighost.exe omanikeks)

Veel näiteid:

TAKEOWN /? (info antud käsu parameetritest ja näidetest)
TAKEOWN /F lostfile
TAKEOWN /F \\system\share\lostfile /A
TAKEOWN /F directory /R /D N
TAKEOWN /F directory /R /A
TAKEOWN /F *
TAKEOWN /F C:\Windows\System32\acme.exe
TAKEOWN /F %windir%\*.txt


Rohkem infot saad sealt
takeown
File History (CMD konsool & Run dialoog) - rohkem infot sellest Win 8/8.1 uuest vahendist seal.
filehistory

File Signature Verification (CMD konsool & Run dialoog). Kõik kriitilised süsteemifailid signeeritakse digitaalselt ja kui neid on näiteks mingi pahavara poolt muudetud, siis saab antud käsu abil neid kiiresti tuvastada - pilt. Kui kõik on korras, siis ilmub teade: "Your files have been scanned and verified as digitally signed."


sigverif
Files and Settings Transfer Tool (Windows Easy Transfer utiliit/nõustaja) - ainult Run dialoogis
migwiz

Flash Player Settings Manager (CMD konsool & Run dialoog)


flashplayerapp
Folders Properties (avab üsna vajaliku kaustade omadusteakne) - CMD konsool & Run dialoog - pilt.

control folders
Handwriting Panel / Touch Keyboard (Run dialoog) - pilt ...

...ja pilt.

(Märkus: Selle virtuaalse puuteklaviatuuri saad jälle välja lülitada nii et teed all tegumireal paremkliki, valid käsu Properties, avad vahelehe Toolbars ja koristad linnukese Touch Keyboard eesasuvast ruudust ära ning klikid OK - pilt.)tabtip

IExpress Wizard (CMD konsool & Run dialoog). Selle nõustaja abil võid luua self-extracting / self-installing paketi, mis on iseavanev täitev (.exe) fail - pilt. Seega Sa võid luua:

* Kas iseavaneva arhiivifaili ja kui kasutaja teeb sel .exe laiendiga failil 2x kliki, siis pakitakse ta automaatselt lahti (mingeid ekstra programme pole selleks ekstraktimiseks enam vaja) - pilt.

* Või siis installeerija, kui Sina või keegi teine teeb sel meetodil loodud .exe failil 2x kliki, siis pakitakse see EXE fail automaatselt lahti ja käivitatakse antud tarkvara installeerimine. (Kui installeerimist ei ole vaja, siis käivitatakse kohe see programm.) Loodi self-installing pakett - pilt.

iexpress
Import to Windows Contacts (Run dialoog).

wabmig.exe on 'Microsofti 'Address Book Import Tool' ja ta asub %ProgramFiles%\Windows Mail\wabmig.exe. Vana Outlook Express on asendatud uuema Mail töölaua meiliprogrammiga, aga ta ei ole Windowsiga kaasa antud.
Installeerimise alguses pakutakse kas kõikide Messenger, Mail, Photo Gallery, Movie Maker, Toolbar, Writer, Family Safety ja MS Office Live Add-in installimist või siis valid seal välja ainult selle Mail töölaua tarkvara ning klikid nupule Install - pilt.

Märkus: Windows 8.1 süsteemis on olemas ka sisseehitatud Metro-stilis Mail app, mille leiad Metro Start ekraanilt.wabmig
Klaviatuuri seaded (Keyboard Properties) - CMD konsool & Run dialoog
control keyboard

Local Group Policy Editor (CMD konsool & Run dialoog)

'Group Policy Editor' (pilt) on Microsoft Windowsi väga tähtis vahend, mis lubab Sul muuta süsteemi seadeid/sätteid. Antud vahendile pääsevad ligi ainult Windows 7, Windows 8 (Windows 8.1) Professional, Enterprise ja Ultimate veesioonide jooksutajad (vastasel juhul saad Sa järgmise veateate: "Windows cannot find 'GPEDIT.MSC'.Make sure you typed the name correctly, and then try again.").gpedit
gpedit.msc
'Local Users and Groups' (CMD konsool & Run dialoog) - ka kasulik vahend... - pilt.

lusrmgr.msc
Magnifier (CMD konsool & Run dialoog), saad oma ekraanil mingit oblastit või elementi suurendada (suumida), näide: pilt
magnify

Malicious Software Removal Tool (saame ta ise käivitada - info) - CMD konsool & Run dialoog.

mrt

Math Input Panel (Run dialoog) - rohkem infot antud Valemisisestuspaneelist seal.

mip
Microsoft Management Console (CMD konsool & Run dialoog)
mmc
Mouse Properties (hiire seadistamine) - CMD konsool & Run dialoog.
control mouse
main.cpl
Network Connections (Control Panel\Network and Internet\Network Connections) - CMD konsool & Run dialoog. Saab võrguühendustele ja võrguadapteritele ligi, pluss ühenduste kontrollimine, seadistamine jne - pilt.
control netconnections
ncpa.cpl
netsh winsock reset - see on CMD konsooli käsk.

Kui Sul on Internetiühendusega probleeme, siis võib selles süüdi olla ka rikutud Winsock või Windows sockets konfiguratsioon. Winsock on selline mehhanism, mida Windowsi programmid kasutavad Internetiühenduse loomiseks (WINdows SOCKets).
Uus Winsock 2, mida kasutatakse alates Windows XP operatsioonisüsteemist, teeb koostööd sellise vahendiga nagu Layered Service Provider (LSP), mis lubab kolmandatel müügifirmadel lisada omaenda koodi sellesse "ketti". Kuid seda vahendit kasutavad kahjuks ka spioonivara levitajad... Tipi see käsk CMD aknasse ja vajuta ENTER, seejärel tee kompuutri restart...

NB! Kui Sa kasutad seda netsh winsock reset käsku, siis eemaldad Sa ka kõik kolmandate osapoolte LSP-d (Layered Service Providers) ja taastad Winsock'i tema tehase vaikimisi seadistustesse. Seega tuleb Sul need programmid, mis kasutavad omaenda LSP-sid, uuesti installeerida (Näiteks.. Google Desktop Search) — see ei ole aga mingi probleem ja tavaliselt ei ole neid programme Sul palju või kui üleüldse ongi...
Et kontrollida kui palju ja millised LSP-d on Sinu Windowsi süsteemi installeeritud, kasuta selleks CMD aknas netsh winsock show catalog käsku. Selle käsuga kuvatakse põhiliselt Windowsi enda "jubinad", Sina aga otsi sealt mingi oma programmi nime - juhul kui neid üleüldse ongi.
netsh winsock reset
netsh int ip reset - ka CMD akna käsk. Kui Sul tekib Interneti või võrguühendusega probleeme ja kõik paistab korras olevat, siis proovi tühistada ja installeerida ümber TCP/IP (Internet Protocol) - pärast lõpetamist tee PC restart. Sellega eemaldatakse kõik kasutaja poolt kehtestatud TCP/IP seadistused ja nad viiakse tagasi nende algsesse originaalsesse seisundisse.

PS! Loe ka 'TCP Auto-Tuning' vahendi väljalülitamisest, et lahendada aeglase võrgu, veebilehtede ja e-mail'ide kehva allalaadimise probleemid. See ei tekita mingeid muid negatiivseid kõrvalnähte ja kui tahad, siis võid selle vahendi igal ajal jälle tagasi lülitada. Loe sellest sealt.netsh int ip reset
Oma Wi-Fi parooli (traadita ruuteri parooli) leidmine: Näiteks kui Sa ostsid uue seadme (lauakompuutri, sülearvuti, tahvelarvuti, nutitelefoni) ja tahad nüüd seda oma kodusese traadita võrku ühendada. See tähendab, et Sa pead teadma oma traadita ruuteri parooli ja kui Sa olid selle unustanud, siis tee järgmist:

* Ava adminõigustega Command Prompt konsool ja tipi käsuviibale netsh wlan show profiles ning vajuta ENTER. Sellega saad teada oma traadita ühenduse nime (ConnectionName).
* Seejärel sisesta käsuviibale netsh wlan show profile name="ConnectionName" key=clear, kus asenda see "ConnectionName" omaenda tegeliku traadita ühenduse nimega. Jäta aga need jutumärgid alles. Kui valmis, siis vajuta ENTER. Seejärel kuvatakse erinevat infot, aga oma ruuteri parooli leiad "Security settings" sektsioonis ja kohe "Key content" kirje järel.

Märkus: Sa võid selleks kasutada näiteks ka WirelessKeyView utiliiti, mis on portatiivne ja ei vaja installeerimist. Ta on tasuta ja saadaval nii 32-bit kui ka 64-bit süsteemidele. Mõned antiviirused loevad teda kahtlaseks, aga nii see EI OLE. Lae ta alla tolle veebilehe lõpust (kui kõhkled, siis kasuta neid eeltoodud CMD akna käskusid).


Notepad (CMD konsool & Run dialoog)
notepad
ODBC Data Source Administrator (CMD konsool & Run dialoog). 'ODBC Data Source Administrator' vahend haldab draiverite andmebaasi ja andmeallikaid (ODBC). Sa võid seda ODBC Data Source Administrator vahendit kasutada selleks et lisada, konfigureerida ja kustutada andmeallikaid oma süsteemist.

odbcad32
On-Screen Keyboard (CMD konsool & Run dialoog) - pilt.

osk
Performance Monitor (avab MMC konsooli Reliability and Performance Monitor'i) - CMD konsool & Run dialoog.

perfmon
Performance Options dialoog: Saab muuta kompuutri jõudluse sätteid (CMD konsool & Run dialoog) - pilt.
systempropertiesperformance
Power Configuration (Power Options) - avab Control Panel\Hardware and Sound\Power Options kaustateega akna - CMD konsool & Run dialoog.

powercfg -a - see on CMD käsk. Kontrolli BIOS'is oma kompuutris kättesaadavaid 'sleep' parameetreid. Sellega kuvatakse Sulle kompuutris kättesaadavad sleep võimalused ja ka põhjused, et miks mingit sleep vahendit ei saa kasutada. Seda kasuta siis kui Sul üleüldse ei tööta see sleep režiim, st Sa ei saa seda sleep režiimi sisse lülitada. Loe sellest ja muudest sleep probleemidest sealt.

powercfg -h - Kui Sa kustutasid kogemata Disk Cleanup vahendiga oma 'hibernation' faili ja seega ei saa Sa enam kasutada 'hibernation sleep' režiimi, siis käsk powercfg -h taastab selle 'hybrid sleep' või siis 'hibernation sleep' režiimid.

powercfg -H OFF - Lülitab välja 'Hibernate' režiimi.


Lisaks:

powercfg -devicequery wake_armed - see on CMD käsk. Kui Sinu kompuuter ei taha jääda korralikult 'sleep' režiimi (st arvuti mingi seade põhjustab tema enneaegse "ärkamise" sleep ehk vähese energiatarbimise režiimist), siis kasuta seda käsku ja ühtlasi saad teada ka need seadmed, milledega saab oma kompuutri sleep režiimist äratada. Loe sellest ja muudest sleep probleemidest sealt.


powercfg.cpl

'Presentation mode' ja 'Presentation Settings' (ainult mobiilsetele seadmetele, näiteks Windows 8.1 süsteemiga sülearvutile):

'Presentation mode' (Esitlusrežiim) on väga kasulik igat liiki presentatsioonide projektori abil esitamiseks. Kui presentatsiooni/esitluse seaded (Presentation Settings) on Sinu poolt 'Windows Mobility Center' paneelis sisse lülitatud, siis on Sinu sülearvuti kogu aeg "ärkvel" ja igasugused süsteemiteated on välja lülitatud (pilt).

Sa võid aga käsu presentationsettings abil lülitada välja ka ekraanisäästja, reguleerida heli tugevust ja muuta töölaua taustapilti. Sinu sätted salvestatakse automaatselt ja neid rakendatakse iga kord kui Sa alustad oma presentatsiooni ning seda senikaua kuni Sa neid ise käsitsi välja ei lülita või ei muuda (pilt).

'Presentation Settings' akna saad siis avada presentationsettings käsu abil (CMD konsool & Run dialoog - ainult mobiilsetele seadmetele).


Märkus: Et avada Win 8 / 8.1 süsteemis kiiresti seda 'Windows Mobility Center' paneeli, vajuta Windows + X klahvikombinatsiooni ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst Mobility Center kiirkorraldus (pilt). See menüüpunkt on seal ainult sel juhul kui Sa kasutad mobiilset seadet, näiteks Windows 8.1 süsteemiga sülearvutit. (Või siis sisesta Command Prompt või siis Run dialoogiakna käsuviibale mblctr käsk ja vajuta ENTER.)

Et lülitada seda 'Presentation mode' (Esitlusrežiimi) režiimi nüüd sisse, tee järgmist:

* Kliki/toksa Windows Mobility Center paneelis Connect display plaadile - pilt.

* Kliki/toksa ilmuvas 'Charms' ribal Extend parameetrile..... - pilt.

* Mine tagasi Windows Mobility Center paneeli ja kliki seal 'Presentation Settings' sektsioonis projektori ikoonile - pilt.

Seda 'Presentation mode' režiimi saad sisse lülitada ka PC settings ekraani/äpi kaudu (PC and devices -> Display alamkategooria all). Seejärel klikid Windows Mobility Center paneelis 'Presentation Settings' sektsioonis projektori ikoonile.
presentationsettings

Programs and Features vahend (CMD konsool & Run dialoog) - pilt.


appwiz.cpl
Private Character Editor (CMD konsool & Run dialoog)
eudcedit
Recovery Drive instrument (CMD konsool & Run dialoog) - loe sellest rohkem sealt.


recoverydrive
Refresh Your PC (CMD konsool & Run dialoog)
systemreset
Registry Editor (CMD konsool & Run dialoog)
regedt32
regedit
Regional Settings (avab "Region" dialoogiakna) - CMD konsool & Run dialoog.
intl.cpl
Remote Desktop Connection (CMD konsool & Run dialoog) - pilt.

mstsc
Resource Monitor (CMD konsool & Run dialoog). 'Resource Monitor' on instrument, mis lubab Sul reaalajas jälgida riistvara (CPU, mälu, kõvaketta, võrgu) ja tarkvara (failide,moodulite ) poolt süsteemiressursside kasutamist. Sa võid ka filtreerida välja need protsessid ja teenused, mida Sa soovid monitoorida. Sa võid ka vajalikke protsesse ja teenuseid käivitada, peatada, sulgeda, et lahendada mingi tarkvara probleeme - pilt.

Loe sellest kasulikust utiliidist rohkem sealt.

resmon
perfmon /res

Screen Resolution (ekraani resolutsioon) - CMD konsool & Run dialoog - pilt.

desk.cpl
Security Center (Control Panel\System and Security\Action Center) - CMD konsool & Run dialoog.
wscui.cpl

'Security Settings' ('Local Security Policy' konsool) - neid lokaalseid turvaseadeid/sätteid saab muuta ainult Windows 7, Windows 8 (Windows 8.1) Professional, Enterprise ja Ultimate veesioonide jooksutamisel - CMD konsool & Run dialoog - pilt.


secpol.msc
secpol
Services (CMD konsool & Run dialoog). Loe neist teenustest rohkem sealt ...

...ja sealt.


services.msc
Scheduled Tasks (CMD konsool & Run dialoog) - avab Task Scheduler utiliidi.
control schedtasks

Snipping Tool (CMD konsool & Run dialoog) - loe sellest instrumendist sealt.
snippingtool

Steps Recorder (CMD konsool & Run dialoog) - loe sellest kasulikust vahendist sealt.
psr

Sticky Note (märkmepaberid / kleebised) - CMD konsool & Run dialoog - rohkem infot sealt.
StikyNot

Sync Center (Control Panel\All Control Panel Items\Sync Center) - CMD konsool & Run dialoog. 'Sync Center' lubab Sul kontrollida viimaste sünkroniseerimiste tulemusi juhul kui Sa oled oma kompuutri seadnud üles failide sünkroniseerimiseks võrguserveriga. See lubab Sul juurdepääsu oma võrgufailide koopiatele isegi siis kui Sinu kompuuter ei ole võrguga ühenduses. Sync Center'i kaudu saad teada seda et kas Sinu failid sünkroneeriti edukalt või kas esines mingi viga või hoiatus - pilt.mobsync
System Configuration' (CMD konsool & Run dialoog) - ka kasulik utiliit... - pilt.
msconfig

System Configuration Editor (CMD konsool & Run dialoog).

NB! Kasuta seda käsku väga ettevaatlikult või siis ära teda üldse torgi! See on pisike Windowsi tekstiredaktor, mille abil võib redakteerida Autoexec.bat, Config.sys, Win.ini ja System.ini faile (igaühte omaenda eraldi aknas).


sysedit

System File Checker (SFC) utiliit
- CMD konsool - väga vajalik vahend rikutud ja muudetud süsteemifailide parandamiseks. Tema puhul võib mõnikord vaja minna ka Windowsi installeerimise CD/DVD plaati USB meediat. Adminõigustega Command Prompt aknasse sisestati sfc /? käsk ja vajutati ENTER - pilt.

SFC /scannow - skaneerib kohe kõiki süsteemifaile ja parandab/asendab rikutud failid, seda käsku on mõtekam 'Safe Mode' režiimis kasutada.
SFC /VERIFYONLY - ainult skaneerib
SFC /Scanfile - "nimi ja faili tee": skaneerib meie poolt näidatud faili ja parandab ta kui vaja
SFC /VERIFYFILE - "nimi ja faili tee": ainult skaneerib meie poolt näidatud faili

SFC /scanonce - skaneerib süsteemifaile pärast järgmist kompuutri restarti (ümberlaadimist ehk taaskäivitamist). See käsk töötas veel Windows XP süsteemiga, aga hilisematest Windowsitest ta kadus. Seega et antud käsku kasutada, tuleb minna Windows RE keskkonda ja käivitada ta sealt. Seda võiks kutsuda ka "Run Offline System File Checker" meetodiks, loe sellest ja muudest SFC käsu võimalustest edasi sealt.
sfc
System Information (CMD konsool & Run dialoog) - saad kiiresti ligi oma süsteemi- ja kompuutri infole - pilt.
msinfo32

Süsteemiinfo: Kui tippida Command Prompt (CMD) akna käsuviibale käsk systeminfo, siis saab teada:

a) Et kui kaua on arvuti järjest töötanud pärast viimast sisselülitamist või restarti (parameetr: "System Boot Time").
b) Millal installeeriti operatsioonisüsteem (parameeter: "Original Install Date"). Sellega saad teada ainult oma Windowsi viimase installeerimise aja, kompuutri vanuse saad aga teada BIOS menüü kaudu (juhul kui vahepeal seda BIOS'i ei uuendatud/värskendatud).
c) Ja ka muud vajalikku infot...

Vaata pilti.

Windows XP's saab selle süsteemi töötamise aja teha kindlaks ka käsuga systeminfo | find "Up Time".

PS! Sama töö teeb ära ja mis annab palju rohkem kiiret infot, on tasuta utiliit "WinAudit", mis ei vaja isegi installeerimist. Ta kõlbab kõikidele Windowsitele, soovi korral lae ta alla sealt (http://pxserver.com/WinAudit.htm)

systeminfo

System Restore
vahendi alternatiivne käivitamine (CMD konsool & Run dialoog) - pilt.

PS! Mõnikord on muutunud meie töölaud täiesti tühjaks, kus ei ole ühtegi ikooni. Sel juhul avame Task Manager'i kasutades selleks CTRL + SHIFT + ESCAPE või siis CTRL + ALT + DEL klahve.

Seejärel valime menüü File -> Run new task, tipime käsu rstrui ja klikime OK, et käivitada siitkaudu System Restore utiliit - pilt.rstrui
System Restore poolt hõivatud kettamahu vaatamine (adminõigustega CMD konsoolis).

Et vaadata, kui palju ruumi System Restore antud momendil hõivab, ava selleks administraatoriõigustega Command Prompt aken, tipi käsk Vssadmin list shadowstorage ja vajuta ENTER (pilt).

Märkus: System Restore andmete vaikimisi asukohaks on d:\System Volume Information, kus d on iga draivi (partitsiooni) tähis. See System Volume Information kaust on varjatud ja et teda näha, pead Sa ta tegema "nähtavaks" ning saama temale ligipääsuõigused.
Iga restore point (taastepunkt) asub omaenese alamkaustas unikaalse 32-sümbolise (tähenumbrilise) koodi all, mida kutsutakse GUID'iks. Seda asukohta ei saa muuta ja nendele failidele kasutajad ligi ei saa, isegi mitte siis kui nad kuuluvad Administraatorite gruppi.


Vssadmin list shadowstorage
Task Manager (CMD konsool & Run dialoog) - loe sellest väga kasulikust ja tihti kasutatavast Tegumihaldurist rohkem sealt.
taskmgr
Task Scheduler (CMD konsool)
taskschd

TCP/IP võrgu konfiguratsiooni parameetrid ja Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) ning Domain Name System (DNS) sätete värskendamine - (CMD konsool).

Valikud & parameetrid/võtmed:

ipconfig /? - annab antud käsu kohta info ja võtmed...
ipconfig /all - kuvab terve konfiguratsiooni kohta täieliku info (sealhulgas ka IP ja gataway aadressid). Command Prompt aknasse sisestati ipconfig /all käsk - pilt.
ipconfig /release - katkestab kõik võrguühendused (IPv4 aadressidele)
ipconfig /release6 - katkestab kõik võrguühendused (IPv6 aadressidele)
ipconfig /renew6 - uuendab kõik võrguühendused (IPv6 aadressidele)
ipconfig /flushdns - kustutab DNS vahemälu sisu ehk siis parandab Sinu Windows 10 võrgu jõudlust
ipconfig /renew - uuendab kõik võrguühendused (IPv4 aadressidele); see käsk resetib Sinu IP aadressi ruuteris ja lahendab kõik potentsiaalsed konfiguratsiooniprobleemid
netsh winsock reset - see käsk resetib Windows 10 süsteemi Winsock'i protokollid; see võib olla eriti kasulik võrgu jõudluse probleemide lahendamise puhul, kui Sinu arvuti oli pikka aega pidevalt võrguga ühendatud; see käsk võib nõuda ka arvuti taaskäivitamist
jne...

!!! Kasuta neid ülaltoodud punase ja rasvase kirjaga tähistatud kolme käsku regulaarselt, et parandada ning tõsta oma võrgu jõudlust.


Veel lisaks:

ping 127.0.0.1 ja ping localhost või ping ::1 (see sobib Ipv6 puhul) - neid CMD käske kasutame selleks et veenduda kas TCP/IP on installitud ja meie võrgukaartiga ühendatud (nn "silmusaadress").

ping /? - See on CMD käsk kuvab ping käsu parameetrid/võtmed.

ping <Sinu kompuutri IP aadress> - et veenduda kas Sinu kompuuter ei dubleeri võrgus mingi teise kompuutri IP aadressi.

ping <Gataway aadress> - et veenduda kas lüüs (gateway) töötab ja et kas Sinu arvuti saab võrguga ühendust võtta.

ping <Eemaloleva kompuutri IP aadress> - et veenduda kas Sinu kompuuter suudab võtta ühendust teise arvutiga maršruuteri (router—ruuter) kaudu. Näiteks: ping www.address.com või ping [192.00.00.11] või landfield.pri.ee (ilma võrguprotokolli näitamiseta).ipconfig
ipconfig /all

IPConfig /FlushDNS
- CMD konsooli käsk.

Kui Sa ei saa mingile veebilehele ligi või kui Sa näed oma brauseris palju "Page Not Found" veateateid (kuigi Sinu Internetiühendusega on kõik korras) või kui ilmub "Certificate Error" ("Expired Certificate Error") veateade ja veebilehte ei avata, siis kasutagi seda IPConfig /FlushDNS käsku. (Alternatiivina võid teha ka kompuutri restardi.)


Märkus: "Certificate Error" ("Expired Certificate Error") veateate ilmumisel võid proovida ka järgmisi lahendusi:

* Kontrolli oma masina Date and Time ja Time Zone (Region) seadistusi/sätteid - kas nad on ikka õiged (Control Panel\Clock, Language, and Region).
* Kasuta IPConfig /FlushDNS käsku - pilt.
* Puhasta 'Temporary Files' (ajutised failid), brauseri registri kirjed ja 'Auto-Fill' andmed.
* Kontrolli oma ruuterit (võib olla ostsid uue ruuteri?) ja tulemüüri (Firewall).
* Installeeri ligipääsmatu veebsaidi sertifikaat ümber (Website Certificate). Kliki 'Continue to the Website (Not Recommended)' nupule, seejärel kliki Certificate Error | View Certificate | Install Certificate ja siis nupule Yes. Tee Internet Explorer'i restart.
* Tee kompuutri restart.IPConfig /FlushDNS

Märkus: Traadita ruuteri (või eraldi juurdepääsu punkti) konfigureerimisest / seadistamisest (+ ruuteri IP aadressi teadasaamisest) on juttu seal.

 
Traadita võrkude eemaldamine:

Kuidas eemaldada mittevajalikke ja mitteturvalisi traadita võrke? Kui Sa lülitud Wi-Fi võrku, siis jätab Windows selle traadita võrgu profiili meelde. Profiil ehk SSID (võrgu nimi) sisaldab ka võtit ja autentimise parameetreid, et Windows ei peaks järgmine kord esitama üleliigseid küsimusi. Windows 7 puhul sai oma traadita võrke juhtida Control Panel\Network and Internet\Manage Wireless Networks aknas. Kuid Windows 8 (8.1) opsüsteemis on Control Panel'i (Juhtpaneeli) antud element blokeeritud. Tee järgmist: ava Command Prompt (CMD) konsool ja tipi sinna käsk netsh wlan show profiles ning vajuta ENTER - sellega näed Sa oma traadita võrkusid (nende profiile). Nüüd, et eemaldada mingit mittevajalikku traadita võrku, kasuta selleks sealsamas netsh wlan delete profile name="Siia profiili nimi" käsku ja vajuta ENTER.


netsh wlan show profiles

netsh wlan delete profile name="Siia profiili nimi"

User Accounts (Advanced User Accounts) lisaaken - CMD konsool & Run dialoog.

Need käsud avavad User Accounts ja paroolide täiustatud seadistusteakna. Näiteks Sa saad nende käskudega teha nii et Sa logid oma süsteemi automaatselt sisse ilma et Sa peaksid iga kord pärast restarti sisestama oma parooli või valima kasutajakontot.

Et kehtestada automaatset sisselogimist (kodus), korista kõigepealt avanevas dialoogiaknas linnuke ruudust
"Users must enter a user name and password to use this computer" ja kliki Apply ning seejärel tipi uues aknas oma parool (2 korda). Kui Sa parooli ei kasuta, siis kliki seal lihtsalt Cancel - rohkem infot saad sealt (Win 7) ...

...ja sealt (Win 8 / 8.1).
netplwiz
control userpasswords2

Trusted Platform Module (TPM) Management - CMD konsool - sellest on juttu seal ...

...ja seal.

tpm
Windows Activation Client (CMD konsool & Run dialoog)

Näiteks slui või siis slui.exe 3 (või lihtsalt slui 3) käsu abil saad oma Windowsi aktiveerida (pilt). Aga näiteks slui 4 käsk toob ekraanile 'CALL MICROSOFT & MANUALLY ACTIVATE' nõustaja esimese ekraani (Riigi või regiooni valiku ekraani).

slui
Windows Explorer (CMD konsool & Run dialoog) - avab This PC (endine Windows Explorer) akna, kus on avatud "Computer" vaheleht (tab).
explorer
Windows Experience Index (WEI) - CMD käsk.

WEI vahendi võib käivitada ka käsuviibalt (Win 8.1 puhul ongi see ainuke võimalus), et saada oma süsteemi jõudlusest täpsemat infot. See info salvestatakse aadressile: C:\windows\Performance\WinSAT\DataStore.

.SAT failid kuvatakse seal kuupäevade kaupa ja nad on XML failiformaadis ning nad avatakse vaikimisi brauseriaknas. Loe Windows 8.1 süsteemi hindamisest (System Rating/Windows Experience Index ehk WEI funktsioonist) rohkem sealt.
winsat formal

Windows Features (lülitame Windowsi sisseehitatud vahendid sisse/välja) - CMD konsool & Run dialoog - pilt.
optionalfeatures

Windows Firewall with Advanced Security (CMD konsool & Run dialoog)

wf
wf.msc
'Windows Memory Diagnostic' instrument (CMD konsool & Run dialoog) - kontrollib Sinu arvuti füüsilise mälu probleeme - pilt.

mdsched
Windows Mobility Center - ainult mobiilsetele seadmetele - CMD konsool & Run dialoog - pilt.

Märkus: Sa saad Win 8 / 8.1 süsteemis kiiresti avada selle 'Windows Mobility Center' paneeli ka nii et vajutad Windows + X klahvikombinatsiooni ja valid ilmuvast süsteemikäskude menüüst Mobility Center kiirkorralduse (pilt). See menüüpunkt on seal ainult sel juhul kui Sa kasutad mobiilset seadet, näiteks Windows 8.1 süsteemiga sülearvutit.


mblctr
Windows PowerShell konsool (Run dialoog)
powershell
Windows Remote Assistance (CMD konsool & Run dialoog)
msra
Windows SmartScreen (CMD konsool & Run dialoog) - rohkem infot sellest täiustatud turvatehnoloogiast seal.
smartscreensettings
Windows System Security Tool (SAM andmebaasiga tegeleb) - CMD konsool & Run dialoog

(NB! Seda käsku kasuta väga ettevaatlikult või ära siis üldse teda torgi!!!).

syskey
Windows Update (CMD konsool & Run dialoog) - avab Windowsi värskenduste allalaadimise- ja installimise töölaua kasutajaliidese akna.
wuapp
XPS Viewer (CMD konsool & Run dialoog) - avab Windows 8 / 8.1 enda .xps failide lugemise standardse töölaua XPS Viewer programmi.
xpsrchvw

EtteotsaJa veel Win 10 käskusid. Vajuta Win+R klahvikombinatsiooni, sisesta RUN dialoogiaknasse vastav käsk ja vajuta ENTER:

Avab Documents kausta - documents
Avab Videos kausta - videos
Avab Downloads kausta - downloads
Avab Favorites kausta - favorites
Avab Recent kausta - recent
Avab Pictures kausta - pictures
Lisab uue seadme (Device) - devicepairingwizard
'About Windows' dialooog - winver
Add Hardware Wizard - hdwwiz
Advanced User Accounts - netplwiz
Advanced User Accounts - azman.msc
Backup and Restore - sdclt
Bluetooth File Transfer - fsquirt
Calculator - calc
Certificates - certmgr.msc
Muudab Computer Performance Settings - systempropertiesperformance
Muudab Data Execution Prevention Settings - systempropertiesdataexecutionprevention
Muudab Data Execution Prevention Settings - printui
Character Map - charmap
ClearType Tuner - cttune
Color Management - colorcpl
Command Prompt - cmd
Component Services - comexp.msc
Component Services - dcomcnfg
Computer Management - compmgmt.msc
Computer Management - compmgmtlauncher
Connect to a Projector - displayswitch
Control Panel - control
Create A Shared Folder Wizard - shrpubw
Create a System Repair Disc - recdisc
Data Execution Prevention - systempropertiesdataexecutionprevention
Date and Time - timedate.cpl
Default Location - locationnotifications
Device Manager - devmgmt.msc
Device Manager - hdwwiz.cpl
Device Pairing Wizard - devicepairingwizard
Diagnostics Troubleshooting Wizard - msdt
Digitizer Calibration Tool - tabcal
DirectX Diagnostic Tool - dxdiag
Disk Cleanup - cleanmgr
Disk Defragmenter - dfrgui
Disk Management - diskmgmt.msc
Display - dpiscaling
Display Color Calibration - dccw
Display Switch - displayswitch
DPAPI Key Migration Wizard - dpapimig
Driver Verifier Manager - verifier
Ease of Access Center - utilman
EFS Wizard - rekeywiz
Event Viewer - eventvwr.msc
Fax Cover Page Editor - fxscover
File Signature Verification - sigverif
Font Viewer - fontview
Game Controllers - joy.cpl
IExpress Wizard - iexpress
Internet Explorer - iexplore
Internet Options - inetcpl.cpl
iSCSI Initiator Configuration Tool - iscsicpl
Language Pack Installer - lpksetup
Local Group Policy Editor - gpedit.msc
Local Security Policy - secpol.msc
Local Users and Groups - lusrmgr.msc
Location Activity - locationnotifications
Magnifier - magnify
Malicious Software Removal Tool - mrt
Manage Your File Encryption Certificates - rekeywiz
Microsoft Management Console - mmc
Microsoft Support Diagnostic Tool - msdt
Mouse - main.cpl
NAP Client Configuration - napclcfg.msc
Narrator - narrator
Network Connections - ncpa.cpl
New Scan Wizard - wiaacmgr
Notepad - notepad
ODBC Data Source Administrator - odbcad32
ODBC Driver Configuration - odbcconf
On-Screen Keyboard - osk
Paint - mspaint
Pen and Touch - tabletpc.cpl
People Near Me - collab.cpl
Performance Monitor - perfmon.msc
Performance Options - systempropertiesperformance
Phone and Modem - telephon.cpl
Phone Dialer - dialer
Power Options - powercfg.cpl
Presentation Settings - presentationsettings
Print Management - printmanagement.msc
Printer Migration - printbrmui
Printer User Interface - printui
Private Character Editor - eudcedit
Problem Steps Recorder - psr
Programs and Features - appwiz.cpl
Protected Content Migration - dpapimig
Region and Language - intl.cpl
Registry Editor - regedit
Registry Editor 32 - regedt32
Remote Access Phonebook - rasphone
Remote Desktop Connection - mstsc
Resource Monitor - resmon
Resultant Set of Policy - rsop.msc
SAM Lock Tool - syskey
Screen Resolution - desk.cpl
Securing the Windows Account Database - syskey
Services - services.msc
Set Program Access and Computer Defaults - computerdefaults
Share Creation Wizard - shrpubw
Shared Folders - fsmgmt.msc
Signout - logoff
Snipping Tool - snippingtool
Sound - mmsys.cpl
Sound recorder - soundrecorder
SQL Server Client Network Utility - cliconfg
Sticky Notes - stikynot
Stored User Names and Passwords - credwiz
Sync Center - mobsync
System Configuration - msconfig
System Configuration Editor - sysedit
System Information - msinfo32
System Properties - sysdm.cpl
System Properties (Advanced Tab) - systempropertiesadvanced
System Properties (Computer Name Tab) - systempropertiescomputername
System Properties (Hardware Tab) - systempropertieshardware
System Properties (Remote Tab) - systempropertiesremote
System Properties (System Protection Tab) - systempropertiesprotection
System Restore - rstrui
Task Manager - taskmgr
Task Scheduler - taskschd.msc
Trusted Platform Module (TPM) Management - tpm.msc
Turn Windows features on or off - optionalfeatures
User Account Control Settings - useraccountcontrolsettings
Utility Manager - utilman
Volume Mixer - sndvol
Windows Action Center - wscui.cpl
Windows Activation Client - slui
Windows Anytime Upgrade Results - windowsanytimeupgraderesults
Windows Disc Image Burning Tool - isoburn
Windows Explorer - explorer
Windows Fax and Scan - wfs
Windows Firewall - firewall.cpl
Windows Firewall with Advanced Security - wf.msc
Windows Journal - journal
Windows Media Player - wmplayer
Windows Memory Diagnostic Scheduler - mdsched
Windows Mobility Center - mblctr
Windows Picture Acquisition Wizard - wiaacmgr
Windows PowerShell - powershell
Windows PowerShell ISE - powershell_ise
Windows Remote Assistance - msra
Windows Repair Disc - recdisc
Windows Script Host - wscript
Windows Update - wuapp
Windows Update Standalone Installer - wusa
Versione Windows - winver
WMI Management - wmimgmt.msc
WordPad - write
XPS Viewer - xpsrchvw

EtteotsaMõned RUN dialoogiakna käsuviiba käsud, mis avavad kiiresti mingi süsteemikausta:

%WINDIR% või %SYSTEMROOT% - avab Windowsi installatsioonikausta (tavaliselt C:\WINDOWS).
%PROGRAMFILES% - avab installeeritud programmide kausta (tavaliselt C:\Program Files)
%USERPROFILE% - avab kasutajaprofiili kausta (näiteks ahv landfield).
%HOMEDRIVE% - avab selle partitsiooni, kuhu on opsüsteem installitud (tavaliselt C:\).
%HOMEPATH% - avab momendil sisseloginud kasutaja kodukausta (C:\Documents and Settings\[kasutajanimi] või siis C:\Users\[kasutajanimi]).
%TEMP% - avab ajutiste failide kausta (näiteks C:\Users\SITASI~1\AppData\Local\Temp).
%appdata% - Avab Sinu App Data kausta, näiteks: C:\Users\ahv-2\AppData\RoamingVajalikud 'Shell Commands' (Shell käsud) & nende kiirkorralduste loomine:

Shell käsud on väga vajalikud sel juhul kui Sa tahad pääseda ligi neisse kohtadesse kuhu on muidu raske ja keeruline minna - sisesta need käsud Run dialoogiakna käsuviibale (ka võib Search vahendit kasutada).


Peale selle võid Sa nende jaoks luua ka kiirkorraldused (otseteed) järgmisel teel:

- Tee oma töölaual paremklõps ja vali konteksmenüüst käsk New -> Shortcut.
- Nüüd vali siit alt nimekirjast vajalik "shell:" käsk ja lisa tema ette "explorer.exe" (neid peab tühiklahv eraldama), seejärel sisesta see käsk Create Shortcut esimesse aknasse, näiteks:

explorer.exe shell:User Pinned (pilt)

- Siis kliki Next ja sisesta tekstilahtrisse loodava kiirkorralduse jaoks sobiv nimetus ning kliki Finish.
- Kuna taoliste spetsiaalsete süsteemikaustade kiirkorraldustele pannakse alati seesama Windows Explorer (Windows Shell) kaustaikoon, siis on mõtekas see ikoonipilt kohe ära muuta (pilt). Tee tal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties ning kliki nupule Change icon.... Järgmises aknas märgista vajalik ikoon ja kliki OK või siis kasuta nupu Browse... abi, et leida talle mingi mõnusama välimusega ikoon.

Sa võid selle uue kiirkorralduse jätta kas oma töölauale või siis panna ta alla tegumireale või Metro-stiilis Start ekraanile (tee kiirkorraldusel paremklõps ja vali käsk Pin to Taskbar või siis Pin to Start - pilt). Seejärel võid selle kiirkorralduse töölaualt kustutada.
1) Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ja Windows 10:

shell:Libraries
shell:MusicLibrary
shell:VideosLibrary

shell:Device Metadata Store - DeviceMetadataStore kaust, mis sisaldab digitaalselt signeeritud faile, laetud alla Microsofti poolt, koos ikoonide ja seadistustega Device Stage elementide jaoks.
shell:DocumentsLibrary

shell:User Pinned - See avab siis kasutaja poolt oma tegumireale (TaskBar) ja selle kiirkäivitusribale (Quick Launch) kinnistatud programmide/elementide kiirkorralduste kausta, mis asub kaustateel: C:\Users\Kasutajanimi\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch\User Pinned\.

shell:ImplicitAppShortcuts - Antud kaust asub samas kohas kus ka eelmine, aga see on tühi ja seda kasutatakse Windowsi enda poolt. Sinna pannakse ajutiselt avatud programmide puhul automaatselt sellised kiirkorraldused, mis on seotud Help and Support, Start Menu, Control Panel ja Windows Virtual PC rakendustega ning eemaldatakse sealt siis kui need programmid/rakendused suletakse.

shell:UsersLibrariesFolder
shell:PicturesLibrary
2) Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ja Windows 10:

shell:Profile - See avab süsteemi sisseloginud kasutajaprofiili kausta (vaikimisi asukoht c:\users\kasutajanimi). Sa saad sinna ligi ka %userprofile% abil.

shell:UsersFilesFolder - Sama mis ka eelmine shell:Profile

shell:Common Startup ja shell:Startup - Millised kiirkorraldused laetakse automaatselt siis kui Windows stardib? Programmide installeerijad võivad luua kiirkorraldused ja kui Windows stardib, siis käivitatakse automaatselt ka need programmid. Sellised kiirkorraldused/otseteed leiadki siis nendest kahest eraldi Startup kaustast, mis varjatud ja üks neist on üsna sügavale peidetud.

shell:Personal - See viib Sind otse Sinu kasutajaprofiili vaikimisi Documents kausta.

shell:Programs ja shell:Common Programs - Nendest kahest kaustast leiad siis oma kõikide installeeritud programmide kiirkorraldused.

shell:AppData ja shell:Local AppData - Need kiirkorraldused avavad siis vastavalt Roaming Application Data ja Local Application Data kaustad. Sa leiad nendest kaustadest näiteks Firefox ja Thunderbird kasutajaprofiilid ning näiteks enamik meiliprogramme hoiavad sõnumeid ja kontakte sisaldavaid faile siin.

shell:Cookies ja shell:cache - Nende abil saad kahtlemata kõige kiiremini näha infot, mis on Internet Explorer'i poolt salvestatud. Esimene luba Sul kontrollida ja näha salvestatud küpsiseid (cookies); teine aga avab Temporary Internet Files kausta.

shell:UserProfiles - avab siis C:\Users kausta, mis sisaldab kõikide lokaalsete kasutajate kasutajaprofiile ja ka Public kasutajaprofiili.
shell:SystemX86 - ainult 64-bit Windowsi süsteemides, avab Windows\SysWOW64 kausta.
shell:System - avab siis Windows\System32 kausta.
shell:Favorites
- süsteemi sisseloginud kasutajaprofiili Internet Explorer brauseri Favorites kaust.
shell:My Video
- toob esile süsteemi sisseloginud kasutajaprofiili Videos kausta
shell:SearchHomeFolder
- avab Search Results kaustaakna koos otsingukastiga, kuhu võid hakata kohe otsingusõnu sisestama.
shell:CommonVideo - avab C:\Users\Public\Videos kausta
shell:LocalizedResourcesDir
shell:CommonMusic - avab C:\Users\Public\Music kausta
shell:My Pictures- avab süsteemi sisseloginud kasutajaprofiili Pictures kausta.
shell:Downloads
- toob esile süsteemi sisseloginud kasutajaprofiili Downloads kausta (st avab tema allalaadimiste kausta).
shell:CommonDownloads
- avab Public\Downloads kausta.
shell:My Music
- avab süsteemi sisseloginud kasutajaprofiili Music kausta.
shell:SyncCenterFolder - Sync Center, kasutatakse enamuses koos Offline Files ja Windows Mobile Device Center'iga.
shell:SyncSetupFolder - avab Sync Center\Sync Setup kausta.
shell:SyncResultsFolder - avab Sync Center\Sync Results kausta.
shell:ConflictFolder - avab Sync Center\Conflicts kausta.
shell:Quick Launch
- toob esile süsteemi sisseloginud kasutajaprofiili Quick Launch kausta.
shell:SystemCertificates
- digitaalsete sertifikaatide signeeritud koopiad (süsteemi jaoks), kasuta Certificate Manager'i, et näha detaile ja et lisada või eemaldada sertifikaate. (Et avada Certificate Manager'i, sisesta Run dialoogiaknasse certmgr.msc käsk ja vajuta ENTER. Näiteks sealt leiad ka oma ID-kaardi sertifikaadid - kaustast "Personal".)
shell:Contacts
- avab sisseloginud kasutajaprofiili Contacts kausta (aegunud).
shell:Start Menu
- süsteemi sisseloginud kasutajaprofiili Start Menu kaust.
shell:Common AppData- ProgramData kaust, mis sisaldab rakenduste (programmide) poolt salvestatud globaalseid seadeid/sätteid.
shell:Administrative Tools - Start Menu\All Programs menüü Administrative Tools alamkaust (Vista ja Windows 7).
shell:PrintersFolder- avab printerite ja faxide kaustaakna.
shell:Searches
- süsteemi loginud kasutajaprofiili Searches kaust, mis sisaldab salvestatud otsinguid.
shell:ControlPanelFolder - avab Control Panel\All Control Panel Items ja seda "Large icons" vaates.
shell:SendTo - süsteemi sisseloginud kasutajaprofiili Send To (SendTo) kaust; see "Send to ->" ilmub paremklõpsu kontekstmenüüsse...
shell:ResourceDir - ressursside kaust, mis sisaldab Windowsi teemasid (themes), sealhulgas ka Aero ja 'ease-of-access' teemasid.
shell:PrintHood
- kasutaja poolt loodud printeri kiirkorraldused (otseteed).
shell:CD Burning
- failide põletamise kaust, kuhu pannakse ajutised failid enne nende plaadile põletamist.
shell:AppUpdatesFolder
- toob esile kõik installeeritud värskendused (updates), sealhulgas ka need, mis tulid Windows Update ja Microsoft Update kaudu.
shell:Common Start Menu - Start Menu kaust, mis sisaldab kiirkorraldusi ja alamkaustasid kõikide kasutajate jaoks.
shell:Templates - sisseloginud kasutajaprofiili mallide kaust (harva vaja).
shell:Recent
- avab sisseloginud kasutajaprofiili Recent kausta.
shell:Desktop
- avab sisseloginud kasutajaprofiili Desktop kausta.
shell:CommonPictures
- avab Public\Pictures kausta.
shell:Links
- sisseloginud kasutajaprofiili linkide kaust, mis sisaldab neid linke, mida asuvad Windows Explorer'i vasemas navigatsioonipaanis "Favorites" sektsioonis/all.
shell:Common Desktop
- avab Public\Desktop kausta.
shell:NetworkPlacesFolder
- kuvab Windows Explorer'i aknas võrgusõlmed (network node), st võrguga ühendatud seadmed, näiteks kompuutrid. Kui Sul võrku ei ole, siis on selles kaustas ainult Sinu kompuuter.
Shell:HomeGroupFolder - kuvab Windows Explorer'i aknas Homegroup (Homegroup node) sõlmede sisu. Kui Sul ei ole koduvõrku loodud, siis on see aken tühi.
shell:NetHood
- kasutaja poolt loodud võrgu kiirkorraldused / otseteed (Network Shortcuts).
shell:ConnectionsFolder - avab Control Panel\All Control Panel Items\Network Connections kausta - ühesõnaga võrguühenduste (võrguadapterite) kausta.
shell:Common Administrative Tools
- avab C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Administrative Tools kausta.
shell:History
- Internet Explorer History
shell:ProgramFiles - avab siis Program Files kausta.
shell:ProgramFilesX86 - ainult 64-bit Windowsi süsteemidele, avab Program Files (x86) kausta, kus hoitakse 32-bit programme.
shell:ProgramFilesX64 - ainult 64-bit Windowsi süsteemidele, avab Program Files kausta.
shell:ProgramFilesCommon - avab Program Files\Common Files kausta
shell:ProgramFilesCommonX86 - ainult 64-bit Windowsi süsteemidele, avab Program Files (x86)\Common Files kausta.
shell:ProgramFilesCommonX64 - ainult 64-bit Windowsi süsteemidele, avab Program Files\Common Files kausta.
shell:PublicGameTasks - kasutaja Games Explorer kiirkorraldused kõikide kasutajate jaoks.
shell:ChangeRemoveProgramsFolder - avab Programs and Features kausta.
shell:Public - kasutajaprofiili Public kaust.
shell:Common Documents
- avab Public\Documents kausta.
shell:Windows - avab kausta, kuhu on Windows installeeritud.


!!! Loe ka Control Panel kausta ja teiste spetsiaalsete süsteemikaustade otse tegumiribale või Start menüüsse panemisest (Pin to...) ning CLSID väärtustest (Windows 7 näitel...) - juhised seal.

EtteotsaKuidas luua omaenda RUN käskusid:

Sa võid luua suvalise kausta, utiliidi või programmi kiireks avamiseks ka omaenda RUN käsu. Kui Sa tipid sel teel loodud RUN käsu Search otsingukasti või RUN dialoogiakna käsuviibale, siis avataksegi antud programm või kaust.


Omaenda RUN käskude loomiseks on kaks meetodit:

1) Esimene lihtsam meetod: Loo vajalikust programmist või siis kaustast kiirkorraldus (otsetee) ja pane see kiirkorraldus Windowsi kausta (tavaliselt kaustateega C:\Windows).

Loome näiteks osam.exe programmist, mis asub kaustas C:\Program Files\Online Solutions\OSAM\ kiirkorralduse ja paneme sellele kiirkorraldusele mingi sobiva nimetuse, näiteks Autorun_Juhtija. Seejärel viime selle kiirkorralduse C:\Windows kausta (st C:\Windows\Autorun_Juhtija) ja nüüd kui me tipime selle Autorun_Juhtija nime Start menüü või siis RUN dialoogiakna tekstikasti (käsuviibale) ning vajutame ENTER, siis avataksegi antud osam.exe programm.

Kui Sa annad oma kiirkorraldusele nime, siis vaata, et ta ei sisaldaks tühiklahve - pilt.


2) Teine meetod:

- Kliki nupule Start, tipi Search otsikasti sõna regedit ja vajuta ENTER.
- Otsi ülesse järgmine registrivõti: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\App Paths
- Seejärel tee App Paths alamvõtmel paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk New -> Key.
- Tipi uue võtme nimeks suvaline endale sobiv nimetus, seda nime Sa hakkadki hiljem tippima Start menüü Search otsingukasti või siis Run dialoogiakna käsuviibale.
Kasutame seda ülaltoodud esimest näidet ja paneme nimeks Autorun_Juhtija.exe (nime lõppu tuleb alati lisada .exe laiend).
- Nüüd tee parempoolses paanis Default string väärtusel paremklõps ja vali käsk Modify ning tipi või kopeeri sinna antud käivitatava faili kaustatee (aadress), antud näite puuhul siis
C:\Program Files\Online Solutions\OSAM\osam.exe, seejärel kliki OK.

Modify


- Tee jälle seal parempoolses paanis tühjal kohal paremklõps ja vali käsk New -> String Value, tipi nimeks Path ja vajuta ENTER.
- Seejärel tee tal (Path) kahekordne klõps ja tipi või kopeeri sinna oma selle kausta kaustatee (aadress), milles see meie poolt käivitatav fail asub, st ühesõnaga meil tuleb sinna sisestada seesama kaustatee, aga juba ilma faili eneseta. Antud näites saab see olema siis järgmine: C:\Program Files\Online Solutions\OSAM ja kui valmis, siis kliki OK ning tulemus on selline - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Tulemus


- Sulge Registry Editor.
- Kui Sa tipid nüüd antud näite kohaselt sõna Autorun_Juhtija sinna RUN dialoogiakna käsuviibale ja vajutad ENTER, siis käivitataksegi see osama.exe programm:

Tipime käsu ja vajutame ENTER


Märkus: Kui Sa tahad, et sellist käsku saaks ka Search otsingukasti kaudu käivitada, siis pane käsu New -> Key abil loodava uue registri alamvõtme nimeks ikka selline nimi, mis ei sisalda tühiklahvi asendavat alljoont ("_" ). Näiteks eltoodud näite kohaselt pane talle nimeks lihtsalt Autorun.exe (või AutorunJuhtija.exe).Kasulikke nõuandeid Command Prompt (CMD) konsooli käsuviibaga töötamiseks:


1) Kui Sind on ära tüüdanud Command Prompt akna käsuviibale kaustade ja failide pikkade kaustateede tippimine:

a) Sa võid lihtsalt lohistada vajaliku kausta või faili otse CMD konsooli aknasse:

Sa võid lihtsalt lohistada vajaliku faili otse CMD konsooli aknasse - 1


Sa võid lihtsalt lohistada vajaliku faili otse CMD konsooli aknasse - 2


Ja veel üks taoline näide Windows 10 süsteemist, kus Command Prompt aknasse lohistati lihtsalt vajalik kaust ja kohe kuvati konsooli käsuviibal ka antud kausta terve kaustatee ehk tee selle kaustani:

Ja veel üks taoline näide Windows 10 süsteemis...b) Alates Windows 8 versioonist võid seda teha ka File Explorer (endine Windows Explorer) vahelehe / saki File kaudu - loe sellest sealt.2) Käsuviibalt kopeerimine (Copy) ja sinna kleepimine (Paste):

* Kliki akna tiitelribal vasemal (ikoon) ikoonile ja vali ilmuvast menüüst käsk Edit -> Mark:

Kliki akna tiitelribal vasemal ikoonile ja vali ilmuvast menüüst käsk Edit -> Mark


* Seejärel lohista hiirega üle selle osa, mida Sa tahad märgistada ja kopeerida ning vajuta siis ENTER klahvi, et see märgistatud tekst puhvrisse kopeerida. Sealt Windowsi mälupuhvrist (lõikelaualt) võid selle teksti siis näiteks Notepad'i kleepida (Paste):

Seejärel lohista hiirega üle selle osa, mida Sa tahad märgistada ja kopeerida ning vajuta siis ENTER klahvi


Sarnaselt võid sellesama (ikoon) ikooni menüü kaudu Windowsi mälupuhvris asuva teksti (mingi käsu või kaustatee) kleepida otse konsooli käsureale / käsuviibale ja seda siis menüü Paste käsu abil.

Seda kõike eelnevat on aga lihtsam teha nii et teed konsooli sees paremkliki ja valid seejärel sobiva käsu:

Seda kõike eelnevat on aga lihtsam teha nii et teed konsooli sees paremkliki ja valid seejärel sobiva käsu


Näiteks kopeerimiseks valid paremklõpsuga ilmuvast kontekstmenüüst käsu Mark, seejärel märgistad vajaliku teksti ja vajutad ENTER... Sedasama saad teha ka mälupuhvrist selle sisu kleepimisel (Paste) - pilt ...


....ja pilt.


Märkus: Windows 10 puhul võib seda kõike ka märksa lihtsamalt ja mugavamalt teha - juhised.3) Konsooli käsuviibale juba sisestatud käskude ajaloo vaatamine ja mingi käsu uuesti käivitamine (F7 klahv):

Vajuta klahvi F7, et näha kõikide juba käivitatud käskude ajalugu. Kasuta seejärel noolklahve, et märgistada vajalik käsk, mida Sa tahad uuesti käivitada ja vajuta ENTER - pilt.4) Mitme käsu käivitamine:

Sa võid järjest käivitada ka mitu käsku eraldades need && sümbolitega. Neid käskusid ei käivitata üheaegselt vaid esmalt täidetakse vasemalt esimene käsk ja kui see õnnestub, siis käivitatakse järgmine käsk jne. Kui eelmine käsk ebaõnnestub, siis ei jätkata.5) Help (abi saamiseks):

Sa võid enamike käskude kohta saada selgitavat infot kasutades käsu järel tulevat /? või -help võtit/parameetrit: käsk /? või siis käsk –help:

Help6) Kasuta TAB klahvi siis kui Sa kasutad cd käsku:

Kasuta TAB klahvi siis kui Sa kasutad cd käsku. Sellega liigud läbi kättesaadavate kataloogide (kaustade). Tab klahv lubab Sul sel teel valida ka failinimesid.


7) Aktuaalse kausta sisu tekstifaili väljaprintimine:

Kasuta väga kasulikku dir > filename.txt käsku, et printida terve kausta sisu tekstifaili. Kasuta dir > filename.txt /s käsku, et printida korraga lisaks ka alamkaustade sisu tekstifaili.


Loe sellest kausta (või kausta & tema alamkaustade) sisu tekstifaili printimisest edasi sealt.LISA:

Windows 10 operatsioonisüsteemis toetatakse nüüd 'Command Prompt' (CMD.EXE) akna käsuviiba poolt ka CTRL+C ja CTRL+V klahvikombinatsioone ning juurde on lisatud ka muid kasulikke võimalusi / funktsioone - juhis seal.

*** "Uus ja mugav Windows Terminal. Command Prompt, PowerShell, Azure Cloud Shell käsuviiba tööriistad ja Linux/WSL distributsioonid avatakse ühesainsas kaasaegses ning efektiivses vahekaartidega terminalirakenduses." - link.
Kokkuvõttes on need need Run / CMD ja Shell käsud üsna vajalikud ning teevad meie töö märksa kiiremaks ja mugavamaks. Kuna inimese mälu on nii nagu ta on, siis on kõiki neid käske üsna raske meeles pidada ja seepärast soovitan Sul antud veebilehe panna oma lemmikutesse (Favorites / Bookmarks) ja/või viia selle kiirkorraldus (otsetee) kusagile käepärasemasse asukohta; näiteks Edge veebibrauseri puhul valid "Settings and more" menüüst "More tools > Pin to Start" käsu ja seejärel klikid ilmuvas aknakeses nupule "Pin", et antud veebilehe otseteed oma Stardimenüüsse panna...

Kui keegi arvab, et mina oskan kõiki neid käskusid kohe hoobilt käsuviibale sisestada, siis eksib ta rängalt. Ka minu mälu veab mind pidevalt alt. Vahetevahel ei tule mulle oma nimigi meelde....


Etteotsa


 


< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

< Tagasi Windows 8.1 (Windows Blue) veebilehele


< Tagasi Windows 10 veebilehele

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2013