System File Checker (SFC) utiliit

logo System File Checker (SFC) utiliit ja tema kasutamine

 

System File Checker utiliit on väga vajalik vahend rikutud ja muudetud süsteemifailide parandamiseks. Sa saad ta käivitada Command Prompt konsooli (CMD akna) käsurea kaudu. (Tema puhul võib mõnikord vaja minna ka Windowsi installeerimise CD/DVD plaati USB meediat.)


Natuke selgituseks nendest Windowsi käsuridadest:

Kui me räägime Windowsi käsuridadest, siis peame me selle all silmas tavaliselt Command Prompt (CMD) konsooli/akna ja Run dialoogiakna käsuridasid. Nende käsuridade kaudu saame me kiiresti avada kaustasid ja käivitada paljusid programme, utiliite ning vahendeid. Mõnda vahendit ja käsku saabki ainult nende kaudu käivitada.

Märkus: Kuid Windows 7 jooksutamisel võib ka tema Start menüü Search otsingukasti "käsureane" kasutada, sest ka tema kaudu saab käivitada paljusid instrumente ja vahendeid. Kui tipid sinna 'Search' kasti vajaliku sõna ja kui see ilmub otsingutulemustes esimesele kohale, siis vajutad lihtsalt klahvi ENTER ning hakataksegi seda käsku täitma. Juhul kui ta ei ole üleval otsingutulemustes esimesena (kõige ülemisena) ära toodud, siis klikid seal vajalikule nimetusele...

Sama kehtib ka Windows 8 / Windows 8.1 uue otsingusüsteemi suhtes. Sa võid Charms riba 'Search' amuleti otsingukasti kaudu avada kaustasid ja käivitada rakendusi ning utiliite kasutades selleks RUN ja Command Prompt (CMD) käskusid:

Character Map


Mõnda programmi või utiliiti või käsku saab käivitada kõikide nende kolme kaudu...


Command Prompt akna pilt (Windows 7) ja sama aga juba administraatori õigustega CMD aken Windows 8.1 süsteemist (koos käsureale sisestatud driverquery /? käsuga) - pilt.


Globaalne otsing Windows 8.1 operatsioonisüsteemis (rohkem infot seal):

Globaalne otsing Windows 8.1 operatsioonisüsteemis


Windows 7 Stardimenüü ja tema Search otsingukast - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Start menüü ja otsingukast


Märkus: Windows 7 ja Windows 8 / Windows 8.1 süsteemides on peale selle olemas ka uus käsurea shell ja selle nimeks Windows PowerShell ning mis on loodud rohkem süsteemiadministraatorite jaoks. Windows 8.1 süsteemis võib selle käivitada näiteks Metro-stiilis Apps ekraani kaudu pilt ja pilt.

Windows 7 süsteemis võib selle käivitada Start -> All Programs -> Accessories -> Windows PowerShell kaudu. All ongi toodud siis ära Windows 7 opsüsteemi Windows PowerShell aken koos tema käsureale (PS C:\Users\ahv-2>) sisestatud käskudega:


Windows PowerShell akenKuidas avada Command Prompt (CMD) akent?

Seda saab teha mitut moodi ja näiteks Windows 8.1 jooksutamisel tee ühte järgmistest:

1) Vajuta Win logo + R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse cmd ja vajuta ENTER.
2) Vajuta Win+X klahvikombinatsiooni ja seejärel kliki uut tüüpi süsteemikäskude menüüs Command Prompt või siis Command Prompt (Admin) kiirkorraldusele - pilt.
3) Tee ekraani vasemas allnurgas Start nupul paremklõps ja vali sellestsamast uut tüüpi süsteemikäskude menüüst Command Prompt või siis Command Prompt (Admin) kiirkorraldus.


Windows 7 puhul võid teha näiteks järgmist:

1) Kliki Start nupule, sisesta Search otsingukasti sõna cmd ja vajuta ENTER.
2) Vajuta klahve Win logo + R, tipi Run dialoogiaknasse cmd ja vajuta ENTER.
3) Kliki Start -> All Programs -> Accessories -> Command Prompt.


Märkus: Osade käskude jaoks on vaja avada administraatoriõigustega CMD aken ja et probleeme ei tekiks, siis võikski kohe käivitada ainult selle administraatoriõigustega Command Prompt konsooli.

EtteotsaSystem File Checker utiliit:

Adminõigustega Command Prompt aknasse sisestati sfc /? käsk ja vajutati ENTER - pilt.

SFC /scannow - skaneerib kohe kõiki süsteemifaile ja parandab/asendab rikutud failid, seda käsku on mõtekam 'Safe Mode' režiimis kasutada.
SFC /VERIFYONLY - ainult skaneerib
SFC /Scanfile - "nimi ja faili tee": skaneerib meie poolt näidatud faili ja parandab ta kui vaja
SFC /VERIFYFILE - "nimi ja faili tee": ainult skaneerib meie poolt näidatud faili


SFC /scanonce - skaneerib süsteemifaile pärast järgmist kompuutri restarti (ümberlaadimist ehk taaskäivitamist). See käsk töötas veel Windows XP süsteemiga, aga hilisematest Windowsitest ta kadus. Seega et antud käsku kasutada, tuleb minna Windows RE keskkonda ja käivitada ta sealt. Seda võiks kutsuda ka "Run Offline System File Checker" meetodiks ja tee selle SFC /scanonce käsu käivitamiseks järgmist:


Vindows Vista ja Windows 7 jooksutamisel:

1) Tee alglaadimine/buutimine oma Windows Vista või Windows 7 installeerimise DVD plaadilt või USB mälupulgast (või ISO failist juhul kui jooksutad virtuaalmasinat).

2) Vali "Install Windows" esimeses aknas keeleseadistused, st vali seal teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" ja kliki Next.

3) Kliki "Install Windows" teises aknas Repair your computer lingile (pilt).

4) Ilmub System Recovery Options aken, kus on kõikide installitud Windows'i opsüsteemide loetelu, märgistme vajaliku (nt Windows 7-e) ja klikime Next. Kui meil on ainult üks operatsioonisüsteem, siis ei ole siin midagi valida vaid märgistame selle ainsa Windowsi ja klikime Next.

MÄRKUS: KUI SUL ON OMA SÜSTEEMI INSTALLEERITUD MITU OPERATSIOONISÜSTEEMI, SIIS SAAB ÜHESÕNAGA SIIN LIGI KÕIKIDELE OMA INSTALLITUD WINDOWS VISTA VÕI WINDOWS 7 OPSÜSTEEMIDELE - NENDE ERINEVATELE VERSIOONIDELE. WINDOWSI VARASEMAID VERSIOONE EGA KA MUID OPSÜSTEEME SIIN EI KUVATA!

Kui siin ei ole Windows 7't või kui aken on tühi, siis klõpsa ikkagi Next. Järgmiselt pildilt on näha, et kompuutrisse on installeeritud ainult üks operatsioonisüsteem - Windows 7 - pilt.

5) Kliki "System Recovery Options" menüüs Command Prompt lingile - pilt.

6) Olenevalt sellest et kustkaudu Sa selle Windows Recovery Environment'i käivitad (kas Advanced Boot Options menüü või siis Windows DVD plaadi kaudu), laetakse Sind RAM ketta \Windows\System32 või siis \Sources alamkataloogi (kausta), mida tähistatakse X kettatähisega - pilt. Sisesta CMD konsooli käsureale sfc /scannow /offbootdir=d:\ /offwindir=d:\windows käsk ja vajuta ENTER. Asenda siin need d: draivi tähised omaenda draivide tähistega, st nendega, kuhu see parandamist nõudev Windows on installeeritud. See tähis oli selles Windowsi valiku aknas ka ära toodud (siin siis punktis "4" kirjutatud). Märkus: Juhul kui tegemist on mitme opsüsteemiga (st multi-boot masinaga), siis sisesta sinna /offbootdir=d:\ võtmesse d:\ asemele ikka see õige kettatähis, kust toimub buutimine.

7) Kui parandamine lõpetati, siis tipi käsk Exit ja tee restart.Windows 8 (või 8.1) jooksutamisel:

1) Tee alglaadimine/buutimine oma Windows 8 (8.1) installeerimise DVD plaadilt või USB mälupulgast (või ISO failist juhul kui jooksutad virtuaalmasinat).

2) Vali "Install Windows" esimeses aknas keeleseadistused, st vali seal teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" ja kliki Next - pilt.

3) Kliki "Install Windows" teises aknas Repair your computer lingile - pilt.

4) Kliki/toksa Troubleshoot (Tõrkeotsing) parameetrile - pilt.

5) Kliki/toksa Advanced options (Täpsemad suvandid) parameetrile - pilt.

6) Kliki/toksa Command Prompt parameetrile - pilt.

7) Juhul kui hoiatatakse, siis kliki/toksa oma administraatori kontole (märkus: see ekraan ei ilmu alati) - pilt.

8) Sisesta antud konto sisselogimise parool ja kliki nupule Continue - pilt.

9) Sisesta Command Prompt konsooli käsureale diskpart käsk ja vajuta Enter. Seejärel sisesta list volume käsk ja vajuta jälle Enter. Nüüd kirjuta üles järgmised ketaste/draivide tähised: alglaadimise/buutimise draiv (näiteks: 350MB "System reserved" partitsioon) ja Windows 8 (või 8.1) draiv/partitsioon. Seejärel sisesta käsk Exit ja vajuta Enter. MÄRKUS: Kui Sul ei ole seda "System Reserved" partitsiooni ja kui Sinu kompuuter ei ole multi-boot masin (st mitme opsüsteemiga), siis omavad need boot drive ja Windows 8 (või 8.1) drive ühte- ja sama kettatähist - pilt.

10) Sisesta käsureale sfc /scannow /offbootdir=C:\ /offwindir=D:\windows käsk ja vajuta Enter.

MÄRKUS: Asenda need C: ja D: kettatähised omaenda vastavate kettatähistega. Algab süsteemifailide skaneerimine ja parandamine - see võtab rohkem või vähem aega - pilt.

11) Kui valmis (antud juhul vigu ei leitud), siis sulge Command Prompt aken ja tee kompuutri restart - pilt.Veel teadmiseks selle 'SFC' käsu osas (käib nii Vista, Win 7 kui ka Win 8/8.1 kohta):

* Juhul kui see SFC ei suuda mõnda asja parandada, siis käivita see käsk uuesti (st alusta kõike otsast peale) ja ehk õnnestub see järgmine kord. Mõnikord on seda vaja isegi 3x teha.
Kui ka see ei aita, siis käivita esmalt administraatori õigustega Command Prompt aknas Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth käsk ja tee seda juba oma Windowsi sees - pilt. Seejärel tee kompuutri restart ja proovi uuesti selle sfc /scannow käsuga.


* Kui Sa saad aga pärast SFC käsu käivitamist 'Windows Resource Protection Could Not Start the Repair Service' veateate (pilt), siis veendu, et Windows Modules Installer teenus oleks lubatud ja et tema starditüübiks oleks pandud "Manual". Veendu ka selles et Sa oled selle sfc /scannow käsu võtmetes ära näidanud ikka need õiged kettatähised.sfc /cachesize=x - määrab Cache suuruseks x'i
sfc /purgecache - kustutab File Cache
sfc /revert - paneb vaikimisi seadistused
sfc /scanboot - skaneerib igal alglaadimisel ehk kompuutri taaskäivitamisel

Tipi CMD akna käsureale käsk sfc /? - annab antud käsu kohta rohkem infot...HOIATUS! Käsk sfc /scannow taastab Windowsi originaalsed süsteemifailid. Kui Sa kasutad antud käsku oma mittelegaalse (piraat) Windowsi puhul, kus Sa olid Windows Genuine Advantage (WGA) või Windows Activation Technology (WAT) vahendi mingi kräki abil välja lülitanud, siis taastab käsk sfc /scannow kõik esialgsed süsteemifailid ja ühtlasi kõrvaldab ka Sinu Windowsi aktiveerimise väljalülitamise või muu taolise kräki. Nii et sellega pead Sa arvestama ja kui Sul on vaja antud käsku kasutada, siis pead oma mittelegaalse Windowsi aktiveerimise uuesti välja lülitama või muud moodi ta elimineerima. Kuid seda sfc /scannow käsku on ka siis hea kasutada, kui Sa tahad oma WGA ükskõik millise kräki tühistada.

Etteotsa
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

< Tagasi Windows 8.1 (Windows Blue) veebilehele

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2013