Windows 8.1 ja OneDrive pilveteenus

logo Windows 8.1 ja OneDrive (endine SkyDrive) pilveteenus—OneDrive sügav integratsioon.

 

 

Windows 10 versiooni OneDrive pilveteenusest loe sealt.

 

OneDrive (endine SkyDrive) integratsioon: OneDrive on pilve ladustamise teenus, mis töötab sarnaselt Dropbox, Google Drive ja Apple iCloud teenustega. OneDrive salvestab Sinu failid Internetiga ühendatud serveritesse, mis lubab Sul näha ja redakteerida oma faile suvalisest kohast, mis on Internetiühenduses (st praktiliselt igast Internetiga ühendatud seadmest). Sa ei pea oma faile enam käsitsi kopeerima näiteks lauakompuutri ja sülearvuti vahel. Sa saad igale oma kompuutris asuvale failile ligi mobiili kaudu. (Sa võid OneDrive äpi installeerida oma Windows Phone, iPhone, iPad või Android seadmesse. Juhul kui Sinu mobiilses seadmes ei ole OneDrive äppi, siis võid kasutada selleks ka http://onedrive.com/ veebsaiti.)
Ja kui Sa kasutad OneDrive pilveteenust, siis ei pea Sa enam kunagi muretsema oma failide reservkoopiate loomise pärast.

OneDrive ei mõjusta Sinu kompuutri jõudlust, ta nõuab väga vähe mälu ja kasutab väga vähe ka protsessori aega, seda isegi siis kui parasjagu teostatakse failide sünkroniseerimist. OneDrive EI TEE Sinu kompuutrit aeglasemaks. Alates 'Windows 8.1 Update 1' koondvärskendusest ja juba ka varem saab SkyDrive pilve ladustamise teenus nüüd uue nime ning selleks nimeks on "OneDrive". Ja see OneDrive on kõikjal: Metro/Windows Store (Modern) mobiilne äpp, PC Settings (sync jne) ekraanis/äpis ja töölaua integratsioonis.


Märkus: Juhul kui Sul on installitud OneDrive (endine SkyDrive) töölaua rakendus, siis saad OneDrive kaudu isegi oma lokaalse kompuutri failidele ligi, st nendele failidele, mis ei ole pilve viidud. Peale Windows 8.1 enda saad Sa OneDrive pilveteenusele ligi järgmistel juhtudel:

* Iga brauseri kaudu, minnes https://skydrive.live.com/ (https://onedrive.live.com/about/en-us/) veebsaiti.
* Personaalkompuutrid, mis jooksutavad Windows Vista või Windows 7 opsüsteemi ja kuhu on installitud OneDrive töölaua rakendus.
* Mac kompuutrid, kuhu on installitud OneDrive rakendus Mac kompuutrite jaoks.
* Windows Phone seadmed.
* iPhone ja iPad tahvelarvuti kasutades selleks OneDrive äppi.
* Android telefonid, kasutades äppi, mis ühendab OneDrive pilveteenusega.


SkyDrive pilveteenusKui Sa laed alla ja installeerid OneDrive töölaua versiooni (OneDrive rakenduse Windowsi töölaua äppide jaoks), siis saad oma lokaalse kompuutri failidele ligi ka eemalt (st üle Interneti). See on selleks vajalik kui Sa tahad saada ligi nendele failidele, mis Sa unustasid OneDrive pilve kopeerimast. (Sel juhul peab Sinu kompuuter olema sisse lülitatud ja ka Internetti ühendatud. Oma lokaalsetele failidele eemalt ligipääsemine on lisavõimaluseks ja see nõuab ka Kahefaktorilist Autentimist.)


Windows 8.1 puhul on OneDrive palju sügavamalt integreeritud operatsioonisüsteemi tuuma. See tähendab märksa sujuvamat ühendust Sinu pilve-põhiste failidega ja seda mõlemast nii töölaua- kui ka mobiilse "Metro" ("Modern UI") kasutajaliidesest.
Windows 8/RT esmase versiooni puhul tähendas SkyDrive/OneDrive integratsioon põhiliselt seda et Sa said oma pilves asuvatele failidele ligi ainult Metro-stiilis (Windows Store) SkyDrive/OneDrive äpi kaudu ja seda ainult siis kui Sul oli ka Internetiühendus olemas (online). See funktsioon oli kättesaadav ka Windows Phone, iOS (iPad, iPhone) ja Android platvormidele. Windows 8 kasutajad (aga mitte Windows RT kasutajad) võisid saada oma SkyDrive/OneDrive failidele ligi ka ilma Internetiühenduseta (offline režiimis) ja seda sel juhul kui nad installeerisid endile tasuta OneDrive töölaua rakenduse.
Kuid Windows 8.1 puhul saad Sa oma pilves asuvatele failidele ligi igal ajal ja seda ka siis kui Sul puudub Internetiühendus. Peale selle saad Sa oma OneDrive salvestusruumis olevatele failidele ligi ka otse Windows Store rakenduste kaudu (Sa ei pea seda tegema töölaua kaudu kuigi ka sealt saab neile ligi).

Juba Windows 8.1 installeerimisel ja ka uue Microsofti kasutajakonto loomisel pakutakse Sulle OneDrive (end. SkyDrive) salvestusruumiga ühendamise võimalust (pilt). Erinevalt teistest Microsofti toodetest, mis on lülitatud Windows 8.1 operatsioonisüsteemi (näiteks Internet Explorer 11), Sa ei saa OneDrive vahendit süsteemist täielikult eemaldada (uninstallida).

Kui Sa ei taha seda OneDrive pilveteenust, tema sügavat integratsiooni ja sünkroniseerimist kasutada, siis on Sul kaks võimalust:

* Sa võid soovi korral PC Settings -> OneDrive kategooria ja tema File storage, Camera roll, Sync settings ning Metered connections alamkategooriate all kõik vaikimisi seaded välja lülitada. Nende alamkategooriate kaudu saad välja lülitada või mitte lubada oma dokumentide automaatse salvestamise OneDrive pilve; fotode ja video automaatse üleslaadimise OneDrive salvestusruumi "Camera Roll' kausta ja tühistada kõik sünkroniseerimised:

PC Settings -> OneDrive kategooria


* Sa võid soovi korral OneDrive pilveteenuse integratsiooni ja sünkroniseerimise ka täielikult välja lülitada, st ta kõikjalt eemaldada - sellest tuleb juttu siin lõpus.


Märkus: OneDrive on endiste Windows Live Sync ja Live Mesh teenuste järglane, st Windows Live Sync + Live Mesh = SkyDrive/OneDrive. OneDrive on Microsofti pilve ladustamise teenus. See tasuta salvestusruum on Sinu igapäevaseks tööks üsnagi vajalik ja kasulik teenus. Kuidas sellele OneDrive pilveteenusele ligi saada, loe sellest sealt.OneDrive pilve salvestusruumi maksumus:

Uued OneDrive (endise SkyDrive) kasutajakonto omanikud saavad OneDrive'i pilves 7 GB tasuta salvestusruumi – sellest piisab enam kui 20 000 Office’i dokumendi või 7000 foto jaoks. Kui Sa olid juba varem OneDrive kasutaja (enne 23.04.2012), siis saad aga kasutada juba 25 GB tasuta salvestusruumi. Vanad OneDrive kasutajakonto omanikud, juhul kui neile ei ole seda 25 GB tasuta salvestusruumi automaatselt veel antud, peavad logima end skydrive.live.com (OneDrive.com) veebsaiti, siis klikkima vasemas paanis all "Manage storage" lingile ja seejärel klikkima järgmises ekraanis "Free upgrade!" nupule - see pakutakse piiratud aja jooksul - seega tasub kiirustada!

Kui ka see 7 GB või siis 25 GB ei ole piisav, siis saad väikese aastatasu eest lisada rohkem salvestusruumi (+20GB - US$10/aastas, +50GB - US$25/aastas, +100GB - US$50/aastas ja +200GB - US$100/aastas). Logid end OneDrive (endise SkyDrive) pilveteenusesse sisse ja klikid seejärel Buy more storage lingile (pilt). Või siis klikid OneDrive (endise SkyDrive) pilveteenuse pealehes vasemal allnurgas Get more storage lingile jne...(pilt). Seejärel klikid siin sobivale Select nupule:


Seejärel klikid siin sobivale Select nupule


Alates 15. juulist 2014 saavad OneDrive kasutajakonto omanikud aga juba 15 GB tasuta salvestusruumi, seega 2x rohkem ja see maht on siis samaväärne Google Drive poolt pakutavaga. Tublisti alanevad ka tasulised salvestusruumi mahud ja need on: $1.99 kuus 100GB salvestusruumi eest ja $3.99 kuus 200GB salvestusruumi eest. Sellised naeruväärsed hinnad on nüüd taskukohased ka vaesematele Eesti kodanikele :-). Office 365 tellijad saavad aga veelgi parema pakkumise: kõik liitujad saavad nüüd 1TB salvestusruumi ja seda isegi Office 365 Personal tellijad ning maksma läheb see $6.99 kuus.

Aga need kasutajad, kes juba omasid 25 GB tasuta salvestusruumi, neid see 7 GB kuni 15 GB suurendatav salvestusmaht ei puuduta, neile jääb see endine 25 GB ikkagi alles ja seda tänu uuele nn "loyalty bonus" salvestusruumile. Kui 25 GB salvestusruumi omanik logib end pärast 15.07.14 kuupäeva OneDrive veebsaiti sisse, siis näeb ta esmalt seda et tal on nüüd ainult 15 GB salvestusruumi. Milles küsimus? Kui ta aga klikib seal vasemal allnurgas asuvale Get more storage lingile, siis näeb ta seda et tal on lisaks sellele 15 GB salvestusruumile ka 10 GB lisaruumi ja ta näeb seda "Loyalty bonus" alt - pilt.


Kui varem sai OneDrive pilveruumi laadida üles faile maksimaalse mahuga kuni 2 GB, siis nüüdseks on see piirang maha võetud ja üleslaaditava faili maksimaalseks mahuks võib nüüd olla kuni 10 GB.

Uuendatud: 29.12.15: Alates 2016. aastast muudetakse seda tasuta kui ka tasulise OneDrive pilve salvestusruumi mahu eraldamist kardinaalselt. Seda tasuta pilveruumi mahtu vähendatakse. Kuid neil varasematel OneDrive tasuta pilveruumi kasutajatel, kes juba omavad praegu seda varem saadud 15 GB ja +15 GB "camera roll" boonuse tasuta salvesturuumi, on võimalus seda tasuta ruumi ka alates 2016. aastast alles hoida. Mine sinna Microsofti veebsaiti, kliki seal nupule 'Keep your free storage' nupule jne.... See pakkumine kehtib ainult kuni 31.01.2016 - KIIRUSTA!!! Loe sellest rohkem Windows 10 veebilehelt - sealt.OneDrive sügav integratsioon on vaieldamatult Windows 8.1 kõige suuremaks muudatuseks ja tema põhifunktsioonid on:


Märkus: Kuna see juhis tehti siis kui antud pilveteenuse nimeks oli veel "SkyDrive", siis on siin edaspidi toodud osade piltide puhul kasutusel endiselt see vana "SkyDrive" nimi, aga mitte see uus "OneDrive" nimi. Ma ei hakka enam neid vanu pilte uutega asendama, sest muud vahet siin ei ole kui ainult see nimevahetus (st SkyDrive —> OneDrive) .


a) Placeholder files ("smart files"): Kui Sa nõustud Windows 8.1 installeerimise ajal OneDrive integratsiooniga (või teed seda hiljem PC Settings -> OneDrive ekraani kaudu), siis saad oma kõikidele OneDrive failidele ligi ilma et Sa peaksid sealt pilvest neid alla laadima, raisates sellega hinnalist lokaalset kettaruumi ja Interneti lairibaühendust (juhul kui Internetis kasutatud andmemaht on Sul tasuline). "Smart Files" ("Targad Failid") on üks parimaid funktsioone, mis on Windows 8.1 OneDrive'i sisseehitatud. Tänapäeval teevad üha rohkem ja rohkem inimesi pilte, videosid ning salvestavad need koos dokumentide ja muu kraamiga oma seadmetesse. Lisaks sellele kasutatakse kõikvõimalikke seadmeid, nende hulgas ka väikseid seadmeid, mis ei oma suurt salvestusruumi ja seega salvestatakse oma andmeid mingisse pilvepõhisesse salvestusruumi (näiteks nagu OneDrive). Nüüd siis tekib küsimus, et kuidas seda suurt OneDrive andmemahtu saaks sobitada Sinu väikse seadmega (näiteks kesise salvestusruumiga tahvelarvutiga). Seda ka sel juhul kui Sa ei taha KÕIKI oma andmeid OneDrive pilvest oma seadmesse alla laadida siis kui alustatakse sünkroniseerimist.

See probleem lahendataksegi nüüd tänu nendele spetsiaalsetele uut tüüpi kiirkorraldustele/otseteedele, mida kutsutakse "tarkadeks failideks" ("placeholder files" ehk "smart files"), mis näevad välja nagu tavalised normaalsed kaustad ja failid. Sa näed nüüd kõiki oma faile ja seda isegi siis kui Sinu OneDrive sisu on palju suurema mahuga kui lokaalse kettaruumi maht. Sa võid nüüd ise otsustada, et millistele failidele Sa soovid ligi pääseda juhul kui Sinu kompuuter on offline režiimis (st kui puudub internetiühendus). Sa võid sellisele kaustale klikkida või toksata ja näha kõiki tema sees asuvaid alamkaustasid ning faile. Sa võid klikkida või toksata "smart" failile ja see avatakse, Sa võid teda redakteerida ning seejärel ta sulgeda. Sa võid neid faile siirdada, kopeerida, kustutada või ümber nimetada täpselt samamoodi nagu Sa teed seda iga teise faili või kausta puhul. Windows laeb alla täieliku faili ainult sel juhul kui Sa tahad talle ligi pääseda (st töötada temaga offline režiimis). Mis on selle eelised? Suur kettaruumi kokkuhoid: Kui Sa kasutad OneDrive pilves näiteks 100 GB ruumi, siis Sinu lokaalsel kõvakettal hõivab see vähem kui 5 GB - eriti kasulik on see süle- ja tahvelarvutite kasutamisel. (Praegu saab OneDrive pilves kasutada kuni 200GB salvesturuumi.)
Seega on need 'smart' failid ("targad" failid) sillaks Sinu kompuutri ja OneDrive pilve salvestusruumi vahel ning nad on ette nähtud Sinu kõvaketta ruumi kokkuhoidmiseks. 'Smart' failid sisaldavad ainult metaandmeid ja mitte "keha". Toon ka mõned illustratiivsed näited sellest lokaalse kettaruumi kokkuhoiust: Selle kausta maht on OneDrive pilve salvestusruumis 2,00 GB, aga lokaalsel kettal on ta ainult 840 KB (seda loomulikult "Online-only" režiimi puhul) - pilt. Järgmise 'Documents' kausta maht on seal OneDrive pilve salvestusruumis 1,95 GB, aga lokaalsel kõvakettal ainult 15,2 MB - pilt.

b) Smart thumbnails: Seoses fotode/piltide eri vajadustega, on sellist tüüpi failide uut tüüpi kiirkorraldused (st "placeholder files" ehk "smart files") natuke erinevad. Kui Sa vaatad fotosid, siis laetakse alla piltide suured pisipildid (thumbnails) mitte aga aktuaalsed failid ise. Ja ainult siis kui Sa tahad mingit fotot redakteerida, laetakse alla tema täisfail.

c) Offline access: Kui Sa tahad oma pilves asuvatele failidele või kaustadele pääseda ligi ka siis kui Sul puudub Internetiühendus (ehk teha seda offline režiimis), siis avad File Explorer aknas oma OneDrive kausta, teed seal vajalikul kaustal või failil paremklõpsu ja valid ilmuvast kontekstmenüüst käsu "Make available offline" (pilt). See meetod töötab ka Metro/Windows Store OneDrive äpi (pilt) enda puhul ja seega tahvelarvutite kasutajad, kes tahavad vältida töölaua kasutajaliidest, ei pea kunagi lahkuma Metro (Modern UI või Windows 8 / Windows 8.1) kasutajaliidesest, et seda funktsiooni kasutada. Märgistad OneDrive pilves paremklõpsuga kausta (kaustad) või faili (failid) ja klikid/toksad all nupureal "Make offline" nupule (vaata alltulevat pilti):

'Make offline' nupp


Alla laetakse kahe märgistatud faili sisu:

Alla laetakse kahe märgistatud faili sisu


OneDrive pilve salvestusruumis asuvad failid (ka kaustad), mis on tähistatud paremal allnurgas asuva väikse pilve & kompuutri pealisikooniga, on kättesaadavad ka selles 'offline' režiimis:

pilve & kompuutri pealisikoon


Kui fail ei ole selle väikse pilve & kompuutri pealisikooniga tähistatud, siis Sa ei saa teda 'offline' režiimis avada, sest ta ei ole Sinu lokaalsele kõvakettale täielikult alla laetud:

Kui fail ei ole selle väikse pilve & kompuutri pealisikooniga tähistatud, siis Sa ei saa teda 'offline' režiimis avada.


Kui Sa avad mingi faili OneDrive pilves endas, siis laetakse see fail automaatselt alla lokaalsele kõvakettale ja ta tähistatakse nüüd ka selle pilve & kompuutri pealisikooniga:

Kui Sa avad mingi faili OneDrive pilves endas...


Samuti, kui Sa paned oma Windows 8.1 seadmes sinna OneDrive kausta mingi uue faili, siis tähistatakse teda kui "alati offline režiimis kättesaadav" fail, samas laetakse antud fail üles ka OneDrive pilveruumi. Seda tehakse seepärast et kui Sa kasutad mitut Windows 8.1 seadet, siis jätab Windows selle faili meelde ja teeb ta antud seadme jaoks unikaalseks.

Märkus: Sa võid loomulikult teha ka terve OneDrive salvestusruumi offline režiimis kättesaadavaks (kui Sinu lokaalsel kõvakettal on piisavalt palju vaba ruumi). Et seda teha, tee avatud OneDrive äpi puhul järgmist: Vajuta Win+C klahvikombinatsiooni, et avada Charms küljeriba ja kliki seal Settings amuletile/menüüpunktile - pilt. Kliki "Settings" paneelis Options menüüpunktile (pilt) ja oota natuke, kuni kalkuleeritakse välja selleks vajaminev lokaalse kõvaketta ruum. Kui Sinu seadme lokaalsel kõvakettal (või partitsioonis) on piisavalt vaba ruumi, siis lohista see lüliti siin asendisse On (vaata järgnevat pilti). Tee seda ainult siis kui Sinu lokaalsel kõvakettal on selleks piisavalt vaba ruumi. Antud näites on C: partitsioonis seda vaba ruumi veel piisavalt (55,76 GB) ja kõikide failide allalaadimiseks vajaminevat ruumi nõutakse ainult 0,03 GB. (Kasutajal oli juba varem peaaegu kõik OneDrive pilveruumis asuvad failid tehtud kättesaadavaks ka selles offline režiimis ja seepärast nõutaksegi nüüd ainult seda 0.03 GB vaba kettaruumi.)

Kui Sinu seadme lokaalsel kõvakettal (või partitsioonis) on piisavalt vaba ruumi, siis lohista see lüliti siin asendisse On.


Aga et oma kompuutris näha seda et millised failid/kaustad on selles "offline" režiimis kättesaadavad, pead selles OneDrive kaustas valima Details vaate, kus on olemas ka selline veerg nagu "Availability" - pilt.


Lisaks toon siin täienduseks veel ühe näite sellest et kuidas nende "Smart Files" ("Tarkade failidega") puhul töö käib:

* Kasutaja OneDrive kaustas on selline kaust nagu "2.Ikoonid", mis ei ole offline režiimis kättesaadav ja mille maht lokaalsel kõvakettal tunduvalt väiksem (21,8 MB) - pilt.
* Nüüd tahab kasutaja antud kausta koos tema failidega teha samuti selles offline režiimis (st ilma internetiühenduseta) kättesaadavaks ja selleks on tal kaks võimalust: 1) Teha siinsamas sellel kaustal paremklikk ja valida ilmuvast kontekstmenüüst käsk 'Make available offline' (pilt); 2) ...või siis teha seda otse OneDrive pilveruumis; seal on see kaust ilma selle 'pilve & kompuutri' pealisikoonita (pilt); märgistab seal paremklikiga antud '2.Ikoonid' kausta ja klikib seejärel alla ilmunud tööriistaribal nupule 'Make offline' (pilt); selle tulemusena ilmub antud kaustale allasuunatud noolekesega pealisikoon ja seda kausta koos tema sisuga hakatakse lokaalsele kõvakettale alla laadima (pilt).
* Kaustade/failide allalaadimist näeb kasutaja ka oma kompuutris kas OneDrive kausta enda sees (pilt) või siis ekraani paremal allosas 'OneDrive' ikooni osutades (pilt). Selline pisike kahe kõvernoolega pealisikoon (Selline pisike kahe kõvernoolega pealisikoon)ilmub alati ka siis kui käib failide pilve üleslaadimine, näiteks siis kui Sa paned mingi uue faili sinna OneDrive kausta või siis redakteerid seal mingit juba olemasolevat faili.
* Kui allalaadimine on lõppenud, siis näeb kasutaja seal OneDrive pilves, et antud kausta tähistatakse nüüd selle 'pilve & kompuutri' pealisikooniga (pilt).
* Ka on muutunud antud kausta maht kõvakettal, st see on läinud palju suuremaks (141 MB) - pilt.d) Faili avamine ja salvestamine: OneDrive on integreeritud ka Metro-põhisesse File Picker vahendisse samuti nagu ka töölaua kasutajaliidese File Open ja File Save funktsioonidesse ning seega saad Sa oma OneDrive-põhistele failidele ligi ja salvestada neid otse OneDrive pilve suvalisest Metro või töölaua rakendusest.

e) Search (otsing): OneDrive on juurutatud ka uude Smart Search vahendisse ja otsingutulemustes kuvatakse OneDrive faile sarnaselt Sinu lokaalsete failidega.

f) Sünkroniseerimine: Windows 8 puhul lihtsustati uute Windows 8 seadmete käivitamise- ja seadistamise protseduuri. Kui kasutaja logib süsteemi Microsofti kontoga (Microsoft Account), siis tuuakse automaatselt süsteemi üle ka seadistused (sätted). Windows 8.1 puhul nende sünkroniseeritavate sätete arv suureneb ja nendeks on:

* Start ekraanid - plaatide asukoht, suurus, ekraani taust jne;
* Internet Explorer'i "Tracking Protection" vahend, vahelehed (tabs) ja avaleht (Home tab);
* Picture Password
* File History
* Input Personalization
* Explorer Quick Links
* App Secondary Tiles
* Tethering
* Installitud Metro-stiilis (Windows Store) äpid


g) PC Settings ekraan: OneDrive failide sünkroniseerimist saab nüüd teha ka Metro-stiilis/Windows Store OneDrive äpi kaudu (pilt). Juba Windows 8.1 installeerimise (juhul kui Internetiühendus on olemas) ja ka uue Microsofti kasutajakonto loomise ajal pakutakse Sulle võimalust OneDrive/SkyDrive salvestusruumiga integreerumise võimalust (pilt). Kui Sa oled nõus, siis on kõik OneDrive seadistused kättesaadavad ka uues PC Settings ekraanis (PC Settings -> OneDrive kategooria ja tema File storage, Camera roll, Sync settings ning Metered connections alamkategooriate all).

Allpool on avatud "PC settings" ekraani "OneDrive" kategooria File storage alamkategooria (PC settings -> OneDrive -> File storage) ja siin on ka lüliti, mis lubab Sul oma dokumendid salvestada vaikimisi OneDrive salvestusruumi, et neile kõikjalt ligi pääseda. Lohistad siin "Save documents to OneDrive by default" lüliti asendisse On. Sa ei vaja enam spetsiaalset utiliiti vaid sünkroniseerimine on sisseehitatud ja see töötab ka Windows RT puhul.

Peale selle saad siin vaadata ka oma OneDrive salvestusruumi kogu mahtu ja seda et kui palju vaba ruumi on veel sinna jäänud:

PC Settings -> OneDrive kategooria


Märkus: 'PC Settings -> OneDrive -> Files storage' alamkategooria all asuv 'See my files on OneDrive' link viib Sind otse OneDrive salvestusruumi (st pilve), et näha seal asuvaid kaustasid/faile.

Avatud on "OneDrive" kategooria "Camera roll" alamkategooria (PC settings -> OneDrive -> Camera roll), mis lubab Sul oma videod ja pildid, mis Sa võtad PC/seadmete sisseehitatud kaameraga, laadida automaatselt OneDrive pilve 'Camera Roll' kausta, et neile kõikjalt ligi saada - ka see on Windows 8.1 uus funktsioon - pilt.


NB! Kui Sa tahad oma OneDrive pilve efektiivsemalt kasutada ka mitte-Windows 8 kompuutrites, siis pead installima selle OneDrive töölaua rakenduse.


h) File Explorer (endine Windows Explorer) integratsioon: Kui Sa lubad OneDrive integratsiooni, siis loob Windows Sinu kasutajaprofiili alla nn OneDrive kausta ja täidab selle eelpool mainitud spetsiaalsete sümboolsete kiirkorralduste/otseteedega ("placeholder files" ehk "smart files"), mis dubleerivad Sinu OneDrive salvestusruumi sisu (st faile/kaustasid):

File Explorer (endine Windows Explorer) integratsioon


Kuid see ei tähenda kogu antud sisu mõtlematut sünkroniseerimist, sest sel juhul täidetaks otsemaid enamike tahvelarvutite vaba salvestusruum. Selle asemel näidatakse Sulle, et millised failid on kättesaadavad ja kui Sa oled onlainis, siis töötab kõik normaalselt (ligipääs andmetele toimub ülikiiresti).
Juhul kui Sa tahad neid faile ka offline režiimis kasutada (st neid internetiühenduse puudumisel avada, redakteerida jne), siis tee siin suvalisel failil või kaustal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Make available offline ning antud fail või kaust laetakse Sinu kompuutrisse täielikult alla - pilt.

Kui Sul on mingi kaust (või fail) juba pandud offline režiimi, siis võid tema suhtes kasutada ka paremklõpsu 'Make available online-only' käsku - seda juhul kui Sa tahad oma lokaalse kõvaketta ruumi kokku hoida - pilt.

Windows 8.1 puhul saad Sa uuendatud Metro-stiilis/Windows Store OneDrive äpiga valida, et mida sünkroniseerida ja mida mitte - seda sarnaselt File Explorer'iga. Mõlemad nad omavad "Make available offline" käsku, mis tähendab seda et Sa tahad oma faile/kaustasid pilvest TÄIES MAHUS alla laadida ja "Make available online-only" käsku, mis tähendab seda et Sa ei taha faile/kaustasid lokaalselt kasutada (nad on siiski endiselt ka lokaalselt nähtavad ja ligipääsetavad, aga mitte täisfailidena vaid nende spetsiaalsete kiirkorraldustena).

!!! Kas Sinu OneDrive failid on offline režiimis (st ilma Internetiühenduseta) kättesaadavad või nad ei ole seda, siis kui Sa käivitad Windows 8.1 opsüsteemi ESIMEST korda, sõltub aga mitmest asjaolust, mida näed siin alltoodud tabelist:

Kuidas Sa installisid Windows 8.1 opsüsteemi? Kas Sa installisid OneDrive töölaua rakenduse enne seda? Kohe pärast Win 8.1 installi on Sinu OneDrive pilves asuvad failid järgmise staatusega: Kõikide antud kompuutris loodud uute OneDrive failide vaikimisi staatus:
Windows Store kaudu

Jah
Ei

On Offline režiimis saadaval2 (st kõik failid laetakse alla ka Sinu lokaalsele kõvakettale)

Ainult Online režiimis (lokaalsele kõvakettale pannakse ainult nende spetsiaalsed kiirkorraldused)

On Offline režiimis saadavalOn Offline režiimis saadaval

ISO image abil (tegid puhta või siis 'upgrade' installi) N/A Ainult Online režiimis. Aga kui Sul oli varem ka OneDrive töölaua versioon installitud, siis laetakse pilves hoitavad failid ka Sinu kõvakettale. On Offline režiimis saadaval


2 - Kui Sul on installeeritud ka SkyDrive/OneDrive töölaua rakendus ja Sa valisid tema puhul ainult mõnede kaustade sünkroniseerimise, siis on ainult need kaustad offline režiimis kättesaadavad.

Kui Sinu kompuuter EI OLE Inernetiga ühendatud, siis kõik failid, mis asuvad reaalselt ainult OneDrive pilves, ilmuvad Sinu kompuutrisse tuhmina, mis tähendab seda et nad ei ole antud momendil kättesaadavad. Aga Sa võid igal ajal kõiki neid tuhmisid OneDrive faile sirvida, ümber nimetada, kustutada jne. Kuid Sa võid neid faile ainult siis avada ja redakteerida kui nad on kättesaadavad offline režiimis. Kui Sa teed faili offline režiimis kättesaadavaks, siis salvestatakse selle faili täielik sünkroniseeritud versioon Sinu kompuutrisse (kuid ka OneDrive pilves on ta endiselt kättesaadav). Ainult neid faile, mis on detailses vaates tähistatud kui "Available offline", saab avada või redakteerida siis kui Sinu kompuuter ei ole Internetiga ühendatud.

Internetiühenduse olemasolul (online režiimis): Selle OneDrive kaustaga saad töötada täpselt samamoodi nagu seda ka tavalise kaustaga. Kui Sa kopeerid või siirdad mingi faili sinna kausta, siis sünkroniseeritakse see automaatselt ka OneDrive pilvega, st see fail ilmub ka sealsesse salvesturuumi ja seejärel toimub sünkroniseerimine ka Sinu kõikide teiste Windows 8.1 seadmetega. Kui Sa kustutad siin kaustas mingi faili siis kaob ta ka OneDrive pilvest jne... Kui Sa muudad midagi oma OneDrive salvestusruumis, siis see peegeldub ka siinses lokaalses OneDrive kaustas.

Kui Sa oled Internetiga ühendatud ja avad OneDrive pilves faili, mis on ainult online staatusega, siis salvestab OneDrive automaatselt antud faili sünkroniseeritud versiooni Sinu kopuutrisse ning selle faili staatus muutub "Available offline".

Täiesti uues süsteemis on kolm peamist asja, mis põhjustavad faili offline staatuse, st tema reaalse olemasolu Sinu kompuutris ehk siis tema täieliku allalaadimise OneDrive pilvest:

- Kasutaja otsene tegevus: Sa paned ise faili offline režiimi kas töölaua File Explorer'is (OneDrive kaustas) või siis teed seda OneDrive äpis (pilves).
- Kui Sa lood oma kompuutris uue faili ja paned selle sinna OneDrive kausta, siis saab ta samuti offline staatuse.
- Kui Sa avad OneDrive pilves asuvad failid (et faili saaks avada, peab ta olema täielikult alla laetud).NB! Meenutuseks: Kui Sa installeerid Windows 8.1 Preview versiooni (või Windows 8.1) ISO faili abil või teed selle installi otse Windows Store kaudu ja kui Sa nõustusid OneDrive integratsiooniga, siis tehakse järgmist: Juhul kui Sinu eelmises Windows 8 versioonis oli installitud ka see SkuDrive/OneDrive töölaua rakendus, siis tuuakse automaatselt üle ka kõik Sinu sealses OneDrive kaustas olnud kaustad/failid ja nad saavad online staatuse.


Lokaalsel kõvakettal luuakse see OneDrive kaust vaikimisi Sinu profiili alla, st kaustateega C:\Users\SinuKasutajanimi\. Alates Windows 8.1 finaalversioonist saab selle kausta asukohta soovi korral ka muuta.

Ühesõnaga Windows 8.1 jooksutamisel Sa EI VAJA enam seda OneDrive töölaua rakenduse versiooni, sest ta on asendatud uute funktsioonidega, mi on juba Windowsisse sisseehitatud ja Sa ei saa uninstallida uuendatud OneDrive äppi. Juhul kui Sul oli see OneDrive töölaua rakenduse versioon Windows 8 süsteemi installeeritud, siis minnes üle Windows 8.1 versioonile, ta eemaldatakse. (Vista ja Windows 7 omanikele on see OneDrive töölaua rakendus aga endiselt vajalik.)


Kuid Windows 8.1 süsteemis puudub see "Fetch files" vahend: Sa võid küll kasutada Windows 8.1 kompuutrit, et pääseda ligi teise kompuutri failidele, aga Sa ei pääse failidele ligi, mis asuvad kompuutris, mille operatsioonisüsteemiks on Windows 8.1, seda isegi siis kui sinna on installitud OneDrive töölaua rakendus. Ja ega seda OneDrive töölaua rakendust ei saagi sinna Windows 8.1 süsteemi täies mahus installida, installitakse ainult need komponendid, mis on vajalikud varasemate Office pakettide jaoks, et nendega saaks ka OneDrive vahendit kasutada - OneDrive töölaua äpi Setup ei ilmugi. Windows 8.1 süsteemis puudub OneDrive seadistamise akna "Settings" vahelehel see "Let me use OneDrive to fetch any of my files on this PC" funktsioon - pilt.


i) Oma failide/kaustade tesitega jagamisest: Sa võid kasutada OneDrive pilve, et jagada teistega oma fotosid, dokumente, videosid ja muid faile. Sa võid OneDrive abil jagada oma faile / kaustasid sõprade või töökaaslaste või võhivõõrastega. Sel juhul ei pea nad installima ühtegi eriprogrammi (s. h. ka OneDrive töölaua rakendust) ega looma ka uut kontot ja nad võivad ühiskasutuses olevate failide hankimiseks kasutada mistahes veebibrauserit. Loe sellest Windows 10 veebilehest - sealt.

EtteotsaOneDrive kausta vaikimisi asukoha muutmine (kausta teise kohta siirdamine):

Kui on vajadust OneDrive kausta kusagile mujale siirdada, näiteks kõvaketta teise partitsiooni, siis on seda väga lihtne teha:

1) Ava This PC (endine Computer) aken, tee seal vasemas navigatsioonipaanis OneDrive kaustal paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Properties:

Ava This PC (endine Computer) aken, tee seal vasemas navigatsioonipaanis OneDrive kaustal paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Properties


2) Seejärel ava "Location" vaheleht, kliki nupule Move... ja leia selle OneDrive kausta jaoks sobivam asukoht:

Seejärel ava "Location" vaheleht, kliki nupule Move... ja leia selle OneDrive kausta jaoks sobivam asukohtOneDrive integratsiooni ja sünkroniseerimise väljalülitamine:

Juhul kui Sulle ei meeldi see OneDrive pilveteenus ja kui Sa tahad teema integratsiooni ning sünkroniseerimist TÄIELIKULT välja lülitada (st ta kõikjalt eemaldada), siis tee järgmist:

1) Vajuta Windows + R klahvikombinatsiooni, tipi Run aknasse gpedit.msc ja vajuta Enter:

Vajuta Windows + R klahvikombinatsiooni, tipi Run aknasse gpedit.msc ja vajuta Enter


2) Otsi vasemast paanist üles Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components ja tee paremal 2x klikk OneDrive kaustal:

Tee paremal 2x klikk OneDrive kaustal


3) Seejärel tee 2x klikk "Prevent the usage of OneDrive for file storage" kirjel:

Seejärel tee 2x klikk "Prevent the usage of OneDrive for file storage" kirjel


4) Nüüd aktiveeri raadionupp Enabled ja kliki all nupule OK:

Nüüd aktiveeri raadionupp Enabled ja kliki all nupule OKUuendatud märtsis 2014: 'Windows 8.1 Update 1' värskendusega ja juba ka varem saab SkyDrive pilve ladustamise teenus nüüd uue nime ning selleks nimeks on "OneDrive". Ja ta on kõikjal: Metro/Windows Store (Modern) mobiilne äpp, PC Settings (sync jne) ekraanis/äpis ja töölaua integratsioonis:

OneDrive


OneDrive kõikjal...


Praegused SkyDrive teenuse kasutajad saavad Microsoftilt ka emaili, mis teavitab neid sellest lähenevast nimemuutmisest - pilt.


OneDrive ikoon: Ka SkyDrive (OneDrive) ikoon ilmub töölaua kasutajaliidese tegumirea paremasse otsa 'system tray' oblastisse jälle tagasi. Tegelikult ilmus see sinna ka Windows 8.1 praegustele kasutajatele ja seda juba 11.02.2014 kuupäeva SkyDrive/OneDrive värskendusega - pilt ja pilt. SkyDrive (OneDrive) ikoon näitab seda et parasjagu käib failide pilve üleslaadimine - see pilt on pärit praegusest Windows 8.1 süsteemist (st ilma selle Windows 8.1 Update 1 värskenduseta):

SkyDrive (OneDrive) ikoon näitab seda et parasjagu käib failide pilve üleslaadimine


Järgmised kaks pilti on aga pärit juba Windows 8.1 Update 1 süsteemist - pilt ja pilt.


Windows 10 versiooni OneDrive pilveteenusest loe sealt.

Etteotsa
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

< Tagasi Windows 8.1 (Windows Blue) veebilehele

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2013