Windows 8.1 uus otsingusüsteem (Smart Search)

logo Windows 8.1 uus otsingusüsteem, nn "Smart Search" ehk otsing kõikjalt

 

 

'Smart Search' on Windows Search vahendi kõige uuem versioon ja nüüd on otsingufunktsioon kättesaadav Windows 8.1 opsüsteemi paljudes erinevates kohtades. Smart Search on Bing otsingumootori integratsioon Windows Search vahendiga ja Smart Search kujutab endast nüüd ühteainsat kasutajaliidest, mis sisaldab nii lokaalset kui ka veebis otsingu võimalusi. Ühesõnaga endine Windows 8 (8.0) Search otsinguvahend on nüüd märksa mugavam ja täiuslikum. Windows 8 puhul sai selle otsinguvahendi aktiveerida Charms riba -> Search amuleti kaudu (kiirelt saad avada WINKEY + Q või siis WINKEY + S klahvikombinatsiooniga) ja selle peale ilmus täisekraanis otsinguekraan, kus otsingutulemused filtreeriti äppide (apps), seadistuste/sätete (settings), failide (files) või individuaalsete Metro-stiilis (Windows Store) äppide järgi. Sellise otsingu kasutajaliidese probleemiks oli aga see et otsingutulemuses eraldati äpid, seadistused ja failid, mis nõudis kasutajalt lisatööd juhul kui ta otsis seadeid/sätteid (Control Panel või PC Settings elemente). Windows 8.1 (Windows Blue) puhul see viga parandati ja nüüd on äppide, seadistuste ja failide jaoks ÜKSAINUS otsingusüsteem ning kasutaja ei pea enam otsingutulemustes lisatööd tegema.


Windows 10 otsingusüsteemist saad ülevaate sealt.Windows 8.1 võimaldab kasutada mitut erinevat otsingumeetodit:

Otsing kõikjalt: Alusta oma otsinguid Start ekraanilt ja Sa leiad siitkaudu nii Modern (Metro/Windows Store) äpid kui ka standardsed töölaua äpid ja utiliidid; siitkaudu leiad ka seaded/sätted, failid ja otsingtulemused veebis. Tippides Start ekraanil oma otsingupäringu, ongi kõige lihtsam viis ükskõik mille leidmiseks. (Puuteseadmetel ava Start ekraan ja seejärel ava Charms riba Search amulett.)
Otsing Modern (Metro/Windows Store) äppide endi seest: Et otsida äppide seest, ava Charms riba 'Search' amulett (saad ta kiiresti avada WINKEY + Q või siis WINKEY + S klahvikombinatsiooni abil) - pilt.
Seadistuste (sätete) otsing: Ava Charms riba 'Search' amulett (saad ta kiiresti avada WINKEY + Q või siis WINKEY + S klahvikombinatsiooni abil) ja vali rippmenüüst Settings, et otsida kõiki seadeid/sätteid, sealhulgas ka Control Panel'i (Juhtpaneeli) omasid - pilt.
Failide ja kaustade otsing: Nii nagu ka Windows 7 puhul, indekseerib ka Windows 8.1 failid ja kaustad, mis lubab Sul otsida nende omadusi ja sisu. Sa võid ka näiteks File Explorer'i (st suvalise kaustaakna) otsingulahtri kaudu otsida suvalisi faile ja kaustasid. (Kõiki faile jms, saad otsida ka 'Search' amuleti kaudu.) - pilt.

Sa võid Charms riba 'Search' amuleti otsingukasti kaudu avada kaustasid ja käivitada rakendusi ning utiliite kasutades selleks RUN ja Command Prompt (CMD) käskusid:

Character MapVihjete (soovituste) juhtimine:

Windows 8.1 salvestab automaatselt Sinu otsingud ja kui Sa alustad hiljem mingi sarnase otsingusõna tippimist, siis soovitab ta Sulle ka eelmisi otsinguid. See kiirendab Sinu otsinguid ja eriti hea on ta ilma klaviatuurita kompuutrite puhul:

Vihjete (soovituste) juhtimine - 1


Vihjete (soovituste) juhtimine - 2


Sa võid ka otsingute ajaloo (st vihjed) välja lülitada, näiteks sel juhul kui Sinu arvutit kasutavad ka teised ja kui Sa ei taha, et nad näeksid Sinu otsinguid: Ava PC Settings -> Search and apps -> Search ja kliki seejärel " Clear search history" all nupule Clear.Indekseerimine:

Indekseerimine toimub "eesriide taga" ja sellega katalogiseeritakse failide teksti iga bit ja omadused. Iga kord kui Sa salvestad või uuendad faili, indekseerib Windows selle, et tulevikus kiirendada Sinu otsinguid. Windows indekseerib automaatselt kõik Sinu personaalsed failid, mis omavad sellist formaati, millest ta aru saab. Kui Sa tahad ise lisada mingi kausta otsingu indeksisse, siis lisa ta enda ühte raamatukogudest (libraries): Documents, Pictures, Videos või Music omasse.


Probleemid: Kui Sul tekib otsinguga probleeme, siis enamiku neist saad lahendada sellega, et kustutad indeksi ja lased Windowsil genereerida uue indeksi. Et kustutada olemasolevat indeksit, vajuta Win+S klahvikombinatsiooni, vali otsingulahtri rippmenüüst Settings, alusta sõnade indexing options tippimist ja kliki otsingutulemustes Indexing Options lingile - pilt.
(Sa võid alternatiivina tippida need indexing options sõnad ka Control Panel'i otsingulahtrisse ja klikkida otsingutulemustes Indexing Options lingile - pilt.) Seejärel kliki Advanced nupule (pilt) ja siis kliki uues aknas nupule Rebuild (pilt) ning lõpuks kliki ilmuvas hoiatuses OK. Veendu ka selles et Services konsoolis oleks Windows Search teenus käivitatud ("Running") ja et tema starditüübiks oleks valitud Automatic (Delayed Start) parameeter.

NB! Selle Indexing Options dialoogiakna kaudu võid ka muid indekseerimisega seotud asju muuta. Näiteks nupu Modify kaudu saad otsinguks mittevajalikke faile ja kaustasid indekseerimisest välja lülitada. Nupu Advanced (pilt) kaudu võid aga teha järgmist:

1) Kõige vajalikum on siin Index encrypted files parameeter, mis teeb täpselt seda mida ta ka ütleb. Siin tuleks turvalisuse eesmärgil see linnuke siit ruudust ära koristada ja seejärel ilmuvas teates OK (Yes) nupul klikkida.
2) Ka "Treat similar words with diacritics ss different words" parameeter pole enamus kasutajatele vajalik ja Sul pole mõtet siia ruutu linnukest panna.
3) Nupust Rebuild oli siin eelnevalt juba ka juttu...
4) Sa võid siitkaudu siirdada indeksi ka mingisse muusse asukohta, aga vaikimisi asukoht on tavaliselt hea. Aga kui Sul on mitu ketast, siis võid indeksi siirdada ka muule kettale, kus on rohkem ruumi, seda juhul kui Sinu süsteemikettal on vähe vaba ruumi (näiteks kui Sinu lauakompuuter omab süsteemiga SSD-ketast):


Advanced Options dialoog


5) 'Advanced Options' ('Täpsemad suvandid') dialoogiakna File Types saki kaudu võid aga otsingu alla lisada ka selliseid faile, mis omavad ebatavalisi faililaiendeid. Tipi siin akna allosas tekstilahtrisse see Windowsile tundmatu faililaiend ja kliki selle kõrval nupule Add. Seejärel vali kas Index Properties Only (kõik, välja arvatud tekstifailid) või siis Index Properties and File Contents (tekstifailide jaoks) raadionupp:

File TypesKui Sa kasutad Windows 8 otsingusüsteemi, siis viiakse Sind automaatselt Apps Search TÄISEKRAANI. Kuid Windows 8.1 puhul on see asi märksa parem. Nüüd juhul kui Sa avad selle Charms riba -> Search amuleti (või WINKEY + Q või WINKEY + S klahvikombinatsiooniga), siis näed Sa otsingupaneeli alati ekraani paremas servas. Alltulev pilt näitab seda et otsingut alustati Metro/Windows 8.1 kasutajaliidese Start ekraanilt:

Otsingupaneel ilmub ekraani paremasse serva


Otsing käivitati töölaua kasutajaliidesest:

Otsing käivitati töölaua kasutajaliidesest


Ei ole tähtsust, et mida Sa teed ja kus Sa oled, Sa ei satu enam otsinguvahendi täisekraani. Kasutaja saab nüüd midagi otsida ka sel ajal kui ta töötab teise Metro/Windows Store äpi või siis mingi tavalise töölaua rakendusega.
Nagu näha, siis saab seda 'universaalset otsingut' kasutada mitte ainult seadistuste / sätete, äppide või oma failide otsinguks vaid ka veebist otsimiseks (Bing otsingumootori vahendusel). Sa võid nüüd oma Start ekraanil alustada klaviatuurilt suvalise asja otsimist (korraga nii veebist kui ka oma kompuutrist) ja juba enne otsingute reaalset alustamist kuvatakse tippimise käigus kohe allpool ka soovitused/lingid - järsku nendest midagi sobib:

Bing otsingumootori vahendusel


Kaasaegne otsing ei ole ainult infomatsiooni leidmiseks vaid seda saab ka palju laiemalt kasutada. Näiteks oletame, et Sa tahad Milanosse reisida, siis tipi lihtsalt vajaliku linna nimi ja kohe ilmuvad selle linna ilusad suured pildid, lähitulevikus toimuvad sündmused (näiteks spordivõistlused või karnevalid), huvitavad ning populaarsed kohad/atraktsioonid. Peale selle saad kohe näha ka sealset ilma, hotelle jms ilma et Sa peaksid seda otsingut uuesti otsast peale alustama:

Milano


Kui Sa soovid aga otsida ainult seadeid/sätteid, faile, veebipilte või videosid, siis saad sellise otsingukriteeriumi määrata otsinguvahendi rippmneüü kaudu:

Kui Sa soovid aga otsida ainult seadeid/sätteid, faile, veebipilte või videosid, siis saad sellise otsingukriteeriumi määrata otsinguvahendi rippmneüü kaudu


Nagu sellelt eelmiselt ülemiselt pildilt on näha, siis puudub sealses rippmenüüs Apps menüüpunkt (et äppe leida). Alates Windows 8.1 versioonist saad Sa otsida ainult individuaalsete äppide endi sees, käivitades äpi ja kasutades antud äpi enda otsinguvahendit. Seega kui Sa avad Search amuleti näiteks Mail äpi puhul, siis Sa ei saa otsida oma emailisid - Sulle avatakse eeltoodud globaalse otsingusüsteemi kasutajaliides.


Nüüd saab seadeid / sätteid otsida ka uuendatud "PC settings" ekraani kaudu - pilt,......... -................. pilt .............ja..................... pilt.

Veel üks näide: Vajuta Windows + S klahvikombinatsiooni ja selle peale avatakse alltoodud küljepaan ning Sa võid kohe oma otsinguid alustada. Sa ei pea enam sihtkohta määrama/valima vaid Sulle pakutakse juba tippimise käigus kohe enne otsingute alustamist äpid/rakendused, seadistused ja veebilehed:

Veel üks näide


Kui teed otsingutulemuste ekraanis mingil veebsaidil paremklõpsu (st märgistad ta), siis ilmub alla Copy nupp, millele klikkides/toksates võid antud veebilehe URL aadressi Windowsi mälupuhvrisse (lõikelauda) kopeerida:

Copy nupp


Järgmise pildi puhul otsiti aga CCleaner programmi ja otsingutulemustesse ilmus nii kasutaja kompuutrisse installitud CCleaner programmi (äpi) plaat kui ka kõik muu antud tarkvaraga seonduv: Veebilehed, pildid, videod jne - pilt.


Sa võid konfigureerida Smart Search otsingusüsteemi PC Settings ekraani kaudu, mis asendab suures osas vana Control Panel'i. Valid seal Search and apps kategooria ja seejärel Search alamkategooria, st PC settings -> Search and apps -> Search ( pilt ..............ja................. pilt ).Windows 8.1 otsingusüsteemi varjatud võimalused:

Otsingu alustamiseks on hea kasutada Win + S klahvikombinatsiooni, kiire ja mugav ning Sa saad seda teha vaatamata sellele et kus Sa parasjagu viibid või millega tegeled. Lokaalset otsingut tehakse kaustade, seadistuste/sätete ja rakenduste kaudu. Otsingutulemused kuvatakse vastavalt nende kasutamissagedusele. Põhiliste otsingutulemuste alla aga kuvatakse nn "Targa otsingu" vihjed, mis baseeruvad Bing otsimootorile. Otsingurea kohal aga asub resultaatide filtreerimise võimalus - avatav rippmenüü.

Kuid sellega selle uue otsinguriba funktsioonid ei piirdu ja ma toon neist mõned siin ka ära:

1) Failide juhtimine: Näiteks kui Sa alustad mingi ketta või partitsiooni tähe sisestamist (näiteks D:\ või lihtsalt \), siis kuvatakse kohe resultaadina KÕIK antud kataloogis asuvad kaustad ja failid. Nende vahel liikumiseks võib kasutada ka üles-alla noolklahve ja kaustasid võib avada kaldkriipsu klahviga (\ või /). Navigeerimisel ei pea midagi meelde jätma, kõik toimub lihtsalt ja piltlikult:

Navigeerimisel ei pea midagi meelde jätma, kõik toimub lihtsalt ja piltlikult


2) Muusika otsimine: Kui Sa otsid suvalist laulu tema nime või laulja või albumi järgi, siis esimesed otsingutulemused pakuvad kohe ka antud loo või lugude kuulamise võimalust - seda loomulikult juhul kui see lugu või lood on Sinu kõvakettal olemas. Valitud laul avatakse kuulamiseks Sinu poolt vaikimisi määratud pleieriga:

Muusika otsimine


3) Run: Käskude käivitamine toimub täpselt samuti nagu ka seda "Run" dialoogiakna puhul:

Käskude käivitamine toimub täpselt samuti nagu ka seda "Run" dialoogiakna puhul


CMD


4) Aadressiriba: Sa võid otsingulahtrisse sisestada või kopeerida ka suvalise veebiaadressi ja kui tahad seda oma brauseris kohe avada, siis vajutad ENTER:

Aadressiriba


5) Start ekraanile kinnistatud plaadid (tiles): Kõikide rakenduste, saitide, kontaktide ja muude kiirkorralduste/otseteede Start ekraanile kinnistatud plaadid kuuluvad samuti indekseerimise alla ja nad on otsingu kaudu ka kättesaadavad. Peale selle võib paljud otsingutulemused kinnistada kohe ka Start ekraanile (Avakuvale) tehes resultaadil paremkliki ja valides käsu Pin to Start:

Pin to Start


...ja tulemus - nii võid näiteks oma muusikaalbumid Start ekraanile kinnistada:

...ja tulemus


6) Copy -> Paste: Endiselt töötab ka Copy -> Paste meetod, Sa võid otsingukasti kleepida suvalise varem Windowsi mälupuhvrisse (lõikelauda) kopeeritud teksti:

Copy -> Paste


7) Professionaalne otsing: Kõik Windows 7 aegadest pärit filtrid, operaatorid, võtmesõnad ja failide omadused töötavad samuti selles uues otsingupaneelis. Näiteks Sa võid oma faile otsida nende suvalise omaduse järgi. Failide kõiki omadusi/parameetreid näed Sa siis kui teed tal paremkliki, valid käsu Properties ja avad Details vahelehe:

Näiteks Sa võid oma faile otsida nende suvalise omaduse järgi


Sa võid otsingukastis kasutada seega ka operaatoreid, võtmesõnu, töölaua otsingusüntakseid, failide omadusi ja parameetreid, näiteks:

AND (näiteks siga AND kägu - otsitakse faile, mis sisaldavad mõlemaid sõnu; või näiteks Ansip AND Savisaar)
OR (näiteks siga OR kägu - otsitakse faile, mis sisaldavad ühte neist sõnadest "siga" või "kägu")
NOT (näiteks siga NOT kägu - otsitakse faile, mis sisaldavad sõna "siga", aga mitte sõna "kägu")
" " (täpne fraas, näiteks "konksu otsas")
* (näiteks *.exe, *koosolek*.xls)
> (rohkem kui; näiteks size:>50MB - otsib faile, mis "kaaluvad" rohkem kui 50 MB)
< (vähem kui; näiteks size:<50MB - otsib faile, mis "kaaluvad" vähem kui 50 MB)

Veel näiteid:

author: ahv
author:"Jõle ahv"
author:Jõle ahv
from:ahv
date: >11/05/04
date: <11/05/04
date:lastweek
size: <5
size: >5
size:>50 <70
before:10/9/2011
after:10/9/2011
kind:contact
kind:E-mail
modified:lastweek
ext:.rtf
type:image
artist:ahv
name:ahv
• jne...
Otsing Windowsi töölaua kasutajaliideses:

See otsing töötab nii nagu see oli ka vanema Windows 8 puhul ja vajalikke faile jms saab endiselt otsida ka Windowsi enda töölauas. Ava File Explorer (endine Windows Explorer) või suvaline kaust ja tipi üleval paremal aadressiriba kõrval asuvasse otsingulahtrisse vajalik päring. Selle peale avatakse automaatselt ka Search vaheleht koos lint- või ribamenüüga, mis sisaldab laiendatud/täiendavaid otsinguvõimalusi. Kui Sa alustad mingi otsingusõna sisestamist, siis ilmuvad juba tippimise käigus alla ka otsingutulemused.

Kui Sa täpselt ei mäleta, et mida tuleks otsida, siis kasuta "Search" vahelehe lintmenüü poolt pakutud täiendavaid otsinguvõimalusi: "Date modified", "Kind", "Size", "Other properties", "Recent searches" ja "Advanced options" rippmenüüde kaudu - väga kasulikud abivahendid (!):

Ava File Explorer (endine Windows Explorer) või suvaline kaust ja...


Järgmises näites avati "Date modified" rippmenüü:

Selles näites avati Date modified rippmenüü


Avati "Kind" rippmenüü:

Avati "Kind" rippmenüü


Avati "Size" rippmenüü:

Avati "Size" rippmenüü


Avati "Other properties" rippmenüü:

Avati "Other properties" rippmenüü


Nüüd aga kasutatakse otsinguks "Recent searches" rippmenüü abi, et leida vajalik üles oma varasemate otsingupäringute abil:

Nüüd aga kasutatakse otsinguks "Recent searches" rippmenüü ab


Avatud on Advanced options (Täpsemad suvandid) rippmenüü:

Avatud on "Advanced options" rippmenüü


Kui oled vajaliku faili üles leidnud, siis võid ta 2x klikiga avada. "Search" paneeli nupu "Open file location" abil võid aga avada märgistatud otsingutulemuse asukoha (st kaustatee). Nupp "Close search" aga sulgeb selle "Search" lintmenüü, st koristab ta siit ära, et ta ei segaks siin edaspidist tööd:

Kui oled vajaliku faili üles leidnud, siis võid ta 2x klikiga avadaIndekseerimise jõudlus ja indeksi väljalülitamine (seda soovi korral):

Failide indekseerimine on suur töö, sest see nõuab kasutaja iga dokumendi sisu lugemist ja selle dokumendi iga sõna indekseerimist. See nõuab üsna palju protsessori aega ja kõvaketta input/output (I/O) tegevust. Kuid kõik see mõjustab Sinu kompuutri jõudlust üsna vähe, sest indekseerimine on targalt üles ehitatud, näiteks suurem osa indekseerimisest teostatakse ainult siis kui Sa ei kasuta kompuutrit.


Et näha indeksi jõudlust, tee järgmist:

1) Vajuta Win+X klahvikombinatsiooni ja kliki ilmuvas süsteemikäskude menüüs (WinX menüüs) Task Manager menüüpunktile. Juhul kui vaja, kliki Task Manager akna allosas More details nupule.
2) Vaata "Processes" vahelehe/saki "Background processes" grupi alt Microsoft Windows Search Indexer protsessi:

Vaata "Processes" vahelehe/saki "Background processes" grupi alt Microsoft Windows Search Indexer protsessi


CPU töö suureneb ainult siis kui Windows indekseerib uut faili või kui Sa kustutad indeksi ja lased Windowsil genereerida uue indeksi, aga ka sel juhul ei segata Sinu kompuutri kasutamist. Mälu kasutatakse tavaliselt 15 kuni 40 MB ehk siis 1–2 protsenti mälust (seda kompuutril, mis omab ainult 2 GB füüsilist mälu).


Märkus: Juhul kui Sul on indekseerimine väga oluline ja kui on kiiresti vaja indekseerida suurt hulka faile ning kui Sa ei taha, et Sinu kompuutri kasutamise ajal toimub indekseerimine aeglasemalt, siis tee järgmist:

* Vajuta Win+R klahvikombinatsiooni, tipi Run aknasse gpedit.msc käsk ja vajuta ENTER.
* Vali vasemast paanist Local Computer Policy\Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Search.
* Tee parempoolses paanis 2x klikk Disable indexer backoff sättel ja aktiveeri uues aknas raadionupp Enabled ning kliki OK.
* Tee kompuutri restart ja nüüd tehakse indekseerimist TÄIE KIIRUSEGA sõltumata sellest et mida Sa oma komuutris teed. (Hiljem võid selle Disable indexer backoff sätte panna jälle tagasi tema vaikimisi olekusse - raadionupp Not Configured.)


Indeksi (indekseerimise) ajutine peatamine või siis täielik väljalülitamine:

Nagu juba eelpool sai õeldud, siis indekseerimine mõjustab Sinu kompuutri jõudlust üsna vähe, sest ta on targalt üles ehitatud, näiteks suurem osa indekseerimisest teostatakse ainult siis kui Sa ei kasuta kompuutrit. Kuid siiski, indekseerimine tarbib mõningal määral ressursse ja juhul kui Sul on nõrga jõudlusega arvuti ning kui Sa tahad jooksutada ainult vajalikke teenuseid, siis võid ajutiselt selle indekseerimise peatada, et keelata indekseerimine siis kui Sa kasutad ainult akut või siis lülitada indekseerimine lõplikult välja.

Et ajutiselt peatada indekseerimine, ava WinX menüü ja vali sealt Computer Management menüüpunkt. Vali "Computer Management" konsoolis vasemal paanis Services and Applications\Services sõlm. Seejärel tee parempoolses paanis Windows Search teenusel paremklõps ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk Stop:

Windows Search teenus


Kui tahad indekseerimise jälle uuesti käivitada, siis tule siia tagasi ja vali kontekstmenüüst käsk Start või siis oota kuni teed kompuutri järgmise restardi.


Et peatada indekseerimine ainult siis kui Sinu kompuuter töötab akuga, siis tee järgmist: Käivita Local Group Policy Editor (käsuga gpedit.msc), vali vasemal paanis Local Computer Policy\Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Search haru, tee paremal paanis Prevent indexing when running on battery power to conserve energy sättel 2x klikk ja aktiveeri raadionupp Enabled - pilt. Seejärel tee kompuutri restart.


Et lõplikult peatada indekseerimine, ava WinX menüü ja vali sealt Computer Management menüüpunkt. Vali "Computer Management" konsoolis vasemal paanis Services and Applications\Services sõlm. Tee paremal paanis Windows Search teenusel 2x klikk, et avada "Windows Search Properties" dialoogiakent. Kliki Stop nupule, et peatada indekseerimine Sinu käesolevas sessioonis. Et lülitada automaatne indekseerimine ka tulevikus täielikult välja, vali siin "Startup type" rippmenüüst Disabled parameeter ja kliki OK:

Disabled parameeter


Kui Sa peatad selle teenuse, siis Sa ei saa otsida faile kasutades selleks Charms riba -> Search amuletti. Kuid Sa võid oma otsinguteks kasutada töölaua kasutajaliidese File Explorer'it (st suvalise kasutaakna otsingulahtrit). Aga see võtab nüüd palju rohkem aega, sest Windows peab lugema igat faili pärast Sinu otsingusõna tippimist.
Et konfigureerida File Explorer'i otsingut mitte-indekseeritud kaustade suhtes (st kõikide kaustade suhtes, juhul kui Sa peatasid indekseerimise), tee järgmist: Ava File Explorer aknas View vaheleht ja kliki ribamenüül Options nupule. Ava "Folder Options" dialoogiaknas Search vaheleht ja pane seal linnukesed vastavatesse ruutudesse.


Windows 10 otsingusüsteemist saad ülevaate sealt.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

< Tagasi Windows 8.1 (Windows Blue) veebilehele

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2013