Windows 8.1 täiendatud 'Snap View' vahend

logo Windows 8.1 täiendatud 'Snap View' ('Metro Snap') multi-tasking vahend—kaks või rohkem appi kõrvuti ühel ekraanil

 

Kirjutatud 09.10.13

Juba alates Windows 8 väljalaskest sai kasutada uut Snap "multi-tasking" vahendit, mille abil võis ühel ekraanil ühel- ja samal ajal jooksutada üksteise kõrval kahte Metro-stiilis/Windows Store appi või siis ühte Windows Store appi ja ühte Windowsi enda klassikalist töölaua appi (st Windowsi töölaua rakendust). Sa võisid seega ühel ekraanil üksteise kõrval jooksutada kahte rakendust. Sa said valida ka selle et kummal ekraani poolel üks- või teine app asub ja milline ekraani pool sisaldab kitsamalt kuvatavat "küljeappi".
Kuni siiani oli see uus "Snap view" vahend veel üsna kasutu, sest üks ekraanil asuv app hõivas ekraanist ainult veerandi ja teine vastavalt siis kolmveerandi ekraanipinnast (st 75/25), aga alates Windows 8.1 (Windows Blue) väljailmumisest saab panna kaks appi üksteise kõrvale nii et nad mõlemad hõivavad 50% ekraanipinnast (pilt).

NB! Metro-stiilis appide (Windows 8 Store appide) tööks on aga vajalik vähemalt 1024 x 768 või kõrgem ekraani resolutsioon (see pannakse kas automaatselt paika või Sa pead ta ise käsitsi selliseks seadma, näiteks Windows 8 virtuaalmasinasse või vanemasse Windows XP kompuutrisse installeerimisel). Kui Sa kasutad näiteks Windows 7-põhist minisülearvutit (netbook), mis on tavaliselt varustatud 1024 x 600 resolutsioonise displeiga, siis Sa võid küll sinna installida ja jooksutada Wondows 8 opsüsteemi, aga Sa ei saa jooksutada Win 8 Store appisid.
Windows 8 puhul oli nii: Kui Sa tahtsid jooksutada kahte appi üksteise kõrval kasutades selleks 'Metro Snap' ('Snap View') funktsiooni, siis pidi Sinu displei resolutsioon olema vähemalt 1366 x 768 (!) või kõrgem. Kuid alates Windows 8.1 versiooni väljailmumisest (18.10.13) saab seda 'Snap View' funktsiooni kasutada ka madalama 1024 x 768 resolutsiooni puhul ja nautida antud vaate 50 / 50 eeliseid.
Tegelikult saab nüüd korraga töötada ja ekraanile ritta panna isegi kuni neli appi - seda ekraani suurema resolutsiooni puhul. Alates 1680x1050 resolutsiooniga saab ekraanile tuua korraga kuni kolm rakendust. Aga 2560x1600 ja kõrgema resolutsiooni puhul võid korraga jooksutada kuni nelja (4) Metro-rakendust. (See ei ole veel piir, on võimalik korraga jooksutada isegi kuni seitset rakendust.)Kuidas see snap (multi-tasking) vahend töötab?

a) Siin toodud näited on kõik tehtud juba selles 1024 x 768 resolutsiooniga displeil, et veenda lugejat selles et ka selle väikse resoga saab antud Snap View funktsiooni suurepäraselt kasutada. Ava mingi Metro-stiilis/Windows Store app, vii hiirekursor keskele vastu ekraani ülaserva kuni ta muutub käekujuliseks kursoriks ( Link Select Cursor ), mida kutsutakse lingi valiku kursoriks. Seejärel vajuta vasem hiirenupp alla ja see kursor muutub nüüd selliseks kursoriks: "Hamburgeri abimehest" kursor, mida võib kutsuda ka "hamburgeri abimehest" kursoriks. Alltuleval pildil tehti seda Store appiga, mis käivitati Windows 8.1 Start ekraanilt (st Avakuvalt):

Sellel pildil tehti seda Store appiga, mis käivitati Windows 8.1 Start ekraanilt (st Avakuvalt)


b) Hoides vasemat hiirenuppu all, lohista seda appi natuke allapoole:

Hoides vasemat hiirenuppu all, lohista seda appi natuke allapoole


c) Hoides endiselt vasemat hiirenuppu all, lohista nüüd antud rakendus/app ekraani vasema või siis parema serva poole senikaua kuni näed vertikaalset riba (ekraani poolitajat). Lohista ta üle selle riba, siin lohistatakse teda ekraani parema serva poole:

Siin lohistatakse teda paremale poole


d) Olles lohistanud ta üle selle riba, vabasta oma vasem hiirenupp ning antud app hõivab displei vaateväljast poole ala (50%):

Olles lohistanud ta üle selle riba, vabasta oma vasem hiirenupp


e) Seejärel on Sul teise Metro/Windows Store appi või töölaua rakenduse avamiseks mitu võimalust:

* Mine Win klahvi abil tagasi Start ekraanile ja käivita sealt järgmine Metro/Windows Store app.
* Või mine Windowsi töölaua kasutajaliidesesse ja käivita sealt mingi tavaline klassikaline Windowsi töölaua rakendus/utiliit.
* Või vii siinsamas oma hiirekursor displei vasemasse ülanurka (või allanurka) ja kasuta seejärel "Switcher/Switch List" vahendi abi. Lohista hiirekursorit mõõda ekraani serva allapoole (või ülespoole) ja Sa näed oma varem käivitatud Metro/Windows Store appide pisipilte. Kliki vajaliku appi pisipildile ja see app avataksegi siinsamas ekraani ülejäänud vabal osal. Antud näites klikiti siin esimesele Internet Explorer Metro versiooniga brauseri pisipildile:

Antud näites klikiti siin esimesele Internet Explorer Metro versiooniga brauseri pisipildile


Ja tulemus - teine app avati nüüd selle esimese Metro-stiilis / Windows Store appi kõrvale ja ekraan jagati kaheks osaks (50 / 50). Kui Sa tahad nüüd hiljem ühte neist appidest üle ekraani avada ja teist ära koristada, siis lohista keskelt seda vertikaalset riba vasemale või paremale poole üle ekraani serva:

Ja tulemus - teine app avati nüüd selle esimese Metro-stiilis / Windows Store appi kõrvale


Märkus: Sa võid vajaliku appi üle ekraani avamiseks kasutada alternatiivina ka järgmist moodust: Viid hiirekursori selle appi ülaserva, mida Sa tahad üle ekraani avada. Seejärel ootad kuni ta muutub käekujuliseks kursoriks ( Link Select Cursor ) ja teed seal 2x kliki ning antud app avatakse täisekraani vaates. Teeme seda näiteks Maps appiga, st me tahame ta viia täisekraani vaatesse (100%) ja jätta avatuks ainult antud appi - pilt ja pilt. Aga kui Sa teed nüüd ekraani ülaservas jälle 2x kliki, siis avatakse see teine app, mille Sa eelnevalt ekraanilt ära koristasid, uuesti ja seda juba täisekraani vaates.Järgmine näide: Siin on vasemal pool juba avatud Photos app ja paremal pool Windowsi töölaua kasutajaliides koos kahe standardse töölaua rakendusega: Skype töölaua versiooni ja Command Prompt konsooliga. Siin me soovime täisekraani vaatesse viia vasemal avatud Photos appi ja antud juhul lohistame seda keskel asuvat vertikaalset riba siis paremale poole. Viime hiirekursori selle vertikaalse riba keskele sinna kolme punkti kohale. Kursor peab nüüd muutuma kahe noolekesega lohistamise kursoriks ja alustame seejärel lohistamist:

Järgmine näide


Lohistame selle vertikaalse eraldusriba paremale poole üle ekraani serva:

Lohistame selle vertikaalse eraldusriba paremale poole üle ekraani serva


Lohistame lõpuni...


Ja Photos app avatigi täisekraani vaates:

Ja Photos app avatigi täisekraani vaatesVeel näide: Siin avati kõigepealt Store app ja me tahame ta viia ekraani vasemale poole:

Siin avati kõigepealt Store app ja me tahame ta viia ekraani vasemale poole


Alustame lohistamist:

Alustame lohistamist


Jätkame lohistamist...:

Jätkame lohistamist...


Ja Store app avati ekraani vasemal pool:

Ja Store app avati ekraani vasemal pool


Seekord, et avada seal paremal pool mingit teist appi/rakendust, vajutame hoopis Win klahvi, et minna tagasi Start ekraanile. Nüüd klikib kasutaja siin Start ekraanil ühele enda poolt loodud lingile, et avada seda veebsaiti:

Vajutame hoopis Win klahvi, et minna tagasi Start ekraanile


Ja see koduleht avatigi ekraani vasemal poolel. Kuna seal toodud info tekitas huvi, siis ta tahab selle veebsaidi avada nüüd täisekraani vaates ja koristada tolle Store appi eest ära. Ta lohistab seda vertikaalset eraldusriba vasemale:

Ja see koduleht avatigi ekraani vasemal poolel


Ja saigi valmis, kas see veebileht on Sulle tuttav?

Ja saigi valmis, kas see veebileht on Sulle tuttav?Viimane taoline näide: Oletame, et kasutajal on avatud Skype töölaua versioon ja ta kavatseb teha ühe pika ning igavat vestlust lubava "sundkõne" (näiteks ämmale). Et see sunnitud vestlus ei muutuks nii igavaks, siis otsutab ta avada ka SkyDrive appi, et selle kõne ajal tegeleda muude palju kasulikema asjadega või siis lihtsalt vahtida oma pilves asuvaid pilte. Kuna tal oli see SkyDrive app ka juba varem avatud, siis kasutab ta seda "Switcher/Switch List" vahendi abi: Ta viib oma hiirekursori displei vasemasse üla- või alanurka ja lohistab kursorit mõõda ekraani serva allapoole (või ülespoole). Ta näeb nüüd oma juba varem käivitatud Metro/Windows Store appide pisipilte.

Ta teeb seal SkyDrive appi pisipildil paremklõpsu ja valib avanevast rippmenüüst näiteks "Insert Right" käsu, et panna SkyDrive app displei paremale poole:

Ta teeb seal SkyDrive appi pisipildil paremklõpsu ja valib avanevast rippmenüüst näiteks "Insert Right" käsu


Kuna vestlus ähvardab kujuneda "kurjaks" ja häirivaks, siis ei saa ta muud eriti tõsist teha ning ta hakkab selle kõne ajal paremal pool oma taustapilte vaatama...:

Kuna vestlus ähvardab kujuneda "kurjaks" ja häirivaks...


Olles selle "meeldiva" kõne lõpetanud või mitte lõpetanud, jätkab ta oma piltide vaatamist juba täisekraani vaates ning alustab selle tuttava vertikaalse riba vasemale lohistamist:

Pildid...


Lohistab...


Pildid on nüüd täissuuruses ja siin tegi kasutaja ka paremklõpsu, et tellida alla seda nuppudega tööriistariba:

Pildid on nüüd täissuuruses ja siin tegi kasutaja ka paremklõpsu, et tellida alla seda nuppudega tööriistariba

EtteotsaJa veel uut:

Teatavasti ilmuvad Windows 8 ja Windows 8.1 uue teadetesüsteemi puhul kõik teated ekraani paremasse ülanurka. Kui Sul on avatud mingi Metro/Windows Store app ja kui Sa näed seal paremal ülanurgas näiteks uue emaili saabumise teadet ning kui Sa klikid sellele, siis avatakse Mail app juba käivitatud appi kõrvale (mõlemad appid hõivavad ekraanipinnast 50%).

Kui Sa otsid midagi Windows Store poest ja leiad sealt mingi kolmandate osapoolte (või Microsofti enda) töölaua rakenduse, siis Sa ei saa seda otse Store poest alla laadida. Sul tuleb selle asemel klikkida/toksata vastava veebsaidi lingile, et minna üle antud rakenduse allalaadimise (või ostmise) saiti. Kui Sa klikid seal Store poes vastavale lingile, siis avatakse ekraan, kus vasemal pool kuvatakse endiselt avatud Store poodi ja paremal aga juba antud rakenduse veebsaiti. Ühesõnaga Sa saad automaatselt töötada korraga mõlemas veebsaidis ja kui tahad üht neist sulgeda, siis võid lohistada seda keskmist neid lahutavat riba. Järgmise näite puhul klikiti Store poes Microsoft Office veebsaidi lingile ja selle peale ilmus ekraan, kus saab korraga mõlemas kohas töötada - pilt.


Uus 'Auto-Snap' funktsioon: Windows 8.1 üheks uueks huvitavaks funktsiooniks on nn Auto-Snap, mis käivitab teatud juhtudel automaatselt selle eelpool kirjeldatud Snap vaate ja paneb sellega kaks Metro/Windows Store appi üksteise kõrvale. Näiteks kui Sul on käivitatud Mail app ja kui Sa avad seal mingi pildiga manuse (attachment), siis avatakse ekraanil üksteise kõrvale Mail ning Photos appid. Avatud on Mail app ja kasutaja klikib siin pildiga manusele, et teda avada - pilt. Seejärel avati Mail appi kõrvale ka Photos app (koos antud pildiga), kusjuures kuna tahetakse just seda pilti näha, siis eraldati Photos appi jaoks ka rohkem ekraaniruumi - pilt. Kui Kasutaja soovib nüüd seda Photos appi täisekraani vaates näha ja Mail appi ajutiselt ära koristada, siis võib ta viia hiirekusori üles ekraaniserva, oodata kuni sinna ilmub see käekujuline kursor ( Link Select Cursor - nn "Link Select Cursor") ning teha seal seejärel 2x klikk - pilt ja pilt. Aga kui Sa teed nüüd ekraani ülaservas jälle 2x kliki, siis avatakse Mail app uuesti ja seda juba täisekraani vaates.
Kui Sa avad Mail programmis aga dokumendi või veebi URL lingi, siis avatakse Mail programmi kõrvale näiteks Internet Explorer app ja seda juba nii et mõlemad appid hõivavad ekraanipinnast poole (50/50). Ka siin võib jällegi seda käekujulist kursorit kasutada, et avada uuesti Mail appi ja seda juba täisekraani vaates - pilt.

Etteotsa
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

< Tagasi Windows 8.1 (Windows Blue) veebilehele

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2013