Windows 8.1 Start ekraan (täiustatud Start menüü)

logo Windows 8.1 väljalaske kasutajaliidese uus Start ekraan/menüü ("Avakuva"). Windows 8.1 uue Start menüüga töötamine ja selle "Avakuva" seadistamine.

 

 

Kirjutatud 03.10.13

 1. Metro-stiilis 'Start' ekraani ('Avakuva') plaatidele rohkem suurusi
 2. Plaatide (tiles) juhtimine - uus Customize nupp ja "Customize" režiim
 3. Plaatidega töötamine
 4. 'Start' ekraani taustamustrid, värviskeemid, animatsioonielemendid ja taustapildid
 5. 'App List' nupp
 6. 'All Apps' vaade
 1. Windowsi töölaua kasutajaliidesest kiirkorralduste (otseteede) Metro/Windows 8 Start ekraanile viimine
 2. Charms riba 'Settings' menüüpunkt (amulett)
 3. Metro-stiilis Start ekraani ehk siis Windows 8/Windows 8.1 Start ekraani kasutajanimi ja tema rippmenüü
 4. Start ekraanile oma rakenduste ja kiirkorralduste lisamine
 5. Kuidas muuta Start ekraani (Avakuva) plaatide nimesid ja ikoone?


  NB! Loe kohe kindlasti ka 'Windows 8.1 Update 1' värskenduse üsna suurtest muudatustest - siinsamas lõpus!

 

Esmalt põhitõed, mis käivad nii varasema Windows 8 kui ka uue Windows 8.1 kohta:

Teatavasti ilmub üsna varsti (18.10.13) välja Windows 8 uus versioon, mille nimeks on siis Windows 8.1. Peale kõige muu sisaldab Windows 8.1 ka kasutajaliidese (UI) ja arhitektuuri muudatusi ning see käib ka antud Start menüü ehk Start ekraani (Avakuva) kohta, millest tulebki siin edaspidi juttu.

Märkus: Varasema Windows 8 versiooni Start menüüst oli juttu seal.

Esimene asi, mida Sa pärast Windows 8/Windows 8.1 esmakordset käivitamist näed, on see et tema graafilist kasutajaliidest (st välimust/töökeskkonda) on täielikult muudetud. Nii pärast tema installeerimist kui ka pärast igat sisselogimist ja Win 8/Win 8.1 restarti jõuad Sa esmalt alati uude vaikimisi ilmuvasse 'immersive' Metro/Windows 8 (Metro/Windows 8.1 ) kasutajaliidesesse - tema uude Start ekraani (Avakuvasse), mis ASENDAB varasemat Windows 7 Stardimenüüd. Seega Sa maandud otse selle uue Windows 8/Windows 8.1 kasutajaliidese uut tüüpi Start ekraani ehk Start menüüsse. Siin ei ole mingit tavapärast töölauda, aknaid, endisi Win 7 aegadest pärit Start menüüd, tegumiriba ja puuduvad harjumuspärased juhtimiselemendid - kõik on täiesti uus ja võõras.
Meile juba alates Windows 95 aegadest tuttav ja traditsiooniline Stardimenüü ('Start Menu') ning Start nupp on nüüdseks kadunud! See varasem Start menüü vahetati välja täiesti uue Windows 8 enda Start ekraaniga/Start menüüga ja see uus 'Start Screen' on vana Start menüü põhjalik edasiarendus (lausa evolutsiooniline muutus). Start Screen on uus Windows 8/Windows 8.1kasutajaliides (shell), mille ekraanil asuvad Metro-stiilis/Windows Store appid ja need appid jooksevad täisekraani režiimis - siin kasutatakse uut Windows Run Time (WinRT) keskkonda.
Metro/Windows 8 (või Metro/Windows 8.1) kasutajaliides ise ja uus Start Screen ei ole üks- ja seesama asi. Metro lubab paigaldada ja kasutada appisid, aga uus Start ekraan on vana Stardimenüü suur edasiarendus ning asendaja.

Seega kujutab uus Start ekraan endast täisekraan paneeli, mis on ette nähtud kategooriate järgi organiseeritud rakenduste (appide) käivitamiseks ja Metro-stilis/Windows Store appide reaalajas info kuvamiseks. Sa võid selle uuendatud Stardimenüü täielikult ümber ehitada ja teda vastavalt enda maitsele seadistada - see käib väga lihtsalt. Näiteks Sa võid sealt kõik mittevajalikud rakendused ja muud elemendid eemaldada ja asendada nad omaenda vajalike rakenduste/elementidega.
Ära unusta, et see uus Start ekraan (Start screen) on selle meile juba tuttava endise Stardimenüü suur edasiarendus ja ASENDAJA ning teda on nüüd märksa mugavam kasuatada ja seadistada.

Märkus: Varem kasutas Microsoft järgmisi termineid:

* Nende uute spetsiaalsete rakenduste jaoks kasutati sõna "Metro-stiilis app" (või "Metro stiilis app" või lihtsalt "Metro app").
* Teise uue kasutajaliidese nimena kasutati terminit "Metro kasutajaliides" ("Metro UI").
* Uue kasutajaliidese disaini puhul aga tarvitati terminit "Metro disain".

Kuid paar kuud enne Windows 8 lõplikku valmimist ja kõikidele kättesaadavaks tegemist, muutis Microsoft seda. Nüüd asendatakse see vana kuni siiani kasutusel olnud "Metro" termin uue "Windows Store" terminiga, põhjuseks lahkhelid kaubamärgi kasutamisel ühe "tähtsa" Euroopa partneriga (arvatavasti Saksa "Metro AG" firmaga).

Kuid kuni siiamaani ja arvatavasti ka edaspidi kohtad Sa nii siinses kui ka paljudes muudes saitides ka seda endist "Metro" nimetust ning seega tuleks teada järgmist:

* Metro-stiilis appid (apps - rakendused) on nüüd Windows Store appid või Windowsi appid või Windows 8/Winows 8.1 appid.
* Metro kasutajaliides (Metro UI) on nüüd "uus Windowsi kasutajaliides (UI)" või lihtsalt "Windowsi kasutajaliides".
* "Metro disain" on nüüd "Windows 8/Winows 8.1 stiilis disain" (või "Windows 8 disain").


Ka mina ei hakka siin enam midagi muutma vaid kasutan ka edaspidi seda vana "Metro" terminit või toon siis paralleelselt ära ka need uued nimetused.


Metro kasutajaliides (uue nimega Windows 8/Winows 8.1 kasutajaliides) on nüüd primaarne ja vana traditsiooniline Windows Desktop (Windows 7 töölaua) kasutajaliides on aga sekundaarne. Alltoodud Start ekraani pilt on siis võetud Windows 8.1 Pro RTM versioonist (st Win 8.1 lõppversioonist). Start ekraani paremal ülanurgas aga kuvatakse sisseloginud kasutajakonto nimi. Kui kasutaja on endale juba pildi pannud või kui ta logib sisse Microsofti kasutajakonto (Windows Live ID) all, kus on tema pilt juba olemas, siis kuvatakse siin ka tema pilt. Kui pilti ei ole määratud, siis on seal paremal ülanurgas tühi BMP pilt. Siin on kasutaja juba ise oma Start ekraani seadistanud, tema teiselt Windows 8.1 seadmelt on toodud üle ka Metro/Store appid, seaded/sätted ja muud sünkimist lubavad asjad:

See Start ekraani pilt on siis võetud Windows 8.1 Pro RTM versioonist


Kui Sul on väiksem displei (või väiksem ekraani resolutsioon) või kui Sinu Start ekraanil on palju appisid ja muid plaate, siis ilmub ekraani allaäärde vastav navigatsiooniriba (kerimisriba), et Sa saaksid edasi liikuda ning näha kõikide appide plaate (suuri ikoone ehk tilesid). Sa võid siin edasiliikumiseks kasutada ka hiireratast või muid meetodeid. Kui kasutaja on juba mõned rakendused käivitanud, siis on osade Metro/Windows Store appide plaadid ka "elavad" (interaktiivsed/dünaamilised). Kui Sul on internetiühendus olemas, siis muutuvad mõne appi plaadid aga kohe "elavateks" ilma et Sa peaksid neid eelnevalt käivitama.
"Desktop" nimelisel plaadil kuvatakse aga Windowsi töölaua kasutajaliideses antud momendil paigaldatud taustapilti - ka siin on seda taustapilti kasutaja poolt juba muudetud:

Navigatsiooniriba (kerimisriba)


Järgmine pilt on aga võetud kohe pärast Windows 8.1 puhast installeerimist (mitte aga pärast tema "upgrade" installi Store poe kaudu) ja esimese "GA Rollup A" värskenduste paketi (311 MB) allalaadimist ning installimist. Sellel Start ekraanil on toodud siis ära KÕIK Windows 8.1 vaikimisi, st sisseehitatud Metro/Store appid. [Kui aga teha Windows 8.1 finaalversiooni (GA) "upgrade" install Store poe kaudu, siis oleks see pilt siin teine. Sel juhul toodaks siia kasutaja enda poolt eelmises Windows 8 versioonis installitud appid ja konfigureeritud Start ekraan.] Kasutaja ei ole siin veel midagi muutnud, töötatakse Microsofti konto all, teiste Windows 8.1 seadmetega pole midagi sünkroniseeritud ja kuvakeeleks on "English (United States)". Pärast esimeste värskenduste allalaadimist ilmus siia Start ekraanile ka nn "Browser Choice" plaat (tile):

See pilt on võetud kohe pärast Windows 8.1 puhast installeerimist (mitte aga pärast tema "upgrade" installi Store poe kaudu)


Uuendatud dets. 2014: Microsoft ei pea enam Windowsi kasutajaid teavitama sellest brauserite valikust. Kuna Euroopa Komisjoniga saadi kaubale, siis enam see "Browser Choice" ekraan ei ilmu.


Kompuutri alglaadimisel laetakse üles ainult see uus Windows 8/Windows 8.1 kasutajaliides (tema Start ekraan ehk Start menüü), mis kiirendab buutimist. Alates Windows 8.1 versioonist võib aga teha ka nii et pärast buutimist/alglaadimist satud Sa kohe Windowsi töölaua kasutajaliidesesse (Windows 7 aegadest pärit töölauale) - sellest uuendusest siis edaspidi. Start ekraani võib igal ajal välja kutsuda ka Win klahvi abil, täpselt niisamuti nagu seda tehti ka varasemates Windowsites nupu "Start" abil.

Windows 8/Windows 8.1 kasutajaliidese Start ekraanil kuvatakse Metro-stiilis Windows 8/Windows 8.1 stiilis appid suurte ikoonidena ehk plaatidena (tile'd). Kõik neist ei ole ainult lihtsad käivitatavad programmid vaid osa nendest sisaldavad ka reaalajas uuendatavaid andmeid, näiteks "Uudised" (News) tile näitab kõige värskemaid pidevalt uuendatavaid uudiseid. Et mingit appi käivitada, kliki tema plaadile või siis toksa teda sõrmega (puutetundliku kasutajaliidese puhul).
Appide tile'd on Start ekraanil paigutatud ridade ja veergude järgi, mõned appid võivad moodustada omakorda grupi ning nende gruppide vahel on suurem vahe. Windows 8/Windows 8.1 kasutajaliides on ette nähtud töötamiseks erinevate resolutsioonide ja ekraani paigutusega (horisontaalse ja vertikaalse paigutusega) ning seega, kui ekraani mõõtmed muutuvad väiksemaks, siis väheneb ka kuvatavate appide ridade arv. Seejuures need appid (tiled - plaadid), mis jäävad väljapoole ekraani serva, võidakse "pooleks lõigata". Kui kõik appid ei mahu ekraanile ära, siis ilmub ekraani allaserva horisontaalne navigeerisriba, mis lubab kerida järgmisele leheküljele jne - kerida saab hiirega lohistades, kruttides hiireratast, kasutades klaviatuuri noolklahve või siis sõrme abil.

Kõik tile'd/plaadid jagatakse suuremateks (ristkülikud või suured ruudud) ja väiksemateks (väiksemad ruudud) ning alates Windows 8.1 versioonist ilmus neid plaatide suurusi juurde ja need on: Large, Wide, Medium ja Small, need plaadid on siin all ka ära toodud:

Large, Wide, Medium ja Small suurused


Metro stiilile (st Windows 8/Windows 8.1stiilile) kohandatud rakendused (appid) töötavad kiiresti, sest nende jaoks kasutatakse juba Internet Explorer 9 brauseris kasutusele võetud nn riistvara kiirendust (hardware acceleration). Peale selle, juhul kui Sa lõpetad oma mingi appiga (rakendusega) töötamise, siis pannakse ta nõ 'suspended' seisundisse, mis tähendab seda et teda ei lülitata välja vaid ta jääb kompuutri mällu edasi - see lubab antud appi jälle uuesti väga kiirelt käivitada. Kui kasutajal läheb rohkem kompuutri ressursse vaja, siis "visatakse" see app (või appid) mälust välja.
Windows 8/Windows 8.1puhul kasutatakse kahte tüüpi tarkvara: lauakompuutrite Win32-programme ja uusi Metro-stiilis/Wondows Stroe programme. Start ekraani kaudu saab käivitada nii Windows Store appisid kui ka Windowsi enda klassikalisi töölaua programme ja utiliite - ka neid nimetatakse nüüd appideks (need on siis Windowsi töölaua standardsed appid). Wondows Stroe appid töötavad täisekraani režiimis. Kui Sa aga käivitad Start ekraani kaudu mingi Windowsi töölaua klassikalise appi (näiteks File Exploreri), siis avatakse see app Windows 8/Windows 8.1 tavalisel töölaual (klassikalisel Windows 7 aegadest pärit 'desktop' keskkonnas).
Start ekraani kaudu võid Sa kõiki tavalisi Windowsi enda programme/utiliite (st appisid) avada siis kui kasutad seal Windows 8 Search Apps otsinguvahendit: Sa võid tippida kas mingi otsingusõna või siis käivitada vajaliku programmi otse Start ekraanilt.

Ühesõnaga Windows 8 puhul kutsutakse 'appideks' ka Windowsi enda traditsioonilisi meile juba tuntud programme, aga nende käivitamisel (vastupidiselt uutele Windows Store appidele) laetakse nad otse Vista/Windows 7 aegadest pärit Windowsi töölaua vaatesse (Windows Desktop režiimi ehk kasutajaliidesesse). Seega võib Windows 8/Windows 8.1 puhul kasutada tarkvara jaoks kahte terminit:

* Metro/Windows Store appid (tahvelarvuti appid);
* Windowsi klassikalised lauakompuutrite Win32-programmid (appid).Vajaliku appi saad käivitada klikkides või toksates sõrmega tema plaadile (tilele), aga kui Sa teed mingil appil paremklõpsu, siis ilmub tema paremasse ülanurka linnuke ja ekraani allaäärde tööriistariba koos vastavate ikoonidega/nuppudega. Nende ikoonide kaudu saad Sa antud märgistatud appi suhtes käivitada mingeid tegevusi. Nende nuppude arv ja otstarve ei ole alati ühesugune vaid see sõltub sellest et millise appi Sa parasjagu sellel Start ekraanil märgistasid. Alltoodud pildil märgistati Windows 8.1 väljalaskesse lisatud uue sisseehitatud "Alarms" appi plaat ja tema jaoks ilmus allaäärde neli ikooni/nuppu:

Märgistati Windows 8.1 väljalaskesse lisatud uue sisseehitatud "Alarms" appi plaat


Märkus: Nendest paremklõpsuga märgistatud erinevatest appidest ja vastavalt märgistatud appi plaadile ekraani allaäärde ilmuvatest erineva arvu ning erinevate funktsioonidega ikoonidest ja nende ikoonide/nuppude tähendusest tuleb edaspidi täpsemalt juttu.

EtteotsaMis siis muutus võrreldes seda varasema Windows 8 versiooni Start ekraaniga (Start menüüga)?

Uut on siin üsna palju ja toon need siin kohe ka järjest ära:

1) Metro-stiilis 'Start' ekraani ('Avakuva') plaatidele rohkem suurusi: Windows 8.1 (Windows Blue) arendamise üheks peasuunaks on selliste puudujääkide kõrvaldamine, mis ärritasid kõige rohkem Windows 8 kasutajaid. Üheks rahulolematuse põhjuseks oli see et seda Start ekraani ei saanud rahuldavalt seadistada - suured väga palju ruumi võtvad appide plaadid (tile'd) ehk suured ikoonid ei sobi hästi hiire- ja klaviatuuriga töötamiseks. Start ekraan (Avakuva) muutub nüüd rohkem seadistatavaks ja kasutajasõbralikumaks.

Et anda Start ekraanile rohkem paindlikust, lisati nüüd juurde kaks täiendavat plaatide suurust:

- Esiteks, nüüd saab suvalise plaadi mõõtmeid vähendada neli korda, märgistad vajaliku plaadi (või korraga mitu plaati), klikid all tööriistaribal Resize nupule ja valid seejärel ilmuvast hüpikmenüüst käsu Small. Valida saab nelja suuruse vahel: Large, Wide, Medium ja Small (pilt). Järgmisel pildil muudetakse Store appi plaadi suurust ja selleks tehakse: Märgistatakse paremklikiga Store appi plaat, seejärel klikitakse all nupureal "Resize" nupule ja valitakse ilmuvast hüpikmenüüst sobiv suurus (näiteks "Small").

Valida saab nelja suuruse vahel: Large, Wide, Medium ja Small


Muudeti Store appi plaadi suurust:

Store appi plaat muudeti väiksemaks


- Teiseks, Sa saad nüüd Start ekraanil suurendada või siis vähendada korraga ka mitme märgistatud plaadi suurust pilt --> pilt. Järgmisel pildil muudeti "Desktop" plaadi suurust ("Large") - pilt.


"Show More Tiles" funktsioon: Windows 8.1 toetab nüüd ka kuni üheksat (9) Start ekraani rida - praeguse 6 rea asemel. Need kes omavad kõrgema resolutsiooniga displeid (üle 1920x1080), nende Start ekraan suudab kuvada appide plaate kuni 9 real, mis likvideerib ekraani kasutult seisva tühja ala ja nende ridade arvu saab suurendada "Show More Tiles" funktsiooni sisselülitamisega.
'Show More Tiles' säte on kasulik ka osade väiksemate seadmete puhul, mis on varustatud 8.1-tollise ekraaniga (1280 x 800 resolutsiooniga). Sellise tahvli resolutsioon on küll väike, aga see "Show More Tiles" seadistus ilmub ainult nendele seadmetele, mis omavad füüsilise ekraani suuruse ja ekraani resolutsiooni teatud kombinatsiooni. Seega osadele tahvlitele see "Show More Tiles" funktsioon ilmub, aga osadele ei ilmu.
Et näha, kas see "Show More Tiles" funktsioon on ikka kättesaadav, mine Start ekraanile, vajuta Windows + I klahvikombinatsiooni, et tellida Settings riba ja kliki/toksa seejärel Tiles menüüpunktile. Juhul kui Sa näed nüüd Show More Tiles parameetrit, siis võid ta sisse lülitada, et suurendada Start ekraanil appide plaatide jaoks eraldatavate ridade arvu - pilt.2) Plaatide (tile) juhtimine - uus Customize nupp ja "Customize" režiim: Windows 8 puhul oli veel küllaltki suureks probleemiks Metro-stiilis Start ekraanil ehk Avakuval asuvate plaatide/ikoonide juhuslik ümberpaigutamine. Kui kasutaja vajutas (hiirekursoriga või sõrmega) mingile plaadile, siis võis ta selle plaadi märgistamise või programmi käivitamise asemel aktiveerida hoopis plaadi ümberpaigutamise. Või vastupidi, kui kasutaja tahtis mingit plaati ümber paigutada ja vajutas plaadile, siis võis ta antud appi ümbersiirdamise asemel ta hoopis käivitada. Nüüd, et seda vältida, lisati uus Customize režiim, mille võib käivitada Start ekraani paremas allnurgas asuva uue Customize nupu kaudu. Varem asus seal "All apps" nupp, mis on nüüdseks kadunud ja selle nupu ärakaotamise põhjustest tuleb siin edaspidi ka juttu. Seega saab nüüd Metro-stiilis Start ekraani plaate ümber paigutada ja ka ekraani ennast seadistada siinse tööriistariba (App Bar) ehk kontekstmenüü riba paremas otsas asuva uue Customize nupu kaudu, mis aktiveerib plaatide organiseerimise režiimi.

See Customize nupp ilmub sinna siis kui Sa teed Start ekraanil suvalises kohas paremklõpsu:

* Kui Sa teed paremklõpsu mingil plaadil, siis aktiveeritakse see Customize režiim kohe ja terve Start ekraan muuutub tuhmiks.
* Kui Sa teed paremklõpsu ekraani vabal osal, siis ilmub küll see Customize nupp, aga antud režiimi veel ei käivitata, et seda režiimi aktiveerida, pead sellele Customize nupule klikkima (või toksama) - nupu värv muutub tumedaks.
* Customize režiimi saad tühistada nii et klikid ekraani vabal osal või siis klikid sellele Customize nupule endale.

Alltuleval pildil märgistati paremklikiga Calendar appi plaat, selle peale läks ekraan tuhmiks, alla ilmus nuppudega tööriistariba ja selle paremasse otsa ka see Customize nupp, mille aktiivset olekut näitavad tema tumedat värvi ruudud-ristkülikud - Customize režiim on sisse lülitatud:

Alltuleval pildil märgistati paremklikiga Calendar appi plaat


Siin aga tehti paremklikk Start ekraani tühjal kohal ja selle peale ilmus ekraani allaäärde ainult Customize nupp, mis ei ole aga aktiivne (pilt), et seda Customize režiimi nüüd sisse lülitada, tuleb antud nupule klikkida (pilt). "Customize" režiimis saab kasutaja valida mugavalt välja just selle appi (või mitu appi), mida ta tahab kohandada.

Start ekraani appide ümberpaigutamine ja grupeerimine: Sa võid neid appide plaate siin hiire või sõrme abil mujale lohistada, neid omakorda grupeerida ja olemasolevatele kui ka uutele gruppidele nimetused anda (eelpool oli sellest ka juttu). Kui Sa lohistad siin mingi appi plaadi (tile) mujale kahe plaadi vahele, siis nende vahemaa suureneb ja Sa võid ta sinna panna. Appide mujale siirdamine käib ikka endiselt "drag&drop" stiilis: vajutad vasema hiirenupu alla, lohistad appi suure ikooni (tile) mujale ja seejärel vabastad hiirenupu. Uuenduseks on siin ka see et nüüd võid Sa ka terve grupi plaate ümber paigutada (seda saabki AINULT mugavamas "Customize" režiimis teha): Esmalt märgistad vajalikud plaadid ja lohistad nad siis mujale sobivamasse kohta pilt ja pilt ning pilt. Kui Sa märgistasid mitu plaati, siis võid nende ümberpaigutamist alustada suvalisest juba märgistatud plaadist. Märgistatud plaadid ühendatakse lohistamise alguses ühteainsasse gruppi ja see näeb välja nii nagu Sa paigutaksid ümber ainult ühte plaati (seda, millest Sa ümberpaigutamist alustasid). Kuid ümberpaigutatava grupi paremas ülanurgas kuvatakse number, mis näitab seda et kui palju plaate tegelikult ümber lohistatakse.

Mitme plaadi korraga ümberlohistamine ja ühtlasi ka uue gupi loomine:

- Märgistad vajalikud plaadid ja lohistad nad olemasolevast grupist (või gruppidest) eemale uude asukohta ning uue grupi loomist näitab ka lohistamise käigus ilmunud vertikaalne eraldusriba:

Sellel pildil paigutatakse ümber korraga neli plaati


- Ja uus grupp ongi loodud:

Ja uus grupp ongi loodud


Sa võid ümber paigutada ka selliseid märgistatud plaate, mis on erineva suurusega ja nad ei pea alati kõrvuti asuma vaid nad võivad paikneda Start ekraani eri oblastites - pilt ja pilt.

Märkus: Sa võid endiselt paigutada plaate ühekaupa ümber ka selles tavalises režiimis. Alumine pilt on võetud Windows 8 Pro RTM väljalaskest ja siin lohistatakse "Bing" app ühe grupi alt üle teise grupi alla. Kui Sa lohistad appi mingi teise plaatide/ikoonide grupi alla, siis ilmub gruppide vahele ka vertikaalne poolläbipaistev riba. Siirdatava appi plaat tuleb siis lohistada üle selle riba, seejärel viia see plaat uue grupi alla sobivasse kohta ja siis vabastada hiirenupp (sel teel saab ka täiesti uusi gruppe luua):

See pilt on aga Windows 8 Pro RTM väljalaskest (st Win 8 finaalversioonist)


Kui Sa töötad puutetundliku ekraaniga, siis saad appi lohistada sinna kohta, mis jääb ekraani ääre taha nii et viid ühe sõrmega (või varbaga) ta vastu ekraani serva ja teise sõrmega kerid ekraani edasi (st Start menüüd).


Plaadigruppidele nimetuste omistamine: Customize režiimis ilmuvad plaadigruppide kohale ka sõnad "Name group", mis lubab siinsamas Start ekraanil anda nendele gruppidele ka sobivad nimed (toksad või klikid seal ja tipid uue sobiva nimetuse ning vajutad ENTER):

Customize režiimis ilmuvad plaadigruppide kohale ka sõnad "Name group"


Toksad või klikid seal "Name group" nimel, tipid uue sobiva nime ja vajutad ENTER:

Toksad või klikid seal "Name group" nimel, tipid uue sobiva nime ja vajutad ENTER


Pärast ENTER klahvile vajutamist näed Sa uut grupi nime, aga ekraan on veel tume ja see 'Customize' režiim on endiselt aktiveeritud (pilt). Et nüüd sellest 'Customize' režiimist väljuda, tee ekraani tühjal kohal paremklikk või siis kliki/toksa sellele Customize nupule ja tulemus: pilt.


Antud Customize režiimis saab loomulikult ka plaatide gruppide nimesid muuta, klikid vajaliku grupi nimele ja muudad nime pealkirja. See lihtsustab plaadigruppide nimede ümbernimetamist kuna Windows 8 puhul, tuletan meelde, oli selleks vaja aktiveerida nn 'Semantic zoom' funktsioon - nüüd ei ole seda enam vaja teha. 'Semantic zoom' režiimis (semantilise suumimise vaates) saad nüüd ainult plaadigruppe ümber paigutada. Käivitad semantilise suumimise viies hiirekursori ekraani paremasse allanurka ja klikkides seal sellele ruudukujulisele nupule ( mm ) - suurem pilt. Seejärel võid 'Semantic zoom' režiimis olemasolevaid gruppe ümber lohistada, vaata järgmist pilti:

'Semantic zoom' režiimis (semantilise suumimise vaates) saad nüüd ainult plaadigruppe ümber paigutada3) Plaatidega töötamine: Windows 8.1 puhul on mitme märgistatud plaadiga töötamise võimalusi laiendatud ja nende jaoks saab nüüd rakendada palju rohkem funktsioone.

* Nüüd Sa saad ühekorraga uninstallida (st süsteemist eemaldada) mitu märgistatud Metro/Windows Store appi - märgistad appid ja klikid esmalt all nupule Uninstall (pilt). Vaikimisi uninstallitakse Metro (Windows Store) appid ainult antud kompuutrist. Kui Sa tahad aga need märgistatud appid eemaldada ka kõikidest Sinu seadmetest, kuhu on Windows 8.1 installeeritud, siis pane linnuke "Uninstall from all my synced PCs (app info will be lost)" ruutu ja alles seejärel kliki/toksa järgmisele Uninstall nupule - pilt.
* Nüüd saad korraga lülitada välja mitu märgistatud "elavat" ehk interaktiivset plaati (Turn live tile off), et nad ei raiskaks süsteemi ressursse ja et neil plaatidel ei kuvataks "mõtetuid" reaalajas jooksvaid pildikesi - pilt.
* Nüüd võid korraga mitu standardset töölaua rakendust kinnistada töölaua kasutajaliidese tegumirea külge (Pin to taskbar). Kõik märgistatud rakendused peavad sel juhul olema ikka need tavalised töölaua rakendused - sellest tuleb siin edaspidi juttu - seal.
* Juhul kui mingid töölaua rakendused olid juba sinna tegumirea külge kinnistatud, siis võid nad korraga sealt ka eemaldada, märgistad vajalikud rakendused ja klikid all Unpin from taskbar nupule.
* Sa saad nüüd Start ekraanil suurendada või siis vähendada korraga ka mitme märgistatud plaadi suurust - sellest oli eelpool ka juttu.

Kui Sa märgistad Start ekraanil paremklikiga mingi plaadi (või mitu plaati), siis ilmub ekraani allaäärde tööriistariba koos vastavate nuppude/ikoonidega. Nende nuppude abil saad siis märgistatud elementide suhtes käivitada mingi funktsiooni. Nende nuppude arv ja otstarve ei ole alati ühesugune vaid see sõltub sellest et millise appi või töölaua rakenduse või mingi muu elemendi Sa parasjagu märgistasid. Toon ka mõned näited:

* Märgistati Metro-stiilis/Windows Store SkyDrive appi plaat ja alla ilmusid siis "Unpin from Start" (eemaldab Start ekraanilt antud appi plaadi, aga ei uninstalli seda appi) ja "Resize" (lubab selle plaadi suurust muuta) nupud. Ja nagu näha siis seda süsteemi sisseehitatud appi Sa uninstallida EI SAA, sest seda "Uninstall" nuppu siia alla ei ilmunud - pilt. Siin aga märgistati SkyDrive töölaua versioon ja alla nupureale ilmus hoopis rohkem nuppe, näiteks "Uninstall" nupuga võid antud rakenduse süsteemist lõplikult eemaldada (seda juba Windowsi töölaua kasutajaliidese kaudu) - pilt.
* Märgistati Metro/Windows Store Alarms app ja alla ilmusid siis sellised nupud ning seda appi saab süsteemist ka eemaldada (nupu "Uninstall" kaudu) - pilt;
* Nüüd saad korraga lülitada välja mitu märgistatud "elavat" ehk interaktiivset plaati (Turn live tile off), et nad ei raiskaks süsteemi ressursse ja et neil plaatidel ei kuvataks "mõtetuid" reaalajas jooksvaid pildikesi - pilt.
* Siin aga märgistati Metro/Windows Store Internet Explorer brauseri versioon ja tema jaoks ilmus alla juba rohkem nuppe ning võimalusi. Näiteks "Unpin from taskbar" nupp lubab tema ikooni seal töölaua kasutajaliidese tegumirea vasemast otsast eemaldada - pilt.
* Märgistati mitu Windows Store appi plaati, näiteks nupuga "Clear selection" võid korraga kõik märgistused tühistada - pilt.
* Nüüd aga märgistati File Explorer (endine Windows Explorer) kausta plaat ja alla ilmusid järgmised nupud - pilt.
* Märgistati System Configuration standardse töölaua utiliidi plaat ja alla ilmusid siis sellised nupud, kus "Run as administrator" nupp käivitab antud töölaua rakenduse administraatori privileegidega ning seda loomulikult töölaua kasutajaliideses - pilt.
* Märgistati This PC (endine "Computer") plaat, ka see pandi nüüd vaikimisi siia Start ekraanile. Siin saad näiteks nupu "Manage" abil avada otse siitkaudu üsna vajaliku "Computer Management" akna, aga näiteks nupp "Properties" avab "System" akna - seda kõike juba selles töölaua kasutajaliideses - pilt.
* Märgistati internetilink, mis oli kasutaja enda poolt Start ekraanile pandud. Kui Sa märgistad mingi plaadi või plaadid, siis käivitatakse automaatselt ka see Customize režiim ja seda näitavad ka nupurea paremas otsas asuva "Customise" nupu tumedat värvi ruudukesed ning kogu ekraani tuhmim olek - pilt.


Vaatame nüüd Start ekraani allaäärde ilmuva mõne ikooni/nupu tähendust lähemalt:

a) Unpin from Start: Sellega Sa eemaldad suvalise appi (või mingi muu elemendi) siit Start ekraanilt, süsteemi jääb ta aga endiselt alles. Sa võid ta soovi korral Apps ekraani (kõikide appide loetelu) kaudu või siis mujalt ta siia jälle tagasi tuua - pilt.
b) Pin to taskbar ja Unpin from taskbar käsud ilmuvad ainult Windowsi enda töölaua traditsiooniliste (või Sinu poolt installitud) appide puhul. 'Pin to taskbar' käsk kinnistab märgistatud appi Windows desktop (töölaua) kasutajaliidese tegumirea külge ja käsk 'Unpin from taskbar' koristab ta sealt jälle ära. Windowsi töölaua 'Event Viewer' app kinnistatakse tegumirea külge (näide Windows 8 versioonist):

Pin to taskbar


Ja tulemus (Windowsi, õigemini Windows 7 vanal klassikalisel töölaual)...:

Ja tulemus (Windowsi, õigemini Windows 7 vanal klassikalisel töölaual)


Windowsi töölaua 'Command Prompt' konsooli ikoon kinnistatakse töölaua kasutajaliidese tegumirea külge (näide Windows 8.1 versioonist) pilt ja pilt.


c) Uninstall: See käsk uninstallib (kustutab lõplikult) märgistatud Metro/Windows Store appi süsteemist. Nüüd Sa saad ühekorraga uninstallida (st süsteemist eemaldada) mitu märgistatud Metro/Windows Store appi - märgistad appid ja klikid esmalt all nupule Uninstall (pilt). Vaikimisi uninstallitakse Metro (Windows Store) appid ainult antud kompuutrist. Kui Sa tahad aga need märgistatud appid eemaldada ka kõikidest Sinu seadmetest, kuhu on Windows 8.1 installeeritud, siis pane linnuke "Uninstall from all my synced PCs (app info will be lost)" ruutu ja alles seejärel kliki/toksa järgmisele Uninstall nupule - pilt.

(Windowsi enda töölaua traditsioonilisi appisid Sa otse siitkaudu uninstallida ei saa. Kui Sa klikid siin nupule "Uninstall", siis viiakse Sind töölaua kasutajaliidesse ja sealtkaudu alustadki siis seda uninstallimise protsessi. Siin Start ekraanil võid selliseid plaate ka eemaldada ja töölaua rakendused jäävad sel juhul süsteemi alles.)

d) Resize: Selle nupuga saad Start ekraanil muuta märgistatud appi või appide plaatide suurusi - sellest oli siin eelpool juba ka juttu - seal.
e) Clear selection: Selle käsuga saab tühistada kasutaja poolt kas tahtlikult või siis kogemata märgistatud mitme appi märgistused (pilt). (Et aga siin või mujal Metro/Windows 8 kasutajaliidese ekraanides tühistada ühteainsat märgistust, tee juba märgistatud appi plaadil või muul elemendil veel üks paremklõps.) Veel üks selline näide: Märgistati mitu Windows Store appi plaati, näiteks nupuga "Clear selection" võid korraga kõik märgistused tühistada - pilt.
f) Run as administrator: See ikoon ilmub ainult Windowsi enda töölaua või siis Sinu enda poolt installeeritud traditsiooniliste appide/rakenduste puhul ja see käivitab märgistatud rakenduse administraatori õigustega. Järgmisel pildil märgistati Skype töölaua versioon ja alla nupureale ilmus terve rida nuppe, mida Sa võid siis antud rakenduse suhtes kasutada - pilt.
g) Turn live tile off: See ikoon ilmub ainult siis kui Sa märgistad mingi "elava" dünaamilise appi (või appide) ikooni/plaadi ja kui Sa tahad tema interaktiivse sisu kuvamist tema plaadil välja lülitada, näiteks 'Maps and Travel (Bing)' appi oma:

Turn live tile off


või näiteks "Meil" (Mail) appi elav/dünaamiline plaat/ikoon:

Mail appi plaat - 2


Veel üks näide: Nüüd saad korraga lülitada välja mitu märgistatud "elavat" ehk interaktiivset plaati (Turn live tile off), et nad ei raiskaks süsteemi ressursse ja et neil plaatidel ei kuvataks "mõtetuid" reaalajas jooksvaid pildikesi - pilt.


h) Open new window ja Open file location - need ikoonid/käsud ilmuvad ekraani allaäärde ainult Windowsi tavaliste töölaua või Sinu enda plaatide puhul ja nad avatakse ikka selles tavalises Windowsi töölaua kasutajaliideses - siin märgistati 'File Explorer' (endine Windows Explorer) rakenduse plaat - pilt.

i) Pin to Start: See ikoon/käsk ilmub näiteks Metro/Windows 8.1 kasutajaliidese 'Search' otsinguvahendit kasutades (näide Notepad'i plaadi Start ekraanile viimisest - pilt ja pilt). Alternatiivina võid minna ka sinna Apps vaate ekraani, kus tuuakse ära kõik süsteemis olevad appid ja töölaua rakendused ning kasutada seal siis antud "Pin to Start" käsku, et tuua sealt mingi appi/rakenduse plaat ka siia Start ekraanile - pilt.

Kui Sa tahad aga Windowsi töölaua kasutajaliidese kaudu lisada siia Start ekraanile mingi Windowsi enda traditsioonilise standardse appi või Sinu enda poolt installeeritud tarkvara (või mingi muu elemendi) plaadi/kiirkorralduse, siis sellest tuleb siin juttu edaspidi.


Märkus: Samad uuendused kehtivad üldjuhul ka selle Apps vaate ekraani suhtes, mis sisaldab Sinu süsteemis olevate kõikide Metro/Windows Store ja standardsete töölaua rakenduste/appide loetelu - sellest tuleb juttu siin edaspidi.4) 'Start' ekraani taustamustrid, värviskeemid, animatsioonielemendid ja taustapildid: Nüüd saab otse Metro-stiilis 'Start' ekraanis endas muuta tema taustamustreid ja värviskeeme - Sa ei pea selleks enam minema sinna 'PC settings' seadistuste ekraani. Sa võid nüüd Start ekraani kujundamiseks teha järgmist:

- Muuta tema taustamustreid, mida kutsutakse tätoveeringuteks (mõni neist sisaldab ka animeerivaid elemente).
- Muuta tema taustavärvi ehk fooni värvi ("Background color").
- Muuta tema teist värvi ("Accent color"), mis on ette nähtud ekraanide menüüde, nuppude jms jaoks.
- Sa võid otse siit panna Start ekraani taustapildiks ka oma töölaua kasutajaliidese taustapildi, st sel juhul näed Sa oma töölaua "tapeeti" nii standardsel töölaual (Desktop) kui ka Metro Start ekraanil.

Kui Sa määrad siin mingi mustri, taustavärvi ja "Accent color" värvi, siis ilmuvad nad KÕIKIDELE Metro-stiilis uut tüüpi ekraanidele.


Kuidas seda kõike teha?

Olles Start ekraanil, vajutad Win + C klahvikombinatsiooni, et avada seda Charms küljeriba ja valid sealt Settings menüüpunkti (amuleti) - pilt. Seejärel klikid üleval "Settings" paneelis Personalize lingile (pilt), mille peale ilmubki taustapiltide ja värviskeemide muutmise küljepaneel, vaata järgmist pilti:

Taustapiltide ja värviskeemide muutmise küljepaneel


See paneel on jagatud kolmeks osaks/blokiks: Esimeses blokis saab valida Start ekraanile sobiva taustamustri (või siis enda töölaua kasutajaliidese taustapildi); ülejäänud kaks blokki (värvipaletti) on ette nähtud Metro kasutajaliidese (Modern UI) kõikide ekraanide jaoks esmase ja teise värviskeemi valikuks. Esmane värv ("Background color") määrab Start ekraani ja ka kõikide muude Metro ekraanide fooni ehk taustavärvi ning teine värv ("Accent color") on ette nähtud ekraanide menüüde, nuppude jms jaoks.

Tehti valikud:

Tehti valikud


Muudeti taustamustrit


Veel paar näidet nendest taustamustritest: pilt ja pilt.


Järgmise näite puhul pannakse Start ekraani taustapildiks seesama pilt, mis on ka töölaua kasutajaliidese "tapeediks": Klikid või toksad üleval esimeses blokis töölaua taustapildile (pilt ) ja tulemus (pilt).


NB! Nagu juba eelpool sai mainitud, siis nüüd saab oma töölaua taustapildi ("tapeedi") panna isegi ka Start ekraani taustapildiks. Kuid vaikimisi on see võimalus välja lülitatud, Sa pead ta ise aktiveerima. Et panna oma töölaua tapeet ka Start ekraani taustapildiks, tee Windows 8.1 opsüsteemis tema tavalises töölaua kasutajaliideses all tegumireal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Properties - pilt. Ava seejärel täiustatud 'Taskbar and Navigation properties' dialoogiaknas 'Navigation' vaheleht/sakk ja pane linnuke "Show my desktop background on Start" rea ees asuvasse kontrollruutu (pilt) ning tulemus:

Tulemus...


Märkus: Sa võid siin selles "Navigation" vahelehes teha veel ka järgmist:

* Lülitada välja ekraani parema "kuuma ülanurga" (st Charms riba ilmumise). Koristad linnukese esimese "When I point to the upper-right corner, show the charms" rea ees asuvast ruudust ära. (Selle Charms riba saad kiiresti avada ka WINKEY + C klahvikombinatsiooniga.)
* Lülitada välja ekraani vasema "kuuma ülanurga", st viimati kasutatud Metro-sitiilis/Windows Store appide loetelu ilmumise. See on juba käivitatud Metro/Windows Store appide vahel ümberlülitamise teine kasutajaliides, mida kutsutakse Switcher. Kuid töölaua kasutajal on mugavam kasutada seda vana traditsioonilist Windows Flip (ALT + TAB) rakenduste/appide vahel ümberlülitamise kasutajaliidest, sest sellega saab ümber lülituda mõlemate nii töölaua rakenduste kui ka Metro appide vahel.
Et seda vasemat kuuma ülanurka välja lülitada, korista linnuke teise "When I click the upper-left corner, switch between my recent apps" rea ees asuvast ruudust ära.
* Asendada süsteemiinstrumentide kiirkäivitamise hüpikmenüüs (st Win + X menüüs) sealsed Command Prompt käsud Windows PowerShell käskudega. Seega kui Sa tahad selles Win + X hüpikmenüüs näha Command Prompt käskude asemel hoopis Windows PowerShell käskusid, siis veendu et siin oleks pandud linnuke rea "Replace Command Prompt with..." eesasuvasse kontrollruutu. (Vaikimisi Win+X hüpikmenüü - pilt.)
* Buutida otse traditsioonilisse töölauda (mitte aga sellesse uue kasutajaliidese Start ekraani ehk Avakuvasse) - paned siin linnukese "When I sign in or close all..." rea ees asuvasse kontrollruutu.
* Panna oma töölaua taustapilt ("tapeet") ka selle Start ekraani taustapildiks - paned siin linnukese "Show my desktop background on Start" rea ees asuvasse kontrollruutu.
* Kui Sa lülitud ümber Start ekraanile (näiteks Win klahviga), siis kuvatakse tema asemel hoopis seda Apps ekraani vaadet (st kõikide rakenduste loetelu) - pilt. Paned siin linnukese "Show the Apps view automatically when I go to Start" rea ees asuvasse kontrollruutu.
* Et teha oma tööd mugavamaks, siis pane siin linnuke ka viimasesse "List desktop apps first in the Apps view when it’s sorted by category" ruutu.
5) 'App List' nupp: Eelpool sai juba mainitud, et Start ekraani paremklõpsuga ilmuv All apps nupp, millega sai minna üle KÕIKIDE rakenduste loetelu ekraani, on nüüdseks kadunud. Nüüd kasutatakse Apps ekraanile üleminekuks uut meetodit. Start ekraani endine "All Apps" nupp on nüüd saanud uue "App List" nime ja nüüd saab temale hiirega lihtsamalt ligi. Sa ei pea selleks Start ekraanil tegema eelnevalt paremklõpsu, et seda nuppu esile tuua. Nüüd näed Sa antud nuppu kohe ja pidevalt Start ekraani vasemal allosas (alltoodud piltidel pani kasutaja Start ekraani taustaks oma töölaua kasutajaliidese taustapildi):

Nüüd näed Sa antud nuppu kohe ja pidevalt Start ekraani vasemal allosas


Klikkides antud nupule, ilmub kõikide appide ja töölaua rakenduste/instrumentide loetelu ekraan ning kikkides talle uuesti, kaob see appide loetelu. Nüüd saab appisid selles loetelus ka sortida/filtreerida nende nimede, installeerimise kuupäevade, "enim kasutatud" ja kategooriate järgi:

Klikkides antud nupule, ilmub kõikide appide ja töölaua rakenduste/instrumentide loetelu ekraan


Kategooriad


Valiti kategooriate järgi vaade:

Valiti kategooriate järgi vaade


Kui Sa kasutad puutetundlikku ekraani, siis lihtsalt viipa Start ekraan üles/alla eest ära ja selle peale ilmub või kaob see kõikide appide/rakenduste loeteluga ekraan.

NB! Nüüd, juhul kui Sa laed alla ja installeerid mingi Windows Store appi (või appid), siis enam ei panda appide plaate/ikoone kohe Start ekraanile. Selle asemel leiad Sa uued äsja installitud appid ülalnimetatud Apps vaate ekraani kõikide rakenduste loetelust, kus ta on tähistatud kui "New" - pilt. Sa võid nüüd antud appi soovi korral ka Start ekraanile kinnistada ("Pin to Start" nupu abil). Sama kehtib ka nende appide kohta, mis on Sul mingis oma teises Windows 8.1 seadmes ja mis sünkroniseeritakse antud kompuutrisse - ka nende plaadid ilmuvad esialgi ainult siia Apps ekraani loetellu.
Kui Sa installeerid mingi standartse töölaua rakenduse või utiliidi / vahendi ja kui installi käigus pannakse tema ikoon (plaat/kiirkorraldus) ka sinnauude Metro kasutajaliidesesse, siis leiad selle plaadi samuti sealt Apps vaate ekraanilt (mitte aga Start ekraanilt) - pilt.

Apps vaate ekraanil käib appide/rakenduste plaatidega töö sarnaselt Start ekraani omadele. Ka siin, märgistades mingi appi või siis mitme appi plaadi/suure ikooni, ilmub ekraani allaäärde nuppudega instrumentide riba, mõned näited: pilt, pilt, pilt ja pilt. (Nende nuppude arv ja otstarve seal instrumentide ribal sõltub juba sellest et millise appi plaadi Sa märgistad, kas Metro/Windows Store oma või siis mingi standardse töölaua rakenduse/instrumendi plaadi. Ka sõltub see sellest et kas Sa märgistad ühe või siis mitu plaati.)5a) 'All Apps' vaade: Windows 8.1 lubab nüüd kasutajatel panna oma Start ekraani (Avakuva) asemel avakuvaks hoopis selle "All Apps" (Kõikide Appide/Rakenduste) vaate/ekraani. Kui Sul on see seadistus aktiveeritud, siis laetakse pärast Win klahvile vajutamist, restarti (või muude meetodite kasutamist) Start ekraani asemel hoopis see Apps ekraan koos kõikide tema rakenduste loeteluga.

Et teha see Apps ekraan vaikimisi kuvatavaks ekraaniks, tee kõigepealt Windows 8.1 tavalises töölaua kasutajaliideses all tegumireal paremklõps ja vali avanevast hüpikmenüüst käsk Properties - pilt. Ava seejärel täiustatud 'Taskbar and Navigation properties' dialoogiaknas 'Navigation' vaheleht/sakk ja pane linnuke "Show the Apps view automatically when I go to Start" rea ees asuvasse kontrollruutu:

Pane linnuke "Show the Apps view automatically when I go to Start" rea ees asuvasse kontrollruutu


Märkus: Sa võid siin selles "Navigation" vahelehes teha veel ka järgmist:

* Lülitada välja ekraani parema "kuuma ülanurga" (st Charms riba ilmumise). Koristad linnukese esimese "When I point to the upper-right corner, show the charms" rea ees asuvast ruudust ära. (Selle Charms riba saad kiiresti avada ka WINKEY + C klahvikombinatsiooniga.)
* Lülitada välja ekraani vasema "kuuma ülanurga", st viimati kasutatud Metro-sitiilis/Windows Store appide loetelu ilmumise. See on juba käivitatud Metro/Windows Store appide vahel ümberlülitamise teine kasutajaliides, mida kutsutakse Switcher. Kuid töölaua kasutajal on mugavam kasutada seda vana traditsioonilist Windows Flip (ALT + TAB) rakenduste/appide vahel ümberlülitamise kasutajaliidest, sest sellega saab ümber lülituda mõlemate nii töölaua rakenduste kui ka Metro appide vahel.
Et seda vasemat kuuma ülanurka välja lülitada, korista linnuke teise "When I click the upper-left corner, switch between my recent apps" rea ees asuvast ruudust ära.
* Asendada süsteemiinstrumentide kiirkäivitamise hüpikmenüüs (st Win + X menüüs) sealsed Command Prompt käsud Windows PowerShell käskudega. Seega kui Sa tahad selles Win + X hüpikmenüüs näha Command Prompt käskude asemel hoopis Windows PowerShell käskusid, siis veendu et siin oleks pandud linnuke rea "Replace Command Prompt with..." eesasuvasse kontrollruutu. (Vaikimisi Win+X hüpikmenüü - pilt.)
* Buutida otse traditsioonilisse töölauda (mitte aga sellesse uue kasutajaliidese Start ekraani ehk Avakuvasse) - paned siin linnukese "When I sign in or close all..." rea ees asuvasse kontrollruutu.
* Panna oma töölaua taustapilt ("tapeet") ka selle Start ekraani taustapildiks - paned siin linnukese "Show my desktop background on Start" rea ees asuvasse kontrollruutu.
* Kui Sa lülitud ümber Start ekraanile (näiteks Win klahviga), siis kuvatakse tema asemel hoopis seda Apps ekraani vaadet (st kõikide rakenduste loetelu) - pilt. Paned siin linnukese "Show the Apps view automatically when I go to Start" rea ees asuvasse kontrollruutu.
* Et teha oma tööd mugavamaks, siis pane siin linnuke ka viimasesse "List desktop apps first in the Apps view when it’s sorted by category" ruutu.


EtteotsaVeel täiendavat materjali, see kehtib nii Windows 8 kui ka Windows 8.1 osas:


1) Windowsi töölaua kasutajaliidesest kiirkorralduste (otseteede) Metro/Windows 8 Start ekraanile viimine:

Sa võid suvalise Windowsi töölaua kasutajaliidese standardse rakenduse või mingi muu elemendi lülitada otse sinna Start ekraanile - paremklõpsu ja kontekstmenüüPin to Start käsu abil - pilt ja pilt. (Notepad'i näite põhjal).

Viime näiteks mingi kausta kiirkorralduse Start ekraanile, teeme tal paremkliki ja valime kontekstmenüüst käsu Pin to Start:

Viime näiteks mingi kausta kiirkorralduse Start ekraanile


Ja tulemus:

Ja tulemus


Viime näiteks C: draivi otsetee/kiirkorralduse Start ekraanile - pilt ja pilt.

Seega jätame meelde, et kui me teeme siin Windows 8/Windows 8.1 Start ekraanil mingi Metro/Windows Store appi plaadil hiire paremklõpsu, siis ilmuvad ekraani alla antud appi jaoks spetsiifilised ikoonid oma käskudega. Me võime sealtkaudu neid appisid Start ekraanilt ajutiselt eemaldada ja tagasi panna, nende suurust muuta, neid lõplikult süsteemist eemaldada/uninstallida (Uninstall) jne, jne.
Windowsi enda standardsete ja Sinu poolt lisatud rakenduste ning muude elementide jaoks ilmuvad lisaks ka muud spetsiifilised ikoonid/käsud, näiteks "Run as administrator", "Open file location" (kuvatakse faili asukoht), "Pin to taskbar"/"Unpin from taskbar" (kinnitab märgistatud appi Windows töölaua tegumirea külge või siis eemaldab ta sealt) jne, jne. Selliste rakenduste (appide) ja muude elementide käivitamisel viiakse Sind Windowsi töölaua (Windows desktop) kasutajaliidesesse, st sinna Windows 7 aegadest pärit töölauale, kus nüüdseks puuduvad vana Start Menu ja ka Start nupp ise.

Märkus: Sa võid Start ekraanile panna ka internetilinke, seda võid teha otse Windows 8 Internet Explorer (st IE Metro) appi kaudu:

* Teed kusagil saidis paremklõpsu, mille peale ilmub alla see instrumentide jms paneel ning klikid seal Pin site nupule - pilt.
* Seejärel sisestad soovi korral ülesse tekstilahtrisse sobiva nime või kirjelduse ja klikid nupule Pin to Start - pilt.
* Ja Start ekraanile pandigi antud veebsaidi link - pilt.2) Charms riba 'Settings' menüüpunkt (amulett):

Olles Start ekraanis ja kui Sa viid oma hiirekursori ekraani paremasse alla- või ülanurka, siis ilmub displei paremasse serva uus nn Charms riba. Klikkides siin Settings menüüpunktile (amuletile), pääsed ligi "Settings" paneelile:

Klikkides siin Settings menüüpunktile (amuletile), pääsed ligi "Settings" paneelile


Märkus: Selle Charms riba võid kiiresti avada ka Windows + C klahvikombinatsiooni abil.


Ilmus Settings paneel ja siin paneeli ülaosas saad siis kasutada kolme linki (menüüpunkti). "Personalize" avab selle juba eelpool kirjeldatud Personalize küljepaani, kus saab siis seada 'Start' ekraani taustamustreidd, värviskeeme, animatsioonielemente ja töölaua taustapilte:

Ilmus Settings paneel ja siin paneeli ülaosas saad siis kasutada kolme linki


Kui Sa klikid seal Settings paneeli ülaosas Tiles menüüpunktile (vaata eelmist pilti), siis võid Start ekraanile lisada korraga terve komplekti üsna vajalikke Windowsi töölaua standardseid instrumente. Pane selleks lüliti "Show administrative tools" asendisse Yes:

Pane selleks lüliti "Show administrative tools" asendisse Yes


Settings paneeli allosas olevate nuppude kaudu saad ligi kompuutri "Power" ja muudele nuppudele. Link "Change PC settings" viib Sind aga uude väga vajalikku PC settings ekraani:

Settings paneeli allosas olevate nuppude kaudu saad ligi kompuutri "Power" ja muudele nuppudele


Märkus: "Show More Tiles" funktsioon: Windows 8.1 toetab nüüd ka kuni üheksat (9) Start ekraani rida - praeguse 6 rea asemel. Need kes omavad kõrgema resolutsiooniga displeid (üle 1920x1080), nende Start ekraan suudab kuvada appide plaate kuni 9 real, mis likvideerib ekraani kasutult seisva tühja ala ja nende ridade arvu saab suurendada "Show More Tiles" funktsiooni sisselülitamisega.
'Show More Tiles' säte on kasulik ka osade väiksemate seadmete puhul, mis on varustatud 8.1-tollise ekraaniga (1280 x 800 resolutsiooniga). Sellise tahvli resolutsioon on küll väike, aga see "Show More Tiles" seadistus ilmub ainult nendele seadmetele, mis omavad füüsilise ekraani suuruse ja ekraani resolutsiooni teatud kombinatsiooni. Seega osadele tahvlitele see "Show More Tiles" funktsioon ilmub, aga osadele ei ilmu.
Et näha, kas see "Show More Tiles" funktsioon on ikka kättesaadav, mine Start ekraanile, vajuta Windows + I klahvikombinatsiooni, et tellida Settings riba ja kliki/toksa seejärel Tiles menüüpunktile. Juhul kui Sa näed nüüd Show More Tiles parameetrit, siis võid ta sisse lülitada, et suurendada Start ekraanil appide plaatide jaoks eraldatavate ridade arvu - pilt.3) Metro-stiilis Start ekraani ehk siis Windows 8/Windows 8.1 Start ekraani kasutajanimi ja tema rippmenüü:

Start ekraani viimaseks elemendiks, millest tuleks rääkida, on paremal ülanurgas asuv kasutajanimi ja tema ikoon (või pilt). Kui Sa klikid temale, siis ilmub rippmenüü, mille kaudu võid panna sinna enda kauni foto või olemasolevat vahetada ja seda saad teha rippmenüü "Change account picture" käsule klikkides. Sa võid kompuutri blokeerida/lukustada (käsk "Lock"), logida end välja (käsk "Sign out") või lülituda kiiresti ümber teisele kasutajakontole (juhul kui Sul on süsteemi loodud ka teisi kasutajakontosid):

* Siin on tegemist lokaalse kasutajakontoga - pilt.
* Siin aga Microsofti kasutajakontoga (Windows Live ID) - pilt.
* Siia ei ole kasutaja veel mingit pilti (fotot) pannud - pilt.
* Kasutajanimel klikiti (või toksati) ja selle peale ilmus sinna üsna vajalike käskudega menüü. Antud menüüst on näha, et süsteemi on loodud ka teine kasutajakonto - "Põletaja". Kui Sa klikid siin temale, siis saad sellele teisele kasutajakontole kiiresti ümber lülituda - nn "Switch user" ("Fast user switching") meetodi abil:


Fast user switching


Märkus: Switch user (Fast user switching) - selle teisele kasutajakontole kiire ümberlülitamisega jätkavad Sinu programmid tööd, Sinu kasutajakonto jääb töösse ehk aktiivseks kuid ta on nüüd parooliga kaitstud ja ainult Sina võid tema sessiooni tagasi pöörduda. Pärast selle käsu valimist või teisele kasutajakontole klikkides viiakse Sind kasutajakontode valiku ekraani, kus Sa võid klikkida sellele kasutajakontole, kuhu Sa tahad ümber lülituda. Seejärel sisestad seal süsteemi sisselogimise ekraanis antud kasutaja parooli - pilt, pilt ja pilt. 'Fast User Switching' vahend, mida kasutatakse juba alates Windows XP aegadest, lubab mitmel kasutajal töötada kompuutris ühel- ja samal ajal. Sellega saab kiiresti ja mugavalt lülituda ümber ühelt kasutajalt teisele. (Ja üks näide ka pärast selle suure Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installi - pilt.) Sa saad teisele kasutajakontole lülituda kiiresti ümber ka sel teel, et vajutad Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni ja klikid 'Switch user' parameetrile (pilt).

Süsteemist väljalogimine käsu 'Sign out' abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevad meetodid ning mitme kasutajakonto puhul süsteemist väljalogimise kiire meetod ("Switch User") - sellest oli juttu Windows 8.x all - seal.
4) Start ekraanile oma rakenduste ja kiirkorralduste lisamine:

Kuna Start ekraan on varasemate Windowsite Stardimenüü järglane, siis pannakse kõikide programmide kiirkorraldused sinna automaatselt, juhul kui Sa nende installeerimisel sellest ei keeldu.

Sa võid Start ekraanile panna järgmised kiirkorraldused (otseteed):

* Metro/Windows 8.1 ehk Windows Store appid
* Windowsi töölaua standardsed programmid
* Raamatukogud, kettad/draivid, kaustad ja salvestatud otsingud (natuke infot sellest siin eelpool)
* Süsteemikaustad (näiteks Control Panel, Computer jne) - natuke infot sellest siin eelpool
* Interneti lingid (info) - Start ekraanile lisati mõned lingid:

Näide uuest nimest5) Kuidas muuta Start ekraani (Avakuva) plaatide nimesid ja ikoone? Loe sellest Windows 10 alt - sealt.
Uuendatud 30.03.14 (Windows 8.1 Update 1 värskendus):


Search ja Power nupud:


Start ekraani paremasse ülanurka on kasutaja pildi kõrvale ilmunud nüüd ka uued Search ja Power nupud. (See alltoodud Start ekraan on siis vaikimisi olemas, st pärast Windows 8.1 Update 1 värskenduse allalaadimist ja installi) - pilt.
Järgmise pildi puhul aga valiti selle Windows 8.1 Update 1 värskenduse installeerimise ajal SkyDrive (OneDrive) kasutamise võimalus ja sellega toodi taustapilt ning muud sätted teiselt Windows 8.1 kompuutrilt siia üle (sünkroniseeriti) - pilt.

Avatud on Power nupu menüü - pilt.
Ka Apps vaatesse on ilmunud see Power nupp - pilt.


Buutimine otse töölauale:

Juhul kui Sa kasutad traditsioonilist mitte-puutetundlikku PC riistvara, siis buuditakse Windows 8.1 Update 1 puhul nüüd vaikimisi otse Windowsi töölauale mitte aga sinna teise uude Metro (Modern UI) kasutajaliidese Start ekraanile. See tähendab, et kasutaja näeb nüüd pärast kompuutri käivitamist või restarti esmalt seda tavalist standardset Windowsi töölauda (mitte aga Start ekraani). Ühesõnaga puutesüsteemides buuditakse ikka sinna uude Start ekraani ja mitte-puutetundlike süsteemide puhul buuditakse aga otse töölauale.


Installeeritud appide teavitused:

Start ekraanile lisatakse nüüd ka hiljuti installeeritud appide teade. Alates Windows 8.1 väljalaskest ei panda enam nende uute installeeritud Metro appide plaate otse Start ekraanile vaid Sa leiad nad Apps ekraanist/vaatest koos "New" kirjaga. Nüüd, koos Update 1 värskendusega, näed Sa äsja installeeritud appi teadet ka otse Start ekraanil vasemal allosas. Sa võid sellele teatele klikkida/toksata ja Sa näed seda hiljuti installitud appi juba selles Apps vaates pilt ja pilt.


Märkus: Nüüd on ka Start ekraanile lisatud PC Settings plaat (tile) ja Sa leiad selle paljude seadistustega/sätetega PC settings appi/ekraani märksa lihtsamalt - pilt.


Taskbar (tegumiriba) ilmub nüüd Modern appidesse:


Windows 8 puhul oli üheks suuremaks puuduseks see et seal kasutati programmide vahel ümberlülitamiseks kahte erinevat mehhanismi. Tegumiriba (Taskbar) kasutati standardsete töölaua programmide vahel ümberlülitamiseks nii nagu seda tehti ka Windows 7 puhul, aga Windows Store appide vahel ümberlülitamiseks tuli kasutada ekraani vasemasse serva ilmuvat riba koos tema appide ikoonidega - see riba ilmus sinna siis kui Sa osutasid ekraani vasemat ülanurka (nn Switcher funktsiooni). Windows 8.1 Update 1 värskendus kaotas selle segaduse ja nüüd on tagumiriba kättesaadav kõikjal: Start ekraanil ja Metro/Windows Store appides. Tavaliselt on see taskbar varjatud, aga viies hiirekursori ekraani allaserva, ilmubki see tegumiriba, mis lubab Sul lülituda ümber suvalisele teisele appile ja seda üheainsa klikiga.
Kui Sul on avatud Metro/Windows Store (Modern) app ja kui Sa viid hiirekursori ekraani allaäärde, siis ilmub sinna ka töölaua tegumiriba - sel tel saad kiiresti töölauale ja muudele appidele ligi. Et näha töölaua tegumiriba ka Modern appides, tee järgmist:

* Kõigepealt pead Sa lubama kõikide jooksvate Modern appide kuvamise tegumireal. Avad "Taskbar and Navigation properties" akna, siis avad seal "Taskbar" vahelehe ja paned linnukese Show Windows Store apps on the taskbar ruutu - pilt.
* Nüüd, kui Sa kasutad mingit Modern appi, siis vii hiirekursor ekraani allaäärde ja selle peale ilmubki sinna see töölaua tegumiriba
- pilt ja pilt.
* See modifitseeritud tegumiriba on ligipääsetav isegi siis kui Sul on ekraanil üksteise kõrval avatud kaks või rohkem appi.


Modern appide tiitelribad:

Metro/Windows Store ehk Modern appid tulevad nüüd ka omaenda tiitelribadega, mis omavad vasemal ülanurgas nuppu, mille menüü kaudu saab valida vastavaid käskusid ja paremal ülanurgas sulgemise ruudukest, mille ristile klikkides saab appi sulgeda (mitte lõplikult vaid viies ta nn "suspended" režiimi) - pilt ja pilt.

Märkus: Metro/Windows Store appisid saad aga lõplikult sulgeda nüüd ainult Task Manager'i kaudu (appil paremklikk ja 'End task' menüüpunkt) - pilt.

'Store' appi tiitelriba - pilt.

Avatud on 'Store' appi tiitelriba kontekstmenüü - pilt.


Käivitatud Metro (Modern) appide ikoonid tegumireale:

Sa võid töölaua tegumireal lasta kuvada ka antud momendil jooksva Metro (Modern) appi ikooni (seda ilma et Sa oleksid eelnevalt tema plaadi sinna tegumireale 'pinninud'). Avad "Taskbar and Navigation properties" akna, siis avad seal "Taskbar" vahelehe ja paned linnukese Show Windows Store apps on the taskbar ruutu - pilt.

Ja tulemus: käivitatud on 'Maps' app - pilt.


'Pin to Taskbar' käsk (ilmub paremkliki kontekstmenüüga):

Nüüd saab Metro/Windows Store ehk Modern appisid uue paremklõpsuga avaneva kontekstmenüü kaudu pinnida (haakida/kinnistada) ka töölaua kasutajaliidese tegumireale. Seda saab teha siis kui Sa teed Start (või siis Apps vaate) ekraanil vastava appi plaadil paremkliki ja valid ilmuvast uuest kontekstmenüüst 'Pin to Taskbar' käsu. Näiteks järgnevatel piltidel on seda tehtud 'Alarms' appiga - pilt, pilt ja pilt. Ka saab vaadata nende tegumireale pinnitud Metro/Windows Store appide eelvaate pisipilte (thumbnail preview) ja seda juhul kui antud appid olid eelnevalt juba käivitatud - pilt. Hiirekursor viidi 'Alarms' appi eelvaate pisipildi peale ja selle tagajärjel ilmus ekraanile antud app. Kõik Windows Store appid jooksevad endiselt täisekraani režiimis - pilt.

Juba Windows 7 opsüsteemis lisati tema uue tegumirea ja Start menüü jaoks üks uus väga hea vahend—Jump List menüü (hüpikmenüü või hüpikloetelu). See Jump List funktsioon on tihedalt seotud tegumiribal asuvate programmiikoonide ja Start menüü kirjetega. Tema abil hoiab kasutaja hulga aega kokku, sest nende hüpimenüüde kaudu saab kiiresti avada tihti kasutatavaid programme ja dokumente. Peale selle sisaldavad need menüüd veel ka teisi vjalikke funktsioone. Windows 8.1 Update 1 värskendusega lisatakse see 'jumplist' funktsioon ka nende Modern (Metro/Windows Store) appide jaoks, mis kinnistati kasutaja poolt töölaua kasutajaliidese tegumireale ('Pin to Taskbar" käsuga). See Jump List hüpikmenüü avaneb siis kui teed tegumireal asuval ikoonil paremkliki.

Märkus: 'Store' appi plaat on siia töölaua tegumireale juba vaikimisi kinnistatud ja Sa näed seda kohe pärast Windows 8.1 Update 1 värskenduse installeerimist - pilt ja pilt.

Järgmisena on siis tegu Metro/Windows Store (Modern) Reading List appiga - pilt.

Mõned Modern appid toetavad ka juurutatud aktiivseid tööriistaribasid nii nagu seda ka mõned töölaua rakendused. Näiteks 'Music' app kasutab samuti sellist tööriistariba, mille kaudu saab muusika kuulamist juhtida (sarnaselt Windows Media Player'iga)—seega kui Sa töötad töölaua kasutajaliideses, siis võid ka siitkaudu oma muusikakuulamist juhtida - pilt.


Paremkliki kontekstmenüü:

See uus paremklikiga kontekstmeüü (pilt) ilmub kõikide Metro appide jaoks ja seda mitte ainult Start ekraanil. Sellega tehakse Metro kasutajaliideses hiirega töötajate elu lihtsamaks. Seega, kui kasutaja teeb hiirega kusagil Metro kasutajaliideses paremkliki, ei ilmu enam see Metro-stiilis app riba vaid selle asemel saad kätte hiiresõbraliku kontekstmenüü (niisamuti nagu seda ka töölaua kasutajaliideses). Kui Sa teed Metro/Windows Store (Modern) või siis klassikalise töölaua appi plaadil (või plaatidel) paremkliki, siis ilmubki see uus kontekstmenüü.

Ka tehes 'Apps' vaates/ekraanis mingil plaadil/ikoonil (või märgistatud ikoonidegrupil) paremkliki, ilmub samuti see uus kontekstmenüü - pilt.

Kui Sa teed Start ekraani tühjal kohal paremkliki, siis ilmub menüü, kus saad uuele plaatide grupile nime sisestada - pilt.

Selle paremklõpsu kontekstmenüü käsud ja nende arv sõltub juba sellest et millise appi plaadi peal või kus Sa selle paremkliki tegid, st kontekstmenüü käsud on seotud märgistatud elemendi või elementidega - pilt, pilt, pilt, pilt, pilt, pilt ja pilt.


Appid alfabeetilises loetelus ja appide hulga ekraanil kuvamine:

'Apps' ekraanis/vaates saab nüüd KÕIKI appisid näha ka alfabeetilises järjestuses. Sa saad siin muuta ka seda et kui palju nendest appidest Sa soovid korraga ekraanil näha (Charms riba Settings amuleti ja Tiles menüüpunkti kaudu) - pilt ja pilt.


Kuidas Start ekraanil (Avakuval) märgistada korraga mitut plaati ja kuidas Start ekraani allaäärde kuvada seda vana appide tööriistariba (App Bar'i)?

Et märgistada korraga mitut plaati (tiles), vajuta alla Ctrl klahv ja kliki või toksa vajalikele plaatidele. Kui Sa oled vajalikud plaadid märgistanud, siis võid need mujale siirdada või teha paremkliki ja valida ilmuvast kontekstmenüüst sobiva käsu - pilt.


Teine meetod: Vajuta oma klaviatuuril Tühiklahvi (SPACE BAR), et tellida seda vana appide tööriistariba (App Bar'i). Seejärel võid märgistada mitut plaati ja kasutada selle vana appide riba nuppe/käskusid... - pilt.


Loe ka järgmist:

* Metro-stiilis appid (st Windows Store appid) ja nendega töötamine - juhis.

* Kuidas sulgeda täisekraani režiimis töötavaid Metro-stiilis appe (st Windows Store appe) - juhis.

* Teine vana traditsiooniline Windows 8 töölaua kasutajaliides (Windows Desktop UI) - infot seal.


Märkus: Tasuta utiliidid neile, kes soovivad seda vana traditsioonilist Windows 7 operatsioonisüsteemis kasutatavat "Start" nuppu ja tema kaudu avatavat Stardimenüüd ("Start Menu") tagasi tuua. Või neile, kes tahad buutida otse standardsele töölauale (Classic Desktop) jättes selle uue Metro-stiilis Start ekraani vahele - info seal.

Etteotsa
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

< Tagasi Windows 8.1 (Windows Blue) veebilehele

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2013