Windows 8.1 uuendatud 'PC Settings' app

logo Windows 8.1 uuendatud ja täiustatud 'PC settings' (PC seaded/sätted) app/ekraan ning tema vahendid ja võimalused.

 

Kes jooksutab praegu Windows 8 versiooni, see on juba selle PC Settings appiga tuttav. Kuid Windows 8.1 puhul on seda PC Settings ekraani/appi tunduvalt muudetud ja täiustatud. Nüüd on terve rida vana standardse Control Panel'i (Juhtpaneeli) funktsioone toodud üle siia uuendatud "PC settings" ekraani ja mõni kategooria omab lisakas ka veel alamkategooriaid - kokku on 9 kategooriat ja 42 alamkategooriat. Tundub, et nüüd on selles uues PC Settings ekraanis palju mugavam navigeerida kui selles vanas töölaua kasutajaliidese standardses Control Panel konsoolis.

Metro-stiilis/Windows 8.1 stiilis disainiga PC settings (PC seaded/sätted) rakendus on üks nendest Windows 8.1 appidest, mille hindeks võiks panna "väga hea". Windows 8.1 operatsioonisüsteemis kasutatakse seega kahte Control Panel (Juhtpaneel) appi:

1) Uuendatud Metro-stiilis/Windows 8.1 stiilis disainiga PC settings app - pilt. (Osa seadeid/sätteid saabki ainult siitkaudu muuta.)
2) Traditsiooniline Windows 7 ajast pärit Windowsi töölaua kasutajaliidese standardne Control Panel (Juhtpaneel) app / konsool- pilt. (Võrreldes Windows 8.1 versiooniga läheb seda nüüd märksa vähem vaja.)


Sul läheb oma tööks vaja mõlemat tüüpi nii 'PC settings' kui ka tavalist 'Control Panel' appi.

Uus Metro/Windows 8.1 disainiga PC settings app on seotud nii Metro/Windows Store appidega kui ka tervele süsteemile baseeruvate ülesannete täitmisega. Paljusid funktsioone saabki nüüd ainult selle uue PC settings ekraani kaudu täita, näiteks:

* lokaalselt kasutajakontolt (Local account) ümberlülitumine Microsofti kasutajakontole (Microsoft account) ja vastupidi ning luua uusi kasutajakontosid;
* muuta oma kasutajakonto pilti;
* uue Lock Screen (Lukustuskuva) seadeid saad Sa ainult siitkaudu muuta, näiteks personaliseerida selle ekraani taustapilti jms;
* Sa saad siin luua, muuta ja kustutada süsteemi sisselogimise paroole; ainult siin saad luua ja muuta neid uusi PIN ning Picture paroole;
* siin saad sisse lülitada ka selle uue Assigned Access vahendi;
* OneDrive (endine "SkyDrive") sätteid saad ainult siitkaudu muuta;
* Wi-Fi (Forget Networks), Airplane Mode ja Wi-Fi Toggle võrguparameetreid saad ka ainult siin muuta;
* väga olulisi Refresh ja Reset vahendeid ning ligipääsu Advanced Startup (Täpsem käivitus) menüüle saad ka ainult siitkaudu käivitada;
* jne...; ühesõnaga paljude seadistuste/sätete muutmiseks Sa ei saa enam kasutada seda vana traditsioonilist 'Control Panel' utiliiti.Metro-stiilis/Windows 8.1 stiilis disainiga PC settings (PC seaded) appi/ekraani saad kõige kiiremini avada järgmiselt:

Kõige kiirem ja mugavam on selleks kasutada Windows + I klahvikombinatsiooni:

a) Vajuta Windows + I klahvikombinatsiooni ja selle peale ilmub ekraani paremasse serva uue Charms riba kaudu avatav "Settings" küljepaneel. Kliki või toksa seal all Change PC settings lingile:

Kliki või toksa seal all Change PC settings lingile


Ja ilmubki "PC setting" appi avaekraan:

Ja ilmubki "PC setting" appi avaekraan


b) Sa võid alternatiivina kasutada ka tsipa pikemat moodust: Juhul kui Sa ei olnud neid "kuumasid nurkasid" veel välja lülitanud (Win 8.1 uus võimalus), siis vii hiirekursor ekraani paremasse üla- või allanurka ja selle peale ilmuvad ekraani paremasse serva Charms riba ikoonid (amuletid). Liigu seejärel hiirekursoriga ekraani keskosa suunas ja kliki Settings menüüpunktile (amuletile). Alltuleval pildil tehti seda Windowsi töölaua kasutajaliideses:

Liigu seejärel hiirekursoriga ekraani keskosa suunas ja kliki Settings menüüpunktile (amuletile)


...ja järgmisel pildil tehti seda Metro Start ekraanis:

...ja järgmisel pildil tehti seda Metro Start ekraanis


Seejärel ilmub seesama "Settings" küljepaneel, kus kliki all Change PC settings lingile - pilt.


Tahvelarvuti ja puutetundliku ekraani puhul saad 'PC settings' ekraani avada nii et viipad sõrmega ekraani paremast servast vasemale, et avada seda Charms riba. Seejärel toksad sellel ribal Settings amuletile ja siis toksad all Change PC settings lingile.


PS! Sellest et kuidas neid nii uut 'PS settings' kui ka tavalist Windowsi töölaua kasutajaliidese 'Control Panel' (Juhtpaneel) appisid avada, saad täiendavat infot veel Windows 8 alt - sealt.

Etteotsa
Windows 8.1 stiilis disainiga uuendatud 'PC settings' (PC seaded/sätted) ekraani funktsioonid ja võimalused:

Ava see PC settings app ühe ülaltoodud meetodi abil ja Sa jõuad tema avaekraani. PC settings ekraan on jagatud kaheks paaniks: Vasemal pool kuvatakse kategooriad ja nende alamkategooriad ning parempoolses paanis saad siis vastavates sektsioonides kõiksugu sätteid (seadistusi) muuta. Kokku on 9 kategooriat ja 42 alamkategooriat - seega üsna palju.

Siin näed Sa parempoolses paanis "Lock screen" taustapilti (antud lukustuskuva pilti on kasutaja juba muutnud), oma kasutajakonto pilti (kui Sa ei olnud seda veel paigaldanud, siis on selle asemel tühi BMP pilt) ja "Picture password" (pilt- parooli) loomise võimalust või muutmist. Kui Sa klikid nendele piltidele, siis viiakse Sind otse nendega seotud kategooriate alla, kus võid kohe neid muutma hakata. Kõik "tähtsamad" seaded ja muudatused, mis Sa olid teinud näiteks oma "Lock screen", "Account picture", "Picture password", "SkyDrive" jne kategooriate või nende alamkategooriate all, ilmuvad ka siia "PC settings" avakuva parempoolsemasse paani. Neile saab kiiresti ligi ka siinse "View recently used settings" lingi kaudu:


Ava see PC settings app ühe ülaltoodud meetodi abil ja Sa jõuad tema avaekraani


Märkus: Kui Sul ei ole oma Windows 8.1 veel aktiveerinud, siis ilmub siia vasema paani ülaossa ka aktiveerimiseks ettenähtud kategooria (pärast aktiveerimist ta kaob...) - pilt.


Toon siin ära täiesti uute ja olulisemate kategooriate ning nende alamkategooriate seaded/sätted:

'PC and devices' kategooria:

1) "PC and devices" kategooria ja selle "Lock screen" alamkategooria: Eelmises ekraanis klikiti "PC and devices" katgooria lingile ja seejärel jõuti alltoodud ekraani, kus on näha ka antud kategooria 9 alamkategooriat. Avatud on aga "Lock screen" alamketgooria ('PC settings' -> "PC and devices" -> "Lock screen"). Selle alamkategooria alla on lisatud ka uusi funktsioone ja üks neist on nn "Slide show" vahend. Sa võid lukustuskuvale ("Lock screen") valida endiselt ka staatilise pildi nii nagu seda sai Windows 8 puhulgi teha. Kui Sa aga lülitad selle uue "Slide show" režiimi sisse, siis ilmuvad lukustuskuval Sinu poolt määratud pildid ainult slaididena (animeeriva slaidishow'na) - sarnaselt ekraanisäästjale (screensaver). Seega vahetatakse seal kuvatavad pildid teatud ajaintervallide järel välja ja neid pilte ka suumitakse automaatselt. Sa võid selliste slaididena esitatavate piltide/fotode jaoks valida kohe mitu lähtekohta, mis võivad olla nii lokaalsel kettal (PC) kui ka SkyDrive salvestusruumis asuvad kaustad.

Et seda animeerivat slaidishow režiimi aktiveerida, lülita siin see "Play a slide show on the lock screen" funktsioon sisse (asendisse "On"):

"Lock screen" alamkategooria


Märkus: Kui Sul ei ole oma Windows 8.1 veel aktiveeritud, siis Sa EI SAA oma lukustuva personaliseerida ja osa siinseid pilte ning nuppe on tuhmi värvi ja Sa ei pääse neile ligi - pilt.


"Lukustuskuva" paanis liiguti paremal asuva "liftiga" allapoole. Sa võid nende lukustuskuval animeeritavate piltide jaoks valida mitu eraldi allikat (lähtekohta) nii oma lokaalsete kaustade (kompuutris) kui ka SkyDrive pilves asuvate kaustade seast. Vaikimisi pakutakse siin Sinu kõvakettal asuva piltide ("Pictures") kausta. Et määrata siin ise mingeid muid piltide kaustasid, kliki siin "Use pictures from" sektsioonis sellele "+ Add a folder" nupule ja vali sobiv kaust:

"Lukustuskuva" paanis liiguti paremal asuva "liftiga" allapoole


Pärast "+ Add a folder" nupule klikkimist ilmub see meile juba tuttab "File Picker" ekraan, kus saad nende piltide jaoks valida sobiva kausta - pilt.

Sa võid siin näiteks ka mittevajaliku piltide kausta eemaldada, klikid sellele ja seejärel klikid nupule Remove - pilt.

Lukustuskuva ja tema taustapiltidega/fotodega slaidishow, see uus "Slide show" funktsioon on sisse lülitatud:

animeeriv slaidishow-1


Siin aga mitu pilti eraldi paanides:

Siin aga mitu pilti eraldi paanides


Lukustuskuva animeeriv taust-1

Lukustuskuva animeeriv taust-4

Lukustuskuva animeeriv taust-2"Lukustuskuva" paanis liiguti paremal asuva "liftiga" veel edasi allapoole kuni lõpuni ja siin saad oma lukustuskuva jaoks valida ka vastavad Metro / Windows Store appid nii nagu seda sai ka Windows 8 puhul teha. Veel saab siin teha järgmist:

* Alarm appid: Nüüd saab selle "Lock screen" alamkategooria kaudu lisada sinna lukustuskuvale ka kolmandat tüüpi appisid, mida kutsutakse "alarm appideks" - selle saab valida siin "Choose an app to show alarms" nupu kaudu.

* "Camera" funktsioon: Sa võid nüüd võtta sisse-ehitatud kaameraga pilte otse lukustuskuvalt ilma et Sa peaksid isegi süsteemi sisse logima - siin siis "Camera" lüliti:

"Lukustuskuva" paanis liiguti paremal asuva "liftiga" veel edasi allapoole kuni lõpuni


Loe lisaks ülaltoodule sellest 'Lukustuskuva' uuest slaidishow ("Slide show") funktsioonist sealt.2) "PC and devices" kategooria ja selle "Display" alamkategooria: See on ka uus ja selle all saad ekraani resolutsiooni, orientatsiooni jms reguleerida:

Avatud on "PC and devices" kategooria ja selle "Display" alamkategooria


PS! Kui Sinu kompuutriga on füüsiliselt ühendatud ka teine displei (või mitu displeid või projektor), siis võid ka siitkaudu need teised displeid sisse lülitada. Sel juhul ilmub siia täiendav "Multiple displays" rippmenüü, kust vali siis sobiv parameeter ja kliki allpool nupule Apply. Kui klikid siin üleval vastava displei pildile, siis saad muuta ka selle resolutsiooni:

mitu displeid


Märkus: Kui tegemist tuleb presentatsiooni- ja kompuutri külge ühendatud projektoriga, siis loe sellest rohkem sealt.3) "PC and devices" kategooria ja selle "Devices" alamkategooria: Erinevalt Windows 7'st, kus kõik kompuutriga ühendatud seadmed kuvati Hardware and Sound aknas, kuvab Windows 8.1 kõik ühendatud seadmed lisaks ka siinses 'Devices' sektsioonis. Sa võid siin vaadata ja juhtida nii oma kompuutriga ühendatud seadmeid (riistvara) kui ka võrgus asuvaid seadmeid. Sa võid siin oma riistvara eemalda või siis uninstallida nende draivereid:

"PC and devices" kategooria ja selle "Devices" alamkategooria


Download over metered connections sektsioon: See on mõeldud tahvelarvutite jaoks ja seda juhul kui Sa kasutad tasulist limiteeritud 3G/4G sarnast internetiühendust. Vaikimisi on see lüliti pandud asendisse "Off" ja las ta üldjuhul jääbki nii. Juhul kui kasutatakse limiteeritud 3G/4G sarnast internetiühendust, siis Windows ise ei uuenda end automaatselt. Ta ei lae alla värskendusi (v. a. kriitilised värskendused) ja ta ei lae alla ka seadmete draivereid. Limiteeritud ühenduse korral piiratakse kolmandate osapoolte ja ka Windows Store appide ligipääsu Internetti, näiteks Start ekraanil lülitatakse välja nende appide ikoonide/plaatide interaktiivse sisu kuvamine. Seda kõike tehakse seepärast et vähendada limiteeritud võrguühenduse ajal edastatavat andmemahtu ja et tõsta internetikiirust. (Sa võid limiteeritud võrguühenduse ajal Windowsi värskenduste olemasolu kontrollida käsitsi - käivitad ise "Windows Update" vahendi.)
Kui Sa tahad limiteeritud ühenduse ajal laadida alla seadmete draivereid ja Windowsi ning muu tarkvara värskendusi, siis pane selleks ajaks see lüliti asendisse "On". Kui said valmis, siis pane see lüliti jälle asendisse "Off". Siin võid oma muusika, piltide ja video vaikimisi salvestuskohaks määrata ka välise (eemaldatava) andmekandja, näiteks välise USB kõvaketta - "Default save locations" sektsiooni all:

Download over metered connections sektsioon


Need pildid on siin võetud Windows 8 versioonist - vahet pole:

* Siin klikkis kasutaja üleval "Add a device" nupule, et ühendada oma masinaga üks uus seade - pilt.
* Kui mingi seadmega või tema draiveritega on probleeme, siis ilmub antud seadme ikoonile hüüjumärk ja seadme nime all kuvatakse ka vastav veateade - pilt.
* Sa võid suvalise seadme süsteemist eemaldada: Klikid antud seadmele, seejärel klikid paremal asuvale miinusmärgile (pilt) ja siis klikid nupule Remove (pilt).


Märkus: Kui Sa kasutad traadita ühendust, siis kuvatakse siin ka Wireless sektsioon ja kui Sul ei ole momendil traadita ühendust, siis see sektsioon ei ilmu siia. 'Wireless' sektsioonis saad Sa lubada või siis mitte lubada kõik traadita ühendused kasutades nn "Airplane" režiimi või siis lubada/mitte lubada individuaalsete traadita seadmete (näiteks WiFi, 3G/4G) internetiühenduse.4) "PC and devices" kategooria ja selle "Mouse and touchpad" alamkategooria: Siin saad oma hiirt ja puuteplaati (sülearvuti puhul) seadistada:

"PC and devices" kategooria ja selle "Mouse and touchpad" alamkategooria5) "PC and devices" kategooria ja selle "Typing" alamkategooria: Windows 8 ja Windows 8.1 sisaldavad uut õigekirjakontrolli funktsiooni, mis tõstab automaatselt esile ja parandab "valesti" tipitud sõnad Internet Explorer 10/11 brauseris ning muudes sisseehitatud rakendustes. Soovitan selle funktsiooni siin "Spelling" sektsioonis jätta välja lülitatuks (need kaks lülitit olgu asendis Off). Vastasel juhul hakkb see funktsion Sulle närvidele käima ja pealegi aeglustab see kompuutri tööd:

"PC and devices" kategooria ja selle "Typing" alamkategooria6) "PC and devices" kategooria ja selle "Corners and edges" alamkategooria: "App switching" sektsiooni ülemise lüliti sisselülitamisel (asendisse "On") saad kasutada seda 'Switcher' funktsiooni (juba käivitatud Metro/Windows Store appide vahel kiire ümberlülitumise vahendit) - juhis. Teise nupu sisselülitamisel satud 'Switcher' funktsiooni kasutamisel kohe kõige viimati avatud Windows Store appi ekraani. Nupu "Clear list" abil võid aga oma viimati käivitatud Metro/Windows Store appid ajaloost kustutada.

"Corner navigation" sektsioonis võid soovi korral teha järgmist:

* Lülitada välja ekraani parema "kuuma ülanurga" (st Charms riba ilmumise). Paned lüliti "When I point to the upper-right corner, show the charms" asendisse "Of". (Selle Charms riba saad kiiresti avada ka WINKEY + C klahvikombinatsiooniga.)
* Lülitada välja ekraani vasema "kuuma ülanurga", st viimati kasutatud Metro-sitiilis/Windows Store appide loetelu ilmumise. See on juba käivitatud Metro/Windows Store appide vahel ümberlülitamise teine kasutajaliides, mida kutsutakse Switcher. Kuid töölaua kasutajal on mugavam kasutada seda vana traditsioonilist Windows Flip (ALT + TAB) rakenduste/appide vahel ümberlülitamise kasutajaliidest, sest sellega saab ümber lülituda mõlemate nii töölaua rakenduste kui ka Metro appide vahel. Et seda vasemat kuuma ülanurka välja lülitada, pane lüliti "When I click the upper-left corner, switch between my recent apps"asendisse "Of":


"PC and devices" kategooria ja selle "Corners and edges" alamkategooria


Märkus: Kõike sedasama saab teha ka töölaua kasutajaliidese kaudu: Tee Windows 8.1 opsüsteemis tema tavalises töölaua kasutajaliideses all tegumireal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Properties - pilt. Ava seejärel täiustatud 'Taskbar and Navigation properties' dialoogiaknas 'Navigation' vaheleht/sakk ja korista linnukesed "When I point to the upper-right corner, show the charms" ning "When I click the upper-left corner, switch between my recent apps" ridade ees asuvatest ruutudest ära.


7) "PC and devices" kategooria ja selle viimane "PC info" alamkategooria: Siit saad siis üht-teist infot oma kompuutri riistvara (protsessor, füüsiline mälu), süsteemi tüübi (32-bit või 64-bit), Windowsi versiooni, tema aktiveerimise staatuse ja kompuutri nime (PC name) kohta - see on sama, mis ka töölaua kasutajaliidese "System" aken.
Kui Sul on uus kompuuter, siis näed siin "PC info" alamkategooria parema paani allosas lisaks ka "Device Encryption" sektsiooni. Kõik Windows 8.1 versioonid omavad nüüd ka uut sisseehitatud draivide/ketaste krüptimise vahendit, mis lülitatakse vaikimisi sisse siis kui kasutaja logib end süsteemi. Seega on see vahend vaikimisi aktiveeritud enamikes UUTES Windows 8.1 kompuutrites ja ka nendes vanemates seadmetes, kus minnakse üle Windows 8.1 opsüsteemile tema puhta installeerimise teel ning mis TOETAVAD seda seadme krüptimise vahendit [st Sinu kompuuter peab omama UEFI BIOS'i ja kas eraldi Trusted Platform Module (TPM), ARM's Trusted Zone või siis Intel'i Platform Trust Technology funktsiooni).

'Device encryption' aitab kaitsta Sinu x86 või x64-põhist Windows 8.1 kompuutrit. See vahend aitab blokeerida kurikaelte juurdepääsu süsteemifailidele või füüsiliselt kõvakettale sel teel et see eemaldatakse kompuutrist ja installitakse seejärel teise erinevasse kompuutrisse. Sa võid endiselt logida Windowsisse ja kasutada normaalsel teel oma faile. 'Device encryption' vahend kaitseb operatsioonisüsteemiga draivi ja kõiki fikseeritud andmetega kettaid kasutades selleks AES 128-bit krüptimist. Seda vahendit kasutatakse kas Microsofti Kasutajakontoga (Microsoft Account) või siis domeeni kasutajakontoga. Kasutajatel, kes kasutavad Windows 8.1 süsteemi sisselogimiseks Microsofti kasutajakontot (või domeeni kasutajakontot ettevõtte võrgus), krüptitakse automaatselt terve kompuuter või seade.

See uus Device/Drive Encryption vahend on standardse BitLocker krüptimise (krüpteerimise) lihtsustatud vorm ja see BitLocker vahend oli olemas Windows 8 Pro, Enterprise, Ultimate ning ka varasemates Windowsi versioonides. BitLocker vahendi standardne täisversioon on endiselt olemas ka Windows 8.1 Pro ja Enterprise väljalasetes.

Kui Sa teed Windows 8.1 puhta installimise või ostad uue Windows 8.1 opsüsteemiga kompuutri, siis lülitatakse see seadme krüptimine automaatselt sisse (seda juhul, kui Sa kasutad sisselogimiseks Microsofti kasutajakontot).
Kui Sa lähed "upgrade" installeerimise teel oma varasemast Windows 8'st üle kõrgemale Windows 8.1 operatsioonisüsteemile, siis ei lülitata seda vahendit automaatselt sisse. Kuid sa võid selle seadme krüptimise vahendi lülitada sisse siin "Device Encryption" sektsioonis.

Juhul kui Sa ei näe siin paremas paanis all seda "Device Encryption" sektsiooni, siis on Sul tegemist vanema kompuutriga, mis ei vasta antud vahendi nõuetele. Ka ei toeta seda "Device Encryption" vahendit näiteks virtuaalmasinasse installeeritud Windows 8.1, nagu näitab ka see pilt siin all:

"PC and devices" kategooria ja selle viimane "PC info" alamkategooria


Märkus: Loe sellest uuest sisseehitatud draivide/ketaste krüptimise vahendist rohkem sealt.'Accounts' kategooria:

1) "Accounts" kategooria ja selle "Your account" alamkategooria: Sa võid siin "Disconnect" nupu abil lülituda ümber kas siis lokaalsele või siis Microsofti (Windows Live ID) kasutajakontole. Antud juhul on siin kasutaja loginud süsteemi sisse Microsofti (Windows Live ID) kasutajakonto all ja seda näitab ka kasutajanime all asuv Email aadress.

Mis need kasutajakontod on ja kuidas lokaalse kasutajakonto (Local account) ning Microsofti kasutajakonto (Microsoft account) vahel ümber lülituda ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole, sellest juhis seal.

"More account settings online" lingi kaudu saad oma Microsofti kasutajakonto seadeid muuta.

'Account picture' sektsioon lubab Sul parempoolses paanis muuta Sinu kasutajakonto pilti (st neid 'User Tile' pilte, mis ilmuvad sisselogimise ja Metro-stiilis Start ekraanidele). Sa võid sobiva pildi leida kas nupu Browse abil või siis klikid nupule Camera ja Sind viiakse veebikaamera kasutajaliidesesse, kus Sa võid pildi üles võtta kas fotona või siis teha seda juba videorežiimis. Ka siia nupu Browse kohale ilmuvad Sinu enda poolt juba varem kasutatud pisipildid - siit saad neid uuesti tagasi panna. Alltuleval pildil pandigi kasutajale nupu 'Browse' abil tema reaalne foto (mis siin ikka häbeneda).
Juhul kui mingi Sinu poolt allalaetud Metro/Windows Store app lubab ka piltide loomist, siis saad selle video või pilditöötlemise appi valida siit "Create an account picture" oblastist, antud juhul on seal Camera ja People appid:

"Accounts" kategooria ja selle "Your account" alamkategooria


Loe kasutajakonto pildi paigaldamisest või selle muutmisest üksikasjalikumalt sealt.


2) "Accounts" kategooria ja selle "Sign-in options" alamkategooria: Siin saab luua , muuta ja kustutada/eemaldada süsteemi sisselogimise paroole:

* Sa võid luua, muuta ja kustutada/eemaldada süsteemi sisselogimise lokaalse parooli. Kuna siin on käesolevas sessioonis tegemist Microsofti kasutajakontoga, siis saab siin muuta ainult Microsofti konto (Windows Live ID) parooli - "Change" nupu kaudu. Loe Windowsi lokaalse kasutajakonto standardse parooli (Local Account tekstiparooli) loomisest, muutmisest või kustutamisest (eemaldamisest) sealt.

* Sa võid siin luua, muuta ja eemalda ka uut tüüpi pildi parooli ("Add" nupuga) - juhis.

* Või loo siis "PIN" sektsiooni kaudu "Add" nupu abil hoopis uut tüüpi PIN-koodiga parool (ka seda saad hiljem muuta ja kustutada) - juhis.

Sa võid siin luua ka mitu erinevat parooli ja neid kõiki vaheldumisi kasutada (loe "Süsteemi sisselogimise erinevad ekraanid ja nendes eri paroolide kasutamine" peatükki sealt).

"Accounts" kategooria ja selle "Sign-in options" alamkategooria


2) "Accounts" kategooria ja selle "Other accounts" alamkategooria: Sa saad siin teha kahte asja:

* Luua ka uusi kasutajakontosid (nupuga Add an account ) ja muuta ka nende seadistusi - uue kasutajakonto loomise juhis seal.

* 'Assigned Access' vahend ja "Set up an account for assigned access" link: See uus 'Assigned Access' vahend tuleb kaasa Windows 8.1 RT, Windows 8.1 Pro ja Windows 8.1 Enterprise versioonidega ning ta lubab käivitada ainult ühe Metro / Windows Store appi. See tähendab seda et käivitatakse ainult üks Windows Store rakendus ja see app jäetakse jooksma avalikes kohtades, näiteks nagu hotell, lennujaam, rongijaam, muuseum, bussijaam, jaekauplus, suurem ettevõte / organisatsioon (mingi rakenduse tutvustamiseks) või muu sarnane koht. Seda vahendit saab ka kasutada ühe mingi kindla Windows Store rakenduse tutvustamiseks ja õpetamiseks - näiteks lastele või töökohal või koolis - turvaline ja arvuti limiteeritud kasutamine. (Selle režiimi võib vajadusel igal ajal jälle ka välja lülitada.)
Sul tuleb selleks luua uus tavakasutaja konto, lülitada see 'Assigned Access' vahend sisse ja seejärel valida välja see app, mis käivitatakse automaatselt siis kui see tavakasutaja süsteemi sisse logib. Muid rakendusi selles Assigned Access režiimis käivitada ei saa ja tavakasutaja kontoga isik ei saa antud režiimis ka midagi muud teha. Ainsaks asjaks, mida Sa võid selles režiimis peale antud appi kasutamise veel teha, on vajutada meile juba tuttavat CTRL+ALT+DEL klahvikombinatsiooni, et tellida seda süsteemi funktsioonide menüüga ekraani - pilt. (Alates Build 9385 väljalaskest saab aga sellest režiimist nii väljuda, et vajutad 5x Windows klahvi. Kui vajutad kogemata 6 korda, siis saab Windows 8.1 (Windows Blue) väga pahaseks ja ekraanile ilmub Sind solvav "loosung".)

See uus Assigned Access funktsioon lubab Windows 8.1 administraatoril piirata tavakasutajate kontode funktsionaalsust ja platvormi. Antud režiimiga kasutajakonto on tavakasutaja limiteeritud õigustega konto ja ta on teiste kontode jaoks blokeeritud / lukustatud. Loe antud vahendi sisselülitamisest ja siinse "Set up an account for assigned access" lingi kasutamisest lühikest ülevaadet sealt.

"Accounts" kategooria ja selle "Other accounts" alamkategooria'SkyDrive' kategooria:

1) "SkyDrive" kategooria ja selle "File storage" alamkategooria: Windows 8.1 puhul on SkyDrive palju sügavamalt integreeritud operatsioonisüsteemi tuuma. See tähendab märksa sujuvamat ühendust Sinu pilve-põhiste failidega ja seda mõlemast nii töölaua- kui ka mobiilse "Metro" ("Modern UI") kasutajaliidesest.
Windows 8/RT esmase versiooni puhul tähendas SkyDrive integratsioon põhiliselt seda et Sa said oma pilves asuvatele failidele ligi ainult Metro-stiilis (Windows Store) SkyDrive appi kaudu ja seda ainult siis kui Sul oli ka Internetiühendus olemas (online). See funktsioon oli kättesaadav ka Windows Phone, iOS (iPad, iPhone) ja Android platvormidele. Windows 8 kasutajad (aga mitte Windows RT kasutajad) võisid saada oma SkyDrive failidele ligi ka ilma Internetiühenduseta (offline režiimis) ja seda sel juhul kui nad installeerisid endile tasuta SkyDrive töölaua rakenduse.
Kuid Windows 8.1 puhul saad Sa oma pilves asuvatele failidele ligi igal ajal ja seda ka siis kui Sul puudub Internetiühendus. Peale selle saad Sa oma SkyDrive salvestusruumis olevatele failidele ligi ka otse rakenduste kaudu (Sa ei pea seda tegema töölaua kaudu kuigi ka sealt saab neile ligi).

Juba Windows 8.1 installeerimisel (pilt) ja ka uue Microsofti kasutajakonto loomisel pakutakse Sulle SkyDrive salvestusruumiga ühendamise võimalust. Erinevalt teistest Microsofti toodetest, mis on lülitatud Windows 8.1 operatsioonisüsteemi (näiteks Internet Explorer 11), Sa ei saa SkyDrive'i süsteemist täielikult eemaldada (uninstallida). Kuid Sa võid soovi korral siinse PC Settings -> SkyDrive kategooria ja selle 'File storage', 'Camera roll', 'Sync settings' ning 'Metered connections' alamkategooriate all tema vaikimisi seaded välja lülitada.

Allpool on avatud "SkyDrive" kategooria File storage alamkategooria ja siin on ka lüliti, mis lubab Sul oma dokumendid salvestada vaikimisi SkyDrive salvestusruumi, et neile kõikjalt ligi pääseda. Lohistad siin "Save documents to SkyDrive by default" lüliti asendisse On. Sa ei vaja enam spetsiaalset utiliiti vaid sünkroniseerimine on sisseehitatud ja see töötab ka Windows RT puhul.

Peale selle saad siin vaadata ka oma SkyDrive salvestusruumi kogu mahtu ja seda et kui palju vaba ruumi on veel sinna jäänud:

"SkyDrive" kategooria ja selle "File storage" alamkategooria


Märkus: 'PC Settings -> SkyDrive -> Files storage' alamkategooria all asuv 'See my files on SkyDrive' link viib Sind otse SkyDrive salvestusruumi (st pilve), et näha seal asuvaid kaustasid/faile.


2) "SkyDrive" kategooria ja selle "Camera roll" alamkategooria: Avatud on "SkyDrive" kategooria "Camera roll" alamkategooria, mis lubab Sul oma videod ja pildid, mis Sa võtad PC/seadmete sisseehitatud kaameraga, laadida automaatselt SkyDrive pilve 'Camera Roll' kausta, et neile kõikjalt ligi saada - ka see on Windows 8.1 uus funktsioon:

"SkyDrive" kategooria ja selle "Camera roll" alamkategooria


3) "SkyDrive" kategooria ja selle "Sync settings" alamkategooria: Juba alates Windows 8 väljalaskest lihtsustati uute Win 8 seadmete käivitamise- ja seadistamise protseduuri. SkyDrive kategooria ja selle 'Sync settings' alamkategooria all võid lubada kõikide oma Windows 8.1 seadmete (st Win 8.1 lauakompuutrite, sülearvutite, tahvelarvutite ja mobiiltelefonide) vahel automaatse seadistuste / sätete sünkroniseerimise. Kui kasutaja logib Win 8.1 süsteemi Microsofti kontoga (Microsoft Account), siis tuuakse automaatselt süsteemi üle ka seadistused (sätted). Peale selle luuakse Sinu süsteemi seadistustest (sätetest) reservkoopia ja see salvestatakse SkyDrive pilve, et tulevikus neid taastada, see võimalus on siin "Back up settings" sektsioonis ka vaikimisi sisse lülitatud.
Sa võid 'Sync settings' alamkategooria parameetreid kasutada AINULT oma Microsofti kasutajakonto all (st sellesse sisselogitult või siis ümberlülitatult). Kui Sa logid süsteemi sisse Microsofti (Live ID/Microsoft account) kontoga, siis sünkroniseeritakse automaatselt kõikvõimalikud seadistused/sätted jms Sinu KÕIKIDE teiste Win 8 seadmetega (Windows 8 lauakompuutritega, sülearvutitega, tahvelarvutitega, moblaga).
Kui Sa töötad parasjagu lokaalse konto all, siis ei ole Sulle SkyDrive kategooria ja tema alamkategooriate sätted Sulle kättesaadavad, vaid Sa pead ümber lülituma oma MS konto alla. Sa võid seda soovi korral ka kohe teha klikkides seal "Connect to a Microsoft" lingile - pilt.
Kui Sa lülitud oma kompuutris lokaalselt kontolt ümber MS konto alla, siis pead Microsofti kasutajakontosse sisselogimiseks kasutama MS konto andmeid (Email aadressi ja MS konto parooli). Kui Sul on Microsofti veebsaidis sisse lülitatud (st lubatud) ka nn Kahefaktoriline Autentimine (Kaheetapiline Autentimine), siis pead sisestama ka Sulle saadetud või siis helistamise teel ette loetud seitsmest numbrist koosneva turvakoodi. Sellega Sa kinnitad, et antud Windows 8.1 seade on ikka Sinu oma ja usaldusväärne ("Trusted PC"). Soovitan Sul Microsofti veebsaidis ka see Kaheetapilise Autentimise funktsioon sisse lülitada.


Märkus: 'Two Factor Authentication' (TFA, T-FA või 2FA): Mida tähendab Microsofti kasutajakonto turvakood (Security Code)? Sellest rohkem infot seal ja sealt toob vastav link Sind otse siia ka tagasi.


Windows 8.1 puhul nende sünkroniseeritavate sätete arv suureneb ja nendeks on:

* Start ekraanid - plaatide asukoht, suurus, ekraani taust jne;
* Internet Explorer'i "Tracking Protection" vahend, vahelehed (tabs) ja avaleht (Home tab);
* Picture Password
* File History
* Input Personalization
* Explorer Quick Links
* App Secondary Tiles
* Tethering
* Installitud Metro-stiilis (Windows Store) appidVaikimisi on siin kõik lülitid aktiveeritud (asendis "On"). Lüliti "Sync your settings on this PC" abil võid korraga aga KOGU sünkroniseerimise kas sisse või siis välja lülitada.

'Sync settings' alamkategooria ülemine osa:

"SkyDrive" kategooria ja selle "Sync settings" alamkategooria


'Sync settings' alamkategooria alumine osa:

'Sync settings' alamkategooria alumine osa


4) "SkyDrive" kategooria ja selle "Metered connections" alamkategooria: "Use SkyDrive over metered connections" sektsioon: See sektsioon on mõeldud seks puhuks kui Sa kasutad mõõdetud internetiühendust, kus Sinu Interneti teenusepakkuja nõuab Sult maksmist vastavalt andmemahule (st sellele andmemahule, mis saadetakse või võetakse Sinu kompuutri poolt vastu). Kui selle andmemahu limiit saab täis ja ületatud, siis pead oma ahnele teenusepakkujale rohkem maksma. Mõnel juhul ei peagi plekkima, aga Sinu internetiühendus muudetakse aeglaseks ja seda seniks kuni see limiit jälle korda saab...

Selle kõige ülemise "Upload and download files over metered connections" tähendus:

* Kui Sul on püsiühendus (pidev internetiühendus), siis pannakse see kõige ülemine lüliti vaikimisi asendisse "On" (non-metered), st failide automaatne üles- ja allalaadimine SkyDrive pilve ja Sinu kompuutri vahel on lubatud.
* Kui Sa kasutad Wi‑Fi (st traadita) võrku, ka siis pannakse see lüliti siin vaikimisi asendisse "On". Kui Sa pead aga andmemahu eest maksma, siis võid selle kõige ülemise lüliti ainult vajaduse korral sisse lülitada - ülejäänud aja olgu ta asendis "Off" (metered).
* Mobiilsed lairibavõrgud: Windows paneb antud lüliti vaikimisi asendisse "Off". Kui Sul on see teenus aga piiramatu andmemahuga, siis võid selle lüliti panna asendisse "On".
* Ethernet võrku (st lokaalset võrku) ei saa mõõta.


Samad reeglid kehtivad siin ka "Sync settings" sektsiooni lülitite suhtes:

"SkyDrive" kategooria ja selle "Metered connections" alamkategooria'Search and apps' kategooria:

1) "Search and apps" kategooria ja selle "Search" alamkategooria: Otsingusüsteem (uus nn "Smart Search" ehk otsing kõikjalt) on Windows Search vahendi kõige uuem versioon ja nüüd on otsingufunktsioon kättesaadav Windows 8.1 opsüsteemi paljudes erinevates kohtades. Smart Search on Bing otsingumootori integratsioon Windows Search vahendiga ja Smart Search kujutab nüüd endast ühteainsat kasutajaliidest, mis sisaldab nii lokaalset kui ka veebis otsingu võimalusi.

Siin saad teha siis järgmist:

* Nupp "Clear search history" puhastab Sinu päringute ajaloo.
* "Manage my Microsoft advertising and other personalization info" link viib Sind Microsofti veebilehele, kus võid Sinu kompuutrisse saabuvaid reklaame personaliseerida. Need reklaamid ilmuvad koos Sinu otsingutulemustega ja neid reklaame Sa ei saa välja lülitada, aga Sa võid neid vastavalt oma huvidele personaliseerida. Need reklaamid pakuvad Sulle paljusid teenusi tasuta. Tollel veebilehel võidki neid reklaame tellida siis vastavalt oma huvidele (need reklaamid põhinevad sel juhul Sinu poolt kõige sagedamini külastatavatele veebsaitidele, onlain otsingutele jne). Sa võid selle nuhkimise ja personaliseerimise seal ka välja lülitada, aga reklaame endid Sa EI SAA elimineerida.

Märkus: Huvitav, huvitav! Aga juhul kui ma külastan pidevalt pornosaite, kas sel juhul Microsoft reklaamib mulle Tallina kõige odavamaid bordelle või siis selliseid veebilehti, kus saab kõige turvalisemalt porri vahtida ja "ilusaid pildikesi" ning "isuäratavat" videot alla laadida? Vaevalt, et Redmond seda teeb, aga mida ma siis personaliseerin!? Seega lülitasin selle personaliseerimise seal veebilehel solvunult välja, aga ega see nuhkimine sellega lõpe - nuhitakse edasi ja kohe mitmete kanalite kaudu. Nüüd on isegi riistvarasse (näiteks otse protsessoritesse) nuhkvarad sisseehitatud ja isegi kui Sinu kompuuter on välja lülitatud, teatakse Sinu kõikidest tegemistest :).

* Windows 8.1 uus otsingusüsteem on integreeritud Bing otsingumootoriga ja päringutulemused ning otsingusoovitused tulevad otse Bing otsimootori kaudu. Kui Sulle see vaikimisi Bing otsingumootor ei sobi, siis võid ta siin "Use Bing to search online" sektsioonis ka välja lülitada:

"Search and apps" kategooria ja selle "Search" alamkategooria:


2) "Search and apps" kategooria ja selle "Share" alamkategooria: See käib siin Charms riba menüüpunkti Share (Charms -> Share) kaudu avatava küljepaneeli kohta. Siin saad Sa määrata selle et millised Metro/Windows Store appid ilmuvad siis kui Sa klikid 'Charms' ribal 'Share' menüüpunktile/amuletile. Samuti saad Sa organiseerida nende Metro appide loetelu vastavalt nende kasutamise sagedusele.

Märkus: Charms -> Share avab Share küljepaneeli, mille ülesandeks on publitseerida ja viia võrku Sinu andmeid/faile või siis kindlustada Metro appidele üldine ligipääs Internetti. Kui lihtsamalt õelda, siis kasutatakse seda Share ikooni/amuletti selleks et jagada oma informatsiooni ja faile teiste inimestega kas emaili või siis sotsiaalvõrgustike kaudu. Windowsi töölaua režiimis Sa ei saa kõiki asju jagada, näiteks Sinu brauseri linke, aga Sa võid siitkaudu saata emailiga näiteks töölaua ülesvõtteid (screenshot). Ainult spetsiifilised Metro-stiilis (nüüd Windows Store) appid, mis omavad vajalikku luba, sisaldavad sellist teistele jagamise funktsiooni - sellest Share küljepaneelist on pikem selgitus seal.

Näiteks alltoodud pildi puhul saab kasutaja oma faile ja infot jagada Mail appi abil ka teistele (üle maailma & üle universumi). See nimekiri siin all "Use these apps to share" sektsionis on muutuv ja nende appide arv siin sõltub Sinu poolt kasutatavatest sotsiaalvõrgustikest, ajaveebidest, Windows Store appidest endast ning nende aktiveerimisest. [Loe ka lisainfot: "Kuidas saata Metro-stiilis appide kaudu teistele mingeid faile (näiteks pilte)" - sealt.]


"Search and apps" kategooria ja selle "Share" alamkategooria


3) "Search and apps" kategooria ja selle "Notifications" alamkategooria: Siin võid seadistada Windows Store appide poolt väljastatavaid teateid. Sa võid siin KÕIKIDE appide teated välja lülitada (kõige ülemise "Show app notifications" lüliti abil). Sa võid välja lülitada selle eelpool mainitud "Lock screen" ekraanile ilmuvad teated (lüliti "Show app notifications on the lock screen" abil). Lülitada välja teadete heli ("Play notification sounds" lülitiga). Vaikimisi on kõik nad sisse lülitatud, st lubatud - nende nupud on asendis "On".

"Search and apps" kategooria ja selle "Notifications" alamkategooria


Windows 8.1 sisaldab 'Notifications' alamkategooria all ka uut vahendit, mida kutsutakse "Quiet hours" (vaata eelmist pilti), mis lubab kasutajal keelata igasuguste teadete ilmumise tema poolt siin "Quiet hours" sektsioonis määratud tundide jooksul. Idee on selles et kasutajal võib esineda olukordi kus ta ei taha et tema kiiret ja tõsist süvenemist nõudvat tööd segatakse mingite teadete ilmumisega.
Kui Sa aktiveerid siin 'Quiet Hour' funktsiooni, siis ettemääratud tundide jooksul ei ilmu Sinu ekraanile ühtegi appide teadet, kalendri sündmust, sõnumite ja emailide hoiatust. Sa võid keelata isegi Skype kõned pannes seal "Quiet hours" sektsioonis alumise lüliti asendisse "Off". Ühesõnaga Sinu ekraanile ei ilmu sel ajal ühtegi teadet ja Sa ei kuule ühtegi heli, mis on mingi teatega seotud - pilt.

Aga allpool "Show notifications from these apps" sektsioonis saad määrata teadete lubamise/mittelubamise juba igale appile eraldi:

Aga allpool "Show notifications from these apps" sektsioonis saad määrata teadete lubamise/mittelubamise juba igale appile eraldi


Märkus: PC settings -> Search and apps -> App size alamkategooria ekraanis näed oma kõikide installeeritud Metro/Windows Store appide loeteleu ja nende igaühe poolt hõivatavat kettaruumi mahtu. Ülaosas kuvatakse ka kogu Sinu kõvaketta või siis käesoleva partitsiooni vaba ruumi maht. Kui seda vaba ruumi hakkab väheks jääma, siis võid siin mittevajalikud appid uninstallida: Klikid appi plaadil/nimel ja klikid seejärel nupule Uninstall.


4) "Search and apps" kategooria ja selle "Defaults" alamkategooria: See siin on üsna oluline alamkategooria! Enamik programme, mida Sa kasutad, on seotud teatud kindlate failitüüpide ja protokollidega. Sellised ühendused/seosed (associations) lubavad Sul kindlat tüüpi faili avada automaatselt temaga vaikimisi seotud tarkvaras. Näiteks kui Sa teed File Explorer'i (endine Windows Explorer) aknas mingil Windows Media Audio failil (.wma laiendiga) 2 x klõpsu, siis laetakse see fail automaatselt Sinu audiomängimise programmi, et seda lugu kuulata. Või kui Sa klõpsad oma dokumendis mingile internetilingile või e-mail sõnumile, siis avatakse Sinu veebibrauser, mis viib Sind vastavasse saiti. Seega on vaikimisi programmiks (Default Program) see programm, mida Windows 8.1 kasutab automaatselt siis kui Sa avad teatud kindla failitüübi.

Märkus:

• Vaikimisi programmide ühenduste (seoste) muudatusi rakendatakse ainult Sinu kasutajakontole ja see ei puuduta kompuutri teisi kasutajakontosid.
• See programm, mille Sa määrad mingi failitüübi või protokolli jaoks vaikimisi rakenduseks, peab antud failitüüpi või protokolli toetama, et ta saaks seda avada. Näiteks .TXT laiendiga faili saab avada Notepad või Wordpad programmiga, aga mitte MS Paint programmiga.Need meetodid, mida Sa kasutad failide/protokollide ühenduste muutmiseks—seda et millist Metro/Windows Store appi või töölaua standardset rakendust kasutatakse spetsiifilise failitüübi avamiseks—on Windows 8 ja Windows 8.1 puhul sarnased sellele, mida tehti ka Windows 7 või Vista operatsioonisüsteemis. Kuid Windows 8 puhul on tehtud ka terve rida muudatusi ja seda peab teadma:

1) Windows 8 / Windows 8.1 puhul kasutatakse ka teist uut Metro (või Windows 8 stiilis disainiga) kasutajaliidest ja Sa võid valida kas Metro-stiilis appide (Winows Store appide) või siis töölaua kasutajaliidese standardsete rakenduste vahel. Windows 8.1 installeerimisega lisatakse mõned uued huvitavad failiseosed. Näiteks Reader app on konfigureeritud vaikimisi avama PDF ja OXPS faile. Photos (Fotod) app avab vaikimisi suurt hulka pildifaile. Video (või siis Xbox Video) app on konfigureeritud vaikimisi mängima kõiki videofaile ja Music (või siis Xbox Music) app on seadistatud audio failide kuulamiseks. Internet Explorer 10 on eelkonfigureeritud veebilehtede avamiseks. Ja nii edasi...

Seega kui Sa teed mingil video, muusika, pdf failil või veebilehe lingil kahekordse klõpsu, siis avatakse ta vaikimisi hoopis vastavas täisekraani režiimis töötavas Metro (Windows Store) appis ehk rakenduses.

2) Windows 8 / Windows 8.1 programmid ei saa ise nende failitüüpide seoseid muuta, mis on juba teiste programmidega seotud! See kehtib nii uute programmide installeerimisel kui ka edaspidi, aga see ei kehti nende failitüüpide osas, mis on veel vabad, st mis ei ole veel ühegi programmiga seotud.
Juhul kui programmide loojad seda uuendust teavad, siis peaks pärast uue rakenduse installeerimist ilmuma spetsiaalne teade ja antud programmi konfigureerimise parameetrites peavd need failitüüpide seosed/ühendused puuduma või siis tuleb nad viia üle Juhtpaneeli (Control Panel) alla. Kui rakenduse looja ei ole selle muudatusega kursis, siis failide/protokollide ühenduste muutmist lihtsalt ei toimu. Ja muidugi ei tööta see portatiivsete/kaasaskantavate programmide puhul. Näiteks kui Sinu mälupulgas või siis kõvaketta mingis kaustas on Opera veebibrauseri portatiivne variant, siis Win 8/Win 8.1 süsteemis seda brauserit ei registreerita ja teda ei ole ka Juhtpaneeli "Default Programs" ("Vaikimisi Programmid") kategooria all. Kui Sa üritad nüüd Opera parameetrites määrata uusi failitüüpide seoseid, siis nupp "Settings" ("Seadistamine") ei tööta! See juhtub seepärast et süsteem ei tea, et milliste failitüüpidega Windowsi registris registreerimata programm võib üleüldse töötada. Loomulikult Sa võid sellise portatiivse programmi ise käsitsi Windowsi registrisse panna, aga palju lihtsam oleks teda installeerida selle asemel otse Win 8/Win 8.1 süsteemi (Setup faili abiga). Seega kui Sul on mingi väga kasulik portatiivne tarkvara, siis lae alla tema tavaline installeerimisfail ja installi ta otse süsteemi.

3) Arvestades eelõeldut, kulub kasutajal veel aega, et saada aru sellest et pärast iga uue programmi installeerimist tuleb teha ühte järgnevatest:

Arvestades kõiki neid uusi nüansse, soovitan kolmandate osapoolte programmide puhul teha järgmist:

* Probleeme tekitavad just sellised programmid, mis on korraga seotud mitme failitüübiga ja nendeks on: Brauserid ja meiliprogrammid, teksti- ja graafikaredaktorid, piltide (kujutiste) vaatamise programmid, meediafailide esitamise programmid.
* Ära ignoreeri neid eelpool nimetatud ekraani paremasse ülenurka ilmuvaid uue programmi teateid - tee sellisel teatel klõps, et valida avanevast rippmenüüst vajalik vaikimisi programm. Juhul kui Sa uninstallid mingi programmi (näiteks probleemide korral) ja seejärel installeerid ta uuesti, siis enam seda parema ülanurga teadet ei ilmu. Osade puhul need endised failiseosed säilivad, aga mõne faili käivitamisel ilmub see teade uuesti, kus tuleb siis valida tema jaoks vaikimisi programm.
* Installeeri olulised portatiivsed programmid otse süsteemi.
* Ära ürita failiseoseid määrata programmide endi seadistustes/sätetes - see ei tööta kuigi seda ei ole seal otseselt näha! Kui Sul on vaja programmi siduda ainult üht tüüpi failiga, siis on seda kõige kergem teha paremklõpsu ja selle "Open with" käsu kaudu. Kui Sul on vaja luua hulga failiseoseid, siis mine Juhtpaneeli "Default Programs" ("Vaikimisi Programmid") kategooria alla ja tegutse seal.


Windows 8.1 versioonis toodi töölaua kasutajaliidese Control Panel\Programs\Default Programs alt seadistused üle ka siia 'PC settings' appi alla - ühesõnaga Sa saad nende ühenduste/seostega töötada kahes kohas. Siin on "Choose default apps" sektsioonis toodud ära need töölaua rakendused ja Metro/Windows Store appid, mis on Sinu poolt vaikimisi avatavateks appideks määratud. Kui Sa tahad siin midagi muuta, siis kliki vastava appi/rakenduse plaadile ja määra uus vaikimisi avatav rakendus/app.
Kõige lõpus on aga kaks linki, millede kaudu saad vaikimisi rakendused määrata juba failitüüpide või protokollide järgi:

"Search and apps" kategooria ja selle "Defaults" alamkategooria


Siin klikiti vaikimisi brauseri (Google Chrome) plaadile ja selle peale ilmus vastav menüü, kustkaudu võime uue vaikimisi brauseri valida:

Siin klikiti vaikimisi brauseri (Google Chrome) plaadile


Sedasama tehti ka vaikimisi videopleieri suhtes:

Sedasama tehti ka vaikimisi videopleieri suhtes


Märkus: Loe sellest rohkem Windows 8 alt ja seal on siis juttu ka sellest et kuidas neid seoseid muuta ka selle töölaua kasutajaliidese kaudu - juhis.'Privacy' kategooria ja tema alamkategooriad:

Siin võid kõikidele Metro/Windows Store appidele kas lubada või siis mitte lubada Sinu asukoha, nime, kasutajakonto pildi, reklaami ID jne kasutamise (või kuvamise). Peale selle võid siin appidel lubada või siis mitte lubada veebikaamera, mikrofoni ja muude seadmete kasutamise. Siin on kõik lülitid asendis "On", asendis "Off" on ainult need lülitid, millede seadmeid Sa ei kasuta, näiteks veebikaamera või mikrofon. Ja las nad jäävadki sisselülitatuks, sest mõnikord on seda tõesti vaja ja nagunii on juba ammu Sinu kohta KÕIK maailmale teada: On teada Sinu huvid, eelistused, Sinu surfamised, rahaline seis, töökoht, Sinu patud ja kapis olevad luukered. Mis aga puutub sellesse pildi lubamisse: Kui Sul on ikka kena näolapike, siis ära hoia enda ilu vaka all vaid lase sel Internetis särada!

'Privacy' kategooria'Network' kategooria:

1) "Network" kategooria ja selle "Connections" alamkategooria: Siin saad siis näha oma võrguühendusi (ka Wi-Fi) ja nende omadusi kui klikid nendele. Siitkaudu võid luua ka VPN (virtuaalse privaatvõrgu) ühenduse.

"Network" kategooria ja selle "Connections" alamkategooria


2) "Network" kategooria ja selle "HomeGroup" alamkategooria: Kui Sul on koduvõrk üles seatud, siis võis Windows 7 operatsioonisüsteemis ressursse (dokumente, pilte, muusikat, videot, printerit jne) kasutada ühiselt mitmel moel ja üheks mooduseks oli "HomeGroup" vahendi kasutamine (info) - sama käib ka Windows 8 / Windows 8.1 kohta. Juhul kui Sul on koduvõrk loodud, siis lubab 'HomeGroup' alamkategooria Sul soovi korral luua ka HomeGroup'i ja sel teel kasutada ühiselt samasse kodugruppi ühinenud kompuutritega dokumente, muusikat, pilte, videot, printerit ning muid seadmeid - paned lülitid asendisse "On". Seega, Sa võid siin luua ka omaenda HomeGroup'i, mis genereerib vajaliku parooli ("Password" sektsiooni alla), mida saab siis kasutada teistes kompuutrites, et ühendada neid antud kodugrupiga.

Juhul kui Sa tahad kodugrupist lahkuda, siis kliki siin nupule Leave:

"Network" kategooria ja selle "HomeGroup" alamkategooria


Kui Windows 8.1 ei tuvasta koduvõrgu olemasolu, siis näed Sa järgmist pilti ja nupu Create abil võid ta luua:

Kui Windows 8.1 ei tuvasta koduvõrgu olemasolu, siis näed Sa järgmist pilti ja nupu Create abil võid ta luua


3) "Network" kategooria ja selle "Workplace" alamkategooria: See on midagi täiesti uut ja see 'Workplace Join' on ette nähtud ettevõtetele, organisatsioonidele ning õppeasutustele. Nüüd saavad IT-mehed kontrollida juurdepääsu võrku ka nendel töötajatel, kes tahavad tööl kasutada enda personaalseid seadmeid/arvuteid. Windows 8.1 pakub selleks 'Workplace Join' vahendit, mis lubab kasutajal registreerida töökoha võrgus oma personaalse seadme. Kui seade on registreeritud, siis saab IT juba määrata seda et kui suures mahus ja kuidas on antud seadmele võrguressursid kättesaadavad. Ühesõnaga 'Workplace Join' koos uue 'Work Folders' vahendiga lubab ettevõtte võrgus kasutada ka oma personaalseid seadmeid.
Ja ärgu IT-mehed hämagu, et pole kuulnud-näinud-ei tea midagi. Noh, aga meie eesrindlikus IT-vabariigis minnakse praegu oma vanarauast XP arvutitelt üle Win 7 arvutitele, mis oma riistvara poolest just nii "eesrindlikud" polegi ja seega on see 'Workplace Join' funktsioon meil üsna eksootiline värk...:

"Network" kategooria ja selle "Workplace" alamkategooria


Märkus: Kui Sinu mobiilne Windows 8.1 seade (tahvel, sülearvuti, mobla jne) omab traadita võrguühendust, siis ilmub selle Network kategooria alla ka "Airplane mode" režiimi alamkategooria:

"Airplane mode" režiimi alamkategooria


Airplane mode ( Lennurežiim ): See lennurežiim on ligipääsetav ainult iPad Wi-Fi + 3G mudelitel. "Airplane mode" režiimi kasutatakse paljudes seadmetes, näiteks Android moblades, iPhone puhul, iPad tahvlis, Windows 8 tahvelarvutites ja ka muudes seadmetes. See režiim lülitab seadmetes välja mobla raadio, Wi-Fi ja Bluetooth'i — ühesõnaga traadita ühendused lülitatakse välja. Sa ei saa antud režiimi ajal Internetiühendust ega kasutada Bluetooth® seadmeid.

Veelkord, mida see Airplane Mode siis teeb? Ükskõik millist seadet Sa kasutad — Android telefoni, iPhone, iPad, Windows 8 tahvlit või mis iganes — lülitab see lennurežiim igas seadmes välja samad funktsioonid. Need funktsioonid on:

• Mobiiltelefonid: Sinu seade lõpetab kommunikatsiooni mobiilside mastidega (tornidega). Sa ei saa saata ega vastu võtta enam midagi (häälkõnesid, SMS ja muid andmeid).
• Wi-Fi: Sinu seade ei skaneeri enam lähimaid Wi-Fi võrke ja ei ürita nendega ühendust saada. Juba olemasolev ühendus aga katkestatakse.
• Bluetooth: Bluetooth ühendus lülitatakse välja, näiteks Bluetooth kõrvaklappide oma. Sa ei saa kasutada ka Bluetooth hiirt ja klaviatuuri.
• GPS: Välja lülitatakse ka GPS-vastuvõtu funktsioonid, aga seda ainult mõnedel seadmetel.


Mitte-traadita seadmed on aga seejuures kasutatavad ja Sa ei pea lennu ajal oma seadet, näiteks iPad'i, välja lülitama vaid võid temaga edasi töötada - näiteks lugeda midagi, mängida mingit mängu, pilte või filme vaadata jne. Kuid paljud lennufirmad pakuvad nüüd ka lennuaegset Wi-Fi ühendust (eamikle seadmetel saab pärast Airplane Mode sisselülitamist, aktiveerida uuesti eraldi see Wi-Fi ühendus.) Mõnedel seadmetel saab ka Bluetooth ühenduse, pärast lennurežiimi aktiveerimist, uuesti sisse lülitada. Ka moblade ühendus võib samuti lähitulevikus reaalsuseks saada.

Isegi juhul kui Sa kunagi ei lenda, on see režiim Sulle ikkagi kasulik. Kui Sa antud momendil ei kasuta traadita ühendusi, siis lülita see "Airplane mode" režiim sisse ja sellega säästad seadme akut ning pikendad tema eluiga.

Kui 'Airplane mode' on sisse lülitatud, siis ilmub ülesse olekuribale väike lennukikujuline ikoonike ja Sa ei saa kasutada järgmisi vahendeid: lehitseda Internetis, saata- ja vastu võtta e-maile, sünkroniseerida oma andmeid, striimida YouTube videosid, tuvastada enda asukohta (map locations), kasutada iTunes Store või siis App Store servereid. Kuid sõltuvalt sellest et mis firma lennukil ja marsruudil Sa lendad, võib osasid vahendeid kasutada ja mõnikord saab isegi Wi-Fi sisse lülitada. Need keelud on ikka Sinu mõõtmatult kallihinnalise elu säilitamiseks - Maailm saaks korvamatu löögi juhul kui SINUGA peaks midagi juhtuma!'Time and language' kategooria:

1) "Time and language" kategooria ja selle "Date and time" alamkategooria: Siin saad määrata kellaja automaatse sünkroniseerimise, muuta kuupäeva ja kellaaega ning määrata ka uue ajatsooni, näiteks kui Sa lähed oma Windows 8.1 tahvelarvutiga kusagile reisima (Kuule või hoopiski Marsile). Et muuta kuupäeva- ja kellaaega, pead siin selle "Set time automatically" lüliti lohistama asendisse "Off". Et aga muuta kuupäeva- ja kellaja formaate, pead siin all klikkima "Change date and time formats" lingile:

"Time and language" kategooria ja selle "Date and time" alamkategooria


2) "Time and language" kategooria ja selle "Region and language" alamkategooria: Sa võid Windows 8.1 puhul oma süsteemis kasutatavat keelt (või keeli) muuta nii siin kui ka töölaua kasutajaliidese 'Language panel' (Keelte paneel) kaudu.

KUVAKEELTE lennult ümberlülitamise võimalus: See väga vajalik asi lubab nüüd Windows 8 ja Windows 8.1 KÕIKIDE versioonide/väljalasete kasutajatel valida ise soovitud ekraani keele (displei keele, kuvakeele) ja seejärel nende vahel kiiresti ümber lülituda. Sa näed seda keelt kõikides viisardites (st nõustajates), dialoogiakendes, menüüdes ja muudes kasutajaliidese osades. Ühesõnaga seda keelt kasutatakse Winowsi kasutajaliideses (UI). Varem sai lisaks sellele vaikimisi peakeelele laadida alla ja installeerida ka muid täiendavaid keeli ning seda tehti Multilangual User Interface (MUI) tehnoloogia abil. Kuid nüüd, esmakordselt, ei ole Sul Windows 8 / Windows 8.1 jooksutamisel nende täiendavate keelepakettide kättesaamise, installeerimise ja kuvakeelte vahel ümberlülitamisega enam mingit muret. See kehtib nüüd kõikide Windows 8 / Windows 8.1 versioonide/väljalasete suhtes. Näiteks Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic ja Windows 7 Home Premium omanikud ei saanudki varem legaalsel teel eestikeelset kuvakeelt paigaldada.
Täiendavate keelte valik, allalaadimine ja installeerimine käib nüüd nii töölaua kasutajaliidese Language panel'i (Keelte paneeli) kui ka siinse uuendatud PC Settings appi kaudu. Sa ei pea enam 'Windows Update' kaudu laadima alla ühtegi keelepaketti - kogu töö käib nüüd selle Keelte paneeli või siis PC Settings ekraani kaudu. Kui Sinu süsteemis on rohkem kasutajaid, siis võib igaüks neist kasutada endale sobivat kuvakeelt:

"Time and language" kategooria ja selle "Region and language" alamkategooria


Siin on näha, et kuvakeelena kasutatakse inglise keelt ja kasutaja oli siin klikkinud antud keelele, mille alla ilmusid seejärel kolm nuppu. Kaks nendest nuppudest on seepärast hallid ja ligipääsmatud, sest kasutajal ei ole antud momendil teisi keelepakette veel alla laaditud ning installeeritud:

Siin on näha, et kuvakeelena kasutatakse inglise keelt


Märkus: Loe kuvakeelte (ekraanikeelte) kasutamisest rohkem Windows 8 alt (seal räägitakse sellest "Keeltepaneelist", aga ka muust) - sealt.'Ease of Access' kategooria:

Siin võid näiteks lülituda ümber kahe Windows 8.1 displei vahel - kõrge ja madala kontrastiga ekraani vahel. Veel saad siin muuta kõik ekraanil kuvatavad elemendid suuremaks ja seda kõike siis kui Sul on nägemisega probleeme. Siin võid määrata ka selle ajaperioodi, mille jooksul kuvatakse ekraanil kõiki teateid ja muud üht-teist:

'Ease of Access' kategooria'Update and recovery' kategooria (ka väga oluline kategooria):

1) "Update and recovery" kategooria ja selle "Windows Update" alamkategooria: Siin kuvatakse värskenduste allalaadimise jooksvat seisukorda ('Windows Update' staatust), uninstallitud värskendusi jms infot. Antud juhul võib siis soovi korral siin klikkida "Check now" nupule:

"Update and recovery" kategooria ja selle "Windows Update" alamkategooria


Siin aga nõutakse kompuutri restarti, et lõpetada juba allalaetud värskenduste installeerimine. Kui Sa ise seda ei tee, siis tehakse see restart teatud aja mõõdudes automaatselt:

Siin aga nõutakse kompuutri restarti


Märkus: Sellest 'File History' vahendist saad ülevaate sealt.


2) "Update and recovery" kategooria ja selle "Recovery" alamkategooria: Väga olulised on siin need kaks "Refresh your PC without affecting your files" ja "Remove everything and reinstall Windows" sektsioonid:

* Refresh Your PC ("Refresh your PC without affecting your files" sektsioon) - See on Windows 8 ja Windows 8.1 uus teenus, mis loob automaatselt Sinu kõikidest fotodest/piltidest, muusikast, videodest ning muudest personaalsetest failidest, Sinu seadistustest ja Sinu Metro / Windows Store appidest reservkoopia. Seejärel teeb ta süsteemi ümberinstalleerimise ja paneb kõik jälle ilusti tagasi - kogu protsess kestab vaid mõned minutid (kliki siin nupule "Get started").

* Reset Your PC ("Remove everything and reinstall Windows" sektsioon) - See on samuti Windows 8/Windows 8.1 uus teenus, mis pöörab Sinu kompuutri tagasi tema tehase esialgsesse seisundisse (originaalseisundisse, tehase algseadistusteni). Sellega pühitakse Sinu kõvaketas (või partitsioon) puhtaks ja tehakse Windows 8 ümberinstalleerimine - kõik Sinu enda failid lähevad kaduma ja seega arhiveeri nad eelnevalt kusagile mujale (kliki siin nupule "Get started").


Loe nendest uutest ja vajalikest 'Refresh Your PC' ning 'Reset Your PC' vahenditest ülevaadet sealt.

"Update and recovery" kategooria ja selle "Recovery" alamkategooria


"Advanced startup" ("Täpsem käivitus") sektsiooni ka väga kasuliku nupu "Restart now" ("Taaskäivita kohe") abil teed kompuutri restardi (taaskäivitamise) ja seejärel saad väljaspool Windowsi uues Windows 8.1 stiilis disainiga ekraanis teha:

* Lubada järgmist alglaadimist/buutimist teha kas väliselt USB meedialt või siis DVD-ROM seadmelt.
* Saad muuta ka Windowsi startimise/buutimise seadeid ja seda 'multiboot' masina puhul, kuhu on installeeritud mitu Windowsi.
* Siseneda 'Safe Mode' režiimi (Kaitstud Režiimi/Turvarežiimi).
* Lahendada Windows 8 probleeme tema uue 'Choose an option' ekraani (endise "System Recovery Options" ekraani) menüüde ja nende funktsioonide abil.
* Sealtkaudu võid käivitada ka oma Windows 8 terve süsteemi täieliku taastamise ja seda juhul kui Sa loosid temast varem nn 'system image' (st täieliku varukoopia).
* jne...

Loe sellest kõigest:

* "Kuidas Winows 8 operatsioonisüsteemis siseneda 'Safe Mode' režiimi (Kaitstud Režiimi/Turvarežiimi)" - sealt.
* "Windows 8 muudetud buutimise protsess ja tema uued buutimise ekraanid ('Boot Screens') • Vaikimisi buutiva operatsioonisüsteemi muutmine (dualboot/multiboot masinas) • Windows 8 probleemide lahendamine ja tema uue Choose an option (Suvandi valimine) ekraani menüüd ning nende funktsioonid/võimalused." - sealt.
* "Windows 8 uus 'Startup Settings' ekraan (endine "Advanced Boot Options" ekraan) ja sinna sisenemise meetodid." - sealt.
Nüüd saab seadeid / sätteid otsida ka uuendatud "PC settings" ekraani kaudu - pilt, - pilt, - ja - pilt.Uuendatud märtsis 2014:

1) Control Panel link: 'Windows 8.1 Update 1' värskendusega on nüüd 'PC settings' appi/ekraani kategooriate paani allaossa ilmunud ka Control Panel link, mis viib Sind otse töölaua kasutajaliidese Control Panel (Juhtpaneeli) aknasse - pilt.

2) Disk Space utiliit: Windows 8.1 Update 1 lisab siia 'PC settings' appi/ekraani "PC and devices" kategooria alla ka ühe uue Disk Space utiliidi, mis laseb Sul vaadata ja juhtida modernsete appide, meedia, failide ja prügikasti poolt hõivatud kettaruumi (kasulik vahend just tahvel- ja hübriid PC kasutajatele). Sa saad sellele utiliidile ligi PC settings -> PC and devices -> Disk space alamkategoria kaudu - pilt.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

< Tagasi Windows 8.1 (Windows Blue) veebilehele

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2013