Windows 8.1 puhas installeerimine

logo Windows 8.1 kättesaadavus ja tema installeerimise meetodid.

 

Windows 8.1 puhas installeerimine (clean install).

 

(Ainult neile, kes omavad Windows 8 legaalset tootevõtit. See juhis sobib ka neile, kes teevad hiljem oma Windows 8.1 puhta installeerimise.)

 

 

 

 

Kirjutatud: 30.09.13


Windows 8.1 kättesaadavus ja tema installeerimise meetodid:

Windows 8.1 toetab Windowsi nn puhast installeerimist (clean install), kus Sa paigaldad operatsioonisüsteemi uude, ise-ehitatud või siis teise kompuutrisse. Windows 8.1 toetab ka värskendus- ehk ülemineku installeerimist (upgrade install), kus Sa lähed oma eelmisest vanemast Windowsist üle uuemale Windows 8.1 versioonile. 'Upgrade' installi puhul võib uude operatsioonisüsteemi võtta kaasa ka oma Store appid, töölaua rakendused, dokumendid, failid ja seadistused/sätted—seda Windows 8 ja osaliselt ka Windows 7 süsteemilt üleminekul.


1) Kui Sa ostad uue kompuutri koos eelinstalleeritud Windows 8.1 operatsioonisüsteemiga (Windows 8.1 OEM versiooniga), siis ei pea Sa suurt midagi tegema. Kui Sa käivitad sellise kompuutri esimest korda, siis esitatakse Sulle antud kompuutri tootja poolt kohandatud OOBE (out-of-box experience) versioon, kus võivad ilmuda ka mõned lisaekraanid, mis on seotud antud tootja poolt paigaldatud tarkvara- ja seadistustega.
Suurem enamus Windowsi koopiaid ostetakse koos uue kompuutriga (uues masinas on eelinstalleeritud ja aktiveeritud Windows juba olemas) ja eks see hakka kehtima ka Windows 8.1 suhtes. Tarkvara võidakse tarnida koos arvutiga eelinstalleeritud versiooni kujul. Selliseid tooteversioone, mis on mõeldud tarnimiseks ainult koos uue riistvaraga, nimetatakse toote OEM-versioonideks.
OEM aktiveerimise puhul toimub Windows 8.1 ühekordne aktiveerimine tehases ja selline Win 8.1 on seotud kompuutri BIOS'i ja riistvaraga. Seega, kes ostab OEM kompuutri, ei pea oma Windows 8.1 süsteemi enam aktiveerima ja seda tuleb tal teha alles tema mitmekordsel ümberinstalleerimisel. Kui Sa ostad uue OEM kompuutri, kus on Windows 8.1 juba eelinstalleeritud kujul olemas, siis on OEM litsents Sinu kompuutriga jäädavalt seotud. Kui Sa tahad seda OEM litsentsi kellelegi teisele üle kanda, siis pead Sa müüma talle terve oma kompuutri (koos Windowsi koopiaga). Windows 8.1 OEM versiooni ei saa teisele kompuutrile installida ja tootja poolt kaasaantud Win 8.1 taastamisplaati (recovery meediat) võib kasutada ainult olemasoleva kompuutri Win 8.1 ümberinstalleerimiseks ning ümberaktiveerimiseks. Seks puhuks on OEM kompuutri arvutiplokile kleebitud ka vajalik reaalne aktiveerimisvõtme silt/kleebis.
Windows 8.1 OEM versiooni puhul lubatakse teha tema puhast installeerimist (clean install) ja ka antud opsüsteemi ümberinstalleerimist - selle ümbierinstalli meetod sõltub juba antud kompuutri tootjast - mõnel juhul nõutakse ka telefoni teel aktiveerimist.


2) Kui Sa ehitad ise uue kompuutri või tellid ostmisel ilma opsüsteemita kompuutri, siis on Sul Windows 8.1 legaalse koopia omandamiseks kaks põhilist võimalust ja nad mõlemad on saadaval DVD-põhisel meedial, mida Sa võid siis kasutada süsteemi uude kompuutrisse installeerimiseks. Need on:

* Windows 8.1 jaemüügi koopia. Selle võid osta Microsoft Store, Amazon.com, Best Buy, Eesti ja muudelt jaemüüjatelt (elektrooniliselt ja mitte võrgu), kes pakuvad Windowsi füüsilist meediat. Windows 8.1 (nn Windowsi "Full" versioooni) puhul võid teha opsüsteemi puhta installeerimise või siis kasutada seda meediat oma olemasoleva vanema Windowsi (Windows 7 või Windows 8) üleviimiseks uuemale Windows 8.1 süsteemile. Kuigi Windows 8.1 jaemüügi versioonid pakuvad ka mõningaid eeliseid—näiteks Sa saad iga karbiga kaasa mõlemad nii 32-bit kui ka 64-bit installeerimisplaadid—nad on kallimad kui seda OEM versioonid, millest tuleb juttu allpool. Seega ei ole nad uue kompuutri jaoks just kõige parim valik. Windows 8.1 "Core" jaemüügi koopia maksab $119.99 (USA's) ja Windows 8.1 Pro jaemüügi versioon maksab $199.99 (USA's) - pilt.

* Windows 8.1 OEM versioonid. Neid 'Windows 8.1 OEM System Builder' versioone pakutakse nii füüsilistele isikutele kui ka väikeettevõtetele (viimasel juhul kompuutrite edasimüümiseks), kes ehitavad ise uusi kompuutreid. See on uute kompuutrite jaoks parim võimalus, sest tuleb märksa odavam. Selliseid "kärbitud" pakendeid võid osta näiteks CDW, Newegg, Provantage ja ka Eesti saitidest. Sa pead valima nelja kättesaadava versiooni vahel: Windows 8.1 "Core" x86 (32-bit), Windows 8.1 "Core" x64 (64-bit), Windows 8.1 Pro x86 (32-bit) ja Windows 8.1 Pro x64 (64-bit). Kõige parem valik oleks siin just see Pro versioon. Erinevalt jaemüügi meediast, Sa ei saa OEM meediaga kaasa ilusat tootevõtme kaarti ja selle asemel on pakendil tootevõtme kleebis (hangi suurendusklaas...). Windows 8.1 "Core" OEM versioon maksab tavaliselt $99.99 (USA'S) ja Pro versioon aga ainult $139.99 - pilt.

Märkus: 'Windows 8.1 OEM System Builder' versiooni puhul on tema litsentsilepingus tehtud ka suur muudatus. Windows 8 puhul ilmus uus 'Personal Use License' (PUL), mis lubas igaühel osta Windows 8 OEM System Builder koopia ja installida see kompuutrisse, mis oli mõeldud personaalseks kasutamiseks. Kuid Windows 8.1 puhul see õigus eemaldati ja nüüd võib Windows 8.1 OEM versiooni installida ainult sellisesse uude kompuutrisse, mis läheb müügiks (st Sa ei saa seda oma personaalses kompuutris kasutada). 'Personal Use License' õigused on piiratud viie kompuutriga inimese kohta. Seega sobib see variant ainult neile ettevõtetele, kus on vähe töötajaid. Sa ei saa Win 8.1 OEM versiooni installeerida teise kompuutrisse ja seda isegi siis kui Sa ta vanast arvutist eemaldad (uninstallid).


Windows 8.1 OEM versiooni (või jaemüügi) installeerimine uude kompuutrisse toimub praktiliselt samamoodi nagu ka see puhas installeerimine (clean install), millest tulebki siin allpool edaspidi pikemalt juttu (Windows 8.1 RTM versiooni näitel).


3) Eelmiselt Windowsilt üleminek uuemale Windows 8.1 versioonile (upgrade install). Sa võid värskendada oma Windowsi eelmisest versioonist Windows 8.1 versioonile, aga see võib olla erinev ja see sõltub sellest et millisest Windowsi versioonist Sa alustad:

* Windows 8. See on parim võimalus. Iga kompuuter (või Windows RT seade), mis jooksutab legaalset Windows 8 süsteemi, võib minna TASUTA üle Windows 8.1 operatsioonisüsteemile. Seda tüüpi installeerimist kutsutakse "in-place upgrade" installiks, kus Sinu sätted/seaded, kogu installitud tarkvara, andmed ja kõik dokumendid jäetakse alles. Seega, kui Sa lähed oma Windows 8, Windows 8 Pro, Windows RT, Windows 8.1 Preview, Windows 8.1 Pro Preview või Windows RT 8.1 Preview versioonist üle uuemale Windows 8.1 versioonile 'upgrade' installeerimise teel, siis on see protsess põhiliselt sama: Lähed Store poodi, klikid/toksad seal "Update Windows" plaadile (pilt) ja seejärel klikid/toksad "Download" nupule (pilt). Laed installeerija alla (see võtab vähem või rohkem aega), seejärel käivitatakse automaatselt installeerija, tehakse 2-3 restarti ja ongi kogu lugu. Ainsaks erinevuseks nende installeerimiste vahel on see et allalaetava installeerija maht on erinev ja et Windows 8.1 või Windows RT 8.1 Preview jooksutajad peavad pärast uuendamise lõpetamist oma Metro-stiilis/Windows Store ning töölaua rakendused ümber installeerima.
Mingit tootevõtit (Product Key) Sa selle ülemineku installeerimise käigus sisestama EI PEA, sest juba allalaadimise ja muu sellise käigus kontrollitakse Sinu Windows 8 legaalsust. Kui selle 'upgrade' installi ajal on Internetiühendus olemas, siis aktiveeritakse Sinu uus Windows 8.1 automaatselt. Vastasel juhul aktiveeritakse ta esimesel õnnestunud Internetiühendusel või probleemide korral pead ta ise käsitsi kahe nädala jooksul aktiveerima. Windows 8 kasutajatel on aega kaks aastat, et minna üle Windows 8.1 operatsioonisüsteemile. Alates 18. oktoobrist 2015 lõpetatakse Windows 8 toetamine. Loe sellest "in-place upgrade" installist rohkem sealt.

* Windows 7. Sa võid kasutada Windows 8.1 jaemüügi meediat ($119.99 või $199.99) või siis elektroonilist Upgrade Assistant'i (sama hinnaga) windows.com veebsaidi kaudu, et oma Windows 7 süsteemilt minna otse üle Windows 8.1 süsteemile. Kuid selle asemel on mõtekam minna esmalt üle Windows 8 opsüsteemile ja alles seejärel minna Win 8 süsteemilt üle Win 8.1 süsteemile. Ja seda seepärast et kui Sa lähed Windows 7 süsteemilt otse üle, siis saad kaasa tuua ainult oma dokumendid ja andmed, aga mitte installeeritud programme ning seadistusi. Sa võid teha ka Windows 8.1 puhta installeerimise (enne selle alustamist tuleb oma olulistest andmetest reservkoopia luua) - veelgi parem meetod.

Kui Sa tahad Windows 8.1 opsüsteemi installeerida uude ilma operatsioonisüsteemita kompuutrisse või kui Sa tahad teha Windows 8.1 puhta installeerimise, siis võid seda teha kas Win 8.1 DVD-plaadi abil või siis USB mälupulga kaudu.

Märkus: Paljud uued tahvelarvutid ja ultrabook'id ei oma DVD kettaseadmeid. Sa võid küll osta ka välise USB DVD draivi, mille kaudu saad siis installida Win 8.1 otse DVD-plaadilt, aga on ka odavam ja lihtsam meetod: loo Win 8.1 ISO failist buutiv flash draiv (USB mälupulk). Kui Sul ei ole Windows 8.1 ISO faili, siis võid selle luua Windows 8.1 DVD plaadilt (juhul kui Sa saad kasutada DVD kettaseadmega kompuutrit). Lae alla ISODisk aadressilt http://www.isodisk.com/ ja installeeri ta administraatori õigustega. Pane oma Windows 8.1 DVD plaat sahtlisse, käivita see ISODisk ja ava Create ISO Image from CD-ROM vaheleht/sakk. Kliki Save nupule, et valida loodav fail ja kogu lugu. Pärast selle ISO faili salvestamist kasuta näiteks UNetbootin instrumenti (saad ta alla laadida http://sourceforge.net/projects/unetbootin/ aadressilt), et luua buutivat USB mälupulka. Vali Diskimage parameeter, määra oma Windows 8.1 ISO fail, vali USB flash draiv ja kliki OK. (Juhul kui Sul on Win 8.1 ISO fail olemas, siis võid selle buutiva USB mälupulga loomiseks alternatiivina kasutada ka Microsofti enda ISO Tool'i, sellest tuleb siin allpool ka juttu seal.)

* Windows XP or Vista. Siin ei soovitata seda "upgrade" meetodit kasutada vaid selle asemel tuleb jaemüügist või Internetist osta Windows 8.1 DVD plaat ja teha seejärel tema PUHAS installeerimine (enne alustamist tuleb oma olulistest andmetest reservkoopia luua).


NB! Windows 8.1 DVD pakend on "tarkvara täisversioon (FULL)", mida võib nüüd installeerida suvalisse kompuutrisse sõltumata sellest et kas sinna on Windowsi varasem versioon installeeritud või ei ole. Ühesõnaga nüüd võid Sa Windows 8.1 installeerida otse DVD plaadilt, enam ei nõuta Windowsi eelmise versiooni olemasolu!


Nüüd aga allpool siis Winows 8.1 puhtast installeerimisest ja seda siis Windows 8.1 RTM versiooni näitel.



Windows 8.1 PUHAS installeerimine (Windows 8.1 RTM väljalaske ISO faili näitel):

Windows 8.1 RTM ("Release To Manufacturing") on OEM partneritele kättesaadav alates 21. augustis t 2013.
Alates 09.09.13 saavad selle Windows 8.1 Core RTM ja Windows 8.1 Pro RTM (nii 32-bit kui ka 64-bit versiooni) laadida alla ka MSDN ning TechNet tellijad, Volume License kliendid, BizSpark ja DreamSpark Premium liikmed.

Windows 8.1 ("General Availability" - GA) ilmub välja 18. oktoobril 2013 ja siis on see Windows 8.1 juba KÕIKIDELE tasuta kättesaadav - neile, kes omavad legaalset Windows 8 operatsioonisüsteemi. Seega alates antud kuupäevast võivad kõik kasutajad ta Windows Store poest alla laadida ja installeerida. (Tegelikult, olenevalt kasutaja ajatsoonist, võib ta alla laadida ka juba 17.10.13 kuupäeval.)


Mida see RTM siis tähendab?

RTM ja "GA Rollup A" värskendus: RTM tähendab Windowsi tootmisse saatmist ("Released to Manufacturing"), aga antud juhul oleks õigem õelda "tootjatele saatmist" ("Released to Manufacturers") - Microsofti OEM partneritele saatmist. See väljalase on ette nähtud testimiseks. Kui varem olid kõik Windowsi RTM väljalasked juba täiesti valmis operatsioonisüsteemid, siis nüüd Windows 8.1 RTM puhul see nii ei ole. Antud juhul ei ole selle uue opsüsteemi kood veel lõpetatud vaid seda vahepealset aega, mil ta saab massidele kättesaadavaks (18.10.13), kasutatakse vigade leidmiseks ja nende jaoks värskenduste ettevalmistamist. See värskenduste pakett, mida nimetatakse "GA Rollup A" lõpetabki siis Windows 8.1 koodi, st alles seejärel saab ta lõplikult valmis. Selle "GA Rollup A" värskenduse saab kätte Windows Update kaudu ja kas kohe 18.10.13 kuupäeval või siis natuke hiljem. Kasutaja enda jaoks ei muutu siin midagi ja see värskendus on ette nähtud erinevate vigade parandamiseks ning komponentide täiustamiseks.
See 'GA Rollup A' värskendus kaalub 200MB (x64 versioonide jaoks) ja 100MB (x86 ja ARM versioonide jaoks). Uuendatavate komponentide seas— "GA Rollup A" pakendis on kokku 658 värskendust—on näiteks Common Foundation (NT kernel ja riistvara), Secure Startup, Smart Cards, Internet Explorer, Printing, Shell, Tech Services Framework (Accessibility), Graphics Core, DWM, App Compat, DirectX, .NET, PowerShell, JScript 9, Windows Recovery Environment (WinRE), Tablet PC Input Panel (TIP), Windows Location Service, Hyper-V, Bluetooth, VPN, Tethering, Windows Image Photo Codecs, Search, AppX, Windows Reader, Windows Media Viewer/Lock Screen Camera, Remote Assistance, Windows Webcam Experience, Windows Defender, WinPE (Windows Preinstall Environment) ja Windows Store.


NB! Heaks uudiseks on aga see et kõiki värskendusi (k. a. see 'GA Rollup A' pakett), mis lastakse välja alates 17. oktoobrist 2013, saab kasutada ka antud RTM väljalaske jaoks. Seega Sa EI PEA seda RTM versiooni uninstallima siis kui 18. oktoobril 2013 ilmub välja kõikidele kättesaadav Windows 8.1 GA ("General Availability") versioon. Sa pead oma Windows 8.1 RTM versioonile peale installeerima ainult need järgmised kolm värskendustepaketti: General Availability Update Rollup, 'performance and reliability improvements' ja 'a fix for Runtimebroker.exe'. Need saad Sa kätte Windows Update kaudu ja alates 17.10.13 kuupäevast. Juhul kui Sul on Windows Update vahendi sätted pandud "Install updates automatically (recommended)" peale, siis installitakse antud värskendused automaatselt. Kui Sa kasutad aga käsitsi värskenduste allalaadimist ja installi, siis lae need kolm värskendustepaketti kohemaid alla. Sa pea sel juhul oma Windows 8.1 RTM versiooni enam ümber installeerima.


Mida Sa saad selle Windows 8.1 RTM väljalaskega teha?

See on Windows 8.1 täiskoopia, mis tähendab seda et Sa võid ta installeerida uuele riistvarale või Sa võid oma olemasoleva Windows 7 või siis Windows 8 viia üle Windows 8.1 operatsioonisüsteemile ("upgrade"). Kui Sa lähed Windows 8 süsteemist üle Windows 8.1 süsteemile, st teed nn "upgrade" installeerimise, siis Sa säilitad kõik oma appid (ka töölaua programmid) ja failid. Kui Sa buudid aga USB mälupulgast või DVD plaadilt, et alustada sealt installeerimist, siis pead tegema tema puhta installeerimise ja kui Sa installid ta oma olemasoleva Windowsi asemele, siis Sinu vana Windows siirdatakse uude Windows.old kausta.

Seega Sa võid Windows 8.1 RTM väljalaske puhul kasutada järgmisi installeerimise meetodeid:

1) Teha tema "upgrade" installeerimise, st viid oma varasema Windowsi (näiteks Windows 8.1 Preview, Windows 8.1 Enterprise Preview või siis Windows 8) üle kõrgemale Windows 8.1 Pro või siis Windows 8.1 Core (baas) versioonile. Sa võid sellise upgrade installi alustada ka otse oma Windows 8 seest: Teed sellel allalaetud Windows_8.1_EN-US_x86.ISO failil paremklõsu ja valid kontekstmenüüst käsu Mount (pilt), Sa võid sellel ISO failil ka 2x kliki teha. Seejärel teed 2x kliki setup.exe failil (pilt). Kliki nupule Next - pilt. Sisestad installeerimiseks tootevõtme (mitte oma legaalse Windows 8 tootevõtit vaid ühe neist võtmetest, mille ma siin edaspidi ka ära toon) - pilt. Aksepteerid litsentsi - pilt. Valid selle, mida Sa tahad alles jätta ja klikid Next - pilt. Ja klikid lõpuks nupule Install - pilt. Seejärel algab Windows 8.1 reaalne install ja see toimub sarnaselt tema puhta installeerimisega, millest siin edaspidi juttu tulebki.

Märkus: Windows 8 uuest veebipõhisest 'upgrade' installeerimisest ('Streamlined Setup') on rohkem juttu sealt.


2) Teha tema PUHTA installeerimise (soovitatav) kas:

- Uuele kõvakettale või uude kompuutrisse.
- Olemasoleva kõvaketta eraldi partitsiooni (DVD-plaadi või USB mälupulga abil).
- Virtuaalmasinasse (näiteks VirtualBox'i või Hyper-V masinasse) ja antud juhul ma kasutangi siin virtuaalmasinasse installeerimise meetodit (VirtualBox'i tarkvaraga).
- Kompuutrisse loodud nn virtuaalsele kõvakettale (VHD - Virtual Hard Disk).

-*** Windows 8.1 ISO failist ja buutiva USB mälupulga või DVD loomine: Kui Sa olid juba oma Windows 8 (8.0) versioonilt läinud üle kõrgemale Windows 8.1 versioonile [st teinud Windows 8.1 finaalversiooni (GA) "upgrade" installi Windows Store kaudu], siis ei pakuta enam seda Win 8.1 ISO faili, et teha tulevikus mingi probleemi korral või muul põhjusel Win 8.1 puhast või siis parandusinstalli (USB meedialt või DVD-plaadilt). Selle üsna vajaliku Windows 8.1 ISO faili saad alla laadida ainult siis kui Sa omad Windows 8.1 tootevõtit mitte aga oma Windows 8 (8.0) võtit. Kuid Microsofti saidist saab selle ISO image kätte ka järgmise "trikiga", loe sellest soovi korral edasi sealt.

Kõikide nende eelpool toodud puhta installeerimise meetodite puhul toimub Windows 8.1 installeerimise enda protsess ühtemoodi - ainult selle installi ettevalmistamine on erinev. Puhas installeerimine sobib neile inimestele, kes tahavad testida või proovida Windows 8.1 RTM versiooni, aga ka neile, kes ei taha oma Windows 8 süsteemilt minna üle Windows 8.1 süsteemile selle "upgrade" (ülemineku/värskendamise) meetodi abil, mis võtab peale kõige muu ka rohkem aega.


Märkus: Kui Sa tahad teda installeerida VirtualBox'i, siis veendu, et enne tema installimise alustamist Ei OLEKS Settings -> Display all lülitatud sisse 'Enable 3D Acceleration' parameeter - seal ruudukeses ei tohi linnukest olla.
Windows 8.1 väljalaske puhas installeerimine käib põhimõtteliselt samamoodi nagu seda tehti ka Windows 8 puhul. Ainsaks suuremaks erinevuseks on see et Windows 8.1 installeerimisel ei saa Sa luua ja kasutada lokaalset kasutajakontot (Local account). Sa saad lokaalse konto luua ainult sel juhul kui Windows 8.1 installeerimise ajal puudub Internetiühendus või kui Microsofti kasutajakonto (Microsoft account) valideerimisel läks midagi valesti - ainult sel juhul pakutakse Sulle lokaalse kasutajakonto loomise võimalust (pilt).
Aga kui Sa soovid, siis võid selle lokaalse konto ka hiljem luua: Teed seda PC settings ekraani kaudu või siis katkestad Windows 8.1 installeerimise ajaks oma võrguühenduse (näiteks lülitad modemi või ruuteri välja). Mõtekam on siiski luua see Microsofti kasutajakonto kas kohe Win 8.1 installimise ajal või siis hiljem 'PC settings' ekraani kaudu - mida need Microsofti konto ja lokaalne kasutajakonto tähendavad, sellest info seal.



Kas tema tootevõti (Product Key) on vajalik?

Jah, on küll vajalik. MSDN tellijad saavad viis tootevõtit (Core ja Pro versioonide jaoks). TechNet tellijad saavad iga versiooni jaoks kolm tootevõtit. Igat sellist võtit võib kasutada mitmeks onlain aktiveerimiseks.


Märkus: Aga need, kes ei ole MSDN ja TechNet tellijad, Volume License kliendid, BizSpark ning DreamSpark Premium liikmed ja tahavad ka seda Windows 8.1 opsüsteemi installeerida või proovida? Need võivad laadida alla tema mitteametliku Win 8.1 RTM versiooni ISO faili või siis Windows 8.1 finaalversiooni ametliku puhta ja muutmata 32-bit või 64-bit ISO faili (nendest siin edaspidi). Need siin allpool pakutavad ISO failid on täiesti identsed Microsofti poolt 09.09.13 ja hilisemal kuupäeval MSDN ning TechNet tellijatele allalaadimiseks antud versioonidega. Antud juhul tuleb Windows 8.1 väljalaske installeerimisel kasutada üht alltoodud võtmetest:

Core ehk Windows 8.1 RTM baasversioon=334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT
Professional ehk Windows 8.1 RTM Pro versioon=XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB


Neid nn 'generic' võtmeid tuleb kasutada ainult Win 8.1 väljalaske installeerimiseks, st sisestad ühe neist kohe installimise alguses! Kuid pärast installeerimise lõpetamist tuleb Sul tema aktiveerimiseks kasutada oma Windows 8 legaalset tootevõtit (juhis). Kui Sa jooksutad praegu Windows 8 baasversiooni (Core), siis kasuta installeerimisel seda 334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT tootevõtit ja kui Sa jooksutad aga Windows 8 Pro versiooni, siis kasuta seda XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB võtit.
Kuna need ISO failid on täiesti identsed Microsofti poolt MSDN ja TechNet tellijatele allalaadimiseks antud versioonidega, siis on see ka peapõhjuseks selles et miks seda uut opsüsteemi on võimalik olemasoleva legaalse Windows 8 tootevõtmega aktiveerida.

Kui Sa ostad aga pärast 18.10.13 kuupäeva Windows 8.1 DVD pakendi (Internetist või jaemüügist), siis on seal tootevõti juba olemas ja antud võti tuleb siis sisestada installeerimise ajal. Internetiühenduse olemasolul toimub aktiveerimine juba automaatselt.


Kas selle "upgrade" installeerimise puhul on buutivat installeerimismeediat vaja luua?

Ei. Windows 8 omab juba sisseehitatud ISO failide mountimise võimalust ja kui Sa olid selle ISO faili (näiteks Windows_8.1_EN-US_x86.ISO) alla laadinud, siis tee temal 2x klikk, et avada ta File Explorer aknas (installeri jaoks luuakse seal virtuaalne DVD draiv). Seejärel tee 2x klikk setup.exe failil ja alusta ülemineku (upgrade) protsessi:

Seejärel tee 2x klikk setup.exe failil ja alusta ülemineku (upgrade) protsessi

Etteotsa



Mida on Windows 8.1 puhtaks installeerimiseks vaja?

Et teha Windows 8.1 puhast installi, on vaja järgmist:

1) Sa pead ostma Windows 8.1 jaemüügi koopia (Win 8.1 DVD-plaadi) Microsoft Store, Amazon.com, Best Buy, Eesti ja muudelt jaemüüjatelt (elektrooniliselt ja mitte võrgu), kes pakuvad Windowsi füüsilist meediat. Windows 8.1 (nn Windowsi "Full" versioooni) puhul võid teha opsüsteemi puhta installeerimise või siis kasutada seda meediat oma olemasoleva vanema Windowsi (Windows 7 või Windows 8) üleviimiseks uuemale Windows 8.1 süsteemile.

Antud näites aga kasutame siis seda Windows 8.1 RTM ISO faili - sellest kohe siin edaspidi. (UUENDATUD: Sa võid selleks kasutada ka nüüdseks väljalastud Windows 8.1 Pro finaalversiooni ametlikku puhast ja muutmata 32-bit või 64-bit ISO faili, sellest siin kohe edaspidi.)

2) Sul peab olema Windows 8.1 legaalne tootevõti, et sisestada ta installeerimise algfaasis ja et aktiveerida oma Windows 8.1. Aga antud näites kasutame me mitteametlikku kuigi identset Windows 8.1 RTM ISO faili ja sel juhul tuleb meil installeerimisel kasutada üht alltoodud võtmetest. Neid alltoodud 'generic' Windows 8.1 võtmeid saab kasutada ainult Windows 8.1 installeerimiseks, aga mitte tema hilisemaks aktiveerimiseks:

- Core ehk Windows 8.1 RTM baasversioon=334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT
- Professional ehk Windows 8.1 RTM Pro versioon=XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB

Antud võtmeid tuleb kasutada ainult Win 8.1 RTM väljalaske installeerimiseks, st sisestad ühe neist kohe installimise alguses! Kuid pärast installeerimise lõpetamist tuleb Sul tema aktiveerimiseks kasutada oma Windows 8 legaalset tootevõtit. Kui Sa jooksutad praegu Windows 8 baasversiooni (Core), siis kasuta installeerimisel seda 334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT tootevõtit ja kui Sa jooksutad aga Windows 8 Pro versiooni, siis kasuta seda XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB võtit.
Kuna need ISO failid on täiesti identsed Microsofti poolt MSDN ja TechNet tellijatele allalaadimiseks antud versioonidega, siis on see ka peapõhjuseks selles et miks seda uut opsüsteemi on võimalik olemasoleva legaalse Windows 8 tootevõtmega aktiveerida. Windows 8.1 RTM versiooni aktiveerimisest on juhis seal.

Märkus: Kui Sa ostad pärast 18.10.13 kuupäeva Windows 8.1 DVD pakendi (Internetist või jaemüügist), siis on seal tootevõti juba olemas ja antud võti tuleb siis sisestada installeerimise ajal. Internetiühenduse olemasolul toimub aktiveerimine juba automaatselt.

3) Kui Sa kasutad seda mitteametlikku Windows 8.1 RTM või siis nüüdseks väljalastud Windows 8.1 finaalversiooni ametlikku ISO faili, siis tuleb Sul pärast installi lõpetamist oma Windows 8.1 aktiveerida ja seda telefoni teel - juhis.

4) Sa vajad buutivat Windows 8.1 meediat, näiteks Windows 8.1 USB mälupulka (vähemalt 4GB mahuga) või siis Windows 8.1 DVD plaati. Kui Sa installeerid ta virtuaalmasinasse, siis piisab ainult sellest ISO failist.

Sa võid selle buutiva meedia loomiseks kasutada Windows 7 USB/DVD Tool'i abi - parim moodus - juhis siin edaspidi. (See Windows 7 USB/DVD instrument töötab hästi ka Windows 8 ja Windows 8.1 puhul. Sa võid edaspidi seda buutivat Windows 8.1 meediat kasutada Windowsi ümberinstaleerimiseks või siis taastamiseks.)

5) Kui Sa installeerid ta eraldi partitsiooni või virtuaalmasinasse, siis peab olema vähemalt 20GB vaba ruumi.


Märkus: Mida see Windowsi puhas installeerimine ikkagi tähendab, sellest on juttu seal.

Etteotsa



Windows 8.1 ISO failid:

Neile, kes ei ole MSDN ja TechNet tellijad, Volume License kliendid, BizSpark ning DreamSpark Premium liikmed ja tahavad seda Windows 8.1 väljalaset installeerida või proovida. Need võivad laadida alla kas Win 8.1 RTM versiooni mitteametliku, aga identse ISO faili või siis Win 8.1 Pro finaalversiooni ametliku puhta ja identse ISO faili. Seejärel ta installeerida ja oma legaalse Windows 8 tootevõtmega ka aktiveerida:


1) Windows 8.1 RTM (Build 9600) allalaadimise lingid:

MICROSOFT WINDOWS 8.1 RTM X86 ENGLISH DVD-WZT
Lasti välja: 21/08/2013
BUILD: 6.3.9600.16384.WINBLUE_RTM.130821-1623
Fail: Windows_8.1_EN-US_x86.ISO
Suurus: 2,915,131,392 baiti
SHA-1: 802CFCD3A411D99C097EA7E747F0B6697F9BDAC4
MD5: 7DD36FEA0D004ACFEDBDB3A5521EF5FF

Torrent allalaadimiseks (magnetlink): magnet:?xt=urn:btih:D40A31912E9C1227826397B208228EFF3839802D


MICROSOFT WINDOWS 8.1 RTM X64 ENGLISH DVD-WZT
Lasti välja: 21/08/2013
BUILD: 6.3.9600.16384.WINBLUE_RTM.130821-1623
Fail: Windows_8.1_EN-US_x64.ISO
Suurus: 3,899,295,744 baiti
SHA-1: BC2F7FF5C91C9F0F8676E39E703085C65072139B
MD5: F104B78019E86E74B149AE5E510F7BE9

Torrent allalaadimiseks (magnetlink): magnet:?xt=urn:btih:958ED16A00869C0BA4C04815AB500FFA1F2EE92E



Märkus: Nendest torrentitest ja magnetlinkidest rohkem infot seal.


Installeerimiseks vajalikud tootevõtmed:

Core ehk Windows 8.1 RTM baasversioon=334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT
Professional ehk Windows 8.1 RTM Pro versioon=XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB

Neid võtmeid tuleb kasutada ainult Win 8.1 väljalaske installeerimiseks, st sisestad ühe neist kohe installimise alguses! Kuid pärast installeerimise lõpetamist tuleb Sul tema aktiveerimiseks kasutada oma Windows 8 legaalset tootevõtit. Kui Sa jooksutad praegu Windows 8 baasversiooni (Core), siis kasuta installeerimisel seda 334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT tootevõtit ja kui Sa jooksutad aga Windows 8 Pro versiooni, siis kasuta seda XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB võtit.




2) UUENDATUD! Windows 8.1 Pro finaalversiooni ametlikud puhtad ja muutmata 32-bit ja/või 64-bit ISO failid:

Sa võid minna ka sinna saiti ja laadida sealt alla Windows 8.1 Pro finaalversiooni ametlikud puhtad ning muutmata 32-bit ja/või 64-bit ISO failid. Keri seal allapoole ja kliki kas 32 Bit Download või siis 64 Bit Download nupule, olenevalt sellest et kumba Windowsi Sa jooksutad - Download . Need on siis Windows 8.1 Pro versiooni Microsofti ametlikud redakteerimata/puutumata ISO failid (minu poolt ka üle kontrollitud). Neid ISO faile võib kasutada ainult Windows 8.1 Pro versiooni PUHTAKS (FRESH/CLEAN) installeerimiseks samasse masinasse ja telefoni teel aktiveerimiseks (oma legaalse Win 8 tootevõtmega) või siis Windows 8.1 Pro ümberinstalleerimiseks ja tehase originaalseisundi taastamiseks. Ükskõik kust Sa need ISO image failid ka alla laed, pead pärast allalaadimist kontrollima nende hash'i (räsi). Nende Windows 8.1 Pro ametlike ISO failide SHA-1 'hash' koodid on võetud MSDN allalaadimise saidist (http://msdn.microsoft.com/subscriptions/downloads/):

a) Windows 8.1 Pro VL (x86) - DVD (English):

File Name: en_windows_8_1_pro_vl_x86_dvd_2972633.iso
Languages: English
SHA1: 9F1FCEC3B267EDB6F3BD02566BC889BB4A372BFD



b) Windows 8.1 Pro VL (x64) - DVD (English):

File Name: en_windows_8_1_pro_vl_x64_dvd_2971948.iso
Languages: English
SHA1: CFCDF895679A5116F7F1C6406C20F99A1F850E49



Sa võid hash'ide kontrollimiseks kasutada näiteks väga kiiret ja head MD5_and_SHA_Checksum_Utility.exe utiliiti. Sa võid ta sealt veebilehest alla laadida või siis lae see MD5_and_SHA_Checksum_Utility.zip fail siitsamast alla, mis sisaldab nii programmi ennast kui ka selle juhist ja vastavaid pilte (pluss Win 8.1 Pro ISO hash'id).


Need siin ülal pakutavad ISO failid on täiesti identsed Microsofti poolt MSDN ja TechNet tellijatele allalaadimiseks antud versioonile. See on ka peapõhjuseks selles et miks seda uut opsüsteemi on võimalik olemasoleva legaalse Windows 8 tootevõtmega aktiveerida.



3) Uuendatud nov. 2014: 'Windows Installation Media Creation Tool' — Lõpuks ilmus välja ka Microsofti ametlik instrument Windows 8.1 ISO faili allalaadimiseks. Selle installeerimismeedia abil võid teha Windows 8.1 puhta või siis parandusinstalleerimise ja teda saab aktiveerida nii Windows 8.0 (!) kui ka Windows 8.1 tootevõtmega. (Temaga tulevad kaasa ka juba sisseintegreeritud Update 1 ja Update 2 värskendused.) - link

Etteotsa



Buutiva Windows 8.1 meedia loomine:

Kuigi ma kasutan siin seda virtuaalmasinasse installeerimise meetodit ja seda ainult Windows 8.1 ISO faili abil, aga toon siin ära ka buutiva Win 8.1 meedia loomise juhise. Windows 8.1 puhta installimise enda protsess toimub aga nii või naa ühtemoodi. See buutiva meedia loomise juhis on siin neile, kes tahavad Windows 8.1'te installida kas uude masinasse, tühja kõvakettasse või eraldi partitsiooni (multi boot masina puhul) või siis olemasoleva Windowsi asemele ja seda DVD-plaadi või siis USB meedia abil.

Et kasutajad saaksid nüüd lihtsamal teel põletada oma Win 7 või Win 8/Win 8.1  ISO image füüsilisele DVD-plaadileUSB mälupulka või välisele ning kaasaskantavale USB kõvakettale, lasi Microsoft välja nn Windows 7 USB/DVD Download Tool (WUDT) instrumendi, mida tuntakse kui ISO Tool'i - tema allalaadimine:

*  Otse Microsofti saidist - seal on ka juhis. 
* Või siis siitsamast Windows7-USB-DVD-tool.exe fail.


Et nüüd luua selle ISO Tool'i abil buutimisvõimelist DVD või USB meediat ja selle abil installeerida Windows 8.1 operatsioonisüsteemi, tee järgmist:

a) Lae kõigepealt alla Windows 8.1 RTM  ISO fail (image) - tema allalaadimise võimalustest oli siin eelpool juba juttu - seal.

b) Lae Windows 7 USB/DVD Download Tool (WUDT) ehk lihtsalt ISO Tool alla oma töölauale, näiteks sealt. Sul peavad olema administraatori õigused, et installeerida Windows 7 USB/DVD Download tool instrumenti. Antud tööriist sobib kasutamiseks Windows XP SP2, Windows Vista, Windows 7 ja Windows 8 (32-bit või 64-bit) süsteemides.

Märkus: Windows XP jooksutamisel:

* Peab olema installeeritud Microsoft .NET Framework 2.0
* Peab olema installeeritud ka Microsoft Image Mastering API v2 (selle allalaadimine


c) Installeeri ta (ülilihtne, ainult 4 hiireklõpsu: Run, siis Next, seejärel Install ja lõpuks Finish). Pärast  ISO Tool'i installeerimist saad ta käivita töölauale pandud Windows 7 USB DVD Download Tool kiirkorralduse või siis Start menüü kaudu.

Tema programmifailid pannakse aga aadressile:

C:\Users\<KASUTAJANIMI>\AppData\Local\Apps\Windows 7 USB DVD Download Tool (Sul peab olema varjatud kaustade ja failide vaatamine lubatud, et näha seda AppData kausta ennast ning tema sisu: menüü Tools -> Folder Options..., vaheleht View ja aktiveerida raadionupp Show hidden files and folders).


d) Nüüd käivita see allalaetud ja installitud Windows 7 USB/DVD Download Tool ehk ISO Tool (pilt) ja ilmub järgmine aken:


Ilmub järgmine aken


e) Kliki Source file tekstikasti kõrval asuvale Browse nupule ja otsi oma Windows 8.1 ISO fail ülesse (kõige parem on enne ta panna oma töölauale - pilt) ja kui valmis, siis kliki Next

Kui valmis, siis kliki Next


f) Nüüd vali üks kahest:

* kas USB device nupp juhul kui Sa tahad alustada Windows 8.1 operatsioonisüsteemi installimist otse oma USB mälupulgast (või välisest USB kõvakettast - iga Väline USB kõvaketas selleks ei sobi);
* või DVD nupp juhul kui Sa tahad luua Windows 8.1 installeerimise DVD plaadi.

Antud näites kasutame DVD plaati ja olles eelnevalt pannud tühja DVD-plaadi sahtlisse, klikime siin DVD nupule:


Antud näites kasutame DVD plaati


Märkused: Kui Sa unustasid DVD plaadi sahtlisse torkamast, siis ilmub veel järgmine aken, pane nüüd see DVD plaat CD/DVD-ROM seadme sahtlisse ja kliki nupule Try again - pilt.



USB meedia loomine: Juhul kui Sa tahad aga luua Win 8.1 buutiva USB meedia, siis kliki nupule 'USB device'. Vii oma USB mälupulgast või välisest USB kõvakettast kõik vajalikud failid ajutiselt mujale, sest need meediad formaaditakse (vormindatakse ümber) ja kõik andmed lähevad seal kaduma. Sinu USB mälupulk peab olema vähemalt 4GB mahuga (parem kui tema maht on 8GB või veelgi rohkem - tänapäeval on USB pulkade hind trastiliselt langenud...). Kui Sul on oma USB pulgas suures koguses faile, siis võid nad kopeerida ajutiselt näiteks oma töölauale mingisse kausta ja seda väga kiire 'FastCopy' programmi abil (info/juhis).
Võib olla ei õnnestu ka Sinu mälupulga formaatimine ja seega ei alustata ka failide kopeerimist ning see võib juhtuda seepärast, et Sinu USB pulgal asuv varjatud System Volume Information kaust võib seda takistada (või on mingi muu põhjus).
Sel juhul ava kohe (ISO Tool võib jääda töösse ja avatuks) Computer (My Computer) aken, tee oma USB draivil paremklõps ja vali käsk Format.... Pane linnuke ruutu Quick Format ja kliki nupule Start. Kui valmis, siis kliki seal ISO Tool aknas uuesti nupule Begin copying ja algabki kopeerimine - pilt.

OLULINE! Kui Sa ostsid äsja uue kompuutri, siis omab ta kõige eelduste kohaselt juba uut tüüpi kaasaegset UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) firmwaret, mis asendab vana traditsioonilist BIOS (Basic Input/output System) mehhanismi. Kui Sa tahad nüüd installeerida Windows 8 või Windows 8.1 (ka Windows 7) puhast koopiat oma UEFI kompuutrisse, siis vajad Sa FAT32 failisüsteemiga UEFI buutivat USB mälupulka. Kuid osa tänapäeva USB meediat on formaaditud NTFS failisüsteemi (või siis formaatisid ta ise kunagi sellesse failisüsteemi) ja seega pead ta nüüd ümber formaatima FAT32 failisüsteemi ning seda teeb ka antud Windows 7 USB/DVD Download Tool (ISO Tool). UEFI süsteemid (näiteks Windows 8) ei saa buutida NTFS seadmetelt, nad saavad seda teha ainult FAT32 seadmetelt. Ühesõnaga Sa pead looma buutiva USB meedia, mis on formaaditud FAT32 failisüsteemi.

Sellise FAT32 buutiva USB mälupulga loomiseks ja sinna Windows 8.1 (või Windows 8, Windows 7) installeerimisfailide viimiseks on mitu võimalust. Sa võid kasutada näiteks Windowsisse sisseehitatud diskpart utiliiti, et formaatida USB mälupulk FAT32 failisüsteemi, seejärel mountida oma Windows 8.1 (või Windows 8, Windows 7) installatsiooni ISO fail ja lõpuks kopeerida kogu selle ISO faili sisu sinna äsjaformaaditud USB mälupulka. (Kui Sa tahad Win 8 64-bit versiooni installida, siis pead veel tsipa lisatööd tegema...)
Osa UEFI-põhiseid kompuutreid omavad Compatibility Support Module (CSM) vahendit, mis lubab BIOS'ist buutida ja käivitada BIOSi-põhiseid operatsioonisüsteeme. Seega võid siseneda firmware (st UEFI) menüüsse ja lülitada BIOS-ühildumise režiimi kas sisse või siis välja - antud juhul siis sisse. Et kasutada seda BIOS-ühildumise režiimi, pead aga lülitama välja ka UEFI SecureBoot vahendi. Kõik see ei ole hea, sest Sa kaotad sellega oma UEFI kasulikud vahendid.

Seega kasuta parem selleks väikest tasuta kiiret portatiivset Rufus utiliiti, mis ei vaja installeerimist ja millega saab luua buutiva USB mälupulga Windows 7 või Windows 8 jaoks. Sa võid luua buutiva USB meedia, mis võib buutida otse UEFI kompuutrist ja Sa ei pea seda vajalikku Secure Boot vahendit välja lülitama (näiteks, et kasutada seda BIOS-ühildumise režiimi). Et luua UEFI buutivat USB draivi, tee järgmist: a) Lae alla see Rufus utiliit sealt (ta ei vaja installeerimist ja ta töötab alates Win XP ning kõrgemates Windowsites); b) Torka oma USB mälupulk USB porti; c) Käivita see Rufus programm; d) Pane linnuke "Create a bootable disk using:" ruutu ja vali kõrvalasuvast rippmenüüst "ISO Image". Seejärel kliki sealsamas kõrval asuvale ketta ikoonile ja otsi oma Windows 8 või Windows 8.1 installatsiooni ISO image fail üles; e) Nüüd vali ülevalt teisest rippmenüüs "GPT partition scheme for UEFI computer" parameeter; f) Lõpuks kliki nupule Start ja joo õlut või nuusuta narkotsi - pilt.

NB! Rohkem infot sellest uuest UEFI firmwarest ja Windowsi installeerimisel tekkivatest probleemidest saad sealt.



g) Jätkame DVD plaadiga: Kliki nupule Begin burning:

Kliki nupule Begin copying


h) Ja algabki buutiva Win 8.1 DVD loomine (sinna kopeeritakse Windows 8.1 installatsioonifailid, oota...):

Ja algabki buutiva Win 8.1 DVD loomine


i) 100% sai täis ja sulge see aken paremal ülanurgas asuva ristiga (x) "Close" nupu kaudu:

100% sai täis ja sulge see aken paremal ülanurgas asuva ristiga (x) "Close" nupu kaudu


j) Kui Sa avad nüüd Computer (My Computer) akna, siis näed, et see äsjaloodud DVD-plaat sisaldab siis Win 8.1 istalleerimiseks vajalikke faile/kaustasid:

Computer aken



Märkused:

a) Kui selle buutiva Win 8 DVD plaadi loomine ebaõnnestub ja kui ilmub mingi veateade, siis ära kohe seda plaati minema viska vaid proovi järgmist (seda võid ka uute plaatide puhul teha):


* Pane seesama DVD-plaat sahtlisse tagasi, ava Computer aken, tee seal DVD seadme kettatähisel paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Open - pilt.
* Aktiveeri alumine raadionupp ja kliki nupule Next - pilt.
* Seejärel ilmub järgmine aken, sulge see Computer aken (pilt) ja alusta uuesti Win 8 buutiva DVD plaadi loomist.

b) Kui Sul EI OLE Windows 8.1 ISO faili, aga on olemas legaalne Win 8.1 DVD plaat (koos tootevõtmega): Nagu juba eelpool sai mainitud, siis paljud uued tahvelarvutid ja ultrabook'id ei oma DVD kettaseadmeid. Sa võid küll osta ka välise USB DVD draivi, mille kaudu saad siis installida Win 8.1 otse DVD-plaadilt, aga on ka odavam ja lihtsam meetod: loo Win 8.1 ISO failist buutiv flash draiv (USB mälupulk). Kui Sul ei ole Windows 8.1 ISO faili, siis võid selle luua ka Windows 8.1 DVD plaadilt (juhul kui Sa saad kasutada DVD kettaseadmega kompuutrit). Lae alla ISODisk aadressilt http://www.isodisk.com/ ja installeeri ta administraatori õigustega. Pane oma Windows 8.1 DVD plaat sahtlisse, käivita see ISODisk ja ava Create ISO Image from CD-ROM vaheleht/sakk. Kliki Save nupule, et valida loodav fail ja kogu lugu. Pärast selle ISO faili salvestamist kasuta näiteks UNetbootin instrumenti (saad ta alla laadida http://sourceforge.net/projects/unetbootin/ aadressilt), et luua buutivat USB mälupulka. Vali Diskimage parameeter, määra oma Windows 8.1 ISO fail, vali USB flash draiv ja kliki OK. (Juhul kui Sul on Win 8.1 ISO fail olemas, siis võid selle buutiva USB mälupulga loomiseks alternatiivina kasutada ka Microsofti enda ISO Tool'i, sellest oli siin kohe eelpool juba ka juttu.)


Etteotsa



Windows 8.1 puhas installeerimine - 'clean install':

Windows 8.1 väljalaske puhas installeerimine käib põhimõtteliselt samamoodi nagu seda tehti ka Windows 8 puhul. Ainsaks suuremaks erinevuseks on see et Windows 8.1 installeerimisel ei saa Sa luua ja kasutada lokaalset kasutajakontot (Local account). Sa saad lokaalse konto luua ainult sel juhul kui Windows 8.1 installeerimise ajal puudub Internetiühendus või kui Microsofti kasutajakonto (Microsoft account) valideerimisel läks midagi valesti - ainult sel juhul pakutakse Sulle lokaalse kasutajakonto loomise võimalust (pilt).
Aga kui Sa soovid, siis võid selle lokaalse konto ka hiljem luua: Teed seda PC settings ekraani kaudu või siis katkestad Windows 8.1 installeerimise ajaks oma võrguühenduse (näiteks lülitad modemi või ruuteri välja). Mõtekam on siiski luua see Microsofti kasutajakonto kas kohe Win 8.1 installimise ajal või siis hiljem 'PC settings' ekraani kaudu - mida need Microsofti konto ja lokaalne kasutajakonto tähendavad, sellest info seal.

Antud näites kasutame siis Windows 8 RTM ISO faili ja tema installeerimist virtuaalmasinasse (VirtualBox tarkvaraga). Kuid toon siin ära ka kõik vajaliku seks puhuks kui Sa ei installeeri teda virtuaalmasinasse vaid installid ta näiteks eraldi partitsiooni või tühjale kõvakettale või olemasoleva Windowsi asemele ja kui Sa kasutad Win 8.1 installimisel buutivat USB meediat.

Kui Sa olid eelnevalt VirtualBox tarkvara installeerinud (juhis), seejärel loonud temas oma esimese virtuaalmasina (juhis) ja pannud selles virtuaalmasinas paika tema esmased seadistused, siis käivita nüüd oma virtuaalmasin, et installeerida sellesse mingi operatsioonisüsteem (antud juhul siis Windows 8.1). Sa võid oma virtuaalmasina käivitada mitmel moel:

- Tee 'Oracle VM VirtualBox Manager' akna vasemas paanis oma virtuaalmasinal 2x klõps;
- Ava C:\Users\Sinu_Kasutajanimi\VirtualBox VMs kaust, ava seal vajaliku virtuaalmasinaga kaust ja tee temas sees .vbox laiendiga failil 2x klõps.
- Märgista 'Oracle VM VirtualBox Manager' akna vasemas paanis oma virtuaalmasin ja seejärel kliki üleval Start Start nupp nupule või tee sellel virtuaalmasinal lihtsalt 2x klõps—see on parim meetod:

Kliki Start nupule




Märkus: Kui Sa kasutad installeerimisel buutivat Windows 8.1 DVD plaati: Veendu, et Sinu CD/DVD-ROM kettaseade oleks BIOS seadistustes pandud kompuutri esmaseks laadimisseadmeks (buutimisseadmeks). Pane oma Windows 8.1 installeerimise DVD plaat sahtlisse ja tee kompuutri ümberlaadimine. Kohe päris alguses pärast väga kiiret videokaardi, mälu ja kõvaketta tuvastamist võib ekraanile ilmuda järgmine kiri "Press any key to boot from CD" või selline kiri "Press any key to boot from CD or DVD", siis vajuta kiiresti suvalist klahvi (nt tühiklahvi). Kui asi ebaõnnestus, siis tee uus restart ja korda seda tegevust - pilt. Kui Windows 8.1 installeerimise käigus tehakse edaspidi veel kompuutri restarte (ümberlaadimisi), siis ära vajuta enam sellisel juhul ühtegi klahvi muidu alustatakse Win 8 installi otsast peale!

USB meedia (USB mälupulk või väline USB kõvaketas) kasutamisel: Kui Sa kasutad Win 8.1 operatsioonisüsteemiga USB mälupulka (või välist USB kõvaketast), siis pane oma BIOS seadistustes kompuutri esmaseks buutimisseadmeks USB meedia. Enne kui Sa lähed BIOS seadistusse, ühenda oma USB meedia/mäluseade arvutiga, muidu ei suuda BIOS teda tuvatstada. Seejärel sisene 'BIOS Setup' ekraani ja otsi menüüdest järgmisi kirjeid ning kui leiad ta, siis sea talle kas "Enabled" või siis "Yes" parameeter: USB ZIP, USB FDD, USB HDD, USB Keyboard Legacy support, USB Function Support, USB Function For DOS, ThumbDrive for DOS, USB RMD-FDD, USB Mass Storage Device Configuration, USB-Stick, USB-ZIP, Removable Devices, External Devices, Legacy USB, Assign IRQ for USB või lihtsalt USB). Olles BIOS menüüs seadnud oma kompuutri alglaadimise USB meediale (antud juhul siis USB mälupulgale), välju sealt ja kohe pärast restarti algabki Windows 8.1 installeerimise protsess.

Kui Sa saad oma Windowsi installeerimisega lõpetatud, siis mine sinna BIOS seadistustesse jälle tagasi ja pane seal kõvaketas tagasi esmaseks buutimise seadmeks.

Rohkem üksikasjalikum selgitus sellest BIOS menüüst koos piltidega on aadressil: http://landfield.pri.ee/Vista_BIOS.html



Ja algabki Windows 8.1 RTM (Win 8.1 finaalversiooni) installeerimise ettevalmistamine. Laetakse installeerimiseelne keskkond ja Sa näed ainult Windows 8.1 buutimise logot. Windows 8.1 installeerimisfailid laetakse mällu:

Ja algabki Windows 8.1 RTM (Win 8.1 finaalversiooni) installeerimise ettevalmistamine


Märkused: Tahvelarvutite ja puutetundlike ekraanide puhul võib kogu installeerimisprotsessi, sealhulgas ka võtmete sisestamise, traadita võrku ühendamise ning vaikimisi parameetrite seadistamise viia läbi ekraani klaviatuuri abil.


Windows Setup: Vali sobiv keele, aja- ja raha formaat ning seejärel ka klaviatuuri või sisestamise meetod. Siin tuleb Sul ainult teisest rippmenüüst valida "Estonian (Estonia)" parameeter ja seejärel klikkida all paremal nupule Next.

Vali sobiv keele, aja- ja raha formaat ning seejärel ka klaviatuuri või sisestamise meetod


Kliki nupule Install now:

Kliki nupule Install now


Ilmub järgmine "Setup is starting" ekraan:

Ilmub järgmine "Setup is starting" ekraan


Sisesta tootevõti (Product Key), et Sa saaksid oma Windowsi installeerida. Sa pead siia sisestama 25-sümbolise tootevõtme, et jätkata installeerimist. Sa ei saa ilma tootevõtme sisestamiseta installeerimist jätkata, Sa pead sisestama kehtiva legaalse tootevõtme. Windows ei pea kohe Sinu tootevõtit aktiveerima. Sellele vaatamata, juhul kui Sa sisestad selle tootevõtme teise kompuutrisse, siis installeerimine küll jätkub, aga kui Windows juba jookseb ja saab ühenduse Internetiga, siis Sa oma Windowsit aktiveerida ei saa. Windows tuvastab selle et Sinu tootevõti on juba kasutusel ja hoiatab Sind tootevõtme sisestamise või siis kehtiva legaalse tootevõtme ostmise suhtes.

MSDN tellijad saavad viis 'generic' võtit (Core ja Pro versioonide jaoks). TechNet tellijad saavad iga versiooni jaoks kolm tootevõtit. Igat sellist võtit võib kasutada mitmeks onlain aktiveerimiseks.

Neile, kes ei ole MSDN ja TechNet tellijad, Volume License kliendid, BizSpark ning DreamSpark Premium liikmed ja tahavad seda Windows 8.1 väljalaset installeerida või proovida. Need võivad laadida alla kas Win 8.1 RTM versiooni mitteametliku, aga identse ISO faili või siis Win 8.1 Pro finaalversiooni ametliku puhta ja identse ISO faili. Seejärel ta installeerida ja oma legaalse Windows 8 tootevõtmega ka aktiveerida. Need ISO failid on täiesti identsed Microsofti poolt MSDN ja TechNet tellijatele allalaadimiseks antud versiooniga. Sel juhul tuleb Windows 8.1 RTM väljalaske installeerimisel kasutada üht alltoodud võtmetest:

Core ehk Windows 8.1 RTM baasversioon=334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT
Professional ehk Windows 8.1 RTM Pro versioon=XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB


Neid võtmeid tuleb kasutada ainult Win 8.1 installeerimiseks, st sisestad ühe neist kohe installimise alguses! Kuid pärast installeerimise lõpetamist tuleb Sul tema aktiveerimiseks kasutada oma Windows 8 legaalset tootevõtit. Kui Sa jooksutad praegu Windows 8 baasversiooni (Core), siis kasuta installeerimisel seda 334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT tootevõtit ja kui Sa jooksutad aga Windows 8 Pro versiooni, siis kasuta seda XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB võtit.
Kuna need mitteametlikud ISO failid on täiesti identsed Microsofti poolt MSDN ja TechNet tellijatele allalaadimiseks antud versioonile, siis on see ka peapõhjuseks selles et miks seda uut opsüsteemi on võimalik olemasoleva legaalse Windows 8 tootevõtmega aktiveerida. Windows 8.1 versiooni aktiveerimisest on juhis seal.

Kui Sa ostad aga pärast 18.10.13 kuupäeva Windows 8.1 DVD pakendi (Internetist või jaemüügist), siis on seal tootevõti juba olemas ja antud võti tuleb siis sisestada installeerimise ajal. Internetiühenduse olemasolul toimub aktiveerimine juba automaatselt.

Sa pea siia neid sidekriipse ("-") sisestama, need pannakse automaatselt ja Sa ei pea ka jälgima suur/väiketähti - kui valmis, siis kliki Next.

(Win 8.1 installimisel ja tema tootevõtme sisestamisel ei saa Sa enne sellele "Next" nupule ligi, kui oled ÕIGE võtme sisestanud! Kontrolli ka seda et kas Sa ise ei eksinud võtme tippimisel.)

Sisesta tootevõti (Product Key), et Sa saaksid oma Windowsi installeerida


Märkus: Näide ka klaviatuuri kasutamise võimalusest. Kliki (või toksa) tootevõtme sisestamise kasti paremal kõrval asuvale klaviatuuri nupule ja selle peale ilmub alla virtuaalne klaviatuur. Toksad seal &123 klahvile ja hakkad seejärel tootevõtme numbreid sisestama. See alltoodud pilt siin oli võetud Windows 8 Pro RTM versiooni installeerimise ajal:

Näide ka klaviatuuri kasutamise võimalusest



NB! Eelmiste Windowsite (XP, Vista, Windows 7) puhul oli siin tootevõtme sisestamise aknas ka selline kontrollruut nagu "Automatically activate Windows when I'm online". Peale selle sai varasemate Windowsite installeerimist jätkata isegi siis kui Sa siin tootevõtit ei sisestanud: Next nupp oli siis ligipääsetav ja klikkides temale said Sa oma Windowsi installeerimisega edasi minna (pilt).

Windows 8 ja Windows 8.1 puhtal installeerimisel on aga hoopis teised lood. Nagu Sa näed, siis puudub siin tootevõtme sisestamise aknas see varasemate Windowsite puhul olnud "Automatically activate Windows when I'm online" kontrollruut ja nupp Next on tuhmi värvi. Sa pead siin eelnevalt sisestama tootevõtme ja alles seejärel saad Sa Next nupule ligi ning oma Windows 8 või Windows 8.1 installeerimist jätkata (pilt).

See pole veel teada, aga kui lugeda hoolega litsentsitingimusi, siis on seal kirjas ka umbes järmine klausel: "KOHUSTUSLIK AKTIVEERIMINE." Pla-pla-plaa ja seejärel: "Aktiveerimine toimub tarkvara esmakordsel kasutamisel automaatselt siis kui litsentseeritud kompuuter on Internetiga ühendatud. Kui Te ei saa tarkvara esmakordsel käivitamisel teda aktiveerida, siis hakkab tarkvara Teid regulaarselt teavitama aktiveerimise vajalikusest. Te ei saa aktiveerimist vahele jätta või seda vältida."

Windows 8 või Windows 8.1 aktiveerimine toimub automaatselt ja seda kohe siis kui süsteem on Internetiga ühenduse saanud (pilt). Seega pead Sa juba Windows 8 või Windows 8.1 puhta installeerimise ajal sisestama tema tootevõtme.


Üldiselt on Windows 8/ Windows 8.1 piraatkoopiate kasutamine raskemaks tehtud ja veel üks näide: Windows 8 puhul hakatakse arvatavasti (ametlikult pole seda veel kinnitatud) kasutama täiesti uut toote aktiveerimise standardit, mida kutsutakse OEM Activation 3.0 (AKA OA 3.0) ja mis erineb tunduvalt tema eelmisest versioonist, mida kasutati Windows 7, OA 2.1 puhul. Et teha piraatidel ja ebaausatel OEM-partneritel elu keerulisemaks, üritab Microsoft seda aktiveerimise süsteemi täiustada.
Kui varem kasutati suurte partiide OEM-kompuutrite tehases eelaktiveerimiseks ühteainsat peavõtit, siis nüüd seda teha enam ei saa. Tulevikus peavad OEM-kompuutrite tootjad kirjutama IGA uue arvuti BIOS'i unikaalse Windowsi võtme, mis baseerub justnimelt antud kompuutri konkreetsele riistvarale. Seda võtit ei genereerita automaatselt OEM-tootjate endi poolt vaid nad saavad selle Microsoftilt elektroonilisel kujul.

Antud juhul selle mitteametliku Windows 8.1 RTM versiooni ISO faili kasutamisel peame oma Windowsi pärast installimise lõpetamist ise käsitsi aktiveerima ja sellest aktiveerimisest on juhis seal.



Seejärel paisatakse ekraanile meie kõigi poolt väga armastatud ja ülimalt arusaadava sisu ning tekstiga litsentsiaken, kus pane linnuke "I accept the licence terms" ruutu ja kliki nupule Next:

I accept the licence terms


Nüüd ilmub installeerimise tüübi valiku aken. Siin tuleb Sul klikkida alumisele Custom: Install Windows only (advanced) nupule, et alustada Windows 8.1 puhast installeerimist (clean install) - muid variante ei saa antud juhul kasutada.

Märkus: Selle "Upgrade" installeerimise asemel tasuks alati eelistada ikka seda puhast ("Custom") installeerimist.

Custom: Install Windows only (advanced)


Draivi/partitsiooni (tegelikult siis virtuaalse kõvaketta) valiku aken, siin kliki lihtsalt Next:

Draivi/partitsiooni (tegelikult siis virtuaalse kõvaketta) valiku aken, siin kliki lihtsalt Next



Märkus (kui Sa ei installi virtuaalmasinasse): Kui Sa kasutad Win 8.1 installimisel tema buutivat meediat ja tahad ta installida kas uude masinasse, tühja kõvakettasse või eraldi partitsiooni (multi boot masina puhul) või siis olemasoleva Windowsi asemele ja seda DVD-plaadi või siis USB meedia abil, siis on see ülalnäidatud "Where do you want to install Windows?" ekraan aga igal kasutajal juba erineva sisuga. Näiteks kui Sa installid Windows 8.1 puhtale kõvakettale, siis on siin ainult üks kirje ("Disk 0 Unallocated Space") ja Sul tuleb lihtsalt nupule Next klikkida. Kui Sa installid Windows 8 aga multiboot masinasse Sinu poolt selleks eelnevalt loodud uude tühja partitsiooni (või tühjaks tehtud partitsiooni), siis on neid partitsioone siin juba rohkem. Sel juhul märgista siin see uus partitsioon, mille Sa oma Windows 8 installeerimise jaoks loosid ja kliki Next. Antud aknas tuleb hoolikalt valida ja ikka see ÕIGE (!) partitsioon ära märgistada, muidu pühitakse valesti märgistatud partitsioon Sinu andmetest puhtaks ning nende asemele installeeritakse siis Windows 8.1.
Kui Sa installeerid siin teadlikult Windows 8.1 mingisse partitsiooni, kus on varasem Windows juba olemas (näiteks Windows 7 või Windows 8 enda varasem väljalase) ja Sa tahad seda asendada uuema Windows 8.1 opsüsteemiga, siis ilmub ka vastav hoiatusaken. See aken teatab, et antud (st märgistatud) partitsioon pühitakse puhtaks ja vana Windows pakitakse kokku ning viiakse Windows.old kausta - kliki sel juhul nupule OK. (Soovi korral võib hiljem osa andmeid sealt Windows.old kaustast kopeerida üle oma uude Windows 8.1 süsteemi ja seejärel see kaust kustutada, sest ta hõivab üsna palju kettaruumi.)

Kui Sa ei taha mingist Windows.old kaustast midagi kuulda ja kui Sa tahad om uue Win 8 installeerida täiesti puhtakspühitud kõvakettale või selle partitsiooni, siis märgista see õige partitsioon ja kliki siin lingile Drive options (advanced). Järgmises aknas kliki nupule Format ja Sinu partitsioon pühitakse puhtaks - see oleks võib olla kõige parem valik. (Sa pead sel juhul enne Win 8.1 installimise alustamist oma olulised failid välisele meedial üle viima!)




Windowsi reaalne installeerimine: Aktuaalne installeerimine toimub 5 faasis ja selle jooksul tehakse ka 2-3 kompuutri restarti (ümberlaadimist/taaskäivitamist). See ongi kogu installeerimisprotsessi kõige pikem faas ja kui see läbi saab, siis läbitakse muud "Installing features", "Installing updates" ja "Finishing up" etapid juba kiiresti:

Windowsi reaalne installeerimine


Windowsi reaalne installeerimine - 2


Tehakse esimene restart:

Tehakse esimene restart


NB! Kui Sa kasutad installimiseks USB meediat, siis eemalda kohe selle esimese restardi alguses oma USB mälupulk arvutibloki pesast (st lülita oma USB meedia tööst välja), muidu alustatakse Windows 8 installeerimist otsast peale!


Seejärel näed jälle seda tuttavat Windows 8.1 buutimise logot:

Seejärel näed jälle seda tuttavat Windows 8.1 buutimise logot


Oota (nii umbes 3 ööpäeva...):

Valmistatakse ette...


Tuvastatakse kogu Sinu kompuutri riistvara ja installeeritakse vajalikud draiverid (+ valmistatakse viirustele ja troojalastele pesapaika ette...):

Tuvastatakse kogu Sinu kompuutri riistvara ja installeeritakse vajalikud draiverid


Valmistab ette...


Tehti järjekordne restart ja ilmus buutimise ekraan:

Tehti järjekordne restart ja ilmus buutimise ekraan



Märkus: Kui Sa installeerid Windows 8.1 multiboot masinasse. Juhul kui Sul oli varem loodud 'multiboot' kompuuter, kuhu Sa olid vastavatesse partitsioonidesse installeerinud näiteks Windows Vista ja Windows 7, siis ilmub paar korda ka Winows 8.1 uut tüüpi "Coose an operating system" ekraan (endine Windows Boot Manager ekraan), kust saab siis valida selle operatsioonisüsteemi, kuhu Sa soovid antud momendil sisse logida. Kuid ära reageeri nendele ekraanidele!

Kuid praegu ära tee siin midagi!



Sellega lõppes Windows 8.1 installeerimisprotsess ja seejärel minnakse üle OOBE (out-of-box experience) staadiumi, kus hakkavad ilmuma samuti täiesti uut tüüpi graafilise kasutajaliidese (Windows Metro UI) ekraanid.

Ettevalmistamine: Pärast viimast ümberlaadimist laetakse Out of Box Experience (OOBE), mis erineb tunduvalt Windows 7 OOBE ekraanidest. Nüüd ilmuvad Windowsi uut tüüpi kasutajaliidese (UI) ekraanid ja esimene neist ilmub ainult paariks sekundiks:

Ettevalmistamine


Personaliseerimine: Järgmises ekraanis pead Sa "PC name" tekstilahtrisse sisestama oma kompuutrile mingi sobiva nime, see võib Sul suvaline olla. 'PC name' on siin "hostname" sõbralik ja arusaadav asendaja; "hostname" on nimi, mis identifitseerib Sinu võrgus antud kompuutrit.

Peale selle saad siin määrata nüüd ka seda et milline taustavärv saab edaspidi olema kõikidel Metro-stiilis / Windows 8.1 stiilis disainiga ekraanidel. Selle värviskaala keskel on aga veel lisaks ka pisikesed värvilised ruudud ja need näitavad siis seda et millise värviga saavad olema kõik Metro kasutajaliideses kuvatavad nupud. Vaikimisi pakutakse siin mingit sinakat värvi, juhul kui Sulle see ei meeldi, siis lohista siin ülaosas seda "Bacground color" liugurit seni kuni näed ekraanil endale sobivat taustavärvi (all nupul "Next" kuvatakse ka siis vastav nupuvärv).

Siin on värviskeemide jaoks 25 valikuvõimalust ja kui valmis, siis kliki Next:

Siin on värviskeemide jaoks 25 valikuvõimalust ja kui valmis, siis kliki Next


Märkus: Seda taustavärvi võid Windows 8 'PC settings' ekraani kaudu igal ajal ka hiljem muuta...


Settings: Siin võid klõpsata ükskõik kummale kas "Use express settings" või siis "Customize" nupule. "Use express settings" nupu valimisel hoiad tublisti aega kokku, aga "Customize" nupu kaudu võid mõned asjad ka välja jätta. Kui Sa klikid siin "Use express settings" nupule, siis lubatakse 'Automatic Updating', 'SmartScreen Filter' funktsioonide sisselülitamine ja diagnostilise info saatmist Microsoftile, et täiustada Windowsi. Lubatakse ka 'Location Services', 'Windows Error Reporting', 'IE Compatibility View' jne vahendite sisselülitamine.

Neid 'Express' seadeid võid Sa igal ajal ka hiljem muuta (tühistada). Mina valisin siis "Use express settings" nupu, sest olen laisk nagu uimane porikärbes:

Settings: Siin võid klõpsata ükskõik kummale kas "Use express settings" või siis "Customize" nupule



Märkus: Need, kes aga valivad siin eelmises ekraanis Customize nupu, neile ilmuvad ekraanid, kus neil tuleb teha järgmist:

- Esiteks küsitakse, et kas Sa tahad või ei taha oma failide ja võrguressursside ühist kasutamist ning võrgu tuvastamist - siin vali aga mida soovid - nupp Yes või No.
- Seejärel küsitakse, et kas tahad panna Windows Update vahendi töö automaatrežiimile, laadida automaatselt alla riistvara draiverid ja värskendada automaatselt Metro/Windows Store appisid - pane siin lülitid asendisse On (Sa võid hiljem oma valikuid muuta). Peale selle küsitakse siin ka seda et kas tahad lülitada sisse Windows SmartScreen ja IE brauseri turvavahendid - pane siin lülitid asendisse On ja kliki Next.
- Siis küsitakse igasuguste tulevikus tekkida võivate probleemide kohta - pane siin lülitid asendisse On. Sa võid ka erinevat tüüpi infot Microsoftile saata ja kui Sa ei taha seda, siis vali siin No ning kui valmis, siis kliki Next.
- Nüüd küsitakse seda et kas Sa tahad mitmesugust infot Microsoftile ja teenistustele saata ning kas Metro appid võivad kasutada Sinu nime, konto pilti ja kas neile lubatakse ligipääs Sinu lokaalsele asukohale. Siin vali mida aga tahad ja kliki Next (Sa võid hiljem oma valikuid muuta).
- Lõpuks kui Sul tuvastatakse Internetiühenduse olemasolu, siis PEAD logima sisse oma Microsofti kasutajakontoga (Microsoft account). Sisesta oma Microsofti konto andmed (Email aadress & parool) ja kliki Next - pilt.

Märkus: Kui Sa ei oma seda Microsofti kontot või kui Sa unustasid vajalikud andmed, siis saad siin uue konto luua või siis oma vana konto taastada (sisestad alternatiivse email aadressi ja telefoninumbri, et seda taastada). Teed oma toimingud ära ja klikid Next.

- Kui Sa olid oma Microsofti kontot juba varem kasutanud, siis pead sisestama ka Sulle antava turvakoodi. Sa pead valima rippmenüüst selle et kuidas Sulle see turvakood tuleb, kas telefonile helistamisega või emaili teel või tekstisõnumina. Kui valmis, siis kliki Next - pilt.
- Sisesta turvakood ja kliki Next - pilt.
- Seejärel küsitakse, et kas Sa soovid SkyDrive pilveteenust kasutada, siin on mõtekas klikkid kohe Next ja jätta SkyDrive sisse lülitatuks (Sa võid ta soovi korral hiljem ka välja lülitada). Kui Sa aga ei taha teda kasutada, siis kliki siin kohe "Turn off these SkyDrive settings" lingile - pilt.
- Nüüd jätkatakse kompuutri ettevalmistamist ja appide allalaadimist ning Sa jõuad lõpuks Windows 8.1 Start ekraani (Sa ei pea ise enam midagi tegema).
- Aktiveeri oma Windows 8.1 RTM - juhis.

Märkus: Kui Sa tahad tulevikus luua ka tavalise standardse lokaalse kasutajakonto (Local account), siis võid seda igal ajal ka hiljem teha - uut tüüpi "PC settings" ekraani kaudu.


Erandid:

* Juhul kui Windows 8.1 setup ei tuvasta Internetiühendust, siis ei küsita Sult Microsofti kasutajakontot. Sel juhul pead looma tavalise standardse lokaalse konto (Local account) ja Sa ei pea sisestama mingit turvakoodi ega määrama ka seda et kas Sa tahad SkyDrive teenust kasutada või ei taha seda. Sul tuleb seal tuttavas lokaalse konto loomise ekraanis sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta oma parool mõlematesse "Password" kui ka "Reenter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Finish - pilt. Seejärel hakatakse lõpetama ja Sa jõuad pärast mitmeid ekraane, kus Sa ei pea midagi tegema, otse Metro-stiilis / Windows 8.1 stiilis disainiga Start ekraanile.

* "How should we set up your PC?" ekraan: See ekraan ilmub ainult sel juhul kui Sa kasutad installeerimise ajal Microsofti kontot ja kui Sa olid juba ka varem konfigureerinud Windows 8.1-põhise kompuutri sellesama MS kasutajakontoga. Kui Sa teed Windows 8.1 ümberinstalleerimise sellel kompuutril, mis juba ka varem jooksutas Windows 8.1 operatsioonisüsteemi, siis kliki siin alumisele "Set this up as a new PC instead" nupule - pilt.
[Kui Sa valid siin aga ülemise nupu, ka siis ei küsita Sult SkyDrive'i kasutamise luba vaid antud kompuutrisse sünkroniseeritakse/kopeeritakse seadistused ja Windows Store appid Sinu mingilt teiselt Windows 8.1-põhiselt kompuutrilt (installatsioonilt) - pilt.]





Kui Sa aga valisid selles Settings ekraanis "Use express settings" nupu (nagu ka mina - pilt), siis kontrollitakse esmalt Internetiühenduse olemasolu:

Seejärel kontrollitakse Internetiühenduse olemasolu



Edaspidiste ekraanide ilmumine sõltub juba järgmistest asjaoludest:

Sellest et kas Windows 8.1 installeerimise käigus tuvastati internetiühenduse olemasolu või seda ei tuvastatud. Mõnel juhul kaob see ühendus ära, sest pärast Windowsi installeerimist tuleb Sul oma modemi või ruuteri draiverid uuesti installeerida selleks et internetiühendus taastada.


a) Internetiühenduse puudumisel: Kui Internetiühendust ei suudeta tuvastada, siis ilmub ekraan, kus Sulle pakutakse kahte varianti:

- nupp "Try again" ("Proovige uuesti")
- nupp "Create a local account" ("Looge lokaalne konto")

Siin võib proovida ka nuppu "Try again" või siis kliki kohe nupule 'Create a local account', et luua lokaalne kasutajakonto ja et minna installeerimisega edasi... - pilt.

Seega juhul kui Windowsi installeerimise ajal puudub internetiühendus, siis klikid nupule 'Create a local account', et luua lokaalne kasutajakonto ja et minna installeerimisega edasi. Sel juhul ei küsita Sult Microsofti kasutajakontot. Sa pead looma tavalise standardse lokaalse konto (Local account) ja Sa ei pea sisestama mingit turvakoodi ega määrama ka seda et kas Sa tahad SkyDrive teenust kasutada või ei taha seda. Sul tuleb seal tuttavas lokaalse konto loomise ekraanis sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta oma parool mõlematesse "Password" kui ka "Reenter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Finish - pilt. Seejärel hakatakse lõpetama ja Sa jõuad pärast mitmeid ekraane, kus Sa ei pea midagi tegema, otse Metro-stiilis / Windows 8.1 stiilis disainiga Start ekraanile.


b) Internetiühenduse olemasolul:

Windows 8.1 väljalaske puhas installeerimine käib põhimõtteliselt samamoodi nagu seda tehti ka Windows 8 puhul. Ainsaks suuremaks erinevuseks on see et Windows 8.1 installeerimisel ei saa Sa luua ja kasutada lokaalset kasutajakontot (Local account). Sa saad lokaalse konto luua ainult sel juhul kui Windows 8.1 installeerimise ajal puudub Internetiühendus või kui Microsofti kasutajakonto (Microsoft account) valideerimisel läks midagi valesti - ainult sel juhul pakutakse Sulle lokaalse kasutajakonto loomise võimalust (pilt).

- Internetiühenduse tuvastamisel hakatakse üles seadma Sinu Microsofti kasutajakontot (Microsoft account) - pilt.

- Sisesta oma Microsofti konto andmed (Email aadress & parool) ja kliki Next - pilt.

Märkus: Kui Sa ei oma seda Microsofti kontot või kui Sa unustasid vajalikud andmed, siis saad siin uue konto luua või siis oma vana konto taastada (sisestad alternatiivse email aadressi ja telefoninumbri, et seda taastada). Teed oma toimingud ära ja klikid Next.

- Kui Sa olid oma Microsofti kontot juba varem kasutanud, siis pead sisestama ka Sulle antava turvakoodi. Ilmub Kaheetapiliseks Autentimise (Two-Step Verification) või Kahefaktoriliseks Autentimise (Two Factor Authentication) esimene ekraan. Vali siin ülemisest rippmenüüst turbekoodi / turvakoodi Sinule saatmise meetod (näiteks kas helistamise- või siis e-maili teel) ja kliki Next. Kui Sa ei saa või ei taha seda teha, siis kliki/toksa siin allpool 'I can't do this right now' lingile (pilt).

- Sisesta turvakood ja kliki Next (pilt).

- Seejärel küsitakse, et kas Sa soovid SkyDrive pilveteenust kasutada, siin on mõtekas klikkid kohe Next ja jätta SkyDrive sisse lülitatuks (Sa võid ta soovi korral hiljem ka välja lülitada). Kui Sa aga ei taha teda kasutada, siis kliki siin kohe "Turn off these SkyDrive settings" lingile - pilt.
SkyDrive on Sinu pilve salvestusruum. Windows 8.1 on SkyDrive pilveteenusega sügavalt integreeritud. Iga Microsofti kasutajakonto saab vähemalt 7 GB tasuta salvestusruumi ja kui Sa oled siin sellega nõus ning klikid kohe Next, siis saad sellele salvestusruumile ja tema sisule ligi otse Windowsi kasutajaliidesest—soovitan siin klikkida kohe Next.


Märkus: "How should we set up your PC?" ekraan: See ekraan ilmub ainult sel juhul kui Sa kasutad installeerimise ajal Microsofti kontot ja kui Sa olid juba ka varem konfigureerinud Windows 8.1-põhise kompuutri sellesama MS kasutajakontoga. Kui Sa teed Windows 8.1 ümberinstalleerimise sellel kompuutril, mis juba ka varem jooksutas Windows 8.1 operatsioonisüsteemi, siis kliki siin alumisele "Set this up as a new PC instead" nupule - pilt.
[Kui Sa valid siin aga ülemise nupu, ka siis ei küsita Sult SkyDrive'i kasutamise luba vaid antud kompuutrisse sünkroniseeritakse/kopeeritakse seadistused ja Windows Store appid Sinu mingilt teiselt Windows 8.1-põhiselt kompuutrilt (installatsioonilt) - pilt.]



- Sinu konto seatakse üles ja võib olla tehakse ka uus restart ning seejärel jõuad Sa järgmiste ekraanideni, kus Sa ei pea ise enam midagi tegema:

Hi

Järgmine ekraan


Seejärel tuleb terve rida animeerivaid värvilisi ekraane, mis teatavad Sulle Metro/Windows Store appide installeerimisest:

Seejärel tuleb terve rida animeerivaid värvilisi ekraane, mis teatavad Sulle Metro/Windows Store appide installeerimisest

appide installeerimine


Ilmub järgmine ports värvilisi ekraane, mis teatavad, et Sinu appisid valmistatakse ette (pangekukkumisteks vist?):

Ilmub järgmine ports värvilisi ekraane, mis teatavad, et Sinu appisid valmistatakse ette


Seejärel tulevad sellised ekraanid:

Seejärel tulevad sellised ekraanid


Ja lõpuks jõuadki uude Metro-stiilis (Windows 8.1 UI) kasutajaliidese Start ekraani. Kui Sul on Windows 8.1 installeeritud ka teistesse seadmetesse, siis sünkroniseeritakse installimise käigus sätted, standardse töölaua taustapilt, appid jms ka siinsesse kompuutrisse. Antud näite puhul see nii ongi ja seda näitavad ka siin kasutaja enda tavalise standardse kasutajaliidese taustapilt ("Desktop" plaat), appide gruppidele omistatud nimetused jne:

Ja lõpuks jõuadki uude Metro-stiilis (Windows 8.1 UI) kasutajaliidese Start ekraani


Sinu Start ekraan võib aga välja näha ka näiteks selline:

Sinu Start ekraan võib aga välja näha ka näiteks selline


Standardse kasutajaliidese (Windows 7 oma) töölaud, siis toodi siis üle kasutaja enda "tapeet". Kuna antud juhul installeeriti see mitteametlik Windows 8.1 RTM versioon, siis Windowsit ei aktiveeritud installeerimise ajal automaatselt, mis sest et Internetiühendus oli olemas. Seda näitab ka siin töölaua paremal allnurgas kuvatav "Windows 8.1 Pro Build 9600" kiri:

Standardse kasutajaliidese (Windows 7 oma) töölaud, siis toodi siis üle kasutaja enda "tapeet"


Vaikimisi töölaud näeb aga välja selline, siin tegi kasutaja veel ka sellel tagasitoodud Start nupul paremklõpsu, et avada tema süsteemikäskudega kontekstmenüüd:

Vaikimisi töölaud näeb aga välja selline


Windows 8.1 puhul pandi tagasi ka see Start nupp, aga see viib Sind ainult sinna uude Metro Start ekraani...:

Windows 8.1 puhul pandi tagasi ka see Start nupp, aga see viib Sind ainult sinna uude Metro Start ekraani...


Järgmised kaks pilti näitavad Windows 8.1 kõikide Metro/Windows Store appide ja töölaua kasutajaliidese tarvikute/programmide/süsteemiinstrumentide loetelu ekraani:

Appide loetelu - 1


Appide loetelu - 2


Ja lõpuks ka Lock Screen (Lukustuskuva) uus vaikimisi taustapilt:

Ja lõpuks ka Lock Screen (Lukustuskuva) uus vaikimisi taustapilt



Windows 8.1 telefoni teel aktiveerimine (pärast installeerimise lõpetamist):

Kui Sa jõuad pärast Win 8.1 RTM väljalaske installeerimise lõpetamist töölauale, siis näed, et Sinu Windows 8.1 on veel aktiveerimata ja seda näitab ka ekraani paremal allnurgas kuvatav "Windows 8.1 Pro (või Core) Build 9600" kiri. Kuna need eelpool pakutud Windows 8.1 ISO failid on täiesti identsed Microsofti poolt MSDN ja TechNet tellijatele allalaadimiseks antud versioonile, siis on seda uut opsüsteemi võimalik olemasoleva legaalse Windows 8 tootevõtmega ka aktiveerida.

Loe sellest aktiveerimisest sealt.



Lisa: Loe Windows 8.1 finaalversiooni (GA) "upgrade" installeerimisest Windows Store kaudu sealt.



PS! Vaata soovi korral ka Windows 8.1 Update 1 installeerimise näidet, ühtlasi näed ka seda et kuidas Windows 8 ja Windows 8.1 puhas install toimub (vahet pole) - video - sealt.


Etteotsa

 




< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

< Tagasi Windows 8.1 (Windows Blue) veebilehele

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2013