Windows 8.1 ja WEI

logo Windows 8.1 süsteemi hindamine (System Rating/Windows Experience Index ehk WEI)

 

Juba alates Windows Vistast oli üheks uueks vahendiks ka nn süsteemi hindamine, mille Vista kalkuleeris iga kompuutri jaoks, kuhu ta oli installeeritud. Windows Experience Index (WEI) on seega Windowsi operatsioonisüsteemi sisseehitatud vahend, mis hindab kompuutri riistvara suhtelist jõudlust ja ta teeb seda ainult ühe korra ning selle mõõtmise tulemused jäävad muutumatuks. See tähendab seda et WEI on püsiv konstantne suurus ja tema baashinne muutub ainult sel juhul kui Sa uuendad oma kompuutri riistvara, näiteks kui Sa lisad juurde mälu või siis vahetad välja PC videokaardi. WEI'd jooksutatakse ainult lühikest aega ja üks kord ning ta ei mõõda Sinu kompuutri jõudlust reaalajas siis kui Sa kasutad oma kompuutrit mingite ülessannete täitmiseks ning kui Sa olid selleks käivitanud mingid programmid. Seega ei mõõda WEI Sinu süsteemi jõudlust reaalajas vaid ta testib Sinu arvuti riistvara võimekust (suutlikust) töötada Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ja Windows 8.1 süsteemidega ning ta teeb seda üksainus kord. Windows Experience Index mõõdab Sinu kompuutri riistvara- ja tarkvara konfiguratsiooni suhtelist suutlikust ja väljastab need tulemused ühe numbri kujul, mida kutsutakse baasindeks (Base Score).
Mida kõrgem see hinne on, seda parem on ka kompuuter ja seda suurem on tema riistvara suhteline jõudlus ehk suutlikus töötada. Windows Vistas oli WEI hindamise skaalaks 1 kuni 5.9, aga Windows 7 ja Windows 8 / Windows 8.1 puhul suurendati seda WEI hindamisskaalat ning ta on nüüd 1 kuni 7.9. Kuna WEI hindamisskaalat on suurendatud, siis on WEI baashinne ühes- ja samas kompuutris, kuhu on installeeritud näiteks Vista kui ka Windows 7, erinevad ning alates Windows 7-st on see Base Score märksa madalama suurusega. Seega ei maksa erutuda kui Sinu WEI baashinne oli Vista puhul näiteks 5.8, aga kui Sa installeerid samasse masinasse Windows 7 (või Windows 8.1) ja seejärel kuvatakse baasindeks hoopis 4.7, siis nii see peabki olema. (Näiteks Windows 8.1 puhul võib see baasindeks olla veelgi madalam.)


Windows Experience Index (WEI) on vajalik:
Miks Microsoft sellist hindamist kalkuleerib? Muidugi mitte selleks, et näha kas Sinu masin on võimeline Windowsi jooksutama sest et sellist akent näha, pead Sa oma Windowsi ju eelnevalt installeerima. Selle asemel on süsteemi hindamine jõudluse kalkulatsiooni üheks osaks, mida genereerib Windows System Assessment Tool (WinSAT). See instrument analüüsib Sinu süsteemi nii et programmid, mis toetavad WinSAT'i (eriti mängud) võiksid lubada sisse lülitada või siis välja lülitada mõningaid vahendeid, mis baseeruvad nende jõudlusele.

NB! Alati kui tegid Windowsi uue või siis ümberinstalleerimise (parandusinstalli) või kui uuendasid oma riistvara, siis käivita kohe ka WEI utiliit.


Windows Experience Index (WEI) hindab kompuutri jõudlust kokkuvõttes baashinde (põhipunktisumma) alusel, mis on omakorda jagatud 5 alamkategooriaks (komponendiks) ja need on omakorda samuti ära hinnatud. Seega tuletatakse jõudluse kogusumma (baashinne) nende 5 komponendi hinnetest ja need kompuutri jõudluse hindamise komponendid on:


Windows Experience Index (WEI)—teda kutsutakse ka baasindeks—on alati kümnendsuurus (arv), mis on suurem kui null, st baashinne (punktisumma) on näiteks number nagu 4.1 või 3.6.
Kuna süsteemi summaarne jõudlus sõltub tema kõige madalaima komponendi jõudlusest, siis lõplik hinne (baashinne) tuletatakse sellest komponendist, mis omab kõige madalamat hinnet. Alltoodud näites on WEI baasindeks 5,0, mis on saadud protsessori hindest (Processor: 5,0) ja see WEI kalkuleeriti Windows Vista masinas:

CPU hinne


Järgmine pilt näitab sama kompuutri WEI-d, aga seda juba Windows 7 operatsioonisüsteemi poolt tehtud hindamise tulemusena (ka siin sai seesama protsessor kõige kehvema tulemuse):

Win 7 hindas aga niiLoes sellest WEI vahendist rohkem Windows 7 vastavast veebilehest.Windows 8.1 ja WEI:

Kui Windows 7 ja Windows 8 puhul sai seda WEI funktsiooni käivitada graafilise kasutajaliidese kaudu ning näha "System" aknas kohe ka tulemusi (juhis & illustratiivsed pildid Win 7 all), siis Windows 8.1 versioonis likvideeriti see võimalus.
Kuid seda vahendit ei eemaldatud täielikult ja et seda WEI hinnet näha, tee järgmist:

1) Otsi üles järgmine kaust:

C:\Windows\Performance\WinSAT\DataStore (kus "C" on see draiv, kuhu Sinu Windows 8.1 on installeeritud).

2) Leia üles Formal.Assessment (Initial).WinSAT fail (või siis Formal.Assessment (Recent).WinSAT fail juhul kui Sa kävitasid uuesti antud WEI vahendi) ja tee antud failil 2x klikk. Ühesõnaga kui seal on mitu sellist faili, siis käivita see kõige hilisema kuupäevaga .xml fail, antud näites siis 2013-11-28 09.36.00.424 Formal.Assessment (Recent).WinSAT.xml:

Leia üles Formal.Assessment (Initial).WinSAT fail


3) Pärast 2x kliki tegemist avatakse see fail Sinu veebibrauseris ja Sa näed oma riistvara baashinnet ("SystemScore") kui ka eraldi komponentide (mälu, protsessori, graafika, ketta jne) hindeid. Vaata brauseriaknas oma WEI-d ja seal kuvatakse tema baashinne ("SystemScore") kui ka süsteemi kõikide alamkomponentide hinded nurksulgude <WinSPR> ja </WinSPR> vahel. Baasindeks on siin 4.1 (kõige madalama GamingScore komponendi baasil):

Pärast 2x kliki tegemist avatakse see fail Sinu veebibrauseris
Märkus: Juhul kui pärast Sinu 2x klikki ei avatud seda .xml faili brauseriaknas vaid Sa said järgmise teate (pilt ), siis tee järgmist:

* Tee antud failil paremklõps ja vali kontekstmenüüst Open with -> Choose default program... käsk - pilt.
* Kliki 'More options' lingile - pilt.
* Kliki näiteks Internet Explorer (või siis mingi muu brauseri) lingile. Kui Sa jätad üleval "Use this app for all .xml files" kontrollruutu selle linnukese alles, siis avatakse kõik XML failid alati just antud veebilehitsejas - pilt.
Käsk WINSAT:

Juhul kui Sa ei leia sellest DataStore kaustast ühtegi Formal.Assessment (Initial).WinSAT faili või kui Sa tegid Windows 8.1 uue või siis ümberinstalleerimise (parandusinstalli) või kui Sa uuendasid oma riistvara, siis käivita see WEI utiliit otse Command Prompt akna käsurealt:

1) Tee ekraani vasemal allnurgas Start nupul paremklõps ja vali Command Prompt (Admin) käsk:

Tee ekraani vasemal allnurgas Start nupul paremklõps ja vali Command Prompt (Admin) käsk


Märkus: Selle Start nupu süsteemikäskudega hüpikmenüü võid avada ka Win + X klahvikombinatsiooniga.


2) Tipi käsk winsat formal ja vajuta ENTER:

Tipi käsk winsat formal ja vajuta ENTER


Märkus: Sa võid kasutada ka alltoodud käsku, et lihtsalt uuendada oma riisvara WEI hinnet (näiteks pärast riistvara või draiverite uuendamist või süsteemi ümberinstalli):

winsat formal -restart ( pilt ja pilt)


3) Pärast mõne minuti mõõdumist lõpetatakse Sinu kompuutri riistvara hindamine:

Pärast mõne minuti mõõdumist lõpetatakse Sinu kompuutri riistvara hindamine


4) Seejärel ava seesama juba eelpool nimetatud C:\Windows\Performance\WinSAT\DataStore kaust (kus "C" on see draiv, kuhu Sinu Windows 8.1 on installeeritud). Leia üles Formal.Assessment (Initial).WinSAT fail (või siis Formal.Assessment (Recent).WinSAT fail juhul kui Sa kävitasid uuesti antud WEI vahendi) ja tee antud failil 2x klikk. Ühesõnaga kui seal on mitu sellist faili, siis käivita see kõige hilisema kuupäevaga .xml fail, antud näites siis 2013-12-01 14.25.00.089 Formal.Assessment (Recent).WinSAT.xml:

2013-12-01 14.25.00.089 Formal.Assessment (Recent).WinSAT.xml5) Ja uuri oma brauseriaknas tulemusi (baasindeks on siin 4.2 (kõige madalama GamingScore komponendi baasil):

Ja uuri oma brauseriaknas tulemusi
Loes sellest WEI vahendist rohkem Windows 7 vastavast veebilehest.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

< Tagasi Windows 8.1 (Windows Blue) veebilehele

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2013