Windows 8.1 (Windows Blue) väljalase

logo Windows 8.1 (Windows Blue) väljalase ja selle uuendused.

 

(Natuke ka järgmisest Windows 10 opsüsteemist)

 

 

 

Otsi Windows 8.1 alt:

 

 

 

aprill —> september 2013

 

 

Mida need Windows Blue ja Winows 8.1 tähendavad?


Mida see "Blue" tähendab? "Blue" on Windowsi toodete uute värskenduste (updates) laine koodinimeks ja selle Blue laine produktideks on: Windows 8/RT (st Windows Blue), Windows Phone 8 (Windows Phone Blue), Windows Server 2012 (Windows Server Blue) ja Windowsi teenused (näiteks nagu Outlook.com ja SkyDrive ehk nüüd uue nimega OneDrive). Sellised uued värskendused ilmuvad välja umbes aasta pärast seda kui iga siintoodud platvorm saab üldiselt kättesaadavaks - seega 2013. a. sügisel (oktoobris).

Windows 8 puhul on selle uue värskenduse nimeks Windows 8.1. Ta ei ole järgmine Windows vaid ta on täiesti uut tüüpi värskendus Windows 8 jaoks, mis sisaldab olulisi parandusi ja uusi funktsioone / vahendeid. Windows 8.1 on värskendus mõlema nii Windows 8 kui ka Windows RT jaoks. Aga Windows 8.1 opsüsteemi võib nimetada ka Windowsi uueks versiooniks, kus Windows 8.1 on Windows 8 uus versioon ja Windows RT 8.1 on Windows RT uus versioon. Mõlemad definitsioonid on korrektsed.

Windows 8.1 on väga kaalukas asi, seda võib tähtsuse osas võrrelda isegi Windows XP Service Pack 2 (SP2) värskenduste paketi ja Windows 3.1 operatsioonisüsteemi väljailmumisega, mis tõstsid kohe tunduvalt Microsofti edu. (Windows 3.1 oligi esimeseks opsüsteemiks, mida võis reaalselt ka igapäevaseks tööks kasutada. Näiteks temaga ilmus ka suurte kõvaketaste ja kuni 4GB füüsilise mälu tugi, tema oli ka esimene Windows, kus sai kasutada CD-ROM kettaseadet. Windows 3.1 puhul mindi üle ka uuele kasutajasõbralikule töökeskkonnale - akendega graafilisse kasutajaliidesesse jne. Aga tänapäeval tuntud akendega graafilisele kasutajaliidesele mindi üle Windows 95 väljailmumisel, mis omakorda erines tunduvalt Windows 3.1 versioonist.)
Suurem osa inimesi, nähes nimetust Windows 8.1, mõtlevad arvatavasti, et tegemist on "pisikese väljalaskega", aga tõde on selles et antud väljalase on palju tähtsam—ja palju olulisem—kui seda pakub see nimi. Selle värskendusega tegi Microsoft ühe väga tähtsa sammu: Ta tegi Windows 8 ja isegi Windows RT vajalikuks ka nende inimeste jaoks, kes ei olnud varem nii kindlad selles et kas nad tahavad ikka Windows 8'le üle minna.

Blue on nagu meile juba varasematest aegadest tuttav Windowsi Värskenduste Pakett (Service Pack), aga ta on siiski midagi enamat, sest ta sisaldab peale paranduste (fixes) ka täiesti uusi vahendeid / funktsioone (features). Windows 8.1 sisaldab kerneli ja draiverite tasandil uuendusi, mis peavad tõstma akude eluiga ning süsteemi üldist jõudlust. Peale kõige muu sisaldab Windows 8.1 ka kasutajaliidese (UI) ja arhitektuuri muudatusi. Windows 8.1 (Windows Blue) on seega kokkupakitud värskenduste komplekt ja selle võivad TASUTA laadida alla need kasutajad, kes jooksutavad legaalset Windows 8 ning Windows RT operatsioonisüsteemi.

Kuid Windows 8/RT, Windows Phone 8, Windows Server 2012 ja Windowsi teenuste jaoks ilmuvad endiselt regulaarselt välja ka muud väiksemad värskendused, näiteks turvavärskendused, appide värskendused, firmware värskendused jne.

Windows 8.1 jaoks kehtib sama elutsükli (lifecycle) poliitika mis on ka Windows 8 opsüsteemil ja tema Põhitugiteenus lõpeb 09.01.2018 ning Laiendatud tugi 10.01. 2023. Kuid kõik praegused Windows 8 (8.0) omanikud peavad minema üle Windows 8.1 opsüsteemile 2 aasta jooksul, st reaalselt kuni 12.01. 2016, et jääda Windows 8 elutsükli raamidesse ja saada ka edaspidi Microsofti tuge:

"With the General Availability of Windows 8.1, customers on Windows 8 have 2 years, until January 12, 2016, to move to Windows 8.1 in order to remain supported."

Pärast 2015. a. oktoobrit (reaalselt siis pärast 12.01.2016), need Windows 8 kasutajad, kes ei ole veel üle läinud Win 8.1 süsteemile, ei saa enam kriitilisi turvavärskendusi, uusi vahendeid ja täiendusi.
OLULINE: Neil, kes ei teadnud siiamaani Windows 8 operatsioonisüsteemist midagi ja kes said nüüd uue kompuutri koos Windows 8.1 operatsioonisüsteemiga, tuleks enne siinse materjaliga tutvumist kindlasti lugeda ka Windows 8 (8.0) enda juhiseid - sealt. Seda seepärast et ilma Windows 8 opsüsteemi tundmata, on siinsest infost natuke vähe kasu, sest siin tuuakse ära ainult Windows 8.1 operatsioonisüsteemi uuendused/täiendused, mida ei olegi just niiväga palju.

Windows 8.1 (Windows Blue) uued ja täiendatud vahendid / funktsioonid:

Kuna tegemist on alles Windows 8.1 (Windows Blue) eelversioonidega / arendustega (Windows 8.1 Build 9364, 9369, 9374 jne), siis lisatakse neid uusi funktsioone ja täiendusi pidevalt juurde. Toon siin lühidalt ära Windows 8.1 Build 9364, 9374 ('Pro Preview') ja Windows 8.1 Preview väljalasetega seotud uuendused. Kui ilmub välja Windows 8.1 RTM ("Release To Manufacturing") ehk juba valmis versioon, siis uuendan siinset materjali. Edaspidi tuleb neist uuendustest eraldi veebilehtedel juba üksikasjalikumalt juttu.


1) Metro-stiilis (Windows Store / Modern) appide uuemad versioonid ja täiesti uued appid: Windows 8.1 puhul uuendatakse ka süsteemi integreeritud Metro-stiilis/Windows Store (Modern) appisid, näiteks Internet Explorer (IE brauser omab siis kahte versiooni: Metro/Windows Store puuteversiooni ja traditsioonilist töölaua versiooni), Mail, Calendar, Bing, People, Reader (loeb PDF ja XPS faile), Games (saad otsida, osta, laadida alla ja mängida mänge), Music (lubab mängida ette Sinu enda kogutud muusikat ja otsida uut muusikat), Video, Photos, Weather (Ilm/Ilmateade), Finance (näitab reaalajas interaktiivselt seda et kuidas pangad, riik ja muud aferistid Sinu pangakontot tühjendavad), Maps, Camera, News app jne.
Näiteks Windows 8 puhul oli tegu üsna kehva Mail appiga, aga Windows 8.1 väljailmumisel on ta juba märksa parem: Nüüd on ta täisfunktsionaalne ja ta toetub paljuski Outlook.com kogemustele ning ta sisaldab palju rohkem funktsioone kui tema eelkäia. Ta ühendab Sind kõikide Sinu erinevate email kontodega ja kasutab 'People' appi siis kui Sul on vaja oma kontakte sirvida - pilt ja pilt.
Või näiteks People app: Windows 8.1 puhul on ta täielikult ümber ehitatud ja ta on palju rohkem kui lihtsalt aadressiraamat. Ta kasutab nüüd mitut erinevat lähteallikat ja toob Sulle info kätte personaalsetest emailidest, töö emailidest, Facebook'ist, Twitter'ist, LinkedIn'ist, Google'ist ning mujalt - pilt.

Ka ilmuvad täiesti uued süsteemi sisseehitatud (built-in) Metro/Windows Store (Modern) appid, sealhulgas "Alarms" (selle saab avada Apps ekraani kaudu - pilt), "Calculator" (avad Apps ekraani kaudu - pilt), "Sound Recorder" (avad Apps ekraani kaudu - pilt), "Food & Drink" (Bing - pilt), "Health & Fitness" (Bing - pilt), "Reading List" (pilt), "Skype" ( pilt ja pilt), "Help+Tips" (pilt), "Scan" (avad Apps ekraani kaudu - pilt) ja "Xbox Music" app (avad ta Start ekraanilt "Music" appi plaadi kaudu - pilt ja pilt).

Märkus: Xbox Music / Music appiga seoses on Jumalast äraunustatud Eestimaa jällegi vaeslapse osas ja tema kaudu ei saa siinsed põliselanikud kasutada järgmisi vahendeid:

* 'Free music streaming' on kättesaadav ainult Australia, Austria, Belgium, Canada, France, Germany, Ireland, Italy, Netherlands, New Zealand, Portugal, Spain, Switzerland, United Kingdom ja United States elanikele.
* 'Xbox Music Pass' (mitme seadme jaoks) on kättesaadav ainult Argentina, Australia, Austria, Belgium, Brazil, Canada, Denmark, Finland, France, Germany, Ireland, Italy, Mexico, Netherlands, New Zealand, Norway, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland, United Kingdom ja United States elanikele.
* 'Xbox Music Store' (pood) on kättesaadav ainult Argentina, Australia, Austria, Belgium, Brazil, Canada, Denmark, Finland, France, Germany, Ireland, Italy, Mexico, Netherlands, New Zealand, Norway, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, United Kingdom ja United States asukatele.


Siin võib näiteks tuua Win 8.1 uue ja huvitava "Reading List" appi - loe sellest rohkem sealt.

Endine iseseisev Bing app on nüüd asendatud uue Bing appide komplektiga, mis sisaldab News (Bing), Finance (Bing), Weather (Bing), Sports (Bing), Maps and Travel (Bing), Food & Drink (Bing) ja Health & Fitness (Bing) appisid. Bing appid töötavad koos integreeritud intellektuaalse 'Smart Search' otsinguvahendiga.
Ka nende puhul on uuendusi: Näiteks News (Bing) app toetab nüüd ka täiendavat offline lugemise režiimi (selle saab sisse lülitada Settings, Options alt) ja teda võib nüüd mugavalt seadistada.

Alltoodud pilt on võetud kohe pärast Windows 8.1 puhast installeerimist (mitte aga pärast tema "upgrade" installi Store poe kaudu) ja esimese "GA Rollup A" värskenduste paketi (311 MB) allalaadimist ning installimist. Sellel Start ekraanil on toodud siis ära KÕIK Windows 8.1 vaikimisi, st sisseehitatud Metro/Store appid. [Kui aga teha Windows 8.1 finaalversiooni (GA) "upgrade" install Store poe kaudu, siis oleks see pilt siin teine. Sel juhul toodaks siia kasutaja enda poolt eelmises Windows 8 versioonis installitud appid ja konfigureeritud Start ekraan.] Kasutaja ei ole siin veel midagi muutnud, töötatakse Microsofti konto all, teiste Windows 8.1 seadmetega pole midagi sünkroniseeritud ja kuvakeeleks on "English (United States)". Pärast esimeste värskenduste allalaadimist ilmus siia Start ekraanile ka nn "Browser Choice" plaat (tile):

See pilt on võetud kohe pärast Windows 8.1 puhast installeerimist (mitte aga pärast tema "upgrade" installi Store poe kaudu)


Uuendatud dets. 2014: Microsoft ei pea enam Windowsi kasutajaid teavitama sellest brauserite valikust. Kuna Euroopa Komisjoniga saadi kaubale, siis enam see "Browser Choice" ekraan ei ilmu.


Metro/Windows Store (Modern) appide automaatne uuendamine (värsekndamine): Windows 8 puhul oli oma appide uuendamine üsna tülikas protsess ja selleks tuli läbi teha mitu sammu: Tuli käivitada Store app, klikkida seal värskenduste lingile, märgistada vajalikud värskendused ja klikkida "Install". Seda protsessi tuli nädalas mõnikord korrata isegi mitu korda.
Windows 8.1 / Windows RT 8.1 jooksutamisel langeb see probleem aga ära, sest appide uuenduste (värskenduste) allalaadimise protsess on nüüd täielikult automatiseeritud ja kasutaja ei pea selleks enam sinna Store poodi minema. Windows laeb nüüd automaatselt kõik kättesaadavad Windows Store appide värskendused ise alla ilma et kasutaja seda näeks või et ta peaks ise midagi tegema. Kui Sa näed Start ekraanil mingi Store appi plaadil allasuunatud noolega pealisikooni (näiteks selline pealisikoon-1 või selline pealisikoon-2), siis tähendab see seda et antud appi jaoks on värskendus saadaval ja juba ka alla laetud. Kliki või toksa sõrmega sellele ja kohe algab ka antud appi värskenduse installeerimine, mis käib kähku - Sa võid kohe oma muude töödega jätkata - pilt ja pilt. (Sa võid loomulikult soovi korral ka sellise tegevuse keelata - Windows Store appi enda värskenduste sätetes.)

Märkus: Windows 8.1 versioonis käib Metro/Windows Store (Modern) appide lõplik sulgemine natuke teisiti - loe sellest sealt.

Windows 8 / Windows 8.1 Store (Modern) appidest on rohkem infot seal.2) Metro-stiilis 'Start' ekraani ('Avakuva') plaatidele rohkem suurusi: Windows 8.1 (Windows Blue) arendamise üheks peasuunaks on selliste puudujääkide kõrvaldamine, mis ärritasid kõige rohkem Windows 8 kasutajaid. Üheks rahulolematuse põhjuseks oli see et seda Start ekraani ei saanud rahuldavalt seadistada - suured väga palju ruumi võtvad appide plaadid (tile'd) ehk suured ikoonid ei sobi hästi hiire- ja klaviatuuriga töötamiseks. Start ekraan (Avakuva) muutub nüüd rohkem seadistatavaks ja kasutajasõbralikumaks.

Et anda Start ekraanile rohkem paindlikust, lisati nüüd juurde kaks täiendavat plaatide suurust:

- Esiteks, nüüd saab suvalise plaadi mõõtmeid vähendada neli korda, märgistad vajaliku plaadi (või korraga mitu plaati), klikid all tööriistaribal Resize nupule ja valid seejärel ilmuvast hüpikmenüüst käsu Small. Valida saab nelja suuruse vahel: Large, Wide, Medium ja Small (pilt). Järgmisel pildil muudetakse Store appi plaadi suurust ja selleks tehakse: Märgistatakse paremklikiga Store appi plaat, seejärel klikitakse all nupureal "Resize" nupule ja valitakse ilmuvast hüpikmenüüst sobiv suurus (näiteks "Small"):

Valida saab nelja suuruse vahel: Large, Wide, Medium ja Small


Muudeti Store appi plaadi suurust:

Store appi plaat muudeti väiksemaks


- Teiseks, Sa saad nüüd Start ekraanil suurendada või siis vähendada korraga ka mitme märgistatud plaadi suurust pilt --> pilt. Järgmisel pildil muudeti "Desktop" plaadi suurust ("Large") - pilt.


"Show More Tiles" funktsioon: Windows 8.1 toetab nüüd ka kuni üheksat (9) Start ekraani rida - praeguse 6 rea asemel. Need kes omavad kõrgema resolutsiooniga displeid (üle 1920x1080), nende Start ekraan suudab kuvada appide plaate kuni 9 real, mis likvideerib ekraani kasutult seisva tühja ala ja nende ridade arvu saab suurendada "Show More Tiles" funktsiooni sisselülitamisega.
'Show More Tiles' säte on kasulik ka osade väiksemate seadmete puhul, mis on varustatud 8.1-tollise ekraaniga (1280 x 800 resolutsiooniga). Sellise tahvli resolutsioon on küll väike, aga see "Show More Tiles" seadistus ilmub ainult nendele seadmetele, mis omavad füüsilise ekraani suuruse ja ekraani resolutsiooni teatud kombinatsiooni. Seega osadele tahvlitele see "Show More Tiles" funktsioon ilmub, aga osadele ei ilmu.
Et näha, kas see "Show More Tiles" funktsioon on ikka kättesaadav, mine Start ekraanile, vajuta Windows + I klahvikombinatsiooni, et tellida Settings riba ja kliki/toksa seejärel Tiles menüüpunktile. Juhul kui Sa näed nüüd Show More Tiles parameetrit, siis võid ta sisse lülitada, et suurendada Start ekraanil appide plaatide jaoks eraldatavate ridade arvu - pilt.3) Plaatide (tiles) juhtimine - uus Customize nupp ja "Customize" režiim: Windows 8 puhul oli veel küllaltki suureks probleemiks Metro-stiilis Start ekraanil ehk Avakuval asuvate plaatide/ikoonide juhuslik ümberpaigutamine. Kui kasutaja vajutas (hiirekursoriga või sõrmega) mingile plaadile, siis võis ta selle plaadi märgistamise või programmi käivitamise asemel aktiveerida hoopis plaadi ümberpaigutamise. Või vastupidi, kui kasutaja tahtis mingit plaati ümber paigutada ja vajutas plaadile, siis võis ta antud appi ümbersiirdamise asemel ta hoopis käivitada. Nüüd, et seda vältida, lisati uus Customize režiim, mille võib käivitada Start ekraani paremas allnurgas asuva uue Customize nupu kaudu. Varem asus seal "All apps" nupp, mis on nüüdseks kadunud ja selle nupu ärakaotamise põhjustest tuleb siin edaspidi ka juttu. Seega saab nüüd Metro-stiilis Start ekraani plaate ümber paigutada ja ka ekraani ennast seadistada siinse tööriistariba (App Bar) ehk kontekstmenüü riba paremas otsas asuva uue Customize nupu kaudu, mis aktiveerib plaatide organiseerimise režiimi.

See Customize nupp ilmub sinna siis kui Sa teed Start ekraanil suvalises kohas paremklõpsu:

* Kui Sa teed paremklõpsu mingil plaadil, siis aktiveeritakse see Customize režiim kohe ja terve Start ekraan muuutub tuhmiks.
* Kui Sa teed paremklõpsu ekraani vabal osal, siis ilmub küll see Customize nupp, aga antud režiimi veel ei käivitata, et seda režiimi aktiveerida, pead sellele Customize nupule klikkima (või toksama) - nupu värv muutub tumedaks.
* Customize režiimi saad tühistada nii et klikid ekraani vabal osal või siis klikid sellele Customize nupule endale.

Alltuleval pildil märgistati paremklikiga Calendar appi plaat, selle peale läks ekraan tuhmiks, alla ilmus nuppudega tööriistariba ja selle paremasse otsa ka see Customize nupp, mille aktiivset olekut näitavad tema tumedat värvi ruudud-ristkülikud - Customize režiim on sisse lülitatud:

Alltuleval pildil märgistati paremklikiga Calendar appi plaat


Siin aga tehti paremklikk Start ekraani tühjal kohal ja selle peale ilmus ekraani allaäärde ainult Customize nupp, mis ei ole aga aktiivne (pilt), et seda Customize režiimi nüüd sisse lülitada, tuleb antud nupule klikkida (pilt).

"Customize" režiimis saab kasutaja valida mugavalt välja just selle appi (või mitu appi), mida ta tahab kohandada. Uuenduseks on siin ka see et nüüd võid Sa ka terve grupi plaate ümber paigutada (seda saabki AINULT mugavamas "Customize" režiimis teha) - loe sellest uuest 'Customize' režiimist edasi sealt.4) Plaatidega töötamine: Windows 8.1 puhul on mitme märgistatud plaadiga töötamise võimalusi laiendatud ja nende jaoks saab nüüd rakendada palju rohkem funktsioone.

* Nüüd Sa saad ühekorraga uninstallida (st süsteemist eemaldada) mitu märgistatud Metro/Windows Store appi - märgistad appid ja klikid esmalt all nupule Uninstall (pilt). Vaikimisi uninstallitakse Metro (Windows Store) appid ainult antud kompuutrist. Kui Sa tahad aga need märgistatud appid eemaldada ka kõikidest Sinu seadmetest, kuhu on Windows 8.1 installeeritud, siis pane linnuke "Uninstall from all my synced PCs (app info will be lost)" ruutu ja alles seejärel kliki/toksa järgmisele Uninstall nupule - pilt.
* Nüüd saad korraga lülitada välja mitu märgistatud "elavat" ehk interaktiivset plaati (Turn live tile off), et nad ei raiskaks süsteemi ressursse ja et neil plaatidel ei kuvataks "mõtetuid" reaalajas jooksvaid pildikesi - pilt.
* Nüüd võid korraga mitu standardset töölaua rakendust kinnistada töölaua kasutajaliidese tegumirea külge (Pin to taskbar). Kõik märgistatud rakendused peavad sel juhul olema ikka need tavalised töölaua rakendused.
* Juhul kui mingid lauarakendused olid juba sinna tegumirea külge kinnistatud, siis võid nad korraga sealt ka eemaldada, märgistad vajalikud rakendused ja klikid all Unpin from taskbar nupule.
* Sa saad nüüd Start ekraanil suurendada või siis vähendada korraga ka mitme märgistatud plaadi suurust - sellest oli eelpool ka juttu.

Märkus: Samad uuendused kehtivad üldjuhul ka selle Apps vaate ekraani suhtes, mis sisaldab Sinu süsteemis olevate kõikide Metro/Windows Store ja standardsete töölaua rakenduste/appide loetelu - sellest tuleb juttu siin edaspidi.

Loe sellest Start ekraani plaatidega töötamisest rohkem sealt.5) 'Start' ekraani taustamustrid, värviskeemid, animatsioonielemendid ja taustapildid: Nüüd saab otse Metro-stiilis 'Start' ekraanis endas muuta tema taustamustreid ja värviskeeme - Sa ei pea selleks enam minema sinna 'PC settings' seadistuste ekraani. Sa võid nüüd Start ekraani kujundamiseks teha järgmist:

- Muuta tema taustamustreid, mida kutsutakse nüüd tätoveeringuteks (mõni neist sisaldab ka animeerivaid elemente).
- Muuta tema taustavärvi ehk fooni värvi ("Background color").
- Muuta tema teist värvi ("Accent color"), mis on ette nähtud ekraanide menüüde, nuppude jms jaoks.
- Sa võid otse siit panna Start ekraani taustapildiks ka oma töölaua kasutajaliidese taustapildi, st sel juhul näed Sa oma töölaua "tapeeti" nii standardsel töölaual (Desktop) kui ka Metro Start ekraanil.

Kui Sa määrad siin mingi mustri, taustavärvi ja "Accent color" värvi, siis ilmuvad nad KÕIKIDELE Metro-stiilis uut tüüpi ekraanidele.


Kuidas seda kõike teha?

Olles Start ekraanil, vajutad Win + C klahvikombinatsiooni, et avada seda Charms küljeriba ja valid sealt Settings menüüpunkti (amuleti) - pilt. Seejärel klikid üleval "Settings" paneelis Personalize lingile (pilt), mille peale ilmubki taustapiltide ja värviskeemide muutmise küljepaneel:

Taustapiltide ja värviskeemide muutmise küljepaneel


See paneel on jagatud kolmeks osaks/blokiks: Esimeses blokis saab valida Start ekraanile sobiva taustamustri (või siis enda töölaua kasutajaliidese taustapildi); ülejäänud kaks blokki (värvipaletti) on ette nähtud Metro kasutajaliidese (Modern UI) kõikide ekraanide jaoks esmase ja teise värviskeemi valikuks. Esmane värv ("Background color") määrab Start ekraani ja ka kõikide muude Metro ekraanide fooni ehk taustavärvi ning teine värv ("Accent color") on ette nähtud ekraanide menüüde, nuppude jms jaoks.

Järgmise näite puhul pannakse Start ekraani taustapildiks seesama pilt, mis on ka töölaua kasutajaliidese "tapeediks": Klikid või toksad üleval esimeses blokis töölaua taustapildile (pilt ) ja tulemus (pilt).


NB! Nagu juba eelpool sai mainitud, siis nüüd saab oma töölaua taustapildi ("tapeedi") panna isegi ka Start ekraani taustapildiks. Kuid vaikimisi on see võimalus välja lülitatud, Sa pead ta ise aktiveerima. Et panna oma töölaua tapeet ka Start ekraani taustapildiks, tee Windows 8.1 opsüsteemis tema tavalises töölaua kasutajaliideses all tegumireal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Properties - pilt. Ava seejärel täiustatud 'Taskbar and Navigation properties' dialoogiaknas 'Navigation' vaheleht/sakk ja pane linnuke "Show my desktop background on Start" rea ees asuvasse kontrollruutu (pilt) ning tulemus:

Tulemus...


Märkus: Sa võid siin selles "Navigation" vahelehes teha veel ka järgmist:

* Lülitada välja ekraani parema "kuuma ülanurga" (st Charms riba ilmumise). Koristad linnukese esimese "When I point to the upper-right corner, show the charms" rea ees asuvast ruudust ära. (Selle Charms riba saad kiiresti avada ka WINKEY + C klahvikombinatsiooniga.)
* Lülitada välja ekraani vasema "kuuma ülanurga", st viimati kasutatud Metro-sitiilis/Windows Store appide loetelu ilmumise. See on juba käivitatud Metro/Windows Store appide vahel ümberlülitamise teine kasutajaliides, mida kutsutakse Switcher. Kuid töölaua kasutajal on mugavam kasutada seda vana traditsioonilist Windows Flip (ALT + TAB) rakenduste/appide vahel ümberlülitamise kasutajaliidest, sest sellega saab ümber lülituda mõlemate nii töölaua rakenduste kui ka Metro appide vahel.
Et seda vasemat kuuma ülanurka välja lülitada, korista linnuke teise "When I click the upper-left corner, switch between my recent apps" rea ees asuvast ruudust ära.
* Asendada süsteemiinstrumentide kiirkäivitamise hüpikmenüüs (st Win + X menüüs) sealsed Command Prompt käsud Windows PowerShell käskudega. Seega kui Sa tahad selles Win + X hüpikmenüüs näha Command Prompt käskude asemel hoopis Windows PowerShell käskusid, siis veendu et siin oleks pandud linnuke rea "Replace Command Prompt with..." eesasuvasse kontrollruutu. (Vaikimisi Win+X hüpikmenüü - pilt.)
* Buutida otse traditsioonilisse töölauda (mitte aga sellesse uue kasutajaliidese Start ekraani ehk Avakuvasse) - paned siin linnukese "When I sign in or close all..." rea ees asuvasse kontrollruutu.
* Panna oma töölaua taustapilt ("tapeet") ka selle Start ekraani taustapildiks - paned siin linnukese "Show my desktop background on Start" rea ees asuvasse kontrollruutu.
* Kui Sa lülitud ümber Start ekraanile (näiteks Win klahviga), siis kuvatakse tema asemel hoopis seda Apps ekraani vaadet (st kõikide rakenduste loetelu) - pilt. Paned siin linnukese "Show the Apps view automatically when I go to Start" rea ees asuvasse kontrollruutu.
* Et teha oma tööd mugavamaks, siis pane siin linnuke ka viimasesse "List desktop apps first in the Apps view when it’s sorted by category" ruutu.Loe 'Start' ekraani taustamustritest, värviskeemidest ja taustapiltidest rohkem sealt.6) 'App List' nupp: Eelpool sai juba mainitud, et Start ekraani paremklõpsuga ilmuv All apps nupp, millega sai minna üle KÕIKIDE rakenduste loetelu ekraani, on nüüdseks kadunud. Nüüd kasutatakse Apps ekraanile üleminekuks uut meetodit. Start ekraani endine "All Apps" nupp on nüüd saanud uue "App List" nime ja nüüd saab temale hiirega lihtsamalt ligi. Sa ei pea selleks Start ekraanil tegema eelnevalt paremklõpsu, et seda nuppu esile tuua. Nüüd näed Sa antud nuppu kohe ja pidevalt Start ekraani vasemal allosas (alltoodud piltidel pani kasutaja Start ekraani taustaks oma töölaua kasutajaliidese taustapildi):

Nüüd näed Sa antud nuppu kohe ja pidevalt Start ekraani vasemal allosas


Klikkides antud nupule, ilmub kõikide appide ja töölaua rakenduste/instrumentide loetelu ekraan ning kikkides talle uuesti, kaob see appide loetelu. Nüüd saab appisid selles loetelus ka sortida/filtreerida nende nimede, installeerimise kuupäevade, "enim kasutatud" ja kategooriate järgi:

Klikkides antud nupule, ilmub kõikide appide ja töölaua rakenduste/instrumentide loetelu ekraan


Kui Sa kasutad puutetundlikku ekraani, siis lihtsalt viipa Start ekraan üles/alla eest ära ja selle peale ilmub või kaob see kõikide appide/rakenduste loeteluga ekraan.

NB! Nüüd, juhul kui Sa laed alla ja installeerid mingi Windows Store appi (või appid), siis enam ei panda appide plaate/ikoone kohe Start ekraanile. Selle asemel leiad Sa uued äsja installitud appid ülalnimetatud Apps ekraani kõikide rakenduste loetelust, kus ta on tähistatud kui "New" - pilt. Sa võid nüüd antud appi soovi korral ka Start ekraanile kinnistada ("Pin to Start" nupu abil). Sama kehtib ka nende appide kohta, mis on Sul mingis oma teises Windows 8.1 seadmes ja mis sünkroniseeritakse antud kompuutrisse - ka nende plaadid ilmuvad esialgi ainult siia Apps ekraani loetellu.

Loe rohkem sellest "App List" nupust sealt.6a) 'All Apps' vaade: Windows 8.1 lubab nüüd kasutajatel panna oma Start ekraani (Avakuva) asemel avakuvaks hoopis selle "All Apps" (Kõikide Appide/Rakenduste) vaate/ekraani. Kui Sul on see seadistus aktiveeritud, siis laetakse pärast Win klahvile vajutamist, restarti (või muude meetodite kasutamist) Start ekraani asemel hoopis see Apps ekraan koos kõikide tema rakenduste loeteluga.

Et teha see Apps ekraan vaikimisi kuvatavaks ekraaniks, tee kõigepealt Windows 8.1 tavalises töölaua kasutajaliideses all tegumireal paremklõps ja vali avanevast hüpikmenüüst käsk Properties - pilt. Ava seejärel täiustatud 'Taskbar and Navigation properties' dialoogiaknas 'Navigation' vaheleht/sakk ja pane linnuke "Show the Apps view automatically when I go to Start" rea ees asuvasse kontrollruutu:

Pane linnuke "Show the Apps view automatically when I go to Start" rea ees asuvasse kontrollruutu


Märkused:

a) Sa võid siin selles "Navigation" vahelehes teha veel ka järgmist:

* Lülitada välja ekraani parema "kuuma ülanurga" (st Charms riba ilmumise). Koristad linnukese esimese "When I point to the upper-right corner, show the charms" rea ees asuvast ruudust ära. (Selle Charms riba saad kiiresti avada ka WINKEY + C klahvikombinatsiooniga.)
* Lülitada välja ekraani vasema "kuuma ülanurga", st viimati kasutatud Metro-sitiilis/Windows Store appide loetelu ilmumise. See on juba käivitatud Metro/Windows Store appide vahel ümberlülitamise teine kasutajaliides, mida kutsutakse Switcher. Kuid töölaua kasutajal on mugavam kasutada seda vana traditsioonilist Windows Flip (ALT + TAB) rakenduste/appide vahel ümberlülitamise kasutajaliidest, sest sellega saab ümber lülituda mõlemate nii töölaua rakenduste kui ka Metro appide vahel.
Et seda vasemat kuuma ülanurka välja lülitada, korista linnuke teise "When I click the upper-left corner, switch between my recent apps" rea ees asuvast ruudust ära.
* Asendada süsteemiinstrumentide kiirkäivitamise hüpikmenüüs (st Win + X menüüs) sealsed Command Prompt käsud Windows PowerShell käskudega. Seega kui Sa tahad selles Win + X hüpikmenüüs näha Command Prompt käskude asemel hoopis Windows PowerShell käskusid, siis veendu et siin oleks pandud linnuke rea "Replace Command Prompt with..." eesasuvasse kontrollruutu. (Vaikimisi Win+X hüpikmenüü - pilt.)
* Buutida otse traditsioonilisse töölauda (mitte aga sellesse uue kasutajaliidese Start ekraani ehk Avakuvasse) - paned siin linnukese "When I sign in or close all..." rea ees asuvasse kontrollruutu.
* Panna oma töölaua taustapilt ("tapeet") ka selle Start ekraani taustapildiks - paned siin linnukese "Show my desktop background on Start" rea ees asuvasse kontrollruutu.
* Kui Sa lülitud ümber Start ekraanile (näiteks Win klahviga), siis kuvatakse tema asemel hoopis seda Apps ekraani vaadet (st kõikide rakenduste loetelu) - pilt. Paned siin linnukese "Show the Apps view automatically when I go to Start" rea ees asuvasse kontrollruutu.
* Et teha oma tööd mugavamaks, siis pane siin linnuke ka viimasesse "List desktop apps first in the Apps view when it’s sorted by category" ruutu.


b) Windows 8.1 RT versiooni Start ekraanilt (st Avakuvalt) eemaldati see Desktop plaat ehk tile:

Kasutajad, kes jooksutavad oma tahvelarvutites (näiteks Surface 2) Windows 8.1 RT operatsioonisüsteemi, ei näe enam Start ekraanil "Desktop" plaati. Kuid kes soovivad antud plaadi Start ekraanile tagasi tuu, saavad seda teha järgmisel moel: Klikid Start ekraani allosas "App List" nupule ja ilmub "All Apps" ekraan. Seejärel teed seal "Desktop" plaadil paremkliki ja klikid all nupureal "Pin to Start" nupule. Ainsateks rakendusteks, mida saab Windows RT süsteemides jooksutada praegu ka standardses töölaua režiimis, on Office ja Internet Explorer. (Internet Explorer omab ka teist Metro versiooni ja Office jaoks luuakse samuti Metro/Windows Store versiooni.) Microsoft ütleb ise selle kohta järgmist:

"The only desktop apps without modern versions which run on RT are the Office apps: Outlook, Word, Excel, and PowerPoint. In order to streamline access to them, we pinned those apps directly to the first page of Start. Clicking any of these takes you directly to that Desktop app. You can also bring up the switch list from the left edge if you have a Desktop app open and click Desktop to get back to the Desktop. If you want a Desktop tile (ala Windows RT 8.0), you can go to All Apps, and the Desktop tile is in the list of apps there. Simply right-click, or press-and-hold (with touch), and you can pin it to the main Start screen and make it as large as you want."7) Täiendatud 'Snap view' funktsioon ja mitme appiga korraga töötamine (multitasking): Praeguses Windows 8 süsteemis on see uus "Snap view" vahend veel üsna kasutu, sest üks ekraanil asuv app hõivab ekraanist ainult veerandi ja teine vastavalt siis kolmveerandi ekraanipinnast (suhtes 25 / 75), aga alates Windows 8.1 (Windows Blue) väljailmumisest saab panna kaks appi üksteise kõrvale nii et nad mõlemad hõivavad 50% ekraanipinnast. Peale selle saab seda täiendatud 'Snap View' funktsiooni kasutada nüüd ka madalama 1024 x 768 resolutsiooni puhul ja nautida antud vaate 50 / 50 eeliseid.

Alltuleval pildil on korraga avatud Internet Explorer (vasemal) app ja paremal aga Windows Store app (50 / 50):

Järgmine pilt näitab, et vasemal on avatud Internet Explorer ja paremal aga Windows Store app


Kui Sul on 'Snap view' puhul ekraanil avatud kaks (või rohkem) appi, siis võid ühe neist ära koristada nii et lohistad neid eraldavat vertikaalset riba vasemasse või siis paremasse ekraani serva. Aka seda saab teha ka teisiti: Viid hiirekursori selle appi, mille Sa soovid jätta alles ja viia ta täisekraani vaatesse, ülaserva ning kui sinna ilmub käekujuline kursor ( Link Select Cursor ), siis teed seal 2x kliki. Järgmisel pildil on avatud Maps ja Internet Explorer appid ning kasutaja tahab nüüd avatuks jätta ainult selle Maps appi - ta viib hiirekursori tema ülaserva ja teeb seejärel seal 2x kliki - pilt. Pärast 2x klikki jäigi avatuks ainult see Maps app - pilt.

Teatavasti ilmuvad Windows 8 ja Windows 8.1 uue teadetesüsteemi puhul kõik teated ekraani paremasse ülanurka. Kui Sul on avatud mingi Metro/Windows Store app ja kui Sa näed seal paremal ülanurgas näiteks uue emaili saabumise teadet ning kui Sa klikid sellele, siis avatakse Mail app juba käivitatud appi kõrvale (mõlemad appid hõivavad ekraanipinnast 50%).

Veel üks näide: Kui Sa otsid midagi Windows Store poest ja leiad sealt mingi kolmandate osapoolte (või Microsofti enda) töölaua rakenduse, siis Sa ei saa seda otse Store poest alla laadida. Sul tuleb selle asemel klikkida/toksata vastava veebsaidi lingile, et minna üle antud rakenduse allalaadimise (või ostmise) saiti. Kui Sa klikid seal Store poes vastavale lingile, siis avatakse ekraan, kus vasemal pool kuvatakse endiselt avatud Store poodi ja paremal aga juba antud rakenduse veebsaiti. Ühesõnaga Sa saad automaatselt töötada korraga mõlemas veebsaidis ja kui tahad üht neist sulgeda, siis võid lohistada seda keskmist neid lahutavat riba. Järgmise näite puhul klikiti Store poes Microsoft Office veebsaidi lingile ja selle peale ilmus ekraan, kus saab korraga mõlemas kohas töötada - pilt.

Tegelikult saab nüüd korraga töötada ja ekraanile ritta panna isegi kuni neli appi - seda ekraani suurema resolutsiooni puhul. Alates 1680x1050 resolutsiooniga saab ekraanile tuua korraga kuni kolm rakendust. Aga 2560x1600 ja kõrgema resolutsiooni puhul võid korraga jooksutada kuni nelja (4) Metro-rakendust. (See ei ole veel piir, on võimalik korraga jooksutada isegi kuni seitset rakendust.)


Loe sellest Windows 8.1 täiendatud 'Snap View' ('Metro Snap') multi-tasking vahendist ülevaadet sealt.


7a) Uus 'Auto-Snap' funktsioon: Windows 8.1 üheks uueks huvitavaks funktsiooniks on nn Auto-Snap, mis käivitab teatud juhtudel automaatselt selle eelpool kirjeldatud Snap vaate ja paneb sellega kaks Metro/Windows Store appi üksteise kõrvale. Näiteks kui Sul on käivitatud Mail app ja kui Sa avad seal mingi pildiga manuse (attachment), siis avatakse ekraanil üksteise kõrvale Mail ning Photos appid. Avatud on Mail app ja kasutaja klikib siin pildiga manusele, et teda avada - pilt. Seejärel avati Mail appi kõrvale ka Photos app (koos antud pildiga), kusjuures kuna tahetakse just seda pilti näha, siis eraldati Photos appi jaoks ka rohkem ekraaniruumi - pilt. Kui Kasutaja soovib nüüd seda Photos appi täisekraani vaates näha ja Mail appi ajutiselt ära koristada, siis võib ta viia hiirekusori üles ekraaniserva, oodata kuni sinna ilmub see käekujuline nn "Link Select Cursor" ning teha seal seejärel 2x klikk - pilt ja pilt. Aga kui Sa teed nüüd ekraani ülaservas jälle 2x kliki, siis avatakse Mail app uuesti ja seda juba täisekraani vaates.
Kui Sa avad Mail programmis aga dokumendi või veebi URL lingi, siis avatakse Mail programmi kõrvale näiteks Internet Explorer app ja seda juba nii et mõlemad appid hõivavad ekraanipinnast poole (50/50). Ka siin võib jällegi seda käekujulist kursorit kasutada, et avada uuesti Mail appi ja seda juba täisekraani vaates - pilt.8) 'PC Settings' app/ekraan: Kes jooksutab praegu Windows 8 versiooni, see on juba selle PC Settings appiga tuttav. Kuid Windows 8.1 puhul on seda PC Settings ekraani/appi tunduvalt muudetud ja täiustatud. Nüüd on terve rida vana standardse Control Panel'i (Juhtpaneeli) funktsioone toodud üle siia uuendatud "PC settings" ekraani ja mõni kategooria omab lisakas ka veel alamkategooriaid - kokku on 9 kategooriat ja 42 alamkategooriat. Tundub, et nüüd on selles uues PC Settings ekraanis palju mugavam navigeerida kui selles vanas töölaua kasutajaliidese standardses Control Panel konsoolis.

'PC settings' appi/ekraani avakuva:

'PC settings' appi/ekraani avakuva


Loe sellest väga olulisest PC Settings appist edasi sealt.9) SkyDrive (uue nimega "OneDrive) sügav integratsioon: SkyDrive (OneDrive) on pilve ladustamise teenus, mis töötab sarnaselt Dropbox, Google Drive ja Apple iCloud teenustega. OneDrive salvestab Sinu failid Internetiga ühendatud serveritesse, mis lubab Sul näha ja redakteerida oma faile suvalisest kohast, mis on Internetiühenduses (st praktiliselt igast Internetiga ühendatud seadmest). Sa ei pea oma faile enam käsitsi kopeerima näiteks lauakompuutri ja sülearvuti vahel. Sa saad igale oma kompuutris asuvale failile ligi mobiili kaudu. (Sa võid SkyDrive/OneDrive appi installeerida oma Windows Phone, iPhone, iPad või Android seadmesse. Juhul kui Sinu mobiilses seadmes ei ole OneDrive appi, siis võid kasutada selleks ka http://www.skydrive.com veebsaiti.)
Ja kui Sa kasutad OneDrive pilveteenust, siis ei pea Sa enam kunagi muretsema oma failide reservkoopiate loomise pärast. OneDrive ei mõjusta Sinu kompuutri jõudlust, ta nõuab väga vähe mälu ja kasutab väga vähe ka protsessori aega, seda isegi siis kui parasjagu teostatakse failide sünkroniseerimist. OneDrive EI TEE Sinu kompuutrit aeglasemaks.

Windows 8.1 puhul on OneDrive palju sügavamalt integreeritud operatsioonisüsteemi tuuma. See tähendab märksa sujuvamat ühendust Sinu pilve-põhiste failidega ja seda mõlemast nii töölaua- kui ka mobiilse "Metro" ("Modern UI") kasutajaliidesest.
Windows 8/RT esmase versiooni puhul tähendas OneDrive integratsioon põhiliselt seda et Sa said oma pilves asuvatele failidele ligi ainult Metro-stiilis (Windows Store) SkyDrive/OneDrive appi kaudu ja seda ainult siis kui Sul oli ka Internetiühendus olemas (online). See funktsioon oli kättesaadav ka Windows Phone, iOS (iPad, iPhone) ja Android platvormidele. Windows 8 kasutajad (aga mitte Windows RT kasutajad) võisid saada oma OneDrive failidele ligi ka ilma Internetiühenduseta (offline režiimis) ja seda sel juhul kui nad installeerisid endile tasuta OneDrive töölaua rakenduse.
Kuid Windows 8.1 puhul saad Sa oma pilves asuvatele failidele ligi igal ajal ja seda ka siis kui Sul puudub Internetiühendus. Peale selle saad Sa oma OneDrive salvestusruumis olevatele failidele ligi ka otse Windows Store rakenduste kaudu (Sa ei pea seda tegema töölaua kaudu kuigi ka sealt saab neile ligi).

Juba Windows 8.1 installeerimisel (pilt) ja ka uue Microsofti kasutajakonto loomisel pakutakse Sulle OneDrive salvestusruumiga ühendamise võimalust. Erinevalt teistest Microsofti toodetest, mis on lülitatud Windows 8.1 operatsioonisüsteemi (näiteks Internet Explorer 11), Sa ei saa OneDrive'i süsteemist täielikult eemaldada (uninstallida). Kuid Sa võid soovi korral PC Settings -> OneDrive kategooria ja selle File storage, Camera roll, Sync settings ning Metered connections alamkategooriate all tema vaikimisi seaded välja lülitada.

Märkus: Sa võid soovi korral ka OneDrive vahendi integratsiooni ja sünkroniseerimise täielikult välja lülitada, st ta kõikjalt eemaldada.

OneDrive sügav integratsioon on vaieldamatult Windows 8.1 kõige suuremaks muudatuseks ja tema põhifunktsioonid on järgmised - loe sellest edasi sealt.9a) OneDrive (endine SkyDrive) app: Täielikult on muudetatud ka Metro-stiilis/Windows Store OneDrive appi ennast, mis lubab nüüd sirvida ja ligi pääseda nii pilve salvestusruumis kui ka lokaalsel kõvakettal asuvatele failidele. Peale selle on Windows 8.1 nüüd sügavalt integreeritud OneDrive teenusega - sellest oli kohe siin eelpool punkti 9 all juba juttu.
Sa võid oma OneDrive-põhises salvestusruumis sirvida, avada seal faile jne nii nagu seda ka varem sai teha. Kuid lisaks sellele võid Sa nüüd OneDrive peaaknas klikkida päisele ja avada seal uue menüü, mis lubab Sul lülituda ümber 'OneDrive' (pilve-põhise salvestusruumi) ja 'This PC' (lokaalse salvestusruumi) vahel. (My Computer / Computer nimeks on Windows 8.1 puhul nüüd This PC.)

OneDrive


Kui Sa klikid seal uues menüüs "This PC" menüüpunktile (vaata eelmist pilti), siis pääsed ligi oma kompuutri lokaalsetele failidele:

Kui Sa klikid seal uues menüüs "This PC" menüüpunktile (vaata eelmist pilti), siis pääsed ligi oma kompuutri lokaalsetele failidele


Märkus: Need pildid olid võetud sel ajal kui OneDrive nimeks oli veel SkyDrive - vahet pole. Kui Sa teed OneDrive pilves kusagil paremklõpsu, siis olenevalt sellest et kus Sa selle teed (kas tühjal kohal või kausta või faili peal), ilmub ekraani allaäärde vastavate nuppudega tööriistariba - pilt. Siin aga kasutati alumise nupurea "Open with" nuppu - pilt.

Ka failidele ligipääs ja nende avamine kooskõlastatakse OneDrive'ga. Näiteks Word dokumendid avatakse Microsoft Word redaktoriga (Sinu töölaual, juhul kui Sul on see Word installitud), PDF failid avatakse vaikimisi Metro/Windows Store 'Reader' appiga või siis Sinu poolt installitud mingi .pdf failide avamise programmiga. Fotod avatakse vaikimisi 'Photos' appiga, aga seda juba OneDrive enda "sees" - seega fotosid ei laeta alla Sinu kompuutrisse. Videod avatakse vaikimisi Video appiga, pilte saad vaadata otse pilves ja neid ka teatud määral muuta jne.
Kui Sa olid avanud mingi faili ja tahad mõne aja pärast failide sirvimisse tagasi pöörduda, siis kliki/toksa ekraani vasemas ülanurgas mustale "Back" Back nupp nupule, mis ilmub sinna siis kui Sa klikid/toksad ekraanile.

Ühesõnaga Windows 8.1 jooksutamisel Sa EI VAJA enam seda OneDrive töölaua rakenduse versiooni, sest ta on asendatud uute funktsioonidega, mi on juba Windowsisse sisseehitatud ja Sa ei saa uninstallida uuendatud OneDrive appi. Juhul kui Sul oli see OneDrive töölaua rakenduse versioon Windows 8 süsteemi installeeritud, siis minnes üle Windows 8.1 versioonile, ta eemaldatakse. (Vista ja Windows 7 omanikele on see OneDrive töölaua rakendus aga endiselt vajalik.)
Windows 8.1 puhul saad Sa uuendatud Metro-stiilis/Windows Store OneDrive appiga valida, et mida sünkroniseerida ja mida mitte - sarnaselt File Explorer'iga. Mõlemad nad omavad "Make available offline" käsku, mis tähendab seda et Sa tahad faile/kaustasid täies mahus alla laadida ja "Make available online-only" käsku, mis tähendab seda et Sa ei taha faile/kaustasid lokaalselt kasutada (nad on siiski endiselt ka lokaalselt nähtavad ja ligipääsetavad, aga mitte täisfailidena vaid nende spetsiaalsete kiirkorraldustena).

Kas Sinu OneDrive failid on offline režiimis (st ilma Internetiühenduseta) kättesaadavad või ei ole, siis kui Sa käivitad ESIMEST korda Windows 8.1 Preview versiooni (või Windows 8.1), sõltub mitmest asjaolust, mida näed siin alltoodud tabelist:

Kuidas Sa installisid Windows 8.1 Preview (või Windows 8.1)? Kas Sa installisid OneDrive töölaua rakenduse enne seda? Kohe pärast Win 8.1 installi on Sinu OneDrive pilves asuvad failid järgmise staatusega: Kõikide antud kompuutris loodud uute OneDrive failide vaikimisi staatus:
Windows Store kaudu

Jah
Ei

On Offline režiimis saadaval2 (st kõik failid laetakse alla ka Sinu lokaalsele kõvakettale)

Ainult Online režiimis (lokaalsele kõvakettale pannakse ainult nende spetsiaalsed kiirkorraldused)

On Offline režiimis saadavalOn Offline režiimis saadaval

ISO image abil (teed puhta või siis 'upgrade' installi) N/A Ainult Online režiimis. Aga kui Sul oli varem ka OneDrive töölaua versioon installitud, siis laetakse pilves hoitavad failid ka Sinu kõvakettale. On Offline režiimis saadaval


2 - Kui Sul on installeeritud ka OneDrive töölaua rakendus ja Sa valisid tema puhul ainult mõnede kaustade sünkroniseerimise, siis on ainult need kaustad offline režiimis kättesaadavad.

Kui Sinu kompuuter EI OLE Inernetiga ühendatud, siis kõik failid, mis asuvad reaalselt ainult OneDrive pilves, ilmuvad Sinu kompuutrisse tuhmina, mis tähendab seda et nad ei ole antud momendil kättesaadavad. Aga Sa võid igal ajal kõiki neid tuhmisid OneDrive faile sirvida, ümber nimetada, kustutada jne. Kuid Sa võid neid faile ainult siis avada ja redakteerida kui nad on kättesaadavad offline režiimis. Kui Sa teed faili offline režiimis kättesaadavaks, siis salvestatakse selle faili täielik sünkroniseeritud versioon Sinu kompuutrisse (kuid ka OneDrive pilves on ta endiselt kättesaadav). Ainult neid faile, mis on detailses vaates tähistatud kui "Available offline", saab avada või redakteerida siis kui Sinu kompuuter ei ole Internetiga ühendatud.

Märkus: Sa võid loomulikult teha ka terve OneDrive salvestusruumi offline režiimis kättesaadavaks (kui Sinu lokaalsel kõvakettal on piisavalt palju vaba ruumi). Et seda teha, tee avatud OneDrive appi puhul järgmist: Vajuta Win+C klahvikombinatsiooni, et avada Charms küljeriba ja kliki seal Settings amuletile/menüüpunktile - pilt. Kliki "Settings" paneelis Options menüüpunktile (pilt) ja oota natuke, kuni kalkuleeritakse välja selleks vajaminev lokaalse kõvaketta ruum. Kui Sinu seadme lokaalsel kõvakettal (või partitsioonis) on piisavalt vaba ruumi, siis lohista see lüliti siin asendisse On (vaata järgnevat pilti). Tee seda ainult siis kui Sinu lokaalsel kõvakettal on selleks piisavalt vaba ruumi. Antud näites on C: partitsioonis seda vaba ruumi veel piisavalt (55,76 GB) ja kõikide failide allalaadimiseks vajaminevat ruumi nõutakse ainult 0,03 GB. (Kasutajal oli juba varem peaaegu kõik OneDrive pilveruumis asuvad failid tehtud kättesaadavaks ka selles offline režiimis ja seepärast nõutaksegi nüüd ainult seda 0.03 GB vaba kettaruumi.)

Kui Sinu seadme lokaalsel kõvakettal (või partitsioonis) on piisavalt vaba ruumi, siis lohista see lüliti siin asendisse On.


Kui Sa oled Internetiga ühendatud ja avad OneDrive pilves faili, mis on ainult online staatusega, siis salvestab OneDrive automaatselt antud faili sünkroniseeritud versiooni Sinu kopuutrisse ning selle faili staatus muutub "Available offline".

Uues süsteemis on kolm peamist asja, mis põhjustavad faili offline staatuse, st tema reaalse olemasolu Sinu kompuutris ehk siis tema täieliku allalaadimise OneDrive pilvest:

- Kasutaja otsene tegevus: Sa paned ise faili offline režiimi kas töölaua File Explorer'is (OneDrive kaustas) või siis teed seda OneDrive appis (pilves).
- Kui Sa lood oma kompuutris uue faili ja paned selle sinna OneDrive kausta, siis saab ta samuti offline staatuse.
- Kui Sa avad OneDrive pilves asuvad failid (et faili saaks avada, peab ta olema täielikult alla laetud).


NB! Meenutuseks: Kui Sa installeerid Windows 8.1 Preview versiooni (või Windows 8.1) ISO faili abil või teed selle installi otse Windows Store kaudu ja kui Sa nõustusid OneDrive integratsiooniga, siis tehakse järgmist: Juhul kui Sinu eelmises Windows 8 versioonis oli installitud ka see SkuDrive/OneDrive töölaua rakendus, siis tuuakse automaatselt üle ka kõik Sinu sealses OneDrive kaustas olnud kaustad/failid ja nad saavad online staatuse.


Veel OneDrive appi uusi võimalusi:

Microsoft lisas fotode jaoks, mida hoitakse OneDrive pilves, ka kõrge DPI displeide toe (näiteks ClearType Full HD ja Retina displeide jaoks). OneDrive.com võib mõõta kasutajate seadmete DPI suurust ja kui nende displeid seda toetavad, siis kuvatakse plives ka kõrge resolutsiooniga fotosid ja nende pisipilte. (Märkus: See sõltub ka sellest et kas kasutajate brauseritel on kõrget DPI tugi).

OneDrive.com kuvab nüüd ka animeeritud GIF faile - "kogu oma hiilguses" (näiteks nagu see või see või see animeeritud GIF). Nüüd saab OneDrive.com pilves ka fotosid pöörata ja seda üleval asuva "Rotate" nupu abil.

Muudatusi on tehtud ja failide jagamise rindel. Varem sai faile jagada ainult ükshaaval: kas ainult terve kausta koos tema kogu sisuga või siis ühe faili (näiteks foto) kaupa. Nüüd saab kasutaja aga jagada failide erinevaid gruppe või fotosid terves OneDrive salvestusruumis. See tähendab, et kasutaja võib korraga jagada ühteainsat või siis sadat fotot, või ta saab jagada faili või fotot ühes kaustas või korraga mitmes erinevas kaustas.

Uus on ka "Shared view" (jagatud failide/fotode vaade või esitus), mis näitab kogu kraami, mida Sa oled teistega jaganud ja ka seda et mida on teised Sinuga jaganud. Sinu enda kraami kuvatakse loetelu ülaosas, mis on sorditud selle järgi, mida Sa olid kõige viimati teistega jaganud. Seejärel tuleb nende inimeste loetelu, kes on Sinuga oma faile ja fotosid jaganud.

Kuni siiani sai jagada teistele oma Office dokumentide linke, mis lubas nende saajatel neid dokumente redakteerida ilma et nad pidid OneDrive pilve sisse logima. Nüüd antakse selline privileeg kasutajatele ka siis kui nad jagavad oma faile emaili teel. Aktiveerides "Recipients can edit" funktsiooni, saab igaüks, kes sellise emaili saab, seda jagatud faili redakteerida ilma et ta peaks sisse logima.

Nüüd saab otse brauseris vaadata ja redakteerida ka erinevat tüüpi tekstifaile. Kuni siiani sai seda teha ainult tasuta Word Web App'i abil, aga nüüd on see tugi juba sisseehitatud ja vaadata ning redakteerida saab lihtsamaid tekstifaile (sealhulgas ka JavaScript, CSS, HTML ja "palju koodifaile"). Neid faile saab ka jagada ja saajate poolt redakteerida.10) Otsingusüsteem (uus nn "Smart Search" ehk otsing kõikjalt): 'Smart Search' on Windows Search vahendi kõige uuem versioon ja nüüd on otsingufunktsioon kättesaadav Windows 8.1 opsüsteemi paljudes erinevates kohtades. Smart Search on Bing otsingumootori integratsioon Windows Search vahendiga ja Smart Search kujutab endast nüüd ühteainsat kasutajaliidest, mis sisaldab nii lokaalset kui ka veebis otsingu võimalusi. Ühesõnaga endine Windows 8 (8.0) Search otsinguvahend on nüüd märksa mugavam ja täiuslikum. Windows 8 puhul sai selle otsinguvahendi aktiveerida Charms riba -> Search amuleti kaudu (või WINKEY + Q klahvikombinatsiooniga) ja selle peale ilmus täisekraanis otsinguekraan, kus otsingutulemused filtreeriti appide (apps), seadistuste/sätete (settings), failide (files) või individuaalsete Metro-stiilis (Windows Store) appide järgi. Sellise otsingu kasutajaliidese probleemiks oli aga see et otsingutulemuses eraldati appid, seadistused ja failid, mis nõudis kasutajalt lisatööd juhul kui ta otsis seadeid/sätteid (Control Panel või PC Settings elemente). Windows 8.1 (Windows Blue) puhul see viga parandati ja nüüd on appide, seadistuste ja failide jaoks ÜKSAINUS otsingusüsteem ning kasutaja ei pea enam otsingutulemustes lisatööd tegema.

Kui Sa kasutad Windows 8 otsingusüsteemi, siis viiakse Sind automaatselt Apps Search TÄISEKRAANI. Kuid Windows 8.1 puhul on see asi märksa parem. Nüüd juhul kui Sa avad selle Charms riba -> Search amuleti (või WINKEY + Q või WINKEY + S klahvikombinatsiooniga), siis näed Sa otsingupaneeli alati ekraani paremas servas - pilt. Ei ole tähtsust, et mida Sa teed ja kus Sa oled, Sa ei satu enam otsinguvahendi täisekraani. Kasutaja saab nüüd midagi otsida ka sel ajal kui ta töötab teise Metro/Windows Store appi või siis mingi tavalise töölaua rakendusega.

Loe sellest uuest otsingusüsteemist edasi sealt.11) 'Assigned Access' vahend: See uus 'Assigned Access' vahend tuleb kaasa Windows 8.1 RT, Windows 8.1 Pro ja Windows 8.1 Enterprise versioonidega ning ta lubab käivitada ainult ühe Metro / Windows Store appi. See tähendab seda et käivitatakse ainult üks Windows Store rakendus ja see app jäetakse jooksma avalikes kohtades, näiteks nagu hotell, lennujaam, rongijaam, muuseum, bussijaam, jaekauplus, suurem ettevõte / organisatsioon (mingi rakenduse tutvustamiseks) või muu sarnane koht. Seda vahendit saab ka kasutada ühe mingi kindla Windows Store rakenduse tutvustamiseks ja õpetamiseks - näiteks lastele või töökohal või koolis - aee on arvuti turvaline ja limiteeritud kasutamine. (Selle režiimi võib vajadusel igal ajal jälle ka välja lülitada.)
Sul tuleb selleks luua uus tavakasutaja konto, lülitada see 'Assigned Access' vahend sisse ja seejärel valida välja see app, mis käivitatakse automaatselt siis kui see tavakasutaja süsteemi sisse logib. Muid rakendusi selles Assigned Access režiimis käivitada ei saa ja tavakasutaja kontoga isik ei saa antud režiimis ka midagi muud teha. Ainsaks asjaks, mida Sa võid selles režiimis peale antud appi kasutamise veel teha, on vajutada meile juba tuttavat CTRL+ALT+DEL klahvikombinatsiooni, et tellida seda süsteemi funktsioonide menüüga ekraani - pilt. (Alates Build 9385 väljalaskest saab aga sellest režiimist nii väljuda, et vajutad 5x Windows klahvi. Kui vajutad kogemata 6 korda, siis saab Windows 8.1 (Windows Blue) väga pahaseks ja ekraanile ilmub Sind solvav "loosung".)

See uus Assigned Access funktsioon lubab Windows 8.1 administraatoril piirata tavakasutajate kontode funktsionaalsust ja platvormi. Antud režiimiga kasutajakonto on tavakasutaja limiteeritud õigustega konto ja ta on teiste kontode jaoks blokeeritud / lukustatud.

Loe sellest uuest 'Assigned Access' vahendist edasi sealt. [Pluss näide sellest et kuidas käib lokaalse kasutajakonto alt ümberlülitumine Microsofti konto alla ja ka Skype'i (Metro/Windows Store versiooni) esmakordne käivitamine.]
12) Internet Explorer 11 Metro app: Ilmub ka uus Internet Explorer 11 versioon ja Internet Explorer 11 Metro (Modern UI või Windows 8 UI) versiooni uuendused:


Märkus: Kõigepealt, et näha juba avatud usaldusväärse veebilehe kogu sisu ja tema Java võimalusi (näiteks "väljaujuvaid" piltidega aknaid), kliki Internet Explorer töölaua versiooni puhul brauseriakna allosas asuvale Allow blocked content nupule - pilt. Aga IE Metro versiooniga brauseri kasutamisel kliki algul keelumärgiga nupule (Luba blokeeritud sisu) ja seejärel Unblock content nupule - pilt.


* Favorites. Windows 8/RT Metro-stiilis IE lubas kasutajal oma lemmiksaite panna ainult Metro Start ekraanile. Kuid Windows 8.1 jooksutamisel saab uuele spetsiaalsele lemmiksaitide (Favorites) juhtimise keskusele ligi selle brauseri alumise app riba kaudu. Lemmikuid kuvatakse nüüd ekraani allääres app ribal pisipiltideda. Kui Sul on sünkroniseerimine lubatud, siis ilmuvad siia ka kõik Sinu enda lemmiklingid ja lemmikute muutmisel sünkroniseeritakse kõik muudatused ka Sinu teistes Win 8.1 seadmetes.
Oma lemmikuid saad näha, avada, korrastada ja organiseerida nii et teed kõigepealt avatud veebilehes kusagil paremklõpsu ja selle peale ilmub ekraani allaäärde nn app riba. Seejärel toksad või klikid seal viisnurgakujulisele nupule ( Viisnurk ) - pilt. Siin kasutatakse samasuguseid lemmikute kaustasid ja lemmiklinke, mis on Sul ka Internet Explorer'i töölaua versioonis. Kaustu kuvatakse siin ribal ilma piltideta ja lemmiklingid on siis piltidega, klikkides või toksates seal mingile kaustale, avatakse ta koos tema sees asuvate veebilinkidega:

Favorites riba


"Favorites" kõrval asuva noole ( Favorites rippmenüü ) kaudu saad avada rippmenüü, mille abil saad ligi oma lemmikute kõikidele kaustadele - pilt. "Favorites" riba paremal ülaosas asuva "Add to favorites" nupuga ( Add to favorites ) saad antud momendil avatud veebsaidi oma lemmikutesse lisada.
'Pin site' nupuga võid avatud veebilehe lingi kinnistada otse oma Start ekraanile - pilt ja pilt.
Sellesama Favorites riba paremal ülaosas asuva viimase 'Share' nupu abil võid aga käesolevat avatud veebilehte ka teistega jagada või siis panna tema link näiteks 'Reading List' appi, et lugeda antud veebsaiti hiljem - pilt ja pilt .


* 'Immersive Browsing' (kaks või rohkem brauseriakent üksteise kõrval). Sa võid nüüd sirvida veebsaite nii et nad ilmuvad üksteise kõrvale. Tee mingil veebilingil või lemmikul (favorite) paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk "Open link in new window" - pilt. Pärast seda näed Sa üksteise kõrval juba kahte brauseriakent - pilt. Sa võid sel teel panna kõrge resolutsiooniga displeil üksteise kõrvale kolm, neli ja rohkem veebsaiti.


Loe Internet Explorer 11 Metro appist edasi sealt.


Märkus: Selle Internet Explorer 11 töölaua versiooni võivad ka Windows 7 omanikud alla laadida.
13) Start nupp: Windows 8.1 (Windows Blue) puhul tuuakse tagasi ka Start nupp ja seda on vaikimisi näha AINULT selles traditsioonilises töölaua kasutajaliideses. Kuid see ei ava traditsioonilist Start menüüd vaid ta viib Sind lihtsalt sellesse uude Metro-stiilis Start ekraani ("Avakuvasse"):

Windows 8.1 (Windows Blue) puhul tuuakse tagasi ka Start nupp


Kui Sa osutad hiirekursoriga seda Start nuppu, siis muudab ta oma värvi ja seda vastavalt Sinu poolt Charms küljeriba -> Settings amuleti -> Personalize kaudu määratud "Accent color" värvile:

Kui Sa osutad hiirekursoriga seda Start nuppu, siis muudab ta oma värvi


Kui Sa viibid aga Start ekraanil või siis kusagil Metro-stiilis/Windows Store rakenduses, siis osutades hiirekursoriga ekraani vasemat alumist nurka, ilmub sinna seesama uus Start nupp.

Alles on ka see Win + X klahvikombinatsiooni poolt avatav süsteemikäskudega hüpikmenüü. Sa saad antud menüü avada ka nii et teed sellel uuel Start nupul paremklõpsu. Nüüd on antud kontekstmenüüsse lisatud ka uued Shut down, Sleep ja Sign out (Logi välja) käsud:

Nüüd on antud kontekstmenüüsse lisatud ka uued Shut down, Sleep ja Sign out (Logi välja) käsud


Praegu peavad Windows 8 omanikud vana traditsioonilise Start nupu ja Start menüü tagasitoomiseks kasutama mingit kolmandate osapoolte tarkvara - info.


Märkus: Kui see uus 'Hybrid Boot' ('Fast Startup') kiire buutimine on aktiveeritud (vaikimisi ja ka pärast 'Reset Your PC' vahendi kasutamist ongi ta alati aktiveeritud), siis Windows 8.1 jooksutamisel käib kompuutri sulgemine järgmiselt:

1) Kui Sa sulged kompuutri 'Win+X' süsteemikäskudega menüü kaudu avatava "Shut down" käsu abil (vaata eelmist pilti), siis tehakse kompuutri täielik väljalülitamine (Shut Down) ja tema sisselülitamine ning buutimine võtab natuke rohkem aega.

2) Kui Sa sulged kompuutri aga 'Charms' riba kaudu avatava "Shut down" parameetri kaudu, siis toimub kompuutri 'Hybrid Boot' (ehk 'Fast Startup') sulgemine ja tema sisselülitamine ning buutimine toimub kiiremini - pilt.

Kompuutri restart toimub aga endiselt, st kui Sa teed süsteemi restardi (taaskäivitamise), siis kiire buutimine EI TÖÖTA. Teiste sõnadega, süsteemi restart Windows 8/8.1 opsüsteemis toimub täpselt sama moodi nagu see oli ka Windows 7 puhul.14) Buutimine otse töölauale: Nüüd saab kasutaja ka võimaluse buutida otse töölauale, st Windows 7 aegadest pärit kasutajaliidesesse. Sel juhul ei satu Sa kohe pärast kompuutri käivitamist või restarti sinna uude Metro (Modern UI) kasutajaliidese Metro-stiilis Start ekraanile vaid Sind laetakse otse Windowsi töölauale. Kuid vaikimisi on see välja lülitatud ja Sa pead selle funktsiooni ise aktiveerima.

Et buutida otse töölauale, tee kõigepealt Windows 8.1 tavalises töölaua kasutajaliideses all tegumireal paremklõps ja vali avanevast hüpikmenüüst käsk Properties. Seejärel ava täiustatud 'Taskbar and Navigation properties' dialoogiaknas 'Navigation' vaheleht/sakk ja pane linnuke "When I sign in or close all apps on a screen, go to the desktop instead of Start" rea ees asuvasse kontrollruutu:

Pane linnuke "When I sign in or close all apps on a screen, go to the desktop instead of Start" rea ees asuvasse kontrollruutu


Märkus: Sa võid siin selles "Navigation" vahelehes teha veel ka järgmist:

* Lülitada välja ekraani parema "kuuma ülanurga" (st Charms riba ilmumise). Koristad linnukese esimese "When I point to the upper-right corner, show the charms" rea ees asuvast ruudust ära. (Selle Charms riba saad kiiresti avada ka WINKEY + C klahvikombinatsiooniga.)
* Lülitada välja ekraani vasema "kuuma ülanurga", st viimati kasutatud Metro-sitiilis/Windows Store appide loetelu ilmumise. See on juba käivitatud Metro/Windows Store appide vahel ümberlülitamise teine kasutajaliides, mida kutsutakse Switcher. Kuid töölaua kasutajal on mugavam kasutada seda vana traditsioonilist Windows Flip (ALT + TAB) rakenduste/appide vahel ümberlülitamise kasutajaliidest, sest sellega saab ümber lülituda mõlemate nii töölaua rakenduste kui ka Metro appide vahel.
Et seda vasemat kuuma ülanurka välja lülitada, korista linnuke teise "When I click the upper-left corner, switch between my recent apps" rea ees asuvast ruudust ära.
* Asendada süsteemiinstrumentide kiirkäivitamise hüpikmenüüs (st Win + X menüüs) sealsed Command Prompt käsud Windows PowerShell käskudega. Seega kui Sa tahad selles Win + X hüpikmenüüs näha Command Prompt käskude asemel hoopis Windows PowerShell käskusid, siis veendu et siin oleks pandud linnuke rea "Replace Command Prompt with..." eesasuvasse kontrollruutu. (Vaikimisi Win+X hüpikmenüü - pilt.)
* Buutida otse traditsioonilisse töölauda (mitte aga sellesse uue kasutajaliidese Start ekraani ehk Avakuvasse) - paned siin linnukese "When I sign in or close all..." rea ees asuvasse kontrollruutu.
* Panna oma töölaua taustapilt ("tapeet") ka selle Start ekraani taustapildiks - paned siin linnukese "Show my desktop background on Start" rea ees asuvasse kontrollruutu.
* Kui Sa lülitud ümber Start ekraanile (näiteks Win klahviga), siis kuvatakse tema asemel hoopis seda Apps ekraani vaadet (st kõikide rakenduste loetelu) - pilt. Paned siin linnukese "Show the Apps view automatically when I go to Start" rea ees asuvasse kontrollruutu.
* Et teha oma tööd mugavamaks, siis pane siin linnuke ka viimasesse "List desktop apps first in the Apps view when it’s sorted by category" ruutu.Praegu peavad Windows 8 omanikud kasutama selleks mingit kolmandate osapoolte tarkvara - info.15) "Kuumade nurkade" väljalülitamine: Windows 8.1 lubab nüüd kasutajatel ka need nn "kuumad nurgad", mis avavad Charms riba ja viimati kasutatud Metro-sitiilis/Windows Store appide loetelu (Switcher), välja lülitada. (Nende kuumade nurkade funktsioonid käivitatakse siis kui Sa viid oma hiirekursori ekraani vasemasse või siis paremasse ülanurka.)
Et neid kuumi nurki välja lülitada, tee Windows 8.1 opsüsteemis tema tavalises töölaua kasutajaliideses all tegumireal paremklõps, et avada täiustatud 'Taskbar and Navigation properties' dialoogiakent. Ava seal 'Navigation' vaheleht/sakk ja Sa võid seal teha järgmist - vaata eelmist 14. punkti - "Märkus" osa alt.

Praegu peavad Windows 8 omanikud kasutama selleks mingit kolmandate osapoolte tarkvara - info.16) 'Windows Store' onlain pood on uue disainiga, dünaamilisem ja atraktiivsem ning teda on nüüd märksa mugavam kasutada. Selle uue Windows Store 2.0 versiooni saad avada endiselt Metro/Modern UI ekraani kaudu:

Windows Store 2.0 versioon


Selline on siis tema avaekraan, kus saad Windows Store appisid sirvida alumise horisontaalse kerimisriba abil või kerides hiireratast või viibates sõrmega. Appide plaatide kujundus on nüüd märksa meeldivam ja aktraktiivsem:

Selline on siis tema avaekraan


Windows 8 Store poes olid appide kategooriad paigutatud horisontaalselt ja nende vahel oli üsna ebamugav sirvida. Nüüd, Windows 8.1 puhul, kui Sa teed siin ekraanis suvalises kohas paremklõpsu, siis ilmub ekraani ülaossa uut tüüpi "App bar". Selle riba ülaosas on kolm rohelist värvi nuppu, et pääseda kiiresti ligi Store poe pealehele ("Home"), omaenda appidele või siis kontole. Nendest nuppudest kohe allpool paiknevad aga appide kategooriad, seega on kategooria-põhine kasutajaliides pandud nüüd otse sinna üles appide ribale:

Uus appide riba


Kui Sa kerid/sirvid appide kategooriates lõpuni, siis ilmub ekraani vasemasse serva tagasikerimise nooleke - pilt.

Selle uue "Your account" nupu abil pääsed siis ligi oma kontole, kus võid osta kinkekaarte ja lisada oma arvele/kontole raha. Sa võid näiteks oma lapse kontole kanda üle teatud summa, et ta saaks siis selle eest osta ise appisid või mänge.

Windows Store poe eelmise versiooni puhul oli nii et kui Sa sisenesid siia Store poodi, siis nägid ekraani paremas ülanurgas seda et osa Sinu appisid on valmis värskendamiseks (uuendamiseks). Sa pidid siis seal sellele lingile klikkima/toksama jne ning see võttis aega ja oli üsna tüütu tegevus. Windows 8.1 puhul ei pea Sa enam ses suhtes vaeva nägema vaid kõik nii Sinu enda poolt alla laetud ja installitud kui ka süsteemi sisseehitatud Store appid värskendatakse nüüd automaatselt. (Sa võid soovi korral selle automaatse värskendamise ka välja lülitada.)

Kui Sa navigeerid Store poe sisus, siis Sa ei näe enam neid endisi üsna koledaid plaate (tiles) vaid selle asemel kuvatakse palju atraktiivsemat hästi läbimõeldud sisu ja plaate:

Kui Sa navigeerid Store poe sisus, siis Sa ei näe enam neid üsna koledaid plaate (tiles)


Nii nagu ka muude sisseehitatud Metro/Store ehk Modern appide puhul, on see otsingukast (Search box) pandud ka siia pealehele, mis lubab Sul otsida appisid. Sa saad sellega otsida ainult Store poes kasutades selleks kontekst-sensitiivset otsinguinstrumenti, kus Sinu tippimise käigus ilmuvad avanevasse rippmenüüsse ka vastavad soovitused:

Search box


Ja otsingutulemused? Need on atraktiivsed, vajalikud ja kergesti filtreeritavad (st saab sortida kolme rippmenüü kaudu):

Ja otsingutulemused? Need on atraktiivsed, vajalikud ja kergesti filtreeritavad (st saab sortida kolme rippmenüü kaudu)17) 'Broadband Tethering' vahend: Windows 8.1 tuleb koos uue Broadband Tethering vahendiga, mis lubab kasutajatel pöörata oma kompuuter WiFi juurdepääsu punktiks (Wi-Fi hotspot) nii et nad võivad sel teel jagada oma Internetiühendust ka teiste seadmetega (st Sinu muud seadmed saavad ka Internetiühenduse ja juurdepääsu Internetti).18a) Turvalisus ja sõrmejälgede autentimise tugi: Windows 8.1 toetab ka sõrmejälgedega autentimist (identifitseerimist), mida saab kasutada süsteemi esmasel sisselogimisel, kaugjuurdepääsu (remote access) ja ka kõikide ülejäänud autentimist nõudvate protseduuride puhul. Sõrmejälgedega autentimist võib kasutada näiteks kaustade või siis terve Windows 8.1 kompuutri lukustamiseks (logida sisse ühe või mitme sõremejälje abil), aga ka Virtual SmartCards'i loomiseks ja mõnedele appidele juurdepääsemiseks, mis kasutavad sõrme skaneerimise API. Lisaks sellele võib sõrmejälgedega autentimist kasutada ka Microsofti online-teenuste puhul, näiteks nagu Windows Store, Xbox Muusika ja Xbox Live. (Neid oste võib endiselt teha ka füüsilist biomeetrilist seadet/lugejat kasutades.)
Sõrmejälgede abil identifitseerimist saab kasutada otse puuteekraanile sõrmega vajutades (st mingit eraldi sõrmejälgede skaneerijat pole enam vaja), aga selleks võib ka eraldi sõrmejälgede skaneerijat kasutada. Edaspidi aga ilmuvad ka vastavad klaviatuurid ja muud seadmed, mida saab selleks otstarbeks kasutada ning sel juhul ei olegi seda puuteekraani vaja.

Sõrmejälgede abil kompuutrisse sisselogimist saab määrata PC settings ekraani Accounts -> Sing-in options alamkategooria all:

Sõrmejälgede abil kompuutrisse sisselogimist saab määrata PC settings ekraani Accounts -> Sing-in options alamkategooria all


18b) Turvalisus ja 'Device Encryption' (draivi/ketta krüptimine): Kõik Windows 8.1 versioonid omavad nüüd ka uut sisseehitatud draivide/ketaste krüptimise vahendit, mis lülitatakse vaikimisi sisse siis kui kasutaja logib end süsteemi. Seega on see vahend vaikimisi aktiveeritud enamikes UUTES Windows 8.1 kompuutrites ja ka nendes vanemates seadmetes, kus minnakse üle Windows 8.1 opsüsteemile tema puhta installeerimise teel ning mis TOETAVAD seda seadme krüptimise vahendit [st Sinu kompuuter peab omama UEFI BIOS'i ja kas eraldi Trusted Platform Module (TPM), ARM's Trusted Zone või siis Intel'i Platform Trust Technology funktsiooni).

'Device encryption' aitab kaitsta Sinu x86 või x64-põhist Windows 8.1 kompuutrit. See vahend aitab blokeerida kurikaelte juurdepääsu süsteemifailidele või füüsiliselt kõvakettale sel teel et see eemaldatakse kompuutrist ja installitakse seejärel teise erinevasse kompuutrisse. Sa võid endiselt logida Windowsisse ja kasutada normaalsel teel oma faile. 'Device encryption' vahend kaitseb operatsioonisüsteemiga draivi ja kõiki fikseeritud andmetega kettaid kasutades selleks AES 128-bit krüptimist. Seda vahendit kasutatakse kas Microsofti Kasutajakontoga (Microsoft Account) või siis domeeni kasutajakontoga. Kasutajatel, kes kasutavad Windows 8.1 süsteemi sisselogimiseks Microsofti kasutajakontot (või domeeni kasutajakontot ettevõtte võrgus), krüptitakse automaatselt terve kompuuter või seade.

See uus Device/Drive Encryption vahend on standardse BitLocker krüptimise (krüpteerimise) lihtsustatud vorm ja see BitLocker vahend oli olemas Windows 8 Pro, Enterprise, Ultimate ning ka varasemates Windowsi versioonides. BitLocker vahendi standardne täisversioon on endiselt olemas ka Windows 8.1 Pro ja Enterprise väljalasetes.


Windows 8.1 lülitab selle "Device Encryption" vahendi automaatselt sisse ainult järgmiste nõuete täitmisel:

* Windows 8.1 seade peab toetama ühendatud ooterežiimi ja ta peab omama UEFI BIOS'i ning kas eraldi Trusted Platform Module (TPM), ARM's Trusted Zone või siis Intel'i Platform Trust Technology funktsiooni. Vanemad Windowsi personaalkompuutrid ei oma seda tuge, aga uutes Windows 8.1 seadmetes on see tugi olemas ja antud vahend lülitatakse automaatselt sisse.

* Kui Sa teed Windows 8.1 puhta installeerimise ja kui Sinu kompuuter vastab ülaltoodud nõuetele.

* Kasutaja peab logima süsteemi sisse Microsofti kasutajakontoga (või domeeni kasutajakontoga). Miks just Microsofti kontoga? Seda juhuks kui Sa unustasid oma parooli ja kui Sa ei saa enam süsteemi sisse logida ning taastada oma faile. Microsoft omab taastamise võtit ja tänu sellele pääsed Sa oma failidele ligi taastamisprotsessi käigus kasutades selleks oma Microsofti kasutajakonto autentimise andmeid (Sa saad näiteks oma mobiilile, mille number on seotud Sinu MS kontoga, vajaliku turvakoodi).


'Device encryption' vahendi sisse või siis välja lülitamine:

* Kui Sa teed Windows 8.1 puhta installimise või ostad uue Windows 8.1 opsüsteemiga kompuutri, siis lülitatakse see seadme krüptimine automaatselt sisse (seda juhul, kui Sa kasutad sisselogimiseks Microsofti kasutajakontot).

* Kui Sa lähed "upgrade" installeerimise teel oma varasemast Windows 8'st üle kõrgemale Windows 8.1 operatsioonisüsteemile, siis ei lülitata seda vahendit automaatselt sisse. Kuid sa võid selle seadme krüptimise vahendi lülitada sisse PC info all ja tee selleks järgmist:

- Viipa ekraani paremast servast sissepoole, toksa Charms ribal Settings amuletile/menüüpunktile ja seejärel toksa Change PC settings. (Kui Sa kasutad hiirt, siis osuta ekraani parempoolset ülemist või alumist nurka, kliki Settings ja seejärel Change PC settings.)
- Toksa või kliki vasemas paanis PC and devices kategooriale ja seejärel toksa või kliki vasemas paanis PC info alamkategooriale.
- Vali "Device Encryption" sektsioonis Turn on. (Või vali seal Turn off juhul kui Sa tahad selle seadme krüptimise vahendi mingitel põhjustel välja lülitada.) Juhul kui Sa ei näe seal paremas paanis all seda "Device Encryption" sektsiooni, siis on Sul tegemist vanema kompuutriga, mis ei vasta antud vahendi nõuetele. Ka ei toeta seda "Device Encryption" vahendit näiteks virtuaalmasinasse installeeritud Windows 8.1, nagu näitab ka see pilt.18c) Turvalisus ja Windows Defender'i võrgutugi: Windows Defender (pilt), mis on Windowsisse sisseehitatud vaikimisi antiviirusprogramm, omab nüüd ka võrgu-käitumise monitooringut. See lubab tuvastada ka uut tüüpi pahavara, mida ei saa traditsioonilisel teel teha.


18d) Turvalisus ja uus üsna huvitav 'Assigned Access' vahend: Sellest oli eelpool juba ka juttu - seal.


18e) Turvalisus ja 'Remote Selective Data Wipe' vahend (ettevõtetele, organisatsioonidele ja õppeasutustele): See eksklusiivne funktsioon, mida kutsutakse 'Remote Selective Data Wipe' (Eemalt Andmete Valikuline Eemaldamine), lubab asutuse töötajatele määrata kasutamiseks teatuid krüptitud andmeid ja juhul kui keegi lahkub töölt, siis antud andmete eemaldamist või jäävalt lukustamist (tema personaalsed andmed jäävad aga puutumata - aga kahju, võiks ka need kustutada - see on minu sadistlik arvamus...).


18f) Turvalisus ja 'Work Folders', et lihtsustada failidele ligipääsu (ettevõtetele, organisatsioonidele ja õppeasutustele): Nüüd võid Sa luua nn töökaustad (koos Server 2012 R2 pakendiga), mis töötavad sarnaselt OneDrive (endise SkyDrive) pilvega, lubades failidele juurdepääsu, nende redakteerimise ja automaatse sünkroniseerimise tsentraalse serveriga.


18g) 'Workplace Join' (ettevõtetele, organisatsioonidele ja õppeasutustele): Nüüd saavad IT-mehed kontrollida juurdepääsu võrku ka nendel töötajatel, kes tahavad tööl kasutada enda personaalseid seadmeid/arvuteid. Windows 8.1 pakub selleks 'Workplace Join' vahendit, mis lubab kasutajal registreerida töökoha võrgus oma personaalse seadme. Kui seade on registreeritud, siis saab IT juba määrata seda et kui suures mahus ja kuidas on antud seadmele võrguressursid kättesaadavad. Ühesõnaga 'Workplace Join' koos selle 'Work Folders' vahendiga lubab ettevõtte võrgus kasutada ka oma personaalseid seadmeid.


18h) Turvalisus ja Explorer (IE) 11: 'Enhanced Protected Mode (EPM)', mis lisati juba IE 10 brauserisse, on nüüd vaikimisi sisse lülitatud ka selles IE töölaua versioonis. IE 11 lubab antiviirusprogrammidel ka sügavama juurdepääsu brauserile.
IE 11 toetab vaikimisi ka Adobe Flash'i. Adobe Flash värskendused saabuvad nüüd aga Windows Automatic Updates kaudu (või Group Policy kaudu töökoha võrgus) - turvalisem ja kindlam.


19) 'Windows To Go' kasutajad saavad nüüd ka Windows Store poe ja selle appidele ligi: Windows 8 Enterprise versiooni jooksutamisel saad Sa kasutada sellist vahendit nagu Windows To Go, et installida oma operatsioonisüsteem USB-põhisele mälupulgale ja luua sellega portatiivne Windows 8 opsüsteem. See vahend tuleb üle ka Windows 8.1 "Blue" väljalaskesse, aga ühe väga olulise erinevusega: Nüüd saab vaikimisi ligi ka Windows Store poele ja kasutada Windows Store appisid.20) Kiirem PC restart, sleep režiimi minek ja väljalülitamine: Windows 8.1 kasutajad saavad oma kompuutri restardi või väljalülitamise käivitada nüüd palju kiiremini. Teed sellel uuel Start nupul paremklõpsu ja seejärel saad avanevast hüpikmenüüst valida vastava käsu. (Sedasama saab teha ka Win + X klahvikombinatsiooni poolt avatava süsteemikäskudega hüpikmenüü kaudu.)

Nüüd on antud kontekstmenüüsse lisatud ka uued Shut down, Sleep ja Sign out (Logi välja) käsud:

Nüüd on antud kontekstmenüüsse lisatud ka uued Shut down, Sleep ja Sign out (Logi välja) käsud21) 3D printimise tugi: Windows 8.1 omab ka 3D-printimise sisseehitatud tuge, kasutaja võib nüüd ühendada näiteks 3D Systems Cube 2 (pilt) või siis MakerBot Replicator™ 2X printeri (pilt) oma Windows 8.1 kompuutriga ja alustada kohe 3D printimist. Süsteem tuvastab ise suurte tootjate plug-and-play 3D printerid, tunneb ära 3D failiformaadid ja ühendab appid 3D printeritega. Sa ei pea ise installima mingeid draivereid ega tegema ka muud lisatööd.

3D printimise protsess Windows 8.1 puhul (sarnaneb 2D printimisele):

* Ilmub olemasolevate 3D printerite loetelu.
* Kasutaja valib printimiseks vajaliku 3D printeri.
* Määratakse printimise parameetrid.
* 3D mudel konverditakse appis (rakenduses) 3MF formaati. Seejärel kapseldatakse 3MF andmed OpenXPS dokumendi paketti.
* 3D printeri draiver ekstraktib 3MF paketi ja konverdib ta sellisesse formaati, millest see 3D printer aru saab.
* Andmed saadetakse 3D printerisse ja alustatakse printimist.

3D printimise protsess Windows 8.1 puhul


Traditsiooniliste töölaua appide (rakenduste) puhul esitatakse kasutajatele "File -> Print" dialoogiaken, mis sarnanaeb traditsioonilisele 2D printimise dialoogile. Kui aga tahetakse printida Metro-stiilis/Windows Store appist, siis saab seda teha Charms riba Devices amuleti kaudu. Klikkides/toksates Charms ribal "Devices" amuletile/menüüpunktile, võib kasutaja valida printimiseks vajaliku 3D printeri:

Klikkides/toksates Charms ribal "Devices" amuletile/menüüpunktile, võib kasutaja valida printimiseks vajaliku 3D printeri


Ja seejärel määrata printimise seaded (parameetrid):

Ja seejärel määrata printimise seaded (parameetrid)3D Builder app: Microsoft lasi välja ka 3D Builder appi, mis lubab kasutajatel ise luua ja printida kolmemõõtmelisi objekte (juhul kui nad omavad Windows 8.1-valmis 3D printerit). 3D Builder app omab järgmisi vahendeid/võimalusi:

* Valmis 3D objektide ja mallide kataloogi. (Kasutajad võivad kohandada ja kombineerida 3D objekte ilma et nad omaksid sptesiaalseid teadmisi CAD-programmidega töötamisest.)
* Liigutada, pöörata ja muuta 3D mudelite suurust.
* Vaadata ja valmistada ette 3D objekte printimiseks.
* Laadida (avada) oma kompuutri kettalt järgmises formaadis faile: STL (.stl), OBJ (.obj), PLY (.ply), WRL / VRML (.wrl / .wrml) või 3MF (.3mf).
* Individuaalsete mudelite märgistamine, dubleerimine ja kustutamine.
* Korraga võib välja printida mitu 3D objekti.
* 3D Builder app toetab ka 3D objektide printimist, mis on loodud teiste rakenduste poolt või siis Internetist alla laaditud.
* Printida valmis mudeleid ka paberile.
* Kasutada 3D Scan äppi, et skaneerida täisvärvidega mudeleid.
* Teha pilte oma veebikaameraga ja seejärel luua neist 3D mudeleid või kasutada siis BMP, JPG, PNG ja TGA faile.
* Salvestada valmis mudelid 3MF, STL, PLY või OBJ failiformaatidesse.
* Kui Sul ei ole seda kallist 3D printerit, siis võid otse selle 3D Builder äpi kaudu oma mudeli onlaini üles laadida ja lasta seal see mingi raha eest välja printida - .


Uuendatud märtsis 2017: Alates Windows 10 Creators Update versioonist on seda 3D Builder äppi uuendatud ja nüüd saad ta avada Start Menüü kausta Windows Accessories alt - pilt. Selle 3D Builder äpi avaaken:

Selle 3D Builder äpi avaaken


Luuakse 3D mudelit:

Luuakse 3D mudelit


Kui Sul ei ole seda kallist 3D printerit, siis võid otse selle 3D Builder äpi kaudu oma mudeli onlaini üles laadida ja lasta seal see mingi raha eest välja printida - pilt.

Allpool aga 3D printer (MarkerBot Replicator 2) ise ja tema ikoon "Devices and Printers" aknas:

3D printer (MarkerBot Replicator 2) ise


MakerBot Replicator 2 3D printer tuvastati Windows 8.1 poolt automaatselt ja automaatselt laeti alla ka tema draiverid (Windows Update kaudu).


Märkus: 3D printerid on praegu veel väga kallid, aga on ka märksa lihtsam lahendus: kui Sa tahad printida mingeid 3D mudeleid ja kui Sa ei taha kulutada suurt hulka raha 3D printeri ostmiseks, siis kasuta näiteks Shapeways, Kraftwurx, Ponoko või 3D Hubs hulga odavamat onlain teenust, mis teeb 3D printimise võimalikuks isegi juhul kui Sul ei ole seda printerit. Mõni neist teenustest pakub ka juba valmis 3D mudeleid, mida Sa võid siis otse printida ja Sa võid üles laadida ka omaenda mudeli, mille Sa loosid kas ise või siis leidsid kusagilt mujalt internetist.22) "Libraries" vahend on nüüd vaikimisi välja lülitatud, aga kui Sa tahad ta sinna File Explorer akna vasemasse navigatsioonipaani tagasi tuua, siis tee seal vasemas paanis paremklõps ja vali "Show libraries" käsk:

"Libraries" vahend on nüüd vaikimisi välja lülitatud


Sedasama saab teha ka siis kui Sul on File Explorer aknas avatud View sakk ja kui Sa avad lintmenüü vasemas otsas "Navigation pane" rippmenüü... - pilt.23) This PC: Windowsi varasemate versioonide My Computer (Computer) on nüüd ümber nimetatud ja selleks uueks nimeks on This PC - pilt.24) File Explorer (endine Windows Explorer): Kui Sa klikid pärast Windows 8.1 installeerimist töölaua kasutajaliideses all tegumireal File Explorer ikoonile, siis avatakse alltoodud aken. Siin ei kuvata vasemal navigatsioonipaanis enam seda "Libraries" vahendit. Selle asemel kuvatakse nüüd kõiki Sinu kettaid/partitsioone ja seadmeid koos Sinu personaalsete kaustadega: Desktop, Documents, Downloads, Music, Pictures ja Videos. Need kaustad ilmuvad ka paremale põhipaani ja seda nii File Explorer kui ka This PC ikoonidele/kiirkorraldustele klikkides. (Kasutaja saab sellelesamale aknale ligi ka siis kui ta avab My Computer või Computer akna - seda kutsutakse nüüd This PC - pilt.)

This PC


Selle "Libraries" vahendi kuvamise tagasitoomisest File Explorer akna vasemasse navigatsioonipaani oli siin eelpool punkti nr. 22 all juba ka juttu.

Kui Sa ei taha "This PC" aknas neid "Folders" sektsioonis kuvatavaid Desktop, Documents, Downloads, Music, Pictures ja Videos kaustasid pidevalt näha ning soovid, et seal kuvataks ainult kettaid ning partitsioone, siis kliki "Folders" nimest vasemal pool asuvale pisikesele noolekesele - pilt ja tulemus: pilt. Kui Sa sulged nüüd This PC akna ja avad ta uuesti, siis näed seal ainult kettatähiseid ja kui vaja siis klikid uuesti sellele noolekesele, et pääseda ligi vajalikule kaustale.

File Explorer'ist ja tema lintmenüü kasutamisest on pikem jutt seal.25) Skype: Windows 8.1 tuleb nüüd ka sisseehitatud Skype tarkvaraga ja vana ning iganenud Messenger (Messaging) kaob ära. See tähendab seda et kasutaja ei pea ise seda Skype klienti enam installeerima ja seadistama. Skype app lubab kasutajal helistada ka otse Internet Explorer brauseri kaudu. Kui Sa klikid Skype sees lingile või jagatavale elemendile, siis jääb Skype edaspidiseks avatuks nn "Snapped" režiimis ja Sul on ta alati käepärast võtta. Kasutaja saab vastamata kõnesid, kiirsõnumeid jne ka otse lukustusekraanil ("Lock screen") näha. Süsteemi sisseehitatud Metro/Windows Store Skype app: pilt ja pilt.

PS! Kuidas käib lokaalse kasutajakonto alt ümberlülitumine Microsofti konto alla ja Skype'i (tema Metro/Windows Store versiooni) esmakordne käivitamine, sellest võib lugeda sealt.26) Help tips: Windows 8 puhul oli suureks probleemiks ka see et selle uue kasutajaliidesega seoses oli palju uuendusi, aga mingit abimaterjali ega vihjeid selle kohta ei olnud. Nüüd on süsteemi sisse integreeritud ka väljahüppavad abivihjed (näpunäited), mis aitavad kasutajal töötada operatsioonisüsteemi uute navigatsioonivahenditega. Kui Sa kasutad uut kasutajakontot esmakordselt (st logid uue kasutajakonto alla esmakordselt sisse, näiteks pärast Win 8.1 installeerimist), siis ilmuvad ekraani igasse nelja nurka animeeritud vihjed, mis teavitavad Sind sellest et kuidas antud nurgas vastavat spetsiaalsest funktsiooni käivitada.

See uus väljaujuvate abivihjete komplekt on seotud kolme navigatsioonielemendiga:

* Switcher vahendiga, mis lubab Sul eelnevalt käivitatud Metro-stiilis/Windows 8 Store appide vahel kiiresti ümber lülituda:

Switcher


* Start (see on nüüd vähem vajalik, sest Start nupp on nüüd Windows 8.1 puhul niigi näha):

Start


* Charms (süsteemi taseme menüüde komplekt, mis ilmub ekraani paremasse serva ribana, kus asuvad siis nn amuletid):

Charms


Kui Sa klikid või toksad sõrmega mingile vihjele, siis kuvatakse juba rohkem abiinfot, näide Switcher pop-up vihje kohta:

Switcher pop-up vihje27) Help+Tips app: See app sisaldab Windows 8/RT/8.1 baasvahendite juhendeid ja nende hulgas pakutakse isegi lühikesi videosid. Abimaterjal on siin jagatud kuude kategooriasse ja Sa võid siin töötada nii hiire kui ka sõrmedega. Sa leiad selle "Help+Tips" appi oma Start või siis Apps loetelu ekraanilt - pilt.

Pärast selle appi käivitamist saad Sa valida 6 kategooria vahel:

Pärast selle appi käivitamist saad Sa valida 6 kategooria vahel


Siin on avatud "Basic actions" kategooria abimaterjal ja nagu näha, saab siin vaadata ka selgitavat videot:

Siin on avatud "Basic actions" kategooria abimaterjal


Kui Sa siit ei leia vajalikku infot, siis võid otsida seda ka onlainist:

Kui Sa siit ei leia vajalikku infot, siis võid otsida seda ka onlainist28) Microsofti kasutajakontoga võib siduda kuni 81 seadet: Nüüd võib ühe oma Microsofti kontoga (Microsoft account) siduda kuni 81 seadet (miks just 81, aga mitte ümmargune 100?). Varem võis Windows 8 puhul ühe MS-kontoga siduda ainult kuni 5 erinevat seadet, mis lubas antud seadmete seadistusi ja parameetreid sünkroniseerida, kävitada neis samu Metro / Windows Store appisid ning sünkroniseerida brausereid ja paroole. Kuid paljud kasutajad kurtsid, et 5 seotavat seadet on liiga väha ja nüüd siis muudeti seda poliitikat.

Alates 9. oktoobrist 2013 võib Metro / Windows Store appisid installida kuni 81 seadmele (st tahvelarvutile, sülearvutile ja lauaarvutile), milledest igaüks on seotud ühe- ja sama Microsofti kasutajakontoga. Uus reegel kehtib Windows Store onlain-poe kõikide rakenduste ja nii Windows 8 kui ka Windows 8.1 suhtes.

Sa võid vaadata ja juhtida oma seotud/ühendatud Windows 8/Windows 8.1 seadmeid näiteks Store appi kaudu: Käivitad Store appi, teed tema ekraanis paremklõpsu ja klikid üleval Your account nupule (pilt) ning seejärel saadki oma seotud seadmetele ligi (pilt).29) Windows Store appide lõplik sulgemine: Windows 8.1 versioonis käib Metro/Windows Store appide lõplik sulgemine natuke teisiti - loe sellest sealt.30) System Image Recovery: Tervest kõvakettast või partitsioonidest varukoopia loomine (System Image Backup). Windows 8.1 puhul käib selle vahendi käivitamine natuke teistmoodi ja sellest saad ülevaate sealt.31) Windows Experience Index ehk WEI: Juba alates Windows Vistast oli üheks uueks vahendiks ka nn süsteemi hindamine, mille Vista kalkuleeris iga kompuutri jaoks, kuhu ta oli installeeritud. Windows Experience Index (WEI) on seega Windowsi operatsioonisüsteemi sisseehitatud vahend, mis hindab kompuutri riistvara suhtelist jõudlust ja ta teeb seda ainult ühe korra ning selle mõõtmise tulemused jäävad muutumatuks. See tähendab seda et WEI on püsiv konstantne suurus ja tema baashinne muutub ainult sel juhul kui Sa uuendad oma kompuutri riistvara, näiteks kui Sa lisad juurde mälu või siis vahetad välja PC videokaardi. WEI'd jooksutatakse ainult lühikest aega ja üks kord ning ta ei mõõda Sinu kompuutri jõudlust reaalajas siis kui Sa kasutad oma kompuutrit mingite ülessannete täitmiseks ning kui Sa olid selleks käivitanud mingid programmid. Seega ei mõõda WEI Sinu süsteemi jõudlust reaalajas vaid ta testib Sinu arvuti riistvara võimekust (suutlikust) töötada Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ja Windows 8.1 süsteemidega ning ta teeb seda üksainus kord. Windows Experience Index mõõdab Sinu kompuutri riistvara- ja tarkvara konfiguratsiooni suhtelist suutlikust ja väljastab need tulemused ühe numbri kujul, mida kutsutakse baasindeks (Base Score).
Mida kõrgem see hinne on, seda parem on ka kompuuter ja seda suurem on tema riistvara suhteline jõudlus ehk suutlikus töötada. Windows Vistas oli WEI hindamise skaalaks 1 kuni 5.9, aga Windows 7 ja Windows 8 / Windows 8.1 puhul suurendati seda WEI hindamisskaalat ning ta on nüüd 1 kuni 7.9. Kuna WEI hindamisskaalat on suurendatud, siis on WEI baashinne ühes- ja samas kompuutris, kuhu on installeeritud näiteks Vista kui ka Windows 7, erinevad ning alates Windows 7-st on see Base Score märksa madalama suurusega. Seega ei maksa erutuda kui Sinu WEI baashinne oli Vista puhul näiteks 5.8, aga kui Sa installeerid samasse masinasse Windows 7 (või Windows 8.1) ja seejärel kuvatakse baasindeks hoopis 4.7, siis nii see peabki olema. (Näiteks Windows 8.1 puhul võib see baasindeks olla veelgi madalam.)

Kui Windows 7 ja Windows 8 puhul sai seda WEI funktsiooni käivitada graafilise kasutajaliidese kaudu ning näha "System" aknas kohe ka tulemusi (juhis & illustratiivsed pildid Win 7 all), siis Windows 8.1 versioonis likvideeriti see võimalus. Kuid seda vahendit ei eemaldatud täielikult ja et seda WEI hinnet näha või siis et antud vahendit uuesti käivitada, tuleb üht-teist teha ning loe sellest sealt.32) Windows 8.1 'DPI Scaling' funktsiooni parandamine: Loe monitori ekraanil kuvatava sisu/elementide suuruse muutmisest (suurendamisest või vähendamisest) ja ka ekraani elementide teksti suuruse muutmisest sealt.33) Remote Desktop host (kättesaadav ainult Windows 8.1 Pro omanikele): Aksepteerib Remote Desktop ühendusi, millega saad eemalt teisest kompuutrist kontrollida oma kompuutrit. Sa saad näiteks Remote Desktop'i abil ühendada eemalt sülearvuti või tahvelarvuti oma lauakompuutriga. (PS! Soovitan Sul Windows Store poest laadida alla näiteks väga hea ja tasuta 'Remote Desktop' appi - pilt.)Kuid vigade likvideerimine käib ka otse enne Windows 8.1 finaalversiooni väljailmumist (18.10.13) ja ette valmistatakse värskenduste paketti ("GA Rollup A"), mis saab kättesaadavaks kohe pärast Windows 8.1 väljailmumist. Selle "GA Rollup A" värskendusega parandatakse väljailmuvad vead, täiustatakse süsteemikomponente ja muudetakse paremaks kõik Bing komplekti appid, nende hulgas Bing Food & Drink, Bing Finance, Bing Travel ning Bing Sports.
Ühtlasi ilmub kaamerate jaoks ka uus "Photo Loop" funktsioon, mis lubab alustada pildistamist kohe sellest momendist kui käivitatakse Camera app. See Photo Loop vahend töötab ainult uuemates varsti väljailmuvates järgmise põlvkonna Windows 8.1 operatsioonisüsteemiga Surface Pro 2 ja Surface 2 tahvelarvutites.


Loomulikult jätkatakse Windows 8.1 operatsioonisüsteemi parandamist ja täiustamist ka traditsioonilisel igakuisel alusel (nn "Patch Tuesday updates" kaudu).


NB! Windows 8.1 Update 1 (Windows 8.1 GDR1, teise nimega Spring 2014 värskendus) saab olema praeguse Windows 8.1 globaalne suhteliselt väike uuendus / värskendus ja tema väljailmumine planeeritakse 2014. a. kevadeks. Ka selle TASUTA värskendusega lisatakse uusi funktsioone ja tehakse muudatusi, loe sellest siitsamast lõpust.


Etteotsa
Windows 8.1 kättesaadavus ja installeerimine:


1) Windows 8.1 Preview väljalaske allalaadimine ja install Windows Store poe kaudu:

Neile, kes jooksutavad praegu Windows 8 väljalaset saab Windows 8.1 Preview versioon kättesaadavaks alates 26. juunist 2013. See EI OLE veel valmis Windows 8.1 versioon vaid ta on nõ proovimiseks/testimiseks ja tema kättesaamise protsess toimub siis järgmiselt:

* Kõigepealt pead Sa minema Windows 8.1 Preview veebsaiti ja laadima sealt alla ühe eraldi väikse värskenduse, st klikid seal Get it now nupule. Seejärel klikid järgmisel veebilehel Get the update nupule ja laed selle värskenduse (Windows8-RT-KB2849636-x86.msu) alla - näiteks oma töölauale.
* Teed sellel allalaetud Windows8-RT-KB2849636-x86.msu failil 2x klõpsu, installid antud värskenduse ja teed kompuutri restardi. Pärast seda näed Sa teadet, mis teavitab Sind Windows 8.1 Preview allalaadimise võimalusest (Windows Store poest) - pilt.
* Olles klikkinud sellele Go to the Store nupule, jõuad Sa Windows Store poodi, kus kliki nupule Download - pilt.
* Algab Windows 8.1 Preview versiooni allalaadimine ja installeerimine. Sealjuures tehakse ka ühilduvuse testid, et kontrollida Sinu riistvara sobivust ja installi käigus tehakse ka mõned PC restardid (ümberlaadimised).
* Kui see 'upgrade' protsess on lõpetatud, siis näed sellist Start ekraani (Metro-stiilis ehk Modern UI "Avakuva"):

Kui see 'upgrade' protsess on lõpetatud, siis näed sellist Start ekraani (Metro-stiilis ehk Modern UI "Avakuva")


Kui Windows 8.1 lõppversioon (RTM) on kättesaadav, siis need kes laadisid alla selle Windows 8.1 Preview versiooni (eelvaateversiooni), saavad samasuguse Windows Update pluss Windows Store teate. Nende andmed ja kasutajakontod (accounts) jäetakse alles, aga kui nad valivad nüüd tasuta Windows 8.1 finaalversiooni installeerimise, siis peavad nad oma appid/rakendused ümber installeerima. Millised rakendused tuleb ümber installida, see sõltub sellest et kus need testijad oma Windowsi jooksutavad - kas x86 või siis ARM kompuutrites. Windows RT (ARM) seadmete puhul tuleb ümber installeerida Windows Store/Metro-stiilis appid ja x86-põhistes Windows 8 süsteemides tuleb ümber installida mõlemad nii Windows Store/Metro-stiilis kui ka KÕIK töölaua (Desktop) appid/rakendused. (Isegi kui Sa uninstallid oma Win 8.1 eelvaate versiooni ja lähed tagasi Windows 8 versioonini, pead Sa ikkagi oma rakendused uuesti installeerima.)


Märkus: Windows 8 operatsioonisüsteem jookseb:

* Tänapäeval kasutatavates traditsioonilistes x86/x64 [st 32- ja 64-bit (Intel/AMD)] arhitektuuriga lauakompuutrites, sülearvutites (laptop), minisülearvutites (notebook) kui ka x86 tahvelarvutites (tablet) jaoks. Need kompuutrid hakkavad siis jooksutama ühte standardsetest Windows 8 versioonidest: kas Windows 8 baasversiooni (Windows 8 Core) või siis Windows 8 Pro versiooni.

* Uut tüüpi ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) SoC arhitektuuriga tahvelarvutites. ARM tahvelarvutites ja ka muudes seadmetes hakkab aga jooksma Windows 8 spetsiaalne ning täiesti uus ja erinev väljalase, mille nimeks on Windows RT ("Runtime") - see ei ole enam päris Windows 8. Windows RT operatsioonisüsteem on Windows 8 piiratud versioon, mis jookseb ainult ARM-põhistes seadmetes, mitte aga traditsioonilistes kompuutrites. Windows RT ei ole kompuutri operatsioonisüsteem. Windows RT on operatsioonisüsteem, mis on ette nähtud mobiilseadmete jaoks (näiteks tahvelarvutitele). Windows RT väljalaske arendamise käigus oli tema nimeks WOA ("Windows 8 on ARM").

Rohkem infot sellest seal.SEEGA HOIATUS: Juhul kui Sa otsustad installida Windows 8.1 Preview versiooni (Eelvaate versiooni), siis pead kogu oma tarkvara (rakendused/programmid) ümber installeerima ja seda siis kui Sa lähed üle Windows 8.1 Final RTM versioonile (st Win 8.1 lõppversioonile). Kui Sa ei taha oma programme uuesti installida, siis kasuta Windows 8.1 Preview väljalaske proovimiseks tema ISO faili või siis oota parem ära kõikidele kättesaadava Windows 8.1 lõppversiooni väljailmumine, mis peaks juhtuma 2013. a. sügisel (oktoobris või novembris). Ja üleüldse, kes suur testija ja huviline ei ole, sel ei maksagi seda Win 8.1 Preview versiooni installida, sest ta sisaldab veel üsna palju igasuguseid vigu ning probleeme - parem oodata tema finaalversiooni väljailmumist.
Windows 8.1 Preview versiooni uninstallida EI SAA, aga Sa võid kasutada 'Reset Your PC' vahendit, et viia oma süsteem tagasi tehase algseadistusteni (st Windows 8 originaalseisundini) - sel juhul pead ka oma tarkvara uuesti installima.
Kui asendad oma praeguse Windows 8 selle uue Windows 8.1 Preview versiooniga, st kui Sa teed ta oma põhi-operatsioonisüsteemiks, siis loo ENNE seda igaks juhuks ka Windows 8 taastusmeedia ('Recovery Media'), et probleemide korral oma varasem Windows 8 taastada.


Kui Sa jooksutad Windows 8 opsüsteemi ja kui Sa asendad ta Windows 8.1 Preview versiooniga kasutades selleks ISO faili, ka sel juhul ei saa Sa teda hiljem uninstallida. (Märkus: Et installida Windows 8.1 Preview väljalaset otse Windows 8 seest kasutades selleks allalaetud ISO faili, pead Sa tegema järgmist: a) Laed alla ISO faili; b) Teed sellel .iso failil 2x klõpsu; c) Teed setup.exe failil 2x klõpsu ja järgid juhiseid.) Kui Sa tahad minna tagasi oma eelmisse Windows 8 opsüsteemi, siis pead tegema tema uuestiinstalli (taastamis- või installeerimismeedia või buutiva USB meedia abil). Sul peab loomulikult olema ka eelmise Windows 8 legaalne tootevõti.

Windows 8 kasutajad, kes ei lae alla ja EI INSTALLEERI seda Windows 8.1 eelvaate redaktsiooni vaid ootavad ära Windows 8.1 lõppversiooni ning lähevad oma Windows 8 (või Windows RT) süsteemist otse üle Windows 8.1 finaalversioonini, ei pea oma rakendusi ümber installeerima. Kõik nende seadistused/sätted, andmed ja rakendused jäävad alles. Kasutajad võivad seega ise otsustada, et millal ja kuidas nad soovivad sellele Windows 8.1 versioonile üle minna.

Kui Sa jooksutad Windows 8.1 Preview väljalaset, siis võid minna üle ka Windows 8.1 finaalversioonini kuid see ülemineku/uuendamise protsess migreerib ainult andmed. Kõik rakendused (Metro/Windows Store ja ka töölaua rakendused/appid) tuleb Sul uuesti installeerida:

Kui Sa jooksutad praegu: Lähed üle: Sel juhul migreeritakse (st jäävad alles):
Windows 8 opsüsteemi Windows 8.1 Preview Kõik andmed, seadistused ja rakendused.
Windows 8 opsüsteemi Windows 8.1 lõppversioonile Kõik andmed, seadistused ja rakendused.
Windows 8.1 Preview Windows 8.1 lõppversioonile Ainult andmed.


Sa võid Windows 8.1 Preview versiooni kasutada kuni 15.01.2014. Windows 8.1 finaalversioon ilmub 18.10.2013.2) Windows 8.1 Preview väljalaske installeerimine ISO faili abil:

Neile, kes jooksutavad antud momendil Windows XP, Windows Vista või Windows 7 operatsioonisüsteemi ja neile praegustele Windows 8 omanikele, kes tahavad alternatiivina kasutada Windows 8.1 Preview ISO faili:

a) Kui Sa jooksutad praegu Windows 8 väljalaset ja kui Sa tahad Windows 8.1 Preview versiooni installeerimiseks kasutada alternatiivina traditsioonilist meetodit, siis pakutakse veel ka tema ISO image (faili). See lubab Sul Windows 8.1 Preview väljalaske puhul teha tema PUHTA installeerimise kas eraldi partitsiooni (DVD-plaadi või USB pulga abil) või virtuaalmasinasse (näiteks VirtualBox'i või Hyper-V masinasse) või siis kompuutrisse loodud nn virtuaalsele kõvakettale (VHD - Virtual Hard Disk) - need on Windows 8.1 Preview versiooni proovimiseks/testimiseks SOOVITATAVAD MEETODID.

b) Kui Sa jooksutad Windows XP, Windows Vista või Windows 7 masinat ja tahad proovida Windows 8.1 Preview väljalaset, siis võid laadida alla tema ISO image (faili) ning luua buutiva DVD või USB mälupulga, et installida Windows 8.1 Preview. Sel juhul on SOOVITATAV ta installida kas eraldi tühja partitsiooni või virtuaalmasinasse või siis näiteks virtuaalsele kõvakettale (VHD).

Kui Sa installid Windows 8.1 Preview väljalaske Windows Store poe kaudu, siis Sa ei vaja tema tootevõtit (Product Key). Kui Sa kasutad aga tema ISO faili, siis pead installimisel sisestama ka järgmise tootevõtme: NTTX3-RV7VB-T7X7F-WQYYY-9Y92F. (Antud momendil saavad selle Windows 8.1 ISO faili kätte ainult MSDN ja TechNet tellijad, külasta TechNet veebsaiti, et laadida Windows 8.1 Preview ISO. Mõne aja pärast peaks see ISO olema kättesaadav ka Microsofti tollelt lehelt.)


HOIATUS: Kui Sa jooksutad Windows XP, Windows Vista või Windows 7 süsteemi ja kui Sa installid Windows 8.1 Eelvaate versiooni üle selle (st asendad ta), ka siis EI SAA Sa teda hiljem uninstallida. Et minna tagasi oma eelmise opsüsteemini, pead Sa tegema selle uuestiinstalli kas tema taastamise või siis installeerimise meedialt, mis anti kaasa Sinu kompuutriga (tavaliselt DVD meedia). Sul peab loomulikult olema ka eelmise Windowsi legaalne tootevõti.


Windows 8.1 Preview väljalaske alternatiivne installeerimine tema ISO image abil toimub sarnaselt Windows 8 installeerimisega. Sellest Windows 8.1 Preview installeerimiseks vajalikust ISO failist saad buutiva DVD plaadi või USB meedia luua täpselt sama moodi nagu seda tehti ka Windows 8 installimisel. Kõigest sellest oli juttu minu Windows 8 osas - sisukord seal.
Tema virtuaalmasinasse installeerimiseks läheb Sul vaja ainult ISO faili ja ära unusta ka seda et enne peab Sinu masina BIOS menüüs olema aktiveeritud Intel Virtualization Technology (või lihtsalt Virtualization Technology) vahend. Vastasel juhul saad "VT-x/AMD-V hardware acceleration..." veateate (st virtualiseerimise toe puudumise kohta) ja Windows 8.1 installeerimine ei õnnestu.
ISO faili kasutamisel pead installi algfaasis sisestama ka tootevõtme: NTTX3-RV7VB-T7X7F-WQYYY-9Y92F

Sa võid Windows 8.1 Preview versiooni kasutada kuni 15.01.2014. Kõikidele kättesaadav Windows 8.1 finaalversioon ilmub 18. oktoobril 2013.3) Windows 8.1 RTM ("Release To Manufacturing") ja kõikidele kättesaadav Windows 8.1 ("General Availability" - GA):

Windows 8.1 RTM ("Release To Manufacturing") on OEM partneritele kättesaadav alates 21. augustist 2013. (Alates 09.09.13 saavad selle Windows 8.1 RTM versiooni laadida alla ka MSDN ja TechNet tellijad.)RTM ja "GA Rollup A" värskendus: RTM tähendab Windowsi tootmisse saatmist ("Released to Manufacturing"), aga antud juhul oleks õigem õelda "tootjatele saatmist" ("Released to Manufacturers") - Microsofti OEM partneritele saatmist. See väljalase on ette nähtud testimiseks. Kui varem olid kõik Windowsi RTM väljalasked juba täiesti valmis operatsioonisüsteemid, siis nüüd Windows 8.1 RTM puhul see nii ei ole. Antud juhul ei ole selle uue opsüsteemi kood veel lõpetatud vaid seda vahepealset aega, mil ta saab massidele kättesaadavaks (18.10.13), kasutatakse vigade leidmiseks ja nende jaoks värskenduste ettevalmistamist. See värskenduste pakett, mida nimetatakse "GA Rollup A" lõpetabki siis Windows 8.1 koodi, st alles seejärel saab ta lõplikult valmis. Selle "GA Rollup A" värskenduse saab kätte Windows Update kaudu ja kas kohe 18.10.13 kuupäeval või siis natuke hiljem. Kasutaja enda jaoks ei muutu siin midagi ja see värskendus on ette nähtud erinevate vigade parandamiseks ning komponentide täiustamiseks.
Uuendatavate komponentide seas— "GA Rollup A" pakendis on kokku 658 värskendust—on näiteks Common Foundation (NT kernel ja riistvara), Secure Startup, Smart Cards, Internet Explorer, Printing, Shell, Tech Services Framework (Accessibility), Graphics Core, DWM, App Compat, DirectX, .NET, PowerShell, JScript 9, Windows Recovery Environment (WinRE), Tablet PC Input Panel (TIP), Windows Location Service, Hyper-V, Bluetooth, VPN, Tethering, Windows Image Photo Codecs, Search, AppX, Windows Reader, Windows Media Viewer/Lock Screen Camera, Remote Assistance, Windows Webcam Experience, Windows Defender, WinPE (Windows Preinstall Environment) ja Windows Store.


NB! Heaks uudiseks on aga see et kõiki värskendusi (k. a. see 'GA Rollup A' pakett), mis lastakse välja alates 17. oktoobrist 2013, saab kasutada ka antud RTM väljalaske jaoks. Seega Sa EI PEA seda RTM versiooni uninstallima siis kui 18. oktoobril 2013 ilmub välja kõikidele kättesaadav Windows 8.1 GA ("General Availability") versioon. Sa pead oma Windows 8.1 RTM versioonile peale installeerima ainult need järgmised kolm värskendustepaketti: General Availability Update Rollup, 'performance and reliability improvements' ja 'a fix for Runtimebroker.exe'. Need saad Sa kätte Windows Update kaudu ja alates 17.10.13 kuupäevast. Juhul kui Sul on Windows Update vahendi sätted pandud "Install updates automatically (recommended)" peale, siis installitakse antud värskendused automaatselt. Kui Sa kasutad aga käsitsi värskenduste allalaadimist ja installi, siis lae need kolm värskendustepaketti kohemaid alla. Sa pea sel juhul oma Windows 8.1 RTM versiooni enam ümber installeerima.


Kes tahab proovida seda Windows 8.1 RTM ("Release To Manufacturing") väljalaset ehk siis Windows 8.1 lõppversiooni/müügiversiooni, see võib külastada alltoodud linke. Esimse lingi puhul saad Windows 8.1 kättesaadavusest ja tema installeerimise meetoditest ka rohkem infot:

1) Windows 8.1 puhas installeerimine (Windows 8.1 RTM versiooni näitel)

ja seejärel

2) Windows 8.1 RTM (Release To Manufacturing) allalaadimine, tootevõtmed ja aktiveerimine.General Availability (GA): Windows 8.1 ("General Availability" - GA) ilmub välja 18. oktoobril 2013 ja siis on see Windows 8.1 juba KÕIKIDELE tasuta kättesaadav - neile, kes omavad legaalset Windows 8 operatsioonisüsteemi. Seega alates antud kuupäevast võivad kõik kasutajad ta Windows Store poest alla laadida ja installeerida. (Tegelikult, olenevalt kasutaja ajatsoonist, võib ta alla laadida ka juba 17.10.13 kuupäeval ja seda saab ka siin Eestis teha.)

Windows 8.1 (Windows Blue) uut tüüpi värskendus ilmub Windows 8 Store poodi ja kõik, kes jooksutavad legaalset Windows 8 operatsioonisüsteemi, saavad selle sealt ka tasuta kätte - juhis.

Ka nendes Windowsiga OEM kompuutrites, mis ilmuvad müüki pärast oktoobrit 2013, on see Windows 8.1 eelinstalleeritud kujul juba olemas.

Kordan eelõeldut: Windows 8 kasutajad, kes ei lae alla ja ei installeeri Windows 8.1 eelvaate redaktsiooni vaid ootavad ära Win 8.1 lõppversiooni ning lähevad alates 18.10.13 kuupäevast oma Windows 8/Windows RT süsteemist otse üle Windows 8.1 finaalversioonini, ei pea oma rakendusi ümber installeerima. Kõik nende seadistused/sätted, andmed ja rakendused jäävad alles.

Märkus: Windows 8.1 install ei mõjuta Windows 8 taastamise (recovery) partitsiooni. Juhul kui Sa selle eemaldasid, siis Windows 8.1 värskendus EI TAASTA seda.


Windows 8.1 jaoks kehtib sama elutsükli (lifecycle) poliitika mis on ka Windows 8 opsüsteemil ja tema Põhitugiteenus lõpeb 09.01.2018 ning Laiendatud tugi 10.01. 2023. Kuid kõik praegused Windows 8 (8.0) omanikud peavad minema üle Windows 8.1 opsüsteemile 2 aasta jooksul, st reaalselt kuni 12.01. 2016, et jääda Windows 8 elutsükli raamidesse ja saada ka edaspidi Microsofti tuge:

"With the General Availability of Windows 8.1, customers on Windows 8 have 2 years, until January 12, 2016, to move to Windows 8.1 in order to remain supported."

Pärast 2015. a. oktoobrit (reaalselt siis pärast 12.01.2016), need Windows 8 kasutajad, kes ei ole veel üle läinud Win 8.1 süsteemile, ei saa enam kriitilisi turvavärskendusi, uusi vahendeid ja täiendusi.*** Windows 8.1 finaalversiooni (GA) "upgrade" install Windows Store kaudu:

Kui Sa lähed oma Windows 8, Windows 8 Pro, Windows RT, Windows 8.1 Preview, Windows 8.1 Pro Preview või Windows RT 8.1 Preview versioonist üle uuemale Windows 8.1 versioonile 'upgrade' installeerimise teel, siis on see protsess põhiliselt sama: Lähed Windows Store poodi, laed installeerija alla (see võtab vähem või rohkem aega), seejärel käivitatakse automaatselt installeerija, tehakse 2-3 restarti ja ongi kogu lugu. Mingit tootevõtit (Product Key) Sa selle ülemineku installeerimise käigus sisestama EI PEA, sest juba allalaadimise ja muu sellise käigus kontrollitakse Sinu Windows 8 legaalsust. Kui selle 'upgrade' installi ajal on Internetiühendus olemas, siis aktiveeritakse Sinu uus Windows 8.1 automaatselt.

Ainsaks erinevuseks nende installeerimiste vahel on see et allalaetava installeerija maht on erinev ja et Windows 8.1 või Windows RT 8.1 Preview jooksutajad peavad pärast uuendamise lõpetamist oma Metro-stiilis/Windows Store ning töölaua rakendused ümber installeerima.

Loe sellest 'upgrade' installeerimisest ülevaadet sealt.


Etteotsa
Windows 8.1 hinnad ja temale ülemineku võimalused/teed:

1) Need, kes omavad praegu legaalset Windows 8 operatsioonisüsteemi, saavad Windows 8.1 versiooni TASUTA kätte ja seda elektroonilisel kujul Windows Store poest - allalaadimiseks ja installeerimiseks. Windows 8.1 tugi lõpeb alles jaanuaris 2023 (põhitugi kestab kuni 09.01.2018 ja laiendatud tugi kuni 10.01.2023). Kui Windows 8.1 saab lõplikult valmis ja kõikidele üldiselt kättesaadavaks (st alates 17 või 18.10.13), siis on Windows 8 kasutajatel aega kaks aastat, et minna üle Windows 8.1 operatsioonisüsteemile.

Need, kes ostavad pärast 18.10.13 kuupäeva uue Windowsiga kompuutri, on see Windows 8.1 (Windows 8.1 "Core" või siis Windows 8.1 Pro) seal eelinstalleeritud kujul juba ka olemas.


2) Hinnad ja ülemineku teed: Windows 8.1 (baasversioon ehk "Core") ja Windows 8.1 Pro omandamisest. Sa saad jaemüügist või siis onlainist osta Windows 8.1 jaemüügi pakendi (täisversiooni - "Full version") ja hinnad on siis järgmised:

* Windows 8 "Core" - $119.99

* Windows 8 Pro - $199.99.

Mingeid nn "Ugrade" versioone enam ei pakuta. Windows 8.1 jaemüügi pakend sisaldab kahte eraldi DVD plaati: 32-bit ja 64-bit versioonide jaoks. Pakend sisaldab ainult ühte tootevõtit ja Sa võid Windows 8.1 "Core" või Windows 8.1 Pro installida ainult üks kord ning ühte kompuutrisse. Kui tahad oma Windows 8.1 installida teise uude kompuutrisse, siis pead ta oma eelmisest kompuutrist eemaldama, st uninstallima.

* Windows 8.1 OEM versioonid (Windows 8.1 OEM System Builder versioonid): Pakutakse ka odavamaid Windows 8.1 OEM versioone, mis on nüüd samuti TÄIS versioonid ja neid võib installida ainult ühteainsasse UUDE kompuutrisse. See on uue kompuutri jaoks parim lahendus. Erinevalt jaemüügi meediast, Sa ei saa kasutada OEM meediat olemasoleva Windowsi üleviimiseks Windows 8.1 versioonini ('upgrade' install). Sa saad OEM meediat osta ainult üheainsa Windows 8.1 plaadina ja Sul on neli valikuvõimalust: Windows 8.1 "Core" x86 (32-bit), Windows 8.1 "Core" x64 (64-bit), Windows 8.1 Pro x86 (32-bit) ja Windows 8.1 Pro x64 (64-bit). Aga Sa hoiad kokku hulga raha ja seda eriti Pro versioonidega.
Windows 8.1 "Core" OEM toode maksab $99.99, seega $20 vähem kui jaemüügi versioon. Kuid Windows 8.1 Pro OEM toode maksab $139.99, hoiad kokku $60. (Sa saad taolisi OEM versioone osta põhiliselt ainult sellistelt onlain müüjatelt nagu näiteks CDW, Newegg, Provantage ja Amazon.com ning ka Eesti onlain müüjatelt.)

Märkus: Windows 8.1 OEM System Builder versiooni puhul on tema litsentsilepingus tehtud ka suur muudatus. Windows 8 puhul ilmus uus 'Personal Use License' (PUL), mis lubas igaühel osta Windows 8 OEM System Builder koopia ja installida see kompuutrisse, mis oli mõeldud personaalseks kasutamiseks. Kuid Windows 8.1 puhul see õigus eemaldati ja nüüd võib Windows 8.1 OEM versiooni installida ainult sellisesse uude kompuutrisse, mis läheb müügiks (st Sa ei saa seda oma personaalses kompuutris kasutada). 'Personal Use License' õigused on piiratud viie kompuutriga inimese kohta. Seega sobib see variant ainult neile ettevõtetele, kus on vähe töötajaid.
Sa ei saa Win 8.1 OEM versiooni installeerida teise kompuutrisse ja seda isegi siis kui Sa ta vanast arvutist eemaldad (uninstallid).


Windows 8.1 Pro Pack hind: Windows 8.1 "Core" versiooni omanikud võivad üle minna (upgrade) Windows 8.1 Pro versioonile (pluss Windows Media Center) - $99.99.

Windows Media Center hind: Windows 8.1 Pro versiooni omanikud võivad osta Windows Media Center tarkvara - $9.99.


Windows 7 --> Windows 8.1: Kui Sa lähed Windows 7 süsteemilt üle Windows 8.1 opsüsteemile, siis võid Sa üle tuua ka oma dokumendid ja failid, aga Sa pead ümber installeerima kõik oma programmid. Ühesõnaga Windows 7 puhul võid Sa seda Windows 8.1 DVD-plaati kasutada kahel viisil:

* Teha 'upgrade' (ülemineku/uuendamise) installeerimise, sel juhul säilitad oma dokumendid ja failid, aga kõik oma programmid pead ümber installeerima.
* Teha Windows 8.1 puhta installeerimise (enne selle alustamist tuleb oma olulistest andmetest reservkoopia luua) - soovitatav meetod.


Windows XP/Vista --> Windows 8.1: Siin ei soovitata seda "upgrade" meetodit kasutada vaid selle asemel tuleb jaemüügist või Internetist osta Windows 8.1 DVD plaat ja teha seejärel tema PUHAS installeerimine (enne alustamist tuleb oma olulistest andmetest reservkoopia luua).


NB! Windows 8.1 DVD pakend on "tarkvara täisversioon", mida võib nüüd installeerida suvalisse kompuutrisse sõltumata sellest et kas sinna on Windowsi varasem versioon installeeritud või ei ole. Ühesõnaga nüüd võid Sa Windows 8.1 installeerida otse DVD plaadilt, enam ei nõuta Windowsi eelmise versiooni olemasolu!
See on Microsofti uus turunduspoliitika, mis teeb ka nende kasutajate elu lihtsamaks, kes tahavad ise ehitada uut kompuutrit või siis jooksutada Windows 8.1 operatsioonisüsteemi virtuaalmasinas või kõvaketta teises partitsioonis.


Väike vihje: XP, Vista ja Windows 7 kasutajad, kes tahavad minna üle Windows 8.1 operatsioonisüsteemile, võivad kokku hoida umbes $30 kuni $40 ostes praegu jaemüügist selle Windows 8 koopia (Windows 8.0 versiooni) ja minnes seejärel üle tasuta Windows 8.1 versioonile - siin ei ole midagi illegaalset.


PS! Loe lisaks Windows 8.1 kättesaadavusest ja tema installeerimise meetoditest rohkem sealt.Windows 8.1 Enterprise Preview väljalase:

Nagu eelpool sai juba õeldud, sai alates 26. juunist 2013 laadida alla tasuta Windows 8.1 Preview väljalaset, mis oli tegelikult Windows 8.1 Pro versioon. Nüüd aga pakutakse lisaks ka tasuta Windows 8.1 Enterprise Preview versiooni allalaadimise võimalust.
Windows 8.1 Enterprise Preview sarnaneb hiljuti väljalastud Windows 8.1 Preview versioonile, aga lisaks olemasolevatele vahenditele, saab tema puhul kasutada ka mõnda spetsiaalset vahendit ja need on: "Windows To Go Creator", "Start Screen Control", "DirectAccess", "Virtual Desktop Infrastructure (VDI)", "AppLocker", "Windows Enterprise Side-Loading" ning "Assigned Access".

Windows 8.1 Enterprise Preview on saadaval nii 32-bit (x86) kui ka 64-bit (x64) versioonidena. Ta on saadaval 13 keeles: Arabic (Saudi Arabia), Chinese (Simplified), Chinese (Taiwan), English, French, German, Japanese, Korean, Portuguese (Brazil), Russian, Spanish, Swedish ja Turkish.

Windows 8.1 Enterprise Preview kasutamise aeg lõpeb jaanuaris 2014 (sarnaselt Windows 8.1 Preview versioonile).

Kes tunneb asja vastu huvi, võib selle Windows 8.1 Enterprise (Evaluations | 90 days) versiooni laadida alla http://technet.microsoft.com/en-US/evalcenter/dn237246.aspx aadressilt. Kõigepealt pead Sa oma Microsofti kasutajakontoga sisse logima ja kui Sa kasutad lisaks ka "Kahefaktorilist Autentimist" (Two Factor Authentication - TFA, T-FA või 2FA), siis saadetakse Sulle ka turvakood: Kliki algul Next, siis sisesta see Sulle saadetud turvakood ja kliki nupule Submit. Järgmisel veebilehel täida vajalikud lahtrid ja kliki all nupule Continue. Edasi käib asi juba lihtsalt...

Et teda installeerida, pead sisestama ka järgmise tootevõtme: YNB3T-VHW8P-72P6K-BQHCB-DM92V

Minul seda tootevõtit Windows 8.1 Enterprise Preview väljalaske installeerimisel aga ei nõutud, see-eest aga tuli ta pärast installeerimise lõpetamist ise käsitsi aktiveerida. Seda võid teha näieteks nii:

* Mine 'PC settings' ekraani ja kliki vasemal Windows Activate kategooriale.
* Kliki paremal Activate nupule ja sisesta see tootevõti.

Märkus: Kui teatatakse, et asi ei õnnestunud (näiteks kui probleem on Microsofti enda serveris - DNS viga), siis kliki sealsamas paremal natuke allpool oblastis "Change product key" nupule New product key ja sisesta seesama tootevõti.

All on siis pilt sellest, kus Windows 8.1 Enterprise Preview väljalase on installitud virtuaalmasinasse:

Windows 8.1 Enterprise Preview versioon


Pärast installimise lõpetamist lae ise kohe alla ka kõik värskendused, tee seda just selle Windowsi töölaua kasutajaliidese Control Panel -> Windows Update kaudu (kliki seal enne vasemas paanis Check for updates lingile jne).


Windows 8.1 Update 1 (Windows 8.1 GDR1) värskendus Windows 8.1 Update 1 ja Windows 8.1 Update 2 värskendustest ning lisaks üh-teist ka kõikide kolme OS platvormi (Xbox One, Windows ja Windows Phone) tulevikust. Ka tuleb eraldi veel juttu 2015. a. ilmuvast uuest Windows 10 opsüsteemist:

 

Microsoft omab praegu kolme Windowsi versiooni: Windows 8.x (täisversioon), Windows RT ja Windows Phone. Kuid Microsoft plaanib edaspidi vähendada nende arvu ja hakata tulevikus kasutama ainult ühte-kahte platvormi.


1) Windows 8.1 Update 1 ('Windows 8.1 GDR1', teise nimega 'Windows 8.1 Spring 2014 Update') värskendus saab olema praeguse Windows 8.1 globaalne suhteliselt väike uuendus / värskendus ja tema väljailmumine planeeritakse 2014. a. kevadeks. Update 1 on mõlemad nii hoolduspakett kui ka uute funktsioonide pakett, sest ta sisaldab mõlemaid nii parandusi kui ka uusi funktsioone ja ta tuleb Windows Update kaudu. Ta saab kättesaadavaks alates 08. aprillist 2014 ja seda Windows Update kaudu (mitte aga Windows Store kaudu nii nagu see oli Windows 8.1 puhul). Selle värskenduse numbriks on KB2919355. Kui Sa kasutad ikka veel Windows 8 opsüsteemi, siis võid selle Windows 8.1 Update 1 värskenduse installeerida otse Windows Store kaudu ja seda alates 08. aprillist.


Märkus: Arvatavasti saab kättesaadavaks ka Windows 8.1 Update 1 (Windows 8.1 Spring 2014 Update) iseseisev installeerija ja seda Microsofti enda MSU formaadis ja/või ISO failina. See tähendab, et kes ei soovi oma süsteemi Windows Update kaudu värskendada/uuendada, see võib seda ka ise käsitsi teha. Kui enne sellist installeerimist peavad olema alla laetud ja installitud ka kõik varasemad Windows 8 (8.1) värskendused (sh ka Rollup A, Rollup B ja Novembri, Detsembri ning Jaanuari 'rollup' värskendused). Enamikel kasutajatel on need värskendused juba ka olemas, aga neil, kes on ühel- või teisel põhjusel Windows Update'i vahendi välja lülitanud, peavad ENNE selle Windows 8.1 Update 1 värskenduse installimise alustamist, lülitama Windows Update vahendi uuesti sisse ja laadima alla kõik eelmised värskendused.


Windows 8.1 Update 1 (Windows 8.1 Spring 2014 Update) puhul seotakse ehk integreeritakse töölaua ja Metro kasutajaliidesed omavahel veelgi sügavamalt (tihedamalt), aga mingeid suuri muudatusi ning uusi vahendeid selle värskendusega EI TULE. Loed sellest 'Windows 8.1 Update 1' TASUTA värskendusest edasi sealt.
2) "August Update" värskendus. Seekord ei ühendata väikseid värskendusi enam üheks suureks värskenduseks (paketiks) ja selle nimeks ei panda Windows 8.1 Update 2 värskendus. Selle asemel ilmuvad need väiksed värskendused tavaliste värskendustena Windows Update kaudu ja antud värskenduste ameltlikuks nimeks on "August Update" värskendus, mis ilmub 2014. a. augustis. Ühesõnaga ta ilmub koos muude paranduste/värskendustega - st "märkamatult ja vaikselt". Mingeid erilisi uuendusi see augustivärskendus endaga kaasa ei too ja toon need siin ka ära:

* Parandatakse puutepadjaga töötamist ja puutepadjale lisati kolm uut sätet/funktsiooni: "Leave touch pad on when a mouse is connected" (kui ühendad hiire, siis lülitatakse puutepadi välja), "Allow right-clicks on the touchpad" (puutepadi hakkab toetama hiire paremat nuppu) ja "Double-tap and drag" (toetab kahekordset vajutamist ja seejärel elemendi lohistamist ehk siirdamist teise kohta).
* Miracast tugi: Wi-Fi Direct rakenduste ja draiverite komplekt arendajate jaoks - see ei ole tavakasutajatele mõeldud...
* SharePoint Online saitidesse saab mugavamalt sisse logida: seal on nüüd uus "Keep me signed in" parameeter.
* PC settings ekraanis/appis täiustati 'Update and recovery' kategooria all asuvat 'Windows Update' alamkategooria sätteid, mis annavad kasutajale värskenduste kohta rohkem infot - pilt.
3) Windows 10 (koodinimega "Threshold"): 2015. aastal ilmub järgmine värskenduste laine, mille koodinimeks on "Threshold". Threshold pakub värskendusi kõikide kolme OS platvormi jaoks: Xbox One, Windows ja Windows Phone, kõik kolm jagavad Windows NT tuuuma (kernelit). Seega on järgmine 'Threshold' värskenduste laine ette nähtud nii lauakompuutrite/sülearvutite (nende jaoks ilmub siis uus Windows 10), tahvelarvutite (hakkavad jooksutama Windows RT opsüsteemi), mobiiltelefonide (jooksutavad Windows Phone opsüsteemi) kui ka mängukonsoolide (Xbox One) jaoks. (Threshold on planeedi nimi ja see on võetud populaarsest Halo mängust.)

Microsoft plaanib nüüd luua ühe Windowsi kõikide platvormide jaoks: lauaarvutite, sülearvutite, moblade, tahvelarvutite ja mängukonsoolide tarbeks. Oh-hoo! Kas üks Windows hakkab nüüd jooksma nendes kõikide platvormides? Mitte päriselt. See "üks Windows" tähendab järgmist:

* Windowsi kõikide variantide arendamisega tegeleb nüüd üksainus meeskond, mis töötab Windows Phone OS, Windows Embedded, Windows (lauakompuutrid & tahvelarvutid) ja Xbox One operatsioonisüsteemidega.
* Windows Phone, Windows 8, Windows RT ja Windows Server on kõik ehitatud ühise "tuuma" ("core") peale, mida teatakse kui NT tuuma (Windows NT tuuuma). Kuid näiteks iga Windows 10 hakkab olema erinev ja see sõltub Sinu riistvarast, mida Sa kasutad - sellest veel edaspidi.
* Ühine Pood (Store) ja kaubanduse mudel kõikide platvormide jaoks. Microsoft on juba alustanud Windows Phone Store ja Windows Store ühendamisega ning seejärel tahetakse ühe poe alla ühendada kõik platvormid.
* Ühtne arendamise platvorm. Arendajad kirjutavad tarkvara ainult ühe korra ja võivad seejärel seda jooksutada kõikides Windowsi versioonides. Seega saab nüüd luua nn "Universaalse Windowsi appisid", mis jooksevad kõikides Windows Phone, Windows ja Xbox opsüsteemides.

Aga mida "üks Windows" ei ole. Ei ole ühtainsat Windowsi versiooni (Windows SKU). Või isegi kahte. Endiselt ilmuvad välja mitu Windowsi versiooni: ettevõtete, OEM tootjate ja lõppkasutaja joks.Järgmise uue Windowsi opsüsteemi nimeks saab siis olema Windows 10 (koodinimega "Threshold"), et distantseeruda praegusest Windows 8 operatsioonisüsteemist, mis on ärilises plaanis Microsoftile "ämbriks".

Loe uusimast Windows 10 opsüsteemist edasi sealt.
4) Järgmine Windows? Kuid uus järgmine Windows toob endaga kaasa palju rohkem muudatusi ja ta hakkab tööle "pilves" ning ta saab täiesti uue kasutajaliidese. Kogu töö ja protsessid toimuvad Microsofti serverites, aga juba valmis vastused ning resultaadid saadetakse kasutaja kompuutrisse - väga kahtlane värk - või mis? (Antud momendil funktsioneerib umbes sarnaselt ka teine taoline pilvesüsteem—Google Chrome OS.)

Etteotsa
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2013