Internet Explorer 11 Metro app

logo Windows 8.1: Internet Explorer 11 Metro (Modern UI või Windows 8 UI) versiooni uuendused

 

 

Windows 8 puhul sai kasutada Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga Internet Explorer 10 brauserit (appi), mis on ka Windows 8 vaikimisi veebilehitsejaks ja temast oli juttu seal. Seega kes ei ole selle IE Metro versiooniga veel tuttav, võiks kõigepealt sealses veebilehes äratoodud infoga tutvuda ja seejärel siia tagasi tulla.

Siin toon aga ära ainult Internet Explorer 11 (Metro) versiooni uuendused ja täiendused.

Märkus: Kõigepealt, et näha juba avatud usaldusväärse veebilehe kogu sisu ja tema Java võimalusi (näiteks "väljaujuvaid" piltidega aknaid), kliki Internet Explorer töölaua versiooni puhul brauseriakna allosas asuvale Allow blocked content nupule - pilt. Aga IE Metro versiooniga brauseri kasutamisel kliki algul keelumärgiga nupule (Luba blokeeritud sisu) ja seejärel Unblock content nupule - pilt.


* Favorites. Windows 8/RT Metro-stiilis IE lubas kasutajal oma lemmiksaite panna ainult Metro Start ekraanile. Kuid Windows 8.1 jooksutamisel saab uuele spetsiaalsele lemmiksaitide (Favorites) juhtimise keskusele ligi selle brauseri alumise app riba kaudu. Lemmikuid kuvatakse nüüd ekraani allääres app ribal pisipiltideda. Kui Sul on sünkroniseerimine lubatud, siis ilmuvad siia ka kõik Sinu enda lemmiklingid ja lemmikute muutmisel sünkroniseeritakse kõik muudatused ka Sinu teistes Win 8.1 seadmetes.
Oma lemmikuid saad näha, avada, korrastada ja organiseerida nii et teed kõigepealt avatud veebilehes kusagil paremklõpsu ja selle peale ilmub ekraani allaäärde nn app riba. Seejärel toksad või klikid seal viisnurgakujulisele Favorites nupule ( Viisnurk ):

Favorites


Siin kasutatakse samasuguseid lemmikute kaustasid ja lemmiklinke, mis on Sul ka Internet Explorer'i töölaua versioonis. Kaustu kuvatakse siin ribal ilma piltideta ja lemmiklingid on siis piltidega, klikkides või toksates seal mingile kaustale, avatakse ta koos tema sees asuvate veebilinkidega:

Favorites riba


"Favorites" kõrval asuva noole ( Favorites rippmenüü ) kaudu saad avada rippmenüü, mille abil saad ligi oma lemmikute kõikidele kaustadele:

rippmenüü

"Favorites" riba paremal ülaosas asuva "Add to favorites" nupuga ( Add to favorites ) saad antud momendil avatud veebsaidi oma lemmikutesse lisada.

Aga 'Pin site' nupuga võid avatud veebilehe lingi kinnistada otse oma Start ekraanile - pilt ja pilt.

Sellesama Favorites riba paremal ülaosas asuva viimase 'Share' nupu abil võid aga käesolevat avatud veebilehte ka teistega jagada või siis panna tema link näiteks 'Reading List' appi, et lugeda antud veebsaiti hiljem - pilt ja pilt .


* 'Immersive Browsing' (kaks või rohkem brauseriakent üksteise kõrval). Sa võid nüüd sirvida veebsaite nii et nad ilmuvad üksteise kõrvale. Tee mingil veebilingil või lemmikul (favorite) paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk "Open link in new window":

'Immersive Browsing' (kaks või rohkem brauseriakent üksteise kõrval)Pärast seda näed Sa üksteise kõrval juba kahte brauseriakent. Sa võid sel teel panna kõrge resolutsiooniga displeil üksteise kõrvale kolm, neli ja rohkem veebsaiti:

Pärast seda näed Sa üksteise kõrval juba kahte brauseriakent* Veebilehtede telefoninumbrid tuvastatakse automaatselt. Kliki/toksa vajalikule numbrile ja helista Skype abil - vaata videot.


* Praktiliselt piiramatu arv vahelehti/sakke (tabs). IE 10 puhul sai ühel- ja samal ajal avada kuni 10 vahelehte (sakki), aga IE 11 Metro/Modern UI versioon toetab kuni 100 saki avamist. Sa võid seega hoida korraga lahti kuni 100 vahelehte ilma et see mõjuks akule või siis süsteemi jõudlusele. Need vahelehed, mis on Sul avatud, sünkroniseeritakse automaatselt ka kõikidesse teistesse Sinu Windows 8.1 seadmetesse. See tähendab seda et Sa võid jätkata oma veebilehtede vaatamist just sealt kohast, kus Sul see pooleli jäi.
Et oma kõikidele juba avatud vahelehtedele (tabs) kiiresti ligi saada, tee ekraani suvalisel kohal paremklikk ja kliki/toksa all Tabs nupule (või viipa sõrmega ekraani alläärest üles ja toksa 'Tabs' nupule):

Praktiliselt piiramatu arv vahelehti/sakke (tabs)


Seejärel võid neid vahelehti uuesti avada; võid avada korraga ka KÕIK antud sessioonis avatud ja suletud vahelehed; sulgeda mittevajalikke vahelehti ja luua uusi tühje vahelehti (seda ka nn "privaatses" vaates):

Window+Z klahvikombinatsioon


Veel üks näide sellest vahelehtede ribast...: pilt


NB! Kui Sa tahad seda et ekraanil oleks KOGU AEG näha nii aadressiriba kui ka juba avatud vahelehed (sakid / "tabs") ja seda eriti suurte ekraanide või seadmete puhul, kus põhiliselt kasutatakse hiirt ning klaviatuuri, siis tee järgmist: Vajuta Win+C klahvikombinatsiooni, kliki/toksa Settings amuletile, seejärel kliki/toksa Options menüüpunktile (st Win+C -> Settings -> Options) ja lohista '[Always show address bar and tabs]' liugur asendisse 'On' - pilt ja pilt.


* Veebilinkide elavad plaadid. Windows 8.1 puhul on Sinu poolt Start ekraanile pandud veebsaitide plaadid nüüd elavad ja aktiivsed kuvades antud saidist jooksvaid andmeid.

* Kompuutrite ja seadmete vahel sünkroniseerimine (sync). IE 11 puhul saad kõikide oma Windows 8.1 kompuutrite vahel sünkida ajaloo, Favorites, avatud vahelehed ja seadistused (sätted) - see sünkroniseerimine toimub Microsofti kasutajakonto kaudu.

* Parem turvalisus. Internet Explorer 11 skaneerib nüüd binary laiendusi (näiteks ActiveX) juba enne seda kui need laetakse kasutades selleks sisseehitatud antipahavara mootorit.

* Parem jõudlus. Veebilehed laetakse kiiremini ja Sa saad nüüd vahelehtede vahel kiiremini ümber lülituda.

* "Preload websites" funktsioon. Internet Explorer 11 tuleb ka sellise uue funktsiooniga, mida kutsutakse "Preload websites" ("Veebsaitide eellaadimine"). Internet Explorer 11 laeb teatud veebsaitide sisu eelnevalt taustal alla, et sellega tõsta brauseri jõudlust ja kiirust. Näiteks kui kasutaja klikib oma otsingutulemuste lehel esimesele lingile, siis alustab IE 11 automaatselt ka teiste taoliste linkidega veebsaitide sisu taustal allalaadimist ja kui kasutaja klikib järgmisele lingile, siis avatakse antud leht väga kiiresti.
Teisi sõnu, IE 11 aimab ette, et millisele lingile Sa hakkad järgmisena klikkima ja alustab automaatselt selle lingi sisu taustal allalaadimist. Ja kui Sa klikid ka reaalselt antud lingile, siis avatakase ta väga kiiresti, sest tema veebilehe sisu oli juba eelnevalt taustarežiimis alla laetud.
Neile, kes kasutavad aga aeglast sissehelistamise ühendust ('dial-up connection') või limiteeritud andmemahuga allalaadimist, peaksid antud funktsiooni välja lülitama. Tee selleks järgmist: a) Vali Tools -> Internet Options ja ava "Advanced" sakk; b) Korista seal "Load sites and content in the background to optimize performance" parameetri eesasuvast ruudust see linnuke ära:

Load sites and content in the background to optimize performance


* Developer tools. Internet Explorer 11 töölaua versiooni puhul uuendatakse ka veebilehtede loojatele mõeldud instrumente (Developer Tools ehk lihtsalt F12). See vahend on brauserisse sisseehitatud ja ta avaneb nüüd eraldi aknas ning ta erineb täielikult oma eelmisest versioonist. Microssoft ütleb, et need instrumendid "...help you test across devices, browsers, and even Windows Store apps." Need instrumendid aitavad veebi-arendajatel kiiresti ja efektiivselt diagnostida ning optimeerida oma rakenduste tööd.

Kõige kiiremini saad antud instrumendid avada klahvi F12 abil, mille peale ilmub turvaaken, kus kliki/toksa nupule "Allow". See F12 aken omab vasemal nupuriba, mille mingile nupule klikkides või toksates avatakse vastav vaheleht:

See F12 aken omab vasemal nupuriba


* Internet Explorer 11 puhul laetakse JPG pilte kuni 45% kiiremini ja sealjuures kasutatakse mälu kuni 40% vähem: Tänapäeval moodustavad kujutised 61% kogu allalaaditavast baitide mahust ja JPG pildid hõlmavad sellest tervelt 47%. Nüüd kasutatakse JPG piltide dekodeerimisel tõhusamalt riistvara abi ja osa dekodeerimise samme viiakse üle otse protsessorisse, mille tulemusel laetakse JPG pilte nüüd kuni 45% kiiremini ning seejuures kasutatakse kuni 40% vähem mälu, mis suurendab ka akude eluiga.


Windows 8.1 RTM väljalaskes on Internet Explorer 11 Metro versiooni lisatud ka uus "Reading view" parameeter, kus saab veebilehtede lugemiseks määrata fonte ja värve. Seda "Options" küljepaani, kus saab ligi ka sellele "Reading view" parameetrile, saab avada nii et vajutad algul Win + C klahvikombinatsiooni, klikid seejärel Charms ribal Settings amuletile ja lõpuks Options menüüpunktile (st Win+C -> Settings -> Options):

Windows 8.1 RTM väljalaskes on Internet Explorer 11 Metro versiooni lisatud ka uus "Reading view" parameeter


Et nüüd mingit avatud veebilehte viia sellesse üsna mugavasse lugemise vaatesse ('Reading view'), kliki all aadressiriba paremas otsas asuvale raamatukujulisele ikoonile - pilt ja pilt. Kui tahad tavalisse vaatesse tagasi pöörduda, siis kliki jälle sellele raamatukujulisele ikoonile.


Kui Sul on pandud mingi muu brauser oma vaikimisi veebilehitsejaks, siis klikkides/toksates Start ekraanil sellele IE plaadile, avatakse mitte Internet Explorer Metro versioon vaid IE töölaua versioon. Windows 8.1 puhul on võimalus ka nii teha, et klikkides Start ekraanil sellele IE plaadile, avatakse alati Internet Explorer 11 töölaua versioon - näiteks juhul kui Sa ei taha sellest IE Metro variandist midagi kuulda. Kõigepealt tuleb selleks teha oma IE vaikimisi brauseriks, seejärel avada "Internet Options" dialoogiaken, avada seal "Programs" vaheleht ja panna linnuke ruutu "Open Internet Explorer tiles on the desktop" kontrollruutu. Sealsamas saad selle kontrollruudu kohal asuvast rippmenüüst valida ka seda et kummas IE 11 brauseris (st Metro või töölaua omas) Sinu internetilingid avatakse, näiteks kui Sa klikid oma töölaual mingile veebilingile:

Open Internet Explorer tiles on the desktop


Windows 8.1 väljalaskes on Internet Explorer 11 Metro versiooni lisatud veel ka võimalus lülitada sisse nn "Tracking Protection" funktsioon ja blokeerida kolmandate osapoolte "küpsised" (cookies) - neid saad seada Win+C -> Settings -> Privacy kaudu:

Tracking Protection


* Adobe Flash. Internet Explorer 11 Metro/Modern UI versioon toetab täielikult Adobe Flash'i. Nüüd värskendatakse Adobe Flash'i Microsofti enda poolt ja seda Windows Update kaudu, mis lubab palju kiiremini fikseerida igasugused ilmuda võivad ohud.

Kuid vaatama sellele tuleb ka Internet Explorer töölaua versioonis lülitada usaldusväärsetes veebilehtedes välja ActiveX Filtering funktsioon, et näha näiteks flashi või siis selleks et sooritada pangasaidis oma rahamakseid. Ava IE brauseris paremal ülal tööriistaribal Safety rippmenüü ja korista ActiveX Filtering funktsiooni ees asuvast ruudust see linnuke ära. Seejärel värskenda oma brauserit kas "Refresh" nupu või siis klahvi F5 abil (st tee oma brauseri ümberlaadimine). Pärast tuleks see ActiveX Filtering funktsioon jälle uuesti sisse lülitada:

ActiveX Filtering funktsioonMärkus: Selle Internet Explorer 11 töölaua versiooni võivad ka Windows 7 omanikud alla laadida.

Etteotsa
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

< Tagasi Windows 8.1 (Windows Blue) veebilehele

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2013