Windows 8.1 Update 1

logo 'Windows 8.1 Update 1' ('Windows 8.1 Spring 2014 Update') värskendus - selle uuendused ja täiendused

 

 

 

Kirjutatud veebruaris 2014

Windows 8.1 Update 1 ('Windows 8.1 GDR1', teise nimega 'Windows 8.1 Spring 2014 Update') värskendus saab olema praeguse Windows 8.1 globaalne suhteliselt väike uuendus / värskendus ja tema väljailmumine planeeritakse 2014. a. kevadeks. Update 1 on mõlemad nii hoolduspakett kui ka uute funktsioonide pakett, sest ta sisaldab mõlemaid nii parandusi kui ka uusi funktsioone. Ta saab kättesaadavaks alates 08. aprillist 2014 ja seda Windows Update kaudu (mitte aga Windows Store kaudu nii nagu see oli Windows 8.1 puhul). Selle värskenduse numbriks on KB2919355 (pilt). Juhul kui Sa ei näe Windows Update aknas ühtegi Windows 8 Update 1 koondvärskendusega seotud värskendust, siis kontrolli, et kas Sul on ka 2014. a. märtsikuu KB2919442 värskendus alla laetud ja installeeritud - ühesõnaga Sul peavad olema eelnevalt alla laetud ka KÕIK varasemad värskendused. Kui Sul on kõikide värskenduste (updates) allalaadimine ja installeerimine pandud automaatsele režiimile (vaikimsi see nii ongi), siis võid ka ise käsitsi üle kontrollida, et kas Sul on see Windows 8 Update 1 juba olemas - seda loomulikult pärast 08.04.14 kuupäeva (pilt).

Veelkord teadmiseks: Need Windows 8.1 omanikud, kellel on see 'Automatic Update' funktsioon sisse lülitatud, saavad selle Windows 8.1 Update automaatselt kätte. Enamikes Windows 8.1 seadmetes ongi see Automatic Update sisse lülitatud. Sellised kasutajad ei pea antud Update 1 kättesaamiseks tegema ühtegi "liigutust", v. a. kompuutri restart. Kogu protsess toimub taustrežiimis ja varjatult.

!!! Windows 8.1 Update TULEB SUNDKORRAS installeerida kõikidele Windows 8.1 seadmetele ja seda ilma ühegi erandita! Vastasel juhul ei saada edaspidi ühtegi parandust ja täiendust, st värskendust - seda alates 13.05.14 kuupäevast.

Märkus: Windows 8.1 Update 1 (või lihtsalt Windows 8.1 Update) koosneb tegelikult 5 individuaalsest värskendusest: KB2919355, KB2932046, KB2937592, KB2938439 ja KB2934018. Sul peab eelnevalt olema installitud ka varasem KB2919442 värskendus - kokku teeb see 887,6 MB. Windows 8.1 Update ei ole täielik operatsioonisüsteem, ta on ainult opsüsteemi värskenduste kollektsioon. Kui Sa ei oma Windows 8 või 8.1 opsüsteemi, siis pead ostma Windowsi uue koopia.

Kui Sa kasutad ikka veel Windows 8 opsüsteemi, siis pead ta esmalt uuendama Windows 8.1 opsüsteemini ja seda Windows Store kaudu (info ja juhised). Seejärel saad selle Windows 8.1 Update 1 (ehk Windows 8.1 Update) värskenduse installeerida Windows Update kaudu. Windows 8 (8.0) tugi lõpetatakse 2016. a. 12 jaanuariks.


Märkus: See Windows 8 Update saab kättesaadavaks ka iseseisva installeerijana ja seda Microsofti enda MSU formaadis (pilt ja pilt). See tähendab seda et kes ei soovi oma süsteemi Windows Update kaudu värskendada/uuendada, see võib seda ka ise käsitsi teha - allalaadimise lingid ja juhised URL aadressil: http://www.microsoft.com/en-us/search/DownloadResults.aspx?q=KB2919355. Neid allalaetud KB'sid peab installima järgmises järjekorras: KB2919442 (see värskendus on vajalikuks eelduseks, et seda Windows 8.1 Update'i saaks üleüldse installida), KB2919355, KB2932046, KB2937592, KB2938439 ja KB2934018. Kuid enne nende installeerimist peavad olema alla laetud ja installitud ka kõik varasemad Windows 8 (8.1) värskendused (sh ka Rollup A, Rollup B ja Novembri, Detsembri ning Jaanuari 'rollup' värskendused). Enamikel kasutajatel on need värskendused juba ka olemas, aga neil, kes on ühel- või teisel põhjusel Windows Update'i vahendi välja lülitanud, peavad ENNE selle Windows 8.1 Update 1 värskenduse installimise alustamist, lülitama Windows Update vahendi uuesti sisse ja laadima alla kõik eelmised värskendused.

Teiseks võimaluseks Windows 8.1 Update 1 installeerimiseks on tema ISO faili väljalaskmine, mille nimeks saab olema "Windows 8.1 Update full media release". Windows 8.1 Update 1 ISO lubab teha opsüsteemi puhta installeerimise ilma Windows 8.1 enda olemasoluta.Juhul kui Sul tekib selle Windows 8.1 Update (Windows 8.1 Update 1) installeerimisega probleeme ja see ebaõnnestub, siis saad abi ehk siitsamast lõpust.Windows 8 Update 1 koondvärskenduse uuendused ja täiendused:

Windows XP, Vista ja 7 versioonide omanikud ei torma just ummisjalu vahetama oma opsüsteemi Windows 8 (Windows 8.1) vastu ja selle põhjuseks on ebapopulaarne plaatidega Modern UI (Metro) kasutajaliides ning see et paljude jaoks on antud opsüsteemiga töötamine natuke keeruline ja "segane".
Windows 8.1 Update 1 ('Windows 8.1 Spring 2014 Update') värskendusega üritatakse neid probleeme lahendada ja tagasi tuuakse palju juba varem kasutusel olnud funktsioone, näiteks "Start" nupp. Windows 8.1 Update 1 puhul seotakse ehk integreeritakse töölaua ja Metro kasutajaliidesed omavahel veelgi sügavamalt (tihedamalt), aga mingeid suuri muudatusi ning uusi vahendeid selle värskendusega EI TULE. Toon siin ära need uuendused, mis on praegu teada ja enne selle värskendus kõikidele kättesaadavaks saamist ka kõik ülejäänud muudatused:

1) 'Pin to Taskbar' käsk (ilmub paremkliki kontekstmenüüga): Nüüd saab Metro/Windows Store ehk Modern appisid uue paremklõpsuga avaneva kontekstmenüü kaudu pinnida (haakida/kinnistada) ka töölaua kasutajaliidese tegumireale. Seda saab teha siis kui Sa teed Start (või siis Apps vaate) ekraanil vastava appi plaadil paremkliki ja valid ilmuvast uuest kontekstmenüüst 'Pin to Taskbar' käsu. Näiteks alltulevatel piltidel on seda tehtud 'Alarms' appiga:

'Pin to Taskbar' käsk


Alarms appi tegumirea ikoon


Ikooni osutati hiirekursoriga


Ka saab vaadata nende tegumireale pinnitud Metro/Windows Store appide eelvaate pisipilte (thumbnail preview) ja seda juhul kui antud appid olid eelnevalt juba käivitatud:

thumbnail preview


Hiirekursor viidi 'Alarms' appi eelvaate pisipildi peale ja selle tagajärjel ilmus ekraanile antud app. Kõik Windows Store appid jooksevad endiselt täisekraani režiimis:

Hiirekursor viidi 'Alarms' appi eelvaate pisipildi peale ja selle tagajärjel ilmus ekraanile antud app.


Juba Windows 7 opsüsteemis lisati tema uue tegumirea ja Start menüü jaoks üks uus väga hea vahend—Jump List menüü (hüpikmenüü või hüpikloetelu). See Jump List funktsioon on tihedalt seotud tegumiribal asuvate programmiikoonide ja Start menüü kirjetega. Tema abil hoiab kasutaja hulga aega kokku, sest nende hüpimenüüde kaudu saab kiiresti avada tihti kasutatavaid programme ja dokumente. Peale selle sisaldavad need menüüd veel ka teisi vjalikke funktsioone. Windows 8.1 Update 1 värskendusega lisatakse see 'jumplist' funktsioon ka nende Modern (Metro/Windows Store) appide jaoks, mis kinnistati kasutaja poolt töölaua kasutajaliidese tegumireale ('Pin to Taskbar" käsuga). See Jump List hüpikmenüü avaneb siis kui teed tegumireal asuval ikoonil paremkliki.

Märkus: 'Store' appi plaat on siia töölaua tegumireale juba vaikimisi kinnistatud ja Sa näed seda kohe pärast Windows 8.1 Update 1 värskenduse installeerimist:

Märkus: Store appi plaat on siia töölaua tegumireale juba vaikimisi kinnistatud


Märkus: Store appi plaat on siia töölaua tegumireale vaikimisi kinnistatud


Järgmisena on siis tegu Metro/Windows Store (Modern) Reading List appiga - pilt.


Mõned Modern appid toetavad ka juurutatud aktiivseid tööriistaribasid nii nagu seda ka mõned töölaua rakendused. Näiteks Music app kasutab samuti sellist tööriistariba, mille kaudu saab muusika kuulamist juhtida (sarnaselt Windows Media Player'iga)—seega kui Sa töötad töölaua kasutajaliideses, siis võid ka siitkaudu oma muusikakuulamist juhtida:

Mõned Modern appid toetavad ka juurutatud aktiivseid tööriistaribasid


2) Taskbar (tegumiriba) ilmub nüüd Modern appidesse: Windows 8 puhul oli üheks suuremaks puuduseks see et seal kasutati programmide vahel ümberlülitamiseks kahte erinevat mehhanismi. Tegumiriba (Taskbar) kasutati standardsete töölaua programmide vahel ümberlülitamiseks nii nagu seda tehti ka Windows 7 puhul, aga Windows Store appide vahel ümberlülitamiseks tuli kasutada ekraani vasemasse serva ilmuvat riba koos tema appide ikoonidega - see riba ilmus sinna siis kui Sa osutasid ekraani vasemat ülanurka (nn Switcher funktsiooni). Windows 8.1 Update 1 kaotas selle segaduse ja nüüd on tagumiriba kättesaadav kõikjal: Start ekraanil ja Metro/Windows Store appides. Tavaliselt on see taskbar varjatud, aga viies hiirekursori ekraani allaserva, ilmubki see tegumiriba, mis lubab Sul lülituda ümber suvalisele teisele appile ja seda üheainsa klikiga.
Kui Sul on avatud Metro/Windows Store (Modern) app ja kui Sa viid hiirekursori ekraani allaäärde, siis ilmub sinna ka töölaua tegumiriba - sel tel saad kiiresti töölauale ja muudele appidele ligi. Et näha töölaua tegumiriba ka Modern appides, tee järgmist:

* Kõigepealt pead Sa lubama kõikide jooksvate Modern appide kuvamise tegumireal. Avad "Taskbar and Navigation properties" akna, siis avad seal "Taskbar" vahelehe ja paned linnukese Show Windows Store apps on the taskbar ruutu:

Show Store apps on the taskbar


* Nüüd, kui Sa kasutad mingit Modern appi, siis vii hiirekursor ekraani allaäärde ja selle peale ilmubki sinna see töölaua tegumiriba:

Metro/Windows Store appidele ilmub ka nende endi tegumiriba (Taskbar)


Nüüd, kui Sa kasutad Modern appi, siis vii hiirekursor ekraani allaäärde ja selle peale ilmubki sinna see töölaua tegumiriba


See modifitseeritud tegumiriba on ligipääsetav isegi siis kui Sul on ekraanil üksteise kõrval avatud kaks või rohkem appi.


3) Paremkliki kontekstmenüü: See uus paremklikiga kontekstmeüü (pilt) ilmub kõikide Metro appide jaoks ja seda mitte ainult Start ekraanil. Sellega tehakse Metro kasutajaliideses hiirega töötajate elu lihtsamaks. Seega, kui kasutaja teeb hiirega kusagil Metro kasutajaliideses paremkliki, ei ilmu enam see Metro-stiilis app riba vaid selle asemel saad kätte hiiresõbraliku kontekstmenüü (niisamuti nagu seda ka töölaua kasutajaliideses). Kui Sa teed Metro/Windows Store (Modern) või siis klassikalise töölaua appi plaadil (või plaatidel) paremkliki, siis ilmubki see uus kontekstmenüü.

Ka tehes 'Apps' vaates/ekraanis mingil plaadil/ikoonil (või märgistatud ikoonidegrupil) paremkliki, ilmub samuti see uus kontekstmenüü:

Ka tehes 'Apps' vaates/ekraanis mingil plaadil/ikoonil (või märgistatud ikoonidegrupil) paremkliki, ilmub samuti see uus kontekstmenüü


Kui Sa teed Start ekraani tühjal kohal paremkliki, siis ilmub menüü, kus saad uuele plaatide grupile nime sisestada:

Kui Sa teed Start ekraani tühjal kohal paremkliki, siis ilmub menüü, kus saad uuele plaatide grupile nime sisestada


Selle paremklõpsu kontekstmenüü käsud ja nende arv sõltub juba sellest et millise appi plaadi peal või kus Sa selle paremkliki tegid, st kontekstmenüü käsud on seotud märgistatud elemendi või elementidega - pilt, pilt, pilt, pilt, pilt, pilt ja pilt.


4) Käivitatud Metro (Modern) appide ikoonid tegumireale: Sa võid töölaua tegumireal lasta kuvada ka antud momendil jooksva Metro (Modern) appi ikooni (seda ilma et Sa oleksid eelnevalt tema plaadi sinna tegumireale 'pinninud'). Avad "Taskbar and Navigation properties" akna, siis avad seal "Taskbar" vahelehe ja paned linnukese Show Windows Store apps on the taskbar ruutu:

Show Store apps on the taskbar


Ja tulemus: käivitatud on 'Maps' app:

Ja tulemus: käivitatud on 'Maps' app


5) Modern appide tiitelribad: Metro/Windows Store ehk Modern appid tulevad nüüd ka omaenda tiitelribadega, mis omavad vasemal ülanurgas nuppu, mille menüü kaudu saab valida vastavaid käskusid ja paremal ülanurgas sulgemise ruudukest, mille ristile klikkides saab appi sulgeda (mitte lõplikult vaid viies ta nn "suspended" režiimi) - pilt ja pilt.


Märkus: Metro/Windows Store appisid saad aga lõplikult sulgeda nüüd ainult Task Manager'i kaudu (appil paremklikk ja 'End task' menüüpunkt) - pilt.


'Store' appi tiitelriba:

Store appi tiitelriba


Avatud on 'Store' appi tiitelriba kontekstmenüü:

Avatud on Store appi tiitelriba kontekstmenüü


6) Search ja Power nupud: Start ekraani paremasse ülanurka on kasutaja pildi kõrvale ilmunud nüüd ka uued Search ja Power nupud. (See alltoodud Start ekraan on siis vaikimisi avakuva, st pärast Windows 8.1 Update 1 värskenduse allalaadimist ja installi):

Start ekraani paremasse ülanurka on kasutaja pildi kõrvale ilmunud nüüd ka uued Search ja Power nupud


Järgmise pildi puhul aga valiti selle Windows 8.1 Update 1 värskenduse installeerimise ajal SkyDrive (OneDrive) kasutamise võimalus ja sellega toodi taustapilt ning muud sätted teiselt Windows 8.1 kompuutrilt siia üle (sünkroniseeriti):

SkyDrive (OneDrive) kasutamise võimalus


Avatud on Power nupu rippmenüü, antud juhul puudub siin menüüs "Sleep" käsk, sest pilt võeti virtuaalmasinast ja seal oli see Sleep parameeter vaikimisi välja lülitatud:

Avatud on Power nupu menüü


Ka Apps vaatesse on ilmunud see Power nupp:

Ka Apps vaatesse on ilmunud see Power nupp


Sa võid ka otsingutulemustes teha paremkliki ja selle tulemusel ilmub Metro-stiilis menüü, aga mitte desktop-stiilis kontekstmenüü:

Sa võid ka otsingutulemustes teha paremkliki ja selle tulemusel ilmub Metro-stiilis menüü, aga mitte desktop-stiilis kontekstmenüü


7) Buutimine otse töölauale: Juhul kui Sa kasutad traditsioonilist mitte-puutetundlikku PC riistvara, siis buuditakse Windows 8.1 Update 1 puhul nüüd vaikimisi otse Windowsi töölauale mitte aga sinna teise uude Metro (Modern UI) kasutajaliidese Start ekraanile. See tähendab, et kasutaja näeb nüüd pärast kompuutri käivitamist või restarti esmalt seda tavalist standardset Windowsi töölauda (mitte aga Start ekraani). Ühesõnaga puutesüsteemides buuditakse ikka sinna uude Start ekraani ja mitte-puutetundlike süsteemide puhul buuditakse aga otse töölauale.


8) Installeeritud appide teavitused: Start ekraanile lisatakse nüüd ka hiljuti installeeritud appide teade. Alates Windows 8.1 väljalaskest ei panda enam nende uute installeeritud Metro appide plaate otse Start ekraanile vaid Sa leiad nad Apps ekraanist/vaatest koos "New" kirjaga. Nüüd, koos Update 1 värskendusega, näed Sa äsja installeeritud appi teadet ka otse Start ekraanil vasemal allosas. Sa võid sellele teatele klikkida/toksata ja Sa näed seda hiljuti installitud appi juba selles Apps vaates:

Installeeritud appide teavitused


"New" kiri


9) Nüüd on ka Start ekraanile lisatud PC Settings plaat (tile) ja Sa leiad selle paljude seadistustega/sätetega PC settings appi/ekraani märksa lihtsamalt:

Nüüd on ka Start ekraanile lisatud PC Settings plaat (tile)


10) Control Panel link: 'PC settings' appi/ekraani kategooriate paani allaossa on nüüd ilmunud ka Control Panel link, mis viib Sind otse töölaua kasutajaliidese Control Panel (Juhtpaneeli) aknasse:

'PC settings' appi/ekraani kategooriate paani allaossa on nüüd ilmunud ka Control Panel link


11) Disk Space utiliit: Windows 8.1 Update 1 lisab siia 'PC settings' appi/ekraani "PC and devices" kategooria alla ka ühe uue Disk Space utiliidi, mis laseb Sul vaadata ja juhtida modernsete appide, meedia, failide ja prügikasti poolt hõivatud kettaruumi (kasulik vahend just tahvel- ja hübriid PC kasutajatele). Sa saad sellele utiliidile ligi PC settings -> PC and devices -> Disk space alamkategoria kaudu:

Sa saad sellele utiliidile ligi PC settings -> PC and devices -> Disk space alamkategoria kaudu


12) Nüüd saab töölaua kõiki elemente ja teksti suurendada kuni 500%-ni ( pilt ).

13) Töölaua rakenduste failide avamine: Klassikaliste rakenduste failid avatakse vaikimisi nüüd standardsete klassikaliste programmide poolt (st nii nagu seda tehti ka näiteks Windows 7 opsüsteemis). Windows 8 ja Windows 8.1 puhul avati need failid (muusika, video, pildid) vaikimisi aga Metro/Windows Store appidega, mis viis paljud kasutajad segadusse ja nõudis ka lisatööd. Näiteks seda et .avi failid avataks automaatselt VLC pleieriga mitte aga Metro Video appiga.

14) SkyDrive pilveteenus saab uue nime: SkyDrive on pilve ladustamise teenus ja ta saab nüüd uue nime ning selleks nimeks on "OneDrive". Ja ta on kõikjal: Metro/Windows Store (Modern) mobiilne app, PC Settings (sync jne) ekraanis/appis ja töölaua integratsioonis:

SkyDrive on pilve ladustamise teenus ja ta saab nüüd uue nime ning selleks nimeks on "OneDrive"


Praegused SkyDrive teenuse kasutajad saavad Microsoftilt ka emaili, mis teavitab neid sellest lähenevast nimemuutmisest - pilt.


15) OneDrive ikoon: Ka SkyDrive (OneDrive) ikoon ilmub töölaua kasutajaliidese tegumirea paremasse otsa 'system tray' oblastisse jälle tagasi. Tegelikult ilmus see sinna ka Windows 8.1 praegustele kasutajatele ja seda juba 11.02.2014 kuupäeva SkyDrive värskendusega - pilt ja pilt. SkyDrive (OneDrive) ikoon näitab seda et parasjagu käib failide pilve üleslaadimine - see pilt on pärit praegusest Windows 8.1 süsteemist (st ilma selle Windows 8.1 Update 1 värskenduseta):

SkyDrive (OneDrive) ikoon näitab seda et parasjagu käib failide pilve üleslaadimine


Järgmised kaks pilti on aga pärit juba Windows 8.1 Update 1 süsteemist - pilt ja pilt.


16) 'Apps' ekraanis/vaates saab nüüd KÕIKI appisid näha ka alfabeetilises järjestuses. Sa saad siin muuta ka seda et kui palju nendest appidest Sa soovid korraga ekraanil näha (Charms riba Settings amuleti ja Tiles menüüpunkti kaudu):

Charms riba Settings amuleti ja Tiles menüüpunkti kaudu


Kuva rohkem appisid


17) "Enterprise Mode" ("Korporatiivne Režiim"): Internet Explorer 11 töölaua versiooni on nüüd lisatud ka uus nn "Enterprise Mode" režiim, mis lahendab ühildumise probleemid. See uus režiim lubab käivitada veebsaidid ja ettevõtte sisemised ressursid IE brauserite vanemate versioonidega ühildumise režiimis. Internet Explorer 11 (ja kõrgema) brauseri uus 'Enterprise Mode' (EMIE) lubab äriettevõtetel, organisatsioonidel ja ka tavakasutajatel määrata seda et milliseid veebsaite tuleb laadida vanemas IE 8 brauseriga ühildumise režiimis ja milliseid neist seda ei vaja. Kasutaja, kes vajab IE8 brauserit, et vaadata mõnda intraneti saiti ja kasutada sisemisi rakendusi, võib nüüd ikkagi minna üle uuemale IE 11 versioonile (Windows 7 või Windows 8.x opsüsteemides) ning seda tänu uuele ühildumise režiimile. Kuid nad saavad endiselt kasutada ka kõiki ülejäänud IE 11 (ja kõrgema) brauseri funktsioone ja vahendeid.

Kuidas seda "Enterprise Mode" režiimi sisse lülitada (IE11 ja kõrgemates brauserites)? Kasutame Group Policy Editor (gpedit.msc) abi: Ava Run aken (Win + R klahvikombinatsiooniga), tipi sinna gpedit.msc käsk ja vajuta ENTER, et avada Group Policy Editor konsooli - pilt. Otsi vasemas paanis üles Computer Configuration -> Administrative Templates -> Windows Components -> Internet Explorer ja tee seejärel paremas paanis 2x klikk Let users turn on and use Enterprise Mode from the Tools menu parameetril - pilt. Aktiveeri raadionupp Enabled ja kliki all nupule OK - pilt. Nüüd ava Internet Explorer 11 (või hilisem) brauser, kliki tema menüüribal Tools -> Enterprise Mode käsule. (Märkus: Kui Sul ei ole seda menüüriba veel alaliselt sisse lülitatud siis et teda ajutiselt nähtavale tuua, vajuta ALT klahvi.) - pilt. Sellega ongi Sul see uus Enterprise Mode režiim aktiveeritud ja seda näitab ka üleval aadressiribast vasemale ilmunud vastav Enterprise Mode ikoon - pilt. Kui Sa tahad seda uut režiimi ajutiselt välja lülitada, siis kliki uuesti menüüriba Tools -> Enterprise Mode käsule - pilt.

Kui Sa tahad antud režiimi täielikult välja lülitada, siis mine sinna 'Group Policy Editor' konsooli aknasse jälle tagasi ja aktiveeri seal selle "Let users turn on and use Enterprise Mode from the Tools menu" parameetri jaoks uuesti see vana Not Configured raadionupp. (Märkus: Seda saab teha ainult Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Enterprise ja Windows 8.x Ultimate, Professional ning Enterprise versioonides, sest ainult nemad sisaldavad seda Group Policy Editor vahendit. Loomulikult saab seda
"Enterprise Mode" režiimi ka Windowsi registris sisse lülitada, aga sellega on tegemist ja ma ei hakka seda siin ära tooma. Sa võid soovi korral selle Group Policy Editor vahendi ka eraldi Internetist alla laadida - ta on üsna mõnus asi...)


18) Tootevõti (Product Key): Windowsi installeerimisel tuleb tootevõti sisestada nüüd PÄRAST installeerimise lõpetamist (mitte aga enne installeerimist, st enne Windows 8.1 Update 1 installeerimise alustamist). Windows 8 (8.1) puhul tuli see tootevõti sisestada enne installeerimise algust ja seda ei saanud vahele jätta. (Huvitav oli ka see et Windows 8.1 versiooni ei saanud installida Windows 8 tootevõtmega, aga kui sisestada see võti juba töötavas süsteemis, siis see läbib kontrolli ja toimub ka Windows 8.1 aktiveerimine.)
Seega Windows 8.1 GDR installeerimisel tuleb võti sisestada pärast Windowsi installimist.

19) WIMBoot tehnoloogia: Kui Sa ostad uue kompuutri, siis on selles kindlasti olemas ka nn Recovery partitsioon (taastamise partitsioon), mis sisaldab süsteemipilti (system image), et viia selle abil süsteem tagasi tema tehase algseisundisse - seda suurte probleemide korral. Windows 8 ja uuemates süsteemides registreeritakse see süsteemipilt nn taastamiskeskonnas, mis lubab käivitada selliseid vahendeid nagu Reset ja Refresh Your PC. Kuni Update 1 värskendusini kopeerisid mini-sülearvutite või tahvelarvutite tootjad selle süsteemipildi esmalt taastamise partitsiooni, aga pärast seda kasutati sedasama süsteemipilti ka Windowsi enda partitsioonis. Seega hoiti füüsilisel kettal ühtesid- ja samu faile kahes erinevas kohas, mis aga hõivas niigi hinnalist kettaruumi (seda just mini-sülearvutite või tahvelarvutite puhul).

Neid dublikaate hoiti:

* Recovery partitsioonis kokkupakitud WIM-süsteemipildis (install.wim).
* Lahtipakitud süsteemipildis, mis ongi töötav Windows ise (näiteks Windows ja Program Files kaustad) - nn Uncompressed Windows files.

Enne Windows 8.1 Update värskendust:

Enne Windows 8.1 Update värskendust


Windows 8.1 Update väljailmumisega, aga pilt muutus: WIMBoot tehnoloogia lubab Windowsil käivitada ja töötada failidega otse kokkupakitud süsteemipildist. Süsteemioblastis asuvad nüüd failid-viitajad ehk failid-osutajad või failid-suunajad (Pointer files), mis viivad install.wim failini ja nüüd hõivavad nad märksa vähem kettaruumi:

WIMBoot tehnoloogia


Märkus: See ülaltoodud pilt on tinglik ja Microsofti poolt soovitatav, aga OEM kompuutrite tootjad võivad seal "Images" partitsioonis ka muudatusi teha, näiteks omistada nendele kolmele WIM-süsteemipiltidele teised nimetused. Nad võivad näiteks muuta install.wim faili (sisaldab ainult uuendatud/väskendatud OS'i) ja ka custom.wim faili (sisaldab kõiki kõrvalisi muudatusi).


WIMBoot tehnoloogia jaoks on vaja:

* Windows 8.1 Update
* UEFI (vana BIOS'iga ühildumise režiim ei kõlba)
* Ametlikult toetatakse ainult SSD ja eMMC kettaid, tavalised kõvakettad selleks ei kõlba, aga nad võivad kompuutris täiendavalt olla.

See uus tehnoloogia on vajalik ainult ühe väikse füüsilise kettaga kompuutrite jaoks: esmajärjekorras on nad ette nähtud 16GB ketastega tahvelarvutite jaoks, aga ka 32GB ketastega arvutite tarbeks. Vahel võib seda tehnoloogiat vaja minna ka 64GB ketastega kompuutrite osas.


See globaalne värskendus parandab ka operatiivmälu ja kõvaketta ruumi kasutamist, mis lubab Windows 8.1 Update 1 värskendusel töötada ka odavatel vähese jõudlusega tahvelarvutites.


Kokkuvõttes: Windows 8.1 Update 1 on tegelikult suur samm õiges suunas. Selle värskendusega tehakse uue modernse Start ekraaniga kasutajaliidese koostöö vana töölaua kasutajaliidesega veelgi sujuvamaks. Ühtlasi tuuakse tagasi ka osa vanu vajalikke ja meile juba tuttavaid funktsioone.

Praegused Windows 8 ja Windows 8.1 omanikud saavad selle Windows 8.1 Update 1 värskenduse kätte TÄIESTI TASUTA.Kui Windows 8.1 Update (Windows 8.1 Update 1) koondvärskenduse installeerimine ebaõnnestus:

Kui antud värskenduse install ebaõnnestub ja ilmub mingi veateade, siis kirjuta selle vea kood üles ning otsi Internetist lahendusi. Kõige levinumad taolised veakoodid (error codes) on: 80070020, 80073712, 0×80070002, 0x80071a91, 0×80070003 ja 0x800f081f.

Proovi järgmisi meetodeid:

Enne alustamist oleks hea kui Sa uninstalliksid (desinstalliksid) kõik oma kolmandate firmade kasutajaliideste kohandamise (seadistamise) tarkvarad ja pööraksid tagasi kõik enda poolt tehtud suuremad süsteemimuudatused, näiteks oma failide ning kasutajaprofiili ümberpaigutamise teisele kettale või partitsiooni. Lülita ajutiselt välja ka oma turvatarkvarad (näiteks antiviirus). Tee seda kõike siiski ainult sel juhul kui need alltoodud meetodid ei aita ja seejärel alusta otsast peale.

Veendu ka selles et Sinu kompuutrisse oleks eelnevalt installitud KB2919442 värskendus, mis on Windows 8.1 Update koondvärskenduse installi eelnõudeks.


1) Eemalda süsteemist Windows 8.1 Update rikutud installatsioon. Sa võid selleks kasutada sisseehitatud Deployment Imaging and Servicing Management (DISM) ehk DISM.exe instrumenti.

Ava adminõigustega Command Prompt aken ( pilt ), sisesta selle käsureale alltoodud käsk ja vajuta ENTER:

Dism /Online /Get-Packages


Seejärel näed Sa Command Prompt konsoolis installitud värskenduste loetelu. Juhul kui see KB2919355 värskendus ei ole Sinu süsteemi installitud, siis Sa ei leia seda siit loetelust. Juhul kui Sa näed teda, siis on ta kas installeeritud edukalt või tema install on rikutud. Alltoodud pilt näitab seda et ta on süsteemi installitud. Kui Sa näed teda, siis saad ta Control Panel - > Installed Updates kaudu süsteemist eemaldada (uninstallida). Kui see ei õnnestu, siis jätka sealt.

Seejärel näed Sa Command Prompt konsoolis installitud värskenduste loetelu.Tipi siia CMD konsooli alltoodud käsk ja vajuta ENTER:

DISM /online /remove-package /packagename:Package_for_KB2919355~31bf3856ad364e35~x86~~6.3.1.14

(Sina asenda see Package_for_KB2919355~31bf3856ad364e35~x86~~6.3.1.14 osa omaenda Command Prompt aknas toodud paketi nimega, st alates "Package_for_KB2919355~..." osast.)


Järgmisena tipi allnäidatud käsk ja vajuta ENTER:

DISM /online /cleanup-image /startcomponentcleanup


Lõpuks tee kompuutri restart ja alusta uuesti Windows 8.1 Update koondvärskenduse installeerimist.2) Kui Sul ei õnnestu seda Windows 8.1 Update värskendust (KB2919355) Windows Update vahendi kaudu alla laadida ja installeerida, siis pead seda ise käsitsi tegema. Eelnevalt aga veendu selles et Sinu süsteemi oleks installitud varasem KB2919442 värskendus. Seejärel lae alla see Windows 8.1 Update koondvärskendus: 32-bit süsteemi jaoks ja 64-bit süsteemile.

Windows 8.1 Update 1 (või lihtsalt Windows 8.1 Update) koosneb 5 individuaalsest värskendusest: KB2919355, KB2932046, KB2937592, KB2938439 ja KB2934018. Sul peab eelnevalt olema installitud ka varasem KB2919442 värskendus - kokku teeb see 887,6 MB.

Need allalaetud värskendused tuleb installida järgmises järjekorras: KB2919355, KB2932046, KB2937592, KB2938439 ja KB2934018. Seejärel teed oma Windows 8.1 süsteemiga kompuutri restardi (taaskäivitamise ehk ümberlaadimise).


3) Kui Sulle ilmus Windows 8.1 Update värskenduse installeerimisel 0x80071a91 veateade, siis mine aadressile http://support.microsoft.com/kb/2939087/en-us ja lae sealt alla oma süsteemile sobiv parandus.


4) Ava Windows Update vahend, kliki seal 'Check for updates' nupule ja seejärel vali allalaadimiseks ning installeerimiseks AINULT see Windows 8.1 Update 1 koondvärskendus. Kui tema install õnnestus, siis tee kompuutri restart, seejärel mine uuesti Windows Update aknasse ja lae alla ning installeeri kõik ülejäänud värskendused.PS! Vaata soovi korral ka Windows 8.1 Update 1 installeerimise näidet, ühtlasi näed ka seda et kuidas Windows 8 ja Windows 8.1 puhas install toimub (vahet pole) - video - sealt.


Etteotsa
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

< Tagasi Windows 8.1 (Windows Blue) veebilehele

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2014