Vista sisukordaVista sisukorda

Koju_1 Koju1 Koju_2 Koju2 icon Sisukord icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista kustutamine, kõvaketta puhastamine ja Windows XP installeerimine

 

Kui Sul sai Vistast "siiber" ja Sa tahad tagasi minna Windows XP-le, aga tema installeerimine ei õnnestu

 

(See kehtib ka Windows 7 või Windows 8 kohta)

 

 

Enne kui otsustad oma Windows Vista (või Windows 7) elimineerida:

 

Enne, kui Sa hakkad oma Windows Vistat (või Windows 7 / Windows 8) kustutama ja kõvaketast formaatima (puhtaks pühkima; 'format' - ümbervormindamine), et installeerida Vista (Windows 7 / Win 8) asemele Windows XP operatsioonisüsteem, mõtle hoolikalt järele, et kas see on ikka kõige parem lahendus. Paljudel juhtudel see ei õnnestugi!


Seda radikaalset sammu maksab ette võtta järgmistel juhtumitel:

 

Nüüd sobivad kõik uued kompuutrid (nii laua- kui ka sülearvutid), mis algavad 8-9000.- kroonist, ka Windows Vistale ja sellega ei peaks muret olema. Kui Sa ostad kompuutri, milles on 2 GB mälu, siis võiks osta sinna hiljem 1 GB mälu juurde, aga seda ainult siis kui seda tõesti vaja läheb (kasutad võimsaid programme, mänge jne).

 

HOIATUS! Kui Sa ostsid uue Windows Vista (või Windows 7) operatsioonisüsteemiga kompuutri, siis ei olegi nii lihtne installeerida tema asemele Windows XP operatsioonisüsteemi ja seda eriti läpakate puhul. Ja seda seepärast et uued Vista/Windows 7 kompuutrid ei sisalda paljusid Windows XP-le vajalikke draivereid, nende BIOS ja emaplaat on "erinevad" ning nad omavad SATA kõvakettaid, mille draiverid puuduvad Windows XP installeerimisplaadis. Mõnel juhul on see Windows XP installeerimine isegi võimatu ja kui Sul see õnnestubki, siis tuleb Sul seda "peavalu" rohkem kui vaja—mõtle ikka enne! (Uuematesse kompuutritesse, mille emaplaadi form-factor ehk form factor ei sobi Windows XP installeerimiseks, ei aita ka vastavate draiverite install ja nendesse ei saa Windows XP opsüsteemi installida.)

Seega, kui Sa hakkad taolise kompuutri puhul mõtlema Windows Vista (Win 7) matustele, siis võiksid enne tema aukuajamist proovida järgmisi vahendeid:

 

 

Kui Sul sai ikkagi oma Vistast (või Win 7 / Win 8'st) "siiber" ja Sa tahad tagasi minna Windows XP-le, aga tema installeerimine ei õnnestu:

 

I. Neil, kes kavatsevad oma Windows Vista (või Win 7 /Win 8) "kasti lüüa" ja installeerida tema asemele Windows XP, tuleb kõigepealt oma kõvaketas tühjaks (puhtaks) teha.

Selleks on mitu võimalust, aga kuna Sul läheb Windows XP installimiseks nagunii vaja tema installeerimise CD-plaati, siis toon tema kasutamisega näite, tee järgmist:

II. Kui Sul ei õnnestu alustada oma Windows XP installeerimist:

Nagu juba eelnevalt sai mainitud, ei ole uuematele kompuutritele (eriti läpakatele) Windows XP installeerimine sugugi nii lihtne ja mõne firma toodangu puhul peab juba rohkem vaeva nägema. Windows XP installeerimise ebaõnnestumise kõige levinumaks põhjuseks on see et ei suudeta tuvastada SATA kõvakettaid, milledega on varustatud uuemad arvutid. Windows XP ei sisalda SATA draivereid ja kui Sa laed XP CD plaadilt ning vajutad installeerimise alguses klahvi F8, et nõustuda litsentsitingimustega, siis saad Sa selle peale sinise ekraani, kus on umbes taoline loosung: "You have no hard disks on this computer" ("Sinu kompuutris ei ole kõvaketast").
Seega kui alustatakse oma Windows XP installeerimist, siis saadakse teada, et nende kompuutris "ei olegi" kõvaketast. BIOS (Basic Input Output System) küll tuvastab kõvaketta ja ka POST (Power On Self Test) käivitub ilusti, aga nii kui algab Windows'i installeerimine, siis ei leitagi kõvaketast kuhu teda panna. Ilmuv veateade võib välja näha ka selline:

Ei leitud kõvaketast...

 

See või umbes sarnane veateade ilmub sel juhul kui Sul on SATA kõvaketas ja Sinu arvuti BIOS on konfigureeritud RAID/SATA režiimile. Selle probleemi lahendamiseks on kaks teed:

Ülesse

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us | Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik