Arvutiabi > Failide kustutamise probleemid - 2005

 

Kuidas kustutada neid faile, mida operatsioonisüsteem ei lase kõrvaldada käsu või klahvi Delete abil?

 

Kui tahate mingeid faile prügikasti saata (kustutada), siis ei saa te seda mõnikord kuidagi teha, sest selle peale ilmuvad dialoogiaknad umbes taoliste sõnumitega: faili ei saa kustutada, sest on vale kausta-aadress või siis antud faili kasutab keegi teine persoon (kasutaja) või mingi teine programm või siis on antud fail laetud mällu jne...

 

Sel juhul võiksid proovida järgmisi meetodeid:

     
1. Mine Kaitstud Režiimi (Safe Mode) ja proovi siis seal neid faile kustutada. Kuidas Safe mode`i minna, sellest loe siit.  
     
2. Märgista kustutatav fail, siis hoia <Shift> klahvi all ja vajuta klahvi <Delete>.  
     
3.

Lae Internetist alla ja installeeri tasuta programm mille nimeks on EMCO MoveOnBoot (MoveOnBoot lubab Sul faile kõrvaldada, kopeerida ja siirdada teise kohta pärast järgmist kompuutri ümberlaadimist). Antud programmike on väga käepärane sel juhul kui Sa soovid kustutada või viia teise kohta faili, mis on mingi teise programmi poolt "lukustatud" või ta on laetud mällu või teda on võimalik kustutada ainult pärast arvuti ümberlaadimist.
Antud programmi installeerimisega lisatakse automaatselt paremklõpsuga kontekstmenüüsse kolm vajalikku käsku: "Copy/Move/Delete on boot". Nüüd, et mingit faili kõrvaldada või siis temaga midagi muud ette võtta, selleks märgista ta algul, siis tee temal paremklõps ja seejärel vali hüpikmenüüst vajalik käsk (näiteks Delete on boot).

Ja kui nüüd teed tulevikus süsteemi restardi, siis automaatselt see fail kas kustutatakse või siis kopeeritakse/siirdatakse mujale. Lae see programm alla siit ..............või.................. siit .

Alternatiivne taoline programm (MoveOnBoot)-lae ta alla siit .................või................... siit.

 
     
4.

Proovi ka seda:

Sulge kõik avatud programmid.
Ava command prompt aken ja mine käsureal kausta, kus asuvad kustutatavad failid.
Seejärel ava Task Manager (klahvide <Ctrl+Alt+Delete> abil) ja ava siis leht Processes. Nüüd märgista veerus Image Name rida "explorer.exe". Klõpsa nupule "End Process".
Nüüd jäävad Sul avatuks ainult Command Prompt ja Task Manager aken.
Seejärel kasuta Command Prompt aknas käsu DEL abi, et kõrvaldada vajalikke faile. Näiteks:


del c:\movies\movie.avi

Nüüd kui failid on kustutatud, mine tegasi Task Managerisse ja ava seal leht Applications. Klõpsa nupule "New Task" ja avatavas dialoogiaknas tipi explorer.exe ja klõpsa OK.

Või ava oma Task Manager, siis tema leht Processes ja katsu kindlaks teha, et milline protsess või programm ei lase mingit faili kustutada. Kui oled selle leidnud, siis märgista see rida ja vajuta nupule "End Process" ning seejärel kustuta ka oma fail. Näiteks kui töötlesite mingit teksti oma MS Word redaktoriga ja olles Word`i sulgenud, soovid Sa mingil põhjusel selle tekstifaili kustutada. Kuid see ei õnnestu Sul millegipärast, vaatamata sellele, et olid äsja oma Word programmi sulgenud...
Sel juhul vaata Task Manager`i akna lehelt Processes, et kas seal ei ole Word`i ja kui on, siis sulge ta nupu "End Protsesses" abil. Seejärel proovi uuesti kustutada oma äsjatöödeldud ja untsuläinud tekstifaili. 
5.

Paljudel on probleemiks avi ja videofailide kustutamine või siirdamine

Kui Sa märgistad mingi meediafaili oma Windows Explorer`i aknas, siis ilmub ekraani vasemasse serva Media Player, et Sa saaksid antud meediafaili eelvaadata.
Kui Sa aga valid käsu või klahvi Delete, siis operatsioon ebaõnnestub, sest Media Player ei vabasta antud faili. Aga Sa võid sel juhul alati selliseid faile kustutada Command Prompt aknast või siis ka Open/Save dialoogiakendes (nt ava menüüst File käsk Save, siis otsi avatavas dialoogiaknas Save ülesse vajalik fail ja siis tee temal paremklõps ning vali käsk Delete). Ära antud juhul eelnevalt seda faili märgista vaid tee temal kohe paremklõps ja siis nii ruttu kui saad klõpsa kontekstmenüüs käsule Delete, enne, kui Media Player jõuab sellele failile jaole...
Või siis märgista antud fail ja vajuta seejärel kiiresti klahvi Delete.
Kui see ei aita, siis ava Notepad vali menüüst File käsk Open, avatavas dialoogiakanas otsi ülesse vajalik fail, tee temal paremklõps ja vali käsk Delete (NB! Dialoogiakna allosast vali eelnevalt ripploetelust Files of type: element All files).

 
     
6.

Tee lihtsalt kompuutri ümberlaadimine ja kustuta seejärel see probleemne fail...

 
     
7.

 

Veel üks väga hea tasuta programmike, mis lubab Sul "lukustatud" faile kustutada, nimetada ümber jne...

Antud programmi nimeks on Unlocker ja pärast tema installeerimist ilmuvad paremklõpsu kontekstmenüüsse järgmised käsud: Unlocker ja Send TO > Unlocker; lae ta alla siit .............või................ siit.

 
     

Troojalaste ja viiruste poolt rikutud failide kõrvaldamine:

Võib ka nii juhtuda, et Sinu antiviirus -või antispiooniprogramm ei ole suuteline kustutama nakatunud faile, isegi siis, kui viiruste/troojalaste andmebaasi on uuendatud.
Kustutada ei saa võib olla järgmisi faile:


§ Troojalased(Trojans)

§ Ussviirused(Worms)

§ Nakatatud failid, mis asuvad nn write-protected ketastel

§ Parooliga kaitstud failid(Password-protected files)

§ Arhiveeritud failid(need arhiveeritakse tõrjeprogrammi enese poolt)

§ Prügikastis(Recycle Bin) asuvad nakatunud failid

§ Nakatunud failid, mis asuvad Windows Temp või siis Internet Explorer temporary files kaustas
  Prügikastis (Recycle Bin) asuvate nakatunud failide kõrvaldamine:

1. Restardi oma kompuuter MS-DOS reziimis.

2. Tipi käsureale järgmised käsud, iga käsu järel vajuta Enter klahvi:

cd \
cd recycled
del *.*

3. Tee kompuutri ümberlaadimine.

 

 
     
  Nakatatud failide kõrvaldamine Windows Temp kaustast:  
     
  1. Käivita kompuuter MS-DOS reziimis.

2. Mine käsureal Windows Temp kaustani. Vaikimisi asub Windows Temp kaust opsüsteemides Windows 95/98/Me/XP/Server 2003 aadressil C:\Windows\Temp. Aga Windows 2000/NT-s asuba ta aadressil C:\WinNT\Temp.

3. Tipi järgmised käsud:

cd temp
attrib –h
del *.*

4. Restardi oma kompuuter normaalreziimi.

 

 
     
 

Nakatatud failide kustutamine Internet Explorer temporary kaustas:

 
 

 

1. Käivita kompuuter MS-DOS reziimis.

2. Mine käsureal Internet Explorer temporary kausta.

§ Vaikimisi asub Internet Explorer ajutine kaust opsüsteemides Windows 95/98/Me aadressil C:\Windows\Temporary Internet files.

§ Windows NT -s aga asub ta aadressil C:\Winnt\Temporary Internet Files.

§ Opsüsteemides Windows 2000/XP/Server 2003 asub ta aga aadressil C:\Documents and Settings\{Sinu kasutajanimi}\Local Settings\Temporary Internet Files.

3. Tipi järgmised käsud:

cd tempor~1
attrib –h
del *.*

4.Restardi kompuuter normaalsesse reziimi.


 
     

PS! Ära pane oma failidele ja kaustadele pikki failinimesid ning ära loo ka üleliia palju alamkaustu, sest siis on opsüsteemil nendega raske opereerida, st faile on raske kustutada/kopeerida/siirdada ja näiteks võib tekstiredaktor selliste failide töötlemisel isegi kinni joosta ning antud faili rikkuda...


 

 

 

Tagasi arvutiabisse või siis vajuta üleval oma brauseriakna tööriistaribal nuppu Tagasi, et minna tagasi täpselt sinna, kus Sa pooleli jäid!