Help

Lühidalt sellest dokumendist:

1. Siin ja temaga seotud dokumentides on nõuanded ja abistav info kõige selle kohta, mis on seotud kompuutriga, st arvutiabi, nõuanded kompuutri hooldamise- ja kaitsmise osas.
2. Siia ja temaga seotud lehtedesse lisatakse ka edaspidi abistavat infot...

Aga sellessamas dokumendis, kohe siin allpool, tuleb juttu kompuutri turvalisusest ja oma arvuti kaitsmisest enamlevinud ohtude eest. Püüan kirjutada võimalikult lihtsalt ja arusaadavalt, et ka algaja arvutikasutaja aru saaks ning siintoodud vahendeid saab rakendada täiesti tasuta, st kõik siintoodud programmid oma arvuti kaitseks saab hankida tasuta (freeware). Allpool toon ära nende tasuta programmide allalaadimislingid ja ka lingid oma teistele dokumentidele, mis on antud teemaga seotud.

Kuna antud veebileht kirjutati 2005. aastal ja kui Sa satud siia paar-kolm aastat hiljem, siis võib siintoodud materjal olla juba vana ning aegunud. Seega oleks mõtekas minna ka "Arvutiabi sisukorra" veebilehte, kus on ära toodu KÕIK lingid ja juba uuem materjal.

Vasakpoolses veerus on aga lingid dokumentidesse, millede sisu on rohkem ajaviiteks, aga nendes on ka üsna kasulikku informatsiooni...

Kõik lingid on üldises SISUKORRAS (Site Map)

Mõne aja pärast peaks ilmuma ka Microsoft`i uusim operatsioonisüsteem Windows Vista ja temast saad ülevaate sealt

 

Antud abidokumendist on tegelikult kaks varianti, mis küll oma sisult ei erine aga nende dokumentide kujundus on natuke erinev. Võib olla sobib Sinule teine variant rohkem (ise ma pean toda teist lehte paremaks) ja Sa võid vaadata seda teist üllitist sealt!

 

Kes kasutab Mozilla või Mozilla Firefox brauser`it, sel tuleks antud dokumendi kergemaks lugemiseks avada oma brauseriaknas menüü View ja valida sealt käsk Text Size ja siis Decrease CTRL+- (st View > Text Size > Decrease CTRL+- ) või siis lihtsalt vajutada järjest ja hoides all klahve <CTRL> + <->.

Printerisõbralikku varianti antud peadokumendist (siia ei ole sisse lülitatud tema alamdokumendid) saad lugeda ja printida sealt!

 

Lingid:

1. Koduarvuti kaitse (turvalisus - tänapäeval ülioluline!)

2. MSN Messenger ja muud chat programmid.

3. Weebilehitsejad ehk brauserid

4. Kuidas enda kodulehte ja faile Internetti ülesse panna?

5. Windows XP ja 2000 opsüsteemidest väga olulist

5a. Windows XP installeerimine ja muud sellega seoses.

6. Windows XP Service Packet 2 (SP2)--väga vajalik!

7. Windows XP legaliseerimine ((tema uus aktiveerimiskood(CD key))

8. Kompuutri laadimis/käivitamisprobleemid

9. Printeri -ja printimisprobleemid (Windows 95/98/98 SE/ME)

10. Printeri -ja printimisprobleemid (Window XP)

11. Kuidas printida ilma printerita ja PostScript (Windows 98)

12. Kuidas printida ilma printerita ja PostScript (Windows XP)

13. Ohutu reziim (Safe Mode) ja System Restore

14. Windows XP parandusinstalleerimine (väga vajalik!)

15. Failide kustutamisega tekkivad probleemid

16. Windows XP Taastamiskonsool (Recovery Console)

17. Windows XP paroolidest ja kasutajakontodest jms

18. Hosts fail...

19. Heli -ja audioseadmete häälestamine ning testimine (Win XP/2000)

20. Windows Update ehk siis tema uuendamine/värskendamine

21. SPAM ja oma Email aadressi kaitse ja varjamine

22. Hea moodus tasuta kraami (programmid, muusika, filmid jms) allalaadimiseks Internetist

23. Windows Vista ehk Windows`i uusim operatsioonisüsteem—tutvume!

24. Virtuaalne mälu ja mälu konfigureerimine Windows XP's

25. Kõvaketta puhastamine ja Windows'i installimine—käsud Fdisk ja Format

26. Mis on BIOS Setup ja kuidas CD-ROM seadet panna alglaadimise seadmeks

27. Mida peaks teadma Windows'i karbi ja OEM (Uutes poest ostetavates arvutites juba eelinstalleeritud Windows'id) versioonide erinevustest

28. Windows'i operatsioonisüsteemide aktiveerimisest ja WPA

29. Windows Vista ja virtuaalne kompuuter. Mis on virtuaalmasin ja tema kasu?

30. Windows DreamScene (Animeeritud "tapeedid" Sinu töölauale)

31. Kui tekivad probleemid pärast värskenduste (updates) allalaadimist või programmide jms installeerimisel ja paljudel muudel juhtudel, siis aitab võib olla reset.cmd käsk (käib nii WinXP kui Vista kohta)

32. Windows Vista's ja Windows XP's standartse tekstiredaktor Notepad asendamine palju parema Notepad2 tekstiredaktoriga

33. Windows Vista's ja ka Windows XP's oma kaustadele ja failidele ligipääsuprobleemi lahendamine

34. Kui Sinu süsteemis on kõik EXE seosed (assotsiatsioonid) katkenud ja Sa ei saa enam käivitada ühtegi programmi, kiirkorraldust, CMD Promt akent, Regedit’it, System Restore’t, ühesõnaga mitte kui midagi!

35. Kompuutri, millesse on eelinstalleeritud Windows Vista (Või Windows XP) OEM versioon, tagasiviimine tema originaalsesse tehasest väljalaskmise algseisundisse juhul kui Sinu süsteem ei ole enam töövõimeline.

36. Kui Sa ei saa mingit faili avada või programmi käivitada või kui mingi fail avatakse vale programmi poolt (Windows Vista ja Windows XP)

37. Windows XP's ja Windows Vista's üsna tihti esinevad probleemi-1

38. Windows XP's ja Windows Vista's üsna tihti esinevad probleemi-2

39. Windows XP's ja Windows Vista's üsna tihti esinevad probleemi-3

40. Mis on disk image ja ISO failide põletamine CD/DVD-plaatidele (Nii Windows Vista's kui ka Windows XP's) + tasuta head põletamisprogrammid...

41. Windows Vista's ja Windows XP's raudvara (seadmete ja nende draiverite) installeerimine ja probleemide lahendamine.

42. Vista kustutamine, kõvaketta puhastamine ja Windows XP installeerimine

43. Windows XP ja Windows Vista probleemid (SISUKORD ja 1-ne dokument)

44. Kui Sul läks kaduma Windows Vista (Või Windows XP) parool ja Sa ei saa enam oma süsteemi sisse logida (Paroolide leidmine ja lahtimurdmine...)

45. Windows XP Service Pack 3 installeerimisfail

46. Vista piraatkoopiate aktiveerimisest—Vista crack...

47. Mis on hash ja tema vajalikus (+ kaks Windows'i installeerimisfaili...)

48. Windows Vista ja Windows XP turvalisus—tasuta viiruse -ja pahavaratõrjumise programmid, tulemüürid, lingid ja soovitused...

49. Windows Vista 32-bit (x86) ja Windows Vista 64-bit (x64) versioonide erinevused ja eelised (Käib ka Windows XP kohta!)

50. USB seadmete (USB välise kõvaketta, printeri, Ipod, USB kaardilugeja jne) installeerimise probleemid ja kuidas peatada ning eemaldada turvaliselt kompuutrist oma USB seadet (Windows Vista ja Windows XP)

51. Windows 7 (Seven)—Microsoft'i uusim üsna varsti väljailmuv operatsioonisüsteem

52. Internet Explorer 8 kasutamine ja tema uued vahendid

53. Probleemid Windows Update'ga (värskenduste allalaadimisega)  

54. Outlook Express'i kasutamine ja PC restart ning sisselogimine (algajatele)

55. Windows XP-le Vista välimus...

56. 'Disk image' ja mis on 'mountimine'?

57. 'Boot Manager' ja buutimine (PC alglaadimine)

58. Mis on tarkvaraversioonid?

59. Internet Explorer 7 - ülevaade...

60. ID-kaardi probleemid...

--------------------------------------------------------------------------

 

NB! Kui tekst tundub lugemiseks liiga väike, siis sel juhul vali ülevalt menüüst View käsk Text Size ja seejärel Larger(st View--Text Size > Larger). Kui olete siin selle dokumendi läbi lugenud, siis pange sealtsamast menüüst jälle normaalne tekstisuurus tagasi (st View--Text Size > Medium).

 

TURVALISUS

TURVALISUS ongi tänapäeval kõige aktuaalsemaks probleemiks arvutikasutajale... Oma arvuti kaitsmisest võiks jahuda siin tohutu pikalt ja üksikasjalikult, sest antud teema on väga, väga mahukas ning mitmekülgne; selleks oleks mitut kodulehetäit ruumi vaja ja sellestki jääks väheks...
Kuid mina püüan seda teha lühidalt ja seletan kohe
konkreetselt, samm-sammult ning võimalikult arusaadavalt (nii arusaadavalt, et isegi mina oma loomaajuga sain aru, et mida ma siia kirja panin...), et mida siiski tuleks teha ja kuidas! Eelkõige ma soovitaksin ülimalt tõsiselt igaühel selle probleemiga tegelda, sest kui Teie arvuti hakkab streikima või ütleb üldse ülesse või Sinu arvutist hakkab „kaduma“ oluline info(nt krediitkaardi numbrid, paroolid, tööalane info jne) või Sind hakkab keegi terroriseerima Interneti kaudu, siis on küll jama kaelas. Juhul, kui Te ise ei tunne kompuutrit nii hästi, siis tuleb välja kutsuda asjatundja/remondimees, aga see on väga kallis lõbu ja ega kõik need „asjatundjad“ ei tunnegi seda asja nii hästi ning Teie raha lendab tuulde...; kui aga tunnete arvutit rohkem, kulub Teil ikkagi aega vea leidmiseks ja selle kõrvaldamiseks, rääkimata olulise info võõrastesse kätesse sattumisest ja kõvaketta puhastamisest või siis operatsioonisüsteemi ümberinstallimisest(seda võiks küll aga teha viimases järjekorras...)...
Kuna kasutatakse erinevaid operatsioonisüsteeme(meil siin on kõige levinum
Windows aga temal on ju veel omakorda omad versioonid: Win 95, 98, 98 SE, ME,NT4, NT 2000, NT 2003, XP Home, XP Pro jne) ja ka kasutatavad arvutid on erinevate võimsustega(nt protsessori võimsuse, mälu ja kõvaketa mahu poolest jne) ning erinevate konfiguratsioonidega, siis seetõttu on ka kasutatavad kaitsemeetmed erinevad, kuid toon siin allpool ära just need asjad, mis sobivad kõigile ja kaitseprogrammid on saadaval täiesti tasuta.

NB! Ma loomulikult ei taha siin propageerida tasuta programme, sest eks tasulised programmid on paremad ja omavad ka rohkem funktsioone, aga kuna minult on palutud infot just tasuta värkidest, siis tulebki edaspidi juttu justnimelt nendest...).

Jutt tulebki Windowsi operatsioonisüsteemidest, sest see opsüsteem on arvatavasti enamikel kodukasutajatel siin Eestis. Ja räägin ainult tasuta abivahenditest, sest kellel seda raha ikka nii palju on, et osta poest suhteliselt kalleid programme ning, et Internetist osta, selleks peab oma krediitkaardi numbri „avalikustama“ tervele maailmale ja ega sealgi need programmid eriti odavad ole...

Et aga minu jutt tõene tunduks, siis seadistasin paar kompuutrit turvalisuse seisukohast just täpselt nii ja just nendesamade programmidega, millest allpool juttu tuleb ning seejärel tegin Internetis nendele kompuutritele ka online testi. Online testijaid turvalisuse osas on Internetis piisavalt ja üks väga hea ses suhtes on http://grc.com ja sellega ma neid arvuteid siis ka testisin. Toon siin osaliselt(kõikide testide tulemusi ei saa siin korralikult esitada...)ära ka ühe kompuutri testimise tulemused, aga niisama neid vaadata ei ole mõtet, sest peab tsuti inglishmenide keelt(või siis läti keelt) oskama ja enne tuleks ka see minu pikk dokument siin läbi uurida, siis saab ka nendest testidest paremini aru. Ütlen kohe ette, et testid läbiti 100% edukalt, kuigi jah nende testidega ei saa kompuutrit täielikult ja igakülgselt turvalisuse seisukohast uurida/testida (näiteks ei tuvastata nende testidega viiruste ja spiooniprogrammide olemasolu Teie arvutis jms), aga vägagi olulisi asju saab küll testida ning seda just ohu tekkimise allikate/ennetamise suhtes! Neil, kel asja vastu huvi on, soovitaksin enne see minu suhteliselt pikk ja mitmeosaline dokument siin läbi uurida ja alles siis neid teste vaadata ning mis kõige tähtsam, Teil tuleks pärast oma arvuti "kindlustamist" ka ise endi masinaid online`s testida. Lisan siia allapoole ka mõned aadressid, kust seda teha saab.
NB! Kui hakkate oma masinat testima, siis see, kellel on Internetiühendus Proxy serveri kaudu, sel tuleb eelnevalt proxy seadistused välja lülitada, mis asi see proxy server on ja kuidas teda seadistada, sellest tuleb siin edaspidi juttu.
Kokku sai teha 7 erinevat testi, aga paari/kolme kontrolli tulemusi siin ära tuua ei saa, sest need käisid meilide jms kohta ja neid tulemusi siia "üle kanda" ei ole võimalik... Testid avatakse eraldi brauseriakendes, need sulgege siis ülevalt x- nupust.

Vaata testide tulemusi:

1. Esimene test> siit.
2. Teine test> siit.
3. Kolmas test> siit.
4. Neljas test> siit.
5. jne...

Siin on mõned aadressid, kus saate ise endi masinaid online`s testida (oma kompuutrit on siis mõtet testida kui olete eelnevat siin minu selgitused ja mõisted läbi lugenud ning enda masina ka vastvalt ohutumaks muutnud):

http://grc.com
http://hackerwhacker.com/
http://www.testmyfirewall.com/
http://www.auditmypc.com/

Nüüd siis konkreetsemalt asjad, mida tuleks teha esmajärjekorras, kirjutan sellest võimalikult lühidalt, arusaadavalt ja konkreetselt, et ka väheste teadmistega arvutikasutaja saaks nende värkidega hakkama:
Installeerida antiviirusprogramm;

Mis asi see viirus ikkagi on, seda loe siit!


Installeerida tulemüür ((Mis on firewall(tulemüür)? Enne arvuti ühendamist Internetti peaksite installima tulemüüri. Tulemüür on tarkvaraprogramm või riistvara/eriseade, mis kaitseb Teie arvutit häkkerite ning paljude uss- ja muude viiruste eest. Tulemüüri tööpõhimõte seisneb teatud tüüpi potentsiaalselt kahjuliku võrguside blokeerimises. Seega võib teda kasutada selleks, et tsenseerida/piirata informatsiooni mida vahetatakse Sinu kodu või väikefirma võrgu või siis Sinu üksiku/iseseisva kompuutri ja Interneti vahel.
Tulemüür isoleerib Sinu kompuutri absoluutselt Internetist ja seda teeb ta “koodide müüri” abil, mis kontrollib igat individuaalset “andmepaketti”, mis saabub tulemüüri mõlemalt poolelt---Sinu kompuutri seest või siis väljastpoolt (Internetist)---määrates seejärel, et kas need paketid tuleb lasta läbi või siis hoopis blokeerida)).


  • Installeerida spyware avastamise programm (st spioonide/troojalaste avastaja/sissetungi tõkestaja);
  • Nende likvideerimise programm (st kui mingi "lurjus" on juba Teie arvutisse sisse pääsenud, siis saab taolise programmi abil sellised "paharetid" avastada ning seejärel nad mättasse lüüa!). Taolisi, mõlemat sorti, programme võiks ka rohkem olla, sest oma
    funktsioonidelt on nad erinavad ja mitme sellise programmi koostöö on vägagi efektiivne);

    NB! Mida need nn spiooniprogrammid endast siis ka kujutavad, seda loe siit!
    Millised on esmased tunnusmärgid, mis näitavad, et Teie kompuuter on nakatunud spyware`ga, sellest loe siit!
Teha regulaarselt Windows Update`t ((uuendamist: sel teel saate Te installida ka kõik hotfix`id, patch`id---ühesõnaga turvavärskendused (uuendused), mis on ette nähtud turvameetmete tõstmiseks, installitakse ka uued draiverid, uuendatakse Internet Explorer`it jms; kui teil ei ole piraatoperatsioonisüsteem, siis saab turvalisuse tõstmiseks kogu selle jama kätte ka Service Pack`idega (SP1, SP2 ));
Kellel on aga Win 2000 või Win XP perekonda kuuluv
opsüsteem, siis lisan siia veel nende jaoks mõned olulised asjad... ja ka
muud olulist

NB! Enne, kui asute asja kallale, neile, kes veel ei tea, et milline operatsioonisüsteem neil arvutis on ja et seda teada saada, tehke nii:

a) Tee tõõlaual oleval ikoonil My Computer paremklõps ja avanevast kondekstmenüüst valige käsk Properties (on ka teine moodus: Start-Control Panel ja tehke 2x klõps ikoonil System);
b) avatavas aknas System Properties ongi juba vaikimisi avatd leht(tab) General, kus kohe üleval ongi kirjas Teie arvutisse installitud operatsioonisüsteem ja selle versioon; allpool on näidatud ka veel see, et kelle nimele on süsteem registreeritud ja mis on pandud kompuutri nimeks, veelgi allpool tuuakse ära ka kasutatava protsessori tüüp ja võimsus + olemasoleva põhimälu (RAM) maht.

Jälgige ka seda, et kui Te hakkate oma kompuutris tegema mingeid süsteemimuudatusi (näteks mingit programmi installeerima), siis peate Te sisse logima kui kompuutri peremees/omanik/administraator, st antud kasutajanime all.

 

1. Antiviirusprogrammi installeerimine:

Internetis on saadaval neid programme suures koguses, kuid paljud neist ei täida omi funktsioone ja on üsnagi kasutud.

TÄHTIS: Vaadake, et Teil ei oleks korraga oma süsteemi installitud kahte või rohkemat antiviirusprogrammi! Peab olema ainult üks ja korralik antiviirusprogramm (just nimelt antiviirusprogramm, spioonide jms püüdmise/hävitamise programme võib mitu olla ja parem ongi, kui neid on mitu!), sest kui neid on rohkem, siis nende üheaegne töö tekitab konflikte ja nad ei tööta korralikult või siis üldse ei käivitu... Seega, kui installite uue antiviirusprogrammi, tuleb eelnevalt vana programm ära koristada (uninstallida), seda tehke kas siis Windowsi vahendi Add/Remove programs (Start--Control Panel ja 2x klõps ikoonil Add/Remove Programms, seejärel otsite loetelust ülesse olemasoleva antiviirusprogrammi, märgistate selle ning vajutate nupule Change/Remove) abil või siis antud antiviirusprogrammi enese programmikaustas (st aadress/kaust, kus asuvad Teie olemasoleva antiviirusprogrammi failid) asuva uninstal faili abil võis siis Start- -menüüs oleva uninstal faili abil (Start--Programs ja otsige ülesse oma antiviirusprogramm ning siis selle alammenüüs asuv uninstal fail ning klõpsake sellel...). Windows XP op. süsteemides on natuke teised nimetused neil käskudel aga põhimõte on sama...
Peab teadma ka seda, et üldiselt antiviirusprogrammid ei avasta ning ei hävita igasuguseid spiooniprogramme,"troojalasi" jms, sellega tegelevad spetsiaalsed programmid, milledest tuleb edaspidi juttu!
Tasuta saadavatest antiviirusprogrammidest soovitaksin teile:
AVG Free Edition (http://free.grisoft.com/freeweb.php/doc/2/) või siis avast! 4 Home Edition (AVAST: http://www.avast.com/eng/down_home.html). Mõlemad on väga töökindlad ja neid on lihtne kasutada... ja nad on tarkade poolt üle kontrollitud ning on tõesti momendil parimad…; kuid siin toon näiteks AVG programmi, sest see tundub mugavam olevat:


Minge aadressile: http://free.grisoft.com/freeweb.php/doc/2/ ja laadoge see programm sealt alla. Avatavas Save dialoogiaknas valige akna ülaseravas olevast noolega ripploetelust Save in koht, kuhu Te selle faili soovite oma arvutisse alla laadida, lihtsuse mõttes valige nt
Desktop (st oma töölaud/ekraan) ja lõpuks vajutage nupule Save; alla laadimine võtab natuke aega, sest selle faili maht on üle 10MB-i;
• Oletame, et Te laadisite selle faili alla oma töölauale..., sulgege nüüd oma brauser ja kõik lahtiolevad Windows`i programmid ning otsige oma töölaualt ülesse see allaletud instaleerimis/setup fail (avg70free_296a409.exe või midagi taolist, sest seda programmi uuendatakse pidevalt) ning tehke sellel 2x klõps; NB! Kui olete selle programmi installimise lõpetanud, siis võite Te selle installeerimisfaili hävitada;
Nüüd hakkavad ilmuma aknad: esimeses aknas vajutage nupule Next, teises aknas klõpsake nupule Accept (st aksepteerin/olen nõus litsentsitingimuste ja muu taolisega), kolmandas aknas vajutage jälle nupule Accept; nüüd ilmub aken, kus on kuvatud Teie User Name või kui ei ole , siis sisestage see sinna ise (suvaline nimi...); siis ilmub aken, kus valige nupu Browse abil enda arvutis koht, kuhu see antiviirusprogramm tuleb paigutada/installida (näiteks valige C:\Program Files, siis sel juhul pannakse see programm kausta aadressil C:\Program Files\Grisoft\AVG Free); siis kuvatakse veel infoaken ja siis lõpuks vajutage nupule Install;

Teil palutakse veel võib olla sisestada oma e-mail aadress ja seda tehke kindlasti ning tippige sinna ikka see õige aadress; veel palutakse näidata Teie meiliserver (nimetuse POP3 ja SMTP all), ka see sisestage ära, sest see programm kontrollib ka teile saabuvaid ja teie poolt ärasaadetavaid meile, sisestage see meiliserver, mida te kõige rohkem kasutate, st kust kõige rohkem kirju saadate ja loete...(näiteks mail.stv.ee---see pange nii POP3 kui ka SMTP alla, juhul kui nõutakse mõlemat); võib olla pakutakse Teile veel näidata ära oma proxy server ja Port, juhul kui ta teil on, siis sisestage ka see: näiteks internetipakkujal STV-l on selleks cache.infonet.ee ja pordiks on 8080; kõik need andmed Te saite/saate teada oma internetiprovaiderilt/teenuspakkujalt... (NB! Kui Teil on Interneti teenusepakkujaks näiteks STV, siis on neil siin Tallinnas osades linnaosades ühendus teostatud läbi proxy serveri, osades aga mitte! Et mitte oma pead sellega vaevata ja kui Teile tegi Internetiühenduse keegi nende meestest või siis keegi tuttav, siis, et ise kindlaks teha, et kas Teil on ühendus proxy sreveri kaudu või ei ole, tehke järgmist:

1. Start--Control Panel ja siis tehke 2x klõps ikoonil Internet Options,
2. Dialoogiaknas Internet Options avage leht
Connections,
3. Siis vajutage seal nupule
LAN Settings...,
4. Ja nüüd siis vaadake selle uue akna allosas oblastis Proxy server, et kas seal on linnnuke ruudus
Use a proxy server for you LAN...! Kui on ja allolevates tekstikastides Address ja Port on ka olemas nendesse sisestatud tekst, siis on Teil ühendus läbi proxy serveri. Sel juhul siit saategi kastidest Address ja Port
vajalikud andmed endile ülesse kirjutada ja siis hiljem vajalikes programmides need andmed ära näidata, juhul, kui seda nõutakse!). Mõningatel juhtudel on proxy server hoopis vaja välja lülitada!

Et aga näha illustratsioone ja selgitusi antud dialoogiakende ja proxy seadistuste ning proxy enese kohta, siis vajuta siia!


Aga kõike seda võidakse Teilt paluda sisestada ka alles pärast installeerimist ja arvuti ümberlaadimist/restarti!


• Kui installimine on lõpetatud, siis pakutakse Teile teha arvuti ümberlaadimine(restart), vajutage OK ja tehakse ümberlaadimine...;
• Kui ümberlaadimine on lõppenud, siis ilmub selle antiviirusprogrammi tervitusaken ja ka tema avaaken, kus võite kohe algul vajutada nupule
Check for Updates (kontrollida uuendusi), et laadida alla uusim viirusteandmebaas ning ühtlasi kontrollida programmi tööd; seejärel vajutage nupule Scan Computer, et teha arvuti täiskontroll viiruste vastu;
Juhul, kui teil on programm registreerimata, siis seda kas Teil palutakse nüüd teha või siis valige samast peaaknast menüüst Information käsk Register online, et end registreerida! Registreerimine on selleks vajalik, et regulaarselt ja automaatselt uuendataks viiruste andmebaasi Teie antiviirusprogrammi tarbeks(viirusi luuakse ju pidevalt juurde ja Teie programm peab ju teadma, keda otsida/avastada/hävitada...), sest ilma pideva uuendamiseta ei ole antiviirusprogrammidega midagi peale hakata!!!;
Selle programmi ikoon ilmub ka Teie tõõlauale (selle võite kustutada) ja ka ekraani paremal allääres olevale tegumireale ja see ilmub sinna alati pärast kompuutri käivitamist, seega ei ole Teil muret selle üle, et kas programm on ikka pidevalt töös ja jahib ikka viiruseid... ((Jälgige aga, et see ikoonike oleks ikka eredat värvi, kui ta on aga tuhmis olekus, siis on kas tema viiruste andmebaas uuendamata või siis on mõni vajalik funktsioon välja lülitunud! Sellisel juhul tehke ikoonikesel paremklõps ja valige hüpikmenüüst käsk Launch AVG Control Center, seejärel Te näete avatavas aknas, et milline funktsioon ei tööta või siis vajutage selle akna vasemas paanis nupule Check for Updates ja laadige alla uusim viiruste andmebaas. Sellisel juhul avatakse algul aknake, mis näitab andmebaasi allalaadimise vajalikust ja allalaetavaid faile, vajutage nupule OK/Update, siis ilmub failide allalaadimise progressiaken ja kui kõik on korras siis ilmub lõpuks ka kinnitusaken, kus teatatakse allalaetud andmebaasi installimise edukusest, vajutage jälle OK ning seejärel ikoniseerige oma programmiaken tagasi tegumireale (system tray oblastisse, st paremasse serva)); kui sellel ikoonil teete paremklõpsu, siis saate avatavast kontekstmenüüst valida vajalikke käske, et nt teha arvuti täiskontroll või siis teatud ketaste/kaustade kontrolli või siis uuendada viiruste andmebaasi käsitsi.Automaatselt tehakse seda nagunii kuid mõnikord ei saa programm serveriga ühendust või jääb allalaadimine toppama, siis ikka proovige ka käsitsi üle! Näiteks, kui Te olite just oma arvuti käivitanud ja jõudnud Windows`i töökeskkonda, siis võib teie ekraanil olla juba avatud AVG antiviirusprogrammi pisike viiruste andmebaasi uuendamise aknake, kust on näha, et allalaadimine on toppama jäänud, seda näitab indikaator, mis enam edasi ei liigu või siis liigub väga aeglaselt. Sel juhul lihtsalt sulgege see aknen ja siis tehke:

1) Tehke ekraani paremal allservas paremklõps ikoonikesel AVG Free Edition - Control Center ja valige siis väljahüppavast kontekstmenüüst käsk Check for Updates antud käsuga nupp on ka programmi peaknas vasemas paanis!),
2) Seejärel ilmub uuendamise aken, kus vajutage
OK ja kogu lugu,
3) Kui uuenduste allalaadimine ol läbi, siis vajutage jälle
OK või siis kontrollida antud programmi ses suhtes, et kas ta on ikka aktiveeritud ja kas kõik funktsioonid(vaikimisi viirustetõrje, meilide kontroll, automaatne ülitatud!
Neil aga, kes omavad Windows`i operatsiooniversioone alates Windows ME`st (
Win ME, 2000 ja Win XP perekonda kuuluvaid op. süsteeme), tuleb kindlasti terves kompuutris viiruste skaneerimise/otsimise ja viiruste avastamise korral nende hävitamise ajaks välja lülitada enne täisskaneerimis (full scan) algust System Restore! Ja kõige parem, kui kahtlete, et Teie arvutisse on pääsenud mingi viirus, siis tuleks enne skaneerimist teha arvuti ümberlaadimine ja siis minna hoopis üle Safe Mode reziimile (Turvareziimi) ning siis seal teha arvuti täisskaneerimine (olgu ka System Restore välja lülitatud!). Vahel ei õnnestugi tavalises reziimis teha täisskaneerimist ja loomulikult ka viiruseid hävitada, selleks on mitmeid pöhjusi, aga seda siin arutama ei hakka.
Kui töö on lõpetatud, siis minge restardi kaudu tagasi tavalisse reziimi ja lülitage System Restore uuesti sisse (seda tuleks aga
kindlasti teha !).


Et teada saada, mida see System Restore ja Safe mode endist kujutavad ning kuidas neid rakendada, kliki selleks siia!Lõpetuseks viirustest ja see on vägagi tähtis:

Suurem enamus viiruseid saadakse endile
e-mail´ide kaudu ja seda omaenese suurest rumalusest!
Tuleb järgida järgmisi kuldseid reegleid:


1. Ära ava ingliskeelseid ja muukeelseid kirju, vaid saada need kohe prügikasti. Ka ainuüksi lihtsalt võõra kirja avamine võib teinekord osutuda ohtlikuks! Ava neid kirju alles siis, kui oled kellegi välismaalasega kirjavahetuses või siis "suhtled" mingi kindla ja usaldatava kodulehe(saidiga), kust oled alla laadinud nende programmi ja ootad sealt teateid registreerimiskoodi või uuenduste või muu taolise suhtes.
2. Ole ettevaatlik ka oma tuttavate ja sõprade kirjade avamisel (eriti, kui nende kirjadega on kaasas lisandid ehk attachment`id), sest osa viiruseid maskeeruvad Sinu tuttavate meiliaadresside taha, st selline meil oleks nagu saadetud Sinu tuttava poolt, aga tegelikult see nii ei ole. Ja kui Sa avad sellise kirja või temaga kaasasoleva lisandi/faili, siis saadki endale kaela ühe toreda viiruse.
3. Eriti ettevaatlik ole Sulle saadetud meilidega kaasasolevate lisanditega(attachment; fail, milleks võib olla mingi programm, pilt, screensaver jne). Ava ainult neid lisandeid, mis on saadetud Sinu heade tuttavate poolt ja kahtluse korral võiksid enne veel saatmise fakti üle kontrollida. Arvesta sellega, et ka pilt võib sisaldada viirust (õigemini on sellise pildi varju lisatud viirus), samuti võib spiooniprogrammi või isegi viirust sisaldada mingi imeilus screensaver (ekraanisäästja/hoidja/kaitsja). Tavaliselt leiduvad viirused sellistes failides, millede laienditeks(st faili lõpus, pärast punkti, olev osa, näiteks .exe) on .exe, .com või .bat (näiteks: fireblaster.exe või lalalaa.com või tola.bat).

!!! Aga need viirusi sisaldavad failid võivad omada näiteks ka selliseid faililaiendeid: .vbs või .scr või .js või .pif. Pildid ja fotod iseenesest ei ole ohtlikud, aga nende varju võib peita viiruse. Eriti ettevaatlik tulb olla siis, kui keegi võõras saadab teile meililisana mingi pildikese... Ohutute piltide laienditeks on Internetis kõige sagedamini .gif, .jpg või .png lõpud, näiteks: pärdik.gif või pärdik.jpg. Kui näete sellist faili(pilti), siis on kõik korras, aga siin on üks aga... Nimelt oskavad kurikaelad sellise pildi õigesse laiendisse vahepunktide (....................) abil lisada ka oma viirusprogrammi laiendi (.exe või .com või .bat lõpu) ja seda teist, ohtlikku laiendit, Te ei näe! Seega, viirust sisaldav pidifail näeb näiteks välja selline: pärdik.gif.................exe
Kuidas aga ikkagi tuvastada, et kas kahtlane pilt ei ole hoopis viirus? Seda tehke nii: tehke pildil paremklõps ja valige kontekstmenüüst käsk
Properties ja nüüd siis vaadake avanevas pildi omadusteaknas, et kas seal ei ole neid kahtlasi vahepunkte ja teist ohtlikku laiendit...


Vaata ka näidet, vajuta siia!

4. Tavaliselt on kõikides tulemüüriprogrammides ja ka antiviirusprogrammides olemas nii sissetulevate kui ka väljuvate meilide kontrollfunktsioonid, jälgi, et need oleksid ikka sisse lülitatud...
5. Ja kui oled juba mingi kirja avanud, siis ei maksaks ka langeda mingite petukirjade ohvriks... Sellised kirjad võivad tulla Sulle ka sulaselges eesti keeles. Eriti kurb on kuulda seda, et ikka veel leidub inimesi, kes loodavad kiiresti ja vaevata saada rikkaks taolistele kirjadele vastates ja oma viimase raha teelesaatmises.
Lolluste tipuks on aga see, et mingile petumeilile vastates on ära saadetud enda kõik isikuandmed + krediitkaardi numbrid ja PIN-koodid !!! Vot sellist naist tahaks endale saada, oleks kohe palju põnevam elada ja siis ei oleks küll enam mingit rahamuret, sest seda lihtsalt ei ole ja kui midagi ka nõrgub kusagilt, siis see "kingitakse" kohe ka ära!
6. Ära lae Internetist alla igasugust paska, paljud tasuta programmid võivad olla ohtlikud(paljud neist sisaldavad spioone ja tüütuid reklaamimanuseid), ka ilusad screensaver`id võivad olla ohtlikud, osa suurelt reklaamitud kaitseprogramme ei tööta korralikult ja lõpuks ongi osa ilusaid vidinaid/programme lihtsalt lihtlabased viirused.
7. Pornosaite ei tuleks üleüldse külastada ja kui tõesti kihk nii suur on, siis tuleks eelnevalt enda arvuti ilusti kaitsta ning nendes pornokates ei peaks igal pool vajutama nupule Yes.
Windows XP omanikel tuleks üleüldse sel juhul ja ka niisama Internetis kolamiseks kasutada hooopis
user account`i, millel on piiratud õigused, st me ei lähe Internetti mitte kompuutri omaniku nime all vaid hoopis tavalise kasutaja nime all, kellel on piiratud õigused (limited)! Selleks tee: Start--Control Panel ja 2 x klõps ikoonil User Accounts, siis vajuta real Create a new account. Uues aknas tipi tekstikasti mingi sobiv nimeke ja vajuta nupule Next. Ja järgmises aknas vali raadionupp(ringike) Limited ning lõpuks vajuta sealsamas aknas nupule Create Account.
Nüüd võid sellesama uue piiratud õigustega kasutajanime all minna Internetti lollusi ja ka tarku asju tegema. Et aga seda teha, selleks vajuta nupule
Start, siis vajuta edasi Log Off ja siis vali avatavas dialoogiaknas nupp Switch User. Nüüd siis avatakse uuesti Windows´isse sisselogimise aken, kust valigi siis oma piiratud õigustega kasutajanimi...


Täpsemat infot viiruste tüüpidest ja olemusest saad lugeda siit!

Ja nüüd vaata kokkuvõtteks seda, et mida paha viirus võib Sinu arvutiga teha, pluss toon sealsamas ära ka paari ehtsa lihtsama viiruse koodinäited kliki siia!

Etteotsa2. Tulemüüri installeerimine:

Mida see tulemüür endast kujutab, sellest loe siit!

Kuna tulemüürid töötavad põhiliselt portidega ja IP aadressidega, siis loe enne tulemüüri installimist veel seda, et mida see port ja IP aadress tähendavad jms, vajuta siia!

Soovitaksin Teil installeerida ZoneAlarm`i tasuta versiooni, sest ta on tõesti üks parimaid tasuta tulemüüre kodukasutajale (head tulemüürid ona ka: Sygate Personal Firewall ja Kerio Personal Firewall)! Uusimaks tasuta ja väga heaks tulemüüriks on ka Comodo Firewall, momendil ta küll veel ei sobi Windows Vista'le, aga tema väljatöötamine selles suunas käib. Kui Sa sisestad Comodo saidis oma e-mail aadressi, siis teavitatakse Sind sellest et millal selle tülemüüri Vista versioon saab valmis. Windows XP kasutajad võivad teda juba praegu proovida. Lae see tulemüür alla siit!

Mine aadressile: http://www.zonelabs.com/store/content/company/products/znalm/
freeDownload.jsp?lid=zaskulist_download
ja klõpsa ülevalt teisele lingile: Download FREE ZoneAlarm (Firewall Protection). Allalaadimist teosta täpselt samamoodi, nagu sellest oli juttu eelpool antiviirusprogrammi allalaadimisega seoses (meeldetuletuseks võid siia vajutada) ja lae see setupfail lihtsuse mõttes alla enda töölauale (pärast võid selle hävitada). Pärast allatõmbamise lõpetamist sulgege oma brauser ja ka kõik lahtiolevad programmid, otsige enda töölaualt (või siis mujalt, kuhu Te ta alla laadisite) ülesse allalaetud järgmine installeerimisfail: zlsSetup_55_062_004.exe ja tehke sellel 2x klõps, et alustada installeerimist.
Avatakse esimene aknen, kus vajtage nupule Browse ja määrake oma kõvakettal kaust, kuhu Te selle programmi tahate installeerida ja seejärel vajutage nupule OK ja siis Next; uues aknas sisestage endi nimi ja organisatsiooni nimi, mis võivad olla suvalised..., aga tegelikult peaksid need juba seal olemas olema, sest installeerimisfail ise tuvastab need andmed, mis olid Teil juba varem operatsioonisüsteemi installeerimise ajal sisestatud, aga neid võib ka muuta. Kuid kindlasti sisestage enda õige e-mail aadress ja pange linnukesed ruutudesse: I want to register ZoneAlarm so I can download updates ja Inform me about important updates and news! Vajutage jälle Next, siis avatakse litsentsiaken, kus pange linnuke ruutu I acccept.... ja klõpsake nupule Install.
Ja algab installimine, ja nüüd ilmuvad need kõige tähtsamad aknakesed, seepärast soovitan Sinul siit need minu märkused eelnevalt ülesse kirjutada või siis siit see dokument välja printida(selle lehe allosas on ka nupp Prindi) või siis copy/paste abil siit vajalik osa kopeerida näteks Notepad`i või Word`i ja siis sealt välja printida, et saaksid õieti edasi tegutseda...
Kohe installimise algul ilmub aken, kus on mitu noolekesega rippmenüüd ja neis palutakse Sul valida järgmised asjad:

1) How do you connect to the Internet? Siin Sa vali sellest rippmenüüst oma Internetiühenduse tüüp, Tallinas on vist enamikel see tehtud TV-kaabli kaudu, nii, et vali sealt siis parameeter Cable. Aga kellel on mingi muu ühenduse tüüp, siis valige see sellest ripmenüüst;
2) What type of computer did you purchase ZoneAlarm to protect? St küsitakse, et mis tüüpi arvuti Sul on kasutusel (ostetud). Enamik peaks siit valima kas siis parameetri Single User PC (st, et Te kasutate oma kompuutrit tööl üksi) või siis parameetri Family PC (st, et Teie kompuutrit kasutavad kodus mitu inimest: lapsed, naaber, armuke jne) või siis parameetri Home computer...;
3) Is your PC connected to other computers by a network? Siin küsitakse, et kas Teie arvuti on ühendatud võrku, enamikel kodukasutajatel seda ei ole ja siit peab valima parameetri No. Aga kelle kodus või väikefirmas on omavahel ühedatud mitu arvutit, need peavad valima sel juhul Yes parameetri!;
4) Do you use antivirus software? Küsitakse, et kas Te kasutate antiviirusprogrammi, juhul kui ta on Teil juba installeeritud, siis valige siit Yes, aga kui veel ei ole , siis tuleb valida No.

Lõpuks vajutage nuppu Finish ja ilmub aken, kus küsitakse, et kas soovite programmi/tulemüüri käivitada kohe, vajutage nuppu Yes.
Seejärel ilmub litsentseerimisaken, kus Te peate kindlasti mitte häbenema ja valima sealoleva tabeli ülaservast raadinupu/ringikese Select ZoneAlarm, st siis installitakse Teile ikka tasuta versioon...; siis vajutage Next ja uues aknas klõpsake nupule Finish.
Jälle ilmub uus aken: Configuration Wizard, siin vajutage esimeses aknas lihtsalt Next, ka järgmises aknas klõpsake Next ja kolmandas aknas vajutage Done. Nüüd palutakse Teil teha arvuti ümberlaadimine (restart), vajutage OK ja algab ümberlaadimine.
Pärast ümberlaadimist ilmub ekraanile selle programmi tutvustusnõustaja (ZoneAlarm--Getting Started), kus võite kohe vajutada nupule Finish või kui oskate piisavalt inglise või läti keelt, siis vajutage nupule Next ja lugege juhis läbi...

NB! Antud tulemüür on automaatselt, vastavalt Teie vajadustele, konfigureeritud ja Te ei pea vaeva nägema selle tulemüüri seadistamisega, st tema vaikimisi seadistused on üldiselt täiesti sobivad...! Ja ekraani paremale allaserva ilmub selle tulemüüri ikoonike, kust Te saate siis edaspidi paremklõpsuga avatavast menüüst avada seda programmi jne...; peale selle käivitatakse ta automaatselt koos arvuti stardiga, nii, et ta valvab alaliselt Teie varandust nii teie kompuutris kui ka korteris...
Kuid soovitan Teil teha järgmine muudatus nendes seadistustes: kõigepealt tehke nüüd ekraani allservas oleval ZoneAlarm (ZA) ikoonil paremklõps ja valige kondekstmenüüst käsk Restore ZoneAlarm Control Center, mis avabki selle programmi akna; nüüd klõpsake selle akna vasemas paanis nupule Alerts & Logs ja siis aktiveerige akna paremas pooles raadionupp Off. Miks seda tuleks teha? Nimelt, nagu ma juba mainisin, töötab see tulemüür vaikimisi ja varjatult, st takistab igasuguste häkkerite/kräkkerite, spioonide, "reklaamiagentide", troojalaste ja teiste paharettide tungimist teie arvutisse ja kui ta avastab sellise katse ning blokeerib antud sissetungikatse, siis alati annab ZoneAlarm sellest teile väljakargava aknakesega teada ning alati peate Te vajutama OK nupule, st sellega teatama oma valvurile, et tema info sissetungist ja selle blokeerimisest vastu võetud ja selle üle rõõmu tuntud... Aga kuna neid sissetungikatseid on niivõrd palju, siis tüütab Teid see alaline informeerimine niivõrd ära, et võite üsna pea hullumaia sattuda ja seal hommikuti peaarstile karjuda: "Häire tsoonist! Häire voodi alt!", " Appi, minu voodis on viirused!"...! Seega võite te selle parameetri julgelt välja lülitada. Kui aga soovite oma tulemüüri tööd kontrollida ja veenduda selles, et kui palju siiski püütakse Teie arvutisse sisse tungida, siis jätke see parameeter natukeseks ajaks seisukordsa On, avage oma brauser ja surfake natuke aega Internetis, siis veendute....Veel tähtis:

1. Kui teil on proxy server, siis sellessamas programmiaknas vajutage akna vasemas paanis nupule Overview ja siis akna paremas pooles klõpsake oblastis General nupule Options...
Seejärel uues dialoogiaknas pange lipp ruutu Enable Proxy Server ja siis tippige allasuvatesse tekstilahtritesse oma proxy serveri nimi ja selle pordi number, need andmed saate Te teada oma Interneti teenusepakkujalt...(näiteks: cache.infonet.ee ja pordiks on: 8080);

Et aga näha illustratsioone ja selgitusi antud dialoogiakende ja proxy seadistuste ning proxy enese kohta, siis kliki siia!

2. Tulemüür teeb ise põhilise töö vaikimisi ära, ilma, et te peaksite midagi ette võtma, kuid siin tuleb nüüd üks tähtis asi, mida Teie peate hoolikalt jälgima! Nimelt kui mingi programm püüab Teie enese arvutist minna Internetti, siis alati küsib ZoneAlarm väljahüppava akna kaudu Teilt, et kas lubada antud programmi Internetti või ei. Miks seda tehakse? Seda seepärast, et teie kompuutris võib juba olla mingi spiooniprogramm või troojalane ja paljud sellised paharetid, mis on juba pääsenud Teie arvutisse, on võimelised enda nime nii muutma, et nad omistavad mingi Teie arvutis oleva täiesti "ausa" ja korraliku programmi nime ja siis selle nime kattevarjus püütaksegi saada tulemüürilt luba väljapääsemiseks Internetti, et siis kellelegi teatada teie krediitkaardi numbrit ja muud taolist(st püüab tulemüüri ja loomulikult ka Teid alt tõmmata...).
Ja seepärast küsibki tulemüür nüüd Teilt, et kas Te lubate mingil programmil väljuda Internetti või ei luba. Ja nüüd peate te ise tähelepanelik olema ja veenduma,et tegu ei oleks "sitapeaga"!
Tuleb väga hoolikalt jälgida, et millist tüüpi väljakargava infoaknaga tegu on ja siis vastavalt ka tegutseda! Loe kindlasti sellest täpsemalt ja vaata ka nende teateakende näidiseid, enne, kui jätkad siin dokumendis edasilugemist, sest see on antud tulemüüri üks võtmeküsimusi. Kliki siial!

Näiteks püüab osa spioone välja tungida Windows Explorer`i nime varjus, kuna aeg ajalt küsib ka see õige Windows Explorer luba minna Internetti (teatud juhtudel on see vajalik), siis seisategi te dilemma ees, et mida nüüd siis teha, et kust Teie teate, kas see on nüüd see õige explorer või ei... Te vaadake kohe sellest infoaknast, et kas see explorer sai Teilt varem väljapääsuloa või ei saanud! Kui oli saanud, siis tehke järgmist: ärge esialgu vastake selles infoaknas/hoiatusaknas vaid jätke see lahti ning avage ZoneAlarm`i peaaken. Siis klõpsake akna vasemas servas nupule Program Control ja seejärel akna paremas pooles avage ülevalt leht Programs, otsige loetelust ülesse Windows Explorer, tehke temal klõps ja siis vaadake akna allosas olevast infoväljast, et kas tema aadress on ikka C:\WINDOWS\Explorer.EXE ja kui ei ole, siis on ta spioon ning nüüd ärge lubage tal minna Internetti ning katsuge see paharett hävitada... Kui aga aadress on õige, siis on kõik korras ja laske tal minna Internetti.
Kui aga teate kindlasti, et varem olite te lubanud sellel õigel Windows Exploreril minna Internetti (loogiliselt see nii ongi) ja kui nüüd teatatakse selles infoaknas, et antud Windows Explorer soovib minna esmakordselt Internetti, siis on küll midagi kahtlast lahti ja keelake see jama ära ning hakake asja uurima...
Üldiselt aga asi nii keeruline ei ole, sest üldjuhul Te saate ju kohe tuvastada, et kas tegu on õige või vale programmi lubaküsimisega Internetti, näiteks oletame, et te hakkasite oma tekstiredaktoris MS Word lugema mingit dokumenti ja vajutasite selle tekstis olevale mingile lingile (st millele vajutades avatakse Teie brauser ja selles juba siis antud lingi poolt viidatud weebsait/koduleht) ja selle peale küsib tulemüür, et kas lubada MS Word`i Internetti või ei, loomulikult võite te seda kohe lubada...;
Või toon siis teise näite: oletame, et Te käivitasite programmi Adobe GoLive, mis on ka üks kodulehtede tegemise programmidest, ja nüüd valisite antud programmi Help menüüst käsu GoLive Help... ja nüüd, kuna antud abiinfot saab lugeda ainult Adobe kodulehelt(programmi enesesse seda ei ole lülitatud), siis avatakse Teie brauser(nt Internet Explorer). Kuid see brauser on tühi, st seal ei ole veel kuvatud Adobe kodusaidi seda dokumenti kust saaksime lugeda infi oma programmi kohta. Miks siis ei avata kohe seda saiti Teie brauseris? Seda seepärast, et Teie tulemüür ei luba ilma Teie loata sellelsamal Adobe GoLive programmil sisenada Internetti (järsku on ta spioon või muu kahjulik "tüüp") ja seepärast ilmub ekraanile tulemüüri infoaken, mille kaudu siis küsitaksegi Teilt, et kas lubada seda programmi laia maailma või ei. Antud aken näeb välja selline (kliki allpool pisipildile):

Klõpsa pildile

Ülaltoodud pildilt näete Te järmist infot:

a) Et see on hoiatusaken (ZoneAlarm Alert) ja et tema päis on rohelist värvi ja, et pealkirjaks on Repeat Program(Korduv programm, st programm, mis on juba ka enne küsinud ligipääsu internetti), mis näitab, et Internetti mineku luba palub meilt programm, mida me oleme juba eelnevalt lubanud sinna minna (seda näitab ka allpool asuv kiri: This program has previously asked for Internet access.) ja seega on ta meile teatud/tuntud programm ja eeldatavasti mitte ohtlik;

b) Selles aknas näidatakse ka ära programmi nimi, mis püüab saada luba Internetti minekuks, kuigi me käivitasime selles näites ju Adobe GoLive, aga nagu näete, kuvatakse siinses aknas hoopis mingi teise programmi nimi (AOM.exe), see aga ärgu teid heidutagu, sest antud programm on GoLive üks programmimoodulitest, mis tegeleb ainult sellesama help-failiga...; tähtis Teie jaoks on see, et Te teate mis hetkel tulemüür käivitus ja mispärast(st seepärast, et te käivitasite GoLive`is teatud käsu ja selle tõttu on vajalik ligipääs Internetti);
c) Selles aknas on veel nupp More Info..., millele vajutades saate Te rohkem infot antud programmi kohta, st selle programmi kohta, mis püüab minna Internetti;
d) Ja akna allääres on need kaks kõige olulisemat nupukest: Allow (lubada) ja Deny(keelata), st nende nuppudega kas siis keelame kahtluse korral ligipääsu Internetti või laseme tal minna.
Antud näites võime me julgelt lubada, st vajutame nupule Allow ja miks siis võime seda nii rahulikult teha: A: Sest antud programm, mis püüdis minna Internetti, oli ju käivitatud meie endi poolt ja me teame, et miks see nii juhtus...; B: Me olime ka enne lubanud GoLive`l minna Internetti ja me teame, et ta on kahjutu ning igati kasulik programm; C: Tulemüür saatis meile rohelise päisega ja vastava tekstiga hoiatusakna ning seda just MEIE tegevuse tõttu, seega võib olla üsna rahulik ja julge selle programmi lubamisega Laia Maailma! Kui aga oleks ilmunud punase päisega ja kirjaga selle kohta, et antud programm üritab esimest korda minna Internetti ja programmi nimeks on meile tundmatu nimetus ja ta ei peaks olema kuidagi seotud Adobe Golive`ga, siis tuleks küll hakata asja uurima ning esialgu tal Internetti minek keelata!
Või veel üks näide: suur osa programmide tootjatest pakuvad oma programmide uuendatud versioone ja kui neil on oma programmi uusim versioon valmis, siis sellisel juhul, kui Te oma mingi programmi käivitate, küsib see programm luba (teie tulemüüri infoakna kaudu) minna Internetti, et siis saaks sealt alla laadida tema uusim versioon, loomulikult võite Te sel juhul lubada seda teha... Peale selle ongi ju paljud programmid otseselt seotud Internetiga, näiteks igasugused player`id jms. Ka neile võib kohe pärast nende käivitamist lubada siseneda Internetti.
Muidugi, paljud programmid, mida me esmakordselt käivitame, küsivad kohe ligipääsu Internetti ja seda ka õigustatult ning siis kui me oleme selles programmis kindlad, lubame tal ka minna...
Te peaksite aga kohe ärevaks muutuma sel juhul, kui näiteks surfate Internetis või teete tööd näiteks ainult programmi Photoshop`iga ja järsku kargab ekraanile tulemüüri teade selle kohta, et Interneti püüab minna MS Word(rääkimata hoopis mingist tundmatu nimega programmist, millest Te ei ole midagi kuulnud ja mida Te ei ole ka käivitanud), siis on selge, et midagi on mäda siin Eestis...; keelake see väljapääs ja hakake asja uurima...

3. Kindlasti peate Te aga alaliselt lubama Internetti juurdepääsu oma brauserile/brauseritele (Internet Explorer või siis Netscape või Opera või Mozilla jne) ja ka oma meili- ja suhtlusprogrammile (msn või icq või Outlook Express jne). Seda tehke sealsamas programmiaknas lehel Programs, otsige sealt loetelust ülesse vajalik programmi nimetus ja siis tehke tal veergudes Access vasema hiirenupuga klõps ja valige kontekstmenüüst käsk Allow. Sellisel teel saate te ka lubada alaliselt Internetti oma enimkasutatavaid programme või siis vastupidi neid mitte alaliselt lubada... Tavaliselt olgu aga seal enamikele programmidele kehtestatud parameeter Ask.

Kokkuvõtteks tulemüüri kasutamisest:

Üldiselt tehakse kogu töö (st arvuti kaitsmine "pahade" vastu) vaikimisi ja varjatult Teie eest ära, Teie ülesandeks jääb ainult jälgida info/hoiatusaknaid, mis teatavad Teile programmidest, mis püüavad võtta ühendust Internetiga ja siis otsustada, et kas neid lubada sinna või mitte ja kahtluse korral asuda uurima, et kas tegu ei ole mingi "paharetiga"... Veel tuleb teil programmi ja tema andmebaasi regulaarselt uuendada, see toimub küll ka automaatselt, aga kasutage regulaarselt ka nuppu Check For Update programmiakna lehel Preferences, sinna saate nii: avage tegumirealt programmiaken, siis akna vasemas paanis vajutage nuppu Overview ja siis avage akna paremas pooles ülevalt leht Preferences ja seal see nupp asubki. Üldiselt, kui inglise või läti keel on enam-vähem selged, siis lugege läbi ka help-failid antud tulemüüri kohta... Kogu lugu.

NB! Kellel on aga operatsioonisüsteem Windows XP, siis loe kindlasti ka siit!

Etteotsa

 

3. Spyware ja teised lurjused:

a) Installi anti-spyware kaitse/blokeerija:

Tähtis: Enne, kui hakkame vaatama siin neid spioonide jms avastamise/blokeerimise ja hävitamise programme, tahaksin Teid hoiatada, et Internetis pakutakse tasuta (freeware`na) selliseid programme vägagi suures koguses! Aga suur osa neist on täiesti kasutud ja isegi lausa ohtlikud; paljud neist on nende õigete/heade ja legaalsete programmide haledad koopiad/kloonid, milledest eriti kasu ei ole! Allpool tulebki juttu nendest programmidest, mida võib usaldada ja ka Internetist alla laadida ning kasutada (osa neist on tasulisd, osa ei ole).
Spyware and adware skaneerimisest/avastamisest ja hävitamisest ei aita ainuüksi, et kaitsta Sinu arvutit.

Mida need nn spiooniprograamid endist kujutavad, seda loe siit!

Millised on esmased tunnusmärgid, mis näitavad, et Teie kompuuter on nakatunud spyware`ga, sellest loe siit!

Sa pead ka võtma tarvitusele ennetavad meetmed, et kahjulikud programmid ei tuleks tagasi Sinu kompuutrisse. Selleks installeeri anti-spyware blokeerimise programmid, nt nagu:
SpywareBlaster ja SpywareGuard. Need on JavaCool`i suurepärased programmid. Soovitaksin nad mõlemad isegi installeerida, sest nad kaitsevad Sinu kompuutrit erinevate vahenditega! Neid mõlemaid on lihtne installida ja ka uuendada ning mõlemad on ka tasuta! Allpool tuleb juttu SpywareBlaster`ist.
Spioone (spyware) hulgub Internetis ringi igas tema pimedas nurgas ja ka nurga taga ning ükskõik kui hoolikas Sa ka ei oleks, võivad need paharetid tungida Sinu arvutisse.
Kuid siiski võib üsnagi väheste teadmistega ja vahenditega ennast üsnagi hästi kaitsta!
Isegi kui sa oled üsnagi tagasihoidlik ja ettevaatlik Weebis surhvaja ja failide allalaadija, ei ole Sa täielikult kaitstud igasuguste spioonivara eri vormide eest. Et siiski ennast kaitsta spyware vastu, selleks on esmalt vajalik installeerida enda arvutisse hea tulemüür(firewall), millest oli juba eelnevalt juttu.
Teiseks tuleks installida arvutisse ka spyware jms sissetungimiskatsete avastamise ja tõkestamise programm ning siin soovitaks Teile sellist tasuta programmi nagu SpywareBlaster, mis on võimas kaitsevahend selliste "pahade" sissetungi vastu nagu on seda igasugused spyware`d, adware`d, browser hijackers`id ja dialers`id. Tema abil saab:
- takistada spyware, adware, browser hijackers, dialers ja muu taolise katku sissetungi arvutisse;
- blokeerida spyware/tracking cookie`de(präänikute) tegutsemise Internet Explorer`is ja Mozilla/Firefox`is;
- piirata potentsiaalselt ohtlike saitide tegutsemist Internet Explorer`is.

Peale selle, töötab ta taustreziimil ja käivitub automaatselt koos arvuti töölehakkamisega.
Lae see programm alla siit: http://www.javacoolsoftware.com/sbdownload.html

Tähtis on see, et Te regulaarselt uuendaksite tema kahjurite andmebaasi ja ka programmi ennast! Kuigi ta töötab automaatselt taustreziimil, tuleb Teil käsitsi uuendada nii tema kaitse andmebaasi kui ka programmi ennast. Võite näiteks tema kiirkorralduse viia oma Startup kausta (tegelikult saate Te seda teha ka programmi enese kaudu, kui kontrollite, et kas ikka tema seadistustes on vastav parameeter aktiveeritud!) ja siis avatakse programmiaken iga kord kui Windowsi käivitate. Seejärel vajutage vasemas paanis asuvale nupule Protection ja seejärel akna paremas pooles all lingile Download Latest Protection Updates. Siis võite ka aeg-ajalt vajutada vasemas paanis nupule Updates ja seejärel paremal pool asuvale lingile Check For Updates, et programmi ennast uuendada. Kõik tehakse ära automaatselt, nii, et muud muret Teil sellega ei ole...
Programmi ennast on väga lihtne installeerida ja ka käsitseda, alla laadige ja installige ta samamoodi nagu siin ülevalpool juttu oli teiste programmidegi puhul... Seejärel kui Teil on programm installeeritud vajutage programmiakna vasemas paanis nupule Protcction ja siis akna paremas pooles klõpsake lingile: Enable All Protection---kogu lugu...
Sellel programmil on ka muid võimalusi, aga seda võite juba hiljem uurida.

b) Installi ja käivita anti-spyware skaneerija/hävitaja (või isegi kaks sellist...):

Kuna eelmine programm oli kui kaitsevahend, mis ei luba Teie arvutisse "pahasid" sisse, siis nüüd tuleb juttu programmist, mis avastab ja ka hävitab Teie kompuutrisse juba sissetunginuid ja seal pesitsevaid spioone jms!

Mida need nn spiooniprograamid endist kujutavad, seda loe siit!

 

Soovitaks järgmisi programme:

Ad-aware ja Webroot Spy Sweeper.

Anti-spyware skaneerijad töötavad umbes nagu antiviirusprogrammid (nt nagu Norton Anti-Virus, McAfee VirusScan, jne), kuid selle asemele, et skaneerida Teie kompuutrit viiruste, troojalaste ja ussviiruste (worms) suhtes, nemad skaneerivad spyware`t, adware`t (reklaami pähemäärijaid), ja dialer`id.
Soovitaksin Teil kasutada regulaarselt vähemalt kahte sellist programmi, sest igal programmil on eri funktsioonid ja seega nad täiendavad üksteist… Ka tuleb neid pidevalt uuendada (update), sest Internetti ilmub pidevalt uusi spyware`sid!
Siin võiksite Te kasutada tasuta sellist programmi nagu Spybot - Search & Destroy, mille saate alla laadida siit: http://www.safer-networking.org/en/mirrors/index.html või lae ta alla siis siit: http://www.pcworld.com/downloads/file_description/0,fid,22262,00.asp

Allalaetud fail on spybotsd13.exe või midagi taolist, nüüd tee sellel siis 2x klõps ja installimine algabki, Sa pead ainult tunnistama litsentsi ja valima koha, kuhu soovid selle programmi installeerida, aga võid ka jätta tema poolt pakutava vaikimisi kaustaaadressi jõusse.
Kui installimine on lõppenud, siis Sa näed oma töölaual ja Start menüüs selle programmi kiirkorraldusi (ikoone). Käivita programm ja tema esmakordsel käivitamisel ilmub mitmeaknaline nõustaja (wizard), kus tuleb ka ära näidata oma proxy server ja ka selle port, kui ta teil olemas on, kuid tavaliselt tuvastab see programm ise Teie proxy seadistused ja need kuvatakse ka siis vastavas kohas.... Juhul, kui seda ei ole tehtud, siis sisestage need andmed käsitsi, ülevalpool oli sellest proxy jamast juba juttu.
Järgmine aken pakub uuendamise võimalust, seda tehke kindlasti kohe, aga alati võite seda ka hiljem teha(tehke seda tihti ja regulaarselt!) ning seda teostage avatud programmiaknas nii:

1. Klõpsa nupule'Online' navigatsiooniribal (akna vasemas paanis),
2. Klõpsa nupule 'Update',
3. Siis vajuta Search for available updates,
4. Märgista KÕIK kuvatavad/kättesaadavad uuendused,
5. Nüüd vali lähim allalaadimiskoht (akna paremalt ülevalt ripploetelust),
6. Vajuta nupule Download updates.
Vaata pilti, klõpsa allolevale pildile:

Klõpsa pildile

Nõustaja viimane aken pakub Sulle lugeda Help faili, kui läti keel selge, siis võiksid küll selle läbi lugeda...
Nüüd avatakse juba programmiaken ise ja sa leiad end kas Update või siis Seadistuste (Settings) lehelt, kui olid juba uuenduse ära teinud, siis rohkem seda ära praegu tee ja ka seadistusi pole eriti vaja teha, sest vaikimisi seadistused on ka piisavalt head.
Programmiakna vasemas pooles on nn navigatsiooniriba, mille kaudu saad Sa teostada enamikke vajaminevaid operatsioone. Selle esimene sektsioon (kõige ülemine nupp) nimetusega Spybot-S&D viib Sind pealehele. Praegu näed Sa seal ainult tühja lehte ja nupuriba akna allääres. Esimese nupu nimeks seal on Check for problems -- sellele nupule vajutamisega algabki skaneerimise/kontrollimise protsess. Vajuta ja oota...
Kui skaneerimine on läbi, siis nüüd uuri hoolikalt, et mida Spybot-S&D avastas. Esimene tingimus, mida Sa pead teadma, on selles loetelus äratoodud punast ja rohelist värvi kirjete vahe/erinevus! Punased kirjed näitavad seda, et tegemist on spioonidega või sarnasega ja rohelised kirjed aga seda, et tegemist on kasutuselolevate ja enamikel juhtudel vajalike/kasulike elementidega. Seega rohelisi elemente ei ole vaja elimineerida!
Kuid punaste kirjete puhul tee igaühel neist klõps ja siis kuvatakse nende kohta väljahüppavas aknakeses juba täpsem info ning siis juba otsustad Sa ise, kas hävitad need või hoiad neid natuke aega "garantiinis", et asja hiljem täpsemalt uurida... ((Üldjuhul võid Sa nad hävitada, kuid mõni nendest võib olla seotud mingi programmiga ja kui Te ta hävitate, siis see programm ei tööta enam korralikult! Seepärast, kui Teil tekib kahtlusi, siis ärge kohe teda hävitage vaid las ta olla teatud aja garantiinis, sest kui Te vajutate nupule Fix selected problems, siis neid kahjulikke värke ei hävtata kohe, vaid saadetakse nn garantiini (sealt see kahjur Teile paha teha ei saa, aga kui vaja, siis saab teda sealt alati taastada!) ja alles sealt saate Te nad lõplikult hävitada)).
Kui oled oma otsuse teinud, siis märgista antud loetelus kustutatavad kirjed (punased enamikel juhtumitel) ja klõpsa nupule Fix selected problems.
Uuri ka selle programmi muid võimalusi ja käivita teda üsna sagedasti (+iga kahtluse korral).

Et teada, milliseid porte spiooniprogrammid põhiliselt kasutavad ja mida see port, IP aadress jms tähendavad, loe siit!

 

Veel kaks tähtsat asja:

1. Võiksite lisaks eelnevatele veel installeerida oma brauserisse ka Yahoo! tööriistariba/otsimisvahendi, sest peale mugava otsimise on nüüd sinna lisatud ka hea spioonivara avastamise ning hävitamise vahend! Peale selle sisaldab ta ka pop-up stopper`it(väljakargavate tüütute akende blokeerija)! Tema installimine käib automaatselt ja ei nõua mingeid teadmisi, tuleb ainult minna vajalikku saiti ja vajutada nupule Download, ülejäänud tehakse juba ise ära.

Loe ja vaata näidet ning sealtkaudu saad ta ka alla laadida, jätka siit!

2. Neile, kellel on operatsioonisüsteemid Windows XP Professional või Windows XP Home Edition, lasi Microsoft nüüd välja tasuta (sic!) spioonivara skaneerimise ja kõrvaldamise programmi, mis on vägagi hea ja ka selle võiksite installida. Teda on lihtne installida ja ka väga mugav käsitseda. Selle programmi nimeks on Microsoft AntiSpyware (beetaversioon) ja programm skaneerib/kaitseb arvutit reaalajas, me saame käivitada ise spioonide otsimise ja seejärel nende hävitamise vahendi. Ta sisaldab nii automaatset kui ka käsitsi andmebaasi (spyware definition`i ehk siis spioonivara definitsiooni) uuendamise võimalust. Nüüd on tema nimeks Windows Defender ja lae see programm alla siit!

 

Ka oluline!

Neil aga, kes omavad Windows`i operatsiooniversioone alates Windows ME`st (Win ME, 2000 ja Win XP perekonda kuuluvaid op. süsteeme), tuleb kindlasti terves kompuutris spioonivara skaneerimise/otsimise ja paharettide avastamise korral nende hävitamise ajaks välja lülitada enne täisskaneerimis (full scan) algust System Restore! Ja kõige parem, kui kahtlete, et Teie arvutisse on pääsenud mingid lurjused, siis tuleks enne skaneerimist teha arvuti ümberlaadimine ja siis minna hoopis üle Safe Mode reziimile (Turvarežiimile) ning siis seal teha arvuti täisskaneerimine(olgu ka System Restore välja lülitatud!). Kui töö on lõpetatud, siis minge restardi kaudu tagasi tavalisse reziimi ja lülitage System Restore uuesti sisse (seda tuleks teha kindlasti!).
Et teada saada, mida see System Restore ja Safe mode endist kujutavad ning kuidas neid rakendada, selleks klõpsa siia!

Lisaks võiksid lugeda ka nn Hosts failist, loe seda siit!

Etteotsa

 

4. "Lukustada" enda brauser (IE):

Tähtis on ka see, et Sa pead teadma, et valdav osa spyware`st tungib Sinu kompuutrisse just Sinu brauseri (nt Internet Explorer) kaudu ja seega pead Sa oma brauseri "luku taha" panema, et takistada kahjulike programmide sissetungimist. Juttu tuleb siin justnimelt Internet Explorer`ist, mis on muidu väga hea brauser, aga turvalisuse poolest jätab ta veel soovida...

1. Esimene asi, mida tegema peate, on kindlaks teha, et milline Internet Explorer`i versioon Teil on:

Kliki selleks oma avatud brauseriaknas menüüd Help ja vali käsk About Internet Explorer ja ilmubki väike kastike, kust siis saategi teada vajaliku. Siin näitabki esimene rida (Version:) olemasoleva brauseri versiooni, tähtis on ka rida Update Versions (Uuendamise Versioon), mis näitab, et kas Sul on enda brauserit uuendatud ja turvaelemendid talle Internetist alla laetud!


2. Rämpsu ärakoristamine lehe General (General Tab) kaudu:

Kõik turva -ja privaatsuse seadistused asuvad dialoogiaknas Internet Options, mille avate kui vajutate menüüd Tools ja valite sealt käsu Internet Options...(kui Sul aga on IE versioon 4.0, siis vali menüü View ja selle käsk Internet Options...). Ja avataksegi dialoogikast Internet Options, kus vaikimisi ongi lahti leht (tab) General.
Siin nüüd vajutagi nuppe Clear History ja Delete Files..., seda tuleb Sul teha regulaarselt! Te võite isegi real Days to keep pages in history seada kastis selle parameetri 0-iks, st klõpsake seal alumisel noolel niikaua, kuni sellesse kasti ilmub number 0.

3. Cookie`de kõrvaldamine (Internet Explorer 6.0 ainult):

Mida need cookie`d ("küpsised/präänikud") tähendavad - loe siit

Kellel on IE 6.0 versioon, temal on sellel lehel ka üks täiendav nupp: Delete Cookies..., klõpsake ka sellel nupul. Antud nupp hävitab KÕIK präänikud, aga kui mõnel on vaja mõnesid präänikuid alles hoida, et mõned vajalikud saidid kiiresti avataks, need võivad ka ainult osaliselt neid cookiesid kõrvaldada, seda saab teha sealsamas nupu Settings...kaudu. Kuid pidage meeles, et seda saavad teha ainult IE 6 brauserit omavad kasutajad, kelledel on aga IE varasemad versioonid, need saavad oma präänikuid näha nii: Ava Windows Explorer (Start--Programs--Accessories--Windows Explorer) ja otsi ülesse oma Cookies Folder (st Präänikute Kaust). Kellel on Windows 95, 98, 98SE, või Me, need leiavad selle kausta aadressilt: C:\Windows\Cookies, aga kellel on Windows 2000 või XP, need leiavad ta aadressilt:
C:\Documents and Settings\<user>\Cookies, kus <user> näitab kasutaja või kompuutri omaniku nime, kes parasjagu arvuti taga lõsutab...
Sel teel saate Te neid ainult vaadata/tutvuda (Te saate igal failil teha seal 2x klõpsu ja siis kuvatakse tekstifail, mis näitab antud prääniku saatja andmed jne...) kuid ei saa neid lõplikult hävitada, sest nende präänikute kloone hoitakse ka kaustas Temporary Internet Files
ja alles selle kausta kaudu saate Te need lõplikult kõrvaldada (või siis osa neist ainult)!
Kelledel on operatsioonisüsteemid Windows 95, 98, 98SE või Me, need leiavad selle kausta aadressilt: C:\Windows\Temporary Internet Files, aga kelledel on Windows 2000 või XP, need saavad antud kausta avada aadressilt: C:\\Documents and Settings\<user>\Local Settings\Temporary Internet Files. Nüüd märgistage selles kaustas kas kõik või siis osa präänikuid ja saatke need prügikasti.
NB! Kuid neile, kes ei salli seda Windows Explorerit, neile on selle töö tegemiseks ka palju lihtsam moodus (see käib kõikide Windowsi operatsioonisüsteemide kohta!), nimelt avage jälle see Internet Options aken ja selle leht General ning klõpsake seal nupule Settings... Nüüd avatakse uus aken, kus vajutage nupule View Files... ja tegutsege samamoodi nagu ka seda tegite Windows Exploreri aknas!

4. Internet Zone (Interneti Tsooni) turvaliseks tegemine:

Nüüd avage sellessamas Internet Options aknas leht Security, kus saate seada selliseid asju nagu ActiveX, Java, ja Scripting`ut (ühelt poolt on need väga vajalikud ja kasulikud värgid aga teisalt nad sisaldavad ka ohte...). Internet Explorer klassifitseerib weebsaidid Turvatsoonide (Security zone) järgi: Internet, Local intranet, Trusted sites, Restricted sites. Iga tsoon omab omaenese turvaseadistusi/tasapindasid. Vaikimisi kuuluvad kõik weebsaidid Internet zone`sse seni kuni kasutaja (st Sina) ei vii neid üle mõnda teise tsooni! Siiski, enamus kasutajaid ei vii saite üle teistesse tsoonidesse, nii, et seda protseduuri me vaatlema siin ei hakka.
Seega klõpsame akna ülaosas ikoonil Internet(tegelikult vaikimisi ta ongi akna avamisel juba märgistatud) ja kas siis lohistame Turvataseme liugurit (Security level slider) nii, et ta siis kehtestaks meile kas High, Medium, Medium-low või Low turvataseme või siis klõpsame nupule Custom Level.. ja seame turva -ja privaatsuse parameetrid igale tasapinnale ühekaupa ja samm-sammult, omaenese maitse ja teadmiste järgi.

 

Mida siis siin ikkagi valida?

Vaikimisi on see turvataseme liugur seatud Medium tasapinnale, mis peakski sobima enamikele kasutajatele... (Kui Te nihutate liugurit, siis kohe paremale ilmub kiri, mis selgitab selle turvataseme parameetreid!) Kui Te aga valite taseme High, siis on see küll kõige ohutum viis surfamiseks, kuid osasid saite Te avada ei saa ja mis kõige tähtsam, osasid präänikuid lastakse ikkagi läbi, vaatamata sellele, et kõrvalolev kiri hõiskab, et kõik Cookie`d blokeeritakse! (Kellel on Windows XP, neil siin lehel cookie`de seadistusi ei ole vaid neid saab sättida hoopis lehel Privacy).
Seega, kellel on tulemüür ja spyware programmid jms olemas, need võivadki jätta selle liuguri Medium tasemele. Aga veelgi parem oleks, kui vajutate nupule Custom Level... ja siis seal valite alt ripploetelust elemendi Medium ning hakake siis ülevalpool aknas ühekaupa valima vastavaid parameetreid....
Kes aga on väga kartlikud ja oskavad usaldatavaid saite (nt paljud Eesti saidid on ohutud) lisada tsooni Trusted sites (Usaldatavad saidid), kuida seda teha, tuleb juttu edaspidi, siis võivad nad julgelt allpooltoodud elemendid üldse välja lülitada (nupu Custom Level ja pärast ka lehe Advanced kaudu):

ActiveX controls & plug-ins seadistused:

Download signed ActiveX controls
Download unsigned ActiveX controls
Run ActiveX controls and plug-ins
Initialize and run ActiveX controls and plug-ins not marked as safe
Script ActiveX controls marked as safe for scripting
Disable (st lülita need kõik välja!)
Microsoft VM seadistused:

Java permissions
High Safety (st see sea kõrgendatud kaitsele)
Scripting seadistused:

Active scripting
Scripting of Java programs
Allow paste operations via script
Disable (st lülita need kõik välja!)
Miscellaneous seadistused:

Access data sources across domains
Allow META REFRESH
Display Mixed Content
Installation of desktop items
Launching programs and files in an IFRAME
Navigate sub-frames across different domains
Userdata persistence
Disable (st lülita need kõik välja!)
User Authentication seadistused:

Logon
Siin vali: Prompt for user name and password

NB! Kuid arvestage sellega, et kui Te need jamad välja lülitate, siis Te ei näe avatud saitides paljusid interaktiivseid elemente, osa saite ei tööta korralikult, ei näe videot jms! Näiteks sel juhul ka sellessamas minu kodulehel ei näe te pooli asjugi, kuigi jah, minu koduka võite te küll sel juhul üle viia Usaldatavate saitide tsooni, sest Teie kompuutrit ma ei ohusta, kui siis, siis tekitan Teile ainult vaimse trauma, aga sellest saate Te juba tablettide abil üle...
Siiski kui olite endil brauseris mingid asjad keelu alla pannud, siis kui l ähete mingisse saiti, kus kasutatakse selliseid funktsioone, mis Te keelu alla panite, siis ilmub veel infoaken, mis küsib Teilt, et kas lubada näiteks selles saidis ActiveX control`i, siis saate seda ka lubada, kui vajutate teateaknas nupule Yes!
Või kui Sa olid Internet Options dialoogiaknas lehel Security (või siis lehel Privacy) nupu Custom Level kaudu seadnud präänikute lubamise ainult siis, kui Sult küsitakse selleks enne kinnitust/luba siis ilmub Sinu brauseriaknasse mingisse uude saiti sisenemisel umbes taoline hoiatusaken "präänikute" (cookie`de) kohta: "The Web site "angelfire.com" has requested to save a file on your computer called a "cookie". This file may be used to track usage information. Do you want to allow this?". Kui tegemist on Sinule vajaliku/usaldatava saidiga ja Sa soovid ka temaga seotud saite vaadata, siis võid julgelt vajutada selles hoiatusaknas (Privacy Alert) nupule Allow Cookie või kui Sa ei soovi enda kõvakettale antud saidiga seotud präänikuid, siis klõpsa nupule Block Cookie.
Kes aga hangib Internetist ainult infi ja muust ei hooli, siis võib ta küll need värgid välja lülitada ja kui vaja, siis võib ta ohutud saidid üle viia Turvalisse tsooni (Trusted sites) ja seda tehke nii: lehel Security klõpsake üleval ikoonil Trusted sites ja siis vajutage nuppu Sites... Seejärel tippige uues aknas ülemisse tekstilahtrisse täpne saidi aadress (nt www.hot.ee/sm2/index.html) ning vajutage nupule Add. Lõpuks vajutage OK ja siis veel OK.

Kuid toon veel siin ühe tähtsa momendi ära, et kuidas saite ja terveid domeene lisada Trusted sites tsooni:

Oletame, et soovime sinna lisada UIUC's WebMail service, ja et ta töötaks korralikult, sest me olime ju eelnevalt välja külitanud scriptingu ja cookied. Ja , et meie WebMail töötaks korralikult, tuleb meil lisada uiuc.edu domain(domeen, st saitide grupp) oma Trusted sites tsooni, see lubab siis webmail.uiuc.edu`l kasutada cookie`sid ja Scripting`ut.
Ja nüüd siis tipimegi selles dialoogiaknas Trusted sites ülemisse tekstikastikesse rea: *.uiuc.edu Sel teel lisasime me terve uiuc.edu domain`i oma Trusted sites zone`sse tärnikese ( * ) kaasabil, nii, et terve uiuc.edu sait oleks meie Trusted sites zone sees. (Kui me aga lisame ainult webmail.uiuc.edu, siis uiuc.edu teised saidid jäävad ikkagi Internet zone`sse). Siis koristame lipu allääres olevast ruudukesest, mille pealkirjaks on: "Require server verification (https:) for all sites in this zone."
Ja lõpuks vajutame nupule Add, siis klõpsame OK ja siis jälle OK.
PS! Kellel aga on IE 6, see saab oma cookie`de seadistusi teha ainult lehelt Privacy, ka sellel lehel on liugur, mille abil siis saame neid präänikuid kas siis rohkemal või vähemal määral blokeerida, täielikult neid siit blokeerida ei ole võimalik.
Siin võiks kasutada turvatasapindasid Medium, Medium High või siis High. Kuid veelgi kindlam on vajutada siin nupule Advanced ja siis uues aknas panna linnuke ruutu Override automatic cookie handling (Kirjutada üle automaatne präänikute käsitlemine, st tühistada see) ja aktiveerida raadionupud: veerus First-party Cookies võiks valida kas siis raadionupu Block ja teisest veerus Third-party Cookies võiks samuti määrata Block. Seejärel paneme lipu ruutu "Always allow session coookies".
Kui aga olime määranud parameetri Promt, siis uue saidi avamisel ilmub infoaken, mis küsib meilt, et kas me lubame präänikuid selle saidiga seose panna meie arvutisse või ei luba, eks siis vaatame, et mis saidiga tegemist on ning vastavalt lubame või ei luba...

Loe sellest veel täpsemalt dokumendist "Windows XP.htm", kliki siia!

Ka võid ebasoovitavad saidid (nt kui kellegi süül on sind hakanud tüütama pornosaidid, eriti jõhkrad pornopakkujad on vene saidid, kuigi jah, neil on vägagi põnevaid saite, või mingid tüütud kaubapakkumise saidid) lülitada enda Restricted sites zone (st Keelatud saitide tsooni), ka see käib lihtsalt: ava menüüst Tools käsu Internet Options abil aken Internet Options ja siis selle leht Security; nüüd klõpsa seal üleval ikoonile Restricted sites ja siis nupule Sites; uues aknas tipi ülemisse tekstikasti oma vaenlasest saidi aadress ning klõpsa nupule Add...Seda võid teha mitu korda järjest, kui tahad loetellu lisada mitut saiti korraga, ja lõpuks vajuta OK.
Lõppude lõpuks võid sa ka hoopis kasutada alternatiivset brauserit, kuigi Internet Explorer on maailmas kõige enim kasutatav ja üsnagi hea brauser, on ta aga ka kergesti haavatav ja kipub ka "kokku kukkuma" aeg ajalt...; seega võid kasutada ohutumaid aga ka väiksemate võimalustega brausereid, näiteks nagu: Mozilla Suite (väga hea!) või Mozilla Firefox (praegu väga kuum "teema" ja üsna hea!) või siis Opera ja neid saad siit alla laadida kui klõpsad siin üleval nende nimedel/linkidel. Aga kui Teil on enamik kaitsemeetmeid ilusti kasutusele võetud ja Te ise ei lae Internetist igasugust paska alla ning ei tee muid lollusi(nt kolate pornosaitides, registreerute mingis pornolehes jne), siis kõlbab Internet Explorer küll, pluss temaga saab kasutada ka paljusid lisafunktsioone(st neid saab talle juurde installida/lisada) ja ta toetab enamikke saitides kasutatavaid spetsvahendeid! Peale selle, kes on juba Internet Explorer`iga harjunud ning tema mehhanisme tundma õppinud, sel tuleb jälle uuesti harjuda mingi teise brauseriga, tal tuleb omandada tema "nüansid" ja mis kõige olulisem, ka teised brauserid omavad vigu, puudusi jne...
Näiteks võiks Teil peale IE olla installitud veel lisaks kas siis Mozilla Suite või Mozilla Firefox või Netscape. Sel juhul võiksite siis Internet Explorer´iga surfata usaldusväärsetes ja "korralikes" saitides, aga näiteks Mozilla Firefox`iga (+teise kasutajanime all, st mitte kompuutri omaniku/administraatori nime all/account`ina + keelake sel juhul oma brauseris ka JavaScript) kahtlasemates saitids...

 

Loe brauseritest/weebilehitsejatest veel ka siit!

 

Printerisõbralikku varianti antud peadokumendist (siia ei ole sisse lülitatud tema alamdokumendid) saad lugeda ja printida siit!

 

Windows Update:

Et, sellest lugeda, kliki selleks siia!

Windows XP/Windows 2000:

Sellest loe kindlasti siit!

Etteotsa

 

elajas...About Us | Mina | Site Map | Sorry, no mailbox POSTKAST PUUDUB!| ©2005 Tõnis Laanpõld.

******Jumal