Arvutiabi > Kompuutri laadimis- ja käivitusprobleemid; 2005.a.

 

Kompuutri buutimise (laadimise)- ja käivitamisprobleemid.

 

 

 

 

 

I. Windows 95/98 või Me:

 

Selles esimeses osa tuleb küll juttu põhiliselt Win 95/98/ME opsüsteemide kohta käivatest kompuutri stardi- ja laadimisprobleemidest aga selle esimene pool (arvuti esmane ülevaatus, riistvara jms) kehtib ka Windows XP süsteemide kohta (Win XP-st tuleb juttu allpool).
Kui Windows keeldub normaalselt laadimast/käivitumast (buutimast), siis võib selle põhjuseks olla näitaks mingi programmi või seadme installimine, mis siis põhjustab konflikti ühe või rohkemate programmidega. Aga põhjuseks võib olla ka mingi viiruse tegevus jne, jne…

Mitte midagi ei juhtu kompuutri käivitamisel:

Kontrolli kohe algul üle kõik oma kompuutri juhtmed ja lülitid, kas nad on ikka õieti ühendatud ja sisse lülitatud. Vaata, et kas voolujuhe on tugevalt torgatud pistikupessa ja arvutibloki tagaosas olevasse ühenduspessa.
Mõnedel kompuutritel on bloki tagaosas ka eraldi voolulüliti, kontrolli kas ta on ikka sisse lülitatud (tavaliselt on nad tähistatud I ja O sümbolitega ja sisselülitatud asend peab olema siis I).
Kui kõik juhtmed jms selline on korras, siis lülita kompuuter uuesti sisse ja vaata, et kas arvutibloki espaneelil sütib mingi valgusindikaator ja kas ikka jahutusventilaator (id) töötavad ja sumisevad?
Kontrolli, et kas toiteblokk ikka töötab, temas peab sumisema ventilaator…
Võib ka juhtuda, et rivist on välja läinud toiteblokk, sel juhul ei hakka tema seesolev ventilaator tööle ja ei sütti ka arvutibloki esipaneelil asuvad indikaatorid.
Kui kellegil on ka UPS seade, siis tuleks vaadata, et kas tema lüliti on ikka sisse lülitatud.


Vooluga on kõik korras, aga monitoriekraan jääb mustaks:

Vaata, kas monitori ja arvutiblokki ühendav videokaabel on ikka ilusti pesadesse torgatud (st üks ots peab olema arvutibloki vdeokaardi pistikus ja teine monitori tagaosas olevas pesas)? Kas monitor on ikka sisse lülitatud? Kas monitori toitekaabel (teine kaabel) on ikka pistikupesas? Kas videokaart on ikka arvutiblokis olevasse PCI või siis AGP pessa tugevalt torgatud (mõnel juhul on selleks vaja üsnagi jõulist vajutamist…)? Ava oma arvutibloki kaas, võta sealt videokaart välja ja torka ta uuesti tagasi, siis proovi uuesti käivitada kompuuuter.
Kui kõik on sellega korras, siis võib asi olla riistvaraseadmetes. Meenuta, et kas Sa ei paigaldanud just äsja mingit uut seadet, kui jah, siis ühenda ta uuesti lahti ja käivita kompuuter ilma temata. Kui midagi ei muutu, siis pane see uus seade tagasi ja proovi uuesti.
Kui ei aita, siis ühenda oma arvutiblokist lahti kõik seadmed peale CPU (protsessori), mälu, klaviatuuri ja videokaardi ning lülita uuesti kompuuter sisse. Kui kompuuter hakkab ilusti tööle (st ekraanile ilmuvad kirjakesed jne..), siis hakka neid seadmeid ühekaupa uuesti tagasi panema ja iga kord käivita kompuuter uuesti. Tee seda seni, kuni mingi uuestiühendatud seade põhjustab vea ja siis Sa oledki avastanud jama põhjustaja…
Kui aga pärast kõikide seadmete lahtiühendamist ei hakanud kompuuter ikka tööle, siis võib süüdlaseks olla kas protsessor, mälu või videokaart. Proovi sellisel juhul CPU, mälu ja videokaart ühekaupa asendada teise vastava seadmega ja vaata, kas tuleb viga ilmsiks.
Kui ikkagi ei leia viga, siis on Sinu kompuutri emaplaat/süsteemiplaat (motherboard) rikutud. Kontrolli teda ettevaatlikult, vaata, kas avastad mingi füüsilise vea…, kõigi eelduste kohaselt tuleb ta Sul viia töökotta või mis veelgi parem - osta uus emaplaat…


Süsteem jääb pärast POST protsessi “rippuma” (st pärast süsteemi enesetestimist):


Kui kompuuter käivitub ilusti ja ta teeb läbi ka esialgse enesetestimise (POST), aga pärast seda ei juhtu enam midagi, laadimisprotsessi ei jätkata, ekraanile ei ilmu ka mingit veateadet.
Selle põhjuseks võivad olla mitmed asjaolud, proovi kasutada oma laadimisdisketti ja kui Sul teda ei ole, siis loo ta kohe:

Laadimisdisketi loomine:

Loodame, et sul on juba Windowsi 98 või ME laadimisdiskett olemas, juhul kui ei ole, siis loo see kohe:

1. Vajuta Start, siis Settings ja seejärel Control Panel;
2. Tee 2 x klõps ikoonil Add/Remove Programs ja ava leht Startup Disk;
3. Vajuta nupule Create disk… ja pane siis disketisisendisse tühi diskett.

See diskett peab tegutsema kui avarii laadimisdiskett, mis peab tegutsema siis, kui süsteem keeldub laadimast. Lisaks sellele saab tema abil laadida end DOS käsureale ja ta sisaldab ka vajalikke instrumente, et kõrvaldada tekkinud probleeme.

 

Toon siin mõned neist ära:

1. edit.com*. Tekstiredaktor, mille abil saab muuta konfiguratsioonifaile nt nagu autoexec.bat ja config.sys.
2. chkdsk.exe*. Kontrollib kõvaketast ja kuvab tema seisukorrainfo.
3. ext.exe*. Võtab .cab (Windowsi kokkupakitud failikomplektid) failidest välja faile.
4. format.com*. Formaadib ketta.
5. fdisk.exe. Loob kõvakettale jaotused (Disk partition utility).
6. scandisk.exe*. Kontrollib ja parandab ketta vigu.
7. sys.com. Viib süteemifailid ühelt kettalt teisele.
8. uninstall.exe*. Likvideerib Windows 98 ja taastab eelmised süsteemifailid (juhul, kui Sa valisid Win 98 installimise käigus süsteemifailide salvestamise parameetri).
Windows 98 Startup disk`i abil saab ligi ka CD-ROM seadmetele ja seda reaalajas. Tänu sellele saab hõlpsalt ligi ka Windows 98 installeerimise CD plaadile ja see lubab meil tõsiste probleemide korral teha Windowsi ümberinstalli või siis kopeerida sealt vajalikke faile oma süsteemi.

 

Kui ilmub teade: "Missing Operating System":

Sa lülitasid oma süsteemi sisse, algul edenes asi sujuvalt, läbiti ka POST protsess, aga siis alglaadimine peatus ja ekraanile ilmus teade: "Missing Operating System". See tähendab seda, et süsteem püüab teostada alglaadimist kettalt mis ei sisalda operatsioonisüsteemi.
Et teha nüüd seda ketast laadimisvõimeliseks, selleks pane oma laadimisdiskett disketisisendisse ja tee ümberlaadimine. Kui oled jõudnud DOS käsureale, siis tipi käsk sys C: ja vajuta klahvi Enter.
Käsurida peab välja nägema taoline: A:\>sys C:
See käsk kopeerib Sinu laadimisdisketilt faili COMMAND.COM kettale C:, antud meetod aitab ka siis kui fail COMMAND.COM oli rikutud või kustutatud.

 

Siin võib olla põhjuseks ka see, et opsüsteem on küll installeeritud, aga pealaadimisosa (master boot record - MBR) on rikutud või siis on teda muudetud mingi viiruse poolt. Sel juhul proovi heid kahte mooodust:

a) Lae oma arvuti jälle laadimisdisketilt/stardidisketilt ja siis tipi käsureale käsk fdisk /mbr ning vajuta klahvi Enter. See taastab ketta master boot record`i.
b) Pane oma laadimisdiskett sahtlisse ja käivita kompuuter. ((Mõnel kompuutril tuleb Sul eelnevalt aga minna BIOS-i ja valida seal alglaadimise(boot) prioriteediks A: ketas (A: drive), st see tähendab seda, et Sinu kompuuter alustab siis alglaadimist disketilt.))
Ilmub menüü, kust vali noolklahvide abil rida "Start Computer without CDROM support" ja vajuta klahvi Enter. Kui oled juba jõudnud käsureale, siis tipi klaviatuurilt käsk dir c: ja vajuta Enter.
Tipi käsureale käsk fdisk /mbr ja vajuta siis Enter, et taastada master boot record`i.
Tipi käsk Scandisk C:, et kontrollida kõvaketta vigu.
Sa võid ka sisestada käsu Sys C:, et taastada süsteemifaile.

 

Kui ilmub teade "Invalid System Disk":

Sa lülitasid oma süsteemi sisse, algul edenes asi sujuvalt, läbiti ka POST protsess, aga siis alglaadimine peatus ja ekraanile ilmus veateade: "Invalid Disk. Replace the disk and and then hit any key." Kontrolli algul oma disketisisendit, et ka selles asub mingi diskett, kui asub, siis võta ta sealt välja ja vajuta suvalis klahvi ning vaata, kas asi saab korda.
Kui aga Sinu disketiseade on tühi ja Sa saad ikkagi veateateid, siis see tähendab, et ketas, millelt Sa püüad teostada alglaadimist, ei oma süsteemifaile. Kui nüüd laadimisdiskett ei aita probleemi lahendada, siis tuleb teha opsüsteemi ümberinstalleerimine…, mis aga ei ole just meeldiv uudis…

 

Kui POST`i ajal ei tuvastata Sinu arvuti kõvaketast:

Kõvaketas? Milline kõvaketas?

Mis õudusunenägu see veel on, et isegi minu arvuti ei oma kõvaketast, see oli nagu ju kogu aeg olemas, kes ta nüüd siis pihta pani?
Huvitav asi ju, et kompuuter ei tunne enam ära oma kõvaketast…
Tegelikult võib enamikel juhtudel seisneda asi selles, et varem normaalselt töötanud masin, mis omab nn CMOS mälu (CMOS memory), mis omakorda hoiab endas meie kompuutri raudvara ja BIOS konfiguratsiooni, on nüüd see CMOS oma sisu kaotanud.
Enamus juhtudel on selle põhjuseks see, et vanematel kompuutritel on väike batareike, mis toidab antud CMOS`i, lihtsalt aegunud, st tühjaks saanud. Selle toitebatarei tüüp ja tema asukoht emaplaadil erineb masinalt masinale…
Kontrolli ka oma kõvaketast, et kas ta on ikka õieti ühendatud, et kas tema jõukaabel on ikka korralikult torgatud emaplaadil olevasse voolupessa ja kas ka andmekaabel on ikka õigesse pessa ning tugevalt ühendatud?
Vaata ka kas kõvakettal olev jumper (ühenduslüliti) on ikka õieti paigaldatud.
Samuti kontrolli ka oma BIOS`i ja vaata, et kas selles ikka on valitud õiged parameetrid, püüa oma BIOS seada parameetrile auto-detect, et siis BIOS ise tuvastaks Sinu arvutis asuva ketta (d).

Windows ei lae automaatselt:

Sinu kompuuter (PC) käivitub korralikult, ta läbib ka POST-i, kõik kettad tuntakse ära aga Windowsit ei laeta, selle asemele Sa jääd ainutl DOS käsureale. Selle põhjuseks võib olla see, et Windowsi kausta ei leita ülesse või siis ei pääseta temale ligi.
Pane laadimisdiskett sahtlisse ja tee ümberlaadimine, seejärel tipi käsureale käsk C: (see peab välja nägema selline: A:\> C: ) ja vajuta klahvi Enter ning Sa satud nüüd C: kettale (st C:\>). Nüüd tipi käsk attrib -s -h -r msdos.sys ja vajuta Enter. Antud käsk eemaldab system, hidden ja read-only atribuudid…
Nüüd tipi käsk edit msdos.sys ja vajuta Enter. Avatavas aknas otsi ülesse sektsioon, mille nimeks (st pealkirjaks) on [Paths] ja vaata, et kas selles on sellised tekstiread nagu WinDir=C:\Windows ja WinBootDir=C:\Windows ning veendu, et kas aadress, mis järgneb sümbolile “=”, vastab ikka sellele õigele aadressile, kuhu on Windows installeeritud(st tavaliselt peakski selleks aadressiks olema =C:\Windows).


Kui aga neid ridu seal ei ole, siis tipi nad käsitsi, nii nagu siin:


[Paths]
WinDir=C:\Windows
WinBootDir=C:\Windows


Nüüd siis salvesta see fail ja välju redaktorist ning siis taasta jälle need õiged atribuudid, seleks tipi käsk attrib +s +h +r msdos.sys ja vajuta Enter. Tee nüüd ümberlaadimine…

 

Windows kuvab alati laadimismenüüd (boot menu):

Sinu kompuuter (PC) käivitub korralikult, ta läbib ka POST-i, kõik kettad tuntakse ära aga Windowsit ei laeta automaatselt, selle asemel Sa näed ainult laadimismenüüd (Windows Startup Menu), mis lubab Sul valida erinevaid Windowsi laadimisviise.
Kui Sul on opsüsteem Windows 98, siis mine sel juhul sellest laadimismenüüst otse Windowsisse ja vajuta Start > Run ning tipi käsk msconfig ja vajuta OK. Avatavas aknas ava leht General ja klõpsa nupule Advanced ning korista lipp ruudust Enable Startup Menu. Tee ümberlaadimne ja asi peaks korras olema.
Alternatiivne moodus: 1. Käivita oma kompuuter laadimisdisketilt ja tipi käsureale käsk C: ning vajta Enter (st A:\>C:); 2. Tipi nüüd käsureale käsk attrib -s -h -r msdos.sys ja vajuta Enter; 3. Nüüd tipi edit msdos.sys ja vajuta Enter; 4. Otsi ülesse sektsioon nimega [Options]; 5. See sektsioon peab sisaldama rida BootMenu=1. Muuda selles “1” sümbol “0”-iks; 6. Salvesta fail ja välju redaktorist; 7. Seejärel tipi käsk attrib +s +h +r msdos.sys ja vajuta Enter. Lae kompuuter ümber.

 

Kui Windowsit ei laadita ja ilmub teade, et Registriga on probleeme (Registry Errors):

Tee kompuuri restart ja hoia alglaadimise ajal all klahvi Ctrl, seni kuni ilmub Windowsi laadimismenüü. Nüüd vali sealt oma noolklahvide abil parameeter #5, et siis laadida DOS käsureale. Tipi käsk scanreg /restore ja seejärel esitatakse sulle kõik eelmised Windowsi arhiveeritud registrid. Vali nendest üks, mida Sa usud olevat veavaba ja taasta ta siis. Kui see protsess lõpetatakse, siis palutakse Sul teha ümberlaadimine...

 


Juhul, kui Sinu kompuuter ei käivitu, siis proovi ka järgmist:

Windows ME puhul võid aga ka proovida: Mine Windowsi Kaitstud Režiimi (Safe mode) ja vajuta Start > Run ning tipi käsk scanregw /fix ning vajuta klahvi Enter.
Võid ka tippida käsu scanregw /restore.
Windows 98 puhul proovi: Kui Sa käivitad kompuutri, siis hoia all klahvi CTRL ja vali menüüst käsk Command Prompt Only. Tipi käsureale käsk scanreg /fix ja vajuta klahvi Enter. Proovi ka käsku scanreg /restore ja vajuta Enter.

 

Kui Windows 98 alglaadimine ja start ei õnnestu, siis saad laadimisprotsessi kohta infot ka failist bootlog.txt:

bootlog.txt. See on ASCII tekstifail, mis sisaldab käesoleva stardiprotsessi salvestust kui Windows 98 startimib. Kui Win 98 stardib esimest korda, siis see bootlog.txt fail luuakse automaatselt. Aga Sa võid ka mõne järgmise alglaadimise jaoks luua uue bootlog.txt faili, et siis vaadata infi alglaadimise kohta ja avastada vigu…
Selleks tuleb Sul kompuutri käivitamisel vajutada klahvi F8 (või CTRL klahvi), et sattuda Windowsi Boot menüüsse ja seejärel valida antud menüüst noolklahvide abil laadimismenüü parameeter Logged (\bootlog.txt).
bootlog.txt faili salvestatakse Win 98 komponendid ja draiverid siis, kui nad on laetud ja initsialiseeritud ning seejuures salvestatakse nende oleku iga etapp.
bootlog.txt faili hoitakse kompuutris kui varjatud faili (hidden file) ja tema asukoht on arvuti juurkaustas (tavaliselt aadressil: C:\ bootlog.txt).
Et näha varjatuid faile, selleks ava oma Windows Explorer ja vali menüüst Tools käsk Folder Options…, seejärel ava leht View ning seejärel aktiveeri raadionupp Show hidden files and folders.
Uuri seda faili, et leida vigu ning püüja ka neid siis likvideerida ja alles siis proovi teha uut alglaadimist.
bootlog.txt failis on igat asja kirjutatud järjest kaks korda. Esimene tekstirida näeb näiteks umbes välja selline: Loading VXD=..., ja kohe järgmine rida näeb umbes välja selline: LoadSuccess VXD=....
Tähtis on see, et Sa vaataksid, et mis on laaditud edukalt (LoadSuccess) nagu ka seda, et mida ei õnnestunud laadida edukalt.


 

Oma operatsioonisüsteemi ümberinstalleerimine (Windows 95/98 ja ME):

 

I. Ainult ümberinstalleerimine (Install in Place):

Sellega Sa installid oma opsüsteemi ainult ümber (st installid oma olemasoleva Widowsi peale sama Windowsi) ja kõik andmed Sinu kõvakettal jäävad alles, see olekski kõige parem moodus.
Pane oma laadimisdiskett sahtlisse ja käivita kompuuter. ((Mõnel kompuutril tuleb Sul eelnevalt aga minna BIOS-i ja valida seal alglaadimise (boot) prioriteediks A: ketas (A: drive), st see tähendab seda, et Sinu kompuuter alustab siis alglaadimist disketilt.)) ja vali noolklahvudega ilmuvast menüüst käsk "Start Computer With CDROM Support".
Pane Windowsi installeerimise CD plaat oma CD-ROM seadmesse ja käivita setup programm, tavaliselt käivitub see setub programm ise. Windows installitakse Sinu olemasoleva Windowsi peale ja kõik andmed säilitatakse ning puuduvad ning rikutud failid asendatakse.
Pärast ümberinstalleerimise lõpetamist tuleb Sul võib olla ainult mõned seadistused taastada ja ka mõned programmid ümber installeerida.

 

II. Puhas opsüsteemi installeerimine (Clean Install):

Formaatimise ja installeerimise ettevalmistamine (Format and Install)
Tee seda äärmisel juhul, siis kui enam midagi parandada ei anna!
Arhiveeri enne kõik vajalik (programmid, mängud, dokumendid jms).
Sul peab olema laadimisdiskett, mis sisaldab ka selliseid vajalikke programme nagu FDISK ja FORMAT.
Kontrolli oma stardidiskett üle ja vaata kas selles on ikka olemas failid FDISK ja FORMAT, selleks tee 2 x klõps ikoonil My Computer ja siis 2 x klõps 3½ Floppy(A:) disketiseadme ikoonil. Juhul kui disket ei sisalda neid faile, siis tee nii: vajuta Start > Run ja tipi käsk command ning OK. Pane oma juba olemasolev valmis laadimisdiskett disketisisendisse.


MS-DOS prompt aknas tipi käsud:


COPY C:\WINDOWS\COMMAND\FDISK.EXE A:
COPY C:\WINDOWS\COMMAND\FORMAT.COM A:


NB! Jälgi, et COPY ja C:\WINDOWS\COMMAND\FDISK.EXE ning A: vahel oleksid tühiklahvid (seda tuleb jälgida alati DOS käsureale käskude sisestamisel...).
Otsi ülesse oma Windowsi installeerimise CD plaat ja ka plaadid, kuhu sa arhiveerisid oma programmid jms ning ka kõik oma raudvara draiverite plaadid/disketid.Alusta formaatimist ja installeerimist:

Pane oma laadimis/stardidisket disketisisendise ja käivita kompuuter. Tee ümberlaadimine ja Sa pead jõudma nn DOS prompt aknasse (käsureale):


A:\>


Nüüd kontrolli, et kas sinu CD-ROM seade töötab ja kas DOS aknas tuvastatakse ka tema kettatähis. Pane oma Windowsi installeerimisplaat CD-ROM seadme sahtlisse ja tipi käsk:


D: ja vajuta Enter.


Selle tähe D asemel võib olla ka mingi muu täht, olenevalt sellest, et milline täht on Sinu CD-ROM seadme tähiseks! Sul võib ju olla oma kõvagetas jagatud veel jaotusteks ( primary partition`id ja extended partition`id) ja loogilisteks ketasteks. Sul võib olla ju ka mitu CD/DVD-ROM seadet, isegi mitu kõvaketast ja seega omistatakse neile kõigile oma tähed.


Näiteks on minul oma CD-RW seadme tähiseks hoopi H:, st aknas My Computer on teda tähistatud selliselt: CD-RW Drive (H:)
Tipi seejärel käsk :


DIR


Juhul, kui Sa näed nüüd oma CD/DVD- ROM seadmesse pandud plaadi sisu, siis on kõik korras (aga kui Sa seda ei näe, siis proovi mingit teist tähte, et jõuda DOS aknas oma CD-ROM seadmeni, tee seda seni kuni asi õnnestub).
Nüüd mine uuesti tagasi oma disketiseadmele, st tee ümberlaadimine ja Sa pead jõudma siis A: tähisele käsureal (st A:\>).


Tipi käsk: FDISK ja vajuta klahvi Enter.


Sellega Sa alustad oma kõvaketta puhastamist, st kõrvaldad DOS jaotuse/jaotused (partitsioonid) ning hävitad seega ka seal kogu oma olemasoleva info!
Peale selle lood Sa ka nüüd uue DOS partitioni/partitionid ja kui Sa oled sellega valmis , siis mine FDISK programmist välja ning tee kompuutri ümberlaadimine oma laadimisdisketi abil.
Seejärel tuleb Sul alustada nüüd iga partitioni formaatimist, alustades C: kettast (st sellesse installitakse tavaliselt Windows ise), tipi käsk:


FORMAT C: /S /V


Parameeter/võti /S teeb C: ketta laadimiskettaks (st selleks kettaks/jaotuseks, kust hakatakse tulevikus laadima Sinu operatsioonisüsteemi, antud juhul siis mingit Windows`i versiooni). Aga parameeter /V kontrollib formaatimise üle…


Kui oled valmis, siis tee ümberlaadimine ja mine uuesti oma sellele kettatähisele, mis tähistab Sinu CD/DVD-ROM seadet, näiteks:


D:\>


Ja tipi nüüd käsk setup ning vajuta klahvi Enter, käsurida peab selle näite puhul nägema välja selline:


D:\>setup

 


II.Windows XP või 2000 buutimis/laadimisprobleemid:

 

Loe ka ülevalpoolkirjeldatud esimest osa, sest palju sealtoodust käib ka Windows XP kohta!

 

1. Sinine ekraan ja muu jääb “rippuma”/toppama:

"Sinine surmaekraan" (Blue Screen of Death - BSoD) on nimi, mis on antud sinist värvi ekraanile, mis kuvab imelikke numbreid ja informatsiooni ning ta ilmub siis, kui Sinu masin ütleb ülesse. Kui seda hakkab buutimise/alglaadimise ajal juhtuma korduvalt, siis võib selle põhjuseks olla ükskõik mis asi, kaasa arvatud mingi viirus, rikutud draiver, uus äsja installitud seade, uus installitud programm, spioonivara või mingi muu asi…


Aga Sa võid ka saada oma Windows XP-le baseeruva kompuutri käivitamisel või ümberlaadimisel ühe järgmistest teadetest:

 

Windows XP could not start because the following file is missing or corrupt: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

Windows XP could not start because the following file is missing or corrupt: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SOFTWARE

Stop: c0000218 {Registry File Failure} The registry cannot load the hive(kogumik, sülem) (file): \SystemRoot\System32\Config\SOFTWARE or its log or alternate

 

A: Kõige esmaseks sammuks võiks sel juhul olla alglaadimisel minek nn Windowsi “Kaitstud Režiimi” ("Safe Mode"). Tee ümberlaadimine ja vajuta õigel ajal klahvi F8 ning vali noolklahvide ajal käsk Safe Mode. Seejärel saad Sa antud reziimis programmi sfc (system file checker) või oma antiviirusprogrammi või antispioonivara programmi või teostada Windowsi uuendamist/värskendamist jne…


Loe Safe Mode`st ja sellesse minekust täpsemalt siit.


B: Lülita oma kompuuter uuesti sisse ja vajuta kohe alglaaadimise käigus (enne, kui ilmub Windowsi sisselogimise aken) klahvi F8, kui kohe ei õnnestu, siis proovi sama protseduuri uuesti. Lõpptulemusena peab ilmuma Windows Startup menüü, kust siis vali noolklahvide abil menüüelement Last Known Good Configuration, et viia oma register tema varasemasse heasse seisukorda.


C: Kui see ei aita, siis tee uuesti ümberlaadimine ja vajuta jälle õigel ajal klahvi F8 ning vali seekord käsk Safe Mode ja jõudes nüüd Windowsi Katstud Režiimi, vali selles Start -> All Programs -> Accessories -> System Tools ja siis System Restore. Järgi Nõustaja juhiseid ja vali vastav süsteemi taastamispunkt (restore point).


D: Kui ka see ei aita või sa ei jõua isegi sellesse Windowsi Startup menüüsse, siis kasuta oma laadimisdisketti (päästedisketti - emergency boot floppy).
Kui Sul veel ei ole seda hädadisketti, siis loo ta kohe ja tee seda nii:


Kõigepealt ava Windows Explorer aken ja vali menüüst Tools käsk Folder Options, siis ava dialoogiaknas leht View. Aktiveeri/luba parameeter Show Hidden files and folders ja korista linnuke ruudust Hidde Protected Operating System Files (recommended), seejärel ilmub hoiatusaken, kus vajuta Yes ning lõpuks OK.
Sisesta tühi diskett oma arvuitbloki disketisisendisse (drive A:) ja vali siis Start > All Programs > Accessories > Command Prompt ning tipi käsk format a:, seejärel vajuta klahvi Enter. Kui seejärel küsitakse, et kas Sa soovid ka veel mingit teist disketti formaatida, siis vajuta klahvi n ja vajuta Enter.

Nüüd tipi järgmised käsud ja pärast igat käsku vajuta klahvi Enter.


xcopy c:\boot.ini a: /h
xcopy c:\ntdetect.com a: /h
xcopy c:\ntldr a: /h


Seejärel tipi käsk exit ja vajuta jälle Enter, et sulgeda see DOS aken. Võta diskett sahtlist välja ja kirjuta tema peale kiri "Windows XP laadimis/päästediskett."


Nüüd, kui Sinu kompuuter ei peaks käivituma tulevikus, siis pane seesama diskett disketisisendisse ja käivita oma kompuuter ning selle järel peaks Windows ka startima. Kuid sel juhul peaksid Sa kogu aeg seda disketti hoidma oma disketisisendis. Et seda probleemi lõplikult lahendadda, siis olgu Sul see päästediskett ikka disketiseadmes ja mine siis käsurea aknasse, nii nagu me seda tegime ülevalpool (st Start, All Programs, Accessories, Command Prompt) ja tipi käsk xcopy a:*.* c:\ /h ning vajta klahvi Enter.


NB! Alati võid kasuatda nn Windows XP parandusinstalleerimist (Repair Install, mida kutsutakse ka "In place reinstall"), sellest tuleb allpool juttu.
Proovida võid ka Recovery Console (Taastamiskonsooli) abi, aga selleks peab Sul olema kas siis Microsoft Windows XP CD-ROM (installeerimisplaat) või siis Microsofti nn Setup Disks programm, mis tuleb viia diskettidele ja millede abil saab siis alustada Windowsi installeerimist…

Et nüüd käivitada seda Recovery Console'i Windows XP CD-ROM plaadilt või siis Windows XP startup diskettidelt, kasuta selleks järgmisi samme:

• Sisesta oma esimene Windows XP startup diskett disketiseadmesse võis siis sisesta Windows XP CD-ROM installeerimisplaat oma CD-ROM sedme sahtlisse ja tee kompuutri ümberlaadimine.

• Kui ilmub "Welcome to Setup" aken, siis vajuta klahvi R, et käivitada Recovery Console`i. Kui Sul on dual-boot või multiple-boot kompuuter, siis vali vastav opsüsteem, milles Sa soovid saada ligi Recovery Console-le.

• Nüüd ilmub hoiatus, kus palutakse Sul sisestada parool (Administrator password), tee seda. Kui Sa aga ei kasuta kompuutri sisselogimisel parooli, siis vajuta selle peale lihtsalt klahvi ENTER.

• Nüüd tipi käsureale(command prompt) vastavad käsud, et diagnoosida ja parandada oma WIN XP süsteeemi.

Alljärgnevas tabelis tuuakse ära osa Recovery Console vajalikumaid käske (aga ta omab ka teisi käskusid!). Kui soovid teada saada iga käsu detailsemat kirjeldust, siis tipi käsureale antud käsk, siis sisesta tühiklahv ning seejärel sümbolid /? Näiteks: chkdsk /?.
Et näha käskude loetelu, mida Recovery Console omab, selleks tipi käsureale recovery console commands või help ja vajuta klahvi ENTER.

 

Käsk / funktsioon:

Chkdsk Kontrollib ketta vigasid.
Diskpart Loob ja kustutab ketta jaotusi (partitsioone).
Extract Võtab failid kokkupressitud .cab arhiividest välja.
Fixboot Kirjutab uue laadimissektori.
Fixmbr Kirjutab uue nn master boot kirje.
Help Loetleb Recovery Console käsud.


Allmärkus:


1 Chkdsk käsk võib teatada, et ta ei leia programmi autochk.exe. Kui ta küsib selle faili asukohta, siis osuta: c:\windows\system32.
2 Extract—see käsk ei ole kättesaadav siis, kui Sa laed Recovery Console diskettidelt.
Et väljuda Recovery Console-st, tipi käsk exit ja vajuta Enter.

Sellest Recovery Console`ist saad täieliku ülevaate siit!

 

2. Windows XP hakkab tegema korduvat ümberlaadimist pärast tema laadimise alustamist:
 
Kui Sa olid teinud mingi olulise muudatuse oma Windows XP süsteeemis, näiteks nagu emaplaadi asendamine või oma kõvaketta viimine teise süsteemi, siis võid Sa sattuda olukorda, kus Windows ei suuda laadida end korralikult. Täpsemalt õeldes hakkab Windows tegema lõputult ümberlaadimisi siis, kui ta jõuab alglaadimise käigus "Loading Windows" ekraanipildini (see on see ekraan, mille allääres asub must/valge riba ja mis ilmub pärast seda, kui alglaadimise käigus on POST juba läbitud).
See asi juhtub seepärast, et Sinu kõvaketas sisaldab infot ja draivereid Sinu vana/endise raudvara kohta ning see takistab Windowsil nüüd korralikult laadimast. Antud juhul "Last Known Good Configuration" vahend siin ei aita, sest ta laeb ainult draiverid ja raudvara, mida enam ei eksisteeri.
Ka ei aita siin Safe mode; abi ei ole siin ka sellest kui laadida süsteem Recovery console reziimi ja siis seal kustutada fail: C:\Windows\Driver Cache\i386\Driver.cab. Ka ei aita siin fixmbr ja fixboot käsud.

Et antud probleemi lahendada, selleks tee nn Windows XP parandusinstalleerimine(Repair Install, mida kutsutakse ka "In place reinstall"-iks), selleks tee järgmist:


• paneme Windows XP installimise CD sahtlisse ja teeme restardi;
• kui pärast restarti ilmub ekraanile kiri: "Press any key to boot the CD", siis vajutame ruttu tühiklahvi ja süsteem laetakse CD-plaadilt;
• nüüd vajutame esimeses Setup aknas klahvile <Enter>;
• tehakse uus ümberlaadimine ja ilmub litsentsikiri, vajutame klahvi <F8>;
• nüüd ilmub teine Setup aken, mis pakub valikuvõimalusi: värske/puhas (clean install) või "Repair the selected Windows XP installation," vajuta klahvi "R"; Seejärel kopeeritakse osa faile C: kettale ja tehakse uus restart;
• Kui pärast seda ümberlaadimist ilmub uuesti kiri: "Press any key to boot the CD", siis ärme vajutame ühtegi klahvi, vaid las alustatakse repair installeerimist (parandusinstallimist)!


Tähtis! Seda nn repair installeerimist võib kasutada ka muude probleemide korral, see on üks väga kasulik vahend Win XP-s. Sellise parandusinstalli korral säilitatakse kõik meie opsüsteemi seadistused ja programmid/andmed!
Kuid pärast repairinstalli tuleb teha uuesti Windows Update ja laadida alla kõik ohutuse parandused (hotfix`id) või siis installida uuesti Service Pack 2 (SP2) !!!

 

3. Sinu ekraanile ilmub pärast igat restarti (st ümberlaadimist) teade: “System Has Recovered from a Serious Error”

Juhul kui Windows teeb automaatse ümberlaadimise mingite tõsiste vigade korral, siis Windows Error Reporting instrument hoiatab Sind ses suhtes. Sellega soovitatakse Sul saata teade vigadest Microsoftile...
Aga Windows võib Sinule sellise teate väljastada ka iga kord kui Sa teed oma kompuutri restardi, isegi siis, kui eelmises sessioonis mingeid vigu ega jamasid ei olnudki!
Selline viga juhtub seetõttu, et pärast seda kui Minidump fail on kirjutatud, siis paging fail jätkab ikkagi sellise faili "üleskirjuatmise nõudmist"...

 

Lahendus:


1. Et seda probleemi lahendada, selleks lae all kõige uuem Windows XP Service Pack.
2. Võid lahendada aga selle probleemi ka muutes nn pagefile suurust, tee järgmist:


a. Kliki Start.
b. Tee paremklõps My Computer`il (või siis tee paremklõps oma töölaual asuval ikoonil My Computer).
c. Vali hüpikmenüüst käsk Properties.
d. Ava leht Advanced, oblastis Performance klõpsa nupule Settings.
e. Ava uues aknas jälle leht Advanced. Sektsioonis Virtual Memory klõpsa Change.
f. Märgista akna ülaosas ketas ja vali siis raadionupp No Paging File ning siis klõpsa nupule Set.


g. Klõpsa Yes pärast järgmise teate ilmumist:


"If the paging file on volume X: has an initial size of less than xx megabytes, then the system may not be able to create a debugging information file if a STOP error occurs. Continue anyway?"
[(X on ketta tähis ja xx on mälu kogumaht (RAM) mis on Sinu kompuutrisse installitud miinus 1 megabait.)]


h. Vali seejärel raadionupp System Managed Size.
i. Klõpsa neli korda OK ja tee kompuutri ümberlaadimine.

 

 

Tagasi abilehele või siis vajuta üleval oma brauseriakna tööriistaribal nupputagasi, et minna tagasi täpselt sinna kus Sa pooleli jäid!