Spioonivara (spyware) erinevad tÜÜbid

Arvutiabi > spyware; 2005

 


Jälgimisprogrammid (nuhkvara):

 

Need on nn keyloggers'id (need fikseerivad ja salvestavad Sinu klahvivajutused), ekraani “pildistamise” (capture) programmid (st need salvestavad kogu info, mis on näha Sinu monitori ekraanil) ja Troojalased. Reklaami spioonivara installitakse Sinu kompuutrisse koos mingi muu tarkvaraprogrammiga või siis nn ActiveX controls`ide kaudu Inernetis ja seda tehakse sageli ilma Sinu teadmata ja loata. Sellised programmid varastavad Sinu personaalset infot (paroolid, e-mail aadressid, Weebi lehitsemise ajalugu, netis tehtud ostude infot, kompuutri raudvara ja tarkvara konfiguratsiooniseadistusi ja muud Sinu personaalset infi.

 

 

 

Adware (reklaamiprogrammid):

 

Need toovad põhiliselt Sinu ekraanile mingi reklaami. Mõned neist võivad ka installida Sinu arvutisse programmikese, mis siis hakkab pidevalt genereerima reklaame ja Sind sellega tüütama ja segama, eriti osavad on ses suhtes igasugused pornosaidid.

 

Spyware (spioonivara):


Need juba koguvad otseselt Sinu personaalset ja ka kompuutri infot ning seda põhiliselt reklaami eesmärgil.


Browser Plug-in (brauseri lisandid ehk moodulid või abivahendid):


Need on programmid, mida võidakse installida Sinu brauserisse (nt Internet Explorer'isse). Näiteks võib selliseks pluginiks olla mingi uus tööriista/instrumendriba, mingi uus nupuke või otsimisvahend jne… Siiski on enamik plugineid loodud selleks, et teha Sinu tõõd brauseriaknas lihtsamaks ja mugavamaks, seega täidavad nad mingit teatut kasulikku funktsiooni. Kuid on ka neid plugineid, mis luuravad ja kontrollivad Sinu tegevust brauseriaknas!


Browser Redirector (brauseri ümbersuunaja/ümberseadistaja):


See on selline programm, mis seab ümber Sinu brauseri seadistused, sageli stardilehe (start page) ja otsimislehe, näiteks kui Sinul on brauseri avamisel seatud nii, et brauseriakna avamisel ilmub sinna kohe kas siis tühi dokument (about:blank) või siis Sinu mingi lemmiksaidi avaleht, siis antud spiooniprogramm võib need asendada hoopis mingi muu saidi avalehega… Lisaks võib selline spiooniprogramm muuta ka muid seadistusi, näiteks lisada mingi uue lingi jne…


RAT (Eemalasuv Administreerimise/Juhtimise Instrument):


Selline programm ründab Sind eemalt ja võib omada täielikku kontrolli Sinu kompuutri üle.


Keylogger (Võtmelogija/salvestaja):


See programm töötab taustal (st nähtamatult) ja salvestab iga Sinu klahvivajutuse spetsiaalsesse faili. Seejärel saadetakse see kogutud info kas siis meiliga või Interneti kaudu selle spiooniprogrammi omanikule.


Remote Installer (Eemalolev Installeerija):


Selline programm installitakse Sinu arvutisse salaja ja kui see on teostatud, siis ta võtab ühendust eemaloleva serveriga ja hakkab installeerima Sinu kompuutrisse uusi programme ja faile… Lõbus, eks ju!


Commercial Keylogger:


Selline programm jälgib kasutaja tegevust ja aktiivsust (ikka selleks, et Sulle siis tulevikus mingit kaupa pähe määrida) ja sellise programmi võid Sa “kingituseks” kaasa saada mingi programmi ostmisel.


Dialer (Ühendaja/Helistaja):


Selline programm helistab Sinu modemi kaudu…


Low Risk Adware (LRA—Madala Riskitasemega Reklaamiprogramm):


Selline programm esitab reklaami väljakargavate aknakeste (pop-up window) kaudu. Taolised programmid ei varasta ega ka saada edasi Sinu personaalset infot.


File Sharing Programs (Failide vahetamise programmid):


Neid programme, mida tuntakse ka kui peer-to-peer programmidena, kasutatakse Internetis failide (filmid, muusika, programmid) vahetaqmiseks ja nad on vägagi populaarsed. Kuid paljud neist failide vahetamise programmidest sisaldavad spiooniprogrammikesi, kuid tavaliselt ei ole need ohtlikud.

 

 

 

NB! Loe selle kohta natuke kaasaegsemat ja täiendavat infot ka sealt.

 

 

 

Tagasi abilehele või siis vajuta üleval oma brauseriakna tööriistaribal nuppu Tagasi, et minna tagasi täpselt sinna, kus Sa pooleli jäid!