Arvutiabi > System Restore; Safe Mode ja Cookies; 2005.a.


1) System Restore:

 

Windows Vista System Restore vahendist saad ülevaate sealt!
Windows 7 System Restore funktsioonist saad ülevaate sealt ja Windows 8 antud vahendist sealt!

 

System Restore (Süsteemi Taastamine) on Windows ME, 2000 ja XP operatsioonisüsteemidesse juba sisseehitatud instrument, mida kasutatakse selleks, et viia süsteemi tagsi tema varasemasse seisukorda/olekusse, juhul, kui kompuutriga on juhtunud mingi tõsine probleem või tõrge. Seega saame tema abil viia oma arvuti tagasi tööseisukorda, ilma, et peaksime teostama op. süsteemi ümberinstalleerimist ja ka meie andmed ei lähe kaduma. System Restore teeb meie kompuutri süsteemist nõ ülesvõtted ja salvestab need kui taastamispunktid / taastepunktid (restore points).
Need taastepunktid luuakse automaatselt meie teatud tegevuste puhul, näiteks: kui installeerisime mingi uue draiveri, mingi uue programmi, tegime op. süsteemi uuendamist ja ta luuakse ka süsteemi ümberinstalleerimisel või parandusinstalleerimisel jne...

Me võime ka ise käsitsi luua igal ajal omaenese restore point'i, näiteks igaks juhuks enne mingi uue programmi või draiveri installimist või siis enne mingite muudatuste tegemist oma süsteemis! See on ka ses suhtes hea, et seda meie enda loodud taastamispunkti / taastepunkti hoitakse alles ka siis kui teised kustutatakse automaatselt seoses System restore`le eraldatud kettamahu täissaamisel!

Mingi probleemi korral saame siis oma süsteemi taastada Süsteemi Taastamise Nõustaja (System Restore Wizard) abil, mida on väga lihtne käsitseda.
Et System Restore saaks funktsioneerida, selleks peab Sinu kõvakettal olema vähemalt 200 MB vaba ruumi! Aga mida rohkem vaba ruumi on, seda parem ja efektiivsem on System Restore töö.


Et eraldada tema tarbeks rohkeb vaba ruumi oma kõvakettal (soovitaksin talle eraldada maksimumi vaba ruumi), selleks tee:

1. Klõpsa Start-Control Panel, siis vajuta Performance and Maintenance ja lõpuks vajuta System;


Teine ja lihtsam viis seda akent avada on: tee paremklõps oma töölaual ikoonil My Computer ja vali kontekstmenüüst käsk Properties.

2. Dialoogiaknas System Properties ava leht System Restore ja lohista seal liugurit kuni parema ääreni, lõpuni välja, et suurendada kettaruumi, mis eraldatakse System Restore jaoks.

Kui Sinu süsteemis on aga rohkem kettaid, siis klõpsa sealsamas järjekorras igal kettal, mid soovid seadistada ja siis vajuta nupule Settings ja seal uues aknas lohista liugurit, lõpuks vajuta kaks korda OK.

 

System Restore kasutamine (st oma süsteemi endise seisukorra taastamine):

1. Klõpsa Start--All Programs--Accessories--System Tools ja siis vali System Restore.
2. Welcome aknas vali parameeter Restore my computer to an earlier time ja siis klõpsa Next.
3. Lehel Select a Restore Point vali kalendrist vajalik taastamispunkt / taastepunkt
(restore point) ja vajuta jälle Next.
4. Lehel Confirm Restore Point Selection kontrolli veelkord üle, et valisid ikka õige taastepunkti ja sulge kõik avatud programmid.

5. Klõpsa Next, et jätkata.
6. Kompuuter suletakse automaatselt ja tehakse ümberlaadimine ja ümberlaadimise lõppedes ilmub Restoration Complete leht/aken, kus vajutage OK.

Pärast oma süsteemi ülevaatamist võite kehva tulemuse korral valida kas mingi muu
taastepunkti või siis tühistada äsjatehtud taastamisoperatsioon. Ava uuesti seesama nõustaja ja tee oma uus valik (Welcome lehel/aknas). Kuid pea meeles, et Sa pead ümber installeerime kõik programmid, mis sa olid installeerinud pärast antud taastepunkti (st mille sa valisid oma süsteemi taastamiseks) loomist op. süsteemi poolt !!!
Kui System Restore ei tööta Tavalises/Normaalses režiimis (Normal Mode), siis võiks üle minna Kaitstud Režiimi (Safe Mode) ja seal proovida! (Safe Mode`st tuleb allpool veel juttu!). Et kasutada System Restore`t Kaitstud Režiimis, selleks vajuta klahvi <F8> ümberlaadimise ajal ja vali seejärel menüüst käsk Safe Mode.


NB! Omaense System Restore point`i (süsteemi taastepunkti) loomine:

a) klõpsa Start--All Programs--Accessories--System Tools > System Restore,
b) vali raadionupp Create a restore point ja vajuta nupule Next,
c) uues aknas tipi tekstilahtrisse sellele taastepunktile mingi nimi
(nt Minu oma) ja klõpsa nupule Create, luuakse uus taastamispunkt / taastepunkt ning seejärel sulge see nõustaja.

 

System Restore välja- ja sisselülitamine:

Kõigepealt sellest, et miks me ikkagi peame selle System Restore viiruste ja spyware skaneerimise/tuvastamise ning hävitamise ajaks välja lülitama. Seda seepärast:

1) oletame, et me olime mingil ajahetkel enda kompuutrit skaneerinud viiruste või spioonivara suhtes ja avastasime mingid kahjulikud elemendid;
2) me unustasime enne skaneerimist oma System Restore välja lülitamast;
3) olles viirused või spioonid avastanud, me hävitasime nad suure rahuldustundega...;
4)oletame aga, et mõne aja pärast juhtus meie arvutiga mingi viga ja kuna me ei leidnud viga, millest see tekkis, ülesse, siis otsustasime System Restore kaudu taastada kompuutri varasem seis, st see tema olek, mis oli tal enne selle vea tekkimist;
5) oletame, et arvuti hakkas nüüd korralikult jälle tööle ja kõik oleks nagu tibens-tobens, aga võta näpust, nii see siiski ei ole, sest Te tõite needsamad viirused ja troojalased, mis Te olite juba ühekorra hävitanud, tagasi oma arvutisse; see juhtus seepärast, et need paharetid olid ju System Restore`s alles (st hoiul koos teiste kompuutri seadistustega); igasuguseid "paharette" ei saa hävitada System Restore`s eneses ja seetõttu tulebki enne skaneerimist see instrument välja lülitada, selle väljalülitamisega me teeme ta täiesti "puhtaks/tühjaks" ja alles seejärel võime rahuliku südamega alustada "pahade" jahtimist...;

NB! Muidugi ärme siis unustame pärast selle jahi lõpetamist System Restore`t jälle sisse lülitamast!

Väljalülitamine:

1.Tee töölaual ikoonil My Computer parenklõps ja vali käsk Properties
2. Dialoogiaknas System Properties ava leht System Restore ja seejärel pane linnuke ruutu Turn off System Restore on all drives ning vajuta OK.

Sisselülitamine:

Et pärast oma toiminguid jälle System Restore sisse lülitada, selleks ava jälle seesama aken sellesama System Restore lehega ja korista linnuke ruudust Turn off System Restore on all drives (st tee seal hiireklõps), vajuta jälle OK.

Ülesse

 

2) Kompuutri käivitamine "Kaitstud Režiimis" (Safe Mode):

Safe Mode (Kaitstud ehk turvarežiim on Windows`i diagnostikarežiim. Safe Mode`s saad Sa ligi ainult baasfailidele ja draiveritele (hiir, monitor, klaviatuur, kõvaketas, baasvideo, st VGA režiim resolutsiooniga 800x600 pikslit ja värvide hulgaga 250, vaikimisi süsteemi service`id ja võrguühendust ei kehtestata). Näiteks kui Sul oli tavalises režiimis videoks SVGA režiim resolutsiooniga 1024x768, siis ärge ehmatage kui üle minnes Safe Modesse ilmuvad Teie töölauale palju suuremad ikoonid ja dialoogi/programmiaknad, see peabki nii olema...
Safe Mode`s on hea kindlaks teha probleeme ja parandada vigu, otsida ja hävitada spioonivara ning viiruseid, kustutada faile, mida tavalises režiimis oli raske teha jne. Näiteks kui Te lisasite arvutile mingi uue seadme või installeerisite uue draiveri või programmi ning pärast seda hakkas Teie arvuti jupsima, siis on Kaitstud režiimisseda uut seadet/draiverit/programmi hea kõrvaldada ja vana draiver/seadistused uuesti taastada. Või näiteks kui arvuti käivitamisega on raskusi, siis võiks startida ta otse Safe Modesse ja asuda seejärel vigu otsima või näiteks käivitada süsteemi parandamiseks programmi ScanDisk või CheckDisk jne...
Toon siin ära kaks moodust sellest et kuidas Windows´i käivitada Kaitstud režiimis (Safe Mode režiimis). Üks viis kasutab klahvi <F8> süsteemi startimise jooksul ja teine meetod kasutab System Configuration Utility (Süsteemi Konfiguratsiooni Instrument) abi, mis on mõnede Windows`i versioonide koostisosaks.

Tee järgmist:

System Configuration Utility: Kui Sa ei saa kasutada System Configuration Utility'it, siis kasuta selle asemel
klahvi <F8> meetodit.
Klahv <F8>: Klahvi F8 kasutamine on natuke keerulisem kui seda System Configuration Utility käivitamine, sest Sa pead klahvi F8 vajutama just õigel ajal, et käivitada oma opsüsteemi kaitstud režiimis. Kui see meetod ei õnnestu algul, siis proovi teda uuesti, st vajuta seda klahvi erinevatel aegadel ja rohkem kiiremini... Kui aga selle meetodiga ei õnnestu, siis kasuta selle asemel System Configuration Utility't, juhul kui see vahend kuulub ikka Sinu Windows'i versiooni.

Windows 95

Windows 95 ei sisalda System Configuration Utility`it.

Et kasutada klahvi F8 meetodit:

1. Tee oma arvuti ümberlaadimine.
2. Algul näed Sa ainult oma musta ekraani. Kui aga ekraanile ilmub kiri "Starting Windows 95", siis vajuta kohe klahvi F8. Windows stardib nüüd Kaitstud Režiimi (Safe Mode).

Windows 98/Me

Windows 98/Me aga sisaldab System Configuration Utility instrumenti. Kui Sa saad oma kompuutrit käivitada normaalselt Windowsis, siis on antud meetod kergemaks viisiks -ja ka soovitavaks meetodiks, et startida oma arvutit Kaitstud režiimis.

Et kasutada System Configuration Utility meetodit:

1. Sulge kõik programmid.
2. Klõpsa Start > Run. Ilmub Run dialoogiaken.
3. Tipi nüüd sinna käsk msconfig ja siis klõpsa OK.

Run dialoogiaken

4. Avanevas System Configuration Utility dialoogiaknas klõpsa lehel General nupule Advanced.

Konfiguratsiooniaken

5. Uues Advanced Troubleshooting Settings aknas pane linnnuke ruutu Enable Startup Menu. Klõpsa OK ja siis jälle OK.

Startup menu lubamine

6. Nüüd hoiatatakse Sind, et tuleb teha kompuutri restart, klõpsda Yes.
Ilmub Windows 98 startup menüü, kust vali siis noolklahvide abil Safe mode ja vajuta klahvi Enter.
Kui oled oma töö kaitstud režiimis lõpetanud, siis korda sealsamas kaitstud režiimis neid ülaltoodud punkte 1-6, aga punktis 5 korista linnuke ruudust Enable Startup Menu.
Sulge kõik programmid ja käivita nüüd oma kompuuter jälle tavalises režiimis.

Et kasutada F8 meetodit:

1. Tee kompuutri ümberlaadimine.
2. Kui arvuti restardib (kostab piiks), siis vajuta alla ja hoia klahvi <F8> seni, kuni ilmub Windows 98 startup menüü.
3. Vali nüüd sellest menüüst oma noolklahvide abil Safe mode ja vajuta klahvi <Enter>. Windows stardib Safe mode`s.

Windows 2000:

Windows 2000 ei sisalda System Configuration Utility`t.

Märkus: Kuid mõned Windows 2000 opsüsteemid võivad ka sisaldada System Configuration Utility`t, siis sel juhul kasuta seda vahendit..., vastasel juhul tee nii nagu allpool kirjas:


Et kasutada F8 meetodit:

1. Kui Sinu kompuuter töötab, siis lülita ta välja.
2. Ooota 30 sekundit ja käivita ta uuesti.
3. Kui Sa näed oma ekraani allservas must-ja-valget Windowsi stardiriba, siis vajuta alla klahv F8. Ilmub Windows 2000 Advanced Options Menu.
4. Veendu, et oleks valitud Safe mode parameeter.
5. Vajuta klahvi Enter.

Windows XP

Märkus:
• Kui Windows XP on "Kaitstud režiimis", siis sel ajal ei saa installeerida programme.
• Kui Sa oled oma tegevuse Kaitstud režiimis lõpetanud ja Sa kasutasid esimest (soovitatavat) kaitstud režiimi ülemineku meetodit ning Sa tahad nüüd tagasi minna tavalisse režiimi, siis pead Sa uuesti sisse lülitama Normal mode (Normaalse režiimi), muidu jätkab Windows XP startimist Safe Mode`sse.
Windows XP sisaldab System Configuration Utility't.

Et kasutada System Configuration Utility meetodit:

1. Sulge kõik programmid.
2. Klõpsa Start ja siis Run.
3. Tipi käsk msconfig ja siis vajuta OK.

Run dialoogiaken

4. Ilmub System Configuration Utility aken. Ava leht BOOT.INI ja pane siis seal linnuke ruutu "/SAFEBOOT" ning klõpsa OK.

System Conf Utility


5. Nüüd ilmub ekraanile hoiatusaken, kus klõpsa nupule Restart. Kompuuter käivitatakse nüüd Kaitstud režiimis.

Restart


6. Lahenda oma probleemid Safe Mode režiimis.
7. Kui sa oled Kaitstud režiimis oma töö lõpetanud, siis korda sealsamas Safe Mode`s neid eelpooltoodud punkte1-5 aga punktis 4 korista linnuke ruudust "/SAFEBOOT"
8. Käivita oma arvuti nüüd jälle tavalises režiimis.

Windows Vistas tuleb sedasama teha, aga siin on selle akna nimeks System Configuration ja temas tuleb avada Boot vaheleht/sakk ja panna "linnuke" ruutu "Safe boot":

Linnuke ruutu Safe boot

Et aga kasutada F8 meetodit:

1. Tee kompuutri ümberlaadimine või kui ta ei tööta, siis käivita ta. Nüüd hakkab arvuti täitma instruktsioonide komplekti protsessi, mida tuntakse kui Basic Input/Output System (BIOS)`i. Ekraanile ilmuvad kirjad, millede sisu sõltub juba selle BIOS-i tootjafirmast...
2. Niipea, kui BIOS laadimine on lõpetatud, hakka kohe vajutama klahvi F8 ja tee seda seni, kuni ilmub Windows Advanced Options menüü. Kui asi ei õnnestu, siis tee uus restart ja proovi uuesti.
3. Vali nüüd oma noolklahvide abil sellest menüüst Safe mode ja vajuta klahvi Enter.

Kui aga Sinu kompuutris on mitu opsüsteemi (multiboot system):

1. Restardi oma kompuuter. Alustatakse Basic Input/Output System (BIOS) laadimist...
2. Kui ilmub Boot laadimismenüü (Olemasolevate operatsioonisüsteemide loetelu - Windows Boot Manager'i ekraan koos sealolevate operatsioonisüsteemide buutimiskirjetaga), siis vali noolklahvide abil oma vajalik Windows`i opsüsteemi see versioon, millist Sa soovid Kaitstud režiimi viia.
3. Vajuta klahvi Enter ja hakka kohe vajutama ka klahvi F8. Ilmub Windows Advanced Options menüü.
4. Vali nüüd sellest manüüst noolklahvide abil Safe mode menüüelement ja vajuta klahvi Enter.

 


NB! Kui Sa kasutad LCD (vedelkristall) monitori või sülearvutit, siis võib juhtuda nii et Sa ei saagi sinna "Kaitstud režiimi" (Safe Mode) sisse, sest ekraanile ilmub umbes taoline kiri "Out Of Range" või midagi sarnast ja kogu moos...
See võib olla tingitud sellest et need LCD monitorid toetavad vaikimisi 60 Hertz'ist ekraanisagedust, aga meil on ta tavaliselt seatud kõrgemale näitajale.
Tee järgmist:

a. Klõpsa nupule Start >> Run ja tipi msconfig ning vajuta ENTER.
b. Kui ilmub System Configuration Utility (või Vista's System Configuration) aken, siis ava selles BOOT.INI (või Vista's Boot) vaheleht/tab ja pane "linnuke ruutu /BASEVIDEO (või Vista's Base video) ning klõpsa OK.
c. Seejärel kompuutri restart (ümberlaadimine), siis klahv F8, menüüst valime Safe Mode ja me saamegi turvarežiimi sisse.

Kui valmis, siis korista linnuke sealt ruudust jälle ära ja tee kompuutri restart...


Ülesse

 

3) Mis on "präänikud"(cookies):

Paljud weebsaidid salvestavad Sinu kõvakettale failid, mida kutsutakse "präänikuteks" (või "küpsisteks").
Präänikuid on mitut tüüpi ja Sa võid neid lubada kas kõiki või siis osaliselt või üldsegi mitte lubada neid oma arvutisse salvestada. Kui Sa keelad nad kõik ära, siis ei saa sa kõiki saite vaadata või siis maksimaalselt mingi saidi võimalusi kasutada!

Kuidas präänikuid kasutatakse:

Präänik on fail (tekstifail), mis luuakse weebsaidi poolt ja mis siis sisaldab infot sinu kompuutrist, näiteks Sinu seadistusi sel momendil, kui Sa külastasid antud saiti. Oletame, et Sa sisenesid mingisse lennuliinide saiti ja tegid päringu lennuplaanide osas, siis seesama sait võib luua prääniku, mis sisaldab sinu küsimust antud asja suhtes. Või siis sait võib luua ainult prääniku dokumendi kohta, mida sa külastasid ja siis seatakse see dokument vastavalt Sinu seadistustele, et juhul, kui Sa järgmine kord seda dokumenti vaatad, siis on Sul teda mugavam vaadata.
Präänik võib sisaldada ka Sinu personaalset infot: Sinu nime, e-mail aadressi, kodu ja tööaadresseid või mobla numbrit, et siis nende abil Sinuga ühendust võtta.

Tähtis on aga siin see, et weebsait saab sellist infot ainult sel juhul, kui sa need ise sinna saiti vastavatesse lahtritesse sisestasid ja muud infi see sait ei ole võimeline Sinust hankima. Kui selline präänik on juba Sinu kõvakettale salvestatud, siis võib seda präänikut lugeda/kasutada ainult see sait, mis selle cookie koostas, teised saidid seda infot ei näe.

Alalised/püsivad präänikud:


Need on sellised cookied, mis jäävad alles Sinu kompuutrisse kui Sa sulged oma brauseri, st neid ei kustutata ja kui Sa sisened järgmine kord Internetti, siis see sait, mis selle prääniku loos, võib seda infot jälle lugeda...

Ajutised/sessioonsed präänikud (session cookies):

Need on sellised präänikud, mida hoitakse alles ainult sinu Internetis surfamise ajal ja kui sa oma brauseri sulged, siis sellised präänikud ka kustutatakse, st nad ei jää sinu arvutisse.

Esimese astme/taseme (First-Party) ja Kolmanda taseme (Third-Party) cookied:


F
irst-party cookie kas siis lähtub või siis on saadetud saidi poolt, mida Sa just antud momendil vaatad. Sellised präänikud sisaldavad peamiselt infot Sinu seadistuste kohta.
Third-party cookie kas siis lähtub või on saadetud saidi poolt, mis erineb saidist, mida Sa antud momendil vaatad. Kolmanda taseme präänik sisaldab tavaliselt mõningat infot (lisainfi) selle saidi kohta, mida Sa momendil vaatad. Näiteks kasutavad paljud saidid kolmandate saitide reklaame ja need võivad siis omada präänikuid. Sellist tüüpi präänikuid kasutatakse põhiliselt reklaami ja Sinule mingi kauba pähemäärimiseks. Sellised präänikud võivad olla kas siis alalised (st need, mis jäävad Sinu arvutisse alles...) või siis ajutised.

Mittelubatavad/soovimatud präänikud:

Need on sellised cookied, mis hangivad Sinu personaalset infot ilma Sinu loata ja teadmata.


Märkus: Cookied ("Küpsised - präänikud") ei saa olla iseenesest pahavaraprogrammid ja nad ei toimeta edasi ka pahavarascripte nii et ses suhtes on nad meile ohutud.

Ülesse

 

Tagasi abilehele või siis vajuta üleval oma brauseriakna tööriistaribal nuppu tagasinupp, et minna tagasi täpselt sinna, kus Sa pooleli jäid!