Arvutiabi - > Kasutajakontod Windows XP's; 2005.a.

Kasutajakontod (User Accounts) ja paroolid Windows XP's

 

 

Täiendus! Kui Sul läks kaduma Windows XP (või Windows Vista / Windows 7) parool ja Sa ei saa enam oma süsteemi sisse logida. Mida siis teha?


Windowsi (kõikide Windowsite) paroolide leidmine, lahtimurdmine, muutmine jms info — seal.

 

 

Kuidas luua ja konfigureerida kasutajakontosid Windows XP's?

 

Sa võid luua kompuutri igale kasutajale omaenda eraldi kasutajakonto, mis lubab neil omada enda isiklikku dokumentide kausta, töölaua seadistusi (nt nagu ekraani taustapilt—wallpaper jne), Start menüüd, visuaalseid stiile, meilikontot jne. Samuti võib igale kasutajakontole kehtestada turvalisuse eesmärkidel parooli kompuutrisse sisselogimiseks.

 

Et luua uut kasutajakontot:

1.

Klõpsa nupule Start, siis Control Panel ja 2 x klõps ikoonil User accounts ning seejärel vali Pick a task... loetelust link Create a new account.

2.

Tipi uuele kasutajakontole mingi sobiv nimi ja klõpsa Next.

3.

 

Vali vastav kasutajakonto tüüp (Computer administrator või siis Limited tüüp) ja klõpsa Create Account:

Vali kasutajakonto liik

 

Computer administrator (administraator) on selline kasutajakonto tüüp, kes võib muuta kõiki asju kompuutris: installeerida programme, pääseda ligi kõikidele failidele, luua ja kõrvaldada teisi kasutajakontosid, kehtestada teistele kasutajakontodele paroole, muuta teiste kasutajakontode pilte, nimesid, paroole ja kasutajakonto tüüpi.
Ta ei saa aga muuta omaenese kasutajakonto tüüpi Limited kasutajakontoks (piiratud õigustega kasutaja) enne, kui antud kompuutrisse on loodud vähemalt veel üks administraator tüüpi kasutajakonto, et sellega kindlustada vähemalt ühe administraatori olemasolu kompuutris.


Windows XP's käib asi nii: Kui Sa installeerid oma Win XP, siis installeerimise käigus luuakse vaikimisi kaks
administraatori kontot:

a) operatsioonisüsteemi omaenda sisseehitatud Administraatori konto (built-in Administrator account), mida Sa kompuutrisse sisselogimisel ja temaga töötamisel ei näe; Sa saad teda näha ja kasutada ainult Windows XP Kaitstud Režiimis (Safe Mode);
b) ja veel üks administraatori konto Sinu kui kompuutri omaniku (Owner) jaoks, millega Sa saad logida sisse kompuutrisse ja mida Sa saad kasutada Windows'iga töötades.

Lisaks nendele võid Sa installeerimise käigus luua ka muid kontosid (nt pereliikmete jaoks) ja neile omistatakse siis automaatselt administraatori õigused; nende loomisel ei ole seal mõtet, sest parem on kui kompuutris on ainult üks administraatori kasutajakonto (Sinu oma, lisaks sellele built-in Administrator kontole) ja teised kontod tuleks luua limited kasutajakontodena (piiratud õigustega kasutajakontod).


Juhul, kui Sa ikkagi lood siin ka muid kontosid, siis muuda need pärast installeerimise lõppu limited kasutajakontodeks; Sa võid hiljem, pärast installimise lõppu, luua neid limited kasutajakontosid ja lisaks neile veel isegi administraatori õigustega kasutajakontosid, juhul kui Sa soovid mingile kasutajale delegeerida administraatori õigusi, millega saab kompuutris teha kõiki vajalikke ja mittevajalikke asju...
Kui Sa kasutad kompuutrit üksi, siis loo hiljem ohutuse jaoks lisaks omaenese administraator kontole ka üks limited kasutajakonto, millega võid siis Internetis surfata.


kasutajate info

 

Limited on selline kasutajakonto tüüp, kellele:

  • on keelatud muuta enamik kompuutri seadistusi ja kes ei saa süsteemile tähtsaid faile kustutada või muuta;

  • ta ei saa installeerida riistavara ja programme, aga ta pääseb ligi kompuutrisse juba installeeritud programmidele;

  • ta võib muuta oma kasutajakonto pilti ja luua, muuta või siis kustutada oma kasutajakonto parooli;

  • ta ei saa muuta oma kasutajakonto nime või siis selle tüüpi (seda saab teha ainult kompuutri administraator või siis administraatorite grupi liige).

 

On olemas veel ka Quest kasutajatüüp: See on selline kasutaja, kes ei oma kasutajakontot antud kompuutris ja tal ei ole ka parooli ning ta pääseb kiiresti kompuutrisse, et lugeda oma meile või siis surfata Internetis. Tema ei saa muuta kompuutri seadistusi, installeerida programme/riistvara, muuta või kustutada süsteemile tähtsaid faile, muuta enda pilti või kasutajatüüpi. See kasutajatüüp tuleks turvalisuse eesmärkidel hoopiski välja lülitada.

NB! Kasutajakonto, millel on nimeks Administrator (st suure tähega: tema ongi esimene ja ainuke kasutajakonto, mis luuakse kohe pärast Windows XP installeerimist kompuutrisse), on see kasutajakonto, mis luuakse Windows XP installeerimise käigus ja ta kasutab parooli, mille Sa sisestasid (juhul, kui Sa selle sisestasid, sest vaikimisi ei looda temale parooli) Windows XP installeerimise käigus. Seda kasutajakontot Sa ei näe kompuutrisse sisselogimisel ega ka Control Panel'i aknas, Sa näed ja saad teda kasutada ainult kompuutri KAITSTUD REŽIIMIS (SAFE MODE)!


Märkus: Tegelikult saab Windows XP installeerimise käigus luua ka rohkem kasutajakontosid ja vaikimisi omistatakse neile automaatselt adminstrator tüüpi account ja juhul, kui Sa lood installimise käigus rohkem kasutajakontosid, siis muuda need teised kontod kohe pärast installi lõppu limited kasutajakontodeks. (Siiski ei ole installeerimise käigus mõtet luua rohkem kui üht kasutajakontot, iseenda kasutajakontot.)
Kui Sa Windows XP installimise käigus ei loonud teisi kasutajakontosid, siis kasutad Sa esialgu sedasama ainukest Administrator kasutajakontot, mis ei ole aga turvaline. Turvalisuse seisukohast loo endale kohe pärast installimisit uus limited tüüpi kasutajakonto (isegi siis, kui Sa oled ainuke kompuutri kasutaja) ja määra talle ka parool. Seda limited kontot kasuta siis Internetis surfamiseks. Programmide ja riistvara installeerimiseks ja süsteemiseadistuste muutmiseks kasuta aga oma administrator kasutajakontot. Kodus ei ole soovitatav luua mitte rohkem kui üks administrator tüüpi kasutajakonto (selle lood Sa XP installeerimise käigus iseendale kui kompuutri omanikule—Owner) ja teistele pereliikmetele loo limited kasutajakontod (+ lisaks üks ka endale...).

 


Kuidas varjata sisselogimise dialoogiakent (Logon Script Dialog Box)?

 
Windowsi opsüsteemi otse sisselogimine - ilma parooli sisestamiseta (Welcome aknas):
 

Seda tee ainult sel juhul, kui keegi võõras ei pääse füüsiliselt Sinu kompuutrile ligi! Peale selle, kui Sa kehtestad automaatse sisselogimise, siis hoitakse Sinu parooli Windowsi registris puhta tekstifailina (ASCII tekstifailina) ja seda on võimelised eemalolevalt kompuutrilt lugema Sinu poolt Audentitud/Kinnitatud kasutajad (Authenticated Users group).
Seega jälgi ka seda, et ebausaldatavad kasutajad ei saaks eemalolevalt kompuutrilt Sinu registrile ligi.


1. Start > Run ja tipi käsk control userpasswords2 ja vajuta OK. NB! Sama võib ka nii teha: Start > Run ja tipi käsk cmd ning vajuta OK. Seejärel tipi Command Prompt aknasse käsk userpasswords2 ja vajuta Enter.
2. Ava leht Users, korista linnuke ruudust Users Must Enter A User Name And Password To Use This Computer ja vajuta OK.
3. Seejärel avatakse Automatically Log On dialoogiaken, tipi sinna enda kasutajanimi ja parool, et siis kompuutri käivitamisel Welcome akna ilmumisel ei peaks me iga kord oma pikka ja keerulist parooli sisestama.


MÄRKUS: Et aga tühistada automaatne sisselogimine ja et saaks siis logida sisse teise kasutajanime all, selleks vajuta alla <SHIFT> klahv siis, kui Sa restardid kompuutri või logid end käesolevast sessioonist välja (Start > Log Off). Selline automaatne sisselogimine kehtib ainult esimese sisselogimise suhtes, st pärast kompuutri käivitamist, kui me aga olime hiljem aktiveerinud ekraanisäästaja (screensaver) või loginud end välja, siis tuleb meil Windowsisse tagasisaamiseks sisestada ka oma parool.
Kui Sa aga asud võrgus ja kuulud domeeni, siis sellisel teel SA ei saa automaatset sisselogimist kehtestada!


Kui Sul on olemas aga programm XP Power Toys`i TweakUi, siis ka sealt saab teha nii, et Sa ei pea Welcome screen`is parooli sisestama.
Ehk siis, kui toimub kompuutri alglaadimine, ei ilmu üleüldse Welcome screen vaid me satume kohe Windows`isse.

 

Sisselogimise parooli eemaldamine

1. Start > Control Panel > Administrative Tool > Local Security Settings > Minimum Password Length > Muuda see nulliks (0). Parooli ei nõuta sel juhul enam.
2. Start > Control Panel, 2 x klõps ikoonil User Accounts, vali enda account ja siis klõpsa Remove My Password.

 

 

Ei saa muuta Administraatori Parooli (Administrator Password) aknas Control Panel:

 

Pärast seda, kui Sa logid kompuutrisse sisse kui administraaator või kui administraatorite grupi liige (kodus seega arvuti omanikuna või üks “omanikest”), ja seejärel, kui Sa lähed aknasse Control Panel ja teed seal 2 x klõpsu ikoonil User Accounts, et muuta sisseehitatud Administraatori konto parooli (built-in Administrator account password), siis võib juhtuda nii, et Sa ei näegi seal Administraatori kontot/nime. Seega Sa ei saagi seda parooli siis muuta!? Selline asi juhtub seepärast, et Administraatori konto sisselogimise parameetrid ilmuvad ainult Windowsi Kaitstud režiimis (Safe mode) ja seda sel juhul, kui süsteemi on lisatud/loodud veel kasutajaid (kastajakontot—user account). Windowsi normaalreziimis on Administraatori konto ligipääsetav ainult siis, kui süsteemis ei ole teisi kasutajaid (st kus ongi ainult Administrator account).
Administraatori parooli kehtestad (või siis ei kehtesta) Sa siis, kui installeerid esmakordselt oma Windows XP opsüsteemi ja seal pakutaksegi Sulle installimise käigus luua ka parool ning see saabki olema siis administraatori parooliks. Loomulikult võid Sa seda seal mitte teha ja luua see parool hiljem(pärast installimist). Installeerimise käigus tuleb Sul siis luua veel ka üks kasutajakonto (user account - tipi seal mingi sobiv nimi) ja see pannakse siis automaatselt kompuutri Administraatoriks ((Administrator/Owner(Win XP Home—Omanik)), aga sisseehitatud administraatori konto jääb ikkagi alles ja seda kustutada ei saa. Neid administraatorite ja lihtkasutajate kontosid võid Sa igal ajal juurde luua ning neile ka paroolid kehtestada.

 

Kuidas nüüd siis administraatori parooli muuta:

HOIATUS! Kui Sinu kompuuter kuulub töögruppi (workgroup), siis kasuta antud moodust ainult äärmisel juhul ((see käib siis Administrator ja Owner (omanik) paroolide muutmise kohta)), siis kui oled parooli kaotanud ja muude vahenditega Sa seda taastada ei suuda (näiteks, kui Sul puudub Password Reset Disk, et selle abil parooli taastada), sest kui kehtestad uue parooli, siis võib nii juhtuda, et Sa ei pääse enam ligi oma Weebilehtede paroolidele, EFS-krüpteeritud failidele, ja signeeritud/krüpteeritud e-meilidele…!


- Kui Sul jookseb Windows XP Home Edition versioon, siis tee kompuutri ümberlaadimine ja seejärel kasuta power user account`i (seega sa pead selle enne looma), et logida end sisse kompuutri Kaitstud režiimi (Safe mode).


- Kui Sa kasutad Windows XP Professional`i, siis tühista see parool Local Users and Groups moodulis (snap-in), mis asub Microsofti Juhtimiskonsoolis (Microsoft Management Console - MMC):


1. Klõps Start ja siis Run.
2. Aknasse Open tipi käsk mmc ja siis OK, et käivitada MMC.
3. Käivita Local Users and Groups snap-in (st teeme seda nii: File > Add/Remove Snap-in…, siis klõpsa nupule Add, uues aknas märgista rida Local Users and Groups ning klõpsa nupule Add. Lõpetuseks vajuta nuppe Finish ja Close ning OK).
4. Akna vasemas paanis Console Root all ava Local Users and Groups ja siis klõpsa Users.
5. Parempoolses paanis tee paremklõps elemendil Administrator ja siis klõpsa käsul Set Password.
6. Klõpsa avatavas hoiatusaknas nupule Proceed.
7. Tipi uus parool ja kinnita siis see vastavates tekstilahtrites ning klõpsa OK.

 

 

Kui ilmub hoiatusaken “Parool On Aegunud” (Password Has Expired):

 

Et seda tüütut akent vältida ja mitte pidevalt oma keerulist parooli uuendada, selleks tee nii:


Start/All Programs/Administrative Tools/Local Security Policy/Account Policies/Password Policy. Parempoolses paanis tee paremklõps real Maximum password age ja vali käsk Properties ning sea ajaks 360.
Ja seejärel: Start/Programs/Administrative Tools/Computer Management/Local Users and Groups/Users ja siis tee prempoolses paanis omaenese või mingil teisel kasutajal paremklõps ja vali käsk Properties ning pane linnuke ruutu Password never expires.

 

 

Password Reset Disketi loomine (kui kuulud workgroup`i - kodus):

 

Forgotten Password Wizard (Unustatud Parooli Nõustaja) aitab Sul teha parooli muutmise disketi, mis lubab Sul luua uue parooli, juhul kui Sa ta unustasid, ja seega ka pääseda sisse oma Windowsisse. Loo see diskett igal juhul! Sul peab selleks olema üks tühi diskett.


Kui Sinu kompuuter kuulub töögruppi (workgroup) või on siis iseseisev kompuuter (a stand-alone computer):


1. Mine Start menüüsse ja vali Control Panel, siis tee 2 x klõps User Accounts-il.
2. User Accounts paanis klõpsa vajalikul kasutajakontol/nimel.
3. Akna vasemas paanis Related Tasks all klõpsa lingil Prevent a forgotten password.
4. Ilmub Forgotten Password Wizard.
5. Kui Nõustaja stardib, klõpsa Next.
6. Pane diskett disketiseadmesse ja klõpsa Next.
7. Tipi oma olemasolev parool ja klõpsa Next.
8. Oota kuni valmis saab ja klõpsa Finish.

 

Password Reset Disketi loomine siis, kui Sinu kompuuter kuulub domeeni (domain)—suuremas võrgus:

Sul peab olema tühi Windows XP-s formaaditud diskett.

1. Vajuta CTRL+ALT+DELETE. Avatakse Windows Security dialoogiaken.
2. Klõpsa Change Password. Ilmub Change Password dialoogiaken.
3. Kastis Log on to klõpsa lokaalsel kompuutril, näiteks klõpsa Computer (this computer).
4. Klõpsa Backup. Ilmub Forgotten Password Wizard (...Nõustaja). Vajuta Next.
5. Pane tühi diskett sahtlisse ja vajuta Next.
6. Tegutse edasi vastavalt juhistele..., st tee sedasama, mida tegid ka ülaltoodud taolise disketi loomisel. Finish.
11. Dialoogiaknas Change Password klõpsa nupule Cancel.
12. Windows Security dialoogiaknas klõpsa Cancel.

Password reset disk sisaldab ainult ühte faili, mille nimeks on userkey.psw, mis on Sinu parooli krüpteeritud versioon. Kui Sa vahepeal muudad oma parooli, siis see diskett on kasutu. Ja Sa pead sel juhul kordama antud protseduuri.

 

Kuidas end logida sisse Windows XP-sse, juhul kui Sa unustasid enda parooli või selle kehtivusaeg sai täis:

Märkus. Juhul, kui Sa ei loonud password reset disketti ja kui Sa oled unustanud ka kõikide teiste kasutajate paroolid, siis sel juhul ei saa Sa enam Windowsisse sisse logida nuing seda juba ohutuse põhjustel. Sel juhul pead Sa tegema Windowsi puhta (clean) ümberinstalleerimise jne...

 

Meetod 1: Kasuta 'password reset' disketti (kodusel või väikefirma kompuutril):

Selle disketi abil Sa pääsed nüüd oma kompuutrile ligi isegi siis, kui Sa oled oma parooli kaotanud. See meetod töötab ainult siis, kui Sa töötad töögrupi keskkonnas (workgroup) ja kasutades Welcome akent, mis ilmub pärast kompuutri käivitamist ning tema esialgse enesetestimise (POST) lõpetamist.

1. Welcome aknas klõpsa oma kasutajanimel ja siis tipi oma parool. Kui Sa sisestad vale parooli (Sa võid aga ka kohe vajutada klahvi Enter või siis paremalpool asuvat noolenuppu), siis ilmub teatemullike, kus on kiri:


"Did you forget your password?
You can click the "?" button to see your password hint.
Or you can use your password reset disk.

Please type your password again.
Be sure to use the correct uppercase and lowercase letters."


Klõpsa lingile use your...


2. Klõpsa seal lingile use your password reset disk, et käivitada Password Reset Wizard-it.
3. Klõpsa Next ja pane diskett disketiseadmesse ning järgi Nõustaja (Password Reset Wizard) juhiseid, et luua endale uus parool. Kui oled endale uue parooli loonud ja klõpsanud nõustajas nupule Finish, siis jõuad Sa tagasi Windows XP logon aknasse.
4. Logi end seejärel sisse oma uue parooliga ja säilita see diskett kindlas kohas. Sa ei pea looma uut password reset disketti, sest seda uuendatakse automaatselt.

 

Kasuta password reset disketti (kui kuulud domeeni—"suuremasse võrku"):

1. Welcome to Windows dialoogiaknas vajuta CTRL+ALT+DELETE.
2.
Log On to Windows aknas sisesta vale parool ja klõpsa OK.
3. Ilmub
Logon Failed dialoogiaken, kus klõpsa Reset. Stardib Password Reset Wizard.
4. Welcome to the Password Reset Wizard lehel klõpsa Next.
5. Pane password reset diskett kettaseadmesse A ja vajuta Next.
6. Tipi uued paroolid... ja vajuta Next ja siis Finish. Ilmub
Log On to Windows aken, kuhu sisesta oma uus parool. Kastis Log on to klõpsa lokaaalne kompuuter—näiteks: Computer (this computer) ja vajuta OK.

 

Meetod 2: Logi sisse kui administraator (administrator), et siis muuta parooli:

1. Logi end Windowsisse sisse sellise administraatorikonto nime all, mille parooli Sa mäletad.

Märkus: Tavaliselt ei saa Sa logida end sisse Administrator või Computer Administrator konto nime all Windows XP Home Edition-baseeruvasse või siis Windows XP Professional-baseeruvasse kompuutrisse, mis kuulub töögruppi (workgroup). Selleks tuleb Sul eelnevalt käivitada oma Windows XP Kaitstud režiimis (safe mode). Sellest tuleb edaspidi veel juttu.

2. Klõpsa Start ja siis Run.
3. Open kasti tipi käsk control userpasswords2 ja klõpsa OK.
4. Nüüd klõpsa kasutajanimel, kes unustas parooli ja siis vajuta nupule Reset Password.
5. Tipi New password tekstikasti ja ka Confirm new password kasti uus parool ning klõpsa siis OK.

 

Logida sisse Administraatorina ? Kuidas ?

Eelnevalt tee kompuutri ümberlaadimine või siis käivita kompuuter. Pärast arvuti enesetestimist ((Power On Self Test (POST)) vajuta klahvi F8.
Windows Advanced Options menüüs vali NOOLKLAHVIDE abil rida Safe Mode ning vajuta ENTER.
Seejärel tee nii:

[1] Klõpsa ekraanil Administrator ikoonil (st see on nüüd nn built-in Administraator, mis loodi automaatselt Windows XP installeerimise käigus).
Tipi ülemisse tekstikasti Administrator ja alumisse oma administraatori parool (see, mille Sa loosid Win XP installeerimise käigus või siis hiljem; kui aga parooli ei ole loodud, siis saad sisse ka niisama, st vajuta lihtsalt klahvi ENTER…).
[2] Klõpsa Yes, et võtta teadmiseks, et nüüd läheb Windows üle ohutusse reziimi.
[3] Klõpsa Start siis Control Panel (või osuta Settings ja siis klõpsa Control Panel).
[4] Klõpsa User Accounts. Vali kasutaja, kelle parooli Sa soovid muuta ja tegutse edasi... Olles lõpetanud, tee kompuutri restart.Kui Sinu Windows XP Professional kompuuter kuulub domeeni (domain):

[1] Hoia all Ctrl + Alt klahvid ja vajuta kaks korda (2x) Del klahvi (võid ka proovida kaks korda vajutada Ctrl + Alt + Del klahve). Ilmub vana sisselogimise dialoogiaken.
[2] Kui Sa oled ainuke kasutaja Administraatorite grupis, siis ilmub originaal Administrator account dialoogiaken ise Welcome aknasse.
[3] Tegutse edasi...

PS! Sa võid ka sundida Windows XP-d kuvama Administraatorit Welcome aknas, selleks tee muudatus registris:

NB! Kuna allpool tuleb juttu Windows'i registri (Windows'i "aju") muutmisest, siis tuleks alati enne igasugust tema muutmist teha eelnevalt kas siis terve registry arhiveerimine (koopia—backup) või siis vähemalt selle osa/võtme backup, mida me otseselt muudame! Seda teeme selleks, et siis mingi tulevase probleemi korral saaks endi tehtud viga jälle likvideerida registri koopia taastamisega...


Et luua reservkoopiat:

1) terve registri arhiveerimine—avame Registry Editor'i akna ja menüüst File valime käsu Export... (st File > Export...), seejärel valime ülevalt kausta, kuhu me soovime selle arhiivifaili salvestada ja tipime allpool endile meeldejääva ning sobiva arhiivifaili nime, lõpuks klõpsame Save;

2) ainult selle võtme, mida me muudame, arhiveerimine—avame registri aknas vasakul muudetava "oksaharu"/võtme, seejärel teeme temal hiire paremklõpsu ja siis valime kontekstmenüüst käsu Export jne.


Et hiljem probleemide korral registrit taastada, selleks otsime ülesse oma terve registri või tema mingi võtme backupfaili (laiendiga .reg) ja teeme sellel 2x hiireklõpsu või siis teeme temal hiire paremklõpsu ning valime käsu Merge.


Alternatiivina võib kasutada ka Windows XP enese vahendit System Restore (loe sellest vajaduse korral siit!).

 

Start > Run ja tipi käsk regedit ning vajuta OK.
Otsi ülesse alltoodud võti: HKLM\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\
Winlogon\SpecialAccounts\UserList
.
Lisa parempoolse akna loetellu Administrator ja määra talle suurus 1.

Tee seda nii:


a) Kui oled akna vasemas pooles võtme/kausta UserList ülesse leidnud ja tal klõpsanud, siis vali menüü Edit > New > DWORD Value;
b) Nüüd tipi parempoolses aknas plinkiva tekstikursori kohale sõna Administrator ja vajuta klahvi Enter;
c) Seejärel tee sellel äsjasisestatud sõnal Administrator paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk
Modify;
d) Avatavas aknas sisesta tekstilahtrisse Value data number 1 ning vajuta OK. Sulge Registry Editor aken.

Saab ka vastupidist teha. Sa võid siia loetellu lisada suvalise kasutaja ja määrata talle 0. Sellega Sa varjad antud kasutaja nime/konto kuvamise Welcome aknas.PS! Windows Vista kasutajakontodest (User Accounts) saad lugeda ülevaadet siit!

 

Tagasi abilehele või siis vajuta üleval oma brauseriakna tööriistaribal nuppu Tagasi, et minna tagasi täpselt sinna, kus Sa pooleli jäid!