ZoneAlarm programmiakna vaheleht Programs ja tema teateaknad.

Arvutiabi > Zone Alarm aknad; 2005

 
   
Avatud on vasemas paanis Program Control ja programmiakna paremas osas vaheleht (tab) Programs:  
   
Leht Programs  
   

Siin üleval on ZoneAlarm'i programmide seadistamise aken/vaheleht - see ongi ZA üks tähtsamaid lehti. Siin on loetletud kõikide programmide nimed, mis on Sinult küsinud luba minna Internetti. Kui Sa siin loetelus märgistad mingi programmi, siis akna allosas kuvatakse tema asukoht/aadress Sinu kõvakettal, tema nimi, versioon jne. See info on väga tähtis ses suhtes, et sellega Sa saad kontrollida, et kas tegu on ikka õige programmiga aga mitte mingi troojalasega, mis on omistanud selle õige programmi nime aga ise asub hoopis kusagil teises kaustas.


Siin võid Sa igale programmile määrata tema Internetti lubamise tüübi, selleks tuleb Sul teha vasema hiirenupuga klõps, nii nagu ülevalpool pildil on seda tehtud. Siin ei tohi Sa tavasituatsioonis omistada ühelegi programmile serveri lubasid, st peab olema määratud parameeter Ask või siis Block. Antud pildil on lubatud ilma luba küsimata minna Internetti F-Secure SSH programmil, aga Internet Explorer'il on keelatud täielikult Internetiga ühendust võtta. Opera Internet Browser'il on lubatud minna Internetti alles pärast küsimist (Ask). KazaaLite`il on lubatud minna Internetti ilma luba taotlemata, st igal ajal ja ilma luba taotlemata.


Ära luba ühelgi programmil minna Internetti enne, kui Sa oled täiesti kindel, et teda on ikka ohutu sinna lubada!


Põhiliselt ainukesteks programmideks, mida peab lubama Internetti, on brauser (sobiks Opera või siis mingi muu Internet Explorer'ist ohutum programm) ja email programm, näiteks samuti Opera või siis mingi muu Outlook Express'ist ohutum meiliklient. Ja selgi juhul peavad nad Sinult küsima enne iga kord luba, kui nad soovivad minna Internetti.
Loomulikult, ku Sa omad antiviirusprogrami, siis pead Sa ka temal lubama minna Internetti (parameeter Allow).


PS! Muidugi, kui Sa oled harjunud kasutama Internet Explorer brauserit ja soovid seda ka edasi teha, siis võiksid sellel Programs vahelehel määrata talle järgnevad Internetti lubamise parameetrid:

1. veerus Acces määra talle käsud Ask;

2. veerus Server määra talle parameetrid Block:

Määra Block

 

Sama võid ka teha oma Outlook Express`i jaoks.

Märkus: Üks väike nõuanne. Kui Sul oli juba ZA varem installeeritud ja Sa ei jälginud neid väljahüppavaid info/hoiatusaknaid nii hoolikalt ning kui Sul on selles ZoneAlarmi lehel Programs olevate programmide loetelu väga pikk. Ja sellest nimekirjast ei ole Sul õiget ülevaadet, st Sa ei tea, et miks Sa ühte või teist programmi või serveriõigustega programmi (!) lubad või keelad minemast Internetti. Pealegi võib Sul see nimekiri olla väga pikk, sest sinna jäädvustatakse ka kõik nn “üleliigsed asjad”, näiteks on selles nimekirjas ka kõik setup (installeerimisfailid), mida oli vaja Internetti lubada vaid ühe korra. Need üleliigsed programmid võiks sealt ära koristada, et asi oleks ülevaatlikum. Seepärast sovitaksin antud loetelu täielikult ära kustutada, selleks märgista selles kõik programmid(< Shift > klahvi abil) ja siis tee märgistusel paremklõps ja vali käsk Remove. Nüüd siis saad hakata hoolikamalt jälgima neid teateaknaid ja Sa saad oma uuest loodavast nimekirjast parema ülevaate.


 
   

Teate/hoiatusaknad:

 

 
Hoiatusaken  
   
Esimene teateaknake on nimetusega “New Program”. Kui uus programm püüab võtta ühendust Internetiga (esimest korda), siis hüppab välja selline aken. Kui Sa oled absoluuutselt kindel, et antud programmi on täiesti ohutu lubada Internetti, siis vajuta nupule Yes (uuemates ZA versioonides on selle nupu pealkirjaks aga Allow)ja selleks korraks lubatakse siis sellel programmil võtta ühendust Internetiga. Kui Sa aga ei ole kindel, et mis programmiga tegemist on, siis klõpsa nupule No (uuemates ZA versioonides on antud nupu pealkirjaks Deny), hiljem aga võid seda seadistust muuta ZoneAlarm seadistustes lehel “Programs”.  
   
Server programm  
   
Siin on sarnane väljahüppav teateaken, aga siin on juba tegemist serveriõigustega programmiga (“Server Program)! MITTE KUNAGI ära luba programmidele serveri õigusi, enne, kuni Sa oled absoluutselt kindel, et tead, mida Sa teed! Praktiliselt kõik “tagaukse” programmid (troojalased) soovivad saada serveri õigusi, seega ole sellise infoakna ilmumisel üliettevaatlik.  
   
Korduv programm  
   

See aken (Repeat Program) aga teatab programmist, mida Sa olid juba varem lubanud Internetti, aga nüüd küsib ta seda uuesti. Juhul, kui Sul on lehel “Programs” seadistatud nii, et antud programmil tuleb iga kord küsida luba Internetipääsuks, siis on kõik õige sel juhul, kui Sa just äsja käivitasid antud programmi ning Sa võid tal siis lubada minna “Laia Maailma”. Kui Sa aga ei käivitanud äsja seda programmi, siis on kõigi eelduste kohaselt tegemist troojalasega ja ära siis esialgu teda luba. Hiljem, kui selgus majas, võid temal siis seda seadistust muuta lehel “Programs”.

 

 
   
Tagasi abilehele või siis vajuta üleval oma brauseriakna tööriistaribal nuppu Tagasi, et minna tagasi täpselt sinna, kus Sa pooleli jäid!