Kirjutatud 2005. a.


Mis on HOSTS fail?

Mis on HOSTS fail?

Tema eelised ja piirangud

Kuidas siis Hosts Faili kasutada?

Valmis Hosts Failide allalaadimine

Lõpetuseks

Sa saad Hosts faili abil blokeerida tüütu reklaami ja vältida enese järgi nuhkimist.

Mis asi see Hosts fail on ja kuidas ta peatab reklaami ja nuhkimise?

 

Uuendatud: Vista, Windows 7, Windows 8/8.1 ja Windows 10 kohta käiv vastav info aga seal.

 

Lühike vastus:


Kui Sa tahad avada mingit veebsaiti, siis Sinu kompuuter võtab ühendust DNS serveriga ja nõuab antud veebsaidi numbrilist IP aadressi. Näiteks www.yahoo.com saidi numbriliseks IP aadressiks on 204.71.200.67. Seejärel ühendab Sinu kompuuter end selle numbrilise IP aadressiga ja Sa pääsed sellele veebsaidile ligi, st ta laetakse Sinu brauserisse. Sinu kompuutris asuva HOSTS faili abil võib aga sellist käitumist muuta (st ümber kirjutada). Sa võid näiteks hosts faili redakteerimise teel blokeerida endale ebameeldivad veebsaidid.

Hosts fail sarnaneb aadressiraamatuga. Kui Sa tipid mingi saidi aadressi, näiteks nagu www.yahoo.com, oma brauseri aadressiribale ja vajutad ENTER, siis Sinu kompuuter peab Hosts failiga nõu ning küsib talt, et kas ta omab antud saidi IP aadressi või “telefoninumbrit”. Kui see on olemas, siis Sinu kompuuter “helistab” sellele saidile ja see avatakse otsekohe Sinu brauseris.
Kui aga seda ei ole, siis Sinu kompuuter küsib Sinu ISP kompuutrilt selle "telefoninumbri" enne kui ta saab “helistada” antud saidile. (Märkus: ISP - Internet Service Provider ehk siis Sinu Interneti teenustepakkuja - see, kellega Sa lepingu sõlmisid ja kellele Sa maksad Internetiühenduse eest.) Tegelikult ei oma Sa antud “aadressiraamatus” (st HOSTS failis) mingeid aadresse ja seda seepärast, et Sa ei ole neid sinna lihtsalt pannud… Seega küsib Sinu kompuuuter alati Sinu ISP'lt neid aadresse, et leida neid vajalikke saite üles ja et neid seejärel avada Sinu brauseris.
Kui Sa aga lisad mingi soovimatut reklaami pakkuva serveri nime koos enda kompuutri IP aadressiga (st 127.0.0.1) sellesse Hosts faili, siis Sinu kompuuter ei suuda iialgi võtta ühendust antud reklaamiserveriga/saidiga/kompuutriga. Sinu arvuti üritab küll seda teha, aga ta lihtsalt helistab iseendale ja vastuseks saab ainult pidevat “kinnist tooni”… Seejärel lõpetab Sinu arvuti helistamise ja serverit ja ka siis reklaami ei laeta Sinu brauserisse. Sel teel võid Sa blokeerida suvalise ebameeldiva veebsaidi ja teha seda piiramatus ulatuses.

Ühesõnaga Sa võid kasutada HOSTS faili selleks, et blokeerida reklaame, tüütuid bannereid, 3-osapoolte präänikuid (cookies), parasiite, "veebilutikaid/puuke" jne. Peale selle aitab ta Sul kaitsta ka Sinu privaatsust.

 

Näide: Kui me lisame järgmise tekstirea 127.0.0.1 ad.doubleclick.net oma Hosts faili, siis antud kirje blokeerib kõik failid, mis saadetakse selle DoubleClick serveri poolt veebsaiti, mida me parasjagu vaatame. See takistab ka Sinu liikumiste fikseerimist/jälgimist Internetis antud serveri poolt. Sel teel saad Sa ka veebis kiiremini liikuda…

Sellise hosts faili võid Sa ise luua või siis laadida ta valmiskujul kusagilt Internetist alla. Hiljem võid siis seda täiendada, muuta, uuendada, ajutiselt välja lülitada, teda uuema versiooniga asendada või üleüldse ta kustutada...

 

Selle hosts faili abil võib seega teha jägmist:

1. Blokeeerida kahjulikud veebsaidid/serverid ja selleks tuleb sinna hosts faili sisestada näiteks järgmine rida:
127.0.0.1 SuurAllahindlus.ee
Siin peab IP aadressi (st momendil meie endi kompuutri IP aadressi:
127.0.0.1) ja keelatava/lubatava serveri/saidi (host name) vahel olema vähemalt üks tühiklahv. Ei tohi ka sisestada protokolle http://, ftp:// jne, samuti ei tohi olla ka kaldkriipse(slash) - "/" ja "\".

2. Laadida meie brauseriaknasse kiiremini alla meile VAJALIKUD saidid ja selleks võib siis sisestada näiteks järgmise rea: 194.126.101.78 www.hot.ee

 

See hosts fail võiks välja näha näiteks järgmine:

127.0.0.1 localhost # see rida peab alati alguses olema (ainult Windows XP ja varasemate Windowsite puhul)
127.0.0.1 SuurAllahindlus.ee # blokeeritud
194.126.101.78 www.hot.ee # lubatud ja laetakse ruttu alla
194.126.101.78 ns2.elion.ee # lubatud ja laetakse ruttu alla
# 154.111.24.28 gt.com # see on siin hosts failis ajutiselt välja lülitatud
127.0.0.1 OdavVäljamüük.ee # blokeeritud
127.0.0.1 LaoTühjendusmüük.ee # blokeeritud
# seda loetelu võib allpool aga jätkata...

Märkus: Sümbol "#" tähendab siin seda, et selle järel olevat teksti brauser ei näe ja nii me saame endi jaoks lisada siia vajalikke mäkmeid. Antud sümboli abil võime ajutiselt mingi rea oma hosts failist ka välja lülitada.


Kuidas teha kindlaks mingi veebsaidi/serveri IP aadressi (st tema numbrilist ekvivalenti)?

Et lisada oma hosts faili mingit meile vajalikku saiti, et teda siis Internetist KIIREMINI meie brauserisse laetaks, selleks peame me teadma tema IP aadressi (selle numbrilist ekvivalenti).

Mingi URL IP aadresssi leidmiseks on mitu moodust. Mine näiteks sinna, sisesta seal Enter URL / IP lahtrisse vajalik veebsaidi URL aadress (st http://www.website.com) ja kliki nupule Show. Seejärel konverditakse see URL aadress tema IP aadressiks.
Teiseks mooduseks on näiteks see, et mine oma DOS/Command aknasse ja tipi sinna käsk: ping www.AadressMidaSaOtsid.com ja vajuta klahvi <Enter>, nüüd proovitakse antud veebsaidiga ühendust võtta ja siis ilmub ka info tema kohta. Alati aga ühendust võtta ei õnnestu...

Internetis on saadaval ka terve hulk tasuta programme, mis hangivad igasugust infi saitide kohta...
Pikem ja rohkem tehniline vastus:


 

Windowsis ja ka teistes operatsioonisüsteemides kasutatakse "Hosts" faili selleks, et seostada host nimesid IP aadressidega.

Host nimed on näiteks www aadressid (näiteks www.yahoo.com), mida Sa näed oma brauseri aadressiribal. (Host - peremees, omanik. Võrgutehnoloogias on aga host kopmpuuter see, mis omab serverit või teenistusi, mida siis kasutavad võrgus olevad teised kompuutrid või siis eemalasuvad kompuutrid.)

IP aadressid on numbrid, mis aga tähendavad sedasama mis ka www aadressid (st host nimed). Tegelikult kasutab kompuuter numbreid, et leida mingit saiti, kuid meile esitatakse nende numbrite asemele hoopis sõnad nagu näiteks www.yahoo.com ja nii ei pea inimene meelde tuletama pikka numbrite joru, et külastada ning leida mingit saiti.

Näiteks on Yahoo! Host nimeks www.yahoo.com, samal ajal ku tema IP aadress on 204.71.200.67 ja tegelikult tähendavad need siis ühte- ja sama—tema asukohta/aadressi Suures Internetis. Me pääseme mõlema aadressi abil Yahooo! saiti, aga kõigepealt see www aadress tõlgitakse ümber IP aadressiks. Seega võid Sa ka ainult selle IP aadressi (204.71.200.67) sisestada oma brauseri aadressiribale ja antud sait leitakse ülesse ja avatakse Sinu brauseriaknas.
IP aadresside, mis tulenevad nende host nimedest, otsimisel kasututakse tervet rida samme. Esimeseks sammuks ja millele me oma tähelepanu pühendamegi, on Hosts fail Sinu lokaalses kompuutris. Hosts fail ütleb Sinu kompuutrile host nime tema numbrilises tähenduses, st IP aadressina ja nii saab arvuti minna seda saiti otsima. Kui Sinu Hosts failist leitakse mingi IP aadress ülesse, siis kompuuter lõpetab otsimise ja läheb otse antud saidile. Aga kui teda ei leita, siis meie kompuuter küsib DNS kompuutrilt (domain name server - domeeninimede server) seda informatsiooni. Alates sellest hetkest kui sobiv on leitud, lõpeb ka otsimine ja see pakub meile mehhanismi saitide blokeerimiseks, milledest me huvitatud ei ole.
Me võime oma hosts faili panna meile vajalikke nimesid ja aadresse ning nii ei pea Sinu kompuuter iga kord paluma DNS serverilt seda, et too tõlgiks mingi domeeninime IP numbriks. Sellega me pääseme kiiremini vajalikku saiti, sest Sinu kompuuter ei pea enam paluma abi Interneti teistelt süsteemidelt, et nood tõlgiks antud aadressi.

NB! Seega me võime oma hosts faili abil kahjulikke saite blokeeerida, aga saame veel ka vajalikke saite kiiremini avada endi brauseris!
Kompuutrid omavad omaenese host aadressi/nime ja neid tuntakse kui “localhost” aadressi ja tema IP aadressiks 127.0.0.1, mida kasutatakse temale enesele viitamiseks. Kui Sa seostad mingi teise kompuutri host nime omaenese localhost IP aadressiga (st 127.0.0.1-ga), siis sellaga Sa blokeerid efektiivselt antud hosti, kuna kõik katsed temaga ühendust võtta toovad tagasi Sinu enese kompuutri juurde… Sellega me ütleme oma kompuutrile, et saidi IP aadress, mida me tahame blokeerida, on meie endi aadress. Sel teel ei lahku meie kompuuter kunagi, et otsida seda saiti, mille me blokeerisime, sest ta mõtleb, et ta on antud saidi juba ülesse leidnud ning teda kuvatakse juba meie brauseriaknas. Sellega me lihtsalt vedasime oma kompuutrit ninapidi...

 

Näide: Kuidas saab hosts faili kasutada:

1. Blokeeerida kahjulikud veebsaidid/serverid ja selleks tuleb sinna hosts faili sisestada näiteks järgmine rida:
127.0.0.1 SuurAllahindlus.ee
Siin peab IP aadressi (st momendil meie endi kompuutri IP aadressi:
127.0.0.1) ja keelatava/lubatava serveri/saidi (host name) vahel olema vähemalt üks tühiklahv. Ei tohi ka sisestada protokolle http://, ftp:// jne, samuti ei tohi olla ka kaldkriipse(slash) - "/" ja "\".

2. Laadida meie brauseriaknasse kiiremini alla meile VAJALIKUD saidid ja selleks võib siis sisestada näiteks järgmise rea: 194.126.101.78 www.hot.ee

See hosts fail võiks välja näha näiteks järgmine:

127.0.0.1 localhost
127.0.0.1 SuurAllahindlus.ee # blokeeritud
194.126.101.78 www.hot.ee # lubatud ja laetakse ruttu alla
194.126.101.78 ns2.elion.ee # lubatud ja laetakse ruttu alla
# 154.111.24.28 gt.com # see on siin hosts failis ajutiselt välja lülitatud
127.0.0.1 OdavVäljamüük.ee # blokeeritud
127.0.0.1 LaoTühjendusmüük.ee # blokeeritud
# seda loetelu võib allpool aga jätkata...

Märkus: Sümbol "#" tähendab siin seda, et selle järel olevat teksti brauser ei näe ja nii me saame endi jaoks lisada siia vajalikke mäkmeid. Antud sümboli abil võime ajutiselt mingi rea oma hosts failist ka välja lülitada.

Ülesse
 

Hosts faili eelised ja piirangud.


 

Hosts faili kasulikud küljed:

 

(1.) Kasutab vähem ressursse:

Kasutades seda meie kompuutrisse sisseehitatud funktsiooni, me saame blokeerida mittevajalikke saite ilma et me vajaksime selleks täiendavaid programme. See vähendab meie protsessori ja mälu töökoormust…
Kuid kuna tänapäeva arvutid on võimsad, siis ei mängi see nii olulist rolli ja me peaksime kindlasti ka muid kaitsevahendeid rakendama, näiteks installima nn "adware" jms programmid nii nagu sellest minu eelmistes dokumentides juttu oli.

 

(2.) Töötab HTTP ühendustest erinevate ühendustaga:

Enamik reklaami jms blokeerimise programme haaravad kinni ainult IP helistamised, mis saabuvad HTTP (või web) portidesse Sinu kompuutril. Hosts fail aga tuvastab alati kõikidesse portidesse (HTTP, FTP jne) saabuvad IP helistamised.

 

(3.) Elimineerib nuhkimise Sinu privaatsuse suhtes:

Püüdes IP helistamised juba enne kinni, kui nad jõuavad lahkuda Sinu kompuutrist, võib Hosts fail takistada igasugustel reklaami ja nuhkimise saitidel teada saamast, et Sa vaatad weebsaiti. See säilitab Sinu privaatsust.

 

(4.) Hosts fail saab redakteerida (st muuta, täiendada ja asendada):

Me võime ise igal ajal oma Hosts faili muuta, täiendada, st lisada sinna uusi endale ebameeldivaid saite... või siis ta uuema valmis versiooni vastu välja vahetada.(5.) Suurendab brauseri töökiirust:…

 


 

Mõned piirangud Hosts failile:

 

(1.) Ta ei tööta metamärkidega (wildcards), näiteks nagu *.ÜkskõikMisSealtTuleb.com.

(2.) Ta ei tööta URL aadressidega, mis algavad IP numbritega.

IP numbrid on www.SiinOnMingiSaidiNimi.com aadressi numbriliseks ekvivalendiks ja selle numbri abil tegelikult otsibki meie kompuuter nõutavat saiti. Numbrit asendab aga nimetus ja seda seepärast, et inimesed ei peaks meelde jätma pikki numbritejorusid.
Kui Sul on näiteks mingi www.ükskõikmis.com aadressit asendav IP number, siis pead Sa leidma antud IP numbrile (IP aadressile) vastava internetiaadressi sõnalise ekvivalendi, et blokeerida siis nime, mitte aga temale vastavat IP numbrit.

Näiteks Yahoo! aadress on www.Yahoo.com ja tema aadressile ekvivalentne IP number on 204.71.200.67. Me peame blokeeerima www.yahoo.com'i aga mitte tema IP aadressi (st IP numbrit: 204.71.200.67 ). Muidugi ei maksa Yahoo! saiti blokeerida, sest ta on võimas otsingumootor - seda vähemalt praegu 2005. aastal.

 

(3.) Ta ei tööta reklaamidega, mis saadetakse samast saidist, mida Sa momendil vaatad.

Selle põhjuseks on see, et Hosts fail peab blokeerima terve saidi ja ta ei saa blokeerida ainult selle saidi alamkaustu või pathname'e. Näiteks ei saa Sa blokeerida www.hansa.net/ValelikudReklaamid/, sest Sa ei saa blokeerida tema alamkaustu. Sa pead sel juhul blokeerima terve Hansapanga serveri (www.hansa.net) ja siis ei saa Sa ka talle enam ligi, et oma neetuid arveid või võlgu maksta, üle kanda…
Et aga blokeerida reklaame ja muud kahjulikku saidist, mida Sa momendil vaatad, selleks pead Sa kasutama teisi meetodeid, näiteks nagu reklaami/spioonide blokeerimise- ja hävitamise programme.

 

(4.) Ta võib põhjustada mõnede saitide mittekorraliku töö/kuvamise Sinu brauseris.

Kui Sa paned oma hosts faili VALE serveri, siis võib juhtuda, et Sa ei näe enam mõnesid saitisid, mida Sa aga peaksid nägema.

Ülesse

 

Kuidas siis Hosts Faili kasutada?

 

(1.) Näiteks lae alla juba valmis hosts failid (hosts127001.zip või hosts.txt) - kliki siia (antud lingi tõin ma lihtsalt näiteks ja ta võib mõne aja mõõdudes aegunud olla, aga toon siin allpool dokumendi lõpus ära ka rea Internetiaadresse, kust saab alla tõmmata juba valmiskujul ja värskeid hosts faile).

Need allalaetavad hosts failid on juba valmis kujul hosts failid, kuhu on siis tublide inimeste poolt lisatud suur hulk vastikuid reklaami- jms kahjulikke saite! Seega võid Sa selle allalaetud faili teha kohe ka oma hosts failiks ja kogu lugu, hiljem võid siis teda täiendada või hoopis uue värskema Internetist allalaetud hosts failiga ta asendada...

 

(2.) Otsi oma kompuutrist ülesse olemasolev hosts fail, vaikimisi peaks ta asuma olenevalt olemasolevast opsüsteemist alljärgnevatel aadressidel:

Windows 95/98/Me: c:\windows\hosts
Windows NT/2000/XP Pro: c:\winnt\system32\drivers\etc\hosts, kui nad on võrku ühendatud
Windows 2000 ja XP Pro: c:\windows\system32\drivers\etc\hosts, kui nad ei ole võrgus, st kompuutreid kasutatakse kui iseseisvaid/üksikuid masinaid
Windows XP Home: c:\windows\system32\drivers\etc\hosts

Hosts on siin hosts faili nimi aga mitte mingi kausta nimi. Tal ei ole lõpus faililaiendit (näiteks nagu .exe, .txt, .doc, jne) ja nii ilmubki ta nagu kausta nimi, selliselt nagu seda üleval näha on.
Ehk selgemalt õeldult: Ta on tegelikult tavaline tekstifail (ainult, et ilma .txt, .doc jne faililaiendita) ja teda saab muuta/täiendada suvalises tekstiredaktoris, näiteks nagu Notepad, Word jne, aga meie kompuutris kuvatakse teda nii nagu oleks ta mingi kaust.
Kui Sul ei ole juba olemas Hosts faili, siis võid Sa selle hosts127001.zip faili lihtsalt lahti pakkida ja panna ta siis oma c:\windows\ kausta (Windows 95/98/Me) või oma c:\winnt\system32\drivers\etc\ kausta (Windows NT/2000/XP Pro võrgukasutajatel).

XP Home ja XP Pro kodukasutajad aga võivad juba omada seda hosts faili aadresssil: c:\windows\system32\drivers\etc\.
Kui Sa pakid hosts127001.zip faili õigesse kohta, siis võid Sa minna kohe üle neljandale punktile, vastasel juhul aga jätka punktist (3.).

HOIATUS! Kui Sul on aga kompuutris "Hosts" fail juba olemas, siis soovitaksin Sul ta arhiveerida (backup) mingisse teise kausta oma kõvakettal või siis disketile või CD/DVD plaadile, et siis saaksid ta taastade mingi probleemi korral!

 

(3.) Seda sammu täida ainult siis, kui Sinu kompuutris on juba Hosts fail olemas:

Ava oma hosts fail Notepad'is. Ta peab nägema välja umbes selline:

# Copyright (c) 1998 Microsoft Corp.
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP stack for Windows98
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
# For example:
# 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
# 38.25.63.10 x.acme.com # x client host
127.0.0.1 localhost

Kui Sinu Hosts fail näeb täpselt selline välja, siis tee temast arhiivikoopia ja seejärel kõrvalda ta (st saada prügikasti). Nüüd paki see allalaetud ZIP fail (näiteks hosts127001.zip) lahti ja pane ta selle vana eemaldatud HOSTS faili asemele. Kui Sinu Hosts failis on aga muud andmed, siis pead Sa ta ka kindlasti enne jätkamist arhiveerima ja tee seda kohe. Seega kui Sinu Hosts fail sarnaneb ülevalpooltoodud failiga, aga sinna on lisatud täiendavalt veel muid andmeid, siis pead Sa tegema natuke rohkem tööd. Näiteks, kui Sa kasutad CookieCop Plus programmi, siis Sinu Hosts fail võib välja näha umbes nagu ülaltoodud hosts fail aga pärast kommentaaride sektsiooni tulevad nüüd sellised tekstiread:

127.0.0.1 localhost
127.0.0.1 CookieCop

Kui Sa avastad enda olemasolevas Hosts failis mingeid täiendavaid andmeid, siis võib olla soovid Sa need säilitada ja lisada nad oma uude Hosts faili. Lahendus selleks on selline, et Sa tee oma jooksvast Hosts failist arhiivikoopia ja seejärel paki (extract) see hosts127001.zip fail lahti kausta, mis sisaldab Sinu jooksvat/olemasolevat Hosts faili. See jooksev/olemasolev hosts fail asendatakse nüüd uue hosts failiga. Nüüd ava oma uus Hosts fail mingis tekstiredaktoris.
Pärast selle uue Hosts faili avamist oma tekstiredaktoris, kopeeri oma vanast Hosts arhiivifailist vajalikud read oma uude Hosts faili. Sul ona vaja ainult kopeerida read, mis algavad "127.0.0.1"-ga või siis mingi teise sarnase IP numbriga ja lisada need siis oma uue loetelu lõppu. Lõpuks salvesta see uus hosts fail oma tekstiredaktoris (File > Save).

Vaata, et Sa salvestad ta ilma faililaiendita, tipi selleks salvestamise dialoogiaknas Save as lahtrisse sõna "HOSTS"
Vaata, et oleksid olemas ka jutumärgid, muidu salvestakse see fail koos laiendiga (näiteks laiendiga .txt) ja et kasutaksime siin suuri tähti! Kui Sa avastad hiljem, et see Hosts fail omab laiendit (näiteks: hosts.txt), siis tuleb ta sellest vabastada: ava ta näiteks oma Windows Explorer´is ja muuda seal ta nime nii et järgi jääks ainult hosts

 

(4.) Kui Sa kasutad proxy server´it:

Antud sammu pead täitma ainult siis, kui Sul on proxy server. Toon näiteid proxy serveritest: WebWasher, CookieCop Plus ja web cache server, mis on Sulle antud Sinu ISP poolt (st selle poolt, kellega Sul on oma Internetiühenduse leping sõlmitud; näiteks meie STV võib Sulle anda cache.infonet.ee:8080 proxy serveri).

Internet Exploreris vali menüüst Tools käsk Internet Options (Tools > Internet Options), siis ava dialoogiaknas leht Connections. Kui Sa kasutad proxy serverit, siis veendu, et kontrollruut "bypass proxy server for local addresses" oleks aktiveeritud, st, et selles oleks linnuke.
Seda moodust võib kasutada ainult iseseisvatele/üksikutele kompuutritele, mitte aga nendele masinatele, mis on võrku ühendatud! Võrgu korral tuleb eelnevalt kontrollida oma konfiguratsiooni, enne kui teha mingeid muudatusi.

NB! Aga helista eelnevalt igaks juhuks oma ISP-le ja küsi järgi, et kas sellesse ruudukesse võib ikka linnuke panna, sest võib olla antud parameetri aktiveerimisega võid Sa kaotada oma Internetiühenduse!

 

(5.) Hoiatus neile, kes eelnevat osa ei lugenud tähelepanelikult:

Kui mingi konkreetne sait asub Sinu Hosts failis ja tema aadressiks on pandud 127.0.0.1, siis antud saiti Sa oma brauseris ei näe! Sellega küll hoiad Sa ära vastiku reklaami jms, aga see tähendab ka seda, et Sa ka ei näe seda saiti juhul, kui Sa teda vaadata soovid. Võib olla panid Sa antud vajaliku saidi oma hosts faili kogemata või kui Sa laadisid Internetist alla juba valmis Hosts faili ja asendasid temaga oma kompuutris oleva faili, siis võib see uus Hosts fail sisaldada blokeeritud saitide loetelus ka sellist saiti, mida Sina aga vaadata sooviksid.
Sel juhul ava oma hosts fail mingis tekstiredaktoris ja vaata, et kas antud Sinule vajalik sait ei ole seal blokeeritud (st seal peab siis olema selle saidi nimi ja tema IP aadressiks peab olema pandud 127.0.0.1). Kui Sa leiad antud vajaliku saidi sealt, siis lihtsalt kustuta ta sealt (st kustuta antud tekstirida). Seejärel salvesta fail.

PS! Sa võid aga ka ajutiselt oma Hosts faili täielikult välja lülitada, selleks nimeta ta ümber "Hosts.txt" failiks. Kui Sa soovid teda jälle kasutada, siis muuda ta tagasi "Hosts" failiks. Et seda teha, ava DOS aken oma Start menüüst (nt Start > All Programs > Accessories > Command Promt või siis Start > Programs > Accessories > Command Promt) ja kui näiteks Hosts fail asub Sinu kompuutris kaustas C:\Windows, siis tipi sinna kaks käsku:

cd windows ja vajuta klahvi <Enter>
rename hosts hosts.txt ja vajuta klahvi <Enter>

Et jälle lubada Hosts faili DOS aknast, tipi:

cd windows ja vajuta klahvi <Enter>
rename hosts.txt hosts ja vajuta klahvi <Enter>

Windows NT/2000/XP Pro operatsioonisüsteemide korral tuleb Sul tippida sinna DOS aknasse rida/käsk
cd winnt\system32\drivers\etc + <Enter> ja siis tipi hosts faili muutmise käsk (st tema lubamise või keelamise käsk)…

Ja Windows XP Home ja Windows XP Pro (kodukasutajale, ilma võrguta) tuleb Sul tippida käsk
cd windows\system32\drivers\etc + <Enter> ja siis tipi hosts faili muutmise käsk (st tema lubamise või keelamise käsk)…

Ära seda tee siis, kui Sa kasutad proxy server'it, sest siis ei hakka proxy tööle. Sel juhul tuleb Sul kõik kirjed oma Hosts failist kõrvaldada välja arvatud proxy read ja sellega me siis peatame enda Hosts faili tegevuse. Kui me aga soovime ta uuesti käivitada, siis kleebime kõik need varem kõrvaldatud kirjed tagasi oma hosts faili.
Aga kõige lihtsam viis sel juhul, kui tekivad hosts failiga mingid probleemid ja me tahame ta ajutiselt välja lülitada, on see, et lohistame ta tema asukohakaustast lihtsalt oma töölauale. Hiljem, pärast kontrollimist, lohistame ta jälle sinna tagasi.

 

(6.) Pärast oma Hosts faili seadistamist, testi teda enda brauseri abil.

Sa võid oma hosts faili nii testida, et püüad avada mingit temas olevat saiti, mis on seal blokeeritud (IP aadressiga 127.0.0.1 või siis 0.0.0.0). Ava oma brauser ja tipi tema aadressiribale mingi sait, mis on Sinu hosts failis blokeeritud, näiteks nagu www.KõikSoodsalt.com ja kui nüüd Sinu brauser ei suuda seda saiti avada, siis on kõik kombes. Kui aga asi ei õnnestu, siis sulge oma brauser ja käivita uuesti või siis tühjenda oma brauseri mälu (Tools -> Internet Options ja lehel General kliki nuppudele: Clear History, Delete Cookies… ja Delete Files…), enne kui katsetad uuesti. Mõnel juhul tuleb teha ka kompuutri ümberladimine.

 

(7.) Sa peaksid oma Hosts faili pidevalt uuendama:

Iga päev tuleb vastikuid reklaami jms pasaga servereid juurde. Kui ka Sind hakkab mingi taoline sait kimbutama, siis kopeeri tema nimi oma hosts faili, et teda blokeerida.
Ka Internetist saab igal ajal alla laadida juba valmis hosts faile, nendega võid Sa siis asendada/uuendada oma olemasolevat “vananenud” hosts faili.

 

Kui Sinu kompuuter on ühendatud võrku:

Kui Sa muudad oma hosts faili, siis vaata, et Sa ei kustutaks sellest ühtegi kirjet, mida võib vaja minna tööks võrguga. Küsi teavet oma võrguadministraatorilt.

 

Näide: Kuidas saab hosts faili kasutada:

 

1. blokeeerida kahjulikud saidid/serverid; selleks sisestame oma hosts faili näiteks sellise rea:
127.0.0.1 SuurAllahindlus.ee
Siin peab IP aadressi (st momendil meie endi kompuutri IP aadressi: 127.0.0.1) ja keelatava/lubatava serveri/saidi (host name) vahel olema
vähemalt üks tühiklahv. Ei tohi ka sisestada protokolle http://, ftp:// jne, samuti ei tohi olla ka kaldkriipse (slash)—"/" ja "\".

2. aga ka kiiremini alla laadida meile vajalikud saidid meie brauseriaknasse; selleks võib siis sisestada näiteks sellise rea: 194.126.101.78 www.hot.ee

 

Näiteks võiks siis see hosts fail näha välja selline:

127.0.0.1 localhost # see rida peab alati algul olema
127.0.0.1 SuurAllahindlus.ee # blokeeritud
194.126.101.78 www.hot.ee # lubatud ja laetakse ruttu alla
194.126.101.78 ns2.elion.ee # lubatud ja laetakse ruttu alla
# 154.111.24.28 gt.com # see on siit ajutiselt välja lülitatud
127.0.0.1 OdavVäljamüük.ee # blokeeritud
127.0.0.1 LaoTühjendusmüük.ee # blokeeritud
# seda loetelu võib allpool aga jätkata...

Sümbol "#" tähendab siin seda, et selle järel olevat teksti brauser ei näe ja nii saame me endi jaoks lisada omi mäkmeid ning antud sümboli abil võima me ka ajutiselt mingi rea oma hosts failist välja lülitada...

 

Kuidas teha kindlaks mingi veebsaidi/serveri IP aadressi (st tema numbrilist ekvivalenti)?

Et lisada oma hosts faili mingit meile vajalikku saiti, et teda siis Internetist KIIREMINI meie brauserisse laetaks, selleks peame me teadma tema IP aadressi (selle numbrilist ekvivalenti).

Mingi URL IP aadresssi leidmiseks on mitu moodust. Mine näiteks sinna, sisesta seal Enter URL / IP lahtrisse vajalik veebsaidi URL aadress (st http://www.website.com) ja kliki nupule Show. Seejärel konverditakse see URL aadress tema IP aadressiks.
Teiseks mooduseks on näiteks see, et mine oma DOS/Command aknasse, sellest aknast oli juba siin eeelpool juttu ja tipi sinna käsk: ping www.AadressMidaSaOtsid.com ja vajuta klahvi <Enter>, nüüd proovitakse antud veebsaidiga ühendust võtta ja siis ilmub ka info tema kohta. Alati aga ühendust võtta ei õnnestu...

Internetis on saadaval ka terve hulk tasuta programme, mis hangivad igasugust infi saitide kohta...

Ülesse

 

Valmis Hosts Failide allalaadimine:

 

1. Nendelt aadressitelt saad juba valmis Hosts faili alla laadida ja ka muud olulist ning kindlasti ka värskemat infot + juhised (ingliskeelne info):

http://winhelp2002.mvps.org/hosts.htm - keri seal allapoole kuni "Download: hosts.zip [right-click - Select: Save Target As] [Updated xxx - st faili uuendamise kuupäev]" reani ja lae see hosts.zip fail alla. Seejärel pakid allatõmmatud ZIP faili lahti ja seal sees on ka ingliskeelne JUHIS (readme.txt) sellest et kuidas edasi tegutseda.

http://datadragon.com/banners/hosts.txt

 

NB! Enne oma originaalse hosts faili asendamist Internetist allalaetud hosts failiga, loo oma hosts failist reservkoopia - kopeeri ta lihtsalt kusagile mujale kindlasse kohta.

 

2. Neid HOSTS failiga seotud veebsaite on Internetis hulgim, tipi veebibrauseri aadressiribale hosts files või midagi taolist ja otsi...

 

Lõpetuseks: Kes viitsib selle hosts failiga tegeleda, see võiks katsetada, aga eks neid reklaami pakkuvaid kodulehti tuleb ju pidevalt juurde, nii, et nendega on keeruline võidelda...
Näiteks spioonitõrje -ja hävitamise programm Spybot - Search & Destroy omab sisseehitatud vahendit reklaamisaitide jms prahi blokeerimiseks ja installeerimise takistamiseks, selleks on seal nupp Immunize; "pahad" kodulehed lülitatakse IE seadistusteakna piiratud saitide loetellu...

 

Uuendatud: Vista, Windows 7, Windows 8/8.1 ja Windows 10 kohta käiv vastav info aga seal.

Ülesse

 

Sisukorda või siis kliki üleval oma brauseriakna tööriistaribal nuppu tagasi, et minna tagasi täpselt sinna, kus Sa pooleli jäid!

Arvutiabi -> HOSTS fail, 2005