Millised on esmased tunnusMÄRGID, juhul kui Teie kompuuter on nakatunud spioonivaraga (spywarE):

 

 

1. Sinu veebilehitseja (brauseri) koduleht ehk stardileht (homepage) on asendatud mingi uue/võõra saidiga ja seda ei saa muuta tagasi.


PS! Oma brauseri stardilehte saad Sa kehtestada menüü Tools käsu Internet Options kaudu (Tools -> Internet Options…), avatavas dialoogiaknas kohe lehel General saabki ülemises oblastis Home Page määrata sealolevate kolme nupu abil endale vajalik avaleht.

 

2. Sind kimbutavad nii Internetis surfamise ajal kui ka siis, kui Sul on brauser suletud (st Sa ei ole Internetis) väljakargavad reklaamiaknad (pop-up windows).

 

3. Sinu arvuti on hakanud järsku aeglasemalt töötama (muide, selleks võib olla lisaks sellele ka muid põhjusi) ja sinu Internetiühenduse kiirus ei ole enam selline nagu ta peaks olema. Sa võid ka kogeda oma modemi ebanormaalset aktiivsust sel ajal kui ta seda olema ei peaks…
Seda näed siis, kui vaatad näiteks oma modemi indikaatorlambikese Data vilkumise sagedust (st see näitab andmete vahetamist Sinu arvuti ja Interneti vahel) või veelgi parem, kui viskad aeg-ajalt oma pilgu peale all ekraani paremal servas olevale tulemüüri ikoonikesele (näiteks ZoneAlarm`i ikoon muutub sel ajal aktiivseks, kui toimub Internetiga mingi andmete vahetus...).

 

4. Kui Sinu vaikimisi otsingumootor (nt Yahoo!) on järsku ilma Sinu teadmata ümber suunatud hoopis mingile uuele otsingumootorile või siis võõrale kodulehele. Üheks näiteks võiks siin olla My Search bar, mis ilmub ootamatult Sinu brauseriaknasse, kuigi Sa ei ole teda ise sinna installeerinud…

 

5. Sa avastad ootamatult, et sinu Favorites listi on Sinu teadmata lisatud mingid uued/võõrad lingid ja ka Sinu Start menüüsse on ilmunud uued/tundmatud elemendid, mida Sa ei ole sinna iialgi ise lisanud.

 

NB! Loe selle kohta natuke kaasaegsemat ja täiendavat infot ka sealt.

 

 

Tagasi abilehele või siis vajuta üleval oma brauseriakna tööriistaribal nuppu tagasinupp, et minna tagasi täpselt sinna, kus Sa pooleli jäid!