Vista sisukordaVista sisukorda

icon Koju1

icon Koju2 icon SISUKORD

icon Arvutiabi

icon Koolitus & help

Kirjapanijast...

 

Windows Vistas pisipiltide eelvaate väljalülitamine

Ootamatult katkenud Internetiühenduse taastamine

 

 

 

 

Pisipiltide eelvaate (Thumbnail preview) väljalülitamine:

Windows Vista loob peaaegu kõikidest failidest, millede formaate toetatakse, pisipildi eelvaate (Thumbnail preview) siis kui seda faili hakatakse vaatama Windows Explorer'i kaustaaknas vaatamata sellele, et millist tüüpi fail oli valitud, sealhulgas fotod, pildid, videod, dokumendid jne.
Kaustaakendes avatud failide kuvamise stiile saab vahetada tööriistariba Views rippmenüü kaudu: Extra Large Icons, Large Icons, Medium Icons ja Tiles vaade näitavad failide pisipilte, aga Small Icons, List ja Details ei tee seda. Iga kord kui kasutaja avab Windows Explorer'is mingi kausta, alustab süsteem pisipiltide eelvaate genereerimise protsessi ja seda näitab ka aadressiribal liikuv rohelist värvi indikaatoririba.


Järgneval pildil siin on toodud ära Windows Explorer'i aken, kus on avatud taustapiltide kaust ja tapeete kuvatakse siin pisipiltide eelvaatena (Thumbnail preview). Antud juhul on 'Views' rippmenüüst valitud parameeter 'Medium Icons' (keskmise suurusega ikoonid/pisipildid) - pilt.

See pisipiltide eelvaatamine on küll üks tore asi, aga see aeglustab tunduvalt meie süsteemi tööd, st ta vähendab kompuutri jõudlust. Thumbnail preview vahend aeglustab muid failioperatsioone, eriti siis kui on avatud kaust mis sisaldab sadu ja tuhandeid faile, sest Windows Vista peab genereerima sel juhul iga faili jaoks tema pisipildi eelvaate. Ka failide kopeerimine ja siirdamine on sel juhul aeglane ja närvesõõv protsess ning võib juhtuda isegi nii et Windows Explorer jookseb kinni ning Sa pead ta sulgema ning seejärel uuesti avama. Näiteks kui Sul on sisse lülitatud ka eelvaatepaan (Nupp Organize > Layout > Preview Pane) ja Sa tahad kopeerida või siirdada mitut .htm või .html faili, siis iga sellise faili märgistamisel hakatakse genereerima tema pisipildi eelvaadet ja ka eelvaatepaani sisu, aga HTML dokument sisaldab tavaliselt palju teksti ja pilte, seega tema eelvaatepaanis kuvamine võtab aega:

eelvaatepaan ja html fail


Et seda thumbnail preview vahendit Windows Explorer'is välja lülitada ja sellega kiirendada juurdepääsu kaustadele ning suurendada süsteemi jõudlust, tee järgmist (tee seda ainult siis kui Sul on jõudlusega suuri probleeme; vastasel juhul on mõtekam ainult eelvaatepaan välja lülitada - juhis siin allpool):

 1. Klõpsa Start nupule, siis klõpsa All Programs ja seejärel Accessories.
 2. Käivita sealt Windows Explorer.
 3. Windows Explorer'i aknas klõpsa menüü/kiirkorralduste ribal nupule Organize.

 4. Avanevas rippmenüüs klõpsa Folder and Search Options - pilt.

 5. Folder Options dialoogiaknas ava sakk/vahekaart View.
 6. Files and Folders pealkirja all pane linnuke Always show icons, never thumbnails parameetri ees olevasse ruudukesse:

  Pane linnuke ruutu...


 7. Klõpsa OK nupule.

 

Windows Vista Explorer ei genereeri ja ei loo nüüd kaustade avamisel enam ühelegi failitüübile pisipildi eelvaadet, eriti vajalik on see siis kui Sul on vaja kiiresti kopeerida või siirdada faile kaustade või ketaste vahel.

Kui Sa ei soovi seda ülaltoodud moodust kasutada siis et natukenegi kiirendada taolisi failioperatsioone, võid kausta avamisel lülitada välja vähemalt eelvaatepaani:

1. Ava kaust;
2. Klõpsa menüü/kiirkorralduste ribal nupule Organize;
3. Klõpsa ripmenüüs Layout ja seejärel Preview Pane.

 

Kui Sa soovid tulevikus vaadata mingi kausta faile koos nende pisipiltide eelvaadetaga, siis võid igal ajal need eelpooltoodud seadistused juba avatud kaustaaknas tühistada ja kui vaja, siis need jälle tagasi panna. Näiteks tuleks see thumbnail preview vahend lülitada ajutiselt sisse siis kui Sa soovid vahetada oma ekraani taustapilti—klõpsa menüü/kiirkorralduste ribal nupule Organize jne..., st tegutse nii nagu sellest ülevalpool juttu oli.

Sa võid kasutada taustapiltide aknas (st Desktop Background aknas) menüüriba menüü Tools käsku Folder Options ja koristada seejärel lehel View "linnuke" ruudust Always show icons, never thumbnails ning klõpsata OK. Seejärel sulge see Desktop Background aken ja ava ta kohe uuesti ning näedki oma tapeetide pisipilte. Pärast pane see linnuke sinna jälle tagasi.


Märkus: Kui Sul ei ole seal aknas menüüriba, siis vajuta Alt klahvi ja ta ilmub sinna; kui vajutad jälle seda Alt klahvi, siis menüüriba kaob. All ongi toodud ära taustapiltide valimise aken, kus on näha ainult "tapeetide" väiksed ikoonid (st pildid kuvatakse 'Small Icons' vaates, mitte aga pisipiltide eelvaatena):

Kehtesta pisipiltide vaade


Järgmisel pildil on aga samas aknas lülitatud sisse taustapiltide pisipiltide eelvaade (antud juhul siis 'Medium Icons' vaade) - pilt.

 

Windows XP kasutab sama pisipiltide eelvaate genereerimist, et seal seda vahendit välja lülitada, tee:

 1. Ava Windows Explorer.
 2. Windows Explorer'i aknas vali menüüst Tools käsk Folder Options.
 3. Ava vahekaart View.
 4. Pane linnuke ruutu Do not cache thumbnails parameetrile, mis asub Advanced Settings all.
 5. Klõpsa OK.

Ülesse

 

Katkenud Internetiühenduse taastamine:

Ka 'SS' ei suuda Suure Juhi kadunud Internetiühendust taastada...
Pilt on pärit A. Hitler'i siiamaani leidmata ja avaldamata fotoalbumist (1945 aprill).

 

Uue kompuutri ostmisel või operatsioonisüsteemi esma- või ümberinstalleerimisel:

Juhul kui Sa ostsid äsja uue kompuutri (süle- või lauaarvuti), mis ei ole varem kunagi Internetiühendust kasutanud, siis helista probleemide korral esmalt ikka oma Interneti teenusepakkujale (ISP) ja küsi sealt abi.
Kui Sa varem aga kasutasid Internetiühendust ja kui Sa ostsid uue kompuutri, siis aitab tihti see kui teed oma modemile restardi:

a) Veendud eelnevalt, et operatsioonisüsteemis oleks kõik võrguseaded õiged. (Üldiselt on uues kompuutris ja ka pärast operatsioonisüsteemi installeerimist või tema ümberinstalli kõik vajalikud võrguseaded juba paika pandud nii et sellega muret ei peaks olema. Kindlasti tuleb aga installeerida oma modemi draiverid juhul kui kasutad Internetiühenduseks mingit välist modemit);
b) Seejärel tõmbad modemi toitejuhtme elektrivõrgust välja ja ootad 15 - 25 minutit;
c) Nüüd lülitad oma modemi uuesti elektrivõrku ja vaatad, et kas Internetiühendus taastus;
d) Juhul kui ta ei taastunud, siis helista oma ISP-le ja ehk nemad oskavad nõu anda...

NB! Ära unusta ka seda et sülearvutite klaviatuuridel on üks või mitu nn "Interneti klahvi" (nimetustega "Internet", "E-mail", "email", "WWW", "i" jne). Sul võib muidu kõik korras olla, aga unustasid klaviatuuril vajutada sellele olulisele "Interneti klahvile"...

 

Muud abinõud:

Kui Sa lõpetad lühemaks või pikemaks ajaks oma kompuutri kasutamise ja kui Sa klõpsad "Sleep" nupule (Start -> Sleep), siis paned ta sellega vähese energiatarbimise ehk "magamise" režiimi:

sleep seisundisse

Kui Sa teatud aja pärast käivitad suvalise klahvivajutusega uuesti oma süsteemi ja soovid kohe minna Internetti, siis võib juhtuda, et Internetiühendus on kadunud. Peale selle võib Internetiühendus ootamatult katkeda ka muudel põhjustel, näiteks pärast oma süsteemis mingite muudatuste tegemist või pärast mingi programmi või draiveri installeerimist või siis ISP (Sinu Internetiteenuste pakkuja) poolset viga jne...
Kui Sa teed oma opsüsteemi parandus või siis ümberinstalleerimise või kui sa ostsid uue kompuutri, ka siis võib juhtuda, et Sa ei suuda Internetti minna. Seesama "jama" võib juhtuda ka läpakaga, kui Sa ta ühendad oma lauakompuutriga.
Et nüüd kadunud Internetiühendust taastada ja kui tegu ei ole mingi tõsisema probleemi või ISP poolse pikemaajalise Internetiühenduse katkestamisega, siis saab selleks kasutada mitut moodust:


Esimene meetod:

Kui Sa avasid oma Internet Explorer'i brauseriakna ja soovisid minna mingisse saiti, siis ilmub Internetiühenduse katkemisel sinna infoleht, milles on kiri "Internet Explorer cannot display the webpage"; kliki sellel infolehel lingile Diagnose Connection Problems - pilt.

Märkus: Alternatiivina võid Sa teha paremklõpsu ekraani allääres tegumirea paremas osas asuval võrgu ikoonil ja valida kontekstmenüüst käsu Diagnose and repair, seda pead Sa tegema ka siis kui Sa kasutad mingit muud brauserit:

 

Vali 'Diagnose and reapir'

 

Seejärel ilmub väike aknake, mis teatab, et probleemi hakatakse identifitseerima (kindlaks tegema) - pilt.

 

Kui antud probleem on tuvastatud, siis ilmub uus aknake, kus Sulle pakutakse järgmised valikuvõimalused:

Vali teine parameeter

 

Sinul võib selle akna Sisu olla natuke teistmoodi, aga kuna enamus meist kasutavad dünaamilist IP-d (DHCP), siis vali sealt parameeter, kus on sõnad "Automatically get new IP settings for network adapter..."

Seejärel ilmub aknake, mis näitab probleemi parandamise kulgu - pilt.

Kui asi õnnestus, siis ilmub aknake, mis teatab, et probleem sai lahendatud; klõpsa nupule Close ja Sa võid minna Internetti - pilt.

Kui aga viga ei suudetud parandada, siis ilmub aknake, mis teatab, et asi ebaõnnestus ja Sa pead seejärel proovima seda teist allpool tulevat meetodit - pilt.

 

Teine meetod:

Tee oma kompuutri restart (ümberlaadimine) ja see aitab üsna tihti...

 

Kolmas ja universaalne meetod:

Tee enda modemile restart, antud viis aitab peaaegu alati:

1. Tõmba oma modemil toitejuhe/voolujuhe välja ja oota vähemalt 15 sekundit; vahel tuleb aga ka kauem oodata: mõnest minutist kuni veerand tunnini (näiteks pärast uue kompuutri ostmist või operatsioonisüsteemi ümberinstalleerimist).

2. Ühenda oma modem uuesti toitejuhtmega ja tee kompuutri restart (ümberlaadimine):

kompuutri restart

 

Neljas meetod, see aitab eriti pärast Sleep (Uinaku) režiimist "ärkamist" ja Internentiühenduse kadumist:

Kui Sa lõpetad oma kompuutriga töö, siis on kõige mõtekam ta panna nn sleep režiimi (st "uinaku režiimi") ja kui Sa nüüd mõne aja mõõdudes ta jälle käivitad, siis on Sinu Internetiühendus kadunud ning üsna tihti pead Sa tegema kompuutri ümberlaadimise, et taastada oma kadunud võrguühendust.


Et seda probleemi lahendada ja et mitte teha neid tüütuid arvuti või modemi restarte (eelnevalt oli nendest ka juttu), siis tee järgmist:

 

Kui Sa kasutad kaabelmodemit, siis jälgi oma modemi esipaneeli indikaatoreid:

Kui Sul koab ära Internetiühendus, siis viska kõigepealt pilk oma modemi esipaneelile ja vaata, et kas seal põlevad sellised lambid nagu "Cable" (või "Online") ja "Data" (või "TD" või "Send" - "Receive" või "Send" - "Recv"). "Cable" indikaator peab põlema pidevalt ja "Data" indikaator peab ühtlaselt teatud intervallide tagant vilkuma.
Juhul kui "Cable" indikaator ei põle üldse või siis vilgub ainult aeg-ajalt, siis on tegu Sinu Interneti teenuste pakkuja (ISP) mingi probleemiga ja sel juhul ei ole Sul mõtet oma kompuutris midagi ette võtta, sest viga on mujal.
Sama asi on ka siis kui Sinu modemi "Cable" lamp küll põleb, aga "Data" indikaator ei vilgu üleüldse või siis vilgub väga suurte pauside järel...
Kui Sa kahtled, siis võid samas kontrollida ka oma televiisorit ja kui ka seal on hägune ning virvendav pilt, siis on ISP poolne probleem, näiteks võib viga olla nõrgas signaalis, vigases kaablis, mis tuleb Sinu maija jne...

ISP poolne probleem võib alata ka siis kui Sa sõlmid temaga lepingu selle paketi peale, mille on hankinud endale suurem osa antud Interneti teenuste pakkuja kasutajaid - koormus on suur ja Sinu ISP ei käi raha kokkuhoiu eesmärgil ajaga kaasas - helista neile, sõima neid ja nõua korralikku teenust (või mine mingi teise ISP alla).

Kui Sa oled juba tükk aega vihaselt jõllitanud oma modemi indikaatoreid ja kui kõik tema lambid hakkavad ilusti põlema ning kui Sul sellele vaatamata ei taastu Internetiühendus, siis tõmba modemi toitejuhe mõneks ajaks välja ja seejärel ühenda ta jälle tagasi. Võib olla pead seejärel tegema ka oma kompuutri restardi. (Jälgi ka ekraani paremal allääres asuvat võrguindikaatorit, kui tema peal on kollane hüüjumärk või punane rist, siis on probleemid.)

 

Kaabelmodemid: pilt ....

pilt.


Kui Internet Exploreris ilmub "Work Offline" veateate aken:

Kui Sa kasutad Internetis surfamiseks Internet Explorerit, siis võib hüpata välja järgmine "Work Offline" (Tööta Internetiühenduseta, st uuri oma kõvakettale eelnevalt salvestatud veebilehti) teateaken:

Work Offline teade

Antud aknas pakutakse kasutada kahte nupukest: Work Offline või siis Try Again. Kui Sa klõpsad nupule Try Again (Proovi uuesti), siis peaks Sinu poolt nõutud veebileht laetama brauseriaknasse, aga tavaliselt on see kasutu üritamine...
Kõige eelduste kohaselt juhtub see seetõttu, et Sinu IE töötab nn Protected Mode režiimis (Kaitstud režiimis), mis viib troojalaste, viiruste ja häkkerite rünnakud miinimumini. Et seda probleemi lahendada, võid Sa näiteks lülitada selle Protected Mode välja (Tools > Internet Options, ava leht (kaart, vahekaart, sakk, tab) Security ja korista linnuke ruudust Enable Protected Mode), aga see ei ole just kõige parem lahendus.
Lülita selle asemel ajutiselt välja UAC (User Access Control) ja proovi seejärel uuesti surfata, kui asi õnnestub, siis lülita see UAC jälle sisse.

Veendu ka selles et menüüs File -> Work Offline ees ei oleks linnukest ja juhul kui seal Work Offline ees on linnuke, siis kliki temale ja ta kaob sealt...


Winsock rikutud kataloogi parandamine:

Kui Sul on Internetiühendusega probleeme, siis võib selles süüdi olla ka rikutud Winsock või Windows sockets konfiguratsioon. Mõnikord tingib see ka Windows Firewall/Internet Connection Sharing (ICS) teenistuse peatamise.

Meil tuleb üsna tihti eemaldada oma kompuutrist pahavara, reklaami jms mittevajalikku pahna ja me teeme seda oma vastavate programmide abil. Kuid osa neist kahjulikest sissetungijatest lisavad end Windows Winsock komponenti ja kui me eemaldame nüüd sealt need kahjulikud elemendid, siis võib juhtuda, et me ei saa enam Internetiühendust.

Winsock on selline mehhanism, mida Windowsi programmid kasutavad Internetiühenduse loomiseks (WINdows SOCKets). Uus Winsock 2, mida kasutatakse alates Windows XP operatsioonisüsteemist, teeb koostööd sellise vahendiga nagu Layered Service Provider (LSP), mis lubab kolmandatel müügifirmadel lisada omaenda koodi sellesse "ketti". Kuid seda vahendit kasutavad kahjuks ka pahavara levitajad...

Et seda probleemi lahendada, tee järgmist:

 1. Klõpsa Start nupule;
 2. Tipi otsingukasti sõna cmd;
 3. Tee üleval cmd.exe'l paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Run as administrator, et käivitada administraatorina Command Prompt aken - pilt.
 4. Klõpsa ilmuvas UAC dialoogiaknas nupule Continue. Tipi CMD aknas käsureale käsk netsh winsock reset ja vajuta ENTER.
 5. Tee kompuutri ümberlaadimine.


!!! Kui Sa kasutad seda netsh winsock reset käsku, siis eemaldad Sa ka kõik kolmandate firmade LSP-d (Layered Service Providers) ja taastad Winsock'i tema tehase vaikimisi seadistustesse. Seega tuleb Sul need programmid, mis kasutavad omaenda LSP-sid, uuesti installeerida (Näiteks.. Google Desktop Search)—see ei ole aga mingi probleem ja tavaliselt ei ole neid programme Sul palju või kui üleüldse ongi...

Et kontrollida kui palju ja millised LSP-d on Sinu süsteemi installeeritud, kasuta CMD aknas netsh winsock show catalog käsku. Seal on ka Windows'i enda "jubinad", sina aga otsi sealt mingi programmi nime, juhul kui on (vaata "Provider Path" ja "Description" järelt...).

Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.

 

Installeeri ümber TCP/IP (Internet Protocol):

Kui Sul tekib Interneti või võrguühendusega probleeme ja kõik paistab korras olevat, siis proovi tühistada ja installeerida ümber TCP/IP (Internet Protocol).

Windows 7, Win 8/8.1 ja Windows 10 süsteemides tee:

 1. Klõpsa Start nupule;
 2. Tipi otsingukasti sõna Cmd;
 3. Tee üleval cmd.exe'l paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Run as administrator, et käivitada administraatorina Command Prompt aken (Vaata eelmist pilti);
 4. Kui vaja, siis klõpsa ilmuvas UAC dialoogiaknas nupule Continue;
 5. Tipi CMD aknas käsureale üks järgmistest käskudest:

  netsh interface ipv4 reset ja vajuta ENTER - see on ipv4 protokolli jaoks (praegu töötabki tavaliselt ipv4 protokoll)

  või

  netsh interface ipv6 reset ja vajuta ENTER - see on ipv6 protokolli jaoks;

  või

  sisesta lihtsalt netsh int ip reset ja vajuta ENTER.

 6. Tee kompuutri ümberlaadimine (restart).Windows Vistas tee:

 1. Klõpsa Start nupule;
 2. Tipi otsingukasti sõna Cmd;
 3. Tee üleval cmd.exe'l paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Run as administrator, et käivitada administraatorina Command Prompt aken (Vaata eelmist pilti);
 4. Klõpsa ilmuvas UAC dialoogiaknas nupule Continue;
 5. Tipi CMD aknas käsureale käsk netsh int ip reset ja vajuta ENTER;
 6. Tee kompuutri ümberlaadimine (restart).

Sellega eemaldatakse kõik kasutaja poolt kehtestatud TCP/IP seadistused ja nad viiakse tagasi nende algsesse originaalsesse olekusse.

Winows XP's tee:

Ava CMD aken ja tipi käsk netsh int ip reset [ log_file_name ], kus määra logifailile mingi nimi.

Näiteks:

netsh int ip reset resetlog.txt

 

Lülita välja TCP Auto-Tuning, et lahendada aeglase võrgu, veebilehtede ja e-mail'ide kehva allalaadimise probleemid:

Kui Sul on kiire Internetiühendus, siis võivad Windowsis tekkida ka järgmised probleemid:

Et antud probleemi lahendada, lülita välja TCP/IP AutoTuning, mis ei tekita mingeid muid negatiivseid kõrvalnähte ja kui tahad, siis võid selle vahendi igal ajal jälle tagasi lülitada.


Kõigepealt kontrolli oma TCP Auto-Tuning'u käesolevat seisundit või seadistusi:

 1. Ava administraatoriõigustega CMD aken (vaata ülevalt eelmisi näiteid).
 2. Tipi cmd akna käsureale järgmine käsk ja vajuta Enter:

  netsh interface tcp show global

  Ilmub järgmine Auto-Tuning seadistuste aken, kus kontrolli, et kas Sinu süsteemis on see TCP/IP AutoTuning funktsioon ikka sisse lülitatud (Sa võisid ta kunagi varem välja lülitada, aga seejärel selle asja unustada) - pilt.


Lülita TCP Auto-Tuning välja:

 1. Ava administraatoriõigustega CMD aken (vaata ülevalt eelmisi näiteid).
 2. Tipi cmd akna käsureale järgmine käsk ja vajuta Enter:

  netsh interface tcp set global autotuning=disabled

Lülita TCP Auto-Tuning sisse:

 1. Ava administraatoriõigustega CMD aken (vaata ülevalt eelmisi näiteid).
 2. Tipi cmd akna käsureale järgmine käsk ja vajuta Enter:

  netsh interface tcp set global autotuning=normal

 

NB! Võrguprobleemidest ja võrguühenduse kadumisest loe ka sealt.

Kui Sul läks pärast sleep režiimist väljumist Internetiühendus kaduma - sealt.

 

Uuri järgi...

 

Ülesse

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Tagasi Windows 7'sse

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja koju.|. .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik